Duitsche luchtaanvallen op Noorsche steden Gevechten de Noorsche in wateren duren voort 4 No. 17542 1940. Alle Noorsche radiostations Duitsche handen Te Eidsvold wordt een en en Een zeeslag Trondheim voor Britsche mijnenvelden gelegd langs de Noorsche, Deensche Duitsche kusten belangrijk treffen verwacht DE ONTWIKKELING IN NOORWEGEN Koning Haakon kroonprins Olaf in veiligheid Haakon van Noorwegen, Vrijdag 12 April. BELANGRIJKSTENIEUWS in BUITENLAND 5 zich en Elvenes door de Duitschers bezet Britsch vliegkampschip kruiser getroffen Britsche luchtaanvallen op Duitsche troepen transportschepen Nog twee Britsche jagers tot zinken gebracht j Bij Trondheim zou een hevige i zeeslag aan den gang zijn Russische bestellingen BUITENLAND EERSTE BLAD. BINNENLAND Neder- 4 0 UITSCHULD Een schip van 8000 ton in de lucht gevlogen Duitschland niet in oorlog met Noorwegen Duitsche vliegboot neergeschoten n t f •R S Ook langs de Zweedsche en landsche territoriale wateren Verklaring van den Noorschen gezant te Parijs Dit nummer bestaat uit ZES bladen en No. 8 van de „Nieuwste Mode” Noorsche nazi’s voegen bü de Duitschers Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Amerika zou betrokken worden in de besprekingen over Ijsland en Groenland De schaarsche mededeelingen over de geallieerde hulp aan Noorwegen Britsche troepen bij Narvik geland? :n£ma I O péiurx/ HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Eerste blad, pap. 1. Eerste blad, pag. 3. Duitsche troepen Tweede blad, pag. 2. van om- van ooxoiatr- IJSLAND ANO LE LITAUEN Beslissende slag op handen? Oslo en het gebied tot Moss in het Zuiden zijn in Duitsche handen. Twee duizend Noorsche nazi’s hebben zich bij de Duitschers gevoegd. Te Eidsvold, ongeveer 50 k.m. ten Noordoosten van Oslo, staan sterke Noorsche en Duit sche troepen tegenover elkaar, gereed voor een beslissenden slag. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad f 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland f 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 et. at «1 1 i i i i i i i i i Bij Heil, in de buurt van Trondheim, zijn Duitsche oorlogsschepen te zien. Mien gelooft, dat zij de fjord, welke door Britsche zeestrijdkrachten wordt bewaakt, niet kunnen verlaten. Boven de Noordzee heeft gisteren een Britsch verkenningsvliegtuig een Duit sche Dornier-vliegboot neergeschoten. Het Duitsche toestel stortte in zee. Voor Trondheim kwam het gisteren tot een zeegevecht. Volgens een Duit sche opgave werden een Britsch vlieg kampschip en een kruiser zwaar be schadigd. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: In den nacht van 10 op 11 April zijn in de Westfjord bij Nar- i. SOVJET R-t.p van dat zij te IL IN TZ es. Ullinn ESTLO IERLAI Dubiw Wilden de Duitschers koning Haakon gevangen nemen? Reuter meldt, dat de Duitschers op dracht zouden hebben gekregen zich tot eiken prijs meester te maken van den persoon van koning Haakon. Men meent, dat de Duitschers op de hoogte waren van het verblijf van vele ministers. Eén spion is gevangen ge nomen. Volgens de jongste berichten uit Noorwegen gaan de Noren voort met het organi- seeren van den weerstand tegen de aanvallers. Op verschillende plaatsen, o.a. ten Noorden van Oslo is het opnieuw tot gevechten gekomen. Nog altijd doet het gebrek aan betrouwbaar nieuws van Noorsche zijde zich gevoelen. Opnieuw gaan geruchten over aankomst van Britsche troepen in Noorwegen. Bij Narvik en Oslo hebben de Duitschers, blijkens het officieele communiqué, het door hen bezette gebied vergroot. De Duitsche luchtaanvallen in Noorwegen nemen toe. Ter zee wordt de actie verder ontwikkeld. Een zeeslag is gaande voor de kust van Trondheim. Het Duitsche communiqué vermeldt treffers uit vliegtuigen op groote Britsche oorlogsbodems. Van Britsche zijde wordt medegedeeld, dat een groot Duitsch munitietransportschip in het Kattegat in de lucht gevlogen is. Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 et., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 et, fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. vond een zeeslag plaats. Ter oriëntee- ring van eenige afstanden is van uit de Britsche vlootbasis „Scapa Flow” een actiestraal getrokken van 700 k.m.; dit is ook het geval van uit de Duitsche vlootbasis Helgoland. Op de kaart is tevens het spoorwegnet in Zweden en Noorwegen aangegeven. heim met succes hebben aangevallen. Een Engelsch vliegkampschip werd door een bom van zwaar kaliber op vernietigende wijze getroffen. Voorts werd een Britsche kruiser door twee bommen getroffen. Britsche mijnenvelden zijn gelegd langs de kusten van Noorwegen, De nemarken en Duitschland en voorts langs de Zweedsche en Nederlandsche territoriale wateren. Eerste blad, pag. 1, Te Amersfoort is een graansilo inge stort, waarbij een arbeider werd gedood. De aangerichte schade is bui tengewoon groot. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat een gebied op de Noordzee, in het Skagerrak en het Kattegat, ge vaarlijk is door mijnen. Dit gebied raakt de Noorsche, Deensche en Duitsche kusten en loopt langs de Zweedsche en Nederlandsche territoriale wateren. Er zullen geen mijnen worden ge legd in een vaargeul, die zich zal uitstrekken over een breedte van 10 mijl ter weerszijden van zekere punten. De Noorsche gezant te Parijs heeft gisteravond voor de radio verklaard, dat het Noorsche leger en de Noorsche vloot den strijd hebben aangebonden met een vijand, die wat materiaal en aantal betreft, veel sterker is. Zij zijn erin geslaagd, den Duitschers harde slagen toe te brengen. In deze voor mijn land zoo moeilij ke uren, aldus de gezant, heb ik van de zijde der Fransche regeering treffende blijken van vriendschap en sympathie voor de zaak van Noord wegen ontvan gen. Met deze krachtige hulp van Frankrijk en zijn grooten bondgenoot zal ons land, daarvan zijn wij over tuigd, spoedig verlost worden van de troepen van den aanvaller. 3. Volgens het blad „Jaemtslands Tid- ning” heeft radio Aalesund gistermid dag om vijf uur medegedeeld, dat op de reede van Drontheim slag werd ge leverd tusschen Engelsche en Duitsche oorlogsschepen. Engelsche vliegtuigen hebben Duitsche oorlogsschepen en vliegtuigen in de fjord van Trondheim aangevallen. Het Duitsche Nieuwsbureau ver klaart, dat gisteravond Duitsche vlieg tuigen Britsche zeestrijdkrachten op 200 k.m. ten Noordwesten van Trond- Verschenen is het afdelingsverslag van den Volksraad op het ontwerp tot versterking der maritieme defensie (het slagkruiserplan). Derde blad, pag. L -/♦ Station van Hamar verwoest. Radio Stockholm deelt mede, dat de Duitschers gisteren het' station Hamar hebben gebombardeerd, vernietigd werd. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt Naar aanleiding van de verklaring van Hambro, volgens wien er een oor logstoestand tusschen Duitschland en Noorwegen bestaat, wordt te Berlijn geconstateerd, dat naar Duitsche op vatting de facto noch de jure er een officieele oorlogstoestand is. Tot dus ver is er geen verklaring van de Noor sche regeering, dat zij zich als in oor log met Duitschland beschouwt. Het Duitsche standpunt is onveranderd, dat van het Duitsche memorandum. Frederikssten in staat verdediging gebracht. Radio Stockholm meldt, dat de Duit schers thans Frederikssten aanvallen, dat in der haast door de Noorsche troe pen in staat van verdediging gebracht is, die barricades van zandzakken heb ben opgericht. De Noorsche vlag wap pert nog steeds van het stadhuis. Op bovenstaande kaart ziet men Scandinavische landen met de omrin gende landen. De voornaamste plaatsen zijn in Noorwegen aangegeven alsmede de plaatsen Hamar, Elverum, Eidsvold en Nijbergsund, in welke plaats momen teel de Noorsche regeering vertoeft. Daar waar een kruisje is aangegeven, Duitsche troepen bereiken Drammen en Eidsvold. Het Duitsche nieuwsbureau meldt: in het kader van de uitbreiding van het bezette gebied rondom Oslo hebben Duitsche troepen Drammen, 40 k.m. ten Oosten van Oslo en Eidsvold bereikt. Noorsche troepen in Elvenes ontwapend. Bij de in den loop van den llden April voltrokken bezetting van Elvenes Nieuwe Duitsche troepen zijn in Noorwegen geland. Op Noorsche ste den zijn luchtaanvallen ondernomen. De Noren blijven tegenstand bieden. Eerste blad, pag. 1» De Russische volkscommissaris Te- w°sjan brengt met een commissie voor ’ten scheepsbouw een bezoek aan ver killende Duitsche werven, met het ^1 bestellingen te doen in het kader Van het Duitsch-Russische economische koord. verder zijn de laatste weken belang de contracten tusschen Russische °°Pers en Duitsche fabrieken tot stand tornen. Zij hebben vooral betrekking Producten der Duitsche machine- ^Ustrie, ijzerindustrie, electriciteits- i?Verbeid en mechanische en optische i I ^himenten. Denemarken ondervindt economi sche moeilijkheden tengevolge van de bezetting. Een speciale correspondent Reuter te Stockholm meldt trent de ontwikkeling van de ge beurtenissen in Noorwegen, dat de ze op het oogenblik hoofdzakelijk gekenmerkt wordt door Duitsche luchtaanvallen op groote schaal. Verscheidene steden nabij de Zweedsche grens zijn gebombar deerd en tal van gebouwen zijn in vlammen opgegaan en verwoest. Gisteravond zijn 2 aanvallen gedaan door de Britsche luchtmacht op het vliegveld van Stavanger, dat door de Duitschers is bezet. Een van de Brit sche vliegtuigen is niet teruggekeerd. Tijdens den eersten aanval werd het vliegveld krachtig door bombarde mentsvliegtuigen aangevallen. De lucht macht werd met hevig vuur van de luchtdoelartillerie begroet, doch wist haar bommen nauwkeurig plaatsen en behalve andere schade, ge raakte een benzinereservoir in brand. Bij den tweeden aanval openden laagvliegende vliegtuigen mitrailleur- vuur op een groot aantal vijandelijke vliegtuigen, welke op het vliegveld stonden opgesteld. De Britsche waar nemers hebben gezien, dat veel schade is aangericht Gedurende een aanval op een ander Noorsch vliegveld heeft een Britsche vlieger een Heinkel-toestel vernield en drie machines beschadigd. Op de terugreis beschadigde hij een Junker- vliegtuig. Het Britsche toestel, dat op een hoogte van 30 meter over het vliegveld had gevlogen, was door 30 ontplofbare kogels getroffen, het lan dingsgestel was defect, doch de be stuurder kon veilig dalen. door Duitsche troepen, die in het ge bied van Narvik opereeren, werden de zich aldaar bevindende Noorsche troe pen ontwapend, meldt het Duitsche nieuwsbureau. Koning kroonprins Olaf en minister-president Nygaardsvold zijn in een niet bekend gemaakte plaats in veiligheid. Het plaatsje Nybergsund, waar de generale staf zich had bevestigd, is door Duit sche bommenwerpers vernield. De ko ning, prins Olaf en de minister-presi dent zaten juist aan het diner, toen zes Duitsche bommenwerpers verschenen en 25 tot 30 bommen wierpen. Het bom bardement duurde een uur en de vlieg tuigen schoten ook met de mitrailleurs. Zij vluchtten in een auto weg, enkele minuten later keerden de vliegtuigen terug en begonnen de auto te bestoken. De inzittenden moesten de auto ver laten en door het bosch te voet verder gaan. Prins Olaf heeft onderweg een ge wonde verbonden. Hierdoor kwam hij eenigen tijd later dan de koning aan. ned. RANKRIJK 7 Uit Stockholm en Ostersund wordt gemeld, dat voor Trondheim een groo te zeeslag woedt. Beide partijen wor den door vliegtuigen gesteund. Kilo meters ver landinwaarts hoort men kanongebulder. Reuter meldt, dat zich thans alle Noorsche radiostations in Duitsche handen bevinden. Er zijn echter plan nen gemaakt om het Noorsche volk op de hoogte te houden van het optreden van zijn regeering door middel van den Britschen omroep. Een redevoering van Hambro, den voorzitter van ’t Stor ting, zal spoedig voor de Noren gere- layeerd worden door de B.B.C. In deze redevoering raadt Hambro zijn toe hoorders aan alleen geloof te hechten aan nieuws, dat door geallieerde sta tions wordt uitgezonden. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35 ^37 Bijkantoren: Schevenlngen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Nieuwe te Oslo. Gisterochtend zijn te Oslo 5 door torpedojagers geëscorteerde Duitsche transportschepen voor anker gegaan, die 10.000 man troepen aan land heb ben gezet. Ook wordt gemeld, dat een Noorsche kustpatrouille 3000 lijken van Duitschers uit het water heeft opge pikt. Al het nieuws uit Oslo staat onder strenga censuur, doch wel weet men, dat de bevolking alle voorzorgsmaat regelen tegen luchtaanvallen neemt. Volgens den correspondent van „So- cialdemokraten” aan de Zweedsch- Noorsche grens, was de bezetting der Noorsche kuststeden door de Duit schers alleen mogelijk door de mede werking van de Noorsche nazi’s en de voorbereidingen, die zij voor den inval hadden getroffen. Dr. Lund, een der leden van de marionetten-regeering van Quisling, is gisteren, toen hij op weg was naar de Zweedsche grens, door Noorsche vrijwilligers gevangen genomen. Er vond een kort vuurge vecht plaats. Lund wordt beschouwd als een der leiders van de Noorsche nazi’s en als de rechterhand van Quis ling. OVERZICHT Minister Churchill’s rede in hei La- w gerhuis werd over het algemeen met gemengde gevoelens ontvangen. Hoewel de meerderheid van de parlementsle- den er uit opmaken, dat de vloten der geallieerden de versterking en bevoor rading van de Duitsche troepen in Noorwegen krachtig bemoeilijken, werkte het als een koude douche, dat Churchill de landing van Britsche troe pen aan de Noorsche kust niet kon bevestigen. Hoewel men daardoor te leurgesteld was, is men van meening, dat weldra nieuws over de geallieerde hulpactie zal loskomen, hetgeen op het oogenblik nog niet kan worden ont huld. Indien bijv. Britsche troepen te Tromsö waren geland, waarover giste ren reeds geruchten liepen, was niet te .verwachten, dat Churchill zulks ten bate van de Duitsche bommenwerpers aan de groote klok zou hangen. In de verklaring, welke de Fransche premier Reynaud gisteren in het par lement aflegde, wees hij er op, dat Duitschland na Denemarken besprongen te hebben, zich op Noorwegen heeft geworpen, denkende niet meer tegen stand te zullen ontmoeten dan in Oos tenrijk in 1936, doch het is gestuit op ,den tegenstand, als dien van België in 1914. Reynaud bracht hulde aan het volk, de regeering en den koning van Noorwegen, die besloten hebben te vechten. „Hoewel de berichten thans schaarsch zijn, omdat de schepen niet van de radioinstallatie gebruik kun- nen maken, kan men toch reeds een I oordeel vellen over de door Duitschland I ondernomen operaties: een tactisch suc- I ces in het begin, doch een onmetelijke (strategische fout. Nooit in de geschie- denis is een operatie, ondernomen met I een beslissende minderheid ter zee, niet ■met een nederlaag geëindigd, aldus de r Fransche premier. I Uit beide redevoeringen bleek voorts I dat de geallieerden voortgaan zich [schrap te zetten. Door Churchill werd aangekondigd, dat de Faroër (Deensche I eilandengroep ongeveer halfweg tus- schen het Noorden van Schotland en Ijsland door de geallieerden worden bezet. Wat zal er echter met de andere Deensche bezittingen gebeuren, nu De- nemarken tengevolge van de Duitsche I bezetting feitelijk een aan de geallieer den vijandelijk land is geworden? Churchill verklaarde, dat de IJsland- kwestie verdere overweging noodig maakt. Canada en ook de Vereenigde f Staten zijn hierbij betrokken. Op een persconferentie heeft de Ca- nadeesche premier Mackenzie King medegedeeld, dat Canada met de Brit sche regeering besprekingen voert over Groenland en Ijsland. Hij sprak ook over de onderhandelingen met de Ver- eenigde Staten, doch hieromtrent is E niets naders bekend. King zeide ook. dat hij waarschijnlijk einde dezer week een J onderhoud zal hebben met president I' Roosevelt. Vermoedelijk zal hij ook i minister Huil te Washington bezoeken. 1 alsmede den Britschen ambassadeur en den Canadeeschen gezant. 1 Kolonel Breckinridge, assistent bij ’t I Amerikaansche departement van oor- t log heeft verklaard, dat indien Duitsch- I land een poging zou doen Groenland I te genaken, de Vereenigde Staten het zal bezetten om te voorkomen, dat het aan Duitschland een lucht- en vloot- bases zou verschaffen. Van deze basis uit zou het Ameri kaansche vasteland beheerscht kunnen I worden. Het hoofdbestuur der Ned. Vereeni- ging voor Luchtbescherming stelt zich krachtig te weer tegen de door den minister van Binnenlandsche Zaken ingebrachte beschuldigingen. Vierde blad, pag. 1. Officieel wordt te Londen mede gedeeld, dat Britsche bommenwer pers gisteravond aanvallen hebben ondernomen op vijandelijke trans portschepen in het Kattegat, de Kleine Belt en de Groote Belt. Uit de eerste berichten blijkt, dat de aanvallen o.a. gericht waren op een schip van ongeveer 8000 ton, dat met een hevigen slag in de lucht vloog en dus munitie aan boord moet hebben gehad. Naar in welingelichte Noorsche krin gen te Stockholm wordt vernomen, zouden de Britsche troepen even ten Zuiden van Narvik een landing heb ben uitgevoerd en zouden zij thans trachten zich te vereenigen met de Noorsche troepen. In dezelfde kringen verluidt, dat nabij Bergen de Noren en Engelschen in nauw contact met elkaar zijn. 'Ri ^KEN IERGEN

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1