Oslo door verraad in handen der Duitschers gekomen De Britsche vlootactie voor België zal zijn onafhankelijk heid verdedigen Narvik p,7;;;, I I 1 I I I I Verklaring van minister Spaak IJSFABRIEK EERSTE BLAD, PAGINA 2. TTAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 17 APRIL 1940, Duitsch legerbericht beeld gesteld Fransche legerberichten handelsschepen teerden MORGENAVOND 18 APRIL BELLAMY-FILM IN DE DIERENTUIN ENTRÉE 30 CT. De Britsche lucht aanvallen op Stavanger Noorwegen aan alle neutralen ten voor- ENGELAND. BELGIE. Luchtalarm in Zweden Aan het vliegveld werd groote schade aangericht f f f bergingsvaartuig gezonken. Duitsche aanval door de Britsche troepen afgeslagen De sterkte van de Duitsche troepen in Noorwegen ROOMIJS VOOR ALLE DOELEINDEN 483e STAATSLOTERIJ Zie verder le blad, Pa9- 'S-GRAVENH AAGSCHE De rol van de Noorsche nationaal- socialisten RECLAMES. RECLAMES. April DERDE LUST 20652. S bommenwerper naderde van Beide zijden leden verliezen. nog United Press meldt uit Kiruna aan de Zweedsch-Noorsche grens: Veertig oor logs- en handelsschepen ligger op den bodem van de haven van Narvik en van enkele omringende fjords Deze kolos sale vernietiging is het gevolg van drie snelle Britsche vlootacties en een lucht bombardement in vijf dagen tijd. Deze gevechten en hun resultaten zijn van beslissende beteekenis geweest voor En geland om vasten voet in Noorwegen te krijgen. De betrekkingen met Neder land. naar de ertskade gesleept v.-; zinken. Voorts ontwapenden zij en Noorsche Noorsche tale sterkte Noorwegen geschat. Eenige Noorsche burgers gedood, verklaart Berlijn. Britsche tegenspraak. Het Britsche departement van lucht vaart deelt mede, dat in het legerbe richt van het Duitsche opperbevel ten onrechte wordt beweerd, dat Maandag vijf vliegtuigen verloren zijn gegaan. Zware verliezen aan beide zijden. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt vandaag bekend Aan het Westelijke front hebben onze stoottroepen ten Zuidwesten van Mer zig vier vijandelijke onderkomens opge blazen. Zij versloegen de uit meer dan 50 man bestaande Britsche bezetting en brachten gevangenen, wapenen en mu nitie als buit binnen. Borginon voor inte- 1 zich af- den Vol- 12661 12670 12727 12865 13361 13570 13818 1409- 14141 1443’ 14540 14934 17267 21286 17401 21416 17612 21520 18546 22226 18816 22298 18851 22868 19018 22952 19100 23039 19213 23495 19332 23581 19969 24062 20717 24641 21021 24692 Nadat de minister zijn rede had uit- -1 Loumaye aan- Hij vroeg van aan- Bei- Het Britsche bergingsvaartuig „Dis perser” (313 ton) is ter hoogte van de Noordkust van Schotland vergaan. De uit negen koppen bestaande bemanning is om het leven gekomen. boulevard, die Geen Finsche vrijwilligers Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Helsinki: Naar aanleiding van het Engelsche radiobericht, volgens hetwelk zich Fin sche vrijwilligers in geheele groepen naar Noorwegen bégeven en de Finsche regeering een betuiging van sympathie tot Noorwegen gericht heeft, deelt het Finsche telegraafagentschap mede, dat, naar uit ingewonnen informaties is ge bleken, deze berichten lederen grond missen. Gistermorgen is verscheidene malen luchtalarm gemaakt in de gebieden ten Noorden van Strömstad, waar ver scheidene Duitsche vliegtuigen werden gezien. Twee vreemde vliegtuigen, naar men gelooft Duitsche, zag men vliegen over het eiland tegenover de haven van Gothenburg. De Zweedsche batterijen openden het vuur, toen de vliegtuigen boven het eiland Björkö verschenen. Men gelooft, dat een vliegtuig een nood landing heeft gemaakt op het eiland tegenover Gothenburg. Een tweede toe stel is ontkomen. Op Woensdag 10 April vond een Brit sche aanval van torpedojagers plaats, waardoor 16 handelsvaartuigen in de haven van Narvik tot zinken werden gebracht. Een Duitsche torpedojager werd getorpedeerd en zonk, terwijl twee andere in brand geschoten werden en strandden. Een Britsche kruiser wera dien dag tot zinken gebracht, drie Brit sche torpedojagers liepen vast op de kust of werden eveneens tot zinken ge bracht, een andere Britsche torpedo- bootjager werd buiten gevecht gesteld Britsche vliegtuigen hebben Maan dagnacht verscheidene explosieve en brandbommen laten vallen op de open stad Stavanger, alsmede op het vlieg veld in de nabijheid van het Duitsche nieuwsbureau. Helaas werden eenige particuliere huizen getroffen en een aantal Noorsche burgers gedood. Een bom, welke aan den rand van het vlieg veld neerkwam, trof twee Noorsche vliegtuigen van oud model, welke in brand raakten. Bijzondere schade werd niet aangericht, afgezien van eenige treffers op de startbaan, welke spoedig hersteld kon worden. Reuter s speciale correspondent bij de Britsche troepen meldt over den afgesla gen aanval, dat de Duitsche troepen door de duisternis oprukten. Zij werden echter teruggedreven en minstens zes Duitschers sneuvelden. Ook de Engel- schen léden eenige verliezen. Het Fransche legerbericht van gis* teravond meldt: Op een gedeelte van het front, dat door Britsche troepen is bezet, heeft de vijand een door artillerie voorbereiden aanval ingezet. Deze aanval werd afge slagen en de vijand heeft gevoelige ver liezen ge.eden. In het gebied van de Saar heeft onze artillerie op vijandelijke groepen ge schoten. Activiteit onzer verkennings- elementen in het Oosten der Vogezen. Het Fransche legerbericht van he denochtend luidt: „Niets te melden”. f 25.006 No 7365. 2.000 No 19795. 1.000 No 6810. 100 No 6226, 14509. 1068 1161 1242 12.2 1421 2145 2281 2319 2584 2588 2615 3021 3324 1465 3474 3742 3961 5022 5889 5904 6036 7807 7911 8115 8342 8497 8541 8553 f 45. 15585 .5628 15688 15770 15827 16001 16151 16316 1642.' 16444 16460 16687 17009 I I en i i i i vernietigd J nog van het Frannes-fort was overge bleven. De vier Duitsche torpedoboot- jagers, die nog inr staat tot vechten wa ren, zagen het gevaar, dat zij liepen om in den smallen ingang van de baai van Narvik ingeslotcn te worden en voeren ijlings weg naar de Harjangs- fjord, waar zij den strijd begonnen. De Duitschers, die, zooals gezegd gebrek aan munitie hadden, en die tevoren reeds een ongewone handigheid getoond hadden in het lanceeren van torpedo’s bij gevechten op zeer korten afstand trachtten de Britten in t een kleine ge- vechtsruimte in te sluiten. Deze ma noeuvre faalde echter. De „New York Times” meldt uit Washington, dat volgens de inlichtin gen, die sommige autoriteiten uit Ame- rikaansche bronnen hebben ontvangen, de sterkte van de Duitsche troepen in Noorwegen op meer dan 18.000 man wordt geschat. In Denemarken liggen 17 troepen transportschepen werkeloos in verband met de door de geallieerden gelegde mijnen, en de vliegtuig- en duikboot- activiteit. Hieraan wordt nog toege voegd, dat Duitschland, naar uit de be richten blijkt, voornemens was 30.000 man te zenden, waarvan er 8000 door het zinken van troepentransportsche pen zijn afgevallen. Volgens berichten uit Zweden zou d? totale sterkte der Duitsche troepen 60.000 man bedragen. De Britsche luchtaanvallen hebben geleid tot een versterking van den Duitschen af weer op den grond. Een heden licht 1 zwaar luchtafweerge schut zijn aangekomen en in de door de Duitsche troepen bezette gebieden opgesteld. Vooral versterkt is de luchtafweer te Stavanger Bergen en Trondheim. Volgens het Noorsche telegraaf-agent- schap, passeeren voortdurend Duitsche vliegtuigen boven Oesterdalen, op weg naar Trondheim. Blijkbaar zijn vele dezer toestellen van Deensche bases opgestegen. In de buurt van Elverum bevinden zich sterke Noorsche troepen op de bruggen over de rivier Glomma. Onder de bruggen zijn mijnen geplaatst. Ten gevolge van hevigen sneeuwval, de sneeuw ligt op sommige plaatsen 50 c.m. hoog, werden de Duitsclie ge motoriseerde eenheden opgehouden. Naar het voorbeeld der Finnen hebben Noorsche skiërs „zélfmoOrd-patrouil- les” gevormd, die het den Duitschen af- deelingen moeilijk maken en hun ver bindingen probeeren af te snijden. De opmarsch van 16.000 man Duit sche troepen naar Elverum is tot staan gebracht. De Noren voor Elverum ver sterken hun stellingen en leggen enkele versterkingswerken aan. Zoodra de Duitschers hun posities hebben verste vigd, wordt voor Elverum en Hamar een beslissende slag verwacht. De bur gerbevolking werkt de Duitschers tegen door de levensmiddelenvoorraden uit de steden te verwijderen en in de pro vincie te verbergen. In het uiterste Zuidoosten hebben de Duitschers, naar verluidt, thans de ge heele provincie Oestfold bezet. De to- der Duitsche troepen in wordt op 60.000 man Noorsche „zelfmoord”- patrouilles zich bezig heeft gehouden met de kwestie van het internationale touris» me. Spr zou een accoord willen tus- schen België en Nederland, opdat geen paspoorten meer noodig zouden zijn voor het gaan van het eene land naar het andere. Vanmiddag wordt het debat over de begrooting van buitenlandsche zaken voortgezet. doop” vertoond voor een gezelschap van Noorsche bankiers en industrieelen. zei de Duitsche gezant, dat dit geen oorlogsfilm, maar een vredesfilm was omdat zij liet zien, welk een lijdens weg regeeringen, welke den vrede ver kozen, haar volk bespaarden De No ren verlieten de Duitsche ambassade met sombere gedachten. Verbijstering in Oslo. Dien morgen gebeurde er niets in Oslo dan dat Duitsche bornmenwerpers boven de stad vlogen om schrik aan te jagen. Duizenden menschen, in staat om te vechten, stonden werkeloos en wachtten waarop Alles scheen volkomen gedesorganiseerd te zijn. De stad was lamgelegd. Het was half drie in den middag. Ik ging naar het hotel terug, waar de portier mij vroeg „Gaat u naar het binnenkomen van de Duitsche troepen kijken?” Wat zegt u, de Duitschers Ja. zij kunnen elk oogenbhk op den boulevard zijn. DE VOEDSELPAKKETTEN AAN DUITSCHLAND VIA NEUTRALE LANDEN. Het departement van handel houdt zich bezig met het groote aantal per sonen, dat geld zendt naar verschillen de agentschappen in neutrale landen, hoofdzakelijk Nederland, België en Zwitserland, met de opdracht levens middelen en kleedingpakketten naar Duitschland, Polen en Oosterfrijk te zenden. Deze zendingen hebben thans verontrustende afmetingen aangenomen en worden beschouwd als een belang rijke bijstand voor den vijand. Der halve is besloten, dat deze stroom van geld naar vijandelïjk gebied moet op houden. Er zijn thans bewijzen ontvangen, dat organisaties gevestigd zijn in neu trale landen, welke de geldzendingen uit Engeland moeten ontvangen en daar voor levensmiddelen- en kleedingpak ketten naar Duitschland moeten zen den. Men gelooft, dat vluchtelingen voor een groot deel verantwoordelijk zijn voor deze zendingen en dat het aantal brieven, waarin iedere week geldzendingen worden overgemaakt, in de duizenden loopt. AUSTRALISCHE VLIEGERS TE LON DEN AANGEKOMEN. Gisteravond is te Londen een gezel schap vliegers uit Australië aangekomen ter versterking van het Australische luchteskader, dat met Kerstmis in En geland is aangekomen en dienst doet bij het kustcommando. Op 12 April bombardeerden tien Brit sche marinevaartuigen de haven, waar bij een Noorsche kanonneerboot van de kustwacht, welke door de Duitschers gebruikt werd voor troepentransport en voor vervoer van materialen, in brand vloog. De laatste Britsche vlootaanval vond plaats op Zaterdag. Twee buiten ge vecht gestelde Duitsche torpedojagers, die naar de haven gesleept waren, wer den hierbij tot zinken gebracht, in Rambakfjord werd een Duitsche toi» pedojager door een torpedo getroffen en tot zinken gebracht. De drie overge bleven Duitsche torpedoboot jagers wer den gedwongen terug te keeien naar hun basis in Rambakfjord waar zij door hun eigen bemanning werden op geblazen. Tijdens deze gevechten werd een Engelsche torpedoboot jager tot zinken gebracht, terwijl een andere aar den grond liep Het doei van den eersten Britschen vlootaanval scheen hoofdzakelijk er op gench’ te zijn alle koopvaardijschepen buiten gevecht te stellen en het fort bij Frannes te vernietigen, terwijl tevens verkenningen werden ondernomen en men van Britsche zijde trachtte zoo veel mogelijk Duitsche schepen te pak ken te krijgen Het eerste doel bereik ten de Engelschen, maar in den zeeslag in Ha.jangsfjord, welke volgde, kregen zij gevoelige klappen. De berichten hier- omtrei t gaven aanvankelijk abusieve lijk aan. dat bij dezen aanval alle Duitsche schepen waren tot zinken ge bracht. Uit latere berichten bleek ech ter, dal vele der gezonken schepen Engelsche waren. Van de oorspronke lijke Duitsche vloot van vijf groote tor- pedobootiagers werd er een tot zinken gebracht en werden twee zwaar be schadigd teruggedreven naar Harjangs- fiord. HOTELS - CAFÉ’S - RESTAURANTS BANKETBAKKERS THEATER BIJEENKOMSTEN FAMILIE - FEESTJES Vurige vredelievendheid en een krachtige wil tot handhaving der neutraliteit heffen niet het recht op om zich te verdedigen, wanneer men wordt aangevallen. De eenige omstandigheid, waaronder wij de hypothese en eventualiteit zouden aanvaarden van te gaan strijden in een oorlog, dien wij tot iederen prijs willen vermijden, zou zijn de verplichting om onze onafhanke lijkheid te verdedigen. Want boven de neutraliteit, de liefde voor den vrede, staat de vrijheid, welke bo ven alles heilig is (applaus op alle banken). Ik ben er mij van bewust, dat wan neer wij zouden worden meege sleept in den oorlog, wij nog tra gischer beproevingen zouden onder gaan dan die van welke andere oorlogvoerende natie ook. En ik ge voel geen schaamte wegens egoïs me, wegens ’t heilige egoïsme, dat mij bezielt, wanneer ik alles doe om België rampen te besparen, welke het niet verdiend heeft. PRIJZEN VAN 9047 9312 9801 9917 10151 10364 1 10827 11010 11102 1 11641 I 11956 12037 12335 .15460 I 12439 Twee toestellen zijn slechts van ver kenningsvluchten op de Noordzee niet teruggekeerd. Duitsche bommenwerper in Zweden tot dalen gedwongen. Uit Stockholm wordt gemeld, dat gis teren een Duitsche bommenwerper in Varmland op Zweedsch grondgebied tot dalen is gedwongen. Trekking van 17 DERDE KI.ASSF VERDACHTE VREEMDELINGEN ONDER BEWAKING. De regeering heeft besloten de be- wakingsmaatregelen ten aanzien van vreemdelingen uit te breiden. Vreem delingen, die op onwettige wijze het land zijn binnengekomen sedert einde Maart zullen over de grens geleid wor" den. Sommige vreemdelingen, wier ac tiviteit argwaan wekt, zullen onder bij zondere bewaking worden gesteld. De vernietiging van de Duitsche strijdkrachten. Slechts eenmaal in den strijd liepen de Britsche torpedoboot jagers de monding van de fjord binnen; een werd getor- neteerd en zonk, terwijl een andere aan den grond liep, maar van dit oogenblik af lag. onverzettelijk, de Britsche vloot in de monding van de fjord en zaaide vernietiging onder de Duitsche torpedo- bootjagers. die meedoogenloos de diepte van de fiord werden ingejaagd Er was geen ontkomen aan Toen een bijna ge heel L ilnelooze torpedobootjager door Engelsche granaten tot zinken werd ge bracht. achtten de andere Duitschers het biükbaar noodig krijgsraad te hou den. Zij vluchtten in de richting van den zevenhonderd meter hoogen berg aan het eind van de fiord en heten de schepen met volle kracht aan den grond loonen. De bemanningen zochte» een goed heenkomen naar den wal: de com- mpodan*en staken den bra^d in de ma gazijnen en met geweM’go explosies. ’-«„n de schonen de lucht in. Nog uren’ang bleef een wolk 'deze zwarte rook over het Poolland hangen. De Belgische minister van buiten landsche zaken, Spaak, heeft gisteren tijdens de behandeling van de begroo ting van buitenlandsche zaken in den Senaat een verklaring afgelegd over de buitenlandsche politiek van België. Allereerst gaf hij sympathie voor de Deensche en Noorsche naties. Sinds bijna 8 maanden, aldus begon de minister, is West-Europa onder de wapenen. Rondom onze grenzen houden millioenen mannen de wacht en tarten elkaar. Sedert een 10-tal dagen zijn 2 bevriende volken in den maalstroom meegesleurd. Wij volgen de inspanning van Noorwegen met temeer ontroering, omdat dit land steeds diep vredelievend is geweest en trouw neutraal (Geroep „zeer goed” en applaus op alle banken) Zijn positie kwam dus de onze na bij, zijn gevoelens waren gelijk aan die, welke ons bezielen. Dit land had door zijn arbeid, zijn sociale wetgeving, door het geheel aan vooruitgang, dat het vertegenwoordigt, onze Europee- sche beschaving verrijkt en in vele op zichten beschouwden wij het gaarne als een voorbeeld. Sommigen konden twijfel koesteren aan zijn krijgsmansverdiensten. Wat mij betreft, in het heldhaftig avontuur van Noorwegen wijs ik er vooral op, dat de liefde voor den vrede, de eerbied voor de neutraliteit, de herhaalde ma len uitgesproken wil om zijn land te sparen voor de ontzettingen van den oorlog, niets wegneemt van den vasten wil 'om, wanneer dat noodig is gewor den, den vaderlandschen grond te ver dedigen, integendeel. (Langdurig applaus op alle banken). Zoo zullen de neutralen en wij zelve in de houding van Noorwegen een les. een voorbeeld vinden. Wij zijn ons er van bewust, dat wij onzen plicht hebben gedaan en daarom gelooven wij het recht uw vertrouwen en uw medewerking te vragen. Onze plicht is duidelijk wij willen een taak ten uitvoer leggen, waarvan wij weten dat zij zwaar is en wij zijn er zeker van, dat wanneer gij ons wilt helpen, wij die taak tot een goed einde zullen brengen (Langdurig applaus). Majoor Quisling, de nazi-leider in Noorwegen.-was tijdens de filmvertoo- ning en het organiseeren der expedi tie. te Berlijn en keerde Zaterdag 6 April naar Oslo terug. Een vaJsche order De Duitschers konden de Oslo-fjord niet b.nnenkomen zonder de Noorsche marinebasis te Horten te controieeren. Om half twee in den nacht van Dins dag drie en een half uur voordat Berlijn s ultimatum aan dr Koht was overhandigd ontving de comman dant van drie Noorsche oorlogsschepen te Horten een dringende boodschap. Deze was geteekend door Koht zelf tenminste, dat dacht de commandant, en hij nam dus aan, dat zij van de regeering kwam. Er stond het nevel in, dat de Noorsche schepen niet moes- '.en vuren op Duitsche oorlogsscnepen. welke de fjord binnen zouden varen en dat zij hun bemanningen onmid- déllijk zonder wapenen aan land moes ten brengen. De commandant twijfelde helaas niet aan de echtheid van de order en gelastte al zijn mannen aan land tt gaan, met uitzondering van de stokers en bedienden. Deze drie schepen wa ren dus voor de verdediging van Noor wegen uitgeschakeld. Er was echter één fout begaan de samenzweerders in Oslo wisten niet, dat de Noorsche mijnenlegger „Olav Tryggvason” voor reparaties onverwacht de haven was binnengekomen. Dit schip ontving geen orders en bleef dus in conditie om te strijden en het heeft dan ook de ..Emden” en een duikboot getorpe deerd. De kruiser „Blücher” zonk door het vuur van het ford Oskarborg. De engten van de Oslo-fjord varen afgesloten met mijnen. Om half twee in den ochtend van 9 April zijn al deze mijnen onschadelijk gemaakt door de Noorsche marine, die daartoe orders had ontvangen van de verraders Zóó is het land weerloos gemaakt. Voorbereidingen voor den grooten slag. Des avonds slaagden twee Duitsche torpedojagers erin de geblokkeerde in vaart van de Ofotfjord binnen te varen en zich bij de rest der Duitsche strijdkrachten te voegen In allerijl maakten zij zich gereed voor den strijd welke zou volgen. Twee der aan den grond geloopen groote torpedoboot- jager^ wisten zij vlot te krijgen en zij sleepten deze schepen naar de kade, waar zij met hun nog bruikbare kanon nen het gunstigst lagen om met hun vuur den ingang van de haven te be strijken. Haastig poogde de bemanning de gaten in de scheepsromp te reparee- ren, hiertoe hadden zij echter niet vol doenden tijd. De vier bruikbare torpedo- bootjagers slaagden erin de schade te repareeren; zij hadden echter met muni- tiegebrek te kampen. Zaterdagmiddag den 13en April ’s middags om vijf mi nuten voor half twee naderde het Brit sche eskader torpedojagers, versterkt openden uit en spoedig de twee al- --Duitsche Wij liepen naar den vol menschen was. Het vreemdste waren de Noorsche politie-agenten, die de afzettingen voor de trottoirs vormden. Een van hen vertelde mij. dat de Duitschers er h 10 minuten zouden zijn. Even na drie uur kwamen twee vrachtwagens met Duitsche soldaten over den boulevard aanrijden. De sol daten hadden de geweren over den schouder, alsof men hun verzekerd had. dat er geen weerstand te vree- zen was. Even later ging er een ge mompel onder de menigte op. Men zag een Duitsch escorte, begeleid door Noorsche politie-agenten. naar het pa leis gaan. Noorsche politie-agenten dragéh nooit wapens. Daarom korden zij de order van de regeering, om Quisling te arresteeren, ook niet uit voeren. Inmiddels naderde de Duitsche hoofdtroep. Twintigduizend of dertig duizend bewoners van Oslo, waarvan de helft mannen waren, die militairen dienst konden doen, stonden te kijken. Een groote, breedgeschouderde officier, generaal von Falkenhorst en twee an dere officieren kwamen direct achter de Noorsche politie aan. Zoo nu en dan brachten von Falkeil- horst en die twee officieren den nazi- groet aan personen in de menigte, die den nazi-groet brachten. Het moeten Duitsche agenten geweest zijn, die reeds wéken in Oslo waren. Van ens hotelbalcon brachten twee nazi’s den groet. Eén van hen was een blonde, Duitsche vrouw, wier man in ons ho tel de laatste dagen voortdurend druk bezig was geweest. Noorwegen’s hoofdstad met bijna 300.000 inwoners werd bezet door een Duitsche strijdmacht van 1500 man. Als verwonderde kinderen stonden dé Osloërs te kijken.. Niemand deed iets, Iedereen was met verbazing geslagen;. De gezichten stonden strak. Het was of zij een fantastische parade zagen, iets, wat niet te doen had met het werkelijke levén. I sëhe. eskader f met twee kruisers. De Britten het vuur van de Ofotsfjord brachtén al heel r; 't 2 reeds buiten gevecht gestelde torpedojagers, die door hun kameraden naar de ertskade gesleept waren, tot I wat er Uit Londen wordt vernomen, dat de Britsche luchtaanval van Maandag op Stavanger, de voornaamste Duitsche luchtbasis in Noorwegen, bijna een uur heeft geduurd. Vliegtuigen, welke arri veerden nadat de aanval was begon nen. zagen hun doel reeds op vele mijlen buiten de kust door het schijn sel der branden, welke bij vroegere aanvallen waren ontstaan. Een roode gloed verscheen boven Stavanger en men kon fel-brandende vliegtuigen zien aan het Zuidelijk uiteinde van het vliegtuig. Op de startbanen weraen rechtstreeksche treffers geplaatst. Een zware bom ontplofte dicht bij den con troletoren van het vliegveld en een tweede deed een feilen brand in de nabijheid ontstaan. De bombardements vliegtuigen vielen in opeenvolgende groepen aan. Zij vernielden vliegtuigen en gebouwen en deden vele bomkra- ters in de oppervlakte van het vlieg veld ontstaan. Een speciale correspondent van de „Daily Telegraph”, die thans te Stock holm is, na te Oslo de Duitsche inva sie te hebben meegemaakt geeft hier van een Overzicht, waarin hij laat uit komen, dat de overrompeling ai.een door verraad der Noorsche nationaal- socialisten is geslaagd. De hoofdstad en de zeehavens zijn zoo schrijft hij. niet veroverd door een gewapende macht. Zij zijn met groote snelheid door een reusachtige koel bloedige samenzwering in handen van den vijand gevallen. Door het land te doordringen met nazi-agenten en door verraad van en kele hooggeplaatste Noorsche burger lijke en militaire autoriteiten, bracht de Duitsche dictatuur haar Trojaansch paard in Noorwegen. Op het vastgestelde uur waren het de Duitsche en Noorsche verraders, die de sterke Noorsche forten on machtig- maakten. Hiervoor was het noodig. dat eenige sleutelposities in de administratie en in de vloot ii> handen van de verraders waren. De samenzwering voldeed voor 90 pCt. aan het tevoren opgemaakte plan. Slechts hier en daar gebeurde iets, dat de sa menzweerders niet verwacht hadden maar de meeste Noorsche havens ston den toen reeds wijd open. Om het Duitsche plan te doen sla gen, was de inneming van drie sleu telsteden. Oslo, Bergen en Narvik, noodig. Narvik werd door zijn com mandant aan de Duitschers verraden. Hoe Bergen’s haven is genomen, blijft een mysterie. Maar het gewichtigste doel van de nazi-samenzwering was, zich het onrrfdidellijke bezit te ver zekeren van de Oslo-fjord met haar machtige forten. De Duitsche zeestrijdkrachten en troepen zijn in den nacht van 4 Apri1 dus vier dagen vóór dat de Engel schen mijnen legden naar Noorwe gen in zee gegaan. De extremistische nazi-leiders ondersteunden den Führer in zijn voornemen tot bezetting van Noorwegen, tegen den zin van de mili taire autoriteiten. Op den avond van 5 April werd in de Duitsche legatie de film de „Vuur- uitgelezen officieren. Na afloop gesproken, sloot de liberaal zich bij diens woorden r*~ echter een nadere verduidelijking de voornemens der regeering ten zien van de betrekkingen tusschen gië en Nederland. De Vlaamsch nationalist sprak zich op zijn beurt uit grale neutraliteit. Spr. heeft gevraagd, of België niet uit kenbond zal moeten treden. De katholieke senator Sobry ver klaarde, dat de Vlaamsche rechterzijde, evenals het geheele Vlaamsche volk'

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2