I De rede Churchill van aan Noorsche kust Britsche aanval Trondheim afgeslagei Duitsche troepenlandingen de VI TWEE GOEDE RECEPTJES bezetten Noren trekken O| troepen samen bij Elverum Engeland zal de F aroër - eilanden HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 12 APRIL 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 2. PHILIPS In het Zuiden van geconcen treerd het van VEREENIGDE STATEN. Mededeeling Duitsche opperbevel Duitschers in het Noorden tot staan gebracht Zweedsche tankboot gezonken Rijwiellantaarns „PHILIDYNE" Noorwegen zijn thans 20.000 man te aan de l' 4 ’n TIP VAN BOOTZ De „Gneisenau” toch in den grond geboord? Prijzen vanaf f. 6.85 Deensche visschersschepen door Engelschen prijsverklaard De ondergang van de „Gurkha” Een tweede schip op een mijn geloopen Engeland bezet de Faroër Zie verder le blad, pog.l De geallieerden hebben voldoende strijdkrachten om de controle op de Middellandsche Zee handhaven Ode weer actie in het Skagerrak s RECLAMES. RECLAMES. Zei: Inz. de heer M.H. te Delden ontv. ’nfl. Tip BEWAAR DEZE TWEE RECEPTJES GOED. de torpedojager werd door een Bij Elverum ten Noorden van Oslo stroomen talrijke Noorsche recruten en vrijwilligers samen en men verwacht, dat hier slag geleverd zal worden tegen de Duitsche troepen. De Duitsche troe pen die geprobeerd hebben naar Elve rum op te rukken, werden bij Eidsvold teruggeslagen. De luchtvaartattaché van het Duit- sche gezantschap te Oslo heeft de mili taire operaties bij Elverum geleid. De verdediging was nog niet op doeltref- fenden tegenstand berekend, doch de naburige Duitsche Zweden brengen mijnversper ringen aan. Teneinde de handhaving der Zweed sche neutraliteit te vergemakkelijken, zijn in de Zweedsche territoriale wate ren tuschen 57 gr. 15 min. N.B. en 58 gr. 25 min. N.B. mijnen gelegd. DE VLIEGTUIGAANKOOPEN DER GEALLIEERDEN. Oproep van het Noorsche vakverbond „Renown” ontmoette de „Scharnhorst Intusschen zag bij het aanbreken van den Dinsdagochtend onze slagkrui ser „Renown” in de verte de „Scharn horst” en een kruiser van 10.000 ton. ook welke behooren, Nieuwe opperbevelhebber van het Noorsche leger. De inspecteur-generaal van de Noor sche infanterie, generaal Otto Ruge, is tot commandant van het Noorsche le ger benoemd. on- van aan men, Uit New York meldt Reuter dat de geallieerden met de vliegtuigmaat schappijen Curtiss, Bell en Lockheed contracten hebben gesloten voor de le vering van tusschen de 2300 en 3300 vliegtuigen binnen de komende 12 of 18 maanden De contracten liggen gereed om door de Britsch-Fransche com missie van aankoopen in de Vereenigde Staten te worden onderteekend. Er stond een hoogezee en er woedde een storm, maar onze slagkruiser opende het vuur van een afstand van 16 k.m., waarop de vijand na drie mi nuten antwoordde. Hij wendde zich terstond af en na 9 minuten nam de „Renown” treffers waar op den voorsten bovenbouw van den Duitschen slagkruiser en zijn ge- heele bewapening hield op te vuren, behalve de achterste geschutstoren. De snelheid van den Duitschen slag kruiser was zeer groot en de „Renown” moest 24 knoopen varen door een zwa re zee. Nog weer twee minuten later werd een verticale rookzuil waargeno men van een mogelijken tweeden tref fer op de „Scharnhorst”, welke terstond met groote snelheid wegvoer. De 10.000 tons kruiser maakte een rookgordijn voor de „Scharnhorst” en beide sche pen trokken zich met groote snelheid terug. Tenslotte slaagden zij er in, weg V- komen. Men kan mij vragen, waarom ik dit stilgehouden heb tot vanmiddag. Ik heb mij best gedaan, om deze in lichtingen te verkrijgen, maar de sei nen van de „Renown” braken af op het oogenblik, dat zij interessant wer den en wijsboorden niets meer van dit beschikbare troepen in de streek werden verzameld en van geweren voorzien, waarna zij zich in het vrije veld ver scholen. Toen de Duitschers oprukten, werden zij met een goed onderhouden vuur ontvangen. De Britsche autoriteiten hebben Deensche visschersschepen, welke van uit Grimsby hun bedrijf uitoefenen, verboden de haven te verlaten. Zij zul len als prijzen beschouwd worden. Ge wapende machten patrouilleeren op de kade, teneinde te verhinderen dat iemand zich aan of van boord begeeft, zonder toestemming. De IJslandsche stoomtrawler „Gyl- lis” uit Reykjavik, welke Woensdag uit Huil vertrok, is door de marine- autoriteiten naar Grimsby opgebracht. Men heeft de bemanning niet toege staan zich aan land te begeven. Reuter verneemt, dat, op 14 na, alle opvarenden van den Britschen torpedo- bootjager «Gurkha”, welke, na door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd te zijn, zonk, gered zijn. De overlevenden zijn in eèn haven van Noord-Schotland aan land gezet. De bemanning van de „Gurkha” is blijven vuren tot het water over het dek spoelde. Zeventig gevangen genomen Duit schers werden onder strenge bewaking aan land gebracht. Uit Marstrand aan de Zweedsche kust, verneemt men, dat gisteren nieuwe Duitsche oorlogsschepen in de haven van Oslo zouden zijn aangeko men. De troepentransportschepen, wel ke gisteren aan den zeeslag waren ontkomen, zouden gedurende den nacht te Oslo zijn aangekomen. Duitschers ondermijnen bruggen. Uit Drontheim, dat door ongeveer 1200 Duitschers bezet is, wordt gemeld, dat de Duitschers de bruggen, welke de stad met het binnenland verbinden, ondermijnd hebben. Liniment tegen rheumatiek: Het twe^ receptje, dat U ook zelf kunt klaarmajj is een beproefd middel tegen rheumati spierpijn en stijfheid. U heeft hievj noodig 85 gram terpentijn of, indien r verkrijgbaar, 85 gram brandspiritus gram Rheumagic-olie. Een 15 gr^ fleschje Rheumagic-olie (geconcentr®,. kost bij eiken apotheker of drogist i cent, dus met de terpentijn of brands^ tus bent U voor ongeveer drie kwart, klaar. Schud deze twee bestanddeel®) een schoone flesch goed door elkaar enk rheumatiek-olie is gereed. Bevochtig pijnlijke plaatsen er mede niet wrik of masseeren en de pijn verdw-1 direct. Zelfs wanneer U lang last van rheumatiek is het de moeite waan], middeltje eens te probeeren. Het zal goed voldoen. ZE KOMEN U TE PAS. Duitschers zijn goed ingelicht. Evenals in den veldtocht in Polen po gen de Duitschers de mobilisatie te voorkomen door bliksemsnelle aanval len op verschillende punten. Tot nu toe hebben deze aanvallen wel eenig succes gehad. Het blijkt, dat de Duit schers zeer goed ingelicht zijn over de opslagplaatsen van wapens en uitrus tingen. Twee munitiefabrieken zijn ge bombardeerd. Strategische fout. Zijn rede vervolgende, zeide Chur chill: Naar mijn meening, welke ge deeld wordt door mijn bekwame advi seurs, heeft Hitler een strategische dwaling begaan door den oorlog zoo ver naar het Noorden uit te breiden en de Scandinavische volken uit hun houding van neutraliteit te dringen. De vermaledijde corridor is thans Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt vandaag bekend In Denemarken is de dag rustig ver- loopen. Het luchtwapen heeft contröie- vluchten ondernomen aan de Deensche Westkust, doch geen ontmoeting gehad met den vijand. In Noorwegen werd het door de Duit sche troepen bezette gebied van Narvik uit vergroot en werd Elvenes hezet. Gevechten werden hier niet geleverd. In de buurt van Trondheim werd een aanval van Britsche vliegtuigen met succes afgeslagen. Des middags probeerden Britsche lichte zeestrijd- krachten tevergeefs de Trondheim- fjord binnen te dringen. Een tegelijk- tijd plaats hebbende aanval van Brit sche torpedovliegtuigen bleef zonder eenige uitwerking. Bij Trondheim wer den nog meer Noorsche kustbatterijen overgenomen en voor het gebruik ge reed gemaakt. In de bezette gebieden rondom Ber gen, Stavanger en Kristiansand is de dag kalm verloopen. Vijandelijke aan- valspogingen vonden, met uitzondering van een zonder succes gebleven Brit schen luchtaanval op Stavanger, niet plaats. Een Vickers-Wellington vlieg- de marine staa® 10 April talrijk I om J Radio-Oslo werd door aan hangers van Quisling bezet De vroegere leider van het Oslosche radiostation verklaarde tijdens een onderhoud met Zweedsche journalis ten „Het waren geen Duitsche troepen, doch aanhangers van Quisling, die het radiostation hebben bezet. Ik zat daar en wachtte op orders van de regeering, toen zij kwamen, doch ik slaagde er in weg te komen en uit Oslo te vluchten.” Het Noorsche vakverbond publiceert den volgenden oproep De vrijheid en onafhankelijkheid des lands zijn in ge vaar. Noorwegen is door het nationaal- socialistische Duitschland aangevallen. Een groepje avonturiers en verraders onder leiding van Quisling heeft zich aan de zijde van den vijand geplaatst. Een nationaal-socialistische dictatuur in Noorwegen zou beteekenen, dat de arbeidersbeweging verpletterd zou zijn en het geheele volk door een barbaar- sche tyrannie onderdrukt. De regeering heeft uit het geheele land de bewijzen ontvangen, dat de arbeidersklasse zich met enthousiasme vereenigt voor de verdediging des lands. Een der grootste Zweedsche tank schepen, de „Sveaborg” (9076 ton) is voor de Schotsche kust gezonken. Vier endertig leden der bemanning zijn in een Schotsche haven aan land ge bracht. De Londensche vertegenwoordigers der reederij gelooven, dat de „Svea borg”, welke met een lading petroleum op weg was van Amerika naar Zwe den, getorpedeerd is. Vermoedelijk is de geheele bemanning gered. Reizigers uit Noorwegen hebben medegedeeld, dat Elverum Donderdag verscheidene keeren is gebombardeerd. Twee personen zouden zijn gedood en een twintigtal gewond. Een groot aan tal huizen zou in brand zijn geraakt. United Press meldt uit Kongsvinger, dat van Noorsche zijde het radiobe richt ontkend werd, volgens hetwelk gisteravond nabij Kongsvinger slag zou zijn geleverd. Verklaard wordt, dat een een klein Duitsch detachement zich thans op ongeveer 30 k.m. afstand van kongsvinger bevindt, welke plaats op het oogenblik in handen is van Noor sche troepen, evenals Eidsvold. Uit het gebied ten Westen van het Mjösenmeer zijn den geheelen dag eveneens berichten over gevechten ont vangen. bestaat uit twee 28 cun. kanonnen. Een slechts licht gepantserde kruiser met 20 c.m. kanonnen, schijnt nauwelijks in aanmerking te komen om met zulk een fort den strijd aan te binden. Een verstandige commandant zou ongetwij feld een linieschip gebruiken. Dit wet tigt de veronderstelling, dat het in de Oslo-fjord gezonken schip in werke lijkheid de „Gneisenau” is geweest, waarvan het silhouet veel lijkt op dat van de „Blücher”. De „Scharnhorst”, Duitschland’s eenige andere linieschip, was op dat tijdstip in een gevecht gewikkeld met de „Renown”. Duitsch troepenschip in Zweed sche haven kreeg bevel te ver trekken. Het blad „Aftonbladet’ meldt, dat een Zweedsch oorlogsschip aan een Duitsch troepentransportvaartuig van 10.000 ton, dat de haven van Marstrand was binnengevlucht bevel gegeven heeft te vertrekken. Het Duitsche schip zou aan dit bevel gevolg hebben gegeven. In de bezette Noorsche kustplaatsen zijn thans de kustbatterijen voor het grootste deel met Duitsche troepen be mand en gereed voor den afweer van vijandelijke aanvallen. In Oslo en Kristiansand heeft men daarbij ook ge. bruik gemaakt van de bemanning der gezonken kruisers „Blücher” en „Karls ruhe”. Naar het Duitsche nieuwsbureau meldt, zijn bij den aanval der Duitsche troepen op Hamar in den nacht van 9 op 10 April ondanks de Noorsche meer derheid, verscheidene Noorsche batal jons met 80 officieren ontwapend. Vijf honderd geweren en 4 stukken geschut werden buitgemaakt. Uit den uitvoerigen tekst van minis ter Churchill’s rede in het Lagerhuis vermelden wij nog het volgende: De vloot was in een oogenblik ge reed in Scapa Flow, toen wij Zondag nacht van onze luchtverkenners het bericht ontvingen, dat een Duitsche slagkruiser, een aantal andere kruisers en torpedojagers snel in Noordelijke richting voeren. De opperbevelhebber stak terstond in zee om ze op te zoe ken en ze tot een gevecht te brengen. Tezelfdertijd en onafhankelijk daarvan naderde een sterke Britsche vlootmacht Narvik om een mijnenveld te leggen buiten de Noorsche kust voor het om schreven doel. Dat mijnenveld werd Maandag, bij het aanbreken van den dag gelegd. De mijnenleggers trokken zich toen terug om het gevaar van een botsing met Noorsche oorlogsbodems, welke de neutraliteit van het land handhaafden, te voorkomen. Vliegtuigen steunen de troepen Duitsche vliegtuigen hebben gisteren het optreden der Duitsche troepen ge steund en talrijke verkennings- en be- veiligingsvluchten bij de Noorsche, Deensche en Duitsche kust ondernomen. Een Britsche luchtaanval op Trondheim is afgeslagen. Halden en Frderikssten zijn gebom bardeerd, doch de Noorsche vlag wap pert nog steeds in Frderikssten, meldt Havas uit Stockholm. In den loop van den dag heeft men gisteren verscheidene malen gezien, dat Duitsche bommenwerpers zich naar het binnenland van Noorwegen be gaven. Zes Duitsche vliegtuigen hebben Don derdag een aanval op Frederiksstad gedaan en daarbij een aantal brand bommen geworpen, waardoor verschei dene huizen in brand vlogen en ver scheidene menschen gewond werden. Naar verluidt is Frederiksstad prac- tisch geheel geëvacueerd. Volgens vluchtelingen uit Bergen, bevond de stad zich gisteren nog steeds in Duit sche handen en was bezet door onge veer 2200 man sterke Duitsche troepen, die de bruggen bewaakten, welke naar de stad voeren. Te Kongsvinger werd drie maal alarm gemaakt, doch er werd niet ge bombardeerd, van de Zweedsche grens heeft men boven verscheidene plaat sen in Noorwegen rookwolken waarge nomen. Ook heeft men geschutvuur gehoord. De marine-medewerker van de „Times” acht het niet uitgesloten, dat niet de kruiser „Blücher”, doch het slagschip „Gneisenau” in de Oslo-fjord tot zinken is gebracht. Het is niet twij felachtig, dat een groote Duitsche oor logsbodem in de Oslo-fjord tot zinken is gebracht, en honderden menschen moeten hiervan getuige zijn geweest. Vandaar dat het verlies door de Duit schers wordt toegegeven. De Noorsche kustartillerie, welke Oslo beschermt, De „Glowworm” gezonken. Een der torpedojagers, die de mijnen ging leggen, verloor Zondag een man. die overboord sloeg. Het schip bleef eenigen tijd achter om hem op te pikken. Deze jager, de „Glowworm”, voer in Noordelijke richting, om zich weer bij de strijdmacht te voegen, toen hij kort achter elkaar twee vijan- -.schip over dat onderwerp tot eenige vlootstrijdkrachteft de resultaten de# verkenningen, viel in de avond1 uren een eskader gevechtsvliegers vijandelijke oorlogsschepen 20* k.m. ten Noord-Westen van Trond* heim aan. Een vliegtuigmoedet* schip werd door een voltreffer va# een zware bom ernstig beschadigd voorts werd een zware kruiser doof twee bommen getroffen en buit#® gevecht gesteld. Vreemdelingen moeten zich melden Radio-Oslo deelt mede, dat een decreet is uitgevaardigd, volgens het welk alle vreemdelingen ook Duit schers en Italianen zich bij de poli tie moeten laten inschrijven. Het decreet is in de Noorsche en Duitsche taal opgesteld. vik opnieuw twee Britsche torpe dojagers tot zinken gebracht. Het aantal bij Narvik vernielde Brit sche jagers is daarmede tot zes gestegen. U KUNT ZE ZELF THUIS KLAARMAKEN. Hoestsiroop: Dit nieuwe receptje tegen hoest, verkoudheid en bronchitis zal U zeker goed doen. U kunt het gemakkelijk zelf klaarmaken. Neem éen kwart liter heet water en los hierin op een eetlepel suiker. Voeg hierbij den inhoud vam een 30-grams fleschje Vervus (dubbel gecon centreerd), dat U bij eiken apotheker of drogist tegen den vastgestelden prijs van 75 cent kunt koopen. Na even roeren is Uw kwart liter hoestsiroop gereed. Dosis: volwassenen: 1 eetlepel, kinderen van 8 tot 12 jaar een dessertlepel, kinde ren van 3 tot 8 jaar een theelepel, na eiken maaltijd en voor het naar bed gaan. Het is een doeltreffend en zeer voordeelig middeltje. Gistermiddag is ter hoogte van Nieuwpoort een onbekend schip, naar men gelooft een klein vrachtschip, buiten de Belgische wateren op een mijn geloopen. Bom op de „Rodney”. Een zeer zware bom trof het vlagge- schip „Rodney”, maar zijn zeer zwaar dekpantser bood weerstand aan den schok en het had geen ander nadeel van de ontploffing, dan dat vier of ficieren en drie manschappen gewond werden. Voor zoover den bouw van onze oorlogsschepen betreft, moet dit incident als zeer bevredigend worden beschouwd. De kruiser „Aurora” werd vijfmaal vergeefs aangevallen. De torpedojager „Gurka” werd zwaar getroffen. Hij zonk na 4J uur, in welken tijd bijna de geheele bemanning werd gered, of schoon wij niet beschikten over een volledige lijst. Dienzelfden middag bracht de torpedojager „Zulu” een Duitsche duikboot tot zinken. voor altijd gesloten. Hitler heeft Dug sche troepen van verschillende sterfci geplaatst op vele punten van de No®, sche kust en het onschuldige konigj rijk Denemarken neergeslagen, to echter zullen van deze Noorsche ku? nemen wat wij willen, met een enoru i vergrooting en verbetering van j doeltreffendheid onzer blokkade. Wij bezetten ook de Faro», eiianden, welke aan Den® marken behooren, en een strategisch punt vormen van groet belang, en waar de bevolking alle bereidheid heeft getoond, om ons hartelijk te ontvangen. Wij zullen deze eilanden beschermen tot het oogenblik zal komen, dat zij zullen worden teruggegeven aan de kroon en de bevolking van Denemarken. De kwestie van Ijsland behoeft vet dere overweging. Ijsland is als het ware een Dominion van het koninfaji Denemarken. Al wat ik voor het to blik kan zeggen, is dat geen Duits! schip zal worden toegestaan er ong® straft te komen. De marine is van meel ning, dat wij door hetgeen in ScandiJ vië en in de Noordelijke wateren is gtl beurd, in strategisch en militair o;| zicht ten zeerste hebben gewonnen. I Hitler heeft de onafhankelijkheid el het grondgebied geschonden van kraci tige volken, die met Britsche en Fr® sche hulp in staat zullen zijn een lam durigen tegenstand te bieden aan zij soldaten en zijn gestapo. Hij heeft i doeltreffendheid van de geallieerd blokkade vrijwel verdubbeld. Chuil chili kon niet zien, welke voordeeiej Hitler zijnerzijds heeft behaald. Onze vloot en die der Franschen zijn veel sterker dan de Duitsch marine. Wij hebben voldoende strijd krachten om de controle op de Middellandsche Zee te handhaven en tegelijkertijd onze operaties in de Noordzee ten uit voer te leggen. Vier Duitschers kruisers bijna de helft van de totale voor-oorlog- sche en veel meer dan die der be staande sterkte in kruisers zijn tot zinken gebracht, benevens een aantal Duitsche torpedojagers en verscheidene duikbooten dit ak les sinds Zondag. De Duitsche ma rine moet als ernstig verminkt worden beschouwd, met het oog op deze uiterst belangrijke en on ontbeerlijke kruisersterkte. Ome duikbooten hebben een zwaren slag uren geleden. Verder besprak Churchill den aan val van twee groepen van 12 vliegtui gen, op twee Duitsche kruisers, in de fjord van Bergen. Een van deze krui sers werd getroffen en sindsdien is er niets meer van gezien. Woensdagavond zijn drie treffers geplaatst op den tweeden kruiser te Bergen. Later werd gemeld, dat van dezen kruiser alleen nog maar een olievlek te zien was. Voorts werden vijandelijke schepen in de haven van Drontheim aangeval len. Een torpedo getroffen. Een man, die heel lang [had gezeten, ,,’k Heb niets tegen l *t gevangeniseten, Maar d’r was toch gewis Eén geweldig gemis En dat was TIP van Bootz [moet je weten.” delijke torpedojagers zag, waarmede hij den strijd aanbond. Daarop meldde hij, dat onbekende vijandelijke sche pen in het Noorden waren verschenen. Deze berichten werden door ons ont vangen met tusschenpoozen van en kele minuten, maar het laatste bericht eindigde plotseling en wij kunnen daaruit slechts de gevolgtrekking ma ken, dat de „Glowworm” tot zinken is gebracht, door veel sterkere vijande lijke strijdkrachten. Deze toevallige ontmoeting toonde aan, dat groote afdeelingen van de vijandelijke vloot op zee waren, en dat aanzienlijke gebeurtenissen bezig wa ren zich te ontwikkelen. Sindsdien ging de strijd nacht en dag zonder ophou den voort, zooals hij thans nog voort gaat. Een groot deel, van wat ge schied is, en zelfs meer dan dat, is door de dagbladen gemeld. Wij hebben geen havens op de Noorsche kust be zet. Ik zal trachten de voornaamste gebeurtenissen samen te vatten. Maandagmorgen zag het er naar uit, alsof de vijandelijke strijdkrachten, die de „Glowworm” tot zinken hadden gebracht en waarbij zich een Duitsche slagkruiser en andere vijandelijke schepen bevonden, gevangen zouden worden tusschen onze strijdkrach ten in het Noorden en het hoofd deel der thuisvloot, die beide sterker waren. Zij ontsnapten echter. Dinsdag kruiste de vloot naar het Zuiden, on geveer ter hoogte van Bergen, toen zij voortdurend door Duitsche vliegtuigen werd aangevallen. De gebruikelijke verhalen werden door de Duitsche zen ders uitgezonden, over het tot zinken brengen of ernstig beschadigen van verscheidene Britsche slagschepen en kruisers. In feite echter, werden twee kruisers licht beschadigd, waarvan hun werk geen hinder ondervindt. Mobilisatie wordt voortgezet. Het Noorsche telegraafagentschap deelt mede, dat de mobilisatie der Noor sche troepen in het geheele land stelsel matig wordt voortgezet. De militaire leiding organiseert de verdediging naar mate de soldaten zich melden. In draadlooze mededeelingen, welke te Stockholm zijn opgevangen van de radiostations Bodö en Tromsö, wordt gezegd, dat de commandant der Noor sche troepen in het Noorden bekend maakt, dat de Duitsche opmarsch in de provincie Oestlandet is tot staan ge bracht. De zóne der Duitsche operaties is beperkt tot de omgeving van de Oslofjord. Het gerucht, dat twee Noor sche bataljons zich zouden hebben overgegeven, wordt tegengesproken. Een bijzondere correspondent van het Zweedsche telegraafagentschap meldt, dat de Noren verscheiden bruggen heb ben vernield en de spoorlijn van Oslo naar Charlottenberg (Zweden) hebben opgeblazen. Uit S-trömstad wordt gemeld, dat om half vijf vanmorgen eenige zware ont ploffingen gehoord zijn in het Skager rak, ten Zuidwesten van de Koster- eilanden. Onmiddellijk daarna werd waargenomen, dat een schip met een zeer groote tonnage in vlammen was gehuld. Een aantal in de wateren patrouilleerende schepen snelden toe. De hevigheid van het vuur scheen er op te wijzen, dat het schip was geladen met groote hoe veelheden petroleum. Tusschen middernacht en één uur in den afgeloopen nacht werd een voort durend krachtig geschutvuur uit zee gehoord. Radiorede van Hambro ging niet door. De radiorede, welke de president van het Noorsche parlement, Hambro, gis teravond om 7.15 uur voor de Zweed sche radio zou uitspreken, is plotseling ingetrokken. De Duitsche legatie heeft bij het Zweedsche departement van buiten- landsche zaken geprotesteerd en ver klaard, dat een radiorede van Hambro beschouwd zou worden als een vriendelijk gebaar van de zijde een neutraal land. Te Oslo, Bergen en Stavanger zijn gisteren nieuwe, sterke Duitsche troepenafdeelingen aan land gezet, meldt het Duitsche nieuwsbureau. De sterkte van de Duitsche strijd macht in het Zuiden van Noor wegen wordt op het oogenblik te Stockholm op 20.000 man ge schat. tuig werd aldaar door het hichtdod geschut neergehaald. De bij Oslo opereerende Duitse)* troepen hebben het bezette gebied ste-’ selmatig naar alle kanten uitgebreid. De oorlogsmarine zette in den looP» van den Hen April haar operatic voort. Zooals reeds gemeld, werde5 voor Narvik twee Engelsche torpe(H jagers tot zinken gebracht Eenhed4 van het luchtwapen ondersteunden Duitsche troepen in Noorwegen tne' tal van verkennings- en beveiliging vluchten. Op de nieuwe steunpunt voor de lychtmacht en sinds den middag van luchtdoelbatterijen gereed vuren. Verkenningsvliegtuigen beveilig den het gebied ter zee voor de Noorsche kust en drongen tot vel boven het Noordelijke deel van de Noordzee door, ter verkenning va# vijandelijke Op grond van

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2