HAAGSCHE COURANT DE ZWARTE ORCHIDEE STADSNIEUWS BINNENLAND Woensdag 17 April 1940. VIJFDE BLAD. VAN Nederlandsch-Indië Japan en De uitlatingen van Arita dat de FEUILLETON. hem (Nadruk verboden.) HOOFDSTUK XXL Het dilemma. sneer. Laten we aanne- wat dan nog? Chloroform! met DE RESIDENTIE, UITGANGSPUNT VOOR BOLLENTOCHTEN HOE SPEENHOFF ZIJN GESTOLEN TROFEEEN TERUGKREEG inlander kwam toeschieten. Het niet de man, die hem bewuste- geslagen had. Die schurk was keek Maar, ik ben nog niet dood... nog lang niet. Daar ben ik nog niet zoo zeker van, gromde Carson. Maar laten we nu eens verstan dig praten. Ik kwam hier eigenlijk om u een voorstel te doen. In de eerste plaats is uw tegenwoordige, onplezie rige toestand een gevolg van de om standigheid, dat u zoo driftig aange legd is en mij best in staat lijkt een gevecht aan te vangen. U denkt, dat ik ben weggeloopen met een vrouw, die voor ver- op ver- No. 17546 De minister van Staat, com- missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, is verhinderd morgen audiëntie te verleenen. Fransche steun zal onmiddellijk ge geven worden.” Een uitbreiding van den Japanschen invloed in het Zuiden van den Stillen Ocaaan en den Indischen Oceaan zou vitaal zijn voor het Fransche rijk, daar Indo-China reeds ingesloten is door de machtige nieuwe Japansche positie op Hainan, die de Haiphongbaai blokkeert en gedeeltelijk de nieuwe Fransche ma rinebasis in het Verre Oosten neutrali seert, welke bij Camranh aan de kust van de Chineesche Zee is opgericht. In het Zuiden van het Fransche Indo- Chineesche rijk zouden Kambodsja en Cochin-China geheel door Sumatra, Java en Borneo ingesloten zijn, terwijl de Japanners in Nieuw-Guinea ernstig de Fransche bezittingen in Nieuw-Cale- donië zouden bedreigen, welke een van de rijkste nikkel-vindplaatsen in de wereld zijn. KOSTEN VAN LEVENSONDER HOUD HIER TER STEDE Ir. J. G. NUMANS f Hier ter stede is overleden ir. J. G. Numans, oud-hoofdingenieur van den Waterstaat in Ned.- O.-Indië, ridder in de orde van den Ned. Leeuw en ridder in de orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling vindt morgen om 12 uur op Nieuw Eik en Duinen plaats. PARKEERVERBOD GEVRAAGD. Bewoners van de Antonie Duyck- straat hebben B. en W. verzocht te willen bevorderen, dat ér een par keerverbod kan worden bevolen in de Antonie Duyckstraat of gedeelte daar van, te beginnen van den hoek der Fre- derik Hendriklaan tot de v. Slinge- landtstraat. Adr. klagen over het par- keeren van diverse bakfietsen en an dere rij- en voertuigen (o.a. vodden wagens, bloemenwagens, enz.), welke van ’s ochtends tot ’s avonds aan weerszijden van de straat geparkeerd staan, hetgeen ook zeer hinderlijk en uitzicht benemend is voor de bewoners. Het pak, dat hij bij zich gehad had, lag naast hem, maar zijn geweer was verdwenen. De minste beweging, welke hij zich veroorloofde, maakte de pijn in zijn hoofd schier ondragelijk. Daarbij kwam nog, dat hij bijna uitgehongerd was en zijn keel bezig was te verdro gen. Hy trachtte tevergeefs naar den ingang te kruipen, teneinde een ruime ren blik van zijn omgeving te krijgen, maar1'de korte sterke bamboe maakte elke voorwaartsche beweging onmo gelijk. Tenslotte uitte hij een kreet, waarop een was loos grooter van stuk. De Maleier op hem neer. Water! hijgde Carson. De man knikte en verdween voor een paar minuten, waarna hij terug kwam met een cocosnootschaal, ge vuld met water. Hij hield deze aan Carson’s lippen, die gulzig het water opslorp en ging toen heen, voordat Carson tijd gevonden had om naar voedsel te vragen. Maar vlak daarop verscheen een andere figuur... Arm strong. Zijn gebrilde oogen vlogen over Carson’s hulpelooze gedaante, terwijl de gevangene hem een blik vol haat toewierp. Het spijt me, dat u dit ongeluk overkomen is, meneer Carson, zeide hij. Maar het is uw eigen schuld. Carson hulde zich in een hardnekkig stilzwijgen. Ik heb uit het verhaal begrepen, dat u ons met uw geweer bedreigde, toen Serang u tegen den grond sloeg. VIJF EN ZESTIGSTE VERJAARDAG PROFESSOR ir. C. L. v. d. BILT Zaterdag a.s. hoopt professor ir. C. L. v d. Bilt, wethouder van Onderwijs den 65-jarigen leeftijd te bereiken. Prof. ir. v. d. Bilt werd geboren te Kapelle (Zuid-Beveland) en bezocht de Hoogere Burgerschool hier ter stede. Na deze met goed gevolg te hebben doorloopen, liet hij zich in het jaar 1892 als student aan de Polytechnische School te Delft inschrijven en slaagde in 1896 voor ci viel ingenieur. Van 18971904 was de heer v. d. Bilt als ingenieur werkzaam bij de Rijkstelegrafie. In dit laatste jaar werd hij aangezocht als leeraar aan de Polytechnische School te Delft en in het jaar 1905 benoemd tot hoog- leeraar. Van 19051933 was prof. ir. C. L. v. d. Bilt, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool. In het jaar 1913 werd hij tot lid van den Gemeen teraad gekozen. Ook was hij buitenge woon lid van den Octrooiraad en voorts is hij president-directeur van het Rijkskantoor voor Verlichtings- en aanverwante producten geweest. Gedu rende een viertal jaren en wel van 19291933 heeft prof. ir. v. d. Bilt ook als lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal zitting gehad. In 1933 volgde zijn benoeming tot wethouder van Onderwijs. Wat populariteit al niet vermag Eenige jaren geleden heeft de dich- terzanger Koos Speenhoff ongevraagd bezoek gehad van een „bewonderaar”, die het meer op zijn stoffelijk bezit had gemunt dan op den geestelijken rijk dom, dien hij, in tegenstelling met de rest, gul pleegt weg te schenken. De dief maakte zich meester van zijn kost bare snuisterijen, o.a. een uit ivoor ge sneden doodskopje en.zijn medailles en ridderorden, voorwerpen dus waar van een dichter, ook al ambieert hij geen rinkelend eerbetoon, ongaarne af stand doet als dit betoon hem nu een maal toch is aangedaan. Het verlies van de trofeeën heeft hij oprecht betreurd. De politie slaagde er niet in, het mis drijf te ontraadselen. Het gestolene is bij geen enkelen „te goeder naam en faam bekend staanden” heler terecht gekomen. Thans is het mysterie opgehelderd: de dief is met den buit blijven zitten. Ver moedelijk hebben alle „platte kitten” één lijn getrokken en gezegd: „gestolen goed van Oome Koos gedijt niet”. Dezer dagen tenminste kreeg de dichter-zan- ger een pakje toegestuurd, waarin alle gestolen zaken, de snuisterijen, het doodskopje, de medailles, de ridderor den, alles onverlet aanwezig was. In een begeleidend schrijven in blokletters deelde de afzender mee: „Ik kan ze niet kwijt. O(om K(oos) en jij bent er op gesteld. Geluk ermee!” Een mooi resultaat van ordening in „het vak”. Lichte stijging in Maart Wederom heeft, blijkens de opgave van het Statistisch Bureau der Ge meente, de berekening van de wijzigin gen in de kosten van het levensonder houd voor arbeiders- en ambtenaars gezinnen thans voor Maart 1940 een stijging van de totale kosten tot uitkomst De verhooging is ditmaal echter van zeer geringen omvang en bedraagt in vergelijking met de vooraf gaande maand voor de arbeidersgezin nen 0,1 en voor de ambtenaarsgezinnen 0,2 pCt. De kosten van eetwaren en dranken afzonderlijk vertoonen voor het eerst sedert September 1939 een daling en wel van 0,6 pCt. voor de arbeidersge zinnen en 0,7 pCt. voor de ambtenaars gezinnen. Tot deze vermindering heeft in het bijzonder bijgedragen de afne ming van den post aardappelen (daling van den gemiddelden kleinhandelsprijs van 7 cent per k.g. in Februari tot 6 cent in Maart), terwijl bovendien voor beide groepen van gezinnen eeni- germate daalden de posten vleesch (varkensvleesch), visch vet en oliën (rundvet en reuzel) en fruit. Bij de ambtenaarsgezinnen onderging voorts nog de post vleeschwaren eenige ver mindering. De invloed van deze verlagingen werd voor beide groepen van gezinnen in belangrijke mate getemperd door ver- hoogingen van de posten brood, beschuit (prijsverhooging van wit- en bruinbrood m.i.v. 18 Maart), grutters waren, suiker, koffie, thee- en cacao (koffie) en groenten, terwijl bij de ar beidersgezinnen bovendien de post cho colade, koekjes, gebak enz. iets hoo- ger werd. Bij de overige posten komen ook dit maal uitsluitend verhoogingen voor en de invloed daarvan op de totale kosten van het levensonderhoud is voor beide groepen van gezinnen grooter dan die van de vermindering, welke de kosten van eetwaren en dranken afzonderlijk hebben ondergaan. Gestegen zijn voor beide groepen van gezinnen de posten kleeding (voor namelijk damesstoffen voor bovenklee- ding), petroleum, spiritus enz. (petro leum), wasch- en strijkgoed (verhoo ging tarieven behandeling waschgoed), wasch- en poetsartikelen (zeep), huis raad (in geringe mate), contributies enz. (o.a. leermiddelen),, terwijl bij de ambtenaarsgezinnen bovendien post diversen iets hooger werd. UITREIKING MEDAILLE VOOR 36 JAAR TROUWEN DIENST. Aan den sergeant-kok A. Declemeij is gisteren in het Malieveld voor het front van den troep de gouden medaille voor 36 jaar trouwen dienst uitgereikt. Deze plechtige uitreiking, geschiedde door majoor J. P. Wissema, die nadat de ban geopend was en het besluit was voorgelezen, waarbij namens H.M. de Koningin de gouden medaille werd toe- gekend aan sergeant A. Declemeij, dezen het eeremetaal op de borst speldde. Majoor Wissema sprak daarna den gedecoreerden sergeant toe. Spr. stelde sergeant Declemeij als een voorbeeld aan alle manschappen, in dezen tijd, nu van de plichtsvervulling onzer militairen zoo veel kan afhangen. Tot slot bracht spr. een driewerf hoe zee op H.M. de Koningin uit en daarna speelde een militair orkest o.l.v. ser geant A. W. Huegenin het Wilhelmus. Nadat er gelegenheid was gegeven den jubilaris te feliciteeren, werd de plechtigheid besloten met een défilé. In de middaguren vond in de onder- officierscantine nog een huldiging plaats door de officieren en onder officieren, waarbij aan sergeant Decle meij een cassette tafelzilver werd aan geboden. De indruk in officieele kringen te Washington United Press meldt uit Washington In officieele kringen maakt men zich bezorgd over Japansch bedekte drei ging „beschermende maatregelen te nemen, teneinde veiligheid van Neder- landsch-Oost-Indië te verzekeren”, om dat de Philippijnen zoo in de nabijheid liggen en ook omdat Nederlandsch- Oost-Indië een waardevolle bron is voor den import in de Vereenigde Sta ten van vitale grondstoffen, zooals rub ber en tin. Terwijl in sommige kringen Arita’s verklaring als een proefballon wordt beschouwd, teneinde een reactie van de andere mogendheden te verkrijgen, noemen anderen het echter een voor zichtige aankondiging van Japan’s her vatting van de „krachtpolitiek” tegen buitenlandsche belangen in het Verre Oosten. Terwijl van de zijde van het staats- departement geen commentaar wordt geleverd, daar de verklaring geen offi cieele is, hebben officieele personen als eigen meening, dat het niet erg waar schijnlijk is, dat de Vereenigde Staten een militaire actie zouden voeren, ten einde een Japansche uitbreiding in deze streken te verhinderen, welke echter wel waarschijnlijk een sterke officieele veroordeeling tengevolge zou hebben en een anti-Japansch embargo zou verhaasten. Er zij in dit verband aan herinnerd, dat de regeering ter nauwernood wist te verhinderen, dat het congres het besluit tot een embargo nam. Roosevelt’s uitspraak, dat geweld met geweld beantwoord zou worden is alleen op het Westelijk halfrond van toepassing. Er zij tevens nog aan herin nerd, dat de herhaalde berichten waar in gesproken wordt over gezamenlijke Britsche en Amerikaansche plannen voor de verdediging van Nederlandseh Oost-Indië, altijd categorisch in Was hington ontkend werden. De reactie te Parijs. United Press meldt uit Parijs Het Fransche oorlogscomité, gisteren bijeenkwam op het Elysée richtte haar aandacht op het Verre Oosten, in verband met Arita’s bedrei ging zich met Nederland te bemoeien, indien dit land in den Europeeschen oorlog betrokken raakt, alsmede op de situatie op den Balkan. Reynaud’s uitlegging van de Fran sche politiek, welke hij vanmiddag voor den Senaat gaf, laat het aan geen twij fel over, dat de geallieerden bereid zijn alle eventualiteiten op welk front ook onder oogen te zien, zelfs in het Verre Oosten, waar zij echter hopen dat de Vereenigde Staten de leiding op zich zouden nemen. Door Indo-China is Frankrijk direct betrokken bij Arita’s waarschuwing, dat Japan vitale belangen in Neder- landsch Oost-Indië heeft, doch in Parijs is men er nog niet achter, of Arita’s verklaring een serieuse bedreiging is, of dat zij politieke bluf is, welke ten doel heeft Nederland ten gunste van Duitschland te beïnvloeden, aan welk laatstgenoemd land Japan nog steeds „as”-verplichtingen heeft Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken gaf de vol gende samenvatting „Het is klaarblij kelijk, dat de Vereenigde Staten geen groote verandering in de balans in den Stillen Oceaan kunnen toestaan zoo- dra de kwestie dus werkelijk aan de orde zou komen, zouden de Vereenigde Staten stelling nemen. Frankrijk zal dan het besluit van de Vereenigde Sta ten, hoe dit ook zij, steunen en de JUBILEUM BODE v.d. HEUVEL. Op 1 Mei a.s. zal de heer A. van den Heuvel, bode aan het departement van Economische Zaken, den dag her denken, waarop hij voor 40 jaar in Rijksdienst trad. Carson kwam weer bij zijn positie ven om tot de conclusie te komen, dat 2ijn hoofd pijnlijk bonsde. Hij wilde dat lichaamsdeel betasten, doch kwam tot de minder aangename ont dekking, dat hij met zijn polsen en knieën aan een bamboestok gebonden was. Zijn verbijsterde hersenen waren dusdanig in de war, dat hij een paar minuten noodig had om eenig idee te krijgen van zijn omgeving en om zich te herinneren, wat er met hem ge beurd was. Hij lag in een soort van hol, het welk op de rivier uitzag. Ergens rechts van hem moest zich een vuur bevinden, want de duisternis werd Van dien kant uit doorschoten met flikkeringen van geel licht. Van den t(jd, welke er verloopen moest zijn, sedert hij den pijnlijken klap ontvan gen had, had hij geen flauw vermoe den, doch uit den stand van eenige sterren, welke hij vanuit zyn ligplaats kon zien, maakte hij op, dat dit niet tenger dan twee uur geleden kon zijn. u zeer dierbaar is... of beter was. Ik ben van plan u het bewijs te leveren, dat zij niets meer om u geeft en dat zij van plan is haar lot met het mijne te deelen... Wat jij...! Laat mij alstublieft uitspreken. Zooeven zinspeelde u erop, dat uw af keer van mij het gevolg was van de omstandigheid, dat ik Tresa ontvoerd heb en Wah Su van het leven beroofd. Ik kan u wat het eerste feit betreft, al heel spoedig geruststellen. En wat Wah Su aangaat, kan ik u de verze kering geven, dat ik hem, sinds ik het kamp verliet, niet meer gezien heb. Mijn mannen hebben mij verteld, dat hij hen, zonder waarschuwing, heeft aangevallen en dat hij, tijdens het ge vecht gedood werd. Waarom deed u dan eerst voor komen, alsof Tresa hier niet was? Ik voelde er niets voor, dat u haar naam zou uitschreeuwen en haar daardoor van streek zou maken. Het schijnt u erg zwaar te vallen te moe ten ondervinden, dat er niemand zou kunnen zijn, die ook erg veel om haar dood is, repliceerde Armstrong koel, geeft. Jouw duivelsche...! U bent buitengewoon ijdel... en ongeneeslijk verwaand. Ik begrijp niet dat haar daden u niet allang een in zicht gegeven hebben omtrent de waarheid. Wat is de waarheid? Zij houdt van iemand anders... nu. Bedoelt u... uzelf? Omdat u ernaar vraagt... ja. Mis schien bestaat daarvoor wel eenige re den. Maar dat maakt geen verschil. (Wordt vervolgd.} Een duim lager en het zou er ernstig voor u hebben uitgezien. Zooals het nu is, kan het ernstig voor u worden, antwoordde Carson. Ik geef toe, dat ik in een moei lijke positie verkeer. U heeft mijn plannen hopeloos in de war gestuurd. Ik weet niet, wat ik met u doen moet. Daar sta ik van te kijken, zeide Carson sarcastisch. U bent anders zoo handig, waar het betreft men- schen uit den weg te ruimen. Armstrong’s mond vertrok zenuw achtig, maar daarna lichtte hij, alsof het antwoord van geen beteekenis te achten was. Serang viel u aan, omdat hij dacht, dat u wat tegen ons in het schild voerde. Het is dwaas van u om u in zaken te mengen, welke u niet aangaan. Het is kinderlijk van u om te pra ten, zooals u thans doet. U weet blik sems goed, waarom ik hier kwam. Trachten mjj bij dien halfgaren politie-inspecteur terug te brengen? Neen. Die moet dat zelf maar in orde maken. De persoon, waar het mij om te doen is, is de vrouw, die u verdoofde en daarna ontvoerde. Ik begrijp u niet. U liegt. Nadat zij u geholpen had om te ontsnappen, waarvoor zij rede nen schijnt te hebben, welke ik tever geefs heb trachten te doorgronden, be loonde u deze geste met haar te chlo- roformeeren en weg te voeren. En niet alleen dat, maar u of uw mannen ver moordden bovendien nog Wah Su. Dat was geen moord. Zij hebben zich eenvoudig verdedigd. Wah Su heeft twee van mijn menschen ge- Japansche woordvoerder over het onderhoud tusschen Tani en generaal Pabst. „Domei” deelt d.d. heden uit Tokio mede: Inzake het onderhoud van gistermid dag tusschen den Japanschen vice-mi nister van buitenlandsche zaken, Masa- yoeki, Tani, en den Nederlandschen ge zant in Tokio, generaal J. C. Pabst, deel de de woordvoerder van het departe ment van buitenlandsche zaken heden morgen in de gebruikelijke persconfe rentie mede, dat het onderhoud niet in verband stond met de verklaring, welke de Japansche minister van bui tenlandsche zaken, Arita, Maandag had afgelegd, betreffende de Japansche hou ding tegenover de mogelijkheid, dat N e- d e r 1 a n d betrokken zou worden bij den Europeeschen oorlog en den weer slag, welke dit zou hebben in Neder- landsch Oost-Indië, doch dat Tani en Pabst integendeel over dagelijksche aangelegenheden gesproken hadden. De woordvoerder gaf toe, dat minister Arita den Nederlandschen gezant Maan dagmiddag naar het departement van buitenlandsche zaken had genoodigd en hem formeel den inhoud had uitgelegd van de tevoren door hem afgelegde ver klaring. Generaal Pabst had toegezegd den in houd van Arita’s verklaring naar zijn regeering over te brengen. De Japansche regeering, aldus ver volgde de woordvoerder, verwacht ech ter hierop geen antwoord van de N e- derlandsche regeering, en de in houd der verklaring van Arita is niet naar eenige andere buitenlandsche re geering overgebracht. De Nederland- sche gezant heeft geen commentaar op de verklaring van Arita gegeven. Gevraagd naar de buitenlandsche reactie op de verklaring van Arita, zeide de woordvoerder, dat krachtens inlichtingen uit ’s-Gravenhage, de verklaring klaarblijkelijk een gunstige ontvangst in de Nederlandsche pers heeft gehad, te oordeelen althans naar de in de Nederlandsche bladen weerge geven indrukken. Op de vraag, of hij een invasie van Nederland door de Europeesche oorlog voerenden waarschijnlijk achtte, wees de woordvoerder op de verschillende ge ruchten en waarnemingen, volgens welke het Europeesche conflict zou overslaan op het Verre Oosten. Daar om heeft minister Arita zijn verklaring afgelegd, hiermede weergevende het Japansche voornemen tot stabiliteit en vrede in het gebied van den Stillen Oceaan. Op de vraag of de verklaring van Arita een nieuwe bevestiging beteekent van het Viermogendhedenverdrag van 1922, erktende de woordvoerder, dat het pact van kracht blijft, doch voegde er aan toe, dat de verklaring van Arita ten doel had te verhinderen, dat de vij andelijkheden in Europa op het gebied van den Stillen Oceaan overslaan. Arita’s verklaring is van de grootste beteekenis voor de economische betrek kingen tusschen Japan en Neder land s c h Oost-Indië, zooals gezegd in het antwoord van den minister op interpellaties in den Landdag, waarin Arita op ondubbelzinnige wijze ver klaarde, dat de Japansche regeering al leen een economische belangstelling heeft voor de gebieden in de Zuid zee, inclusief voor Nederl. Oost-Indië. AANBESTEDING. Gisteren is aanbesteed door den Rijksgebouwendienst het bouwen van een telefoongebouw te Naaldwijk. De laagste inschrijver was G. v. d Kuil, alhier, voor 30.900. dood, voordat zij tot een aanval over gingen. Hoe het ook zij, het aspect van de zaak is daardoor aanzienlijk ver anderd. Ik verzeker je, Armstrong, dat ik niet zal rusten, voordat ik jou in de gevangenis gebracht heb en in dien juffrouw Dixon ook maar een haar gekrenkt wordt... Armstrong lachte toornig. De be dreigingen klonken nogal eigenaardig uit den mond van een hulpeloozen man. U praat als een dwaas, zeide hij met een men, dat Tresa Dixon werkelijk bij mij is... Het lijkt wel een roman. Zij is uit haar eigen, vrijen wil medegegaan, uit dezelfde overweging, welke haar noopte mij te bevrijden. Welke overweging? De macht van het verleden. Ik geloof, dat u zich verbeeldt, dat een paar lieve met elkander gewisselde woordjes, alles, wat er ooit in deze wereld gebeurd is, zouden kunnen ver anderen. Vrouwen hebben een korte memorie, totdat zij wakker geschud worden. Mijn bestaan heeft in dit al les wijziging gebracht. U bent niets meer voor haar en u zult voor haar, indien zulks mogelijk was, nog min der worden, indien u voortgaat haar te vervolgen. Carson was even verbaasd als woe dend bij het hooren van deze woorden. Hij trok als een razende aan zijn tou wen, doch deze zaten stevig vast en hij was genoodzaakt zijn pogingen om los te komen te staken, omdat het De afdeeling ’s-Graven hage van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren was giste ren bij de begrafenis van jhr. L. J. Quarles van Ufford vertegenwoordigd door den secretaris, den heer M. W. Le- fébre. BOND VAN JOODSCHE INSTEL LINGEN VOOR SOCIALE VOORZORG In het gebouw der Israëlietische ge meente had gisteravond de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van den „Bond van Joodsche instellingen sociale voorzorg”. Verschillende eenigingen, werkzaam zijnde Joodsch sociaal terrein, waren tegenwoordigd. In zijn openingswoord deAde de waarnemende voorzitter, de heer E. Katan, secretaris van den bond, mede, dat ook het afgeloopen vereeni- gingsjaar de bond met succes werk zaam is geweest en resultaten heeft weten te bereiken. In het bijzonder wenschte hij erop te wijzen, dat de samenwerking met het Nederlandseh Israëlietisch Armbestuur en met andere Joodsche instellingen van socialen aard op de aangenaamste wijze plaats vond. Met medewerking van de ouders wer den verscheidene kinderen in de ge legenheid gesteld vakonderwijs te vol gen, teneinde hen op die manier aan den straathandel te kunnen onttrekken. Het verslag van den secretaris werd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den penningmeester, den heer M. de Vries, bleek, dat in het afgeloopen jaar 55 gevallen zijn behandeld. Zeven per sonen werden uitgezonden voor een rustkuur, voor het meerendeel met gunstig resultaat. Vanwege den bond zijn leerlingen geplaatst op de Haagsche vakschool voor meisjes en op de kap- persavondschool, terwijl er ook leerlin gen zijn op de ambachtsschool. Mevr. F. Cohen-Sanders bracht namens de commissie van verificatie een goedkeu rend rapport uit. De penningmeester werd gedechargeerd. De periodiek af tredende bestuursleden werden her kozen. hem toescheen, alsof alles om heen begon te draaien. Allemaal leugens, barstte hy met een heesch stemgeluid uit. Ik weet absoluut, dat u haar bedwelmd hebt. Ik geloof, dat zy uw vrijheid in haar handen heeft en dat u haar daarom meegevoerd hebt. Ook Murcheson heeft genoegzame bewijzen om den grond onder uw voeten heet te ma ken. Als dat niet het geval was, dan zou u niet weggevlucht zijn. Murcheson is een nog grooter prutser dan u. Wanneer ik den tyd daartoe gekomen acht, dan zal ik mij zelf aangeven. Op het oogenblik heb ik mijn werk hier. Denkt u soms, dat iemand, hoe onschuldig hij ook moge zijn, het prettig vindt, om eenige maanden in de gevangenis door te brengen om zijn onschuld te bewijzen. U bent niet onschuldig, antwoord de Carson. Iedere daad bewijst het tegendeel. Wanneer u niet de werke lijke moordenaar bent, dan bent u toch in ieder geval medeplichtig. En u zult uw gerechte straf niet ontloopen. Die krijgt iedereen, wanneer hij venhage” ingesteld, zal ook dit jaar weer functionneeren. De heer Woltjer heeft de gelegenheid te baat genomen om ook reeds te wij zen op de grootscheepsche zomeractie, welke wordt voorbereid. Hierover zullen t.z.t. uitgebreider mededeelingen worden gedaan. Dan teekenen zich wellicht ook duidelijker de politieke omstandigheden af. WIJZIGING GEMEENTEBEGROO- TING 1939. Op de Gemeentebegrooting voor 1939 moeten, aan de hand van de thans bekende juiste bedragen, de ramingen van de in de inkomsten en uitgaven voorkomende zg. verzamelposten d.z. de posten, waarvan de bedragen over de verschillende hoofdstukken en para grafen worden verdeeld worden her zien. De ramingen van sommige in de uitgaven voorkomende verzamelposten zijn niet toereikend en moeten dus worden aangevuld. Voor zoover tegen over de aanvullingen geen correspon- deerende inkomstposten kunnen wor den verhoogd of restanten van andere verzamelposten kunnen worden afge voerd, is daarvoor noodig 55.570. Dit bedrag kan van „Onvoorzien” worden afgeschreven. Verder moet de verdee- ling van de toegestane bedragen over de onderdeden der begrooting worden gewijzigd. B. en W. doen daartoe het voorstel. Opgemerkt wordt, dat de oorspron kelijke ramingen in den regel globaal zijn, omdat bij de samenstelling der ontwerp-begrooting, welke plaats vindt geruimen tijd vóór den aanvang van het begrootingsjaar, de juiste gegevens niet bekend zijn. VOORJAAARSACTIE DER V.V.V. ,,’s-GRAVENHAGE”. De directeur der V.V.V. ,,’s-Graven- hage", mr. R. H. Woltjer, is een on dernemend man en hij is steeds bezig en lang niet zonder succes met het beramen van plannen om de resi dentie tot een middelpunt van vreem delingenverkeer te maken. Nauwelijks is het voorjaar gekomen, of hij heeft al weer het program voor een actie klaar om de toeristen uit alle landsdeelen naar onze stad te trekken, als uitgangspunt voor een bezoek aan de bloembollenvelden. Verleden jaar werd voor het eerst een dergelijk plan gelanceerd en uit de ervaringen, welke toen werden verkre gen, is het thans gereedliggende sche ma voortgekomen. In een persconferentie, gehouden in het gastvrije hotel „Wittebrug”, welks directeur, de heer J. G. Meijer, de V.V.V. zulk een goed hart toedraagt, heeft mr. Woltjer ons de details van zijn project meegedeeld. De heer P. J. d’Artillae Brill, secre- taris-penningmeester der vereeniging, leidde de bespreking met enkele woor den in. De voorjaarsactie wordt ondernomen in samenwerking met de V.V.V.’s in de bollenstreek, de Ned. Spoorwegen en de N.Z. Holl. Tramwegmaatschappij en is een kleine, fleurige brochure, welke ten getale van 100.000 haar weg zal vinden over het geheele land en in België, wordt een beknopt overzicht gegeven van de verschillende tochten, welke, met de residentie als uitgangs punt, in de periode 15 April31 Mei, inzonderheid door de bloeiende bollen velden kunnen worden ondernomen. Algemeene propaganda is goed, al dus mr. Woltjer, maar daaraan mag niet ontbreken, dat men de toeristen (en tegelijkertijd de Haagsche burge rij) den weg wijst om het schoons, dat te genieten valt, op de beste en aange naamste wijze te bereiken. Per trein, tram, auto en fiets kunnen tochten worden ondernomen en voor elk er van zijn specaile mogelijkheden aanwezig. De Spoorwegen, de „blauwe tram” hebben bijzonder voordeelige retours ingesteld. De Spoorwegen ver strekken een speciaal retour tot Lisse (mede geldig tot Hillegom), dat het recht geeft de reis te allen tijde te onderbreken, behalve te Leiden en Voorschoten. Van het zelfgekozen station van aankomst uit,.kan men een wandeling ondernemen door de velden en op willekeurig station weer den trein terug nemen. Er zijn fraaie wandelingen uitgestip peld in Hillegom, Lisse en Naaldwijk in welke laatste plaats het jaarlijksche bollenfeest met bloemencorso op 4 Mei plaats vindt. De aangegeven routes laten de bloe menweelde op haar schoonst zien. Hil legom heeft ook dit jaar een 100.000- tal bolen in het dorp uitgeplant. Ook rondvaarten per boot door de bloeiende velden staan weer op ret programma. De geheel bollenstreek bereidt zich op haar schitterende voorjaarsuitstalling voor. Het nieuwe fietspad door de duinen, van Meyendell of tot voorbij Naald wijk, biedt thans voor de eerste maal de gelegenheid om de bollenvelden ook rustig per fiets te doorkruisen. De verlating van de lente heeft in ieder geval dit goede gevolg, dat, zoo als het zich thans laat aanzien, met Pinksteren het bollenfeest nog in vol len gang zal zijn en dat wellicht zelfs in dien tijd juist het hoogtepunt zal zijn bereikt. De Pinksteractie en voorjaarsactie vallen hierdoor samen. Pinksterretours worden uitgegeven, geldig van 1020 Mei. De Spoorwegen hebben een vroo- lijke, zonnige affiche laten maken en de voorjaarsactie van de V.V.V. gaat hiermede thans hand in hand. De bollenberichtendienst, verleden jaar op initiatief der V.V.V. ,,’s-Gra- 38»

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17