De actie in de Noorsche wateren Britsche luchtaanvallen en op Duitsche steunpunten schepen LOGISCH DAT TRÏUMPH ENORM STIJGT-’ï IS DE BESTE 1 CENT SIGARET Kopenhagen door Diritsche troepen bezet Britsche vloot- concentratie voor de Westkust Biliili m jagers Duitsch legerbericht Fransche legerberichten De Duitsche mail Acht vliegtuigen werden neergeschoten Twee Duitsche torpedo- vernietigd Aanval op Duitsch convooi Oslofjord Zestienhonderd dooden bij ondergang van Duitsch troepenschip HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 13 APRIL 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 2. RECLAMES. zijn niet Een foto van do Lange Liniê in Joodsche winkels te Oslo gesloten In de haven van Narvik te de DENEMARKEN. FRANKRIJK. Groote schade op het vliegveld Stavanger aangericht Alle postvervoer onder geallieerde controle de Deensche hoofdstad, op het moment van de ontscheping der Duitsche troepen. Gisteravond werd te Londen verno men, dat de Duitsche afdeelingen in Noorwegen thans versterking per vlieg tuig ontvangen van het bezettingsleger in Denemarken. De Noorsche gezant te Londen, Col- ban, heeft een onderhoud gehad met lord Halifax om de aangelegenheid te bespreken. 14 gram 10.7 gram 9.5 gram De commandant van de Noorsche weermacht deelt mede, dat Oslo heden morgen van electriciteit verstoken is, daar de Noren de centrale, welke de hoofdstad van stroom voorziet, vernie tigd hebben. Ook telefoonkabels naar Oslo zijn doorgesneden. Electrische centrale vernietigd De „Queen Mary” te Halifax Volgens een Italiaansch bericht uit Ottawa is de „Queen Mary” te Halifax op Nieuw Schotland aangekomen. ƒ43.— ƒ32.60 ƒ31- Uit Bjerneveldt, een kleine plaats aan de Noorsch-Zweedsche grens, wordt medegedeeld, dat bij een Noorschen overval in de haven van Narvik twee Duitsche torpedoja gers tot zinken zijn gebracht, al dus United Press. De verliezen aan Duitsche transportschepen Het nieuwe Britsche mijnenveld Het mijnenveld in de Noordzee, het Skagerrak en het Kattegat is het groot ste, dat ooit werd uitgezet. Het veld is bijna viermaal zoo groot als het veld, dat langs de Oostkust van Enge- land werd gelegd, aldus United Press, Het is bijna driemaal zoo groot als het enorme veld, dat in den vorigen oorlog de Bocht van Helgoland en de Duit sche Noordzeekust tot halverwege de Deensche kust blokkeerde. Dit laatste liep ook voor een deel langs de Neder- landsche territoriale wateren en er werden door de Engelschen 15093 mij nen voor gebruikt. Het Noordelijke mijnenveld uit den laatsten oorlog, dat zich uitstrekte 230 mijl van de Noord- punt van Schotland in de richting van Noorwegen was slechts een vijfde van het nieuwe mijnenveld. De Amerikanen gebruikten hiervoor 56033 en de En- gelschen 15093 mijnen. Door de Ameri kanen werd ongeveer een half jaar lang aan dit Noordelijke mijnenveld gewerkt en toen de oorlog voorbij was, bleek het nog niet gereed. Natuurlijk vereischt het den noodigen tijd om in een nieuwe zóne een voldoende aantal mijnen te leggen, maar de eerste kun nen zich overal bevinden en daarmee loopen de schepen al gevaar. De blokkade De Britsche ambassade te Washing ton heeft bekend gemaakt, dat de ge allieerde blokkade zich voortaan zal uitstrekken tot den in- en uitvoer van Denemarken, doch niet tot dien van Groenland, Ijsland en Faröer-eilanden. Verkenningsvlucht boven Parijs Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde heden mede In het Westen verliep de dag zonder bijzondere gebeurtenissen. De lucht macht ondernam verscheidene verken ningsvluchten boven Noord- en Oost- Frankrijk, tot boven Parijs. Noorsche schepen moeten naar thuishavens terugkeeren Radio-Oslo heeft herhaaldelijk omge roepen, dat alle Noorsche schepen on middellijk naar Noorwegen moeten terugkeeren en geen Engelsche of neu trale havens mogen aandoen. Dit is de nationale plicht, aldus het radiostation, van eiken gezagvoerder. De voedselvoorziening in Oslo Volgens een verordening van den ge meenteraad van Oslo kan melk alleen verkregen worden voor kinderen en zieken. De desbetreffende verordening houdt verder in, dat het gekochte brood slechts voldoende mag zijn voor een dag, terwijl niet meer vleesch mag worden gekocht dan voor drie dagen. Suiker en koffie worden gerantsoe neerd. Actie van artillerie en infanterie Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: „Bedrijvigheid der artillerie tusschen Vogezen en Rijn”. Het Fransche legerbericht van he denochtend luidt. „Gisteravond laat heeft onze artil lerie in het gebied van de Saar ge vuurd op in aanbouw zijnde vijande lijke werken. In den nacht infanterie- activiteit op de oevers van den Rijn, zoowel in het gebied ten Oosten van Mulhouse als in de omgeving van Straatsburg. De vijand heeft zonder succes een aanval ondernomen op een door onze troepen bezet Rijneiland ten Noorden van Huningue. cadrille vijandelijke jachtvliegtui gen. In een hevig gevecht werden vier Messerschmidt-toestellen om laag geschoten en vermoedelijk zijn nog 2 verloren gegaan. De eigen verliezen bedroegen acht vliegtui gen, terwijl twee andere op de thuisreis op zee moesten dalen. FINLAND. President Kallio heeft gisteravond een radiotoespraak gehouden, waarin hij zich vooral richtte tot degenen, die grond bezitten, waarop boerderijen voor de Karelische boeren, die hun haardsteden hebben moeten verlaten, zouden kunnen worden ingericht. „Al les moet gedaan worden, aldus spre ker, om er voor te zorgen, dat deze menschen weer onafhankelijke boeren worden. Wij moeten tot een onteige- ningswetgeving onze toevlucht kunnen nemen, doch het zou beter zijn, wan neer een vrijwillige activiteit, door den staat aangemoedigd, aan de toe passing van een dergelijke wet vooraf ging. Die methode heeft in Finland altijd goede resultaten gehad en voor alles moet de staat het voorbeeld ge ven door voor de beroofde burgers ze kere terreinen af te staan.” Ook een luchtaanval op Narvik Britsche gevechtsvliegtuigen hebben gistermiddag de haven en de stad Nar vik aangevallen, meldt het Duitsche nieuwsbureau. De uitgeworpen bom men troffen geen van alle doel. Door dat het luchtafweergeschut terstond met succes in actie kwam, was het den vijand niet mogelijk een nieuwen aan val te ondernemen, zoodat hij zich in Westelijke richting moest verwijderen. Commandant van Kongsvinger was een aanhanger van Quisling. Uit Charlottenberg wordt gemeld, dat de Noorsche autoriteiten den comman dant van het fort Kongsvinger, gene raal-majoor Hoch Nielsen, hebben af gezet, omdat hij de bevelen van Quis ling had uitgevoerd en de mobilisatie zou hebben gesaboteerd. Majoor Hvos- leff, die door Quisling benoemd was tot minister is gisteren te Stockholm aangekomen, na zijn post te hebben verlaten. Hij heeft gezegd, dat hij zich geheel ter beschikking stelt van den Noorschen opperbevelhebber. Het Britsche departement van lucht vaart deelt mede, dat gisteren sterke afdeelingen Britsche bommenwerpers de Deensche en Noorsche wateren heb- ben afgezocht naar Duitsche vlooteen- heden, welke naar hun basis terug keerden. Acht tot tien schepen, welke in de Groote Belt voeren, werden aangeval len Voorts werd een voorradenschip van 5000 ton naar men gelooft bescha digd. Ook werden bomaanvallen gericht op een Duitsche watervliegtuigbasis aan de Oostzee-kust. Het munitieschip, dat in de lucht is gevlogen, maakte deel uit van een formatie van acht groote, grijsgeschilderde schepen, welke met groote snelheid opstoomden door de Groote Belt in Noordelijke richting. Een treffer werd geplaatst op het munitie schip, dat met zoo'n geweld in de lucht vloog, dat het aanvallende vliegtuig schudde. Verder Noordelijk in de Oost zee werd een andere formatie van vij andelijke schepen, welke in kiellinie voeren, aangevallen en zwaar gebom bardeerd. In het donker konden de re- resultaten echter niet worden waarge nomen. Over de gevechten van gisteren in het Kattegat verneemt Reuter in ge zaghebbende kringen te Londen, dat daar geen gevecht van grooten omvang is gevoerd. De berichten welke de ronde hebben gedaan en zekere verwij zingen naar ontploffingen kunnen hun oorzaak vinden in het gebruik van dieptebommen. Er is weinig twijfel aan, of Duitsche eenheden zijn aan het zoeken geweest naar duikbooten, wel ke in dat gebied zouden hebben kun nen zijn. Volgens te Stockholm aankomende vluchtelingen, zijn alle Joodsche win kels te Oslo gesloten. Volgens een gisteravond te Londen ontvangen bericht heeft de Britsche luchtmacht Donderdagavond op het vliegveld te Stavanger belangrijke schade aangericht. Talrijke Duitsche gevechts- en bombardementsvliegtuigen werden door machinegeweervuur ver nield en vele leden van den staf en het personeel van de luchtmacht gedood. De aanvallen op het vliegveld te Stavanger zijn ondernomen door Wel- lington-bombardementstoestellen, welke door gevechtsvliegtuigen begeleid wer den. De gevechtsmachines kwamen het eerst boven Stavanger aan: Zij doken boven het vliegveld en vielen bij ver rassing aan. Vóór de luchtafweer in werking kon treden, regende het kogels op het veld, de vliegvelden en de lood sen. Drie Junker-bommenwerpers wer den ernstig beschadigd: naar schatting werden 20 man van het Duitsche lucht- machtpersoneel gedood of gewond. Toen deze aanval eindigde, brak een hevig vuur van luchtdoelgeschut en machine geweren las, doch de Britsche machines wisten te ontkomen. Een half uur later kwamen de Wel- lingtontoestellen uit Oostelijke richting boven het vliegveld. Zij lieten zware bommen vallen. Onverwijld werd een hevig, doch onnauwkeurig vuur op hen geopend. De toestellen keerden terug en openden een machinegeweervuur op de vijandelijke mitrailleurposten, de lucht- doelbatterijen, de loodsen en de op het veld staande toestellen. Er werd aan zienlijke schade aangericht, terwijl er een groote brand uitbrak. Daarna ver schenen vele Duitsche vliegtuigen. Er ontstond een verwoed gevecht, waarbij slechts één Britsch toestel verloren ging. Quisling en de gezanten. In gezaghebbende Noorsche kringen te Stockholm, wordt vernomen, dat de leider van de Noorsche marionetten-re- geering Quisling aan alle diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers van Noorwegen order heeft gegeven, zijn be velen op te volgen, en de wettige Noorsche regeering af te zweren. Geen der vertegenwoordigers heeft geant woord. De landingssteigers op den Duitschen Moezeloever Naar aanleiding van de berichten uit Luxemburg over den aanleg van groote landingssteigers aan den Duitschen oever van de Moezel, deelt de Duitsche legatie in Luxemburg mede, dat we gens overbelasting van de Duitsche spoorwegen, tengevolge van de oorlogs omstandigheden, welke een omvang rijk goederen- en materiaalvervoer mee brengen, de scheepvaart op de Moezel dit jaar reeds vroeg zeer intensief is en dat in verband hiermede, vele nieuwe landingssteigers en andere oeverwerken noodzakelijk zijn. Maandag zullen te Kopenhagen VIP theaters gesloten worden. Alleen 10 den Koninklijken Schouwburg en en- kele kleinere theaters zullen dan nul voorstellingen gegeven worden. „Bef lingske Tidende” meldt, dat er spoedt nieuwe bepalingen voor het gebrul van gas en electriciteit te verwachte11 zijn. Olie voor de verwarming, welke reeds gedistribueerd was, wordt tot de helft verminderd. Zweefvliegen is 10 het geheele land verboden. Gisteravond hebben Britsche ge vechtsvliegtuigen getracht Duitsche steunpunten aan de Noorsche kust aan te vallen, meldt het Duitsche nieuwsbureau. Door tijdig optreden van Duitsche Messerschmidt4oe- stellen werden deze aanvallen bloe dig afgeslagen. In totaal zijn acht Britsche bombardements-vliegtui- gen van het modernste type neer geschoten. Volgens een inlichting van het Brit sche departement van economische oor logvoering zal aan het Duitsche vervoer van poststukken, welke voortdurend meer Duitsch bezit van buitenlandsche valuta inhoudt, door de geallieerde vlootcontróle een einde worden ge maakt. Er zijn duidelijke bewijzen, dat Duitschland den laatsten tijd kleine kostbare artikelen, zooals juweelen, met de mail uitvoert, aldus Reuter. Dit zal nu ophouden. Het Amerikaansche stoomschip „Manhattan”, dat vandaag New York zal bereiken, is onderweg doorzocht en de mail uit Duitschland werd ver wijderd. Deze zal, indien zij wordt vrijgelaten, met een volgend schip wor den verzonden. Radio Kopenhagen meldt dat minis ter-president Stauning een beroep op de bevolking heeft gedaan zich te ont houden van beleedigende uitdrukkin gen tegenover Deensche officieren en manschappen. De premier verklaarde: „De Deensche legermacht deed haaf plicht toen de Duitschers binnenvielen. De troepen, welke ons land Dinsdag hebben bezet, stuitten op tegenstand totdat de koning en de regeering beslo ten zich aan de Duitschers te onder werpen”. Een Duitsche matroos, een der overlevenden van de Duitsche troepenschepen, welke ter hoogte van Gothenburg zijn gezonken, die thans in een ziekenhuis te Mar- strand ligt, heeft verklaard, dat zijn schip 1600 man troepen ver voerde. die allen om het leven zijn gekomen. Een afdeeling bommenwerpers is de Kristiansand-fjord binnenge drongen en heeft hier Duitsche oor logsschepen aangevallen. De vlieg tuigen stieten op krachtigen tegen stand. Een andere afdeeling ont moette bij Stavanger een sterk es- R Rl nu PLAATS 9, den Haag. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zouden Britsche oorlogs schepen in de Oslofjord een Duitsch convooi, dat op weg naar Noorwegen was, hebben aangeval len. Een groot vrachtschip, dat vermoedelijk troepen vervoerde, zonk ter hoogte van Strömstad. Een tweede schip, geladen met mu nitie, zou bij Marstrand gezonken zijn. Karaats gouden armbanden, zeer voordeelige aanbieding 1 armband 15 gram massief 46. was, heeft men aan de kust vele lijken zien drijven. Ook heeft men groote olievlekken op zee gezien. De wind ii thans gedraaid en de lichamen drijven weer naar zee. Deensche schepen door geallieerden prijsverklaard Omtrent de Britsche houding ten aanzien van de Deensche koopvaardij schepen wordt nader gemeld, dat deze schepen evenals de Duitsche zullen worden in beslag genomen en door de geallieerden in dienst zullen worden genomen. Alleen zal aan de bemanning worden gevraagd of zij in geallieerden dienst willen overgaan. De eigenaars zullen schadeloos worden gesteld, even wel zoo, dat de Duitschers hiervan geen profijt kunnen trekken. Het Deensche consulaat te New York heeft medegedeeld, dat aan alle Deen sche schepen, die zich thans op zee be vinden, bevel is gegeven naar neutrale havens te gaan of wanneer zij daar reeds zijn, er te blijven. Gisteravond is het oorlogskabiP^ bijeengekomen onder voorzitterschap van ministerpresident Reynaud. generaals Gamelin en Vuillemin en admiraal Darlan hebben de vergaf ring bijgewoond. Zie verder le blad, pag^ Nieuwe Duitsche troepen te Narvik? Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Stockholm, dat vannacht te Narvik nieuwe Duitsche troepen zijn aangeko men. Naar aanleiding van dit bericht meldt Reuter, dat vanochtend in wel ingelichte kringen te Londen werd ver klaard, dat „de bron van dit bericht alleszins verdacht is”. Tegelijkertijd werd opgemerkt, dat de Britsche vloot- strijdkrachten thans voor de Noor sche kust een niet verslapte waakzaam heid aan den dag leggen en dat nieu we ontschepingen van Duitsche troe pen in het uiterste Noorden van Noor wegen thans vrijwel onmogelijk zijn. Waarom de geallieerden nog geen troepen hebben ontscheept De militaire medewerker van de „Times” schrijft, dat zij, die met onge duld hebben gewacht op het bericht van ontscheping van geallieerde troe pen in Noorwegen, waarschijnlijk geen rekening hebben gehouden met alle vraagstukken, welke zich hierbij voor doen. Zulk een troepenontscheping zou, aldus het blad, zonder vrij nauwkeu rige kennis van de sterkte en de opstel ling van de verdediging een groot waagstuk zijn, en tot een plaatselijke ramp kunnen leiden. Het uitkiezen van een plaats, waar men zonder tegen stand troepen hoopt te kunnen ontsche pen, moet gebaseerd zijn op volledige tactische inlichtingen, welke onder de huidige omstandigheden niet gemakke lijk uit Noorwegen kunnen worden verkregen. Men kan, aldus de „Times”, gevoegelijk aannemen, dat de autori teiten in Engeland en Frankrijk zich ten volle bewust zijn van het belang van den tijdsfactor en dat al het moge lijke in het werk zal worden gesteld om te verhinderen, dat de Duitschers hun nog steeds hachelijke positie in Noor wegen versterken. „Geen enkel teeken van overgave”, verklaarde Hambro De rede van Hambro, die deze voor de Zweedsche radio Donderdag zou hou den, maar die door het ingrijpen van den Duitschen consul te Stockholm werd af gezegd, heeft ongeveer den vol genden inhoud: De voorzitter van het Storting begon er den nadruk op te leg gen, dat er geen enkel teeken was dat Noorwegen zich had overgegeven. „Ik wensch uitdrukking te geven aan de vastberaden en eensgezinde houding en vertrouw in de activiteit van parlement en regeering. Toen tijdens de zitting van het parlement te Hamar de voor zitter vroeg of de partijen den gewo nen tijd voor discussies verlangden, werd geantwoord, dat er niet langer partijen of groepen bestonden, maar een eensgezind volk. Nooit is het Noor sche parlement kalmer en waardiger geweest dan in deze dagen. Het voelt zich gesterkt door een natuurlijke even wichtigheid en door het onwankelbaar gevoel van nationalen plicht, dat koning en kroonprins bezielt Hambro zeide, dat sinds de invasie giften binnenstroo- men. De Britsche en Fransche ambu lances die zich in Finland bevinden, zullen zich naar Noorwegen begeven. Ondanks alle moeilijkheden gaat de mobilisatie verder. En nergens blijkt iets van de neiging om het land over te geven. Groote aantallen vrijwilligers melden zich op de Noorsche legaties aan, vooral in Finland, waar zoowel jongen als ouden weer bereid zijn te strijden voor de vrijheid der volkeren en de nationale onafhankelijkheid. Tot het Noorsche volk richtte Hambro de boodschap, dat niemand moest twijfelen aan de overwinning der natie, die „ons zal wachten wanneer het recht zal heb ben gezegevierd, en het volk vrij zal zijn”. De marine-medewerker van Stockholm Tidningen schat de verlie zen van de Duitsche transporten naar Noorwegen op 25 tot 30 schepen, met een totaal- inhoud van 70.000 tot 80.000 ton. Aangezien gemiddeld elk schip min stens 200 man vervoerde, moeten on geveer 5000 man Noorwegen niet heb ben bereikt. Daar de wind naar het land gericht Het Zweedsche blad „Allehanda” bericht, dat een sterke concentratie van Britsche oorlogsbodems is waarge nomen bij Namsoé in de Folsenfjord, 75 mijl ten Noorden van Trondheim. De strijdmacht bestaat uit twee slag schepen, vier kruisers, vier torpedoja gers en een groot aantal vliegtuigen; twee torpedojagers zijn de haven van Namsos binnengevaren. Duitsche oorlogsschepen gezien. - V 14 DE GRONOVERDEELING. DE TOESTAND TE KOPENHAGEN. MILITAIREN DOOR DE BEVOLKING BELEEDIGD. 1 1 1 U. DLUnl TFL 11WO1 „CLOSED FOR EVER” HET OORLOGSKABINET BIJEEN. M. ulvhi TEL. 115221. In- en verkoop van Goud, Zilver en Juweelen. Voor oud Goud geven wij tot ƒ1.80 per gram. Inkoop van goud-geld. 4 y «w?

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2