van m De landing van de Britsche troepen Noorwegen Het Noorsche leger herstelt zich van den eersten schok 1940. De Duitschers bezetten twee spoor de Zweedsche imen naar en veroveren grens Kongsvinger No. 17546. Woensdag 17 Apr;!. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND Duitsch leg'erbencht het Koning Haakon bij zijn troepen Berlijn spreekt de bezetting van Narvik door de Engelschen tegen PRIJS DEZER COURANT: BUITENLAND EERSTE BLAD. de der Eerste blad, pag. 3. Eerste blad, pag. 2. van weer verleend Vierde blad, pag. 1. van ZWITSERLAND. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Mededeeling opperbevel Amerika volgt nauwlettend de ontwikkelingen in Europa deelen des lands is de toestand ongewij zigd. Engelsche troepen zijn in het Noorden van Noorwegen ontscheept en hebben contact gekregen met de Noor sche troepen. ling heeft Kongsvinger gistermiddag in genomen en zet thans haar opmarsch Noordwaarts voort. De nog volkomen wintersche tempe raturen en de sneeuwlaag maken alle bewegingen bijzonder moeilijk. Het Noorsche opperbevel deelt mede, dat het Noorsche leger zich van den eersten schok hersteld heeft Eerste blad, pag. 1. Minister Spaak bracht in den Se naat hulde aan Noorwegen en besprak de verdediging van de Belgische onaf hankelijkheid. Mussolini heeft zijn rede, welke hij Zaterdag zou houden, uitgesteld. Eerste blad, pag. 3. Met het landsche Duitsche vliegtuigen hebben Britsche oorlogsschepen op de Noordzee aange vallen. Een slagschip zou door een voltreffer geraakt zijn. Vierde blad, pag. 1. Gisteren „Kemphaan een opper- Narvik Neder- door Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3-Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad ƒ3.75 Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct. BINNENLAND Ir. S„ die een belangrijke rol speelde in de Haagsche spionnagezaak, is door de Rotterdamsche rechtbank tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Vierde blad, pag. 2. Tijdens de actie ter zee voor de Noor sche kust gingen 40 oorlogs- en han delsschepen verloren. Eerste blad, pag. 2. De uitbreiding van het door de Duit sche troepen in de zóne van Oslo be zette gebied wordt voortgezet. De trein verbinding Oslo-Frederiksstad-Halden- Kornsjö, tot de Zweedsche grens is weer tot stapd gebracht. Een Duitsche afdee- tegen den vijand niet teruggekeerd. De evacuatie van Oslo. Met gebruikmaking van alle md&elijke vervoermiddelen werd de bevolking uit de stad weggevoerd. Naar uit Batavia wordt bericht, zal het slagkruiserplan a.s. Maandag in den Volksraad in openbare behande ling komen. Derde blad, pag. 1. het K.L.M.-vliegtuig behouden op zich teruggetrokken hebben naar de Zweedsche grens, berusten op fantasie. De ertsspoorlijn van Narvik tot de Zweedsche grens bevindt zich in Duit sche handen. De in en om Narvik ope- reerende Duitsche troepen staan in per manent contact met de hoofdkwartieren in Noorwegen. Engelsche zeestrijdkrachten hebben gisteravond opnieuw de stad en de haven van Narvik beschoten. Er werd echter geen poging ondernomen Engel sche troepen aan land te zetten. Snelheid van beide partyen van groot belang Reuter’s militaire medewerker schrijft, dat de voorhoede van het geallieerde expeditieleger zich thans in Noorwegen bevindt, doch dat de basis, welke de af- deelingen hebben uitgekozen, geheim moeten blijven, omdat de Duitschers in het onzekere moeten blijven tot de troepen aan de kust vasten voet heb ben gekregen. Naar verluidt, zenden de Duitschers reeds per vliegtuig verster kingen in Westelijke richting naar hun jeïsoleerde garnizoenen te Bergen en i’rondheim. Onder deze omstandig heden is snelheid daarom voor beide partijen van zeer groot belang. Waar de strijd woedt Omtrent de krijgsverrichtingen deelt de opperbevelhebber o.a. mede, dat de Noorsche troepen in het Zuidoosten door sterke Duitsche afdeelingen aan gevallen zijn en zich in Oostelijke rich ting teruggetrokken hebben. De strijd duurt voort ten vinger, aan het Hakedal, waar skitroepen met succes de Duitschers in de flank zijn aangevallen. Twee Duit sche vliegtuigen werden neergehaald. Nieuwe valschermtroepen zijn vernie tigd of gevangen genomen. In de andere Westen van Kongs- Mjoesameer en nabij afdeelingen Noorsche Dit nummer bestaat uit VIJF bladen en het „Letterkundig Bijblad” Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 De Engelsche wordt vermist en schouwd. De bondsraad heeft besloten tot het oprichten van een regiment berginfan terie en twee bataljons territoriale troe pen tegen 29 April. Ertsspoorlijn van Narvik naar Zweedsche grens bezet de Duitschers van de Zweedsche grens waardoor zij Noor- Een Duitsche erkenning Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat het bij de door Engeland propa gandistisch zoo groot voorgestelde lan dingen op Noorsch gebied om de vol gende feiten gaat Een landing is waarschijnlijk bij Harstad geschied. Deze plaats ligt op het eiland Hinnöy, dat hemelsbreed ongeveer 70 k.m. van Narvik is gele gen. Narvik en Harstad worden door een breede fjord gescheiden. Het schiereiland ten Noordwesten van Narvik vormt een gespleten, ten deele boschrijk hoogland, dat op ver schillende plaatsen tot meer dan 1000 meter stijgt. De mogelijkheden voor de beweging van groote troepenmach- Van 15 regels 1 50 Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct„ daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct„ fr. p post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct.. buiten de stad volgens posttarief Bij vooruitbetaling Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct. meer. Ten Noordoosten van de Shetland- eilanden heeft een Duitsche duikboot een torpedojager der „Tribal’-klasse tot zinken gebracht. Verscheidene Noorsche torpedobooten werden door de oorlogs- marine in dienst gesteld. Het luchtwapen zette gisteren zijn verkenningsvluchten boven de centrale en Noordelijke deelen van de Noordzee alsmede aan de Noorsche Westkust voort en verkreeg waardevolle inlichtin gen. Ondanks het slechte weer werden eenheden van de Britsche zeestrijd- Krachten door Duitsche gevechtsvlieg tuigen aangevallen. Een groot troepen transportschip werd door voltreffers van het zwaarste kaliber getroffen. Een vijandelijke onderzeeër en een vijande lijke kruiser werden 150 k.m. ten Noord-Westen van de Mold-fjord, zooals reeds gemeld, door zware treffers van bommen tot zinken gebracht. Tijdens contrólevluchten aan de Zuidwestkust van Noorwegen schoten Duitsche ja gers op 15 April een Lockheed-Hudson en een Sunderland vliegboot neer. Een Duitsche machine is van de vlucht De Noorsche legatie te Stockholm beeft United Press gemachtigd, de of- ficieele Duitsche radio-uitzending. waarin gezegd werd dat koning Haa kon naar Zweden gevlucht was. te ont kennen. „Koning Haakon bevindt zich ergens in Noorwegen”, zoo verklaar de de woordvoerder van de legatie De gezante van de Vereenigde Sta ten in Noorwegen, mevrouw Harriman, heeft aan het Amerikaansche departe ment van buitenlandsche zaken mede gedeeld. dat koning Haakon bij zijn troepen is. De gezante zeide. den ko ning onlangs nog te hebben gezien en gesproken. Hij zeide toen, dat hij nooit zichzelf of zijn volk aan de Duitschers over zal geven. Het Noorsche leger strijdt thans en het strijdt goed. Volgens de gezante bestaat er geen twijfel, of de Britsche troepen zijn te Narvik geland en hebben de stad thans in hun bezit. Ook zijn op ver schillende andere plaatsen troepen aan land gezet. De goudvoorraad van de Neder- landsche Bank is in de afgeloopen week verminderd met veertig rrriilioen. Tweede blad, pag. 3. De stryd in de Rombak bergen United Press meldt uit Kiruna: Na een strijd van 4 dagen hebben de Duitschers gisteren de Noren verdreven uit de Rombak-bergen ten Oosten van Narvik. De Duitschers zouden zware verliezen hebben geleden. De taak der Noren in dezen sector kan als geëin digd worden beschouwd. Zij hielden de Duitschers in Narvik, toen de Britten de Duitsche schepen in de lucht deden springen. Zij blokkeerden ook den spoorweg, zoodat de Duitschers daar van geen gebruik meer konden maken. De Duitsche troepen bestaan uit Tyro- lers en Oostenrijkers. Zij hebben nu twee wegen open: ten eerste de Rom bak-bergen blijven verdedigen en den aftocht naar Zweden dekken en ten tweede de bergen verdedigen tot de troepen uit Narvik zich hebben gevoegd bij die te Montedalen om dan gezamen lijk zich een doortocht te banen tot den weg naar Tromsö. Beide wegen loopen dood. Wanneer zij vechtende in Noor delijke richting trekken, zullen zij ko men te staan tegenover de beter uit geruste Noorsche troepen en de bittere Omtrent de plannen der Regeering met betrekking tot een eventueele ben- zinedistributie zijn nadere bijzonder heden bekend geworden. Vierde blad, pag. 1. Bij de verdediging van Narvik is de gezagvoerder der torpedojagers, kapi- tein-ter-zee Bonte, in een heldhaftigen strijd tegen de Britsche overmacht ge sneuveld. Van de bemanningen der be schadigde en niet meer gevechtsklare torpedojagers, die hun munitie geheel verschoten hebben, werd tweederde deel ingelijfd bij de verdediging van Narvik ter versterking van de in die zóne opereerende troependeelen. Voor de eerste maal wordt van Duitsche zijde toegegeven, dat Britsche troepen op Noorsch gebied zijn geland, namelijk te Harstad, op 70 k.m. ten Noordoosten van Narvik. Geen pogingen werden gedaan om in de omgeving van die stad aan wal te gaan. Het bezetten van de spoorwegverbindingen van Narvik en van Trondheim naar de Zweedsche grens door de Duitsche troepen, zal de taak van de Britsche expeditie ernstig verzwaren. Het voortdurende stilzwijgen van Britsche officieele zijde over de ontwikkeling maakt een overzicht van de gebeurtenissen moeilijk. De blokkade en de troepenontscheping worden voortgezet. In snelheid van bezetting schijnen de Duitschers de Engelschen op het oogenblik echter nog ver vóór te zijn. De gevechten op kleine schaal duren in verschillende plaatsen voort. Het door de Noren ontruimde stadje Kongsvinger, ten Oosten van Oslo, is door de Duitschers in bezit genomen. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Berlijn: In Narvik is de toestand onveranderd. De Londensche propagandaberichten als zou Narvik door Britsche troepen bezet zijn en als zouden de Duitschers ten zijn daar buitengewoon gering. is uit Oslo Schiphol teruggekeerd. Derde blad, pag. 1. convoyeeren koopvaardijschepen hulpschepen, zal half Mei worden be gonnen. Vierde blad, pag. 1. Ten Noorden van Höfefoss namen Duitsche pantsertroepen met succes aan den strijd deel. De oorlogsmarine ge schermde het vervoer van personeel en materieel naar Noorsche havens. Als onderdeel van de stelselmatige uitbrei ding der kustverdediging werden de kustversterkingen in de Oslo-fjord in vollen omgang voor den strijd gereed gemaakt. dat uit bereikt, in tweeën hebben gesneden. o.a. De uitbreiding van den oorlog tot Scandinavië, welke een nieuw keer punt in de Europeesche worsteling zou beteekenen zal de groote neutralen nopen hun houding nader te bepalen. De Ita- liaansche pers kiest duidelijk partij voor den as-genoot ten aanzien van de ge beurtenissen in Noord-Europa. Geruch ten doken op dat Italië aan den oorlog zal gaan deelnemen, n.l. op den Balkan. Sommige Fransche bladen meenden dat Italië zijn invloed zou uitbreiden door een aanval op Zuid-Slavië op hetzelfde oogenblik, dat Duitschland Roemenië zou aanvallen. Andere geruchten voor zien een optreden van Japan; weer an dere het deelnemen van Amerika aan den oorlog. President Roosevelt heeft in zijn jongste rede een waarschuwing laten hooren. Hij zeide o.a., dat de Ame rikanen gereed moeten zijn om geweld met geweld te keeren en dat de Nieuwe Wereld direct betrokken was bij wat er in de Oude Wereld gebeurde. De be kende senator Pittman heeft gisteren in een radiorede te kennen gegeven, dat „de vrede en de veiligheid van de Ver eenigde Staten terstond via Zuid-Ame- rika, Midden-Amerika en Mexico be dreigd zouden worden, indien de oorlog in een totalitaire overwinning eindigde. Eenzelfde dreiging zou echter niet be staan, als Engeland en Frankrijk over winnaars zouden zijn”. Amerika zou derhalve moeten mede werken om te voorkomen, dat de partij van de geallieerden verloren zou gaan. De kans op directe Amerikaansche deel neming aan den oorlog lijkt niet groot. Een andere kwestie is echter of Amerika de gelegenheid zal benutten om de hand te leggen op Groenland en wellicht ook IJsland, de Deensche be zittingen, welke na de bezetting van Denemarken door Duitschland van het moederland zijn afgesneden. In ver schillende Amerikaansche bladen werd het voorstel gedaan om op Groenland de Monroeleer toe te passen. Groen land bergt groote rijkdommen in zijn bodem. Op een persconferentie heeft men aan minister Huil gevraagd, of de Vereenigde Staten Groenland in bescher ming zouden nemen. De minister ant woordde, dat hem geen plannen van die strekking bekend waren. Hij herinnerde er echter aan, dat Roosevelt Groenland onlang^ heeft beschreven als „een land van het Westelijk halfrond”, hetgeen onderstelt, dat het in het gebied van de Monroeleer valt. Wat IJsland betreft heeft Reuter uit Washington vernomen, dat IJsland en de Vereenigde Staten schikkingen heb ben getroffen voor directe diplomatieke betrekkingen. Zal Engeland accoord gaan met even tueele Amerikaansche aanspraken op Groenland? Lord Lothian, de Britsche ambassa deur te Washington heeft na een onder houd met ambtenaren van het departe ment van buitenlandsche zaken, verkla ringen aan de persvertegenwoordigers gedaan. Hij deelde mede, dat Groot- Brittannië noch Canada in de richting van Groenland of IJsland zouden op treden, tenzij zeker zou blijken, dat Duitschland voornemens zou zijn te trachten deze te bezetten. Voorts ver klaarde hij, dat Groenland een goede luchtvaartbasis voor Duitschland zou kunnen zijn, doch dat de Duitschers deze nimmer zouden kunnen in stand houden. Zonder eenige moeite zouden wij hun daar een slag kunnen toebren gen. De ambassadeur gaf uitdrukking aan de meening, dat Groenland duidelijk binnen de Monroeleer valt, daar het binnen het Westelijk halfrond ligt. Hij Voegde hier bij, dat de status van IJs land waarschijnlijk anders was. Het stelsel der navycerts zou mogelijk wor den uitgebreid tot den Stillen Oceaan, teneinde te voorkomen dat van de Westkust van Amerika zendingen via Busland Duitschland bereiken. De minister van Defensie heeft be paald, dat buitengewone verloven (voor ernstige ziekte, huwelijk, over lijden, examens enz.) zullen worden. Het Noorsche telegraafagentschap „ergens in Noorwegen” meldt, dat de Noorsche opperbevelhebber, generaal Ruge, een proclamatie heeft gepubli ceerd, waarin hij zegt: Wij werden verrast, hetgeen de ver warring der eerste dagen verklaart, doch wij beginnen de orde aan het front en daarachter te herstellen. Wij hebben vele harde klappen gekregen en zullen er nog wel meer krijgen, doch wij zijn niet meer alleen, daar Engeland en Frankrijk tusschenbeide zullen komen De Britsche troepen bevinden zich reeds in het land. Onze taak is, weer stand te bieden tot de hulp doeltref fend is geworden. Wij zullen succes hebben als wij volhouden en één zijn. Monroeleer zou van toepassing zijn op Groenland duikboot „Thistle” als verloren be- De opbrengst der Rijksmiddelen ook in Maart weer gestegen. Derde blad, pag. 1. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekehd De algemeene positie in Noorwegen is in den loop van den 16en April door verdere versterking van de Duitsche troepen en door de beveiliging van belangrijke spoorwegverbindingen ge consolideerd. In de zóne van Narvik hebben Duit sche troepen de ertsspoorlijn tot aan de Zweedsche grens bezet. Een Noor sche afdeeling; welke verzet pleegde, werd na een kortstondig gevecht met bloedige verliezen voor den tegenstan der vernietigd. Een deel werd gevangen genomen, de rest wist zich over de Zweedsche grens in veiligheid te brengen. Bij Harstad. op het eiland Hinnoy, 60 k.m. ten Noorden yan Narvik, heeft de vijand troepen aan land gezet. In de naaste omgeving van Narvik werden dergelijke pogingen niet ondernomen. In de zóne van Trondheim drongen Duitsche troepen door tot de Zweed sche grens en bezetten zij de spoorlijn via Meraaker. In de zóne van Bergen verliep de dag rustig. Bij Stavanger ondernam het Britsche luchtwapen opnieuw luchtaanvallen in den nacht van 15 op 16 April, welke echter geen schade aan militaire doelwitten aanrichtten In de zóne van Kristiansand hebben nog twee Noorsche batterijen zich aan de Duitsche troepen overgegeven. De geallieerde troepenlanding Naar United Press verder uit Kiruna meldt, zijn de geallieerden halverwege de Ofotfjord geland. Een deel der troe pen begaf zich in de richting van Nar vik, het andere in de richting van het district, waar de volgende slag mis schien zal worden uitgevochten. De ge allieerden zullen, terwijl de Noren met de Duitschers op de Rombakbergen af rekenen, misschien naar het Zuiden trekken om zich aan te sluiten bij de Noorsche troepen aldaar. Vrijdag speelde zich het laatste ge vecht op zee af. Een Duitsch vliegtuig vloog boven de sta da u,- vloog boven Narvik en liet groote voorraden medicamenten vallen. kou der bergen moeten verduren. Ver binding met de strijdkrachten op zee en te land bestaat niet, de bevoorrading staat stil. Een laatste wanhopige poging zou kunnen zijn: blijven op de Rombak bergen en vandaar uit den vijand zoo veel mogelijk schade te berokkenen. De bevoorrading zal per parachute dienen te geschieden. Gisteren landde er een vliegtuig op de Rombakbergen. De Duitsche manschappen zijn allen zeer jong, sommigen nauwelijks 17 jaar, maar zij zullen de weersomstandig heden in het gebied nabij den Pool cirkel niet kunnen verdragen. Zelfs de beste Noorsche bergtroepen waren phy- siek vrijwel uitgeput. Misschien ook zullen de geallieerden hen uithongeren. Het Duitsche nieuwsbureau deelt mede, dat de Noren aanzienlijke verlie zen hebben geleden. Een aantal Noren werd gevangen genomen, terwijl 200 over de Zweedsche grens werden ge drongen en daar geïnterneerd zijn. De gevechten in het Zuide- iyk deel van Noorwegen De Londensche bladen berichten uit Stockholm, Trondheim hebben wegen Op verscheidene plaatsen, o.a. te Dombaas, zijn valschermspringers ge land, doch zij zijn allen gedood of ge vangen genomen. In de dichte wouden van Kongs vinger bestoken de met geweren gewa pende Noorsche skipatrouilles de Duit sche afdeelingen, die van de sneeuw veel hinder ondervinden en wier ver bindingen worden afgesneden. België versterkt zijn veiligheids maatregelen. Vierde blad, pag. 1. De Duitschers hebben, volgens mededeeling van het Duitsche bevel, de ertsspoorlijn van naar Zweden bezet. Eerste blad, pag. 1. HAAGS! HE COUR AN 550310; OVERZICHT is Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E G. Ruijs, Heerenstr, 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 UITBREIDING VAN DE DEFENSIE. a

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1