ANGST OM TE ETEN? AaBe GEBISMUREERD MAGNESIUM ROODS STER WOLLEN UIT DE OMSTREKEN GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN FINANCIEEL 4 DEKENS HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 13 APRIL 1940. TWEEDE BLAD, PAGINA 2. GEMEENTERAAD DE „PHOBOS” TE PERNIS AVONTUUR IN DE WADDENZEE RIJNAAK OP HET IJSSELMEER VERGAAN VEILING VAN VASTE GOEDEREN N.V. NEDERLANDSCH-IND1SCHE STEENKOLEN HANDEL MAATSCHAPPIJ ANGST VOOR TORPEDEERING =9 VOORKOMEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Dertien in de week van 6-13 April Veiling 16 April—Gunning 23 April de het uitgebreid etage f 6 10; le den 1940. een I Wegens oplichting van Maat- schappelijk Hulpbetoon werd procesver baal opgemaakt tegen G. alhier In ver band met deze oplichting werd wegens valschheid in geschrifte geverbaliseerd C. alhier. Als antwoord op hetverzoes van de bewoners van den Broekweg, om in de avonduren het bebouwde gedeelte van betere verlichting te voorzien, hebben B en W. de lantaarns voorzien van lam pen met grootere sterkte. Op Dinsdag 16 April a.s wordt alhier een Emmabloem-collecte gehouden WASSENAAR. Personenauto botst tegen H.T.M.-bus Zeldzaam zacht en licht in de pijp! Er was eens een jager in Stroe, Die op jacht liever lui was dan moe. Roode Ster en zijn rust Waren 's jagertjes lust En zoo kwam hij aan 't jagen niet toe. -Ij al«e" aandeelhouders t Steen- j worden het boekjaar 1- van Rooij, geb Ber- van Zon. geb. van der een voor enz van Bij de gisteren alhier gehou- den controle op de rijwielbelastingmerken rijbewijzen, enz., is tegen vele personen prcces-verbaal opgemaakt. De biljartclub K. D. O. speelde gisteren een wedstrijd tegen „Valken bosch” in de residentie. Na een spannen den strijd won K.D.O. den eersten prijs Weer heeft het wegverkeer zijn tol geëischt. Het aantal personen dat in deze week in ons land bij etst tngeval het leven liet, is bedroevend groot, t.w. 13. Verscheidene liepen kwetsuren van emstigen aard op. Nu verwacht kan worden, dat bij mooi voorjaarsweer de intensiteit van het verkeer zal toenemen, wordt iedere weg gebruiker er met klem op gewezen, toch vooral de grootst mogelijke voorzichtig heid te betrachten. Nog teveel zondigen wandelaars, fietsers en automobilisten tegen de verkeersregels. Men bedenke, dat het gaat om eigen veiligheid en om die van uw mede- menschenl visschen. De en dreef de waar Op Dinsdag 16 April wordt in de clubzaal van het R.K. vereenigingsge- bouw een inleidingscursus gehouden voor de adspirantleden van de K.J.M.V. Morgenavond wordtin de Ned Herv. kerk een jeugddienst gehouden, waarin ds. Gravemeyer uit den Haag zal voorgaan. Morgen worden de nieuwe le den van den Kruisvaart geïnstalleerd Des namiddags wordt een ringbijeenkomst ge houden onder leiding van den heer J. Haa- gen. Morgen vieren de St. Joseph- gezellen het Patroonsfeest. Na de H. Mis gemeenschappelijk ontbijt in het R.K. Ver- eenigingsgebouw. Zondagavond- en nachtdienst der apotheken. Van heden af tot Zaterdag 20 April a.s. van des avonds 8 uur tot des morgens 8 uur: dr. v. d. Schaaf, Heeren- straat 28, tel. 118767. Tndien maagbrandingen. gassen, dat zware gevoel. U doen opzien tegen het etensuur, neem dan een kleine dosis Gebismureerd Magnesium onmiddellijk na den maaltijd Dit neutraliseert de overmaat aan zuur de oorzaak van de meeste maagklachten U kunt dan zooveel eten als U trek hebt zonder bezwaren en Uw eten normaal verteren WAT U NOODIG HEBT IS: De „Risico” Omtrent het eenigen tijd geleden na- b’i Urk gezonken sleepschip „Risico”, dat door de reederij Goedkoop te Am sterdam gelicht zal worden, kan nog gemeld worden, dat de weersomstan digheden van dien aard zijn, dat het bergingsvaartuig „Hulp in Nood” nog geen succes heeft kunnen behalen. De positie van het gelijktijdig gezonken s'xpschip „Ekama” heeft men nog niet kunnen bepalen. Gevonden voorwerpen. Kinderportemonnaie met inhoud, doos rozijnen (12.5 kg.), reserve autoband met wiel en een pioniersschop. Inlichtingen bureau van politie, eiken werkdag van 10 tot 12 uur afzonderliike bovenwoning met erf grond Brueghelstraat 117119, groot LOOSDUINEN. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen: een zilveren dames- armband bij Middendorp, Haagweg 131 een rozenkrans met roode kralen en kruis bij de Zoete, Kijkduinschestraat 91; een huissleutel bij Kleywegt, Wilhelminastraat 235. een grijze paardendeken met roode strepen bij Bos. van Elburgstraat 62; een bruinlederen damesportemonnaie inn /0.13. een belastingmerk aan veter aan het hoofdbureau van politie Burgerlijke Stand van Leidschendam. BEVALLEN; L. G. Lebbing geb. Evers, z J. M. Demeijn geb. Oliehoek, z. A M. v. d. Helm geb. de Vette, z. k^al C.J.M.V., Heelsumstraat 159, Za- Bemanning kon het schip tijdig verlaten Gistermorgen is ongeveer zeven kilo meter West ten Westen van de Ketel, de monding van den IJsel, de 900 ton metende Rijnaak „Amsterdam 1”, toe- behoorende aan de Internationale zand en grintmaatschappij te Amsterdam, op het IJsselmeer vergaan. Het schip was met een lading grint van Oberburg in Duitschland op weg naar IJmuiden. Het werd gesleept door de sleepboot „August” uit Rotterdam. Toen de sleep goed en wel het IJssel meer was opgevaren, ontmoette zij hier een zeer sterken wind. De zware lading maakte, dat de „Amsterdam 1” zeer diep lag. Op een gegeven oogenblik sloeg een stuk van het gangboord weg, het schip begon water te maken en te zinken. De schipper W. H. van der Logt uit Nijmegen en zijn knecht A. van Boxem uit Amsterdam verlieten het schip en werden aan boord van de „August” genomen. Op het wrak zijn lichten aange bracht. Het ligt niet gevaarlijk voor de scheepvcnr*. RIJSWIJK. Zendingsavond. Gisteravond werd in de Geref. Kerk al hier een samenkomst gehouden, waar als spreker optrad ds. H. v d Brink, mis- sionair-predikant voor de kerken van Soe- rabaja en Malang te Makassar. Uitvoerig vertelde spr. van de moeilijkheden in zijn arbeid. In de zeven jaren, dat hij te Ma kassar en omgeving pionierswerk heeft verricht, zijn een 9-tal menschen gedoopt Een serie lichtbeelden lichtte sprekers interessante rede toe. LEIDSCHENDAM. Ned. Herv. inrichtingen voor zenuw- en geesteszieken te Leidschendam Het bestuur van de stichting Ned Herv. inrichtingen voor zenuwzieken te Leid schendam heeft het bouwen van een nieuw gesticht, omvattende vier pavil joens, elk voor honderd patiënten een ad ministratiegebouw. een economiegebouw, een centraal ketelhuis, een directeurs-, dokteis- en administrateurswoning, zes beambtenwoningen en een lijkenhuis, alsmede de wegenaanleg, gegund aan de aannemersfirma G. J. Evers te Bloemen- daal, welke met een bedrag van 1.044.700 het laagst had ingeschreven Ouderavond openbare lagere school C. De openbare lagere school C aan van Devenierlaan hield een druk bezoch ten ouderavond Na een kort welkomst- woordd oo? het hoofd der school, den heer Prins in het bijzonder tot den wet houder van Onderwijs, hield dr. J. H. O Reijs een causerie over het onderwerp „De noodzakelijkheid van gymnastiek onderwijs or de lagere school”. Na een woord door het hoofd der school, den school aan de aftredende leden van de oudercommissie de heeren A. de Leeuw en J. H. Götz, werden in hun plaats ge kozen de heeren C. T. J. J. Elsevier en ir. A. Wieckes. crediet be- subsidieering in verband electrischen Verkrijgbaar bij alle apoth. en drogisten in de handige nieuwe verpakking ƒ0.35 Ook grootere hoeveelheden a 1.- of 1.75 (groote voordeelige maat). 1478 Zonnehuis-avond. Uitgaande van de Chr. Vereeniging tot verpleging van behoeftige chronische zie ken „Het Zonnehuis” werd een avond ge geven in het Gebouw voor Christelijke Be langen. Spreekster was mej. J. Visser, directrice van „Het Zonnehuis” te Beek bergen, die na het inleidend woord van den voorzitter der afdeeling Wassenaar, den heer R. Venema, en zang van mevr Willemse uitvoerig vertelde hoe de ver eeniging is tot stand gekomen .In 1928 konden de eerste tien patiënten in het huis te Beekbergen worden opgenomen thans vertoeven in het sinds vergroote ge bouw 81 chronische zieken. Na de rede van mej. Visser werd de Zonnehuis-film gedraaid, welke ’t gesprokene illustreerde N.V. Rotterdamsche Cultuurmij. Aan de aanstaande jaarlijksche alge- meene vergadering van aandeelhouders der N V Rotterdamsche Cultuurmij., zal worden voorgesteld de uitkeeringen over 1939 te bepalen op 30 pCt. aan aandeel, houders en f60 per action de jouissance. Gevonden voorwerpen. Aan het politiebureau te bevragen, des morgens van 9 tot 12 uur: een ring met sleutels, vier sleutels, een taschje met in houd, een fietstasch met inhoud, een ach- terschot van een vrachtauto, een dames fiets, een rijwielbelastingplaatje, een da- mesarmbandhorloge, een schoolétui, twee mesjes, een nummerplaat, een pak inh. deken enz., een rozenkrans in étui, een lint, een ceintuur, een portemonnaie met inhoud, drie stormlantaarns, een rolschaats sleutel, twee auto-toeristenkaarten, een portefeuille met inhoud, twee zakjes bloem, een boodschappentasch met inhoud Voorts twee honden. De Vereeniging van Jong-Her- vormden vergadert Maandagavond in de vereenigingskamer van de Bethelkerk Ds F K. van Evert zal een Bijbelinleiding houden over het onderwerp: „Handelingen 6” Na de pauze spreekt de heer J. C Schuller, voorzitter van den Chr Letter kundigen Kring den Haag over het onder werp: „Joan Luyken”, De C. J. V „Bohemen” houdt Zondagavond een vergadering in een der kamers van de Bethelkerk. Op deze sa menkomst zal door den heer B Beeken- kamp een Bijbelinleiding worden gehou den. Verder zal de heer N. Keizer spreken over het Zendingsveld, De St. Jozef gezel le n ver eeni- ging houdt Zondagmiddag een bijeen komst voor de adspirantleden. Des avonds heeft een bijeenkomst plaats voor alle ge zellen behalve de adspiranten. De verga deringen worden gehouden in het Gezel lenhuis aan de Kijkduinschestraat. De KV. „Uw Koninkrijk kome” vergadert Zondagmiddag in de consistorie van de Wilhelminakerk. De agenda ver meldt twee inleidingen en reciteeren. De J.V „Hiskia” houdt Maan dagavond een samenkomst in de vergader zaal van „Leyenburg” Na de Bijbelinlei ding, lezen van proza en declamatie. De J.V. „Philalatheia” komt Maandagavond bijeen in de consistorie van da Wilhelminakerk. Behandeld wordt een onderwerp Bijbelsche geschiedenis en een onderwerp Kerkgeschiedenis VOORBURG Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantie- kolonies. Op initiatief van dr W v d. Berg, in samenwerking met den directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst dr. J. K. E. Dwarshuis, is alhier opgericht een afdeeling van het Centraal Genoot schap voor Kinde -nerstellings- en Vacan- tiekolonies een algemeene vereeniging welke de uitzending verzorgt van kinde- j ren va* alle gezindten In een gehouden vergadering zijn alle aanwezigen terstond toegetreden als lid der afdeeling, terwijl bovendien schriftelijk tal van sympathie betuigingen zijn verkregen In het bestuur hebben zitting genomen de heeren C G M. Formijne en J. H. Houwen resp als voorzitter en secretaris, en de dames dr. van den Berg, penning- meesteresse. A Bleuland van Oordt, 2e secretaresse, N L. Gerlach en mr. H. Wil lemse Aan den Centralen Ouderraad zal worden gevraagd zich 'eveneens in het be stuur te willen doen vertegenwoordigen. Naar he? zich laat aanzien, kan reeds dit jaar met de uitzending van eenige kinderen worden begonnen. Er wordt een dringend beroep gedaan op de ingezete nen om de afdeeling te steunen. van der Laag zette het van de maatschappij uit- schip kon niet vertrekken ver- Plannen op Texel om zeil mijnen te visschen Het bestuur der Dertig Polders op Texel heeft besloten een eigen mijnen- vischdienst in te stellen, meldt het „Handelsblad”. Gebleken is, dat mijnen zeer gemak kelijk en zonder veel gevaar kunnen worden opgevischt met netten en het bestuur der Dertig Polders, dat zeer Twee personen gewond. Gisteravond tegen middernacht had op den Rijksstraatweg bij het viaduct, een aanrijding plaats tusschen een H.T.M.- bus, bestuurd door K. uit de residentie, en een personenauto, bestuurd door den heer D., eveneens uit de residentie. De bus keerde en d>“ personenauto reed tegen het voorste gedeelte van den bus aan. De heer D bekwam een hersen schudding en de inzittende dame B uit Amsterdam brak het linkeronderbeen De doktore; Hubbeling en Janse verleen den de eerste hulp. De slachtoffers zijn naar het ziekenhuis aan den Zuidwal in den Haag overgebracht. De H.I.M -bus werd zwaar beschadigd voorbereiding Scheveningen, l Januari 1940. 12 het voorstel tot het toekennen van subsidie aan de R. K. Vereeniging tot het verleenen van eerste hulp bij ongelukken „St. Raphaël”. 13 het prae-advies op de adressen van W. N. Taal en van W. Toet, houden de verzoek om verlenging van den ont- ruimingstermijn van de onbewoonbaar verklaarde woningen Badhuisstraat 55 en Badhuisstraat 59a. 14 het voorstel om medewerking te verleenen tot tusschentijdsche ontbinding van een erfpachtsovereenkomst voor grond, gelegen aan de Yperschestraat 15. het voorstel tot ruiling van grond aan de Kalvermarkt en de Bagijnestraat met den Staat der Nederlanden. 16. het voorstel tot uitgifte in erfpacht van grond aan de de Rijkstraat aan J Middeldorp 17. het voorstel tot het beschikbaar stellen van l 11 perceelen Nieuwe Havenstraat 63/65 67/69. 18. 1 bedrag, beschikbaar gesteld voor’den aan- Burgerlijke Stand van Rijswijk ONDERTROUWD: B. J. B. Allebes en G L. Gijp. C. A. den Teuling en E M Bakkers. GETROUWD: L. Vroegindeweij en M J G. Voskamp BEVALLEN: H. Keijzer geb. Drent, d OVERLEDEN: G. J. A. Bader, echtg var. W. Hözel, 80 j. J. H. E Bosman, echtg. van G. P. J. van Oorschot. 74 j. E. B. van Tussenbroek, echtg van W J C. Buijn, 50 j. J F. Hendriks, echtg van W M. Th. Elemans. 62 j. T. Smit, echtg. van F. van Oei, 80 j Concert in de Dorpskerk. De Wassenaarsche Orkest Vereeniging, onder leiding van Leo Ruygrok, geeft Dinsdagavond a.s. in de juist gerestau reerde Dorpskerk een concert, met mede werking van mevr. Maria Struycken v. d. Adel, sopraan, jhr. B A. M. Elias, viool, Jaap Stotijr hobo, en mevr. v. d. AkkerTheunisse cembale. Uitgevoerd worden werken van Bach, Mozart en Ruygrok. veel belang heeft bij het voorkomen van aanzienlijke schade door mijnont ploffingen aan den Texelschen dijk voor Oudeschild aangericht, omdat de Polders daar vlak achter liggen, even als de nieuwe gemalen, heeft eenige Texelaars bereid gevonden dit mijnen- visschen te verrichten. Men wenscht echter, dat het Rijk de verzekering voor deze personen betaalt. Thans worden I nog besprekingen gevoerd, waarover men niets uitlaat. Met het mijnenvisschen is men nog niet begonnen. Eerst wordt de lading gelost Donderdagavond is het Nederland- sche tankschip „Phobos”. dat drie we ken geleden door een mijnontploffing zwaar werd beschadigd, maar bleef drijven, door de sleepboot „Roode Zee” van L. Smit en Co.’s Internationale sleepdienst den Waterweg binnenge sleept. Het schip nam ligplaats in de Petroleumhaven te Pernis, waar het eerst de lading zal lossen. Daarna zal het te Rotterdam worden gerepareerd. Zooals bekend liep de „Phobos” op 2'! Waart j.l. bij de Engelsche Zuidoost kust op een mijn. Bij de ontploffing werden de eerste stuurman en zes Chi- ncezen gedood. De „Phobos” bleef ech ter drijven en werd later op de kust aan den grond gezet. Hier werd het ongeveer 9 meter lange gat, dat in het voorschip was ontstaan, voorloopig ge dicht. waarna de sleepboot „Roode Zee” het schip naar Vlissingen sleepte. V o nsdag kwam de sleep te Vlissingen aan. Hier werd op beter weer gewacht én Donderdagmiddag vertrok het trans port van de Schelde naar den Water weg, waar het veilig binnenliep. Centraal Genootschap voor Kinder-her- stellings- en Vacantiekolonies, afdeeling Wassenaar. In een daartoe ten huize van mevr. S. E H. Ruys-Jolles gehouden bijeenkomst is opgericht de afdeeling Wassenaar van het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies. Als be stuursleden werden gekozen de dames Ruys-Jolles, Vonk. Loggers en Snoek, de heeren dr. Hubbeling, dr. Boer, dr. Nie- meijer en de Bree. Raad voor de Scheepvaart Sloep met kweekeling op drift Donderdagmorgen begaf zich loodskotter van Terschelling naar de Waddenzee voor het controleeren der betonningen. Daar een peilstok over boord was gevallen, ging de 24-jarige loods-kweekeling P. D. in een sloep teneinde dezen op te sloep raakte echter los Waddenzee in naar een plaats, de loodskotter door zijn diepgang niet kon komen, meldt de „N. R. Crt.” De reddingbooten „den Tex” te Harlingen en de „Brandaris” van Terschelling waren reeds uitgevaren om den ver miste te zoeken, toen om half 1 de loods-kweekeling aan den Zeedijk onder Sexbierum gemeente Barradeel aan wal wist te komen. Hij had kans gezien rr 1 slechts één riem over de Wadden- 7 dr kust te bereiken. Geheel ver- m’ word hij bij bewoners van den md- ’-gebracht, terwijl de chef- v ’d’- ochtcr van Barradeel direct het 1 1 zen in Harlingen en Terschel- "t: de aankomst van den ver- v ;r. kennis stelde. AANVULLINGSAGENDA voor de vergadering op Maandag 15 April nam half twee. Benoeming van twee onderwijzers bij lager onderwijs. drie onderwijzers(essen) bij het open baar gewoon Lager onderwijs en een onderwijzeres bij het openbaar buitenge woon lager onderwijs. twee tijdelijke leeraren aan de hoogere burgerscholen met 5-jarigen cursus en een tijdelijk leeraar aan de hoogere bur gerschool voor meisjes. drie tijdelijke leeraressen en een lee- rares in vasten dienst bij het gemeente lijk avondnijverheidsonderwijs voor meis jes. Beraadslaging over 8. het voorstel tot overneming in eigendom van een gedeelte van den Rijks weg naar Monster en tot verbreeding van de Blauwbrug 9. het voorstel om B. en W. te mach tigen tot het sluiten van een overeen komst met de Hollandsche IJzeren-Spoor- weg-Maatschappij inzake huur van den ondergrond van de Bontekoestraat. 10. het prae-advies op het adre„ van het bestuur der Vereeniging tot oprich ting en instandhouding van vrije scholen op Gereformeerden grondslag te ’s-Gra- venhage, houdende verzoek om medewer king voor de aanschaffing van leer boeken ten behoeve van de school voor gewoon lager onderwijs Prinsegracht 182 11 het voorstel tot overplaatsing van twee onderwijzers bij het openbaar lager onderwijs en om den datum van ingang van de tewerkstelling van W Posthumus als tijdelijk leeraar aan de gemeentelijke avondnijverheidsschool voor jongens, ter JJ__ tot de visscherij school te nader vast te stellen op Burgerlijke Stand van Voorburg. ONDERTROUWD: B A Veldmaat en C. P van den Berg, A J Roos en A C. M Kleingeld G. J Straatjes en E. H Leeuwenburgh en P J. J H. van Noord en G De jaarvergadering van den Ned. Kath Volksbond wordt gehou den op Dinsdagavond a.s. in de bovenzaal van het Forum-theater. In het bestuur van de Chr. Middenstandsvereeniging werden ge kozen de heere S Kouwenhoven en H Heij. De voorzitter, de heer de Rooy, werd met algemeene stemmen herkozen. De vragenlijsten betreffende de evacuatie. De burgemeester maakt aan de ingeze tenen bekend, dat Maandag a.s. door de straatleiders ee aanvang zal worden ge maakt met het ophalen der vragenlijsten, betreffende de huisvesting van geëva- cueerden In verband hiermede verzoekt de burge meester beleefd bedoelde lijsten zoo spoedig mogelijk in te vullen en gereed te leggen, opdat de taak van de straatlei- ders, die zich hiervoor vrijwillig beschik baar hebben gesteld, wordt vergemakke lijkt. Elf schepelingen verlieten de „Heemskerk”. Het gebeurde kort na de torpedee- ring van de „Arendskerk”. Op 16 Ja nuari vertrok de „Heemskerk” van de Vereenigde Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij van Antwerpen naar Vlissingen. Nog op de Schelde bij Vlissingen vernam de bemanning de torpedeering van de „Arendskerk”. De kapitein kreeg opdracht Vlissingen aan te loopen en daar op nadere or ders van de maatschappij te wachten, voordat het schip naar Zuid-Afrika mocht vertrekken. In dien tijd pleegde de bemanning onderling overleg. Men overwoog, dat de „Heemskerk” dezelfde lading voerde als de „Arendskerk” en de duikboot-kapitein had duidelijk ge zegd, dat deze lading als contrabande werd beschouwd. De „Heemskerk” voer op Zuid-Afrika en ook dit was voor den duikboot-kapitein een reden om het schip naar den bodem van de zee te zenden. Na uitgebreide overweging besloot een deel van de bemanning de maat schappij te verzoeken het schip te mo gen verlaten. De inspecteur van de V.N.S. de heer van der Laag, sprak een volgenden dag de schepelingen toe. Hij verklaarde, dat „Den Haag” de zaak wel in orde zou hebben ge maakt: „Dit was een vertrouwens kwestie tusschen de maatschappij en de Duitsche regeering”. Hij kon even wel niet de zekerheid geven, dat het schip niet zou worden getorpedeerd. Tenslotte waarschuwde hij de schepe lingen het dienstverband niet te ver breken. Toen de maatschappij eenmaal op dracht gaf af te varen, bleken elf schepelingen van boord te zijn ge gaan. Deze elf hadden zich gistermid dag voor den Raad voor de Scheep vaart te verantwoorden. De maat schappij had hen al gestraft met ont slag uit den dienst en zij had den Raad verzocht over te gaan tot intrekking van de monsterboekjes. Zes van de elf schepelingen ver schenen ter zitting. Zij verklaarden al len, dat zij bang waren voor de reis. Zij allen wilden gaarne varen, doch niet op Zuid-Afrika en evenmin met een lading, welke door de Duitschers kennelijk als contrabande was gekwa lificeerd. De heer standpunt een. Het toen de schepelingen in kwestie dwenen waren; daarenboven waren zij door hemzelf op de hoogte gebracht van de gevolgen. De heer van Muylwijck, secretaris van de vereeniging van scheepswerk- tuigkundigen, verdedigde de schepe lingen. Hij legde er den nadruk op, dat de schepelingen piet van boord waren „weggeloopen”, doch waren weggegaan na een betreffende mede- deeling van den kapitein. Spr. vond de houding van de menschen volkomen verklaarbaar. Zij hebben afmonste ring gevraagd, doch dit werd niet toe gestaan. Zij verklaren uitdrukkelijk, dat zij wel willen varen, alleen niet met die lading en niet naar Zuid- Afrika. Daarom hebben zij het dienstver band niet verbroken. Spr. vroeg zich af, wat de maatschappij eigenlijk wil. De schepelingen zijn ontslagen. Kun nen zij dan nog vervolgd worden? Spr... vond het een weinig elegante manier van optreden tegen menschen, die toch al onder de moeilijkste omstandighe den moeten arbeiden. Een beetje meer soepelheid in dezen tijd is geboden. Andere maatschappijen geven in dn opzicht een prachtig voorbeeld. Daar komen dan ook geen moeilijkheden voor. De Raad zal inzien, dat de houding dezer menschen zeer begrijpelijk is en dienovereenkomstig oordeelen. Daarbij zal rekening moeten worden gehouden met de omstandigheid, dat allen thans werkloos zijn, terwijl er gebrek is aan scheepspersoneel, dat geschikt is voor de vaart. In overleg met den inspecteur-gene- raal voor de scheepvaart zal de Raad later uitspraak doen. Dividend 16 pCt. Naar wij vernemen, zal aalJ1^f, meene vergadering van z.~~ van de N.V Nederlandsch-Indi&chje kolen Handel-Maatschappij llit te gesteld ovei het boekjaar 1939 uil keeren een dividend van 16 pLt. Rensema van der Steen J de Vries. GETROUWD: C P H. Visser en A M Freund. BEVALLEN M lage, z J C Voort, z W va Driel. geb. Barnhoorn, z W C Bakker, geb. Wijnen, z. G. E. Soechting geb. Blohm, z. M P. Gertsel, geb le Poole, z. B. Prokop, geb. Klöckner, d V. M. J. H. Hendrik- se geb Janssen, z. A. D. Weekhout, geb van Staveren, z G. W. de Jong, geb Bezouwen d C C. Smeele geb. Huigsloot, d. WH. F. Storm van ’s Gravesande geb. Feltz, z C. Zaat, geb. Ploeger, d. A M. Evenblij, geb. Witteveen, d OVERLEDEN. A E Hooijman, man van J Zonneveld 49 j P J Kraus, wedr van A J J M. van Weezenbeek. 80 j. P Schuur man van M. M Klop pers, 73 j. M Bloemen, wed. van J Bregman 68 j C Naaijen, ongeh., 22 j N de Klerk, man van C. van Arn hem. 52 j. J W Luif, vrouw van M F. Thoolen, 79 j. L. Heymans, wed. van J Goudsmit, 80 j. C. Hogenelst. man van Th van Hevelingen, 57 j Op Donderdag 25 April a.s. zal in de bovenzaal van Hotel Kuijs Witsen- burg de derde leerlingenavond van mevr van Wigcheren-Kieft gehouden worden. Medewerking wordt verleend door den heer A. H. Winkelman, piano, en den heer G. Zweedijk, viool. het voorstel om B. en W. te mach tigen tot kostelooze beschikbaarstelling van lokalen van het schoolgebouw aan de Majubastraat als werkplaats voor het vervaardigen van militaire uniformen en om een crediet toe te staan voor de in richting van deze werkplaats en voor de betaling van loonbijslag en van kosten van sociale verzekering. 21. het voorstel tot het toekennen van een subsidie aan de Algemeene Neder landsche Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer. 22. het voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan G. Francoijs, leeraar bij het Gemeentelijk avondnijverheids onderwijs voor meisjes. Benedenhuis met sousterrain en afzon derlijke bovenwoning erf en tuin, Oran- jeplein 5253, groot 2 a 42 c.a. Grondlasten 63.90, Straatlasten 42.40 en Delflands sluisgeld f 2.59. Huurprijs benedenhuis /8 per week; bovenhuis f 35 per maand. Notarissen A. A. van Straaten en jhr. F. M. van Spengler. 1. Heerenhuis met tuin, Riouwstraat 11 la, groot 1 are 15 ca. Grondlasten ƒ42 63. Straatlasten ƒ22 en Delflands sluisgeld 1.68. 2. Heerenhuis met tuin, Pauwenlaan 3, met acnteruitgang naar de Zwanenlaan, met het erfpachtsrecht van den grond tot 31 December 2003 groot 1 a. 94 c.a. Vrij van huur Erfpachtscanon ƒ252.45 per jaar Grondlasten 50.72, Straatlasten ƒ27.12 en Delflands sluisgeld ƒ2.07. Notarissen W J Jalink en de A de Mos. 1. Boven- en benedenhuis met voer en achtertuin Lindelaan 108110 te Rijs wijk (ZH). II. Boven- en benedenhuis met voer en achtertuin, Paulus Potterlaan 1—3 hoek Lindelaan te Rijswijk (Z.H.). Huurprijs: benedenhuis °aulus Potter laan 1 28 p m. bovenhuis Paulus Pet- terlaan 3 32 50 p m.. benedenhuis Lin delaan 108 ƒ24 p m Notaris F L. G d’Aumerie Heerenhuis Stokroosplein 2, met het erfpachtsrecht van den grond t.m. 31 De cember 2003. groot 1 are 52 c.a. Grondlasten ƒ45.38 Straatlasten ƒ24.37, Delflands sluisgeld 1.83 Erfpachtscanon 172 50. Vrij van huur. Notaris H. C. Labberton Pand, bestaande uit een benedenwoning en een afzonderlijke bovenwoning met erf en grond, Vaillantlaan 576—578, groot 88 c.a. Huurprijs: beneden f 5 50 per week Grondlasten *42.74. Straatlasten ƒ23 en Delflands sluisgeld ƒ1.67. Inmiddels uit de hand te koop. Pand, bestaande uit een benedenwoning en een en 98 c.a. Huurprijs: beneden f5.50, le étage f4 25 en de 2e étage ƒ4 per week. Waterleiding voor rekening van verhuurder Grondlasten f39 97. Straatlasten ƒ21.62 en Delflands sluisgeld ƒ1.58. Nrtaris D Erdman. Woon- en winkelhuis met erf en tuin j en afzonderliik bovenhuis Edisonstraat 96- 96a groot 1 are 39 c.a Huurnriis nc 9* f 47 50 per maand Grondlasten ƒ58 70 Straatlasten f34, en Beifiands sluisgeld f2 32 Notaris A. C van Mourik Broekman Twee portiekhuizen elk bestaande uit benedenhuis met twee afzonderlijke bo- venwoningn erf en tuin. Fisherstraat on-97-99 en 101-103-105, elk groot 1 are 13 ca Huurprijs- perceelen nos 95 en 105 f5 75 Ker week, de perceelen nos. 97, 101 en 103 f5 10 per week Grondlasten *48 Straatlasten ƒ2575 en Delflands sluisgeld 189, alles per oerceel Combinatie voorbehouden. Notaris jhr J L. Stern. Dc villa met grooten omliggenden tuin. Groot Hertoginnelaan 10. groot 7 a 60 ca. Grondlasten f 170^6 Straatlasten ƒ121 en Delflands sluisgeld ƒ7 12 Inmiddels uit de hand te koop Vrij van huur Notaris mr B Grootenboer. Heerenhuf- me’ erf er voor- en achter tuin. Ten Hovestraat 52 groot 1 a. 57 ca. Grondlasten f53 59. Straatlasten ƒ31 en Delflands sluisgeld f2 14 alles over 1940. Huurprijs f 840 per ?aar Notaris J J van Voorthuysen. Pand, bestaande uit benedenhuis niet afzonderlijke bovenhuis. Gevers Oeynoot' *e8c 77'7<* Scheveningen, groot 3 Vrij van huur Grondlasten ƒ85 50 StrarHasten f2 Delflands sluisgeld f 3 50 alles over!1940. Notaris J C H Zondag. 1. Winkelhuis met bovenwoning, pakhui open plaats en erf met poort naar de St Jacobstraat, Wagenstraat 80-803, groot 2 a 9 c.a Winkelhui' met woning en erf. St Jacobstraat 2a groot 54 c.a u W 'n*eRiuis met woning en erf. St l’oobstraat 6. groot 54 c a ercecl 1 is vrij van huur; huurprijs perceel 9 f 6 50 en perceel 3 7 50. beide oer week 9™1dlasten: perceel 1 f 106.70. perceel z f26 65 en perceel 3 f32 01: Straatlasten 1 f 65 Derceel 2 f 12 en perceel J ri7 50: Demands sluisgeld: perceel 1 f4_16. perceel 2 f 1 04 en perceel 3 ƒ1.25. Combinatie voorbehouden Jr perceel 1- de arbeiderswoning met ein *ls.wi'kschestraat 121. groot 50 c.a. ol, rSe.e' arbeiderswening met ert hijswiikschestraat 123 groot 50 C.a. Vrij van huur Grondlasten f 104 64. Straatlasten fB^ en Oelflands sluisgeld ƒ0 45 per perceet Notaris mr N P C Arriëns De timmermanswerkplaats met opslag' plaats bovenwoning open plaats en erI Tacmanstraat 106-10«. groot 1 a 42 C.a. Huurprijs: de 2de étage met de helft zolder in 2 gedeelten totaal f 5 05 per weefc Grondlasten ƒ45 27 Straatlasten f 24.37 er1 Hel Hands sluisgeld ƒ181 x Notaris H J Zweers en candidaat-no* tarls J van Lith. Heerenhuis met erf en tuin. Koningin nesranht 13, Kroot 3 a 70 c.a Grondlasten. Straatlasten sluisgeld bedragen resp. en ƒ8 28. 2. Winkelhuis 1.... afz bovenwoningen De SHIestraat 176-178, groot 1 a 73 c.a Huurprijs winkelhuis 1300 per jaar- de eerste étage 30 per maand; de twee- fie etage ƒ29 per maand. Grondlasten. Straatlasten en Delflanfl sluisgeld bedragen resp. f 101.49. en ƒ3 95. Notaris H. J. Zweers. en en Delflands I. f213 38, ƒ161 met bakkerij, eri «1^2 het beschikbaar gelden voor herstel van de - en het voorstel tot verhooging van het leg van het eerste gedeelte van den Moer- weg en voor den bouw van een brug over de Lange Laak. 19. het voorstel om schikbaar te stellen van militaire tehuizen met te betalen kosten s1 room. 20. RHEUMATIEK rriG GtDts. HANoeuMl

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6