Het slagkruiserplan STADSNIEUWS BINNENLAND Plan ook voor Inheemsche bevolking aannemelijk geacht De maritieme verdediging zal zich over den geheelen Archipel uitstrekken DERDE BLAD, PAGINA 2. TTAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 18 APRIL 1940. Spreekverbod voor ir. Mussert Verslag van de Tweede Kamer. Bijzondere bijeenkomst in Excelsior vereenigen het zich INBREKER AANGEHOUDEN Nederlandsche Spoorwegen deze lid Invoermoeilijkheden De financiering. aan HET PERSONEEL VAN DE H.T.M. VAN DE TRAP GEVALLEN. Het 40.000-tons dok. in Openbare vergadering door burge- meestè- van Haarlem verboden. De bloemententoonstelling „Poiyantha” DE OVEREENKOMST IN ZAKE SORGHVLIET Maritieme verdediging over den geheelen Archipel. TASCH MET CIRCA ƒ1000 VERLOREN Hoe de financiering van den aan bouw precies zal geschieden is, gelijk uit de memorie van toelichting blijkt, thans nog niet met zekerheid te zeg- De vermoedelijke samenstelling in 1946. Nederland verlangt geen preventieve bescherm ng. Hull’s verklaring werd reeds na en kele uren gevolgd door een bezoek van den Nederlandschen gezant jhr. Loudon in gezelschap van Sumner Welles, waarbij jhr. Loudon ver klaarde, dat Nederland geenerlei preventieve bescherming in welken vorm ook zou kunnen toelaten. Het Nederlandsch-Duitsche betalings verkeer Blijkens de uitgifte van het desbe treffende Staatsblad is de op 21 De cember 1939 te Berlijn tusschen Neder land en Duitschland gesloten tweede overeenkomst nopens het verdrag over het Nederlandsch-Duitsche betalings verkeer van 18 December 1937 Dins dag j.l. in werking getreden. begin ging zeven leden, nihil. Op de vraag, of het juist is. dat een z.g. „plan-Ferwerda” bestaat enz., moet de Regeering het antwoord schuldig blijven, aangezien het haar ongeëigend voorkomt, om aan haar uitgebrachte adviezen als zoodanig in bespreking te brengen. Harmonisch verdedigings systeem. Met de totstandkoming van de be oogde vlootversterking wordt een har monisch verdedigingssysteem verzekerd geacht. Met de uitvoering van het voorliggende plan zal de zeegaande vloot (waarvan een overzicht als bij lage is toegevoegd) de uiteindelijke sterkte hebben bereikt. De burgemeester van Haarlem heeft de openbare vergadering van de N.S.B.. welke vanavond in de gemeentelijke concertzaal aldaar zou worden gehou den, verboden. In deze vergadering zou ir. Mussert spreken over „Het einde der demo cratie, de nieuwe orde”, welke rede in Zutfen Dinsdag j.l. zou worden gehou den, doch die door het militaire gezag aldaar verboden werd. De houding, welke de Inheemsche be volking in het algemeen zal aanne men bij een eventueel conflict, baart geling aangewezen voorkwam, omdat het hier gaat om een wetsontwerp, dat „in belangrijke mate Nederlandsch- Indië betreft”. Memorie van antwoord den Volksraad Gevolg van de strengere toepassing der contigenteering. Het is in den laatsten tijd verschil lende malen voorgekomen, dat Neder landsche importeurs moeilijkheden on dervonden bij den invoer van geconti- genteerde goederen. De gecontigen- teering is n.l. in het begin van de mobilisatie een tijdlang minder streng toegepast, waardoor de bestellingen in het buitenland toenamen. Vertraging in de uitvoering van sommige dezer bestellingen heeft tot gevolg gehad, dat de geldigheidsduur der toewijzin gen van het crisis-invoerbureau inmid dels was verstreken. Het feit, dat sindsdien de noodzake lijkheid is gebleken de contigenteering weer minder soepel toe te passen, heeft er toe geleid, dat de bovenbedoel de goederen tenslotte voor een deel niet konden worden ingevoerd. Zij ble ven in de buitenlandsche fabrieken voor verzending gereed staan of lagen, in het ongunstigste geval, aan de grens te wachten. Het spreekt vanzelf dat de betrok ken importeurs hierdoor moeilijkheden ondervinden. Teneinde van den om vang hiervan een indruk te krijgen, heeft ’t crisis-invoerbureau thans een enquête ingesteld, waaraan de kamers van koophandel medewerking verlee- nen. Aannemelijk voor Inheemsche bevolking. De Regeering ziet geen reden, om te betwijfelen, of het plan ook voor het Inheemsche deel der bevolking aannemelijk is. Dat de toelichting te summier zou zijn, kan niet worden toe gegeven. De Regeering wijst er op, dat in het voorloopig verslag verschillende be schouwingen, opmerkingen en vragen zijn opgenomen, welke zóóver buiten het bestek van dit wetsontwerp vallen, dat de Regeering het zich moet voorbe houden, hierop niet dieper in te gaan dan zij opportuun acht. De personeelsvoorziening. Tenslotte wordt een uiteenzetting ge geven van de maatregelen ten aanzien van de personeelsvoorziening. Hierbij wordt verzekerd, dat daarbij een rui me plaats zal worden ingeruimd voor Europeesche schepelingen met In disch verband en voor Inlandsche schepelingen, terwijl de mogelijkheden voor opleiding evenzeer alle aandacht hebben. In den afgeloopen nacht is in haar woning aan de Oog in 't Zeilstraat de 55-jarige mej A. R van de trap g6* vallen en heeft een verwonding aan het hoofd gekregen De geneeskundig6 dienst heeft haar overgebracht naar het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde, alwaar zij ter verpleging is opgenomen. Villabouw Het in de memorie van toelichting tot uiting gebrachte denkbeeld, een deel van het terrein voor villabouw te be stemmen. vond bij verscheidene leden instemming, al zal daarbij, naar zij op merkten. de noodige reserve zijn in acht te nemen. Algemeen werd de wensch uitgespro ken. dat, welke de voornemens der Re geering in dezen ook mogen zijn, daar aan in elk geval in geen enkel opzicht uitvoering zal worden gegeven dan na dat de Staten-Generaal daarin zullen zijn gekend. Aneta” meldde d.d. 17 April uit Batavia: Verschenen is de memorie van antwoord werp tot defensie het volgende is ontleend: Het gaat thans in hoofdzaak om de technische oplossing, welke zal worden gegeven aan de zoo her haaldelijk vernomen vraag om ver sterking der vloot. De vraag, of de maritieme verdediging zich zal moeten uitstrekken over den ge heelen Archipel, wordt bevestigend beantwoord. De Regeering zet uit een, dat het voor de vloot niet in de eerste plaats gaat om het tegen gaan van locale acties, doch om be strijding van een totale actie haar geheel. Rechtstreeksche be strijding van locale acties zal die nen te geschieden door het leger, welks grondstrijdkrachten kunnen worden gesteund door luchtstrijd krachten. Het bestuur van den Prot. Christe- lijken Bond van Spoor- en Tramweg personeel heeft een schrijven gericht gen. Wel "kan hieruit worden afgeleid, tot den raad van beheer der N.V Haag- sche Tramweg Maatschappij waarin er op aan wordt gedrongen, gezien den on- gunstigen financieelen toestand waarin het pers»eel van deze maatschappij verkeert, ere inkomsten te vermeerderen, waarbij inzonderheid de groote gezin nen worden aanbevolen. Herkregen vrijheid duurde niet lang Op 19 Maart j.l. werd uit de bij. zondere strafgevangenis te Schevenin- gen ontslagen een Twentenaar, de 44- jarige J. A. R., die daar 3 jaar had opgeknapt wegens diefstal in vereeni- ging (inbraak) bij vonnis van de Zut- phensche Rechtbank. Toen hij zijn vrijheid had herkre gen, bleef R. in onze stad hangen; hij huurde een kamertje in de Herderin- nestraat, maar aldra was zijn uit- gaanskas op en R. zon op nieuwe middelen van bestaan. Hiertoe pleeg de hij eenige opensluitingen in percee- len, waar hij zich eerst overtuigd had, dat de bewoners tijdelijk afwe zig waren. Op 1 April wist hij binnen te dringen in een huis aan de Wou- wermansstraat, op 5 April in de Oranjerivierstraat, op 9 dezer in de v.d. Veldestraat en op 15 dezer in de de Bockstraat. Een poging tot open sluiting op 4 April in de Mijtensstraat was mislukt. Hij bepaalde zich wat den buit betreft tot lijfgoederen als jassen, cos tumes, schoenen, dameskleeren, enz.' Deze artikelen bracht hij dan hier en daar bij opkoopers aan den man. DE VEREEN. „NEDERLANDSCH FABRIKAAT” BESTAAT 25 JAAR Japan heeft uitsluitend econo mische belangstelling. United Press meldt uit Tokio: Konoye, de woordvoerder van Japansche ministerie van Marine, ver geleek de Japansche belangstelling voor Nederlandsch-Indië met de belangstel ling van Amerika voor Groenland. „Amerika wenscht den oorlog niet naderbij te krijgen, dat willen wij even min”, aldus Konoye, die hier nog aan toevoegde, dat de Japansche interesse voor Nederlandsch-Indië veel grooter was dan de Amerikaansche voor Groen land, daar een veel grooter bedrag van den Japanschen handel, hierbij betrok ken is. „Onze belangstelling is uitsluitend economisch en heeft geen territoriale oogmerken”. Na de pauze Kreeg het woord drs. B. M. Sweers. secretaris-propagandaleider der Vereeniging, die sprak over „Onze Nederlandsche Nijverheid”. Het wek ken van meer belangstelling voor de Nederlandsche nijverheid is het doel van de Vereeniging Nederlandsch Fa brikaat. Vele takken van de Neder landsche industrie waren bij de oprich ting in 1915 niet voldoende bekend. Het „er in” brengen van de artikelen is een moeilijke taak, daarop duidt wel het spreekwoord „onbekend maakt onbemind”. Niet alleen voor industrie producten echter ijvert de vereeniging, maar ook producten van landbouw, veeteelt enz. worden aanbevolen. Het verwijt, dat de vereeniging zich alleen bezig houdt met de industrie gaat dan ook niet op. Welke positie is de nijverheid in den loop der jaren gaan innemen Lang zamerhand is ons land van landbouw- land. industrieland geworden. Spr. toonde dit met enkele cijfers aan. Steeds meer handen vinden werk in de industrie, allerwege ziet men groei- Nieuwe fabrieken worden opgericht en dragen alle bij tot de ontwikkeling van onze industrie. Juist in deze drei gende tijden is een goed uitgeruste, ontwikkelde en vooral parate industrie nocdig. Wij mogen er dankbaar voor zijn, dat de Vereeniging hier veel aan heeft mogen bijdragen. Moge het „in- dustrieele zelfvertrouwen”, dat mede dank zij het werk van Nederlandsch Fabrikaat in Nederland al sterk is doorgedrongen, nog verder tot ontwik keling komen. Tot slot van dezen geslaagden avond werd vertoond de Nederlandsch-Indi- sche film „Je Maintiendrai”. Haar gestolen eigendommen herkend. Zoo heeft ook een opkooper, die naar overigens gebleken is. volkomen te goeder trouw was, die op de markt aan de Herman Costerstraat een kraam heeft met tweede handsch kleeren, eenige goederen van R. I kocht. Onlangs nu zag een bewoonster 1 van de v.d. Veldestraat toen zij op del markt liep, haar gestolen eigendom bij dezen koopman terug. Waar zij reeds onmiddellijk nadat zij de open sluiting had bemerkt bij de politie aangifte had gedaan, stelde zij zich andermaals met deze in verbinding °n deelde haar ontdekking mede. De politie vroeg den koopman van wie hij de goederen had gekocht, doch deze wist slechts een vaag signalement op te geven, hij kende de persoon overigens niet. Wel had hij gisteren den verkooper een perceel in de Herderinnestraat zien verlaten. Dit was voor de politie een aanwijzing om het in deze buurt te zoeken. Al dra kwam de woonplaats van R. vast te staan, waarop zijn kamer aan een onderzoek werd onderworpen. Hier vond men de van de opensluiting aan de de Bockstraat afkomstige goede ren terug. R. had deze nog niet aan den man gebracht. Hij werd gearres teerd en zal heden voor den officier van justitie worden geleid. Volksraad inzake het ont- versterking der maritieme (slagkruiserplan), waaraan Met voldoening heeft de Regeering kennis genomen van de door zeer vele leden uitgesproken waardeering voor de royale geste der Nederlandsche Regeering om alle uitgaven voor den aanbouw, inclusief die der outillage, ten laste van de Rijksbegrooting te brengen. Opening door jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. De nationale bloemententoonstelling „Poiyantha” te Schiedam zal Zaterdag 27 April a.s. worden geopend door den commissiaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, die tevens het voorzitterschap van het eere-comité heeft aanvaard. Uit de bijlage bij de memorie van antwoord inzake het vlootplan blijkt, dat de vermoedelijke samenstelling van de zeegaande vloot omstreeks begin 1946 als volgt zal zijn: drie slagkruisers, drie B-kruisers, twee flottieljeleiders, twaalf torpedojagers, achttien onderzeebooten (ongeacht het aantal ten behoeve van den dienst in de Nederlandsche en West-Indische wateren, welke tevens geschikt zijn om, zoo noodig, in Nederlandsch-In- dië dienst te doen), en onderzeeboot- jagers. Vlootplan niet te beperkt geacht. De meening, dat het vlootplan te be perkt is, vermag de Regeering niet te deelen. Steeds zullen tenminste twee slagkruisers voor den dienst gereed zijn. Volledigheidshalve zij vermeld, dat het voorgestelde artillerieschip feite lijk dient te worden ondergebracht in de klasse der „snelle slagschepen De door onze maritiem-strategische doel stelling en de door de omstandigheden noodige, hoog opgevoerde snelheid heb ben echter geleid tot de benaming „slag kruiser”. Bouw van klein materieel in Indië? Het ligt in het voornemen om de slagkruisers op Nederlandsche wer ven te doen bouwen. De aanbouw van klein materieel op Indische werven zal zooveel mogelijk worden bevor derd. De doelmatigheid van de basis Soe- rabaja is nauwgezet onderzocht. In verband met de overbrugging van de 5-jarige overgangsperiode wordt er op gewezen, dat het leger voorshands de handen vol heeft met de uitvoering van de in gang zijnde versterking, en dat het niet uitgeslo ten is, dat daaraan nog eenige uitbrei ding zal worden gegeven. Of daarna bijzondere maatregelen mogelijk en noodzakelijk zullen zijn, zal te zijner tijd worden beoordeeld. Door tramconducteur teruggevonden De collectrice van de Staatsloterij, mevrouw W. heeft gisteravond eenige angstige uren doorgemaakt, toen zij in het begin van den avond tot de ontdek king kwam, dat zij, op weg van he*, centrum der stad naar haar woning, een tasch. inhoudende een bedrag van ongeveer 600, alsmede een groot aan tal loten, was kwijtgeraakt. De geheele inhoud van de tasch had een rotal° waarde van circa 1000. Aanstonds werd de politie van deze vermissing in kennis gesteld, terwijl mevrouw V/.. die met lijn 20 vanaf de Riviervisch- markt naar Westelijk-den Haag was gereden, in haar wanhoop de hulp van een heer inriep, die haar met zijn auto langs de halten van lijn 20 reed, om zoo te pogen de tasch met haar inhoud te achterhalen. Gelukkig had de conducteur H Ooze brug die op lijn 20 dienst deed, direct nadat mevrouw W zijn wagen had ver laten, de tasch gevonden, zoodat geen onbevoegde handen zich over den in houd konden ontfermen. De tasch kon nu spoedig aan de eige naresse worden teruggegeven, die van haar dankbaarheid jegens den conduc teur deed blijken. Betreffende den bouw van het 40.000-tons dok kan worden medege deeld, dat opdracht is verstrekt om na te gaan in hoeverre dit in Indië kan geschieden, en wat daarvan de financieele consequenties zullen zijn. Hiermede wordt de memorie van antwoord voorloopig besloten. De fi nancieele paragraaf zal heden aan den Volksraad worden aangeboden. Ter gelegenheid van het vijf-en- twintig jarig bestaan van de Vereeni ging „Nederlandsch Fabrikaat” werd gisteravond in gebouw Excelsior in de Zeestraat een bijzondere bijeenkomst gehouden ter herdenking van dit heug lijk feit. De voorzitter van de afdeeling ’s-Gravenhage van de vereeniging, ir. E. C. Verschoor, opende den avond en riep den aanwezigen, waaronder "zich bevond dr. ir. Damme, directeur-gene- raal der P.T.T., een hartelijk welkom toe. Verder richtte de voorzitter eeni ge hartelijke woorden tot den heer H. F. R. Snoek, algemeen secretaris-pen- ningmeester, die zeer veel voor den opbouw van de vereeniging heeft ge daan. Een fraai bloemstuk werd den heer Snöek aangeboden. Vervolgens kreeg de heer Snoek het woord, voor het uitspreken van zijn rede over „25 jaren Nederlandsch Fa brikaat” Spr. constateerde met genoe gen de toegenomen belangstelling voor Nederlandsch Fabrikaat. In het dat deze zal geschieden door middel van geldleeningen ten laste, van de Rijksbegrooting. De Regeering deelt niet de mee ning, dat verscheidene ramingen te laag zijn gesteld. Er bestaat geen aanleiding om de particuliere scheepvaart te doen bij dragen in den bouw van het nieuwe dok. Maximum snelheid der electrische en diesel-elëctrische treinen. Door verschillende publicaties is de suggestie gewekt, alsof de Nederland sche spoorwegen in verband met de militaire maatregelen gedwongen zou den zijn met ingang van de nieuwe zomerdienstregeling de maximum snelheid van de electrische en diesel- electrische treinen terug te brengen tot die van de stoomtreinen. Naar wij ten aanzien van kwestie thans vernemen, zal dit geenszins het geval zijn. De electri sche en diesel-electrische treinen, dus ook de nieuwe vijf-wagenstellen, wel ke naar het noorden van het land rij den, zullen met de maximum-snelheid blijven rijden van 120 k.m. per uur, dus uitgaande boven die van de stoomtreinen. Wel heeft men zich gedwongen ge zien op verschillende trajecten dusda nige maatregelen te treffen, dat de totale rijtijd met enkele minuten zal worden verlengd. Het traject Amster dam’s-Hertogenbosch en den Haag Arnhem, zal dan een langeren rijtijd vergen, daar op verschillende punten de trein, zooals o.a. bij het passeeren van de rivieren, ver beneden de in normalen tijd gebruikelijke snelheid zal moeten rijden. Hierdoor is het noodig om vertraging te voorkomen, en daar de trajecten in het algemeen te klein zijn om de opgeloopen ach terstand gemakkelijk in te halen, den totalen rijtijd tusschen de beide eind stations met enkele minuten te ver meerderen. Deze tijdsvermeerdering komt overeen met ’n tijd, noodig voor de punten waarop met sterk vermin derde rijsnelheid moet worden gere den. ling was maand was dit veranderd, niettegen staande tegenwerking van winkeliers en publiek, die de vereeniging niet vertrouwden. De onkunde aangaande de Nederlandsche industrie was alge meen en ontstellend ook onder de fa brikanten. Hiervan vertelde spr. eeni ge frappante staaltjes. Langzamerhand is hierin verbetering gekomen en leer den de opdrachtgevers inzien, dat de vereeniging geen reclame wilde maken voor bepaalde fabrieken, maar de Ne derlandsche industrie een behoorlijke kans wilde geven. Ook om het merk V.N.F. er in te krijgen, heeft veel moeite gekost. Nu is het zoover geko men, dat de Regeering dit merk over al bij aanbestedingen aanbeveelt. Ook de Jaarbeurs is een „kind” van de Vereeniging. Het onderwijs (vooral het techni sche) is nu doordrongen van de Neder landsch Fabrikaat-gedachte. In den loop der jaren heeft de Ver eeniging het Nederlandsch product in binnen- en buitenland bekend gemaakt. Het resultaat van alle actie is, dat men tegenwoordig niet meer gek aange keken of uitgelachen wordt als men om Nederlandsch fabrikaat vraagt. Spr. besloot met de woorden Wij zijn niet tegen het buitenland, maar wij willen ons zelf zijn en blijven. Daarna werd een propagandafilmpje vertoond, getiteld „De macht van het kleine”. Voor de pauze werd nog aan de aan wezige heeren, die sinds 1915 onafge broken lid der Vereeniging zijn ge weest, de door het hoofdbestuur toe gekende diploma’s uitgereikt. had de vereeni- en de belangstel- Maar binnen een op aankomt is. Koninklijke machtiging om J aan den Volksraad voor -den minister Crematie ir. A. van Vollenhoven Azn. De Regeering heeft met waardeering kennis genomen van de geuite erken telijkheid. dat aan den Volksraad, on danks den met de voorstellen gemoei- den spoed, gelegenheid is geboden, om advies uit te brengen. Harerzijds is de Regeering erkentelijk voor den bekwamen spoed, waarmede het ont werp in de afdeelingen is onderzocht en waarop het voorloopig verslag werd uitgebracht. De suggestie, om de kosten voor den aanbouw al dadelijk in geheel af te zonderen in een vlootbouwfonds, zou in de behandeling door de Staten- Generaal geen wijziging brengen, daar de jaarlijksche ramingen van uitgaven en ontvangsten van dergelijke fondsen mede aan het oordeel van den begroo- tingswetgever worden onderworpen. Dat het wetsontwerp en de memorie van toelichting door den minister van Defensie zijn onderteekend, behoeft geen bevreemding te wekken, wanneer men in het oog houdt, dat dit ontwerp een verhooging van de begroeting van Defensie inhoudt. Waar het ten deze dat een I' het ontwerp r te leggen, uitgelokt door v an Koloniën ingevolge een beslissing van den Ministerraad en toepassing an artikel 71 der Indische Staatsre- Eenige Delftsche s t u d e n- ten, die onder drankinvloed verkeer den, gedroegen zich m den afgeloopen nacht te omstreeks één uur op het Bui tenhof op hinderlijke en luidruchtig6 wijze, wat voor een hulpagent van P°* litie aanleiding was den jongelui te S6" lasten zich te verwijderen. Toen aan bevel geen gevolg werd gegeven, moes de agent van den gummistok gebrul maken Een der studenten uitte scheld' woorden aan het adres van den polid6" man, wat voor deze aanleiding was he jongemensch aan te houden en mede te nemen naar het bureau Prinsestraat. student is eenige uren later heengezon den. Tegen hem zal proces-verbaal wo den opgemaakt wegens beleediging va een ambtenaar in functie. de Regeering geen zorgen Zij sluit zich aan bij de leden, die van oordeel zijn, dat de doelstelling van de voor gestelde maritieme weermacht niet te splitsen is in bescherming van een eigen belang van Nederland en be scherming van Indië. Beide belangen worden tegelijkertijd gediend. Aan het verslag van de Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot machti ging tot het aangaan van een overeen komst, waarbij de Staat wordt ontheven van de verplichting tot nakoming van vooYwaarden en bepalingen, welke het eigendomsrecht van ’t landgoed „Sorgh- vliet” beperken, is het volgende ont leend: Vrij algemeen verklaarde men met de voorgestelde oplossing van het geen in den loop der jaren is gegro-id tot het vraagstuk-Sorghvliet zeer wel te kunnen vereenigen. Intusschen waren er leden, die als voorwaarde voor hun instemming stelden, dat het vaststa. dat de waarde van Sorghvliet deze voor een afkoopsom, toch wel niet onbelangrijke uitgave wettigt. Heeft zoo vroegen deze leden een deugdelijke waardee ring van het landgoed plaats gehad? Zoo ja, welke zijn dan de grondslagen voor en de resultaten van die waardee ring geweest? Andere leden gaven in dit verband als hun oordeel te kennen, dat het ge vraagde bedrag weliswaar als afkoop som van een voorwaarde niet laag is te achten, doch dat de waarde van het landgoed dat bedrag zeer zeker verre overtreft. Eenige leden, die zich tegen de door de Regeering gekozen solutie niet meen den te moeten verzetten, omdat zij ook daarin veel goeds zagen, gaven echter als hun zienswijze te kennen, dat het nog juister zou zijn, alsnog van hef ge- schonkene afstand te doen. Gevraagd werd, of de Regeering reeds eenige nadere mededeelingen kan doen omtrent de bestemming, welke na het tot stand komen van de in het ont werp bedoelde overeenkomst aan het terrein zal worden gegeven. Verscheidene leden spraken in dit verband de hoop uit. dat na den afkoop van de onderhavige voorwaarde toch te geschikter tijd een representatief ge bouw op Sorghvliet zal worden gesticht Jhr. mr. H. 0. FEITH ZESTIG JAAR Woensdag 24 dezer noopt jhr. nir w O. Feith, vice-president der Arr. Recht' banK hier ter stede zijn zestigsten ve jaardag te bereiken. Jhr. mr. h Feith, die behalve vice-president van d Arr. Rechtbank ook Kinderrechter j werd te Dordrecht geboren. Te Nijm gen bezocht hij het gymnasium en stu’ deerde vervolgens aan de Groningsch Hoogeschool in de Rechtswetenschap, pen, waar hij in het jaar 1906 promo, veerde. In 19(T7 werd hij benoemd tot ontvanger der Kerkelijke Goederen te Groningen, waarna hij in 1910 tot subst griffier bij de Arr. Rechtbank te Win schoten werd benoemd. Vervolgenj volgde eerst in 1913 zijn benoeming tot subst. griffier bij de Arr. Rechtbank alhier en in 1922 tot rechter in die rechtbank. In hetzelfde jaar werd hij benoemd tot Kinderrechter Sedert 1933 is jhr mr Feith, vice-president Van vorengenoemd rechtscollege. Jhr. Feith heeft zich steeds bijzonder geïnteres- seerd voor de Reclasseering en is nu reeds 16 jaar lid van den Reclassee- ringsraad Ook is jhr. mr. H. O. Feith een bekend bestrijder van het alcoholisme Hij is sedert 1932 algemeen voorzitter van den Volksbond tegen Drankmis- bruik. Gistermiddag heeft onder zeer veel belangstelling in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van ir. A. van Vollen hoven Azn., oud-directeur der Ned. Siemens Mij. N.V., laatstelijk verbon den aan de N.V Ned. Apparatenfabriek te Hengelo, overleden te Bilthoven. Aanwezig waren jhr. ir. A. C. S. Stoop van Stnjen, directeur der Nederl. Sie mens Mij. alhier, de gep schout bij nacht D. Vreede. Wassenaar, W F. Pot, hoofd ingenieur bij de Kon. Ned. Marine, Rijs wijk, A B. Kelder, Rijswijk, ingenieur bij de Nederl. Siemens Mij., A. J van Riessen, hoofdingenieur aan het departe ment van Koloniën, alhier, ir. J. J. B. J. Bouvy, ir. W Jager Gerlings, ir. W Reyenga, lid der fa. Looinga en Co., ir. H. J. H. Swart, allen Alhier, ir. J H. Gehlen, ir J. G. de Voogt, ir. R. Heering, aller, te Amsterdam, A. M Versluys, di recteur aer Amsterd. Droogdok Mij., A M. Noppen, directeur der Stadsreiniging te Amsterdam, ir. W L. Z. v. d. Vegte, Wassenaar, ir. G. J Meyers, Amsterdam, P. H. baion Taets van Amerongen, direc teur der Stoomvaartmij. Oceaan te Am sterdam, ir. M. H Maas, directeur van opennare werken te Haarlem en vele an deren Allereerst heeft jhr. ir. A. C. S. Stoop van Strijen alhier gesproken en herdacht hoe de overledene bijkans 25 jaar bij de Nederl. Siemens Mij. is werkzaam geweest, eerst in den Haag, later als directeur te Amsterdam. Dank baar wilde spr. memoreeren alles wat de overledene voor de Siemens Mij. was geweest. Ir. A. J. Roelofsz alhier sprak als president-commissaris der Ned. Appa ratenfabriek (Nedalo) te Hengelo Zijn heengaan is een groote slag voor de vennootschap. Spr. zelf zou hem zeer missen als vriend. Mr. A. Rombach, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad alhier, sprak en kele woorden als familielid en zeide, dat de ontslapene altijd bij ieder graag gezien werd. Spr. dankte hem voor de trouwe vriendschap. Ir. H. W. Meyer bracht den dank over van alle Delftsche vrienden en de vrienden, die de overledene zich in Amsterdam verworven had. De organist speelde Kyrie van F. Coupurin, Plein jeu van Louis Mar chand en bij het dalen van de kist Lentement van denzelfde Een broeder dankte voor de belangstelling. Vrij algemeen kan men zich met de voorgestelde oplossing

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10