HAAGSCHE COURANT COS TE RS DE ZWARTE ORCHIDEE CETA-BEVER^^^^^^J/^rf tredvaste was RECHTZAKEN NEDERLANDSCH-INDIE STADSNIEUWS LTTrurrinrriJiim •WAAG UW GEZONDHEID NIET Vrijdag 12 April 1940. DE NIEUWSTE MODE, PROCEDURE OVER EEN AUTEURSKWESTIE BRANDEN OP DE „AMSTELKERK” Niti GLAD GEEN VOETAFDRUKKEN ZESDE BLAD. de GROOTE RIJSTOOGST IN ATJEH omdat der 1940 FEUILLETON. men DE HULP AAN NEDERLANDSCHE OORLOGSSLACHTOFFERS No. 17542 CREMATIE J. BAER In allen eenvoud heeft gistermiddag in het crematorium op Westerveld te Yelsen de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den heer J. Baer, op 76-jarigen leeftijd in de residentie overleden. Aanwezig waren familieleden en drs. L. de Heer, accoun tant. Er werd niet gesproken. De orga nist speelde Ases’ Tod uit de Peer Gyntsuite van Edv. Grieg, het Adagio uit de Sonate Pathétique van Beethoven en bij het dalen van de kist de inleiding der ouverture uit Egmond van Beet hoven. FINSCHE LEGATIE De Finsche legatie te dezer stede is thans gevestigd Nassauplein 5. GratU-bijvoegsel van de „Haagsche Courant" Gerechtshof. <Nadruk verboden.) nada verwierf, waaruit volgt, dat van een zelfstandige Canadeesche uitgave niet gesproken kan worden. De gepretendeerde Canadee^he uit gave is rlechts een schijnuitgave, want de Canadeesche firma kreeg niet bij contract het recht van uitgave in Ca nada, maar heeft alleen verschillende malen exemplaren in New-York besteld. De New-Yorksche uitgever had het co pyright voor Canada. De Canadeesche firma mocht slechts exemplaren im- porteeren behoorende tot de Ameri- kaansche uitgave. Wat de Canadeesche firma met „Gone with the wind” heeft gedaan doet een groote boekhandelaar herhaaldelijk, zonder ooit daardoor to4 uitgever te worden gepromoveerd. Het hof zal 16 Mei arrest wijzen. ONTSPANNING VOOR MILITAIREN. De commissie O. en O. van den Alg. Nederl. Dilettanten Tooneelbond, gaf Woensdagavond in Musica, Delftsche- laan de laatste uitvoering van de serie ontspanningsavonden voor de Haagsche gemobiliseerde militairen. Opgevoerd werd het detectivespel in vier bedrijven van Herbert Mypy „Het geheim van dr. Spencer” door de Oude Haagsche Brandweer. De medespelenden hadden een harte lijk applaus aan het einde der voorstel ling in ontvangst te nemen. CKEMAllE B. VAN TUSSENBROEK Onder veel belangstelling neeft gis- lermiddag m het crematorium op Wes- lerveld te Velsen de crematie plaaU gehad van het stoffelijke overschot van den heer E. B. van Tussenbroek, agent van buitenlandsche huizen te dezer stede, die op 51-jarigen leeftijd is over leden. De heer E. den Herder, een vriend van den overledene, heeft namens de familie een enkel woord gesproken. Wij hebben, zeide spr., met den ontslapene meege leden en meegestreden en nu hij is heen gegaan, hoopte spr., dat hij in een hooger leven de rust zal vinden, die hij hier zoo gaarne zocht De heer J. G. Kloek sprak namens de vrienden en zeide, dat een goed vriend was heengegaan. Alle vrienden hebben veel van hem gehouden en het valt hun moeilijk afscheid van hem te nemen voor altijd. De organist speelde een preludium, Ases’ Tod van Grieg en bij het dalen van de kist het Largo van HSndel. De heer den Herder dankte namens weduwe voor de belangstelling. Bij dit nummer ontvangen de ge- abonneSrden No. 8 van het Tijd schrift „DE NIEUWSTE MODE” Figuur 1 in dit nummer is een meis- jesswagger, vlot model, met hoog geslo ten kraagje en groote opgezette zakken, kleine overslag, mouw met plooitjes op kop. Alleen maat van 79 en 1113 jaar, waarvan het patroon k 10 cents verkrijgbaar is aan ons Centraal Aan- neembureau, Wagenstraat 3537. OPENBARE GEBOUWEN WORDEN BEWAAKT Evenals reeds eerder tijdelijk het geval was, staan vandaag voor de openbare gebouwen en verscheidene andere instellingen weder bewakings posten van de stormbrigade der Rijks- veldwacht. HULDIGING VAN SMIRNOFF. BANDOENG, 12 April. (Aneta.) De vereeniging „Bandoeng Vooruit” heeft gisteravond in hotel Savoy-Homan den K.L.M.-vlieger Smirnoff gehuldigd, ter gelegenheid van diens 50ste Indië- vlucht. Aan den jubilaris werd hierbij een aandenken aangeboden. PRUSVERHOOGING LUCIFERS. BATAVIA, 12 April. (Aneta.) Naar Aneta verneemt, heeft het departe ment van Economische Zaken den prijs van lucifers in de allerkleinste ver pakkingen, welke in October reeds met 10 procent en in November met 17t£ procent werd verhoogd, thans voor den groothandel tot 33 1/3 procent ver hoogd ten opzichte van de prijzen van vóór den oorlog. Het betreft hier de kleinste doosjes, waarvan de prijzen in den kleinhandel op twee cent blijven gehandhaafd. Raad voor de Scheepvaart vn De rijstpellerijen kunnen het werk niet af. MEDAN, 12 April. (Aneta.) Een groote padi-oogst wordt momenteel in Atjeh binnengehaald. De rijstpellerijen, welke dag en nacht doorwerken, zijn overbelast, zoodat thans zelfs de padi in de kampongs met de hand wordt gestampt Ik zou best een paar kerels van hier kunnen meenemen, maar ik geloof, dat het werk is voor één man. Mijn werk, omdat Omdat je haar nog waanzinnig liefhebt, voegde Monroe er rustig aan toe. Dat is juist de reden, waarom ik met je mee wil, ouwe jongen. Ik voel bij intuitie, dat ik je van nut zal zijn op dezen tocht. Zeg maar niets meer, want ik ben vastbesloten. Niets kon Monroe van zijn plan af brengen. Na een paar minuten ver dween hij en kwam spoedig terug, be laden met een rugzak en een deken, terwijl een geweer over zijn schou ders bengelde. Carson had hem nog nooit zoo grimmig en vastbesloten ge zien. Dank je wel, <^we jonge*. mom pelde hij. Nu je zoo stijfs«ofdig bent, wil ik je openhartig verklaren, dat ik blij ben, dat je meegaat. Maar, denk erom, we marcheeren in een snel tempo. Dat kan my niets schelen. Wat is het programma? Maar Carson had De inzameling van de Vaderlandsche Club. BATAVIA 12 April (Aneta). Zooals bekend, kon de Vaderlandsche Club, als resultaat van de inzameling in Ned.-Indië voor de Nederlandsche oor logsslachtoffers, reeds een bedrag van 100.000 overmaken naar Nederland aan den oud-gouverneur-generaal jhr. de Jonge, die dit bedrag reeds ver deelde. Uit de nagekomen bijdragen was de Vaderlandsche Club thans in staat om nog een bedrag van 10.000 voor dit doel naar Nederland over te maken. nog geen vast programma opgesteld. Zoover hem bekend, waren er drie begaanbare pa den door de wildernis en de vluchte ling kon elk van die paden genomen hebben. Ongelukkigerwijze was het weer de laatste weken droog geweest en zoodoende was er geen enkel spoor zichtbaar. Ik heb zoo’n idee, dat hij niet de richting van zijn boot genomen heeft, zeide hij. Waarom niet? (Wordt vervolgd.) OUD-SCHOOLHOOFD J. FABER ZEVENTIG JAAR Een algemeen bekende en zeer ge ziene figuur in de onderwijswereld, het oud-schoolhoofd J. Faber, hoopt op 14 April a.s. den leeftijd der ster ken te bereiken. Op zeer verschillende wijzen heeft deze paedagoog zijn ta lenten voor de school en voor het kind ten beste gegeven. Nadat hij zijn eer ste schreden op het pad der opvoed kunde in de scholen te Marken, Edam en Alkmaar gezet had, werd hij reeds in 1901 als onderwijzer in de hoofd stad des lands benoemd. Het was hier, dat hij vooral streefde de verhoudin gen tusschen school en huisgezin, tus- schen onderwijzers en ouders nauwer aan te halen. In 1907 volgde zijn benoeming tot schoolhoofd te Vlaardingen en tot leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de rijksnormaallessen te Maassluis, en reeds in -1912 werd hij geplaatst aan de openbare lagere school aan de Vliegerstraat en in 1925 aan de opleidingsschool in de Galva- nistraat te dezer stede. In deze gemeente heeft hij zijn vleu gels naar alle kanten kunnen uitslaan. Hij was jaren achtereen examinator voor de akte lager onderwijs. Zijn adviezen in de commissie voor betere aansluiting van het lager bij het middelbaar onderwijs werden zeer op prijs gesteld. Voegen we hieraan toe, dat hij als beëedigd schriftkundi ge bij de arrondissements rechtbank vele uitvoerige rapporten heeft uitge bracht over schriftvervalschingen. Bovendien wist hij nog tijd te vinden voor het schrijven van kinderboeken. Van zijn hand verschenen o.a.: „Een Rus te Delfzijl’; „Een Marker jon gen”; „Blinde Hanske”; „Een Mar ker jongen in oorlogstijd”. Het is wel te begrijpen, dat een zoo werkzame geest nog niet tot rust is gekomen. In ieder nummer van ’t maandblad „Groningen” vindt men proza en poëzie van zijn hand in ’t Groningsche dialect. Het zal den nog zoo jeugdigen, op- gewekten en vriendelijken „Meester .Fager” a.s. Zondag in zijn woning Meer en Boschlaan 22 te Heemstede niet aan belangstelling van oud-colle- ga’s, oud-leerlingen en vrienden ont breken. TENTOONSTELLING IN HET VREDESHUIS In een bijeenkomst voor de pers heeft drs. G. J. de Voogd, secretaris van het Centraal Vredes Bureau, het een en ander medegedeeld betreffende de tentoonstelling, welke momenteel wordt gehouden in het Vredeshuis aan de Laan van Meerdervoort 19, samen vallend met de studieconferentie, voor internationale samenwerking, welke heden in hotel Wittebrug werd ge opend. Steeds komen zelfs in de moeilijkste tijden bepaalde idealen weer naar voren. Het tijdstip om thans propagan da voor den vrede te maken, lijkt wel licht zeer slecht gekozen, doch men vergete niet, aldus de heer de Voogd, dat ook, toen een Willem van Oranje zich in 1570 ten doel stelde ons land van de Spanjaarden te bevrijden, het ideaal tenslotte heeft gewonnen. En ontwierp een van Hogendorp niet nog tijdens de Fransche overheersching een grondwet. Hij, die meent dat het vre deswerk hopeloos is, denke slechts aan hetgeen Fritjof Nansen zeide, toen hij een onderscheid maakte tusschen het moeilijke en onmogelijke. Volgens Nansen is het moeilijke, dat wat on middellijk moet worden gedaan, het onmogelijke, dat wat eenigen tijd in beslag neemt Literatuur en beeldgrafieken. Wat nu de tentoonstelling betreft, aan de wanden :j een aantal beeldgra fieken van Otto Neurath te zien, af gestaan door het internationaal insti tuut voor beeldpaedagogie. Daarnaast heeft men, verspreid over 4 tafels, een keuze gedaan uit eigen materiaal, waarbij de gedachte aan internationale samenwerking op den voorgrond staat. Op de eerste tafel vindt men herinne ringen aan het vredeswerk van voor 1914, dat van bijv. prof. v. Vollenhoven en Bertha v. Suttner. De tweede tafel verplaatst ons naar den wereldoorlog, met herinneringen aan Jane Adams en den vredeskruistocht van Henry Ford. Hier vindt men tevens een aantal knip sels betrekking hebbend op vredesstre- ven en vredespogingen, literatuur over den volkerenbond en daarmede samen hangende vereenigingen. De derde tafel is gewijd aan den na-oorlogschen tijd, toen men dacht, dat het Kellog-pact een betere waarborg voor den vrede zou geven; het was de tijd van de ontwapeningsconferentie en de petion- nementen voor den vrede. Op de vierde en laatste tafel is een plaats ingeruimd aan het vredeswerk der jongeren en dat der coördineerende organisaties in Engeland en Amerika. Herinneren wij er aan, dat het Vre deshuis is een centrum van informatie en documentatie (er is een vrij uitge breide bibliotheek) op 't gebied van het vredeswerk; het voert echter zelf geen actie op dit gebied. vig kruisverhoor, het één of ander zou kunnen laten ontvallen. Maar Wah Su was veel te veel aan haar gehecht om te kunnen ge- doogen, dat Armstrong haar zou heb ben bedreigd of gemolesteerd. Wij weten toch niet of Wah Su met hem meegegaan is. Er zyn wel een dozijn mogelijkheden. Zij zou bij voorbeeld Armstrong bevrijd kunnen hebben en daarna naar haar hut te rug gegaan kunnen zijn, waarna Arm strong haar zou hebben kunnen laten schaken. Wah Su, die heel vroeg op staat om vijf uur zou ontdekt kunnen hebben, dat zij weg was en haar hebben kunnen volgen. Zonder mij dat mede te deelen? Best mogelijk. Wij weten niet, wat Wah Su allemaal weet. Hij heeft misschien een goede reden om te zwij gen. De lukraak geuite veronderstellin gen bleven niet zonder effect, want, al mocht Tresa een speciale reden heb ben om Armstrong uit de gevangenis te houden, een vrijwillige schaking scheen Carson wel heel eigenaardig toe. Laten we de hut eens onderzoe ken, stelde hij voor. Misschien kun nen we daaruit iets wijzer worden. Monroe stemde daarmede bereid willig in. De kamer, welke door Tre sa gebruikt was, zag er keurig uit en vertoonde geen enkel spoor van een worsteling. Maar het bed was niet beslapen, ofschoon de sprei terugge slagen was. Zij heeft klaarblijkelijk gewacht, totdat zij vermoedde, dat jy in slaap ONTVANGSTEN EN VERVOER- CIJFERS HAAGSCHE TRAMWEG- MAATSCHAPPIJ. De totale ontvangsten (reizigers en diversen) der N.V. gemengd bedrijf Haagsche Tramwegmaatschappij heb ben over Maart 1940 /487.959.82J be dragen (v.j. /403.481.11). Vervoerd werden in Maart 5.412.513 reizigers (v.j. 4.468.882). Van 1 Januari af bedroegen de ont vangsten f 1.533.075.05| (vorig jaar L240.964.85i), het aantal reizigers 17.096.613 (v.j. 13.695.246). Kapitein: Omdat ik dacht, het vuur geheel meester te kunnen worden. Er was nog maar weinig vuur, maar dat wakkerde aan, toen het luik open was. Voorzitter: Natuurlijk, dat was te verwachten, met zooveel lucht er bij. Uit het verdere relaas bleek, dat de kapitein Las Palmas om assistentie had gevraagd. Een Grfieksch schip, bleef gedurende den nacht in de nabijheid. Om den wind dood te varen, was men teruggevaren en aangezien den volgen den morgen bleek, dat de „Amstelkerk” 80 mijl terug had afgelegd, zoodat Las Palmas te ver was, besloot de kapitein naar Dakar terug te keeren, en bedank te het Grieksche schip. Hij vroeg Da kar assistentie en dat zond een Fransch marinevaartuig, dat den geheelen nacht in de nabijheid bleef. Inmiddels liet de kapitein voor de derde maal het ruim openen, waarin meer dan een meter water stond en met kettinghaken haalden de matrozen de onder het dek liggende brandende bossen piavasa omlaag in het water. Toen het schip den volgenden morgen de haven van Dakar invoer, was het vuur gebluscht Voorzitter: Toch blijft het een gevaar lijk experiment, de luiken in zoo’n ge val te openen en u hebt dat driemaal gedaan. In Dakar waren de ruime* 4 en 5 leeggemaakt en nieuwe lading was inge nomen. De raad zal later uitspraak doen. vermoed ik, dat Tresa in groot ge vaar verkeert. Daarbuiten in de wil dernis is het niet moeilijk je ge- ruischloos van een ongewenscht per soon te ontdoen. Indien Tresa hem in den weg staat Zij heeft hem toch geholpen? Daar zal hij zich niets van aan trekken, wanneer zijn leven gevaar loopt. Hij is een desperaat menschl En toch zei Murcheson, dat hij den moord niet gepleegd had. Murcheson! Indien hij zoo dwaas is om de rivier af te stoomen, dan kun je van hem de meest willekeuri ge conclusies verwachten. Trouwens, het komt er voor mij niet meer op aan, wie den moord gepleegd heeft. Ik moet Tresa terugvinden. Ik zal hier iemand in mijn plaats stellen en de gevolgen riskeeren. Ik ga mee, Ned, zeide Monroe. Neen. Ja. Deze affaire raakt my net zoo goed als jou. Bovendien kan daar buiten alles gebeuren. Je kunt best iemand gebruiken, wanneer het tot daadwerkelijkheden komt. Ik zou jou er liever niet in wil len mengen, Monroe. Er zal wat zwaaien, wanneer ik Armstrong tegen het lijf loop. Je zei, dat je spoedig naar Europa zoudt afreizen. Dat kan wel een week of twee wachten. Je kunt mij, met je verha len over gevaar, toch niet van je af schudden. Ik geef toe, dat ik geen groote vechtersbaas ben, maar in een nauwen hoek zijn twee altijd meer waard dan één. Daar ben ik niet zoo zeker van. zou zijn en heeft toen Wah Su de op dracht gegeven. Het lijkt er wel op, dat zij spoedig daarna vertrokken is, anders... Hij bleef staan en begon zacht te snuiven. Ook Carson hief het hoofd op en werd zich bewust van de aanwe zigheid van een tamelijk ziekelijke lucht. Monroe wist al spoedig den reuk te localiseeren en stond weldra over het hoofdkussen heengebogen. Chloroform, mompelde hy. Zij moet op het bed gelegen hebben, toen Kijk, het kussen is nat! Ik zou bijna zweren, dat het tranen geweest zijn. Hij moet door die deur gekomen zijn Je bedoelt Armstrong? Natuurlijk. Goede hemel, mijn voorgevoel schijnt mij niet bedrogen te hebben. Hij heeft haar met geweld medegenomen. Carson’s zware figuur beefde. Als het noodzakelyk geweest was om een verdoovingsmiddel te gebruiken, dan moest Monroe’s conclusie niet ver van de waarheid zijn. Maar omtrent de rol, welke Wah Su gespeeld had, na het stelen van den sleutel wan neer dat inderdaad het werk van den Chinees geweest was tastte nog in het duister. Ned, wat ben je van plan te doen? Er is maar één weg ik zal, zonder uitstel, tot een vervolging overgaan. Ik ben je man, maar hoe moet het met je werk? Dat komt thans in de tweede plaats. Na alles, wat ik gehoord heb, 32) Ik zal hem toch wel krijgen, sputterde hij. Zij kunnen niet ver weg zijn. Wanneer zij de rivier afge varen zyn, dan zullen zij ontwaren, dat zij niet gemakkelijk van Batavia zullen wegkomen. Meneer Carson, kan ik de snelle motorboot van u leenen? Wanneer u ermede om kunt gaan, zeker. Dat zal ik wel voor elkaar bren gen. Wanneer ik niet terugkom, dan zal ik de boot bij uw menschen in Ba tavia achterlaten. Ik zal ze nu alle drie arresteeren. Hoe prachtvol! Carson leende hem de boot, hoofd- Zakelijk om de reden, dat hij hem liever van achteren dan van voren 2ag. In minder dan een kwartier spurtte Murcheson de rivier af. Wat zou hij van plan zijn? vroeg Monroe. Dat weet alleen de hemel! Waar heen zy ook gegaan zyn, zeker niet de rivier af. Het feit, dat de Malei- ers zich bij hem aangesloten hebben, Wettigt het vermoeden, dat zy alle- 1 diaal tezamen gegaan zijn en er is Keen boot groot genoeg om hen allen De vertaling van „Gone with the wind” Voor de eerste Kamer van het Ge rechtshof alhier is gisteren gepleit in een procedure tusschen Margaret Mit chell c.s. schrijfster van „Gone with the wind” en de N.V. Zuid-Hollandsche boek- en handelsdrukkerij. De schrijfster van „Gone with the wind” komt op tegen het feit, dat haar boek in het Nederlandsch is vertaald zonder betaling van auteursrechten. Voor haar trad op mr. Th. A. Fruin uit Rotterdam, die voorop stelde, dat de strijd over drie vragen loopt. De eerste vraag is Zijn Mac Millan (de uitgever) en Mitchel (de schrijfster) beiden ontvankelijk in hun eisch of, ge lijk het vonnis van de rechtbank aan neemt, alleen Mitchell of geen van bei den. Ten tweede is „Gone with the wind” tegelijkertijd, namelijk op 30 Ju ni 1936, te New York en te Toronto uitgegeven. Of is het boek eerder in New York uitgegeven? In derde plaats: Heeft er te Toronto een uitgave van dit boek plaats gehad? Pleiter kwam op tegen de opvatting van de wederpartij, dat de Canadeesche uitgaven een schijnuitgave, een camou flage zou zijn. Uitvoerig betoogde pleiter vervol gens, dat wel degelijk van een Cana deesche uitgave kan worden gesproken en onder aanhaling van de Beaufort’s auteursrecht stelde hij vast, dat een uitgave in een land kan geschieden door een elders gevestigden uitgever, mits hij in het land der uitgave de verspreiding slechts doet plaats hebben van een centraal punt in het land der verspreiding. Het is niet noodig, dat de verspreide exemplaren in het land der verspreiding vervaardigd worden. Mr. M. J. van der Flier, alhier, voor de N.V. Zuidhollandsche Boek- en Han delsdrukkerij optredende, pleitte eerst, dat de wederpartij niet ontvankelijk is in haar eisch, waarna hij betoogde, dat het toch vóór 30 Juni 1936 te New York is uitgegeven. Door verzending van dui zenden exemplaren vóór dien datum, heeft de uitgever zijn beschikking over het boek verloren. Voorts heeft Mac Millan, de New- Yorksche uitgever, 10.000 exemplaren doen verschijnen met als daarop aan gegeven tijd Mei 1936. Voorts voerde hij aan, dat de New-Yorksche uitgever de monopolie van den invoer in Ca- Tweede brand. Een brand van ernstiger aard woed de aan boord van de „Amstelkerk” op 6 October. Op 4 October was het schip uit Da kar vertrokken. In verband met den oorlogstoestand was de voor Duitsch- land bestemde lading te Tacorani aan de Goudkust uitgeladen, de Fransche lading te Dakar. Te Las Palmas zou den bananen worden bijgeladen. Er bevonden zich 28 passagiers le en 2de klasse en 11 3e klas passagiers aan boord. De bemanning bestond uit 68 koppen. De kapitein zat des avonds omstreeks 10 uur met passagiers in de salon te bridgen, toen het alarm kwam, dat er brand was in ruim 4, waaruit rook op steeg. Hij begaf zich naar de brug, wek te den eersten stuurman en gaf den derden stuurman bevel, zoodanige vaart te loopen, dat er geen wind zou zijn. Nadat de slangen klaar waren ge maakt, werd het luik geopend. In ruim 4 lagen piasava, bossen vezels van palm bladen, die gebruikt worden voor het vervaardigen van borstels en bezems. Toen het luik openging, zag men een hevigen vuurgloed. Met de slangen heeft men water gegeven, maar het vuur min derde niet. Vervolgens heeft men het luik gesloten, alles afgesloten en daarna stoom in het ruim gelaten. Ook werd er w? ter in het ruim gelaten. Dekken en schotten, die aanvanke lijk heet waren, begonnen af te koelen en toen de kapitein daardoor meende, dat het vuur bedwongen was, liet hij tegen twee uur des nachts het ruim openen. Voorzitter: Waarom hebt u dit ge daan? Twee keer in ruim 4 De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van een tweetal branden, aan boord van het s.s. „Amstelkerk” van de Ver. Ned. Scheepvaart Mij. De eerste brand werd ontdekt op 30 Juli j.L, toen het schip op weg was van Hamburg naar Amsterdam. In Hamburg had men lading gelost en ver volgens, nadat het schip was schoonge maakt, werden stukgoederen geladen voor West-Afrika, In ruim 4 waar de brand woedde, lagen kisten spijkers, vaten bier, en verder katoen, touw en in balen gepakte vischnetten, vermoe delijk afkomstig uit Japan. De kapitein deelde mede, dat men omstreeks 1 uur des middags rook uit luik 4 zag opstijgen. Nadat de brandslangen waren gereed gemaakt, had de kapitein het luik la ten opengooien. Het ruim en het tus- schendek stonden vol rook en aan bak boord zag men vlammen. Het vuur bleek voornamelijk in het touw en de vischnetten te woeden. De voorzitter: Hebt u er nog over ge dacht, om juist af te dekken en het vuur te laten verstikken? Kapitein: Jawel, maar omdat het schip slechts gedeeltelijk beladen was, leek het me beter, te kijken of ik den vuurhaard kon bereiken. Dat was in derdaad het geval en na tien minuten was het vuur gebluscht Voorzitter: Hebt u wel eens ontdekt, dat er bij het stuwen gerookt werd? Kapitein: Ja, zeker, maar we maakten daar altijd direct een einde aan. Uit het antwoord op vragen van an dere leden van den raad bleek, dat de lading niet geheel afgesloten was, om dat de trap naar de proviandkamer, die voornamelijk door den hofmeester wordt gebruikt, niet door een wand, maar met spijlen van de ladingruimte is gescheiden. Dit is later veranderd. DE JOHAN VAN OLDENBARNE- VELT” TE PRIOK. BATAVIA, 12 April. (Aneta.) Het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" van de Stoomvaart Mij. „Nederland”, wordt morgenochtend om negen uur aan de kade te Tandjong-Priok verwacht. DE FRAUDE BIJ HET TOERISTEN- BUREAU. BATAVIA, 12 April (Aneta). De employé van het officieele toeristen bureau, die als boekhouder fungeerde en in die functie fraude pleegde, is in preventieve hechtenis gesteld. BEKENDE ARABIER OVERLEDEN. BATAVIA, 11 April (Aneta). Alhier is overleden de 84-jarige vroegere ka pitein der Arabieren Oemar Mangoes, een bekende figuur in de financieele kringen van de hoofdstad. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR LUCHTBESCHERMING Woensdag 24 April a.s. zal om 8 uur nam. op het terrein van den Gemeente- reinigingsdienst aan de Gaslaan bij den Loosduinscheweg, een gasmaskeroefe- ning worden gehouden. De oefening op 6 April j.l. heeft naast groote toewijding van de deelne mers duidelijk aangetoond, dat nog in talrijke straten geen straatploegen ge vormd konden worden en waar dit wel mogelijk was, deze onvoldoende talrijk waren. Tevens bleek duidelijk, dat bij vele Gemeentelijke diensten het tekort aan personeel ook nog lang niet is aange vuld. Men kan zich aanmelden bij de sectorbesturen, bij de consultatiebu- reaux en bij het secretariaat der af- deeling, Sweelinckstraat 25. Voor den brandweercursus van de Commissie voor Bedrijfsbescherming in deze maand gaven zich 162 perso nen op. Voor een nieuwen ziekendra- gerscursus meldden zich reeds 28 per sonen aan. Nog meer personen zijn welkom- Mevr. E. E. Boelens, Suezkade 153, heeft het secretariaat der medische commissie iri den sector Vla (Westend- kwartier), op zich genomen, terwijl de heer P. A. Weits, Valkenboschkade 608 als 2de sector-penningmeester is opge treden. Op de wekelijksche consultatieavon- den zal in het vervolg steeds mr. J. J. A. Groeneveld of de heer P. A. Weits aanwezig zijn. Door den gemeentelijken geneeskun digen dienst zal wederom een cursus worden geopend voor ziekendragers. Bijzonderheden zijn bij de wijkhoof- den te bekomen. Vrouwen komen ook in aanmerking. te bevatten. Neen, Armstrong is de rimboe in. Maar waarom? Is dat niet logisch? Hij kan zich daar maandenlang verschuilen, wan neer hij dat verkiest. Daarenboven heeft hij ergens langs de kust een boot liggen. Murcheson schijnt dat over het hoofd gezien te hebben. En Tresa? Daar kan ik niet bij, antwoordde Carson, zwaar ademhalend. Waarom staat Tresa er zoo op om hem te beschermen? Maar, beschermt zij hem dan? Hoe wil je anders die verdwij ning verklaren? Herinner jij je, wat er gisteravond gebeurd is? Zij en Wah Su waren samen aan het praten Hij brak a», alsof hij afkeer voelde om aan de achterdocht, welke hem bekroop, uiting te geven, maar Mon roe begreep, wat hij bedoelde. Zij waren dit aan het beramen? Ja, dat schijnt wel zoo. Wah Su wist, waar je den sleutel verborgen had. Hy is de eenige persoon in het kamp, die ’m weggenomen kan hebben. Hij beweegt zich als een geest. Zij heb ben samen Armstrong geholpen om vry te komen en toen Ned, er is nog een andere mogelijkheid. Wellicht heeft zij hem alleen maar geholpen en heeft hij haar gedwongen om met hem mede te gaan. Met geweld bedoel je? Ja, indien zij iets van hem wist, wat gevaarlijk zou kunnen zijn voor zijn vrijheid, dan is het toch vrij lo gisch, dat hij haar meenam, teneinde te voorkomen, dat zy zich, bij een ste- AL* Oi NltRtM mat mnoorliJK «arken kun. nan varaehljnaalan Optra dan «j« ruipljn. «pit. atUva an pIJnlUka gewrichten, varetoorde naohtruet an varilaa van kracht Cn wal. doordat hal Pioen dan nlat geculvard wendt var de erin voorkomende oneulveHiedan door deee pioedtlltreerende organen Laat net «oa var niet komen voorkomen Ie beter dan genexen Gebruik tijdig' Foetale Rugpijn Nieren Pillen, einde laren bekend alg hot dlurotleph middel bij uitnemendheid Zorg, dat uw bloed ttaede nilvar krachtig en leve» gevend blijft

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 21