Opbrengst Rijksmiddelen blijft stijgen Haagsche Courant van Woensdag 17 April 1940 Het K. L. M.-vliegtuig Kemphaan” op Schiphol ion ■I Bemanningivcilig uit Oslo in ons land terug Zr* BINNENLAND w hu is ie Hoe onbewoonbaar-verklaring werd behoed een voor Dijk vertelt Door mist, hagel, sneeuw en Het slagkruiserplan Ruim zes meer aan het Omzetbelasting opnieuw teruggeloopen millioen directe belastingen eerste kwartaal Weerkundige Waarnemingen ij 1 Evert van van zijn wedervaren lage bewolking DERDE BLAD. PAGINA l. in Maandag a.s. in openbare behande ling in den Volksraad „Het kan als een wonder beschouwd worden, dat de machine volkomen onbeschadigd bleef. Men kan wel zeggen, dat nog nooit sedert het bestaan der K.L.M. een van haar vliegtuigen zooveel ge vaar heeft geloopen’ BEWONER SLOEG ZELF AAN HET RESTAUREEREN ryKLFS voor ingewijden nog y j als een verrassing kwam gisteren in den loop van den dag de blijde tijding, dat het K.L.M.-vliegtuig „Kemphaan”, dat zich te Oslo bevond op het oogenblik, dat deze stad door de Duitsche troepen werd bezet, op yreg was naar Nederland. Te ongeveer vijf uur gistermid dag landde de oranje geschil derde Douglas D.G. 3 op Schip hol en werd de bemanning, be staande uit gezagvoerder Evert van Dijk, den telegrafist J. Sut- torp, den werktuigkundige P. J. Jung en den steward C. Meyer, op hartelijke wijze begroet door hun verheugde gezinsleden, ter wijl ook de directeur der K.L.M., de heer A. Plesman, ter verwelkoming aanwezig was. L - u. 753 m.rrL, na hedenmiddag inte- In dit geval schiep dit weer echter Omzetbelasting. Overige middelen. „Nou, dat konden we wel”, verklaar de van Dijk, en op 4000 meter hoogte vloog de „Kemphaan” langs het reeds gedurende September gevolgde traject van Kopenhagen, waar men Kastrup om half twee verliet, naar Schiphol, tot dicht bij de Nederlandsche kust, in wolken en sneeuwbuien zittend, waar door men geen enkele maal eenig vlieg tuig tegenkwam. „Het kan als een wonder beschouwd worden” aldus van Dijk „dat de machine volkomen onbeschadigd bleef. Men kan wel zeggen, dat nog nooit se dert het bestaan der K.L.M. een van haar vliegtuigen zooveel gevaar heeft geloopen”. leg, besloten de openbare beraadsla gingen hierover te doen aanvangen op Maandag aanstaande, te half negen des morgens. Zoo noodig zal dien dag nog een avond-vergadering worden ge houden. De spreektijd is bepaald op veertig minuten voor de behandeling in eer sten termijn en op twintig minuten voor die in tweeden termijn. Indische persstemmen Over het bij den Volksraad inge diende Vlootplan-1940 schrijft de „In dische Courant” o.m.: Wij wisten het natuurlijk allang, de voor keu- Verwachting tot den avond van 18 Aprz Plaatselijk eenige regen, vooral in het Zuid-Oosten, halfbewolkt tot betrokken lucht; 's nachts zachter. de hun Barometerstand van hedenmiddag 12 uur Het dunne pijltje geeft den stand aan van gisteren. vliegveld te hebben doorgebracht, keer de de bemanning, toen haar te kennen *as gegeven, dat haar aanwezigheid hier niet langer gewenscht was, naar de stad terug. Noorsche toestellen in brand geschoten. Toch heeft men nog waargenomen, hoe twee Noorsche militaire machines trachtten op te stijgen, hetzij om te vluchten, hetzij om een overigens toch hopeloozen strijd aan te binden. Voor dat deze machines echter nog van den grond los waren, werden zij tijdens het taxiën in brand geschoten. Medewerking verkregen. Gedurende de dagen, die volgden, heeft gezagvoerder van Dijk alles in het werk gesteld, om te trachten, met zijn machine weg te komen. Nederland- ®the autoriteite» waren er in Oslo niet nog los, doch wanneer de bewoner tijd zal hebben en geld, zal ook hierin wor den voorzien. Om den kap van den schouw werd een „val” van frissche kleuren aangebracht. Planten van ver schillenden aard vroolijken het rieur op. De bewoner, celibatair, kookt zichzelf en ontwierp zijn eigen kent je. Een kast werd uitgebroken en op planken kreeg het allerhande keu kengerei een plaats. In de zoldering van de kast werd een gat gemaakt, een pijp werd er doorheen geleid en op deze wijze worden de „kookdam- pen” afgevoerd. En zoo is er nog meer in het eenvoudige, keurig onderhou den, huisje, dat de commissie bij haar bezoek frappeerde. Het steunde het advies, dat aan het Gemeentebestuur moest worden gegeven over al of niet verdere bewoning van het huisje, in gunstigen zin. Zoo telt het voormalige „Schildershof” nog één bewoner. Aangrijpende tooneelen. Details omtrent den toestand te Oslo gedurende de dagen, welke hij er heeft doorgebracht, mochten wij van den heer van Dijk niet verwachten. Wel verzekerde hij ons, dat er, behoudens in den aanvang, enkele uren van groote verwarring, van een paniek geen spra ke was. Het was echter aangrijpend, zoo zeide hij, te zien, hoe een zoo door en door democratisch volk als de Noren in enkele uren tijds zijn vrijheid kwijt was, omdat het er niet aan gedacht had, die democratie sterk te maken en te verdedigen: een voorbeeld, waar uit wij onze lessen kunnen putten, zoo voegde hij er aan toe. De Duitsche soldaten gedroegen zich disciplinair en traden overal, waar zij zich in de stad, in café’s en op andere openbare plaatsen vertoonden, beschei den en op den achtergrond blijvend op. Het is echter begrijpelijk, dat men in deze dagen de bevolking van Oslo met stroeve, gladde gezichten, waarop geen lach verschijnt, door de straten ziet gaan. Bijna van den eersten dag der Duit sche bezetting af stond de bankbiljet tencirculatie vrijwel geheel stop. Geld was er bijna niet en betalingen werden slechts gedaan met chèques, terwijl in den detailverkoop de winkeliers in af wachting van den verderen gang van zaken hun vaste cliëntèle maar op cre- diet verkochten. „Gunstige” weersomstandig heden. Overigens waren de weersomstan- heden gistermorgen zeer gunstig. Hoezeer de oorlog een „Umwertung aller Werten” tengevolge heeft, blijkt wel uit het feit, dat de heer van Dijk onder dit „gunstige” weer verstond mist, hagel, sneeuw en lage bewolking, een meteorologi- schen toestand, welken men in de vliegerij in normale omstandighe den niet bepaald gunstig pleegt te noemen. Ten aanzien van de afzonderlijke middelen van deze groep kan nog het volgende worden opgemerkt Barometer v.m. I* 9| gr. en 10 gr. Celsius. meer. Waarschijnlijk is onze gezant en ook de Nederlandsche consul tegelijk met de Noorsche regeering uit Oslo ver trokken en de Nederlandsche vice-con sul verklaarde, dat hij weinig kon doen. De Duitsche luchtvaart-attaché schijnt bij een der eerste schermutselingen ge dood te zijn; althans reeds in de eerste dagen verscheen in zijn plaats als nieuwe luchtvaartattaché de heer von Winterfeldt, die vroeger gedurende vijf jaar vertegenwoordiger der Deutsche Lufthansa in Nederland is geweest en nog altijd een groot vriend der K.L.M. is. Hij zegde den heer van Dijk alle medewerking toe en aangezien de leden der bemanning slechts enkele malen, en dat nog maar zeer kort, tot het vlieg veld werden toegelaten om de machine te inspecteeren, was het de heer von Winterfeldt, die gezagvoerder van Dijk dagelijks geruststelde, door hem mede te deelen, dat de „Kemphaan” volko men ongeschonden en in goeden staat op Fornebo stond. nog vertrok en na eenige uren op het een situatie, waarin de „Kemphaan” buiten het gezicht der vliegtuigen van alle belligerenten kon blijven. Om 9 uur gistermorgen vertrok het toestel uit Oslo en omstreeks den middag landde het op de Kopenhaagsche lucht haven Kastrup. Tot zoover ging de vergunning welke de heer van Dijk te Oslo van de Duitsche autoriteiten had gekregen. In Kopenhagen wendde men zich op nieuw tot den daar gevestigden Duit- schen luchtvaartattaché, doch dit was slechts een formaliteit, want zonder moeite kreeg men hier de vergunning, om verder te vliegen, wederom met het voorbehoud „op eigen risico". De weersgesteldheid was hier althans meteorologisch bezien nog even ongunstig en eenige hilariteit schijnt bij de Nederlandsche beman ning dan ook wel te zijn uitgelokt door de vriendelijk bedoelde vraag, of men kans zou zien, blirvd te vliegen. een het achter en de noteerde met 3.464.739 onge- eer- Aneta” meldde gisteren uit Bata via: De voorzitter van den Volksraad deelde mede dat de memorie van ant woord betreffende het vloot-plan niet voor hedenmiddag ter secretarie van den Volksraad kan worden verwacht. In verband hiermede is, in overeen stemming van de commissie van Over- maar het is niettemin goed, hoe bijna 5.6 millioen boven de opbrengst over het eerste kwartaal van het vorig jaar. Ten aanzien van de voornaamste de zer middelen kan nog het volgende worden opgemerkt: De Dividend- en Tantièmebelasting, aan de opbrengst waarvan over de eerste maanden van het jaar nog geen enkel beeld voor het verdere verloop kan worden ontleend, heeft bij een maandelijksche raming van 2*4 mil lioen in Maart opgebracht 1.309.509, terwijl de opbrengst over het eerste kwhrtaal ad 3.286.250 nog beneden de helft van de raming bleef. De rechten op den invoer, welke de twee maanden van dit jaar in verge lijking met de gunstige cijfers van de laatste maanden van het vorig jaar een aanmerkelijke vermindering toonden, hebben zich thans weder hersteld en bedroegen over Maart 11.237.243 (ra ming 9 millioen), in welke opbrengst echter mede zijn begrepen de meerdere invoerrechten, welke volgens het Kon. besluit van 9 Februari j.l. worden ge heven. Mede aan deze laatste omstan digheid is het te danken, dat deze rechten over het eerste kwartaal de ra ming, welke 27 millioen bedraagt, met ruim 3 millioen hebben overschreden. De andere middelen vertoonen over de maand Maart de gewone schomme lingen met uitzondering van de rech ten en boeten van zegel, welke ruim f 670.000 beneden de raming bleven en de rechten en boeten van registratie, welke bij de raming ruim 610.000 ten achter bleven. Grondbelasting. De Grondbelasting, waarvan het kohierbedrag in 1938 per ultimo Maart ruim 9.5 millioen bedroeg bij een ra ming van 10.6 millioen, en welke over het eerste kwartaal van het vorig jaar reeds was teruggeloopen tot bijna 5.2 millioen, bleef ook thans aan ver dere daling onderhevig en kon slechts kohiere worden dan De totale opbrengst van deze mid delen over de maand Maart is met een bedrag van 36.530.936 ten opzichte van de raming 37.541.666) niet ge heel onbevredigend te noemen, terwijl het als een verheugend verschijnsel mag worden aangemerkt dat na de in zinking, welke Februari te zien gaf ten aanzien van Januari (van 42.8 op 35.8 millioen) de opbrengst van Maart die van Februari weder met 722.728 heeft overtroffen. Mede dank zij de gunstige opbrengst over Januari heeft tenslotte de op brengst over het eerste kwartaal, welke 115.150.748 heeft bedragen de raming voor dit tijdvak nog met 2.525.750 overschreden eq kwam daarmede voor 3.534.236 ten gebracht of wel 1.648.000 lager het vorig jaar. De Vermogensbelasting met bedrag van 6.788.064 bleef bij vorig jaar 79.300 ten Verdedigingsbelasting een opbrengst van veer 99.215 minder dan in het ste kwartaal van 1939. Gelukkig bracht, de Inkomstenbe lasting uitkomst, door met een zui ver kohierbedrag van 31.799.975 het bedrag van het vorig jaar met 2.350.000 te overtreffen. In het hartje van de residentie, t-w. in Se Trompstraat, bevindt zich een aantal hofjeswoningen, dateerende uit de 18e eeuw, welke thans bewoond worden door artisten. Dientengevolge heeft deze groep huisjes de benaming gekregen van „Artistenhof”. Een onder deel van dit kunstcentrum vormde het „Schildershof”, bestaande uit zoo- als de naam het reeds aanduidt wo ningen, waarin de meesters van het palet hun intrek hadden genomen. De tand des tijds had deze huisjes even wel niet onaangetast gelaten. Zij ge raakten in verval en op een goeden voor de betrokkenen kwaden dag achtte het Gemeentebestuur het nood zakelijk tot onbewoonbaarverklaring over te gaan. Een der bewoners echter zette alles op alles zijn, weliswaar een voudige, woonsteê te behouden. Hij sloeg zelf aan het restaureeren, met De depressie over Scandinavië, die ge durende de afgeloopen dagen het weer in ons land beheerschte, schijnt op te vullen en daarbij weg te trekken, zoodat de buiïgheid is afgenomen. Doordat de lucht drukverschillen kleiner zijn geworden nam de wind in kracht af, en tijdens op klaringen trad nachtvorst op. Uit de be richten van de Azoren is op te maken, dat het op den Oceaan zeer koud moet zijn In Spanje is de luchtdrukverdeeling vlak. Het gebied van hoogen luchtdruk over den Balkan neemt in intensiteit en omvang nog steeds toe. Zonsopgang: 18 April 4.57 u. Zonsondergang: 18 April 7.03 u. Lantarens aan: 18 April tot 4.27 u. v.m., 18 April 7.33 u. nam. Hoogwater Le Scheveningen: 18 April v.m. 10.30 u.; nam. 11 u. Morgen schietoefeningen op het strand van Scheveningen tot Katwijk tusschen 1.30 tot 7 u. nam. Op loyale wijze door de Duitsche autoriteiten ter zijde gestaan. Het spreekt van zelf, dat de heer van Dijk zeer veel kon vertellen, en bijna even vanzelfsprekend is het, dat hij zich in zijn mededeelingen in velerlei opzicht beperking moest opleggen, want uiteraard heeft hij veel gezien en waar genomen, dat valt binnen de sfeer der militaire geheimen, terwijl het boven dien begrijpelijk is, dat hij door het doen van onbescheiden mededeelingen de Duitsche autoriteiten niet wilde ont stemmen, die op uiterst loyale en bui tengewoon welwillende wijze hem ter zijde hebben gestaan, en het mogelijk hebben gemaakt, dat de K.L.M. een kostbare machine onbeschadigd uit een in oorlog gewikkeld gebied heeft teruggekregen. Zooals men weet bevin den de twee andere K.L.M.-machines, die bij het uitbreken van den oorlog in Scandinavië te Malmö stonden, zich thans te' Stockholm, waar zij eveneens in veiligheid zijn. Verleden week Maandag, 8 April, was de „Kemphaan” in den gewonen dienst op het Oslosche vliegveld Fornebo aan gekomen en nadat de machine, die we gens gebrek aan hangarruimte hier altijd buiten blijft staan, was verzorgd, begaf de bemanning zich naar het ge bruikelijke hotel in de stad. Door schieten ’s nachts gewekt. In den loop van den nacht werd men gewekt door schieten en hoe wel de toestand vrij verward was, had men toch wel eenig idee van wat er aan de hand moest zijn. Ge zagvoerder van Dijk dacht er ter stond aan, zijn machine in veilig heid te brengen en hoewel geen taxi’s meer te krijgen waren, slaag de hij er in, dank zij de hulp van een bevriende relatie, met zijn be manning naar het vliegveld te ko men, waar hij omstreeks zeven uur in den morgen arriveerde. Er was toen op heel Fornebo geen levende ziel te bekennen en het vliegveld was op geen enkele wijze verdedigd. Duitsche machines landden. Nog voordat hij met de „Kemphaan” kon starten, kwamen dan ook volkomen ongehinderd Duitsche machines landen, die de eerste stoottroepen op het veld brachten. De commandant dezer troe pen kon echter niet toestaan, dat de Nederlandsche machine in dit stadium Voorts gaf de Omzetbelasting, welke in Januari een record-opbrengst van bijna 12.7 millioen te zien gaf bij een raming van ruim 6.9 millioen, doch die over Februari daalde tot ruim 6.5 millioen, thans over Maar een verdere daling te zien tot 5.150.000. Dank zij het gunstige resultaat van Januari kwam de' opbrengst over het eerste kwartaal ad 24.405.000 toch nog bijna 3.65 millioen boven de raming. En tenslotte moeten we helaas tenge volge van de oorlogsomstandigheden ook over de maand Maart een verderen teruggang constateeren van de op brengst der loodsgelden. In het eerste kwartaal hebben deze totaal bedragen ƒ60.165 tegenover 218.365 in dezelfde periode van het vorig jaar, als resultaat, dat een interieur werd verkregen, dat allerminst als onbe woonbaar kon worden gequalificeerd. Het Gemeentebestuur werd in kennis gesteld en een daartoe bevoegde com missie toog op onderzoek uit en con cludeerde, dat de inrichting van het huisje van dien aard was, dat onbe woonbaarverklaring hier allerminst op haar plaats was. De bewoner kreeg toestemming om zijn verdere levensdagen in het huisje te mogen slijten. Een indruk, hoe het er binnenshuis uitziet, krijgt men uit bovenstaande foto. De schouw werd door den ouden heer, van wiens gezicht begrijpelijke voldoening straalt, zelf ontworpen en gebouwd. Hij verraadt zoowel artistie- ken als practischen aanleg van den maker. De bovensteenen zijn met den vlakken kant naar voren solide inge metseld. Dit is echter niet het geval met die der zijstukken. Deze zitten Regeering het ons nog eens uitdruk kelijk voor oogen houdt, dat wij bij de verdediging van het Rijk op nie- mands hulp willen rekenen, welke schoone woorden men ook aan alle zijden praat. De basis, waarop Neder land gedurende een bepaalde periode waarin de „bloeitijd” van den Volken bond viel, meende te mogen en te kun nen rekenen, die der collectieve vei ligheid, is volkomen weggevallen. Officieel heeft Nederland den bond niet verlaten, doch op het stuk der defensie is dit practisch thans met de indiening van het vlootplan wel het geval. Wij gelooven niet meer in den steun van anderen, wij bouwen alleen op eigen kracht. Mocht er wellicht nog aarzeling zijn geweest bij het bepalen van dit standpunt, nu is er de definitieve zwenking. Gevolg van de uiteindelijke bewustwording: wij heb ben een schoon en rijk koloniaal be zit, tot welks verdediging wij behoor lijk in staat zijn in maritiem- technisch en in financieel opzicht. Het Bat. Nieuwsblad schrijft: Wie in de meening verkeert, dat dit ontwerp met een hoeraatje den Volks raad zal passeeren staat voor de teleurstelling van zijn leven. De poli tieke actie zal hierin een nieuw aan grijpingspunt vinden. Wel is waar kost dit alles ons voorloopig niets en zijn onze plichten nog niet in discussie, maar dat zal voor de heeren van Gapi wel geen reden zijn om niet dadelijk opnieuw de leuze voor meer rech ten aan te heffen. De besprekingen van „enkele klei nigheden” als die van de samenstel ling van het personeel zullen vermoe- delijk ook meer zuurs dan zoe*s op leveren. Met dat al, een gunstig advies zal zeer zeker het besluit zijn van beraadslagingen. Want ondanks principieele oppositie gevoelt toch ook een belangrijk deel van de inheemsche nationalisten de volstrekte noodzake lijkheid van een goede verdediging van Indië. Het „A.I.D.” schrijft: De versterking van onze vloot be- teekent, dat onze eerste weerstands- linie in kracht is toegenomen. Waar wij echter erkennen moeten, dat wij geen beheerschende positie kunnen innemen en dat een eventueel® vijand met den inzet van zijn gront- materiaal in staat zal zijn deze linie te nemen, daar doet zich de noodzakelijk heid gevoelen om de kracht der tweede linie tot de grootst mogelijke hoogte op te voeren. De waarde van een defensie-systeem hangt in het geval waarin wij verkee- ren, minstens even sterk af van de kracht der tweede linie, als van die der eerste weerstandslijn. Verdere uitbouw van ons leger, met toepassing waarschijnlijk van nieuwe methoden, vormt dan ook de logische consequentie van de uitbreiding van de vloot op een schaal als die, welke thans door de regeering wordt voor genomen. Een krachtige vloot, een krachtig leger en een sterke luchtmacht vormen tezamen een onverbrekelijke eenheid^ Wie een dezer drie verwaarloost, ver richt met de versterking van de beida anderen een arbeid, waarvan de r&- sultaten gering zullen zijn. Wij zien dan ook de versterking van, de vloot als een begin van den op bouw van een harmonische weer macht op het hooge niveau der krach ten, welke in onze vloot zullen worden vastgelegd. Daarom is dit slagkruiserplan veel belovend. Het zal echter ook veel- eischend zjjn. De consequenties zullen zich niet bepalen tot de uitgaven voor de slagkruisers en andere schepen be nevens de kosten van het onderhoud van de basis, maar zij zullen zich uit strekken tot alle deelen der weer macht. Daarvan diene men van den aan* #ang af overtuigd te zijn* j Blijkens het overzicht van den stand der Rijksmiddelen op ultimo Maart j.l. kan wat de directe belastingen betreft, worden geconstateerd, dat de stijgende lijn van de gedurende het eerste kwar taal ten kohiere gebrachte bedragen zich thans opnieuw heeft voortgezet, waarmede een nieuw record is geboekt. Wanneer we zien, dat het totaal dezer bedragen over het eerste kwartaal van 1936 ongeveer 40*4 millioen beliep, welk totaal in 1938 klom tot ruim 46 millioen, waarboven 1939 slechts met iets meer dan een ton uitkwam, dan mogen we bij een thans ten kohiere ge bracht zuiver bedrag ad 52.488.577 geenszins ontevreden zijn, al moet bij de beoordeeling van dit bedrag met enkele factoren worden rekening ge houden. Want, zooals men weet, is thans de belasting van de doode hand opgeheven, en wanneer men het voor deze belasting op ultimo Maart van het vorig jaar ten kohiere gebrachte bedrag ad 1.128.202 buiten beschou wing zou laten dan zou een vooruitgang geconstateerd kunnen worden van 7.424.965. De Gemeentefondsbelasting. Deze vooruitgang is echter bijna ge heel te danken aan de opbrengst van een nieuw gecreëerd middel en wel de opcenten op de Gemeentefondsbelas ting, welke thans ten kohiere ge bracht is voor een zuiver bedrag van 6.901.561, zoodat de andere middelen van deze groep in totaal slechts zijn vooruitgegaan met een bedrag van 532.400. Uit het bovenstaande volgt, dat na vervanging van de belasting op de doode hand door de opcenten op de Gemeentefondsbelasting thans in ver gelijking met het eerste kwartaal van het vorig jaar voor alle directe belas tingen tezamen een hoogere opbrengst kan worden geconstateerd van 6.296.763. Vertrek op eigen risico. Maandag werd den heer van Dijk medegedeeld, dat hij den volgenden dag zou kunnen vertrekken, maar geheel op eigen risico. Er zijn op het traject naar Kopenhagen tallooze Duitsche zoowel als Engelsche vliegtuigen in de lucht. „Dat risico heb ik na tuurlijk met pleizier genomen”, verklaarde de heer van Dijk. alhier v.m. 8 12 u. 754J m.m.; thermometer resp. 12 uuzt "Barometer stijgende. '.ïx tt I o I

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9