FORAPIN in “ju STADSNIEUWS NEDERLANDSCH-INDIE Ifl 1 TTAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 16 APRIL 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. Overzicht van de werkloosheid I vanaf 70 cent vanaf 45 cent voor. KAMER VAN KOOPHANDEL BATAVIA, van KOLONISATIE IN DJAMBI den DE MERAPI DREIGT Gevaar voor lava-afvloeiingen. De en naar 26.8 21 1 ver over Verwacht wordt, dat de afvloeiing van de lava zal geschieden langs de Kali Senowo en de Kali Sat HET SLAGKRUISERPLAN IN DEN VOLKSRAAD ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN WEST-JAVA DE VALSCHE REISDECLARATIES VAN VOLKSRAADSLEDEN een schoen die gemakkelijk is én elegant. een elegante schoen Ir. A. J. BEAUCHEZ OVERLEDEN SOERABAJA, 15 April (Aneta). Zon dagnacht is overleden ir. A. J. Beau- chez, hoofdingenieur van den Provin cialen Waterstaat. Openbare behandeling niet vóór a.s. week. BATAVIA, 16 April. (Aneta.) Alge meen verwacht men, dat de openbare behandeling in den Volksraad van het slagkruiserplan eerst de volgende week kan aanvangen. Een gemakkelijke schoen Brieven van gemobiliseerden aan „Defensie” De mijnenlegger „Jan van Gelder” weer in dienst gesteld De mijnenlegger „Jan van Gelder”, welke op 1 October van het vorige jaar bij Terschelling door een mijn getroffen was, waardoor het achterschip werd beschadigd, is thans geheel vernieuwd en weder in dienst gesteld. Uitgestrekte terreinen beschikbaar BATAVIA, 16 April (Aneta). In Mei a.s. zal een kolonisatie in het z.g. Tabir- gebied, nabij Bangko, in de residentie Djambi, worden gesticht. Van dit ge bied is 57.000 h.a. bodemkundig goed gekeurd voor Javanen-kolonisatie. Ten aanzien van 20.000 bouws in de be- nedenstreek van Tabir staat vast, dat het mogelijk is dit land te bevloeien. Te Bangko zal een arts van den dienst der volksgezondheid worden ge plaatst, alsmede twee mantri’s voor de bestrijding van malaria. Op het koloni» satieterrein zal een semi-permanent polikliniekgebouw worden opgericht. voor zoodanige wijzigingen worden aange bracht, dat in de tot stand te brengen wet de voorstanders van crematie als gelijkberechtigde Nederlanders zullen worden erkend. DE BEVOLKING GEWAARSCHUWD EN GEBIEDEN ONTRUIMD Wat zie je er weer bekoorlijk uit! Het lijkt wel of je iederen dag knapper wordt. Hoe komt dat toch?” Is der Fabrieken. DJOKJAKARTA, 16 April. (Aneta.) De Vulcanologische dienst zoowel als het Binnenlandsch Bestuur zijn op het ergste voorbereid, in verband met de laatste waarnemingen omtrent de ont wikkeling van den Merapi, welke wer den verricht door dr. Stehn, hoofd van den Vulcanologischen Dienst. Bijengifzalf tegen RHEUMATIEK Brochure wordt op aanvrage gaarne toegezonden door N.V. v/h. Firma B. MEINDERSMA - Den Hang de zool, ol er op staat. In de week van 25 t/m 30 Maart 1940. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling deelt de volgende resul taten mede van de verzameling door het Centraal Bureau voor de Statistiek van de voorloopige gegevens over de week van 25 tot en met 30 Maart 1940; Beantwoording is regel. Op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Posthuma betreffen- fende het beantwoorden van brieven inzake verlof, kostwinnersvergoeding en dergelijke, aan het departement van Defensie gericht, heeft de minis ter van Defensie als volgt geantwoord: Als algemeene regel geldt, dat brie ven inzake verlof, kostwinnersvergoe ding en dergelijke, die het ministerie van Defensie bereiken, worden beant woord. Het komt echter voor, dat wan neer omtrent een bepaalde aangele genheid een nieuwe regeling wordt ingevoerd verzoekschriften, inge diend voor den datum van invoering van een dergelijke nieuwe regeling, buiten behandeling worden gelaten. Hiervan wordt echter steeds mededee- ling gedaan in de legerorders. Ook komt het voor, dat een verzoek onbeantwoord blijft, omdat een vol gend verzoek van gelijke strek king wordt ontvangen en hetzij op het eerste dan wel op een volgend een beslissing is genomen. Overigens worden geen brieven, wel ke beantwoording vereischen voorbe dacht onbeantwoord gelaten. Het zou geenszins overeenkomstig de bedoeling van den minister zijn, in dien behoudens de in antwoord op de eerste vraag vermelde uitzonderin gen brieven inzake verlof, kost winnersvergoeding en dergelijke niet zouden worden beantwoord. De bedoeling van den minister is ten departemente algemeen bekend, zoo- dat voor het nemen van eenigerlei maatregel geen aanleiding bestaat. Actie voor een spoorbaan over den Afsluitdijk. Naar aanleiding van het door bur gemeester Mijnlief van Anna Paulowna genomen initiatief en de daarop in de jongste vergadering van de vereeniging van burgemeesters en secretarissen in het voormalig kanton Schagen gevolg de discussies, zal een comité van actie worden gevormd om propaganda te maken voor een spoorbaan over den Afsluitdijk. Een sneltreinverbinding Alkmaar- SchagenAnna PaulownaWieringen- LeeuwardenGroningen zei door deze commissie worden gepropageerd. „Dat komt alleen, doordat ik den laatsten tijd Lelia crème en poeder gebruik; die geven mij inderdaad een frissche en jeugdige teint.'* DE „NANDOE” VERTROKKEN MET 2 PASSAGIERS VOOR EUROPA. BATAVIA, 15 April (Aneta). De „Nandoe” is vanmorgen van Tjililitan naar Europa vertrokken. Twee passa giers maken de geheele reis mede, 21 passagiers werden geboekt voor tus- schentrajecten, terwijl 1 passagier we gens plaatsgebrek moest worden ge weigerd. VERKEERSSTREMMING IN NOORD-SUMATRA MEDAN, 16 April (Aneta). Door het wegslaan van een brug nabij Taroe- toeng is het verkeer over den Pahae- weg gestremd, vermoedelijk voor 14 dagen. a Daartoe zou noodig zijn, dat de lig plaats voor binnenschepen wordt ver beterd en uitgebreid, dat een gedeelte van de haven door uitbaggering ge schikt wordt gemaakt als ligplaats voor diepgaande schepen en dat een aantal voorzieningen voor het meren van schepen worden getroffen. De uit voering van deze werken zal vermoe delijk een bedrag van ten hoogste 300.000.- vorderen. Sedert de overeenkomst tusschen ’t Rijk en de provincie Groningen geslo ten en bij de wet van 2 Juni 1910 goedgekeurd, berusten het beheer en de exploitatie van de haven van Delf zijl bij de provincie Groningen. Deel der extra-kosten voor het Rijk De minister is van oordeel, dat het redelijk is, dat de aan de geprojec teerde werken verbonden uitgaven, ge raamd op 300.000.- ten laste van het Rijk komen, zulks wegens het lands belang van die werken. Aan den ande ren kant zou het niet juist zijn, in dien alle extra baten, welke als ge volg van die werken kunnen worden verwacht, aan de provincie Groningen zouden toevallen. Daarom is in overleg met het pro vinciaal bestuur vastgesteld, dat het geen na uitbreiding jaarlijks meer aan havengelden ontvangen wordt dan gemiddeld in de jaren 1937, 1938 en 1939 voor de helft en in totaal tot een maximum van de kosten der uitbrei dingswerken aan het Rijk zal komen. Zóó’n schoen wilt U natuurlijk heb ben; mooi, sterk en volmaakt van pasvorm. Een schoen, die steun geeft aan Uw voet en Uw tred veerkrachtig maakt. Kijk daarom even naar het Cowboy merk Het ontwerp tot wijziging van de Begrafeniswet. De Arbeiders-Vereeniging voor lijk verbranding heeft in haar buitenge wone vergadering op Zondag 14 April j.l. in het Concertgebouw te Amster dam een motie aangenomen, waarin wordt geconstateerd, dat het ontwerp tot wijziging van de Begrafeniswet ten aanzien van de lijkverbranding bepa lingen bevat, welke voor de ethische en moreele doelstellingen van het cre- matie-principe niet alleen onaan vaardbaar, maar tevens grievend zijn. In de motie wordt het hoofdbestuur de vereeniging opgedragen er met alle mogelijke wettige middelen te ijveren, dat in dit ontwerp Lelia crème dringt door de poriën diep tot de onderhuid door en vormt een gezonde basis voor een jeugdige en be koorlijke teint, die méér is dan een oppervlakkig en kunst* matig waasje. Lelia crème voedt, versterkt en verjongt de weefsels, terwijl de fijne Lelia poeder met haar aangenaam parfum de „finishing touch” verleent aan Uw make-up. Utrecht „bij vergissing in staat van beleg” verklaard Door een „vergissing” is aan de be volking van Utrecht op Zondagmorgen medegedeeld dat voor de stad de staat van beleg was afgekondigdDe plak katen, bij het stadhuis aangeplakt, lie ten te dien aanzien geen twijfel be staan. Edoch; zij. die voor de met gaas afgesloten borden stonden en die lazen, welke mededeeling daar gedaan werd, hebben een dag lang, of liever gezegd twee dagea lang voor niets dezen staat van beleg tot het onderwerp van hun gesprekken gemaakt Gisteren ontving de burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, de telefonische mededeeling. dat er een vergissing was begaan. Burgemeester ter Pelkwijk heeft daarna gewacht tot hem de schriftelijke bevestiging van dit demen ti bereikte, waarna de „staat van be leg” werd opgeheven, doordat de plak katen werden verwijderd. Utrecht heeft ..per abuis” twee da gen lang over niets anders dan den staat van beleg gesproken. DOBBELAARS VERZETTEN ZICH TEGEN DE POLITIE. BANKOELEN, 16 April. (Aneta.) De veldpolitie overviel bij de kolonisa tie Perbo een bende dobbelaars, die ongeveer 100 man sterk was. Bij de arrestatie van de schuldigen werd ver zet gepleegd, waardoor een politieman door een steek met een kris werd ge wond. Bij het lossen van een waarschu wingsschot werd de hoofddader gedood. aan deze commissie als secretaris toege voegd. De commissie, richtte tot alle Kamers van Koophandel in Nederland het ver zoek. het initiatief te nemen, tot het op richten in de voornaamste plaatsen van haar district van commissies voor za- kelijken bijstand aan gemobiliseerden. Het behoeft geen betoog, dat de Haag- sche Kamer terstond en gaarne bereid was. aan dit verzoek gevolg te geven. Op haar initiatief werden reeds In de gemeenten Leidschendam, Nootdorp, Rijswijk. Voorburg en Wassenaar der gelijke commissies opgericht en in wer king gesteld. Thans is de commissie voor 's-Gravenhage geïnstalleerd. Welke is de taak dezer commissie? Deze is niet het geven van geldelijken steun; hiervoor bestaan reeds andere instellingen: de borgstellingsfondsen en de Koninklijke Nationale vereeniging tot steun aan miliciens Stamil. De taak der nieuwe commissie zal in hoofdzaak een adviseerende en een bemiddelende zijn. Veelal zijn de mobilisatiemoeilijkhe- den wel op te lossen, maar weet de man die ze ondervindt niet de instantie te vinden, welke hem daartoe behulpzaam kan zijn. In de thans ingestelde commissie voor ’s-Gravenhage, welke in haar geheel be staat uit 26 leden, die allen hun volle medewerking hebben toegezegd, hebben naast vertegenwoordigers uit de ver schillende bedrijfstakken o.m. zitting mr. G. A. Fijn van Draat, advocaat en procureur, mr. G. H. C. M. Martens, notaris en de heer B. Tersteeg. accoun tant, terwijl vrouwelijke medewerking is verkregen door de vertegenwoordi ging in de commissie van afgevaardig den van verschillende vrouwenbonden en van de Haagsche vereeniging voor vrouwelijke vrijwillige hulp. De talrijke commissies voor zakelij- ken bijstand aan gemobiliseerden, over geheel Nederland zijn gecoördineerd. De centrale is hier ter stede gevestigd aan de Zeestraat 71b., telefoon 111580. De heer Verbeek, bracht vervolgens dank aan den heer Kropveld. die, on danks zijn overstelpende werkzaamhe den zich dadelijk bereid verklaarde, het presidium der Haagsche commissie op zich te nemen, aan den reserve-kapitein H. Mandersloot, die, als secretaris, da gelijks zijn tijd en ervaring voor het goede doel beschikbaar stelt en aan den heer mr. H. J. van Rossum, jong jurist, die hem hierbij terzijde zal staan. Daarna nam de voorzitter der com missie, de heer M. Kropveld. het woord. Spr. schetste nader de taak van de com missie. hetgeen hij illustreerde met voorbeelden, ontleend aan zijn ervaring als voorzitter van de Rijswijksche com missie. Spr. was bijzonder getroffen door het feit, dat het groote aantal per sonen, die gevraagd waren in de com missie zitting te nemen, terstond bereid bleken, hun tijd, en werkkracht tot dit doel beschikbaar te stellen. Als penningmeester der commissie werd aangewezen mr. J. E. Claring- bould. secretaris der Kamer van Koop handel en Fabrieken, terwijl voorts tot het dagelijksch bestuur toetraden de heeren mr. H. M. L. H Stark, voorzit ter van de commissie tot bevordering van samenwerking van het bureau van den Armenraad alhier en luitenant-ko- lonel J. de Waal, voorzitter der afdee- ling den Haag van de Koninklijke Na tionale vereeniging tot steun aan mili ciens. Stamil. Voorts bestaat de com missie nog uit een aantal dames en hee ren, w.o. vertegenwoordigers van di verse vereen i gin gen. Het secretariaat der commissie voorloopig gevestigd ten kantore Kamer van Koophandel en alhier, van de Spiegelstraat 12. Arbeidsbemiddeling. Op 30 Maart 1940 waren bij de orga nen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 264.422 werkzoekenden (250.938 mannen en 13.484 vrouwen). Hiervan waren 192.005 (183.211 man nen en 8.794 vrouwen) werkloos en waren 57.058 personen geplaatst bij werkverruimingen. Blijkbaar waren er dus 15.359 personen als werkzoeken de ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. Landaanwinningswerken in den Dollard Bij de Tweede Kamer Is een wetsont werp ingediend tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van per- ceelen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor landaan winningswerken in den Dollard, zich uitstrekkende in de gemeenten Ter- munten, Nieuwolda, Finsterwolde en Beerta. Blijkens deze waarnemingen heeft zich een nieuw groot lava-veld gevormd van 225 bij 175 meter oppervlakte, dat, blijkens de waarnemingen van dr. Stehn, langs den rand van den krater nog dertig meter van den rand is verwijderd. Het veld staat onder hoogen druk, zoodat het in de week van 5 tot 11 April vijf meter per dag is geste gen, tegen in de voorgaande 14 dagen in totaal twee meter. Sedert 10 April hadden er reeds regelma tig kleine afstortingen in den kra ter plaats. Verwacht wordt, dat de lava-prop spoedig den kraterrand zal berei ken, zoodat dan de groote afstor tingen zullen beginnen. De bevolking is reeds geruimen tijd gewaarschuwd. Een belangrijk gebied is ontruimd, terwijl ook an dere maatregelen werden getrof fen. AARDSCHOK IN BENKOELEN. BENKOELEN, 15 April (Aneta)« Zondagnacht om drie uur werd hier een aardschok gevoeld. Schade werd niet aangericht. MUTATIES BIJ DEN DIENST VAN SCHEEPVAART. BUITENZORG, 15 April (Aneta)« Met ingang van 27 April 1940 is be noemd tot hoofdinspecteur, hoofd van den Dienst van Scheepvaart, J. Kuy- per, thans inspecteur, onderhoofd van den Dienst van Scheepvaart. Benoemd tot inspecteur, onderhoofd van den Dienst van Scheepvaart J. F« Milders, afdeelingshoofd bij genoem den dienst. Benoemd tot afdeelingshoofd bij den Dienst van Scheepvaart H. FockenS, inspecteur bij dezen dienst. Installatie plaatselijke commissie voor Zakelijken Bijstand aan Gemobiliseerden Een dezer dagen heeft in het gebouw der Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor 's-Gravenhage de installatie vergadering plaats gevonden der door deze Kamer in het leven geroepen plaatselijke commissie voor zakelijken bijstand aan gemobiliseerden. De heer A. G. Verbeek, voorzitter der Kamer en lid van het eere-comité. ver richtte de installatie der commissie Spr. betuigde in de eerste plaats zijn erkentelijkheid aan den burgemeester en den garnizoenscommandant voor hun bereidwilligheid, om in het eere- comité zitting te nemen en heette ver volgens in het bijzonder welkom luite- nant-kolonel. jhr. P J Boogaert. con- tact-officier van Ontwikkeling en Ont spanning, die, vergezeld van zijn adju dant. reserve-kapitein dr W A P Smit, aanwezig was. benevens den heer H. Ch. G J v d. Mandere. secretaris van Ontwikkeling en Ontspanning Vervolgens richtte spr. zich tot dr. Joh. H Scheurer. reserve-kapitein. die aanwezig was als vertegenwoordiger van de Centrale commissie voor zakelijken bijstand. Vele kleine middenstanders vuld van zorg over hun zaak of hun huisgezin, zien hun toekomst be dreigd. Hoe kan hun broodwinning voortbestaan, nu zij. die daarin niet ge mist kunnen worden, ja die daarin vaak de eenige competente werkkracht wa- ren. daaraan onttrokken werden? Am- bachtspatroons kunnen niet door hun vrouw worden vervangen; in winkelza ken is de vrouw dikwijls niet deskundig of anders is zij niet bij machte, de dub bele taak: in het huishouden en in den winkel, te vervullen. Talrijke moeilijk' heden doen zich voor Moeilijkheden bij het opbrengen van de huishuur, van de belastingen, van de hypotheekrente en de aflossing daarvan; de betaling der crediteuren stokt, de huishouding ver- eischt hulp. De man, die heel den dag piekert over dergelijke zorgelijke omstandigheden is niet gebaat met enkele uren van °nt' spanning; zijn hoofd staat niet naar het volgen van eenigen cursus. Ook bij hem moet de goede geest b®" waard of hersteld worden; ook hem moet het mogelijk gemaakt worden, zün taak blijmoedig te vervullen. De gedelegeerde van den Opperbevel hebber, in den Centralen Raad van ad vies voor O. en O. mr. L. Einthoven, overlegde terzake met eenige vooraan staande personen uit de Kamers van Koophandel en Fabrieken en uit de Mid denstandsbonden. Uit dat overleg werd een kleine commissie geboren, welke de hulp in de geschetste moeilijkheden over geheel ons land tot uitvoering heeft te brengen. De voorzitter der afdeeling Kleinbe drijf van de Haagsche Kamer van Ko°P" handel, en Fabrieken, de heer M. KroP' veld, werd aangezocht en bereid bevon den. het voorzitterschap dezer commis sie op zich te nemen. De reserve-kapi tein dr. Joh. H. Scheurer de gemobiliseer de secretaris der Kamer van Koop- handel voor de Geldersche Vallei, werd DE GOUVERNEURS DER BUITEN GEWESTEN BIJEEN Wat is uitlegkabeljauw? Door het tot stand komen van het z.g. kopverbod, waardoor de koopers van rondvisch, van kabeljauw, leng enz. verplicht zijn, ter plaatse aan den vischafslag de koppen der visch in te leveren aan de Visscherijcentrale, ko men nog al eens vergissingen Immers, wat is uitlegkabeljauw? Door den vischhandel wordt onder uitlegkabeljauw verstaan, die visch, die uitgespreid op de markt verkocht wordt. Het eenige afdoende middel om vergissingen en verbalen te voorko men, is dit: kabeljauw en andere rond visch die in aanmerking komt om ont- kopt te worden, diene gewogen te wor den en in halkisten verkocht. Verschillende besprekingen. BATAVIA, 16 April. (Aneta.) Gouverneurs uit de Buitengewesten heoben vanmorgen een aanvang ge maakt met de jaarlijksche dienstbe- sprekingen, welke gehouden worden op het departement van Binnenlandsch Bestuur. Hierbij worden o.a. de be- stuurshervorming en de daarmede ver wante problemen behandeld. Morgen worden de besprekingen voortgezet; Donderdag gebruiken de Gouverneurs de lunch ten paleize, terwijl Vrijdag de Gouverneurs zullen verschijnen voor de begrootingscommissie, o.a. in ver band met de landstreekbegrootingen. De Gouverneur van de Groote Oost, de heer de Haze Winkelman, is ver hinderd de besprekingen bij te wonen. Zes maanden in de tweede zaak geëischt. 15 April (Aneta). De procureur-generaal bij het Hoogge rechtshof eischte tegen het vroegere lid van den Volksraad Jahja Gelar Datoek Kajo, wegens opzettelijk ge bruikmaken van valsche kwitanties, 22 maal gepleegd, in twee voortgezet te handelingen, en oplichting, 21 maal gepleegd in twee voortgezette hande lingen, zes maanden gevangenisstraf en ontzetting voor den tijd van drie jaar uit het recht van het bekleeden van een ambt en van het recht van verkiesbaarheid. Eén doode, 2 zwaar- en 2 licht gewonden. BATAVIA, 15 April (Aneta). Bij een auto-ongeluk in de omgeving van Tji- karang werd mevr. Blaauw, echtge- noote van een adjudant-onderofficier- administrateur der militaire luchtvaart op Kali Djati, op slag gedood. De heer Blaauw en een ongehuwde dochter kregen beiden zware hoofdwonden. Twee gehuwde dochters, die eveneens in de auto zaten, mevr. Toonsen en mevr, van Beersum, werden resp. licht gewond en kregen een zenuw schok. De heer Toonsen, adjudant-on- derofficier-monteur bij de militaire luchtvaart, bleef ongedeerd. Het ongeluk werd veroorzaakt door slippen in een scherpe bocht, waar door de auto in zachte modder ge raakte en vervolgens tegen een stee nen paal sloeg. De heer Blaauw zat zelf aan het stuur De gewonden werden in de C.B.Z. te Batavia opgenomen. Het stoffelijke overschot van mevr. Blaauw werd naar het militaire hospi taal overgebracht. De heer Blaauw en zijn dochter wor den nog steeds in de C.B.Z. te Batavia verpleegd. Beider toestand is goed. Werkloosheidsverzekering. In de week van 25 tot en met 30 Maart 1940 waren bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas aan gesloten 597.720 personen, waaronder 75.165 landarbeiders. Van de 522.555 verzekerden, buiten de landarbeiders, was het werkloosheidspercentage 18.0 (in de vorige verslagweek van 4 t/m 9 Maart 1940 was dit percentage 22.0). Voor de 597.720 verzekerden, met in begrip van de landarbeiders, was het werkloosheidspercentage 17.9 (vorige verslagweek 22.0). In de overeenkomstige verslagweek van Maart was het werkloosheidsper centage voor alle verzekerden in de laat ste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing wor den gelaten): 1932 24.0 (24.7); 1933 29.4 (29.8); 1934 24.8 (26.4); 1935 28.4 (31.0); 1936 30.8 (33.4); 1937 (28.7); 1938 24.4 (25.9); 1939 (21.9); 1940 17.9 (18.0). Ingediende wetsontwerpen worden aan afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer toegevoegd De Tweede Kamer zal Vrijdagmiddag 19 April om kwart voor één bijeen komen en om één uur in de afdeelingen gaan. Aan de wetsontwerpen, die in de af deelingen zullen worden onderzocht, is toegevoegd het ontwerp tot verbetering van de haven van Delfzijl. Naar de vaste commissie voor open bare werken, verkeers- en waterstaats aangelegenheden zal worden verwezen het wetsontwerp kanalisatie van den IJsel en wijziging van de wet van 4 November 1919 betreffende den aan leg van scheepvaartkanalen Twente en naar de vaste commissie voor privaat- en strafrecht het wetsont werp nade/’e voorzieningen tegen het bekend worden van staatsgeheimen, verhooging van de maximum-straf op een aantal misdrijven tegen de veilig heid van den staat. A Jsi i Door alle eeuwen been werd btjenglf beachouwd eb een doeltreffend ge neesmiddel tegen Rbeumatiek. De toenasslng was echter pijnlijk en omslachtig, omdat men zkb door levende bijen moest laten «teken. FORAPIN bevat het natuurlijke gif der bijen in een talf, die vrijwel «onder pijn te veroorzaken in de huid wordt gewreven. Vraagt het oordeel van Uw dokter over dit moderne pre paraat met krachtige wer king tegen Spier-. Zennw- en Gewrichtarheumatiek. Tuben A f 1.40 bij Apothekers en Drogisten.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10