BRIEVEN UIT INDIE Een nieuwe zwavelzuurfabriek in Nederl.-Indië HAAGSCHE COURANT VAN DE UIT DE INDISCHE BLADEN den wijnen Paschen in Indië - Verheffing van Djocja’s Sultan Keuring voor het Pakoe Alamsche Legioen Indische Bij het heengaan van Zentgraaff De plannen voor een papierfabriek in Indië ONGEWONE JUWEELEN DIEVEN t De status van Indo-Europeaan Zaterdag 13 April 1940, No. 17543. b 6 p 3 EEN DRAMA OP BAH DJAMBI MET VERLOF: DEN GANG VAN ZAKEN. Het emplacement Pladjoe, m Zu*d-3umatra. Naar aanleiding van het heengaan van ver- EEN DER HOOGTEPUNTEN VAN ZIJN LEVEN. FAMILIEBERICHTEN UIT DE INDISCHE BLADEN. lijke burger-autoriteiten benoemd zul len worden tot marechaussee-honorair, ingesteld op 4 April 1930 ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van het een over Europeesche employé schiet zijn bcy dood. bereid had verklaard het zoogenaamd waarom- van nationalis- Het Pakoe Alamsche Legioen. Een bijzondere dag voor de Vorsten landen was ook de 15e Maart, waarop een aanvang werd gemaakt met de eigenlijke werkzaamheden voor de we- Vrijdagmiddag 22 Maart j.l. heeft zich zooals ons reeds werd geseind, op de onderneming Bah Djambi in het Sian- tarsche een drama afgespeeld, dat de dood van een Inheemschen huisbedien de tengevolge had. De Europeesche ma chinist der genoemde onderneming X L. C. D. bemoeide zich namelijk met een ruzie die tusschen zijn boy en diens Javaansche vrouw ontstaan was en schoot daarbij een revolver met zes pa tronen op den boy leeg, zoodat deze vrij wel onmiddellijk overleed. De machinist is door het parket te Medan gehoord en daarna in preventieve hechtenis gesteld. In den laatsten tijd béstond er voort durende oneenigheid tusschen den boy en diens vrouw en vermoedelijk is hier aan ook het feit niet vreemd geweest, dat de vrouw goed bevriend was met D Dien Vrijdagmiddag omstreeks één uur werd er in de bijgebouwen van de machinistenwoning wederom ruzie ge maakt en D. kreeg hiervan, terwijl hij zijn werkzaamheden bij de machines verrichtte, mededeeling. Hij begaf zich naar huis en zocht den boy in de bijgebouwen op. Deze werd ter verantwoording geroepen en het onder houd begon al direct met een misstap, doordat D. den bediende een trap tegen het scheenbeen gaf. De boy stak daarop een hand in een zak en D., meenende, dat de man een mes greep, trok onmid dellijk een revolver, die hij altijd bij zich draagt en schoot zes kogels op den boy af. De getroffene wankelde naar buiten en D., denkende, dat hij nog niet ernstig getroffen was, begaf zich naar huis en stak nog vier kogels in de revolver. Buiten gekomen, constateerde hij ech ter, dat het slachtoffer reeds overleden was. Nadat de politie een voorloopig on derzoek had ingesteld, werd de zaak in handen gegeven van den substituut-ot- ficier van justitie in Medan, die den machinist een verhoor afnam. D. beken de hierbij geschoten te hebben doch ver klaarde niet te kunnen zeggen waarom hij het deed. Toen de boy zijn hand in een zak stak had de machinist de idee, dat hij een mes te voorschijn wilde ha len, doch deze veronderstelling bleek later niet juist te zijn, want de bediende droeg in het geheel geen mes bij zich- Na het verhoor door den subst. offi cier van justitie is de dader, die in In die geboren is, in preventieve hechtenis gesteld. voorlichting -im van deze tafelwijnen in verschillende verder mangga, sinaasappe- J hoofdredacteur van de „Java-Bode” te een collectie losse brilliantjes van Batavia, ontleenen wij aan een levens- F. Voorzaat, boekhoudkundig ambtenaar le kl. bij den belasting-accountantsdienst, Burggravenlaan 16, Leiden. M. Pronk, loods le kl. bij den loodsdienst te Makassar, Kempernaerstraat 62, Oegst- geest; W J. Leyds Rzn., ass.-res. le kl., Voltastraat 34, Amersfoort. J. H. Fockens, administrateur bij het departement der Marine, Egelantierstraat 35, alhier; Ir. A. Dijkstra, landbouwcon- sulent. Hotel „De Eikeboom”, Gorsscl (bij Deventer). Dr. J. de Ridder, ass.-res., per adres mr. S. de Waard, Noordblaak 91, Rotterdam. Batavia, 24 Maart Naast Kerstmis, waarop de sfeer van den winter nooit geheel in Indië zal kunnen worden gebracht, en dat daar om altijd als een geïmporteerd feest iets gedwongens zal hebben, staan een Indi- schen Paschen meer hulpmiddelen ten dienste om lentegedachten op te wek ken. Is het in Nederland dikwijls nog moeilijk die dagen als het eind van den winter te beschouwen, de Indische zon brengt gemakkelijker licht en leven, al is het dan niet speciaal van een jonge lentezon en van donzige kuiken tjes. Zooals in Nederland zijn de Paasch- dagen ook in Indië dagen, waarop ieder een er op uit trekt, waarop overal con gressen worden gehouden, voetbal- en schaaktournooien worden verspeeld, zwem- en tenniswedstrijden een massa toeschouwers lokken. Iedereen voelt een kriebeling in zich, om zich naar een andere dan zijn eigen stad of naar de berghellingen te verplaatsen; zij, die aan de kust wonen, zoeken de hoog vlakte op en zij, die in de bergen wo nen, komen naar de kustvlakte en om daarvoor een zeven of achthonderd BRAND IN DEN BATAVIASCHEN. SCHOUWBURG. Zaterdag 30 Maart j.l. te omstreeks half vijf n.m. sloeg met een hevigen knal de .bliksem in den Bataviaschen schouwburg, waardoor de electrische leiding van het gebouw beschadigd werd en kortsluiting ontstond. Door grooten stroomtoevoer brak in het kantoor van den administrateur brand uit, welke echter dank zij het actieve optreden van den administrateur, met eigen middelen gebluscht kon worden. Ook de telefoonleiding werd door den bliksem beschadigd. De schade, welke grootendeels door het blus- schingswerk werd aangericht, is ech ter gering. de zwavelzuurfabriek te bouwen op Pladjoe, de groote B.P.M.-nederzetting bij Palembang (Sumatra). Met de voorbereidende werkzaam heden is men reeds begonnen. Nog in dit jaar zal de fabriek in bedrijf wor den gesteld. In de zwavelzuurfabriek in Balikpa- pan wordt bij voorkeur Nederlandsch- Indische zwavel verwerkt. Deze zelfde gedragslijn zal voor de nieuwe fabriek in Pladjoe worden gevolgd. Hierdoor worden voor de ontwikke ling van de zwavelontginning in Ne- derlandsch-Indië nieuwe mogelijkheden en verdere perspectieven geopend. leven met en het toonen van belang stelling in de troepenmacht van Atjeh en Onderhoorigheden en Sumatra's korps Marechaussee van en door niet mili- De voordracht tot deze benoeming geschiedde, toen de heer Zentgraaff voor het verzamelen van studie-mate- riaal betreffende de krijgshistorie van Atjeh in verband met zijn Atjeh-boek Atjeh bereisde, teneinde nader ken nis te maken met het leven en het wer ken der marechaussee. Volgens den voordracht-staat waren de feiten, welke tot de voordracht hadden geleid, o.m.: dat de heer Zentgraaff, in geschrifte (n.l. in zijn dagblad en in zijn brochure „Sumatraantjes”) blijk gegeven heeft de Nederlandsch-Indische weermacht in het algemeen en het korps marechaus see van Atjeh en Onderhoorigheden in het bijzonder een warm hart toe te dra gen” ..in woord en daad heeft mede gewerkt aan de oprichting van de Hel dengalerij van het korps marechaussee, waardoor het mogelijk werd, dat deze herinneringsgalerij in een kort tijdsbe stek is uitgegroeid tot een waardig Atjehsch Leger-museum” en „de oud- militair Zentgraaff (ex-korporaal der artillerie, in de geconcentreerde linie, in Atjeh), niettegenstaande zijn hoogen leeftijd, in een ongunstigen moessontijd den tocht volbracht naar Blang-Kedje- ren, waarbij hij blijken gaf eenvoudigen patrouillekost niet te versmaden”. De plechtige benoeming had plaats door kolonel Gosenson persoonlijk op 6 Mei 1937 in het bivak Djeuram ter Westkust van Atjeh. Na een hartelijke toespraak door den kolonel werden op de jas van den heer Zentgraaff de roode distinctieven der marechaussee bevestigd en werd hij „gedoopt”, waar op de nieuwe korporaal-titulair aan zijn brigade (de 7de brigade te Djeuram) werd gepresenteerd en ingedeeld. Hoezeer de heer Zentgraaff deze be noeming op prijs gesteld heeft, blijkt wel hieruit, dat hij. toen te Djeuram. zeide dit hooger te schatten dan eenig ander blijk van waardeering, hem ten deel gevallen. Zentgraaff, die als sergeant-schrijver het Indische leger verliet, droeg het eereteeken van belangrijke krijgsbedrij ven. met de gespen Atjeh 18731896, Atjeh 1896—1900 en Zuid-Celebes 1905 —1908. Op 31 Augustus 1932 werd hij door H.M. de Koningin begiftigd met het Rid derkruis van de Oranje-Nassau-Orde”. Het KOLONIAAL BIJBLAD bevat naast oorspronkelijke bijdragen van deskundige hand een overzicht van het voornaamste uit de per laatste mail ontvangen Indische bladen en periodieken, waardoor zij, die zich voor Indië interesseeren, volkomen op de hoogte blijven van de koloniale gebeurtenissen. ken maken, sec en zoet, soort witte Bordeauxwijn uit en Vermouth uit Indische len. En dat alles met hulp en van het conserven-laboratoriui Economische Zaïten te Batavia. beschrijving in dat blad nog het navol gende: „Als een hoogtepunt in zijn leven heeft de heer Zentgraaff beschouwd zijn Onze tijd kenmerkt zich wel in bij zondere mate door een ongekend snelle ontwikkeling der techniek. Deze stelt aan de producten steeds nieuwe en hoogere eischen en in verband daar mede worden de verwek ingsmethoden ook moderner en meer en meer geper- fectionneerd. Deze ontwikkelingsgang is wel zeer duidelijk waar te nemen in de petro leumindustrie, waar wetenschap en techniek hand aan hand gaan om aan de eischen, welke in deze dagen nu eenmaal gesteld worden, te voldoen. Een gevolg van deze voortschrijden de ontwikkeling der verwerkingsme- Meulaboh), welke geschiedde bij be- sluit van den gewestelijk militair com- mandant van Atjeh en Onderhoorighe- den en Sumatra’s Oostkust, kolonel W. G. F. Gosenson, van 3 Mei 1937, „over- thoden in de petroleumindustrie is een sterk toenemende behoefte aan chemi caliën. Een zeer belangrijk product hierbij is zwavelzuur. De Bataafsche Petroleum Maatschappij, welke haar fabrieken en raffinaderijen over geheel Nederlandsch-Indië verspreid heeft, moest dan ook maatregelen treffen om hierin te voorzien. De B.P.M. heeft in Balikpapan een zwavelzuurfabriek, welke al haar fa brieken in den archipel van dit pro duct voorzag. Het bleek echter niet mogelijk de geheele behoefte aan zwa velzuur van Balikpapan uit te dekken en derhalve is thans besloten een twee- deroprichting van het Pakoe Alamsche legioen. Die werkzaamheden gingen voornamelijk in de richting van keu ring van de toekomstige candidaten voor het legioen, waarvoor de verwach tingen niet zeer hoog gespannen waren, omdat er bij de keuring op Java voor soldaat soms maar vier procent over blijft! Gelukkig is het ditmaal erg meege vallen, dank zij de betere opleiding en de blijkbaar krachtiger voeding. Zoo werden er van de aspirant-officieren 70 procent voorloopig goedgekeurd. Voor de toekomstige gewone soldaten vielen er heel wat meer af; iemand die beweert 19 te zijn en zeker de 16 nog niet haalt; een ander die beweert 23 te zijn maar reeds enkele grijze haren heeft. Er zijn er bij onder de maat, krom van lijf en leden, die geen tand meer in hun mond hebben, die met hun oogen ademhalen, of een kippenborst hebben. Toch zijn er bij de eerste glo bale keuring van de 140 man 106 goed gekeurd, waarvan er dan nog bij de intensieve keuring zeker 40 pCt. zal afvallen, zoodat gezegd kan worden dat pl.m. 43 pCt. van degenen, die zich in de stad hebben opgegeven, zul len goedgekeurd worden. Over eenige dagen begint dan de keuring in de om liggende plaatsen van Djocjokarta, waarbij er echter wel meer zullen af vallen, omdat in den regel de stadsbe volking gezonder is dan de dorpelin gen, waar o.a. veel malaria heerscht. Zoo veranderen de tijden. Waar tot nu toe de prinsessen van den Pakoe Alam in de vijvertjes visschen kweek ten, zullen binnenkort de manschappen plaats gehad, nadat de kroonprins zich politiek contract te teekenen, trent in den Volksraad tische zijde nogal het een en ander te doen is geweest. Hier verscheen de prins in hetzelfde costuum, dat wijlen zijn koninklijk besluit gegeven, dat ook in een Javaansche vertaling werd voorge lezen, en daarmee werd de jonge prins tot sultan verheven. Voor het eerst nam hij toen plaats op den vergulden zetel, OORLOG BRACHT VERTRAGING IN en werd de gouden songsong van hem ontplooid. De heilige wapenen werden van hun omhulsel ontdaan en de kra- tontroepen losten salvo’s, waarna nog een heilige ster den sultan door den gouverneur op de borst werd gespeld. Door zijn langdurige Westersche op voeding staat de sultan weliswaar ge heel open voor het Westen, maar toch verklaarde hij zich in zijn toespraak in de eerste plaats Javaan. Daardoor zal de adat (het oude gewoonterecht) zoo deze niet remmend werkt op de ontwik keling, een voorname plaats blijven in nemen in den kraton. gemaakt, waarover wij toen reeds het een en ander mededeelden. Dezer dagen werd te Amsterdam de jaarvergadering van v. Gelder en Zo nen gehouden en daar is de kwestie van de plannen voor Indië, welke deze onderneming vermoedelijk zal enta- meeren, wederom ter sprake gekomen Op een vraag van een der leden om trent de resultaten van de Indië-reis van ir. Beuker werd althans het vol gende medegedeeld: De plannen voor de oprichting van een papierfabriek in Indië hebben nog geen voortgang kunnen vinden, mede door het uitbreken van den oorlog, doch zij zijn niet van de baan. Ir. Beuker bezocht Atjeh en constateerde daar, dat er een dennensoort voorkomt, wel ke geschikt is voor de fabricage van cellulose voor de papierbereiding. Een deskundige is daarop uit Zweden ont boden en heeft de kwestie der vlotterij Onderzocht, in samenwerking met de Gouvemements Landbouwbedrijven, doch het rapport van dezen deskundige is nog niet ontvangen. (De „Deli Crt.” berichtte reeds eerder, dat het vlotten via de Djamboe Aje door dezen des kundige mogelijk en rendabel wordt geacht.) Thans wordt een proefpartij hout naar Nederland gezonden voor onder zoek in de fabrieken. Omtrent de afzetmogelijkheden werd nog medegedeeld, dat deze mogelijkhe den in Indië, zeker bestaan. Doch er wordt een groote concurrentie van de jutemarkt verwacht. Er zijn reeds proe ven genomen om de Indische produc ten in papier, in plaats van in jute te verpakken, doch de proeven zijn nog onvoldoende talrijk geweest om een oordeel te kunnen vellen. Wanneer alle Indische producten in papier verpakt kunnen worden, dan bestaan er groote mogelijkheden. Verder zijn er in Indië ook nog de transportmoeilijkheden, welke bij even- tueele uitvoering van het plan een na dere bestudeering vragen. UCAUX V WA VyX^XX V ^^XX v/A. CXV-XA VXXVzXX X v_x kilometer te reizen, vindt men niets bijzonders. Met grootere zekerheid dan in December gedurende den regentijd kan men rekenen op goed weder, zoo wel in de vlakte als in de bergen, en I iedereen doorbreekt even het sleur- leven om met des te meer moed de komende warme maanden tegemoet te kunnen treden. De verheffing van den Sultan van Djocjakarta. van jjet 0U(je legioen, dat nu in een Emoties voor Indische autoriteiten zulien dezer dagen niet alleen in Suma- I tra, waar de landvoogd vertoefde, heb ben plaats gehad, maar ook in Djocja karta, waar de jeugdige sultan tot de waardigheid zijner vaderen is verheven. Na het teekenen van het politiek con tract heeft de jonge sultan in handen van den hoofdpengoeloe (mohame- daansche priester) den eed van trouw aan Hare Majesteit de Koningin afge legd, waarna den dag daarop het volk hem bij duizenden en tienduizenden op I zijn rijtoer door Djocjakarta eerbied heeft betoond. Deze tocht, die over een afstand van slechts zes kilometer ging, nam door de overweldigende drukte met minder dan vijf uren in beslag. Niet alleen de anderhalf millioen inwoners van Djocjakarta waren hier allen aan wezig, maar honderdduizende anderen versperden nog uren lang den weg, waarlangs de statiekaros had gereden. In dien stoet liepen vóóraan alle desa- bestuurders, districts- en onderdistricts- hoofden, allen weer met een geopende songsong, als teeken van hun waardig heid, en men kan zich een dergelijke Oostersche kleurenpracht van goud en rood en groen, met de kleurige hoofd doeken of tulbanden niet voorstellen als men het niet gezien heeft. In den kraton-zelf heeft de verheffing Sedert geruimen tijd bestaan er, zooals bekend, reeds plannen om in Indië te komen tot de stichting van een groote papierindustrie, waarvoor hout uit de Atjehsche bosschen zal worden betrokken. Of de fabriek zelve ook in die residentie komen zal, staat echter gelijk bekend niet vast, doch wel hebben voorbereidende onderzoekin gen aangetoond, dat het Atjehsche hout geschikt is voor de verwerking tot cel lulose, terwijl voorts in at Djamboe Aje een rivier is gevonden welke ge schikt is voor het vlotten der stam men van het gebergte naar de laag vlakte. In verband met deze plannen heeft het vorige jaar ir. Beuker van de pa pierfabriek van v. Gelder en Zonen in Nederland een studiereis naar Indië Een motie. Er ontspon zich een uitvoerige ge dachtenwisseling. Tenslotte nam het congres, op voorstel van mr. Ploegman (Soerabaja) de volgende motie aan Het congres van het Indo-Europeesch Verbond in zijn vergadering van 23 Maart 1940 te Semarang kennis genomen hebbende van het voorstel van de afdeeling Ambarawa en gehoord de besprekingen daarover op het congres, overwegende, dat het van belang is het hoofdbestuur uit te noodigen om te doen onderzoeken of de uitvoering van het voorschrift in artikel 6 der Grondwet ten aanzien van het Neder landerschap der Indo-Europeanen in Nederlandsch-Indië wettelijke voorzie ning behoeft, waarbij er rekening mee moet worden gehouden, dat het is in het algemeen belang, dat daarvoor in aanmerking komende Nederlandsche onderdanen-niet-Nederlanders op een voudige. snelle en niet kostbare wijze het Nederlanderschap kunnen krijgen, noodigt het hoofdbestuur uit commissie te benoemen teneinde deze onderwerpen spoedigst een advies uit te brengen, met machtiging aan het hoofdbestuur om de door het hoofdbe stuur noodig gevonden resultaten van het onderzoek te brengen ter kennis van de Kroon en de Staten-Generaal in Nederland en den Gouverneur-Gene- raal en den Volksraad in Nederlandsch- Indië, en gaat over tot de orde van den dag- Het „S.H.” vernam uit den mond X van een juwelier in Soerabaja, een zeer buitenissig geval van juweelendiefstal, dat waard is om 4 X aan de vergetelheid te worden X ------ ontrukt. den heer H. C. Zentgraaff, directeur- X Deze juwelier had in zijn etalage 4 X eefTC- WUCLLIC uvooc Wf vwrv kleine afmetingen voor verkoop X uitgestald en bemerkte eenige X dagen achtereen, dat de bril- liantjes wijd en zijd verspreid in X de etalagekast lagen. Navraag bij X benoeming tot „brigadier-honorair” bij het personeel leverde geen resul- het korps Marechaussee (2e divisie, te 4 taat op, totdat de eigenaar bij toeval de oorzaak ontdekte. Op een morgen kwam in den win- X kei een kooper voor deze bril- e X liantjes en toen de juwelier het X met fluweel overtrokken plankje, wegende dat, in verband met het mede- 4 waarop de brilliantjes lagen aan X den klant wilde toonen, zag hij tot zijn groote verbazing, dat een X der brilliantjes „wegliep”. Het X Oostkust, in het bijzonder het bleek, dat een mier de dader was, I"---2 die vermoedelijk het kostbare ge- taire autoriteiten, dergelijke xerdienste- X steente voor suiker aanzag. X Onmiddellijk hierop werd de ge- heele etalagekast uit elkaar ge- X X haald, met het resultaat, dat ver- J v«.„ iv-jang scheidene steentjes nog tusschen korps marechaussee”. X het houtwerk gevonden werden. 4 Voor zoover nagegaan kon wor- den, hadden de mieren geen bril- 4 liantjes naar buiten gesleeptX '«♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦e* Op het jongste I.E.V.-congres te Se marang kwam o.m. aan de orde een voorstel van de afdeeling Ambarawa, luidende als volgt Het H.B. trachte de regeering te be wegen om de kinderen van vreemde Europeanen in Indië, die hier geboren zijn, automatisch in het Nederlander schap te laten deelen, of, indien zulks niet mogelijk is, voor een minimaal bedrag de naturalisatie als Nederlan der te bewerken. De toelichting meldde Het lijkt ons niet meer dan billijk, om de nakomelingen van vreemde Europeanen in Indië als Nederlander te erkennen, omdat zij hier geboren zijn en ergo ook de lusten en lasten van het Nederlanderschap moeten dragen, zooals het opnemen van hen in alle gouvernementsdiensten en als militie- plichtigen. Thans zijn zij gehandicapt in den strijd om het bestaan, omdat zij als Vreemdelingen beschouwd worden en als zoodanig niet in aanmerking komen voor gouvernementsbetrekkingen. In zijn prae-advies zeide het hoofd bestuur Automatisch het Nederlanderschap op te dringen aan personen, behooren- de tot een vreemde naMonaliteit, is, ook al zijn zij hier geboren, noch ge- wenscht, noch practisch mogelijk. De Volksraadfractie heeft er echter reeds bij herhaling bij de regeering'op aangedrongen, te bevorderen, dat de mogelijkheid van een eenvoudiger en goedkooper naturalisatie voor daar voor in aanmerking komende Neder landsche onderdanen zal worden ge opend en zal vooralsnog daarmede doorgaan. De kwestie is thans bij de regeering in onderzoek. KOLONIAAL BIJBLAD nieuwe gedaante herrezen is, exercee- ren en oefenen. In zekeren zin zullen in geringe mate de intellectueele werkloozen, waarvan er ook in Indië steeds meer komen, misschien in dit officierscorps een plaats vinden. Anders zullen zij voor een deel toch terug moeten naar het platteland, want in de groote steden kunnen zij weinig meer bereiken, wordt hun energie gebroken en zien zij uit naar een slecht betaald gouvernements- baantje. Vooral bij den landbouw kan de Inlandsche intellectueel naast den goedgeschoolden vakman nog veel goeds doen, bijv, door het opvoeren van den oogst door landbouwvoorlichting of door kunstmest te doen gebruiken. Dit zou de eenvoudige desa-economie zeer ten goede komen. Het is vreemd, dat de Inlandsche pers in dit bij uitstek agrarisch land nog zoo geringe belang stelling heeft voor landbouwkundige vraagstukken, en het is te hopen, dat de Inlandsche intellectueelen alle val- sche schaamte voor het boerenleven verre van zich zullen werpen. Een Indische wijn. Voorgelicht door de regeering pro beert men op velerlei manieren nieuwe mogelijkheden. Zoo zou het den meesten Nederlanders onmogelijk zijn voorge- komen, dat er op het oogenblik Indi sche wijn wordt verkregen van vruch ten boven Malang, welke wijn sterk gelijkt op een Moezel-„blümchen” Ook is er een moerbeiwijn in den handel van een roode Bordeaux-type. en ananaswijnen. Er zijn reeds enkele bedrijven, welke sma- een DE B.P.M. IN ATJEH. Naar wij in de „Deli Crt.” lezen, zal de heer J. Boon Jz., die op 23 Juni aanstaande veertig jaar in Atjeh, werkzaam is, met ingang van 1 Augustus aftreden als vertegenwoordi ger van de Bataafsche Petroleum Maatschappij in het Gewest Atjeh. .Na 1 Augustus zullen de B.P.M.-za- ken, welke tot dusverre door den heer Boon werden verzorgd, overgenomen worden door het agentschap-Medan. In verband hiermede zal in Koetarad- ja een inspecteur worden benoemd, een functie welke, naar het blad vernam, voor de eerste maal door den heer Schipper zal worden vervuld. vader had gedragen bij diens verhef fing tot sultan. Zelf had de toekomstige vorst eenigen tijd van te voren de hei lige oude wapens gereinigd, die om den troon bij de kroonjuweelen waren op gesteld. Het zijn twee pieken en een kris. Daaromheen waren de kleurrijke lijfwachten geschaard, in hun ouderwet- sche costuums. De gouverneur van Djocja heeft na de bereidverklaring uitvoering aan het Wij ontvingen per laatste luchtmail, via Napels, Indische bladen, loopendw tot 2 April j. L GETROUWD. Chr. Ditmarsch en E. Samuels, Ban doeng; ir. F C. Dhomen en M. J M. Zoutzeling, Batavia; H. van Veen en H. Tellekamp. Boekit Maradja Est; A. J. Rappard en M Ch. E. Smeur, Medan; E. F. van Haaps en H. Broer. Penang. BEVALLEN: Beins, geb. btruick. d., Pasir Junghuhn; Polman, geb. de Vries, d., Buitenzorg; Kokxhoorn, geb v d. Helm, d-, Bat.-C.; de Bruijn. d.. Makassar, G v bkris, geb. Jungenfeld. d. Soerabaja; Vogel, geb. Eichholtz, z. Ba”d/ap.va£ ^^BakkS Anderson, z., Bat-C., T. H. HaKKen gab. Bakkers z.. Bandoeng. OVERLEDEN: mevr C. E. de Vries, geb. v. d. Ende, sf. Krebet; mev^ ^^‘Keuch^' Elsink. Soerabaja;A A M sj^». nius, Padang; J. H. Brütach. Pem. bian- tar; Th. West, Bandoeng. L.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 19