Mobilisatie maakt vorderingen De „Gneisenau” gezonken I Noorsche troepen trachten Oslo te omsingelen 1940. No. 17543 van Verwoeste steden Verklaring koning Haakon Zaterdag 13 April. BELANGRIJKSTENIEUWS BUITENLAND zun Duitschers vallen met kleine troepen- aan Noorsch legerbericht De Duitsche troepen sterkte PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: EERSTE BLAD. Zesde blad, pag. X Zesde blad, pag. L De markt te Stavanger. 100 gewonden te weerbaar Officieele Noorse he bevestiging lucht de CANADA. Nieuwe Duitsche afleidings- plannen Noorsche regeering richt zich tot het volk Aan het Westelijk front zou een nieuwe actie op komst Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad f 4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. „De Duitschers hebben Oslo en de onmiddellijke omgeving bezet. De Noorsche troepen hebben de lijn Spoorbrug gevlogen. Ministerpresident Mackenzie King is haar Virginia vertrokken waar hij zijn Vacantie zal doorbrengen. Hij zal over Washington terugkeeren en daar Roo sevelt en Huil ontmoeten. Over onge veer twee weken zal de premier te Ottawa terug zijn. Een Zweed, die met de Noorsche ko ninklijke familie en de Noorsche re geering heeft gereisd, toen deze Oslo verlieten, heeft medegedeeld, dat de koninklijke trein bij Lillenström door Duitsche vliegtuigen werd beschoten. Een mitrailleurkogel viel tusschen den koning en een der leden van het ge volg, graaf Webel, neer. Toen de ko ning bukte om dezen kogel op te rapen, werd dit gefotografeerd. Deze foto zal in de Zweedsche pers verschijnen. De koning heeft den kogel als aandenken gehouden. De Italiaansche pers blijft nog steeds alle aandacht wijden aan de Duitsche actie en schrijft hedenochtend onder enorme koppen, dat zich op het oogen- blik in Noorwegen een Duitsch expe- ditieleger van 100.000 man bevindt, dat snel de vitale punten des lands bezet, ondanks de door de Noren gevoerde guerilla. Nieuwe Duitsche troepen zijn in Nood- wegen aangekomen. Eerste blad, pag. 2. In de haven van Narvik zijn 2 Duit sche torpedojagers tot zinken gebracht. Eerste blad, pag. 2. van BUITENLAND De Noren trachten Oslo te omsinge len. Elverum is door de Duitschers bijna geheel verwoest. Vijftig personen zijn daar gedood en 100 gewond. Eerste blad, pag. 1. Zesde blad, pag. 1. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Eidsvold is eveneens bijna geheel verwoest door het vuren, tengevolge van de zware gevechten van de laatste dagen. Nog slechts weinig gebouwen, waaronder het hospitaal en de kerk, zijn nog intact De „Dagens Nyheter” bericht, dat de operaties te land bestaan uit guerilla- gevechten. Kleine Duitsche troepen- afdeelingen van 30 man, die uitstekend zijn bewapend, zijn ingezet tegen de Noorsche troepen. Het Oosten van het land wordt volkomen beheerscht door de Noren. De grens rond het Mjösen- meer tot Eidsvold is in handen van de Duitsche vliegtuigen hebben bijna drie uur lang Elverum gebombardeerd. De stad is vrijwel geheel verwoest, doch de Noren houden er nog steeds stand. Vijftig personen zijn gedood en 100 gewond. Koning Haakon heeft een onderhoud toegestaan aan den correspondent van „Svenska Dagbladet”. De koning was zeer kalm, ondanks de vele vermoeie nissen, welke hij heeft doorstaan. Hij verklaarde: „Ik ben geheel uitgeput, daar ik noch geslapen, noch gerust heb. Sinds ik Dinsdag Oslo verliet heb ik mijn schoenen niet van de voeten ge had èn nauwelijks geslapen. Vijftig dooden en Elverum De Noorsche gezant in Londen, Col- ban. heeft zich gisteravond voor den Britschen radio-omroep met een rede tot de Noren in de geheele wereld ge richt. Na een uiteenzetting gegeven te hebben welke beproevingen Noorwe gen heeft te doorstaan, spoorde hij alle Noren aan, trouw aan het vader land te blijven. Volgens Italiaansche schatting be draagt deze 100.000 man Regeeringszender opgericht Uit Charlottenberg wordt gemeldt, dat de Noorsche regeering een zend station heeft opgericht, dat op een golflengte van 580 meter werkt. Het station heeft bekend gemaakt, dat de Duitschers de streek controleeren rond om de Oslof jord en de steden Kristian- sand, Stavanger, Bergen en Narvik. Maar in het Noorden bevinden zich geen Duitsche troepen. Tevens werd melding gemaakt van het bombardee- ren van verscheidene plaatsen, oun. Elverum en Frederikstad. ten Noorden en Noord-Oosten van Oslo bezet. Bovendien hebben de Duitsche troepen Kristiansand, Stavanger, Bergen, Trondheim en twee andere kustplaatsen in het Zuiden des lands bezet. De rest van het Zuidelijk deel is nog in onze handen. Behalve Narvik, dat door de Duitschers is bezet, is het ge heele Noorden des lands door onze troepen bezet. De jongste pogingen van de Duitschers om met gemoto riseerde afdeelingen van Narvik uit op te rukken, zjjn verijdeld”. Radio-Stockholm heeft het leger bericht van den Noorschen generalen staf gepubliceerd. Hierin wordt gezegd: De minister van Buitenlandsche Zaken, mr. E. N. van Kleffens, heeft tegenover een correspondent van Ste- fani medegedeeld, dat Nederland met de wapens iederen aanval op het land zal afslaan. Zesde blad, pag. 1. Aan de beschaving schijnt een eind gekomen te zijn. Ik kan niet begrijpen, dat zulke verschrikkelijke dingen kun nen gebeuren. Mijn ministers kunnen Zweden bezoeken, mijn volk kan naar Zweden evacueeren. Ik zal in* mijn land blijven zoolang er nog een duim Noorsche grond over is.” Duitschers hebben de groote steden en de onmiddellijke omgeving bezet De berichten houden aan, dat het Duitsche slagschip „Gneisenau” door de Noorsche kustbatterijen tot zinken is gebracht. Eerste blad, pag. 1. afdeelingen Het Zweedsche blad „Allehanda’ deelt mede, dat de Noren pogen een ijzeren ring rond Oslo te leg gen en een boog te vormen van Elverum (120 km. ten N.-Oosten van Oslo) naar Moss (64 k.m. ten Zui den van Oslo). Alle wegen naar het Westen zijn versperd om tanks tegen te houden en de ring wordt geleidelijk gesloten. De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot heffing van een winst belasting, na eenige wijziging, z.h.s. aangenomen. Na afhandeling van de agenda is zij tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. Derde blad, pag. 2. Volgens een officieele Noorsche mededeeling, door den zender te Stockholm uitgezonden, is het Duitsche slagschip .Gneisenau” inderdaad, zooals reeds eenige dagen geleden door United Press” werd gemeld, in de Oslofjord gezonken. De ..Gneisenau” (26.000 ton) is een zusterschip van de ,,Scharnhorst”. Het schip werd in 1936 te water gelaten. De bemanning bestond uit 1461 koppen. De Noorsche mobilisatie Berichten van de Zweedsch-Noorsche grens melden, dat de mobilisatie in Noorwegen gestadig voortgaat. Het moreel van recruten en volk wordt uitstekend genoemd. In Tröndelag, het gebied achter Trondheim, is de mobili satie practisch voltooid en groote Noorsche troepenafdeelingen worden geconcentreerd achter Steinkjer, ten Noorden van Trondheim. De Duitschers zijn nog gestationneerd in Stjördal na bij Trondheim, en men gelooft, dat zjj niet talrijk zijn. Reuter schrijft, dat, hoewel de toe stand nog onoverzichtelijk is, het dui delijk is, dat de Noorsche verdediging in kracht toeneemt. Het land onder vindt er evenwel de moeilijkheden van, dat het niet op tijd heeft kunnen mo- biliseeren. Daarom is zijn taak moei- lijker en geschiedt de organisatie van zijn tegenstand onder uiterst ernstige belemmeringen. Er schijnt evenwel een goed begin te zijn gemaakt, in het bij zonder in de buurt van Trondheim en Narvik. Indien de Britsche blokkade met succes kan worden voortgezet en het per vliegtuig overbrengen Duitsche versterkingen beperkt worden, kan de situatie spoedig een beteren keer nemen De gevechten hadden een bijzonder dramatisch verloop in het gebied van Askin, waar de Noren een spoorbrug over de rivier de Glommen in de lucht lieten vliegen, juist op het oogenblik, dat er verscheidene autobussen met Duitsche troepen overheen gingen. Bo vendien hebben de Noren verscheidene deelen van den spoorweg opgebroken. Sedert gisteravond wordt verwoed ge vochten in Zuid-Noorwegen in ’t gebied van Holden, dat door het grootste deel der bevolking is verlaten. Aan de Zweedsche grens zijn meer dan 1300 auto’s met geëvacueerden aangekomen. Leden van ’s konings gevolg ver klaarden, dat tijdens het bombarde ment van het hoofdkwarter vier bom men in de nabijheid van den koning waren gevallen. Het waren, te oordee- len naar de gaten, welke zij sloegen, bommen zeker van 500 kilo. De Noorsche regeering heeft in een oproep het volk aangespoord den strijd tegen de binnengedrongen Duitsche troepen voort te zetten. De gevechten zouden op sommige plaatsen een ernstig karakter dragen. Door de Duitsche luchtaanvallen zijn reeds groote verwoestingen aangericht. Voorloopig zouden de Noren op eigen kracht zijn aangewezen, doch hun mobilisatie maakt vorderingen en het volk is door een sterken wil beheerscht zijn vrijheid te verdedigen. Van Engelsche zijde wordt te kennen gegeven, dat de Britsche vlootstrijdkrachten voor de Noorsche kust een niet verslapte werkzaamheid aan den dag leggen. Nieuwe Duitsche troepenverschepingen te Narvik zouden thans vrijwel onmogelijk zijn. Naar te Parijs medegedeeld wordt, nemen ongeveer 20 Fransche oorlogsschepen, tezamen met de Britsche en Poolsche vlootstrijdkrachten, aan de operaties voor de Noorsche kust deel. De Zweedsche premier Hansson gaf een verklaring over de houding van Zweden. Eerste blad, pag. X BINNENLAND Het departement van Buitenlandsche Zaken heeft een Tweede Oranjeboek uitgegeven, waarin een overzicht wordt gegeven van de diplomatieke stappen, welke bij de regeeringen der oorlog voerenden in de periode November- April tegen inbreuken op onze rechten zijn ondernomen. Vijfde blad, pag. L Van het oude fort Kongsvinger, halverwege Elverum en Moss, wap pert nog de Noorsche vlag, 18 k.m. Westelijk hiervan wordt gestreden. De Duitschers vallen aan met ge mechaniseerde eenheden, gesteund door de luchtmacht, doch de Noren bieden hardnekkig tegen stand. Noorsche vrijwilligers verzamelen zich met wapens en amunitie ten Wes ten van Kongsvinger in Skarnes ten einde de Duitsche troepen tegen te houden. Deze laatste marcheeren uit Oslo in Noordelijke richting. Alle spoorlijnen en bruggen beneden Kongs- yinger zijn opgeblazen, zoodat het zeer moeilijk zal zijn om de rivieren over te steken. Bijna alle inwoners van Kongsvinger zijn geëvacueerd, alle win kels zijn gesloten ep de kranten ver schijnen niet. De spoorwegverbinding tusschen Kongsvinger en Elverum is na het bombardement van gisteren weer hersteld. Ten Noorden van Kongs vinger concentreeren zich eveneens Noorsche vrijwilligers. Noren. De grens loopt dan verder door naar Vorma en de rivier Glommen tot aan Lilleström, dat door de Duitschers is bezet. Kleine Duitsche detachementen be vinden zich in de districten Hedmark ën Elverum. Het laatste staat echter grootendeels onder controle van de Noren. In het district Hedmark hebben kleine schermutselingen plaats ge vonden. De burgerwacht is thans volkomen georganiseerd en afdeelingen vrouwen werken samen met de mannen. Het moreel der Noorsche troepen is uitste kend en men is vast besloten achter de regeering te staan. Quisling heeft maar heel weinig aanhangers. Alle wegen ten Oosten van Oslo zijn door de Noren afgesloten, zij zijn van plan Oslo te omsingelen. Afdeelingen Noorsche troepen worden nu geconcen treerd in het dal ten Noord-Westen van Oslo. Terwijl de Noren ten Noorden van Oslo de Duitschers in bedwang houden hebben, volgens „Dagens Nyheter’’, nieuw aangekomen Duitsche afdeelin gen de Noren verrast te Halden in het uiterste Zuid-Oosten. De stad was van te voren door de bevolking verlaten. Naar het schijnt, zijn sommige dezer troepen opgerukt van Moss uit, terwijl andere gevormd worden door nieuwe afdeelingen, die te Skieberg aan de Ide- fjord ontscheept zijn. Volgens „Stockholms Tidningen” heb ben waarnemers van de Zweedsche bergen af kunnen zien, dat te Frede rikstad verwoed werd gevochten. Uit Noorwegen afkomstige vluchtelingen verklaren, dat Frederikstad gisteren aan felle luchtaanvallen heeft blootge staan en dat de Duitsche vliegtuigen met machinegeweren op de menschen in de straten schoten. De Noorsche regeering heeft zich gis teren voor het eerst sedert den inval der Duitschers over de radio recht streeks tot het volk gewend. De regee ring spoorde de Noren aan, de mobi lisatie voort te zetten en al het moge lijke te doen om de onafhankelijkheid des lands te verdedigen. ,,Ik zal in mijn land blijven zoolang er nog een duim Noorsche grond over is” De Nederlandsche Regeering ver klaart uitdrukkelijk, dat er geen af spraken bestaan met een der belligeren- ten. Ondubbelzinnig en onwankelbaar wordt de neutraliteitspolitiek voortge zet. Vijfde blad, pag. 1. Van een geallieerde troepenzending op groot schaal naar Noorwegen zou, naar de „Times” schrijft, voorloopig nog geen sprake zijn. Londen en Pa rijs houden op het oogenblik meer het oog gericht op het Westelijk front, waar een actie van grooten om vang voor de deur zou staan. In zijn jongste rede heeft minister Churchill er toespelingen op gemaakt, dat be langrijke gebeurtenissen te land aan staande waren. De intrekking van de Fransche verloven wijst op een ver hoogden staat van alarm en het Fran sche communiqué van hedenmorgen spreekt van actie aan de Saar, bij Mul house en Straatsburg. Generaal Bré- card schrijft in de Jour-Echo de Paris, dat de ongewone beweging van troepen bijna met zekerheid op de nadering van ernstige gebeurtenissen wijst. De generaal voorspelt verder, dat op het front van Lotharingen binnenkort een tot nu toe ongekende bedrijvigheid zal ontstaan. Dit is reeds de derde maal sedert het begin van den oorlog, dat sprake is van een groot offensief, dat door de Duitschers in voorbereiding zou zijn. De vorige toebereidselen in November en in Januari werden op het laatste oogenblik afgecommandeerd De Fran sche militaire overheid beweert niet, dat de Duitschers den aanval zullen ondernemen, doch dat zij dezer dagen alle toebereidselen daartoe voltooid zullen hebben. Een woordvoerder van het Fransche departement van oorlog wees erop, dat deze openbare meening verstandig zou doen niet al haar aan dacht te concentreeren op gebeurtenis sen in Noord-Europa en te vergeten, dat er ook nog een Westelijk front bestaat. Hij wees erop, dat de tegen stander, volgens definitieve aanwijzin gen, toebereidselen trof voor een aan val in het gebied tusschen Moezel en Rijn. Behalve met deze aanvalsplannen zou Duitschland zich, naar de opvat ting van de geallieerden, bezig houden met nieuwe afleidingsplannen. Zoo beweert men, dat de toekomst van de Balkanstaten voor een belangrijk deel zal afhangen van het verloop van den strijd in Noorwegen. Wanneer Duitschland hier zou zegevieren zou allereerst een invasie in den Balkan volgen. Na den strijd om het ijzererts, die om de Roemeensche petroleum. Engeland is nog altijd bezig zijn economische betrekkingen met den Balkan uit te breiden om deze staten beter weerbaar te maken tegen de Duitsche plannen. In een hoofdartikel wijst de „Times” op het belang voor de geallieerden van een consequente en practische politiek op den Balkan. De Balkanstaten zijn alle, de een meer, de ander minder, de zaak der geal lieerden gunstig gezind, doch, zoo schrijft het blad, zij zullen er niet toe te bewegen zijn met ons samen te werken en hun handelsverkeer met Duitschland te beperken, als van hun verwacht wordt, dat zij de kat de bel aanbinden. Zij moeten ervan overtuigd worden, dat wij hun méér den moree- len steun zullen geven bij het weer stand bieden tegen agressie. Wat den economischen kant betreft zal het de partement van financiën en dat van handel ongetwijfeld inzien, dat wij hun voor hun producten voor veel langer dan voor den duur van den oorlog markten moeten verschaffen. Het is nutteloos, hun voor het aankoopen hunner producten accoorden op korten termijn aan te bieden, als zij later naar de Duitsche markt teruggedreven wor den. Britsche vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op door de Duitschers bezette Noorsche steden en op Duitsche sche pen. Verscheidene Britsche toestellen werden neergeschoten. Eerste blad, pag. 2. Zesde blad, pag. L. Dit numm. bestaat uit ZEVEN bladen het Koloniaal Bijblad en het Zondagsblad „Kikeriki” a, z£| HAAGSCHE COURANT kóm Bijkantoren: Scheventngen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr, 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh, J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 DE PREMIER NAAR DF VEREENIGDE STATEN VERTROKKEN. Hevige gevechten in Noorwegen OVERZICHT

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1