1 1 h STADSNIEUWS BINNENLAND KUNST EN LETTEREN FINANCIEEL TTAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 17 APRIL 1940. TWEEDE BLAD, PAGINA 3. E\N ANTONIETTI PLAN CENTRUM-WEST TOONEELGROEP „HET MASKER” HET HAAGSCHE TRIO Kamermuziekavond in Diligentia Nederlandsche vereeniging van huisvronwen EEN POESJENELLENTHEATER IN DE RESIDENTIE VOORDRACHTAVOND JAC. VAN ELSaCKER Vrecselijke ouders”, bij de tooneelgroep Het Masker. Van links naar rechtsLiesbeth Sanders, John Gobau en Magda Janssens. CARLA DE RAET BIJ HET NEDER- LANDSCH TOONEEL. CREMATIE MEVR. E. SANNES-SANNES Het ten verkoop voorhanden hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleve- r®n, invoeren en uitvoeren, alsmede bet vervoeren, voor zoover de be bouwde kommen en langs openbare ^egen en voetpaden betreft, is over- tenkomstig art. 19 dier wet toege staan tot en met Zondag 21 April. De Vogelwet 1912 stelde den termijn van verkoop, enz. op drie dagen, m- d‘en de laatste dag op een Zondag viel, doch de Vogelwet 1936 maakt <teze uitzondering niet meer. RESIDENTIE-ORKEST. Die Zauberflöte. Op Vrijdag 19 dezer zal de jonge piamst h dat TEN EIGEN BATE AANGEWEND. G. DE GOUDVOORRAAD VAN DE NEDERLANDSCHE BANK. Kievitseieren. Ingevolge het bepaalde in art. 17 1 van met 19 In de week van 815 April verminderd met veertig millioen. Blijkens den weekstaat van de Neder landsche Bank, 15 April gepubliceerd, be droeg de goudvoorraad 1.195.286.156 te gen 1.235.302.113 op 8 April of 40.025.957 minder. De zilvervoorraad bedroeg op 15 April ƒ9.258.171 tegen 9.602.622 op 8 April of f 344.451 minder. Op 15 April was dus de metaalvoorraad tezamen 1204.544.328. Bankbiljetten en assignatiën, alsmede op De directeur van het Nederlandsch Too- neel, de heer Cor van der Lugt Melsert, deelt ons mede, dat Carla de Raet, het volgende seizoen aan zijn gezelschap ver bonden zal zijn. ADRIENNE CANIVEZ Men verzoekt ons mede te deelen, Adrienne Canivez, die thans verbonden is aan het Residentie Tooneel, het komend seizoen deel zal uitmaken van het Ruys- ensemble. N.V. droogdokmaatschappti „Soerabaja” Naar wij vernemen, zal door den raad van commissarissen van de N.V. Droog dok Maatschappij „Soerabaja” aan de al- gemeene vergadering van aandeelhouders, te houden op 20 Mei a.s., worden voor gesteld, een dividend van 8 pCt. uit te keeren. InHoteldesIndesis af ge stapt de heer Valdez de Mende-ville, gezant van de Chileensche republiek hier ter stede en te Brussel. brette), W. Vermeer (tenor), Hans de Roo (violist), J. van Leeuwerden (decla matie), Lo Leva (accordeonniste), A. Koppen (piano), het Friederich-ballet (leiding Elizabeth Krug), The merry Brothers /acrobaten), Charles Coupeur (conferencier). een j verkocht. Hij ilitiebewaring gesteld. SHAKESPEARE-OPVOERING VAN „KUNST AAN ALLEN” Op Donderdag 18 April geeft het Neder landsch Tooneel onder auspiciën van ..Kunst aan Allen” een opvoering van „De vroolijke vrouwtjes van Windsor” van William Shakespeare, met de vertaling van dr. Burgersdijk. Bijzondere regelingen zijn getroffen voor de leden der Haagsche Volksuniver siteit en het Nederlandsche Tooneelver- bond, afd. ’s-Gravenhage. Anton Roemer speelt de rol van Sir John Fallstaf. Voeding in oorlogstijd. Dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn, gepensionneerd kolonel Ned.-Ind. le ger, sprak tot slot van de vergade ring over de voeding in oorlogstijd. Spr. wees er o.a. op, dat men beter i gebruik moet maken van de groote eiwitreserve, welke in de magere melk zit. Door krachtige propaganda dient men er op te wijzen, dat bijv. nagelkaas veel minde? vet, maar niet veel minder eiwitten bevat dan vol vette kaas en dus een belangrijk eiwitvoedsel is. Spr. wees er verder op, dat een smakelijke bereiding van het voedsel van het grootste belang is. Door goede voorlichting op het ge bied van een doelmatige samenstel ling van menu’s in een 14-daagsche periode, met de daarbij behoorende bereidingen van bepaalde gerechten, gelegen ten'zuidoosten van de Mozart- TOSCANINI NAAR ZUID-AMERIKA. Toscanini en het N.B.C.-orkest uit New York,' bestaande uit honderd leden, zul len zich op 31 Mei inschepen voor het geven van zestien uitvoeringen in Brazi lië, Argentinië en Uruguay. De steden Buenos Ayres, Saopaolo. Rio de Janeiro en Montevideo staan garant voor de kos ten van deze tournée. Dit is sedert vijf en twintig jaar Toscanini's eerste bezoek aan Zuid-Amerika. Op Zondagavond 21 April a.s. zal Jac. van Elsacker in Diligentia een voordracht avond geven, waarbij dr. K. F. Proost een korte inleiding zal houden over Elckerlyc. ook gemeentebesturen deden een be roep op onze plaatselijke afdeelingen. Na dit openingswoord werden de huishoudelijke punten van de agenda behandeld. Bij de verkiezing van vier hoofdbe stuursleden waren aan de beurt van aftreden mevrouw M. J. Brauns Schagen, niet herkiesbaar, en de da- Zeevarenden zullen, gedurende de schietoefeningen, dezen sector vermij den terwijl uitloopende schepen, welke „De moeilijkheid van een modern stuk” aldus Cocteau in een toelichting tot zijn „Les parents terribles” „lijkt mij: te brengen een groot, krachtig spel en toch een getrouw schilder te blijven van een uit haar koers geslagen maatschappij”. Uit andere zinsneden blijkt, dat hij een stuk heeft willen schrijven, waarbij de enscèneeringen bijzaak zijn, het spel hoofdzaak is: .voor groote tooneelspe- lers. handeling. Een modern speelstuk dus. Nu: een speel stuk is het inderdaad geworden, een aaneenrijging van scènes, waarvan de ééne al heftiger !s dan de andere; een rij. die wordt gèopend en gesloten met een onverkwikkelijke wilde scène, waarin een niet alleen lichamelijk maar vooral ook zielszieke vrouw zich vergiftigt, hetgeen den tweeden keer eindigt met haar dood. Maar modern? Wij hebben juist dikwijls moeten denken aan den ouderwetschen draak, waarin men de dramatische effec ten niet hoog genoeg kon opvoeren en ze niet genoeg kon opeenhoopen. Iets speci fiek moderns hebben wij in handeling of situatie evenmin kunnen ontdekken, want deze gecompliceerde familie- en liefdesge schiedenis kan zich in elk tijdperk op vrij wel dezelfde manier af spelen. Het moderne moeten wij wellicht zoeken in een meer of minder opzettelijken psy- cho-analytischen achtergrond en de meer of minder verwrongen zielscomplexen: de moeder met haar ziekelijk-overdreven, aan waanzin grenzende liefde voor haar zoon, de tante met haar onvruchtbare liefdesge voelens voor den man van haar zuster; deze man, door de matelooze liefde van zijn vrouw voor hun zoon verdrongen uit haar leven en troost zoekend bij een jong meisje; de zoon, die zijn moeder liefheeft als kameraad en zijn mannelijke liefde schenkt aan hetzelfde meisje; dit meisje, dat den jongen man liefheeft en houdt van den ouderen beschermer, in wien zij later den vader van den jongeman herkent; de vele Uiterlijke en innerlijke conflicten, welke uit deze situatie voortvloeien. Wij moeten erkennen, dat het* stuk, met al zijn uiterlijke heftigheid, inderdaad in we zen een ingewikkeld zielsconflict tot grondslag heeft. „Modern” kan men dit echter niet noemen, want men vindt dit door de geheele tooneelliteratuur, doch een feit is, dat hierdoor de waarde van Coc teau’s werk uitstijgt boven het uiterlijke gebeuren. Hij is er in geslaagd, zijn werk ondanks de ouderwetsche „van-dik-hout zaagt-men-planken”-effecten ook voor het moderne publiek interessant te maken. De dikwijls (althans in de Nederlandsche vertaling) te onnatuurlijk en te literair, zelfs rhetorisch. klinkende dialoog doet hieraan wel eenige afbreuk. Ko Arnoldi, als regisseur, en de spelers hebben een dankbaar gebruik gemaakt van de overvloedige gelegenheid tot sterk, kleurig en luidruchtig spel. Zij hebben in dit genre knap werk geleverd. In de eer ste plaats Magda Janssens, wier moeder figuur uitstekend was aangevoeld prachtig werd uitgebeeld, zoodat men in nige deernis gevoelde voor deze van-bin- nen-uit zoo wreed gemartelde zielszieke: waarlijk een buitengewone creatie, diep- menschelijk en innig-tragisch. Ook Jan Retèl gaf mooi, door-en-door nerveus spel als de zoon, met een uit bundigheid, die in het genre van dit stuk volkomen te accepteeren is. John Gobau gaf zeer verdienstelijk relief aan de twee slachtige figuur van den vader-minnaar; zeer verdienstelijk óók was Liesbeth San ders in de moeilijke rol van de meer pratende dan handelende tante. Lies de Wind tenslotte, hoewel de zwakste in dit ensemble, was zeer wel te accepteeren als het in zoo pijnlijke situatie geplaatste meisje. De voorstelling heeft in den Koninkl. Schouwburg warm applaus gekregen, dat vooral den spelers van harte gegund is, maar zeker óók voor een deel bestemd was voor het stuk, dat ondanks de be zwaren toch in niet geringe mate de toe schouwers bleek te interesseeren. De dames op het tooneel kregen bloe men. KONINKLIJK CONSERVATORIUM VOOR MUZIEK Vrijdag 19 April, des avonds om 8 uur, zal in de zaal van het Kon. Conservato rium, Korte Beestenmarkt 7, door de leer lingen een voordrachtsoefening worden gehouden. Jean Antonietti in Diligentia zijn tweeden piano-avond in dit seizoen- geven. Bovengenoemd ensemble bestaat uit de heeren André Rodenhuis, piano, Emile van Amersfoort, viool en Engelbert Oskam, violoncel. Reeds bij een vroeger optreden maakte het trio een gunstigen indruk. Ook thans was dit het geval. Als eerste nummer was een noviteit ge kozen een Trio in D-dur van Ossa Casar. Ultra modern is deze muziek niet. Zij doet heelemaal niet erg nieuw aan. Men hoort er Fransche beïnvloeding in uit den vóór Debussiaanschen tijd. De be koring is een zekere warmte en volheid van klank. De behandeling van viool en cel wijst op voortreffelijke kennis van de klankmogelijkheden dezer instrumenten. Maar ook op een uitnemend begrip bij de spelers. Het samenspel was uitmuntend en het lijkt ons dat de fraaie, eertijds wellicht wat al te fijne (naar het dunne zweemende) toon van den violist aan vo lume gewonnen heeft. De Elégia, een boeiend „zangstuk” kwam in harmo nische klankschoonheid over. Ook de Finale een thema met variaties, noopte tot aandacht. Er is bewegings en stem- mingsverscheidenheid Moeilijk wordt het den hoorder niet gemaakt, maar het zal menigeen aangenaam zijn, om naar deze soort natuurlijk-vloeiende en kleurige muziek te luisteren Aan waardeering heeft het niet ontbroken. Vervolgens het Trio in Fis-dur opus 7 van Wolf-Ferrari. Het Sostenuto werd met meesleepende bewogenheid gespeeld. In de octaven-melodieën der strijkers ontwikkelde de violist een bijzonder zan- gerigen toon. De bas van den cellist steunde prachtig. De pianist toonde zich uitnemend musicus wiens spel bij alle pianistische kwaliteiten als zoodanig, op het wezen der compositie in de eerste plaats gericht is. Trouwens, de spelers beseffen alle drie ten zeerste dat een dienend musiceeren de hoogste opvatting van hun taak beteekent. De weergave van het Largo was van treffend voor name artisticiteit. Het laatste deel vormde een wel niet belangrijke maar toch leven dige afsluiting' die gaaf en stijlvol ge geven werd. De vertolking vond enthou siasten bijval. Ook bloemen ontbraken niet Na de pauze het Trio opus 8 in B (niet Bes)-dur van Brahms, een vroeg werk van den meester maar toch heel wat meer dan de composities vóór de pauze de kenmerken van het genie dra gend. Hoeveel sterker hier de individuali teit der stemmen. In de vertolking ook hier weldadigheid van klank, iets, dat in het bijzonder wat de strijkers aangaat, in den piano-trio- vorm een buitengewone kwaliteit betee kent. die van hooge mate gewaardeerd verdiend te worden. Behalve het nobele pathos is ook de lichtheid te releveeren zooals die in het Scherzo tot uiting kwam. Wonderschoon ook werd de gevoelige me lodie gespeeld Teeder en toch met de noodige nadrukkelijkheid. Het Adagio klonk ingetogen en tevens expressief. Vol komen heeft de voordracht ons den ernst en innichetid van dit stuk bewust doen worden. In het slot-Allegro wisselen gevoels- dranp en lichtheid kernachtige kracht en sierlijkheid elkander af. Ook hier bezat de weergave spanning en bezieling. Het publiek reageerde terecht met geestdrif tig applaus. Een uitstekend trio. Bankbiljetten en assignatiën, reke g-courant saldi, beliepen op 15 Apr 1.439.420.644 tegen 1.482.553.742 op 8 ...pril of 43.133.098 minder. Schietoefeningen te Hoek van Holland Op 17 en zoo noodig op 18 en 19 April a.s. zal van 8 uur 's avonds worden geschoten met geschut. Van één uur voor den aanvang tot het einde der schietoefening zal be noorden den Nieuwen Waterweg een rood licht worden getoond. Er wordt geschoten in een sector, begrensd door de richtingen W. en N.N.W., ge trokken uit de semaphore tot een af stand van 6000 meter uit de kust en een hoogte van 300 meter. Bij een der grenzen van den sector zal zich, nabij de territoriale grens een vaartuig van de Kon.Ned.Marine bevinden. Dit vaartuig zal, behalve de normale verlichting, een rood rondom schijnend licht toonen van een uur voor den aanvang tot het einde der schietoefeningen. Plannen van Guido van Deth Onlangs werd in de Koninklijke Kunst- zaal Kleykamp alhier ter gelegenheid van de opening van de schilderijen-ten- toonstelling van Lucas Bauer door den hier ter stede wonenden Vlaamschen let terkundige Guido van Deth een opvoe ring gegeven van eèn oud-Vlaamsch pop penspel: De dood, die bijkanst stierf. Deze driehonderd jaar oude klucht werd voor het tooneel omgewerkt. Later werd zij in den ouden vorm hersteld en in den Antwerpschen Poesjenellenkelder opge voerd. Naar wij vernemen, heeft de succesvol le opvoering door den heer van Deth en zijn medewerkers, de heeren J. en C. de Cler, plannen doen opkomen tot het doen stichten van een Poesjenellen-theater hier ter stede De heer van Deth. die met tal van andere kunstbroeders woont in het thans zgn. Artistenhofje aan de Trompstraat, heeft voor zijn Poesjenellentheater een goede huisvesting gevonden in het oude Regentenhuisje, dat bij dit hofje behoort. Hij is thans in onderhandeling hierover en, naar wij vernemen, is de kans van slagen zeer groot. Binnen afzienbaren tijd zal de residentie dus, evenals Ant werpen en Brussel, een bijzondere at tractie rijker zijn Er zullen steeds af wisselende kluchten gespeeld worden in het genre van het spel, dat bij de eerste opvoering zoo’n succes had. RESIDENTIE-TOONEEL Gedurende het a.s. week-einde zal door het Residentie Tooneel, directeur Dirk Verbeek in den Kon. Schouwburg de vol gende stukken worden gespeeld, t.w. Vrij dag 19 April, 50ste voorstelling van het prachtige tooneelspel „Roofvogels”, van Lillian Hellman, onder regie van Johan de Meester. Zaterdag 20 en Zondagmiddag 21 April gaat de schlager van het seizoen „Toontje heeft een paard geteekend!”, onder regie van Bets Ranucci-Beckman. Zondagavond 21 April gaat Molnèr’s comedie„In een smal straatje” onder regie en in de bewerking van Adolphe Engers. LIEDER-AVOND LAURENS BOGTMAN. Het programma voor den lieder-avond van Laurens Bogtman, op morgen in Dili gentia, vermeldt behalve een tweetal aria’s van Bach, met begeleiding van piano (Hans Schouwman) en obligaat viool (Fer nando Zepparoni) liederen van Schumann, Hugo Wolf, Schouwman, Ketting, Badings er. Röntgen. Bovendien zal Hans Schouw man nog eenige soli ten gehoore brengen en wel composities van B. van den Sigten- horst Meyer. In verband met de buitengewone opera- opvoèring in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, te geven door de Ne derlandsche Opera Stichting onder aus piciën van het Residentie-Orkest en Con- cert-Diligentia, deelt men ons het vol gende mede: Dat de Nederlandsche Opera Stichting de onsterfelijke Zauberflöte Zaterdag 20 April tot opvoering brengen zal, verdient warme waardeering en belangstelling, evenals het feit, dat zij dit doet met uit sluitend Hoïlandsche acteurs en actrices: Willem van Santé JSarastro), Cor van Munster (Tamino). Johan Lammen (spre ker), Cris Taverne en Henk Angenent (priesters), Frieda van Hessen (koningin der -nacht), Corry Bijster (Pamina), Gré Brouwenstijn. Ruth Horna en Ans Stroïnk (hofdamés der koningin), Francina Bij loos, Alice Brederode en Anni Steiner (knapen), Anton Eldering (Papageno), Elisabeth Glastra van Loon (Papageno), Gerrit Kijk in de Vegt (Monostatos), Jo han van der Ploeg en Gerard Holthaus (geharnaste mannen). De ensceneering en regie zijn van prof. Lothar Wallerstein, de muzikale leiding berust bij den dirigent Paul Pella. woningen. Deze zijn thans op de ge- leenen: mevr. C. van Diest-Hoeksema bruikelijke wijze in groepen ingedeeld, (mezzo-sopraan), Lydia del Mare (sou- en wel in vijf groepen, waarvoor, met uitzondering van een groep, welke in dit opzicht is vrijgelaten, minimum- inhouden zijn vastgesteld. In het beloop der straten zijn geen veranderingen aangebracht, behalve in het gedeelte van het plan, De 25-jarige betonwerker D. v. genoot eenigen tijd onderdak in het Tehuis voor Onbehuisden. Op 4 Maart werd hij ontslagen, nadat hij enkele dagen tevoren een bestelling aangeno men had van een <J!-'nstbode uit de Vivienstraat, om een waschmand met diverse artikelen af te halen in een perceel aan den Bezuidenhoutscheweg. Van G. heeft zich van deze opdracht gekweten, evenwel was hij toen niet meer in het Tehuis en de waschmand rr-<t inhoud is nimmer in de Vivien- straat bij bestemming hebben benoorden den Nieuwen Waterweg, hun route moeten kernen bezuiden de lichtbrulboei voor ben Nieuwen Waterweg. „Vreeselijke ouder s”, door Jean Cocteau. kan veel worden bereikt. Tenslotte legde spr. den nadruk op de dringende noodzakelijkheid om in i alle steden organisaties op te richten voor massavoeding, omdat tijdens bombardementen velen hun voedsel niet zullen kunnen bereiden. Spr. kwam tot de conclusie, dat ten aanzien van de volksvoeding tal van goede maatregelen zijn genomen door de Regeering, door vereenigingen en door de conserveeringsindustrieën. Dit neemt niet weg, dat er nog zeer veel moet worden gedaan. Des avonds zijn de dames ten stad- huize ontvangen. Onder groote belangstelling heeft he denmorgen op Westerveld de crematie plaats gevonden van mevr. E. Sannes Sannes, oud-lid van het hoofdbestuur van den bond van soc.-democratischt vrouwen, en oud-presidente van de Haagsche sociaal-democratische vrou wenclub, overleden te dezer stede. De kist was gedekt met de partijvlag der S.D.A.P. Aanwezig waren de minister van Water staat, Ir. J. W. Albarda, de leden der Tweede Kamer W. Drees A. W. Ijzer man en H. de Boer, de Bond van Soc.- Dem. Vrouwenclubs was vertegenwoor digd door mevr. A. E. J. de Vries-Bruins. lid van de Tweede Kamer en mej. mr. E. Ribbius Pelletier, lid .van de Eerste Ka mer. Namens de Haagsche soc.-dem. vrou wenclub waren aanwezig mevr Reitsma- Valkena, mevr. Bleumink, Otto Aumons en mevr. Bouma van Strieland. Verder waren aanwezig Carry Pothuis-Smit, oud-lid van de Eerste Kamer, mevr. M. Wibaut-Ber- denis van Berlekom, mej. D. de Jong, me vrouw L. Tilanus, de heer Diepenhorst van de federatie ’s-Gravenhage der S.D.A.P en andere vrienden bekenden. Mevr. A. E. J. de Vries-Bruins zeide, dat met de familie hier vele vrienden bijeen waren gekomen om afscheid te nemen van mevr. Sannes, die thans ver lost is uit haar lijden, dat zij dapper heeft gedragen. Het was de wensch der overledene, dat geen toespraken zouden worden gehouden, welke wensch voort kwam uit haar eenvoud en bescheiden heid, twee deugden, welke haar sierden Zij had gevraagd naar haar laatste rustplaats te mogen worden gedragen onder de vlag der partij, die haar zoo dierbaar was. Bij een der laatste bezoe ken, welke spr. haar bracht, vroeg zij allen te gfoeten en te bedanken, omdat zij zoo goed voor haar waren geweest en dat waren er velen. Wij zullen de herinnering bewaren aan een lieve en moedige vrouw, die in deze moeilijke tijden meer gebukt ging onder het groote leed van de wereld dan onder haar eigen smart. Zij heeft verlangd naar de rust; wij hopen, dat zij die in vrede zal genieten. De organist speelde „Über allen Gip- feln Ruh” van Schubert, het slotkoor uit de Matthaus Passion van Bach en bij het dalen van de kist het Andante uit de 5e Symphonic van Beethoven. De eenige zoon heeft voor de belang stelling dank gezegd. Algemeene vergadering te Leeuwarden. De Nederlandsche vereeniging van huisvrouwen hield gisteren en van daag in Leeuwarden haar zeven en twintigste algemeene vergadering. In haar openingswoord zeide de voorzitster, mevrouw Ch. Neytzell de Wilde—Mac Gillavry, dat het verheu gend is te constateeren, dat algemeen wordt getracht van de omstandighe den het beste te maken. Gemeen schappelijke moeilijkheden brengen het besef, dat gemeenschappelijk een uitweg moet en kan worden gevonden. Dat de groote vrouwenvereniging daarin een zeer werkzaam aandeel zou willen nemen, spreekt vanzelf. De Regeering oordeelde, dat medewer king van de vereeniging in verschil lende commissies gewenscht was en ook gemeentebesturen deden een VOLKSUNIVERSITEIT. Op morgenavond 18 April, kwart over acht, zal mevrouw W. L. Boldingh-Goe- mans een herhaling geven van haar voor dracht over Finland. Zij zal op dezen avond spreken over den Nobelprijswinnaar F E. Sillanpaa en zijn boek „Silja” en óver Unto Seppanen en zijn boek „Waar de meren bruisen”. De voordracht heeft plaats in het gebouw van de Volksuniver siteit, Laan v. Meerdervoort 49; een even tueel batig saldo van dezen avond zal ter beschikking worden gesteld van den op- bouw van Finland. en i laan, waar eenige wijziging noodig is gebleken ter verkrijging van een goede aansluiting aan het aangrenzende ge deelte van het uitbreidingsplan ’s-Gra- venhage-West (plan Waldeck) het welk thans ook wordt herzien. De overige wijzigingen betreffen voornamelijk de volgende punten. In de eerste plaats is de bestem ming van enkele bouwterreinen gewij zigd, o.a. aan den Muurbloemweg, waar in plaats van boven- en beneden woningen eengezinshuizen zijn ontwor pen, met het oog op de gunstige lig ging dezer terreinen tegenover Meer en Bosch en op den hoek van de Ap- pelstraat en de Laan van Meerder voort, waar de bestemming van een gezinshuizen, eventueel winkels, is ge wijzigd in die van boven- en beneden woningen, eventueel winkels. Voorts is ten aanzien van de bebou wing aan de Thorbeckelaan en de Groen-van-Prinstererlaan, met behoud in het algemeen van het voorgeschre ven profiel van beganegrond, drie ver diepingen en kap of kapverdieping, wijziging in de toegelaten woningtypen gebracht. Op verschillende plaatsen zijn voorts voortuinen ingevoegd. Tenslotte zijn enkele wijzigingen van meer ondergeschikt belang aange bracht, welke voortvloeien uit de prak tijk of in overeenstemming zijn met de nieuwere inzichten wat betreft de plaatsing van de gebouwen ten op zichte van elkaar. Gelijk gebruikelijk geeft de verorde ning aan B. en W. de noodige bevoegd heden inzake afwijking van het plan. Morgen geeft het gezel- schap „Con Amore” een cabaretavond in het Tehuis voor Ouden van Dagen aan de Morsestraat. Medewerking ver- Gedeeltelijke herziening uitbreidings plan ’s-Gravenhage-West., B. en W. hebben den gemeenteraad ter vaststelling voorgesteld het ont werp van een plan tot herziening van het plan van uitbreiding ’s-Gravenha- ge-West, voor zoover betreft terreinen, gelegen ter weerszijden van het ge deelte van de Laan van Meerdervoort tusschen de Appelstraat en den Pales- trinaweg (plan Centrum-West). Het plan omvat in de eerste plaats de gronden, waarvoor de Raad bij be sluit van 9 September 1935 reeds een herzieningsplan vaststelde (de gron den, ongeveer aansluitende aan de toen bestaande stadswijken en gele gen ten zuiden van de Balsemienlaan en ten oosten van den Muurbloemweg en den Palestrinaweg) en verder de gronden, gelegen ten noordoosten van de De-Savornin-Lohmanlaan, tusschen het verlengde van de Balsemienlaan en de Daal-en-Bergschelaan, waarop betrekking heeft het bij raadsbesluit van 1 October 1934 vastgestelde her zieningsplan. In het herzieningsplan zijn voorts verwerkt de voor enkele gedeelten der onderhavige terreinen in 1937 en 1939 vastgestelde herzieningen, n.l. het bij raadsbesluit van 10 Mei 1937 vastge stelde herzieningsplan voor gronden gelegen tusschen de Verdistraat, de Ri- golettostraat, de Bizetstraat, de Mo- zartlaan en de Handellaan, en het bi. raadsbesluit van 17 Juli 1939 vastge stelde herzieningsplan voor gronden, gelegen ten zuiden van de Laan van Meerdervoort, tusschen de Thorbecke laan en de Handellaan. Het ontwerp van het herzieningsplan heeft gedurende den bij de Woningwet vastgestelden termijn voor een ieder op de Gemeentesecretarie ter inzage gelegen, terwijl deze ter-inzage-legging op de voor geschreven wijze ter openbare kennis is gebracht. Er zijn geen bezwaarschriften ingekomen. De herziening komt in hoofdzaak neer op nadere detailleering van de bestaande bebouwingsvoorschriften, waarbij deze, met handhaving van de hoofdgedachten van het plan, in over eenstemming zijn gebracht met de thans dienaangaande heerschende op vattingen. Dit laatste geldt ook ten aanzien van de inhoudsbepalingen der mes A. van Gilse—van Geldermalsen, Oh. Neytzell de Wilde—Mac Gillavry en G. PekelharingWijnne. De laat ste drie bestuursleden werden herko zen, terwijl in de plaats van mevrouw BraunsSchagen gekozen werd me- vrouw dr. W. H. Posthumusvan der Goot. Mevr. BraunsSchagen werd tot eere-lid benoemd. Mej. S. H. de Glee, voorzitster van den bond van leerkrachten bij het nij verheidsonderwijs voor meisjes, sprak op den tweeden dag over ,,wat doet het nijverheidsonderwijs voor ons huisvrouwen, onze dochters en ons personeel?”. der Vogelwet 1936 is het rapen kievitseieren toegestaan tot en i- April a.s. COMMISSIE VOOR SCHOOLVOOR STELLINGEN. Een viertal tooneelisten, de dames Nell Knoop en Adrienne Canivez en de heeren Ben Grpenier en Johan Fiolet hebben ten behoeve van de Middelbare Scholen een programma samengesteld, dat als een uit stekende illustratie bij het literatuuron derwijs, in het bijzonder voor de Gym nasia en Lycea beschouwd kan worden. Op uitnoodiging van de „Commissie voor Schoolvoorstellingen” trad bovenge noemde combinatie gisteravond op voor een publiek, bestaande uit leerlingen van de hoogste klassen der Gymnasia en van die der Gymnasiumafdeeling der Lycea alhier. De voorstelling had plaats in de aula van het Vrijzinnig Christelijk Lyceum. Een tot in de uiterste hoeken gevulde zaal volgde met groote belangstelling Let zeer gevarieerde programma. Zoowel het luchtige deel vóór de pauze als het meer ernstige daana vielen erg in den smaak. Zonder aan het overige tekort te doen mag vooral gewezen worden op de uitstekende opvoering van fragmenten uit ,De Wol ken” van Aristophanes in de vertaling van dr. Ch. Deknatel, de voortreffelijke creatie, die Adrienne Canivez gaf van de kat in de bewerking voor het tooneel van de fabel van Aesopus, de lijkrede op Caesar uiet Shakespeare’s Julius Caesar door Johan Fiolet en Ben Groenier’s vertol king van de rol van Vosmaar de spie uit Vondel’s Gijsbrecht van Aemstel. Het was een in alle opzichten geslaagde avond. t afgeleverd. Deswege stond hij de politie gesignaleerd en gisteren heeft men hem in Rotterdam aange houden Hij werd op transport naarde residentie iesteld en heeft bekend de residen b inholKj aan een op- »«»ehn»,"d HU I. kooper te hebben voorloopig In pol— W F

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 7