Zweden neemt voorzorgs maatregelen Op de bres voor vrijheid en onaf hankelijkheid STADSNIEUWS verklaarde de premier -Hansson- Het Duitsche leger- bericht HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 13 APRIL 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 3. VREDES-STUDIECONFERENTIE Morgen in de residentie Britsche luchtaanvallen afgeslagen grondgebied te bedienen”, „Wij kunnen geen enkel land toestaan zich van ons WERKGELEGENHEID VOOR KLEERMAKERS CONGRES SPOORWEGPERSONEEL UITGESTELD DE ENGELSCHE EN FRANSCHE LEGATIES IN DENEMARKEN LUCHTBESCHERMING DE AANVOEREN VAN VERSCHE VISCH PRINSES JULIANA BIJ HET ALGE MEEN STEUNCOMITÉ 1939 INDISCHE MAIL Inleiding van mevr. C. A. Kluyver. de de hoofdbureau uur kwamen op en de korps het INSTANDHOUDING VAN SCHOLEN. wijkscheweg had gestaan. ONBEWOONBAAR VERKLAARDE WONINGEN. Ert •TVCOPDfEVGSTj Paraatheid welke mobilisatie nabijkomt. Geen eisch tot troepen- d oor tocht. Bezetting van alle lucht- afweerposten Ged. Staten hebben goedgekeurd het Raadsbesluit van 22 Januari 1940 in zake de instandhouding van de scholen (met minder dan 125 leerlingen) Ley- weg 1, Doomikschestraat 28, Leidsche- straatweg 77, Wilhelmina-van-Pruisen- straat 49, Winterweg 8 en van-Swin denstraat 14. In verband met het feit, dat de om standigheden niet veroorloven om aan het spoorwegpersoneel op normale wijze verlof te verleenen, waardoor een groot aantal afgevaardigden uit alle deelen des lands niet in de gelegenheid is het congres te bezoeken, heeft de personeel- raad besloten het voor 18 April a.s. te dezer stede uitgeschreven besturenA?on- gres te verdagen. Naar United Press uit verantwoor delijke Britsche kringen verneemt, heeft men daar geen inlichtingen ont vangen, welke erop zouden wijzen, dat Duitschland aan Zweden om doortocht voor troepen zou hebben verzocht. De Zweedsche legatie te Londen deelde mede, dat zij van zulk een eisch niets wist en er aan twijfelde. De Zweedsche zegsman verklaarde, dat Zweden beslo ten was haar neutraliteit te verde digen, van welken hoek uit ook zij zou worden bedreigd. De Zweedsche minister-president. Per Albin Hansson, heeft gister avond een radiotoespraak gehou den, waarin hij zeide Wij bevinden ons opnieuw in een periode van beproeving en deze is erger dan wij sinds een eeuw heb ben gekend. Voor onze deur wordt oorlog gevoerd. Ik behoef geen uitdrukking te geven aan onze ge voelens over het leed onzer buren. Het gaat thans om ons zelf en wij zijn vastbesloten onze vrijheid, ons land en onze eer te behoeden. Wij hebben alles gedaan, om onze neu traliteit te bewaren. Wij hopen onze onafhankelijkheid te kunnen behouden door ons vrije oordeel en onze eigen daden. Wij kunnen evenwel geen enkel land toestaan, zich voor zijn eigen belangen van ons grondgebied te bedienen. Gelukkig werd dien aangaande geen enkel verzoek ge daan. Indien deze vraag zou ko men, zouden wij dezen eisch moe ten afwijzen. DE POLITIEKE GEZINDHEID VAN DEN DIRECTEUR DER LANDS DRUKKERIJ. Naar aanleiding van hetgeen de heer Wendelaar heeft gezegd in de vergade ring van de Tweede Kamer van giste ren, heeft de heer L. B. Korthuis, direc teur van de Landsdrukkerij, aan het A.N.P. verklaard noch rechtstreeks noch zijdelings ooit eenig contact te hebben gehad met eenigerlei politieke richting of organisatie, welke de heer Wende laar blijkbaar op het oog had. De leden van de Engelsche en Fran- sche legaties in Denemarken, in totaal ongeveer 170 personen, bevinden zich thans op weg naar Nederland. Vannacht te 0.33 uur wordt het gezelschap met een extra-trein uit Duitschland te Ol- denzaal verwacht. Te 3.58 uur wordt de reis voortgezet met als eerste bestem ming de residentie, waar de trein mor genochtend vroeg zal aankomen. MOTORRIJWIEL GESTOLEN. Een inwoner van Delft heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van dief stal van zijn D.K.W. motorrijwiel HZ-5G405. dat gisteravond gedurende De afdeeling 's-Gravenhage van Ned. Ver. v. Luchtbescherming schrijft ons o m.: De gebeurtenissen in Denemarken en Noorwegen kunnen ons leeren. dat ook wij de kans looped op een gegeven oogenblik aan een on verwachten over val bloot te staan. Men moet rekening houden met de mogelijkheid, dat zonder eenige voor afgaande spanning in de betrekkingen tusschen twee landen de oorlogstoestand kan uitbreken. De vliegeraanvallen maken het dan mogelijk, dat binnen een paar uren ste den worden gebombardeerd, vliegvel den, bruggen enz. vernield. Men dient dus alle noodige maatregelen om zich tegen aanvallen uit de lucht te bescher men, vóóraf genomen te hebben. Er zal dus dan geen tijd zijn zich be schikbaar te stellen voor de luchtbe scherming. zich te oefenen, zich op de hoogte te stellen van de verzamelplaat sen, enkele voorschriften in te zien, enz. Alles zal gereed en v o o r a f voorbereid moeten zijn. In de afgeloopen week kwamen te Scheveningen van de treilvisscherij binnen 4 motorloggers, met een totaal besmomming van 6800, of gemiddeld 1700 per logger. Een vijfde logger kwam nog binnen met 340. doch deze Jiad het grootste gedeelte van de la ding in IJmuiden verkocht. De binnengekomen logger brachten wederom veel tongen aan en waren er loggers, welke 2000 k.g. tongen en meer aan de markt brachten. Een vier tal motorkotters waren aan de markt, welke tezamen 815 besomden. De kustvisscherij was belangrijk minder dan de vorige week en waren er weinig schokkers aan de markt ge weest 21 Schokkers besomden ruim 800. De eersomstandigheden waren voor de schokkers niet gunstig. De motorlogger Sch 107 van de ree- derij W. v. d. Toorn en J. C. Pronk vertrok gisteren naar zee voor de treil visscherij, terwijl hedenmorgen de mo torloggers Sch 118 en Sch 121 van de reederij A. v. d. Zwan en Zonen naar zee vertrokken. In totaal nemen thans van Scheveningen uit een stoomtreiler en 15 motorloggers aan de treilvissche rij deel. Een logger wordt nog voor deze visscherij gereed gemaakt A.s. Maandag worden te Schevenin gen enkele loggers aan de markt ver wacht. Ged. Staten hebben ongegrond ver klaard de beroepen, ingesteld tegen het Raadsbesluit van 11 September 1939. voor zoover daarbij onbewoon baar werden verklaard de woningen Koningstraat 331 t.m. 385 (oneven nummers), Hooftskade 128 t.m 154 en Kemperstraat 64 tm. 70 (even num mers.). EEN ZANDRUITER IN DE OOST-DUINEN. Op den Harstenhoekweg ontmoetten burgers gistermiddag een gezadeld rij paard zonder ruiter. Het bleek weldra, dat deze door den rossinant uit den zadel was geworpen tijdens een wan delrit in de Oost-Duinen. De gewezen ruiter, de 54-jarige G. L. W. v. d. V., uit de Jacob Gillisstraat, kwam weldra eveneens ter plaatse, waar hij zijn paard overnam en naar de stal geleidde. De ruiter had geen letsel bekomen; het paard toonde enkele onbeteekenende wondjes. De Studieconferentie „Beginselen van internationale Samenwerking, gericht op een blijvende vrede”, welke hier ter stede wordt gehouden, is gister avond voortgezet met een inleiding van mevr. C. A. Kluyver, referendaris aan het departement van Buitenlandsche Zaken, over „Volkenbond, Unie of Fe deratie”? Twee mogelijke grondslagen voor een toekomstige internationale rechtsorga nisatie, de eene ideologisch, de andere geographisch, komen in aanmerking voor bespreking, zoo zeide spr. Vervol gens kwam spr. tot de vraag van den omvang, waarin de Staten zich zullen binden. Statenbond of Bondsstaat, fe deratief beginsel en de term superstaat bieden weinig houvast. Verder komt men met de uitdrukking „afstand doen van souvereiniteit”, mits men beseffe, dat het hier niet gaat om een ja of neen, maar over een meer of minder, en vooral over de vraag op welke pun ten de staat meer dan tot dusver van zijn souvereiniteit afstand zal moeten doen. Spr. eindigde met de verwachting uit te spreken, dat de onderscheidene stroomingen, die zich bezig houden met de beginselen van internationale samen werking, zich niet te scherp tegenover elkaar zullen stellen, maar vooral zul len zien wat zij gemeen hebben; en bo venal, dat men, ondanks alle onzeker heid, zal blijven hopen, dat eens het oogenblik voor den vredesopbouw zal aanbreken. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde heden mede De algemeene toestand in Noorwegen is in den loop van den 12den April na de aankomst, overeenkomstig de plan nen van nieuwe versterkingen, verder geconsolideerd De in het gebied van Narvik operee- rende troepen zijn voortgegaan met het bezette gebied uit te breiden en de militair-belangrijke punten in de om geving te beveiligen. Landingspogingen der Britten zijn op geen enkel punt vóórgekomen. Een in den middag van den 12den April ondernomen luchtaan val op de haven van Narvik had geen succes. Een Britsch vliegtuig werd hier bij neergehaald. In het gebied van Trondheim is de toestand rustig gebleven. De verster king der kustverdediging is verder ge vorderd. Op Bergen hebben de Engelschen in den namiddag van den 12den April een luchtaanval met sterke strijdkrachten ondernomen. De afweer van het Duit sche luchtwapen kon echter tijdig ge noeg in werking treden, zoodat naar tot dusver kon worden vastgesteld, 8 vijandelijke vliegtuigen, waarvan een door het luchtdoelgeschut, werden neergeschoten. Twee Duitsche vliegtui gen worden vermist. Een in den laten namiddag onder nomen en verscheidene malen herhaal de luchtaanval op Stavanger bleef eveneens zonder succes. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. In het gebied van Oslo verliep de dag zonder bijzondere gevechtshande lingen. De daar ontworpen operaties konden overeenkomstig de plannen tot uitvoering worden gebracht. Op zee is het gisteren nergens tot noemenswaardige gevechtsoperaties ge komen. MINDERJARIG AUTOTOERIST. Aan een der politiebureaux meldde zich gisteravond een 19-jarige jonge man uit Goes, die op 10 April aldaar een auto had gehuurd, om er een tocht door Nederland mee te maken. Op het bureau bleek, dat vanwege zijn ouders de opsporing van den jonge man was verzocht, weshalve de politie hem vasthield in afwachting van zijn overbrengst op heden naar Goes. De auto, welke tijdelijk naar hoofdbureau is overgebracht, zal door den verhuurder worden afgehaald. Gisteren is in het Militair Hospitaal aan de patiënten door mevr. Hiddink, een ontspanningsavond aan geboden. Medewerking verleenden het Ned. Hofstad Vocaal-ensemble, Anna v. d. Schilde, sopraan; mevr. v. d. Water, alt; Frans Wildenburg, tenor; Kees Bronsgeest, bariton; Gerard v. d. Water, bas; J. Verhoeven, piano; mej. Loeki Lohot, declamatrice. Er werd een film gedraait over mili taire sportfeesten. Mevr. Hiddink sprak een woord van dank tot de medewer kenden. Radio Stockholm meldt, dat de be volen bezetting van alle luchtafweer- posten in het geheele land door den koning uitgevaardigd, voltooid is. Dezen ochtend werd onder de aandacht van het Zweedsche volk gebracht, dat men in geval van luchtalarm de beken de instructies strikt op moet volgen. In het bijzonder moeten alle telefoon gesprekken bij luchtalarm afgebroken wórden en tevens mag na afloop van het „alles veilig” signaal niet onmiddel lijk getelefoneerd worden. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana heeft heden de vergadering van het dagelijksch bestuur van het Algemeen Steuncomité bijgewoond. Groot gebrek aan personeel Het zal wel voldoende bekend geacht mogen worden, dat de gemeentelijke luchtbeschermingsdiensten nog een groot tekort aan personeel hebben. De groote wervingsactie, eenigen tijd gele den op touw gezet, heeft n.l. slechts een kwart van het benoodigde aantal vrij willigers opgeleverd. Aan de zelfbe- schermingsorganisaties ontbreekt een nog grooter percentage. Het is ieders zedelijke plicht om zich thans aan té melden als medewerker voor de gemeentelijke luchtbescher mingsdiensten of de zelfbeschermings- organisaties. Men kan dit doen bij de sectorbestu ren. de consultatiebureaux en het secre tariaat der afdeeling ’s-Gravenhage, Sweelinckstraat 25. UITGIFTE VAN GROND IN ERFPACHT. B. en W. stellen den Gemeenteraad voor aan de De Rijkstraat gelegen ge meentegrond, groot 320 vierk meter, in erfpacht uit te geven aan J Middel dorp. alhier van 1 Mei 1940 tot en met 31 December 2010. tegen een jaarlijk- schen canon, berekend naar 0.70 per vierk. meter. Om op iedere gebeurlijkheid voor bereid te zijn, moeten wij onze verde diging uitbreiden. Dit besluit zal wij ziging brengen in het bedrijfsleven. Onzekerheid is een demoraliseerende factor, doch vooral in een onrustige Periode is het van belang de kalmte en het vertrouwen te bewaren. Geeft u niet over aan de verspreiding van geruchten. Indien gij ernstige feiten ten aanzien van iemand hebt uiteen te zetten, wendt u dan tot de regeering en de autoriteiten. Ik kan u verzeke- ren, dat wij er voor waken, dengenen, die vreemde elementen dienen, te ver hinderen, het land te benadeelen. Ik heb een onwrikbaar vertrou wen, dat wij er door eenheid en vastbeslotenheid in zulten slagen, het land door de moeilijkheden te brengen. Indien het ongeluk ons zou treffen, zouden wij in staat zijn te beschermen, hetgeen ons het dierbaarst isde vrijheid en onafhankelijkheid van Zweden. Ochtendbijeenkomst. Hedenochtend is de Studieconferen tie voortgezet. Drs. G. M. Nederhorst hield een inleiding over „Enkele eco nomische aspecten van den komenden vrede”. De economische inhoud van den vrede, aldus spr., is in hoofdzaak af hankelijk van de mogelijkheden, welke er voor het sluiten van den vrede be staan. Na een aantal moeilijkheden onder het oog te hebben gezien, waar op dit conflict een einde zou kunnen vinden, komt spreker tot de conclusie, dat de fout van 1919, n.l. het eenzijdig leggen van den last van het herstel op de schouders van den verliezer, ver meden moet worden. De opbouw van Europa na den oorlog is een Europee- sche zaak, niet alleen een zaak van overwinnaars en overwonnenen. Spr. bepleitte in dit verband voor na den oorlog, de oprichting van een Interna tionale Bank voor Economisch Herstel onder auspiciën van den Volkenbond. Zoodra de politieke situatie zich dus danig mocht wijzigen, dat een zakelijk initiatief in deze richting een kans krijgt, hebben de neutrale staten een mogelijkheid om door volledigen, mo- reelen en financiëelen steun aan der gelijke plannen de totstandkoming van een rechtvaardigen vrede te bespoedi gen. Reuter meldt uit Stockholm, dat de toestand in Zweden van toenernend belang wordt. Hoewel er geen alge meene mobilisatie is, is er een staat van paraatheid, welke in naam nau welijks verschilt van mobilisatie. Zweden neemt ook op toenemend groo te schaal voorzorgsmaatregelen tegen luchtaanvallen. O.m. kunnen vliegvel den in zeer korten tijd voor landingen onbruikbaar worden gemaakt. De vuurtorens aan de Westkust, tus schen Haalhö en Tistlarna zijn ge doofd. Te Malmö en Gothenburg wor den verduisterings- en luchtbescher- mingsoefeningen gehouden. Ook rond om de haven van Malmö zijn maatre gelen getroffen. In snel tempo worden vrouwen en kinderen uit alle steden in Skane. vooral Gothenburg, Malmö en Helsing borg, naar elders gebracht door trei nen en auto’s. Met koortsachtige haast werkt men aan den bouw van schuil plaatsen. De regeering heeft besloten, dat tal van plaatsen aan de Zuidkust en in het Westen des lands 's avonds ver duisterd moeter» worden. De Indische mail wordt Maandag al hier te *2.33 uur nam. verwacht en komt in de 2e of wel 3e bestelling. z a 1 het voor het rijverkeer zijn afgesloten in ver- eenigcn tijd onbeheerd op den Rijs- band met werkzaamheden aan de hoofdgas- en toevoerleidingen. Voor het gezelschap voor philosophic en parapsychologie zal de heer J. J. Mieremet jr., redacteur van de „Astrologische Wederschouw” op Woensdag 17 dezer een lezing houden in café Riche over „Wat is de weten schappelijke zijde en waarde der astro logie. BENOEMING EN ONTSLAG LEERKRACHTEN. B. en W. hebben den Gemeenteraad de volgende voordrachten aangeboden ter benoeming van een: onderwijzeres aan de openbare la gere school Beetsstraat 88; 1. mej. A. M. Amorison. kweekeling bij het open baar lager onderwijs, alhier; 2. mej. G. J. Kranendonk, kweekeling bij het bij zonder lager onderwijs te Amsterdam; 3. mej. J. G. Veld, tijdelijk onderwij zeres bij het openbaar lager onderwijs te Amsterdam; onderwijzeres aan de openbare la gere school Frans-Halsstraat 93 (school B): 1. mej. A. M. Schuitert, onderwij zeres bij het openbaar lager onderwijs te Ansen (gem. Ruinen); 2. M. Bou- dewijn, onderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs te Amsterdam; 3. mej. S. G. Wouters, onderwijzeres bij het bijzonder uitgebreid lager onderwijs te Maassluis; onderwijzer(es) aan de openbare la gere schoei Escamplaan 61 (school B): 1. A. van der Schans, tijdelijk onder wijzer te Rotterdam; 2. P. Suringbroek, onderwijzer bij het openbaar lager on derwijs te Dubbeldam; 3. mej. J. A. A. A. Waterloo, tijdelijk onderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs, alhier. Ter vervanging van eenige leerkrach ten van het gemeentelijk avondnijver- heidsonderwijs voor meisjes, die over eenkomstig haar verzoek zijn ontsla gen, zijn enkele leerkrachten tijdelijk bij dit onderwijs te werk gesteld. In verband hiermede stellen B. en W. den Raad voor, voor na te noemen tijdvakken of zooveel korter, als noo- dig mocht blijken, te benoemen tot tij delijk leerares bij het gem. avondnij- verheids onderwijs voor meisjes: 1. mej. E. van Dijk, voor het tijdvak van 13 Februari tot en met 31 Mei 1940; 2. mevr. N. M. EekhofStork, voor het tijkvak van 23 Januari tot en met 31 Mei 1940; 3. mej. P C. Mussies, voor het tijdvak van 12 Februari tot en met 31 Mei 1940. B. en W. bieden den Raad de volgen de voordracht aan ter benoeming van een onderwijzeres aan de openbare school voor buitengewoon lager onder wijs Colen«ostraat 6’ 1. mej. Ha- ringx, onderwijzeres bij het openoaai; lager onderwijs, alhier; 2. mej. E. G. J Clason. als voren; 3. mej. S. Vos, onderwijzeres bij het bijzonder buiten gewoon onderwijs te Hilversum. Voorts bieden B. en W. den Gemeen teraad de volgende voordracht te*’ be noeming van een leerares bij hei ge meentelijk avondmjverheidsonder rijs voor meisjes aan: 1. mej. H. M. van Rijswijk, tijdelijk leerares bij het ge meentelijk avondnijverheidsonderwijs voor meisjes, alhier; 2. mej. J. H. Prince, idem; 3. mej. E. van Vliet, idem. G. Francoijs heeft ontslag verzocht uit zijn betrekking van leeraar bij het gemeentelijk avondnijverheidsonder wijs voor meisjes met ingang van 1 Juni 1940. B en W. stellen den Raad voor, hem met ingang van dien dag dit ontslag eervol te verleenen. Ingaande a.s. Maandag de Z.O Binnensingel tusschen Lamgroen en de Nieuwe Haven NACHTELIJK KRAKEEL IN DE EDISONSTRAAT. Twee mannen, een koopman en een meubelmaker, kregen vannacht in de Edisonstraat ernstige woorden over ge reedschap. De koopman bleek lichtelijk onder drankinvloed te verkeeren en de meubelmaker scheen geneigd te zijn, woorden in daden om te zetten. Op dat oogenblik naderde een agent van de hondenbrigade met zijn trouwen viervoeter, de pla~ts van het weldra uit te breken gevecht. De meubelma ker, den agent bemerkend, ging er van door, edoch de politiehond was snel ler en pakte hem in zijn regenjas. Daarop stond de vluchteling, die ver volgens samen met den koopman naar het bureau Archimedesstraat werd ge leid, waar de toedracht van het ge beurde bleek en de arrestanten na eenige uren in vrijheid werden ge steld. VERKEERSONGEVALLEN. Om 10 uur vanmorgen heeft op Laan van Meerdei voort een aanrijding plaats gehad tusschen een personen auto, bestuurd door den 54-jarigen R. d. M. uit de van Neckstraat en een militairen motorrijder, den 25-jarigen M. O. Het ongeval werd vermoedelijk ver oorzaakt door onvoorzichtig rijden van den soldaat, die eenige ontvellingen aan het hoofd bekwam en over pijn in zijn zijde klaagde. Hij is door den geneeskundigen dienst naar den centra- len post vervoerd. De motorfiets, welke zwaar gehavend was, werd per kraan- wagen naar het hoofdbureau van politie gebracht. Gisteravond om 9 het Buitenhof een tramwagen en een auto, bestuurd door den 41-jarigen A. R. uit Haarlem met elkaar in bot sing, waarschijnlijk als gevolg van een verkeerde manoeuvre van den automo bilist. Tram en aueo bekwamen schade De laatste werd weggesleept, waarna het tramverkeer weer voortgang kon vinden. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor Gistermiddag, omstreeks vijf uur i> op de Delftschelaan een personenauto, bestuurd door D. C. J. de V. uit de van Egmondstraat, door onoplettend heid van den autobestuurder, in bot sing gekomen met een motorwagen van lijn 11. De autobestuurder, die over pijn in het lichaam klaagde, werd door den geneeskundigen dienst overgebracht naar het R.K. ziekenhuis aan het West- einde, vanwaar hij na behandeld te zijn, op eigen gelegenheid naar huis kon gaan. De beschadigde auto is door een der kraanwagens van de politie- brandweer naar het hoofdbureau ge sleept. Voorstel van B. en W. tot koste loove beschikbaarstelling van lokalen in het schoolgebouw Majubastraat en het verleenen van een crediet. De besturen van vakvereenigingen van arbeiders in de kleed ingindustr ie, n.l. den „Nederlandsche Bond”, den 1 „Nederlandsche Christelijke Bond", den „Federatieve Bond”, en den Ne- 1 derlandschen R.K. naaisters- en kleer- makersbond „St. Gerardus Majella’”, zijn voornemens hier ter stede, evenals in Amsterdam en Rotterdam, een werk gelegenheid te openen voor het ver vaardigen van militaire uniformen, waarvoor de opdrachten door het de partement van Defensie zullen worden verstrekt Hiertoe hebben zij besloten, omdat daardoor zonder dat het par ticuliere bedrijf daarvan, in verband met de groote hoeveelheid militaire kleeding, welke te vervaardigem is. na deel ondervindt de mogelijkheid wordt geschapen, ongeveer 35 werkloo- zensteun-trekkende kleermakers op nor male wijze aan werk te helpen. In verband met het belang, dat de Overheid heeft bij tewerkstelling van in ondersteuning opgenomen kleermakers, roepen de samenwerkende bonden de medewerking van de Gemeente in om kosteloos localiteit te hunner beschik king te stellen en om deze localiteit op kosten der Gemeente tot werkplaats te doen inrichten. Het ligt in de bedoeling om den te werk te stellen kleermakers een loon van f 24 per week en den technischen leider der werkplaats een loon van 32.50 per week te waarborgen. Aangezien de kleermakers, die ge plaatst zullen worden, in het algemeen niet beschikken over groote vaardigheid in het maken van militaire uniformen, zullen zij, daar betaling geschiedt vol gens stukloon, in den eersten tijd ver moedelijk niet in staat zijn een loon van ƒ24 per week te verdienen. Daarom verzoeken de bonden aan deze kleerma kers, voor zoover noodig, gedurende ten hoogste 8 weken een oefeningsbijslag van ten hoogste 7.50 per week per man toe te kennen, met de mogelijkheid, het totale bedrag voor allen te zamen, be rekend naar /60, per man, ook te ge bruiken voor een afloopenden loonbij- slag, voor langer dan 8 weken. De to tale kosten van den oefeningsbijslag worden op 2100 geraamd. De techni sche leider der kleermakerij zal niet den geheelen dag uniformen kunnen vervaardigen; daarom zal hem boven zijn verdiensten gedurende een zekeren tijd een afloopende wekelijksche loon- bijslag moeten worden verleend. Hier voor is noodig f 400. Voor kosten van sociale verzekering wordt 1720 geraamd. Wanneer een tewerkgestelde op den duur niet in staat blijkt om het loon van 24 per week te verdienen, dan zal hij niet gehandhaafd worden en zal hij wederom in de rijkswerkloozensteun worden opgenomen. Voor inrichtingskosten van de kleer makerij is noodig /3200. Vermits hier werkgelegenheid wordt geschapen voor een aantal steuntrek kende kleermakers, achten B. en W. goeden grond aanwezig, ter zake mede werking te verleenen. Voor werkplaats zouden zij kosteloos beschikbaar willen stellen eenige lokalen van de niet in gebruik zijnde openbare lagere school aan de Majubastraat. Het inrichten van deze lokalen als kleermakerij kan ge schieden door de Gemeentelijke Vak cursussen voor Werkloozen. B. en W. verwachten, dat het Rijk in deze aangelegenheid zal medewerken en een zeer groot gedeelte der kosten van inrichting van de werkplaats, van den bijslag op de loonen en van de so ciale verzekering voor zijn rekening zal nemen. Een daartoe strekkend verzoek hebben zij tot den minister van Sociale Zaken gericht. Het ligt in het voornemen, een com missie van toezicht, bestaande uit ver tegenwoordigers van Rijk. Gemeente, en van de samenwerkende klecrma- kersbonden in het leven te roepen. B. en W. stellen den Raad voor, hen te machtigen, lokalen van het doenbare lagere schoolgebouw aan de Majuba straat alhier, kosteloos, onder door hen te bepalen voorwaarden, ter beschik king te stellen van de hiervorengenoem- de bonden van kleermakers als werk plaats voor het vervaardigen van mili- taire uniformen en een crediet van 7420 toe te staan voor de inrichting 1 van de werkplaats en voor betaling van den hiervoren omschreven, loonbijslag I en van kosten van sociale verzekering. 1 In Hotel de VieuxDoelen is afgestapt de heer M. Sotomayor Luwa gezant van de republiek Equador te Parijs en Londen. GOUDEN JUBILEUM LEGER DES HEILS. Als inzet van de plechtigheden die in de komende dagen ter gelegenheid van het gouden jubileum van het korps den Haag I van het Leger des Heils zullen volgen, werd gisteravond in de zaal Prinsegracht 57, een bidstond ge houden onder leiding van den bevelvoe- renden officier, kapiteine mrs. Crok. Deze samenkomst, waarvoor veel be langstelling bestond, werd op de gebrui kelijke wijze met zang en gebed ge opend. Mevrouw Kuurman-Lamberts Kadetten-leidster mevr. Hagg, brachten oude herinneringen uit de geschiedenis van het korps naar vo ren. Onder leiding van den heer Joh. Nak zong het Leger des Heilskoor enkele liederen, waarna kapiteine mrs. Crok. een gedeelte uit den Bijbel behandelde. Hierna vereenigde men zich in een persoonlijk bidden en danken en gaven vele van de heilsofficieren en soldaten uiting ban hun gevoel van dankbaar heid jegens Christus, die hen tot het Leger des Heils bracht. Op de gebrui kelijke wijze werd deze ure van gebed omstreeks 10 uur gesloten.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3