BUI Heeft iemand? AN Heffing van een winstbelasting STATEN-GENERAAL SPORT GEMENGD NIEUWS TELEFOON Behandeling in de Tweede Kamer VERRASSEND DEBUUT VAN KOBUS HAAGSCHE COUKAJNT VA.N VRIJDAG 12 APRIL 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. Artikelen en amendementen Het vliegongeluk op Waalhaven WINSTBELASTING ONimWUS EN KERK Nederlandsch-Duitsch betalings verkeer TITELHOUDER VAN VLIET GESLAGEN DOE GEWOON-KOOP GEWOON en neem.... Centraal bureau voor tuinbouw veilingen in Nederland Dr. Schieffer’s Stofwisselingszout RENNERSCLUB „HOLLANDIA” Kokend water gedronken RECLAMES. ring Aangifte binnen één maand. (Slot.) werd BILJARTEN. voor Amendement ingetrokken. Amendement Teulings. van ant- af- (De vergadering duurt voort.) Am ster- Termijn van aangifte. Vergadering vanDonderdag 11 ApriL Jaarvergadering Nederiandsche Padvindstersgilde uitgesteld. ook maar winst i het niet de ten het Amendement-IJsselmuiden een progressieve heffing. Amendement-de Visser, onvol doende ondersteund. Commissie van beroep gevraagd. 17 17 35 35 27 27 196 53 75 35 52 79 23.51 10.70 11.41 8.28 14.81 12.51 waren: 400 182 400 290 400 338 De échte be- Een Kobus - v. Vliet Inl.: MARNIXSTRAAT 18 TEL. 334010* Luitenant-vlieger H. van Montfoort ten grave gedragen. Gistermiddag is het stoffelijk over schot van den 32-jarigen reserve-eerste- luitenant-vlieger H. C. A. van Mont foort, op de begraafplaats „Zorgvlied” te Amsterdam, met militaire eer ten grave gedragen. Het was een koude, maar zonnige voorjaarsdag, die veel gelijkenis ver toonde met den noodlottigen Zondag, waarop luitenant van Montfoort den dood vond door een ernstig vliegonge val op het vliegveld Waalhaven. Om half 12 vertrok de stoet van de woning van den overledene, die jaren lang piloot bij de K.L.M. was, te Bad- hoevedorp. Aan den Sloterweg, bij de grens der gemeente Amsterdam, werd hij door de bereden politie van de hoofdstad geëscorteerd, meldt de „Msb.” Het stof felijk overschot was in een lijkauto ge plaatst, welke werd voorafgegaan door zes trommelslagers en hoornblazers met omfloerste trommels, hierna volgde een vuurpetelon, o. 1. v. kapitein A. Graaf, die met getrokken sabel vooropging. Achter de lijkwagen volgden vier of- ficieren-slippendragers en de twaalf onderofficieren, die de baar naar het graf zouden dragen. De stoet werd ge sloten door drie volgauto’s en honderd man troepen. Men trok door de De Lairessestraat, over het Valeriusplein en vandaar langs het standbeeld van generaal Van Heutz door de Apollolaan, de Haring- vlietstraat en den Zuidelijken Wan delweg naar het kerkhof, dat te on geveer kwart over twee werd bereikt. Vergadering op Vrij dag 12 April, geopend te 1 uur. Voorzitter: Mr. J. R. H. v. Scha ik. In het tournooi om het nationaal kampioenschap 452. het amendement-Teulings op het aan gehouden artikel 5, welk voorstel de strekking had om de aftrekbaarheid van de Winstbelasting zelf bij de be rekening van de winst wederom te herstellen. De minister zeide dat eenige spre kers het den heer Teulings eenigszins kwalijk hebben genomen, dat hij ver band heeft gelegd tusschen zijn aftrek- amendement op art. 5 en dat op art. 7, waarin voor die aftrek compensatie wordt gevonden. De minister kan zich echter deze handelwijze wel voorstel len. De aftrek van 2/3 is juist, om Indië tegemoet te komen, in 9/10 veranderd. Het nieuwe artikel 5 bedoelde een com pensatie, door niet toe te staan dat de winstbelasting werd afgetrokken van de belastbare winst. De minister verklaarde prijs te stellen op de op gewijzigde handhaving voor de artike len 5 en 7 wat de compensatie betreft; als art. 7 ongewijzigd blijft, doet de heer Teulings beter zijn amendement op art. 5 in te trekken. Ter berekening van het zuivere voor deel uit effectenbezit, bracht de mi nister nog een wijziging aan in het artikel 7, welke tegemoet komt aan de bezwaren, die de heer Teulings door zijn tweede amendement dacht te on dervangen, door de regeling van de Dividend- en Tantiemebelasting voor het bezit van aandeelen in andere ven nootschappen over te nemen. De heer Teulings R.K.) trok zijn amendementen, zoowel op art. 5 als op art. 7 in. Deze artikelen werden z. h. s. goed gekeurd. De koffie van Juffrouw van Luiken Was vroeger niet om te gebruiken, Totdat men haar zei: „Doe wat Buisman erbij." Nou, dat kon je proeven èn ruiken De boterheffing. Het bedrag van de heffing en steun- uitkeering op boter is, behoudens tus- schentijdsche wijziging, voor de ween van 11 tot en met 18 April vastgesteld op 80 cent per k.g. (onveranderd). De heer Teulings (R.K.) verde digde een amendement op het artikel, waarin ieder die met eenige werkzaam heid den openbaren dienst betreffende belast is, verplicht wordt aan den amb tenaar van rijksbelastingen kosteloos „de inlichtingen te geven, welke van hem worden verlangd”. De heer Teu lings wilde deze bepaling eenigermate beperken door de tusschen aanha- lingsteekens geplaatste woorden te ver vangen door „alle gevraagde inlichtin gen te geven, nopens hetgeen door, of in verband met deze werkzaamheid te zijner kennis is gekomen”. De heer Wagenaar (A.R.) verde digd een amendement van de commissie van rapporteurs, dat een redactiever- betering beoogde De minister nam beide amende menten over. De heer Teulings (R.K.) waar deerde het, dat de minister bereid zou zijn een ministerieele commissie van advies in te stellen al gaf hij aan een wettelijke commissie de voorkeur. Ge zien echter de houding van den mi nister trok hij het amendement in. Het artikel werd z.h.s. goedgekeurd. De heer Teulings (R.K.) stelde bij amendement voor den termijn, waarbinnen aangifte van de belastbare som moet worden gedaan, van 14 dagen op 2 maanden te brengen. en last van verstopping, slecht» spijsvertering, overmatige vet- vorming ot de schadelijke gevol gen er van: aambeien, onzuiver bloed en vale onreine huid, dan zuivere men bloed en inge wanden met De betrouwbare en aangename werking hiervan is een weldaad voor het geheele organisme. Flacon f 1.OS. Dubbele flacon 11.75 bij apothekers en vakdroglsten. Aeceptenboekje wordt op aanvraag groti» gezonden door de fabriek te Zwartduisj Verschillende voorstellen. Vervolgens was aan de orde een voorstel van de Coöp. groentenveiling Loosduinen, inhoudende, dat de groeps vergadering zich uitspreke, dat het een onbillijkheid is de bonkentomaten, na dat ze vele jaren achtereen zijn ge steund, zonder eenige waarschuwing aan het einde van een willekeurig teelt- jaar, niet meer te steunen en dat de grondslag, waarop deze maatregel be rust, n.l. dat bonkentomaten kwalita tief minderwaardig zijn, volkomen on juist is. Het groepsbestuur achtte het in het algemeen onjuist, dat de algemeene vergadering zich zou gaan bezig hou den met de technische vraagstukken der tuinbouwsteunregeling. Besloten werd tot het houden van een speciale vergadering, waarin deze kwestie nog eens terdege zal worden besproken. De Coöperatieve tuinbouwveiling „Veur en Omstreken” te Veur had het volgende voorstel ingediend: „Het cen traal bureau bevordere, dat de expor- teurs-winstregeling zoodanig worde gewijzigd, dat ook de kleinere veilingen hiervan de voordeelen ondervinden. In De heer de Visser (C.P.) had eveneens een amendement ten gunste van een progressieve heffing, n.l. loo pend van 10 pCt. tot 30 pCt. te weten 10 pCt. tot 10.000, 15 pCt. van 10.001 tot 25.000, 20 pCt. van 25.001 tot 50.000, 25 pCt. van 50.000 tot 100.000, 30 pCt. boven de 100.000. Hij lichtte dit nader toe. Het amendement werd evenwel niet voldoende ondersteund, zoodat het niet in behandeling kon worden genomen. De heer IJ z e r m a n (S.D.A.P.) achtte het verstandig dat de minister geen progessieve heffing had voorge steld. Hij wees erop, dat zelfs zij, die voor progressieve belastingen zijn, zich beslist tegen een progressieve winstbe lasting verklaren. Was er een progres sieve winstbelasting voorgesteld, dan zou deze nooit door de Eerste Kamer worden aangevoerd, Hoeveel waardee- ring de heer Ijzerman ook had voor de moeite, welke de heer IJsselmuiden aan de uitwerking van zijn amendement had besteed, kon hij zijn steun daaraan niet geven. Voor de voorgestelde progressie is geen redelijk motief. De heer Ijzerman had nog wel iets willen opmerken over het amendement- de Visser, doch kon dit niet, omdat het niet voldoende was ondersteund, mede wellicht door het feit, dat de nationaal- socialistische fractie ook heden wezig was. De heer Schilthuis (V.D.) streed het amendement eveneens, grootere winst bewijst nog niet altijd een grootere draagkracht bij hen, die winsten genieten, n.l. de aandeelhou ders. De minister sloot zich bij de hee- ren Ijzerman en Schilthuis aan. Een progressie kan niet op de hoegrootheid van de winst worden geïnd. Bovendien belast ze den eenen aandeelhouder zwaarder dan den andere. Ondernemin gen met klein kapitaal keeren soms hooge winsten uit. Ook zijn er practl- sche bezwaren tegen dit amendement. Om al deze redenen wees de minister het af De heer IJsselmuiden (R.K.) trok zijn amendement in. daar hij zag. dat er niet voldoende steun voor te vinden was. De overeenkomst van 1 Maart. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toe komen den tekst van een op 1 Maart j.l. hier ter stede, tusschen Nederland en Duitschland gesloten derde overeen komst nopens het verdrag over het Nederlandsch-Duitsche betalingsver keer van 18 December 1937, welk ver drag werd bestendigd bij de op 13 Sep tember 1938 te Wiesbaden gesloten eerste overeenkomst tot 31 December 1939 en vervolgens bij de op 21 Decem ber 1939 te Berlijn gesloten tweede overeenkomst tot 31 December 1940. Blijkens die overeenkomst blijven de bepalingen van het Nederlandsch-Duit sche verdrag over het betalingsverkeer van 18 December 1937 nog tot en met 30 Juni 1941 van kracht. Deze overeenkomst moet worden be krachtigd. Zij treedt op den vijftien den dag na de uitwisseling der be- krachtigingsoorkonden, welke zoo spoe dig mogelijk te Berlijn zal plaats vin den, in werking. (R.K.) nadere toe- Centrale Raad van het beroepsauto- vervoer in Nederland. De besturen der drie landelijke bon den, welke bestaan in het zuivere be- roepsautovervoer, t.w. de B. B. N., af- deeling beroepsgoederenvervoer, de A.N.B.B. en de B.E.T.O., hebben be sloten in te stellen een centrale raad van het beroepsautovervoer in Neder land, welke zich bezig zal houden met de vele vraagstukken, welke zich in ons land op dit gebied voordoen. EXAMENS Universiteit van dam. Geslaagd voor het cand.-ex. geneeskunde (tweede gedeelte) de dames S. C. S. Taets van Amerongen, C. M. Bongaardt, G, Lam mers en de heeren H. Alberga en M. Ver brugge. Doet. ex. geneeskunde, tweede deel. t>e dames J. J. D. van der Eist, alhier; M. van Temmen, Leiden en de heer P. Walburgh Sohmitt, Oegstgeest. Bevorderd tot arts, de heeren E. F. van Doorn en Y. v. d. Wielen, alhier L. H. O. Manu»1 Leiden. De minister was bereid om er één maand van te maken. Hij bracht vervolgens een correctie aan in zijn antwoord aan den heer Rost van Ton- ningen die tot zijn spijt vandaag blijkbaar niet aanwezig kon zijn bij de algemeene beschouwingen gegeven er zijn namelijk wel voorloopige aan slagen mogelijk. De heer S weens (R.K.) vroeg eenige inlichtingen en drong aan op zooveel mogelijk gedecentraliseerde uit voering van de regeling van aangifte en aanslag. De heer IJsselmuiden vroeg eveneens eenige lichting. Het hoofdbestuur van het Neder iandsche Padvindstersgilde maakt be kend, dat de algemeene jaarvergade- te Hilversum op Zaterdag 13 April a.s., door de tijdsomstandighe den is uitgesteld. Zondagmorgen om 7 uur komen de 1* den van groot en klein „Hollandia” teza men in het Zuiderpark, waar diverse trai- ningsritten zullen worden verreden. Start 7.15 uur precies. WIELERCLUB ’s GRAVENHAGE Zondagmorgen komen de leden van ,,’s-Gravenhage" bijeen om 8 uur bij deD heer Al, Damlaan te Veur. Er wordt dan een trainingsrit gereden over 50 k.tn- tegen het horloge de winstregeling is n.l. geen ruimte ge laten voor de berekening van commis sieloon en vervoer door den exporteur. Daardoor komen de exporteurs Dij voorkeur aan de gespecialiseerde vei lingen, hun winst behoeft dan niet te worden verminderd met door hen te betalen commissie en transportkosten Voor de kleinere veilingen beteekent dit echter verlies van oude relaties, niet alleen voor het bepaalde product, doch gelijktijdig ook voor andere pro ducten, de prijzen dezer producten worden hierdoor op de kleinere vei lingen in het bijzonder gedrukt. Het bestuur is van meening, dat er geen zoodanige verschuiving is inge treden, dat dit een verandering in de winstregeling noodzakelijk maakt. Het zag dus op het oogenbliK geen vol doende motieven om een verandering, als voorgesteld, te bevorderen, doch het wilde de toezegging doen, deze kwestie te blijven bestudeeren. Nadat nog verschillende onderwer pen waren behandeld sloot de voorzit ter met een woord van dank tot de aan wezigen de vergadering. Amendementen-Teulings ingetrokken. Bij de voortzetting van de behande ling der artikelen en amendementen op het o ntwerp-Winstbelasting, beant woordde minister de Geer hedenmid dag de opmerkingen over het artikel 7 betreffende de compensatie wegens dubbele belasting. Hierop had de heer Teulings twee amendementen inge diend. Ten eerste om den aftrek we gens dubbele belasting (als een lichaam in de overzeesche gewesten of in het buitenland ook wordt belast) op 9/10 maar op 2/3 van belastbare winst te brengen; tweede om het criterium van bezit van aandeelen andere ven nootschappen enz. zooals dat in de Dividend- en Tantieme-belasting is neergelegd, ook in deze wet op de Winstbelasting wederom op te nemen. Verder moest nog worden beslist over 22.22 2168 Sweeping had met Gehrels niet veel moeite en maakte met een zeer behoorlijk gemiddelde de partij in 17 beurten uit. De ontmoeting tusschen van Eymer» en de Leeuw stond op laag peil; er wart» 35 beurten noodig, aleer van Eymeren ziö winnaar kon noemen. De strijd tusschen Dommering cobs had ook niet veel te beduiden, Arnhemmer won in 27 beurten. De resultaten Sweering Gehrels v Eymeren de Leeuw Dommering Jacobs WIELRENNEN De compensatie wegens dubbele belasting. De heer Teulings (R.K.) verde digde een amendement op art. 7 (be treffende de compensatie wegens dub bele belasting), waarvan de strekking was om het criterium van den tijds duur van het bezit van aandeelen in andere vennootschappen enz., zooals dat in de Dividend- en Tantiemebelas ting is neergelegd, ook in deze wet op de Winstbelasting wederom op te nemen. Door aanneming van dit amen dement zou de aftrekregeling duide lijker worden. Voorts diende hij een amendement in om den aftrek niet op 9/10 maar op 2/3 te brengen van de belastbare winst. De heer Schilthuis (V.D.) vroeg eenige inlichtingen over den in houd van het eerste gedeelte van het artikel, n.l. of er beroepskosten zijn verbonden aan het verkrijgen van effec tenbezit. Hij drong op verduidelijking aan met betrekking tot den aftrek van voordeelen uit effectenbezit. Hij vroeg wat de reden was van de bijzondere bevoordeel ing van de premiereserves der levensverzekeringsmaatschappijen en zeide de amendementen-Teulings niet aanbevelenswaardig te achten. De heer Rutgers van Rozen burg (C.H.) zeide ernstige bezwaren te hebben tegen het amendement-Teu lings betreffende wijziging van het aftrekpercentage. Als artikel 7 in zijn oorspronkelijken vorm werd hersteld, zou dit ten nadeele strekken van de beleggingsmaatschappijen, waarvoor men in het voorloopig verslag zoozeer heeft gepleit. De heer van Gelderen (S.D. A.P.) betoogde, dat de Nederiandsche fiscus niet moet komen op het terrein van den Indischen fiscus. Hij achtte het amendement-Teulings van ingrij pende beteekenis voor de Indische ven nootschappen. De heer B i e r e m a (Lib.) betoog de, dat tusschen Nederland en Indië elke dubbele belasting moet worden voorkomen. Hij wees op de beteekenis van de Rijkseenheid en hoopte, dat het amendement-Teulings zou worden in getrokken. De heer Wagenaar (A.R.) zeide den aftrek van 9/10, gelijk in de re dactie van den minister opgenomen, redelijk te achten. Hij was tegen het amendement-Teulings. De heer Teulings Antwoord op vragen over een aange- kondigde rede van dr. J. Hoste. Op de op 18 Maart ingezonden schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid van Vessem betreffende het daarin aangekondigde optreden van den Belgischen oud-minister dr. J. Hoste, als spreker over „het vredes- probleem en de lage landen aan de Noordzee” in een vergadering te Rot terdam, heeft de minister van Buiten landsche Zaken, mede namens de mi nisters van Justitie en van Defensie geantwoord, dat op 19 Maart j.l. hier te lande bericht is ontvangen, dat dr. Hoste verhinderd was het woord te voeren op de bijeenkomst, welke op 28 Maart te Rotterdam zou worden gehouden. De heer Teulings (R.K.) wijzig de den termijn in zijn amendement in één maand. De minister nam het amende ment over. Hij voegde er voorts aan toe, dat overgelegd zal worden een afschrift van de winst- en verliesreke ning met balans, welke in de vergade ring van aandeelhouders is uitgebracht. Het gewijzigde artikel werd z.h.s. goedgekeurd. In de bovenzaal van „Tivoli” te Rotter, dam is gisteravond een aanvang gemaakt met het tournooi om het kampioenschap van Nederland cadre 452, waarin onze stadgenoot en titelhouder, van Vliet, als favoriet is gestart. Verdere deelnemers zijn: Sweering (Amsterdam), Dommering (Arnhem), de Leeuw (Amsterdam), van Eymeren (Rotterdam), Jacobs (Bergen op Zoom), Gehrels (Rotterdam) en Kobui (Haarlem). De eerste avond heeft reeds een verras sing opgeleverd, want de favoriet v. Vliet werd door den tweede-klasser Kobus ge slagen in een partij zonder groote allures, maar vol spanning. Na 10 beurten leidde van Vliet met 113108 caramboles. In de dertiend» beurt toonde Kobus, wat hij in zijn Hars had: in vlot tempo vergaarde hij een serie van 80, welke strandde op een gemakkelijken trekbal. Drie beurten later bouwde van Vliet een serie van 108 op, welke afgebroken werd omdat de bal dedans bleef. Na vijftien beurten leidde van Vliet met 262202, maar Kobus antwoordde met een serie van 76, zoodat hij een kleinen voorsprong nam, slechts voor een oogenblik, want plots kreeg van Vliet de ballen in goede positie en toen vloeiden de punten in een record- tempo uit zijn queue. Men meende al, dat hij toen de resteerende 108 punten zou uitmaken, maar hij faalde op 98 bij een hoogst eenvoudigen stoot. Kobus kreeg daarop een beste kans: de ballen lagen gunstig en daar profiteerde hij knap van. Met een vlotte serie van 93 maakte hij de partij uit, zoodat de tweede klasser op fraaie wijze in dit tournooi debuteerde. De uitslag luidde: pnt. 400 390 Amendement-Teulings ingetrokken. De heer Teulings (R.K.) lichtte vervolgens een amendement toe, om een nieuw lid toe te voegen aan art. 6 ten einde de regeling van de Dividend en Tantièmebelasting ten aanzien van de salarissen op te nemen in dit wets ontwerp. De minister achtte dit amende ment niet logisch en niet elegant en ontried de aanneming. Na repliek van den minister het amendement ingetrokken. Gisteravond heeft het 2-jarig zoon tje van de familie J. M. de Groot uit de van Rijndwarsstraat te Rotterdam, in een onbewaakt oogenblik uit een ketel kokend water gedronken. Het ventje kreeg ernstige brand wonden in keel en luchtpijp en werd door den geneeskundigen dienst naar het Kinderziekenhuis aan den Gordel- weg overgebracht. De toestand is ern stig. Voortzetting van de algemeene vergade ring te Rotterdam In de voortgezette vergadering van het Centraal Bureau voor den Tuin bouw, welke in de groote zaal van de Doelen te Rotterdam is gehouden, sprak ook mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het departe ment van Economische Zaken. Als een vriend van den tuinbouw kon spreker niet zwijgen over de buitengewone om standigheden, waaronder de tuinbouw verkeert. Deze hebben de volle aan dacht van de Regeering. Wij verwacht ten, voor den oorlog, dat de crisis niet lang meer zou duren, doch toen de oorlog uitbrak, woedde de crisis nog steeds voort. Op het departement van Ecc he Zaken beseft men zeer wel a >oden van den tuinbouw. De Regeering wordt het vaak kwalijk ge nomen, dat zij slechts een pleister op de wonde legt doch, zooals de voor zitter terecht opmerkte, doet zij alles wat zij kan. De steun van de overheid is met 3 milloen verhoogd en hier uit blijkt toch wel het medeleven der Regeering. Het trof spr. in zeer hooge mate, dat de vereeniging de kwaliteit der producten wil opvoeren. Spr. kan’ dit streven slechts toejuichen. Een licht punt zag spr. ook in de voortreffelijke organisatie van den tuinbouw. Deze behoort tot de beste in Nederland Het bureau is een toonbeeld van goede sa menwerking, aldus spr. De voorzitter, de heer V F. Valstar, werd vervolgens herkozen. In de finan- cieele commissie voor het boekjaar 1940 zijn benoemd Medemblik (St. Joseph), Monster (Zwartendijk) en Leiden. Het bestuursvoorstel, dat het centraal bureau ook in dezen oorlogs tijd aan zijn taak, zooals het die tot nu toe heeft vervuld, steeds volle aan dacht zal blijven schenken, en deze blijft uitvoeren, voor zoover de oorlogs omstandigheden zulks maar eenigszins toelaten, lokte eenige besprekingen uit, welke noodzakelijk neerkwamen op een betoog tot verruiming van den export. Nadat eenige afgevaardigden hier over hun meening hadden geuit, nam de voorzitter het woord. Spr. betoogde, dat Nederland en België elkaar in geen enkel opzicht in de wielen kunnen rij den. Men moet evenwel vooral op het gebied van den export zeer voorzich tig zijn. Het vraagstuk der prijsbeheer- sching wordt steeds belangrijker. Reeds jaren geleden werd dit vraagstuk be studeerd en een der eerste maatrege len, welke men heeft genomen, is ge weest de bepaling van den minimum prijs. Met het hooger worden van den mi nimumprijs zullen de overschotten even wel grooter worden. Het vraagstuk van den afzet wordt steeds moeilijker. nu er de laatste dagen weer belangrijke afzetgebieden zijn weggevallen zooals de Scandinavische landen. Willen wij een loonend tuinbouwbedrijf mogelijk kunnen maken, dan is daarvoor een prijsbeheersching noodig, welke weer zonder ingrijpende teeltbeperking on mogelijk is, aldus spr. De taak van het centraal bureau groepeert zich, naar de meening van het groepsbe stuur, in het bijzonder om de volgende punten: bevordering van den afzet van het product in binnen- en buitenland; verbetering en instandhouding eener goede sorteering en verpakking, zoowel voor groenten als voor fruit: streven naar een beheersching van den prijs, om aldus voor den tuinbouw tot een loonend bestaan te komen. Tenslotte betuigde de vergadering haar volle sympathie met het bestuursvoorstel. Vervolgens was een amendement-Teu lings aan de orde om een commissie van beroep in te stellen, welke bevoegd zal zijn te beslissen over bezwaren betref fende de toepassing van het artikel be treffende de winstbepaling. Voorgesteld werd de opneming van een nieuw arti kel 17bis. Dit amendement werd toege licht door den heer IJsselmuiden (R.K.) die o.a. betoogde, dat in de raden van beroep het bedrijfstechnische element ontbreekt. De heer Wagenaar (A.R.) meende, dat dit amendement eenerzijds te ver anderszijds niet ver genoeg ging. Hij maakte bezwaar tegen de uitsluiting van den Hoogen Raad als cassatie-instantie en vroeg de voorstellers handhaving daarvan. De minister verklaarde bezwaar te hebben tegen de beslissende be voegdheid van de commissie van advies. Het is mogelijk, dat de Raad van Beroep na den Hoogen Raad over dezelfde zaak te beslissen krijgt. Het amendement is volkomen onaanvaardbaar. Wel was de minister bereid een mi nisterieele adviseerende commissie aan het departement van Financiën in te stellen, zooals in de dagen van de oor- logswinstbelasting. Heeft iemand moeite met de inspectie, dan kan hij bij deze commissie advies indienen. De heer IJsselmuiden (R.K.) zeide eenige angst te hebben, dat deze commissie het wel niet ver brengen zal, omdat elke raad van beroep anders handelen kan. Hij gevoelde dan nog meer voor de door den heer Wagenaar bepleite wijziging in het amendement. De heer vanMaarsseveen (R.K. verdedigde dit nader, erop wijzend, dat het in de lijn van het amendement ligt om cassatie uit te sluiten. Dit is ook ge beurd bij de wet op de richtige heffing van de directe belastingen. Minister de Geer herinnerde er aan, dat de jurisprudentie van de in komstenbelasting bevestigt, dat de Hooge Raad vrij ver gaat in zaken als deze en belangrijke uitspraken heeft gedaan. Hij noemde het amendement onaanvaardbaar. De heer Teulings (R.K.) vroeg hoe de minister erover dacht als de Hooge Raad in het amendement werd gehandhaafd als cassatie-instantie. De minister verklaarde, dat dan wel een belangrijk bezwaar zou zijn weggenomen, maar dat de andere door hem genoemde bezwaren blijven be staan. Hij moet het amendement af wijzen. brt. h. s. gem is 93 18 108 (R.K.) ver dedigde zijn amendementen nader en in het bijzonder de combinatie van zijn amendement op art. 5 (aftrek van de belasting bij de berekening van de winst) met dat op artikel 7. De minister zou heden woorden. Om 5.15 uur werd de vergadering verdaagd tot hedenmiddag 1 uur. Op artikel 9, dat de winstbelasting stelt op 10 van de belastbare som, had de heer IJsselmuiden (R.K.) een amendement ingediend om een progressieve heffing toe te passen, waarvan de grondslag was, dat een deel van de belastbare winst, overeen komende met 3 van het zuiver ver mogen, slechts met 4 wordt belast dat de progressie, toegepast op het sur plus, de nominaal kleinere winsten minder zwaar treft dan de grootere, met het oog waarop een tarief was uit gewerkt, dat zou kunnen stijgen tot 20 al naar gelang de grootte van de belastbare winst. Een algemeene hef fing doet onrecht aan de kleine ven nootschappen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10