Pijnacker’s scheeve toren vannacht ingestort over Sinds gisterochtend helde de toren bedenkelijk HAAGSCHI COURANT VAN DONDERDAG 18 APRIL 1940 c VIERDE BLAD, PAGINA 1. Os® F v I „Een ramp” STADSNIEUWS 1 taMaMWlmTW o T" W aJm 4 v Eeuwenoud historisch monument verloren gegaan Omwonenden tijdig gewaarschuwd DE EMMABLOEMCOLLECTE Bi’ n l De burgemeester vertelt. De ruïne na de instorting. Angstig maar interessant. B de D '(Van onzen specialen verslaggever.) C En die Men was er op bedacht. L>u torenspits, die dwars over een bouwland kwam te liggen. veiligheid te brengen. Als die ont ploft waren zou de kerk er ook aan gegaan zijn. Pijnacker’s scheeve toren, de trots van de landelijke gemeente, een eeuwenoud historisch monument, dat vannacht ten onder ging. Wij zijn er dankbaar voor, dat de burgemeester tijdig de noodige maat regelen heeft getroffen. Het kraampje op de Groenmarkt, waar heden ter gelegenheid van de Emmabloemcollecte Emnia-koekjes werden verkocht, Alleen omwonenden hoorden de instorting. Hoe men de herstelwerkzaamheden had gedacht: a. het torenlichaam, b. de aan te brengen fbetonlaag, c. de heipalen, d. de oude funda menten, e. zandlaag. Gisteravond is den geheelen avond de burgemeester op bezoek geweest. Men besloot, gezien den sterken uitslag van werking zette zich door tot de onderliggende verdiepingen. Wij wisten toen, dat het lot spoe dig beslist zou zijn. Voor den Maranath a-k ring zal morgenavond in de groote zaal van het gebouw van Speyckstraat 153, spre ken de heer E. W. Pera alhier, over hel) onderwerp: „Jezus opent”. Tevens de laatste voorbereiding voor de groote voorjaars-Maranatha-confe- rentie, welke van 24 t/m. 26 April in de Luthersche kerk alhier gehouden zal worden, met als algemeen onderwerp; „De wederkomst des Heeren”. het gevaarte, vannacht met het stutten door te gaan. Electrische verlichting was aangebracht. Fantastisch was de aanblik van den scheeven toren in het felle schijnsel, der groote lampen. Koorts achtig werd er gewerkt, maar we zagen het aantal scheuren maar steeds toene men. Soms hoorde je gekraak. De instorting is merkwaardigerwijs in het dorp zelf niet gehoord. Schild wachten, die voor scholen e.d., waar militairen zijn gelegerd, stonden, heb ben het geraas van de neerstortende steenen niet gehoord. Alleen de om wonenden aan de Kerklaan, waarvan de meesten niet naar bed waren ge gaan, zijn oog- en oorgetuigen geweest van den ondergang van Pijnacker’s trots. „Pijnacker is 10.000 minder waard” zegt een van de oudste inwoners. Mistroostig gaat zijn blik over de enorme puinmassa’s. De optimisten spreken van opbouw, doch daar zal wel nooit iets van komen, althans niet van een toren in oorspronkelijken staat. Het vredige dorp, dat plotseling weer in de belangstelling van velen is ge komen, werd opgeschrikt door een ge beuren, dat men ter plaatse als een ramp aanmerkt. Het zal geruimen tijd duren eer de puinhoopen, waaronder steenblokken van enormen omvang, zullen zijn opgeruimd. Tot zoolang ze ker, zal de ondergang van den schee ven toren in Pijnacker het gesprek van den dag blijven vormen. naam „Emmakoekjes” aan den man worden gebracht. Hiertoe was aan de Groenmarkt een kraampje opgericht, versierd in de Haagsche kleuren met gele narcissen, waar door een aantal lieftallige dames de koekjes worden aan geboden. De verkoop was een succes, talrijk waren degenen, die zich een zakje Emmakoekjes aanschaften. „Mijnheer, mevrouw koopt U een bloemetje voor de tuberculosebestrij ding”. Het is een verzoek, dat men heden herhaaldelijk kan hooren in alle stadswijken. Want vandaag is het Emmabloem-collecte. Er wordt geld in gezameld voor een goed doel, de tuber culosebestrijding, waarvoor onze Koningin-Moeder zich intertijd zoo heeft geïnteresseerd. Overal kan men de collectanten en collectrices aantreffen gewapend met kussens bedekt met fleu rige blauwe bloemetjes, speurend of ze onder de voorbijgangers nog menschen vinden, die niet van een Emmabloem zijn voorzien. Ze treffen het met het weer. Na een koude periode is heden het komende voorjaar zeer goed merk baar. Gevolgmeer menschen op straat en minder haast. Of de collecte veel op zal brengen is natuurlijk op dit oogen- blik nog niet te zeggen, doch ontegen zeggelijk zijn de weersomstandigheden voor een inzameling gunstig. Doch niet alleen met speldjes werd heden getracht gelden in te zamelen. De meisjes van de Vakschool aan de Louise Henriëttestraat zijn aan het werk ge togen en bakten geweldige hoeveelheden heerlijke zandkoekjes, die onder den Terwijl de restauratiewerkzaamheden in vollen gang waren, is vannacht om 11 minuten over half één precies, Pijnacker’s merkwaardige monument, t.w. de scheeve gemeentetoren, ingestort. Een eeuwenoud bouwwerk, voor welks behoud historici zoo krachtig hebben geijverd, ging verloren en daarmede een attractie van bijzonderen aard voor deze landelijke gemeente. Met recht waren de Pijnackers trotsch op hun torenbezit, die in scheeven stand kon wedijveren met den wereld- beroemden sterk overhellenden toren van Pisa. Met intense belangstelling volgden de gemeentenaren de pogingen, welke werden aangewend om tot de zoo noodige restauratie te geraken. Dank zij mede het onvermoeid streven van den burge meester nam op 12 December van het vorige jaar de Gemeenteraad het besluit de herstelwerkzaamheden te doen uitvoeren. De wijze, waarop de restauratie zou ge schieden, heeft een uitvoerig punt van discussie gevormd in kringen der deskundi gen. Totdat men tot overeenstemming kwam. Maar het is anders gegaan dan men verwachtte en het scheeve gevaarte is vannacht ingestort, weliswaar niet onver wacht. Een gelukkige omstandigheid is, dat geen slachtoffers zijn te betreuren. Dit mag een wonder heeten, wanneer men bedenkt, dat werklieden aan den voet van den toren bezig waren, terwijl de 15 meter hooge spits op een tiental meters van een tegenover gelegen huisje terecht is gekomen. Het was angstig maar toch ook weer interessant. Om 11 uur was mijnheer Stynis, de Gemeente- architect, naar boven gegaan en die kwam terug met de ontstel lende mededeeling, dat er boven in den toren een gevaarlijke wer king viel waar te nemen. Gistermiddag omstreeks half zes reed een vrachtauto uit Rijs wijk, bestuurd door den 45-jarigen H. v. d. W., het Seinpostduin af. Hij zag op den Gevers Deynootweg een H.T.M.- bus naderen en concentreerde zijn aan dacht dermate op dit voertuig, dat hij te laat merkte, dat hij op een lichtmast! aanreed. De mantel van den- mast werd vernield, de laadbak van de auto werd ontzet. Een jochie op een van die vele pitto reske bruggetjes in het Zuidhollandsche landschap heeft zich als verkeersagent geposteerd en wijst de vele automobi listen den weg naar de kom van het dorp. Hij vraagt niets, wijst alleen. Waarom zouden zij ook naar Pijnacker komen? Een ieder spreekt toch over „de ramp”, die de gemeente heeft ge troffen. Zij waren zoo trotsch op hun eeuwen ouden toren de Pijnackers en ’t is be grijpelijk dat zij over de instorting niet uitgesproken raken. Generaties hebben een blik geworpen op den 42 meter hoogen toren, generaties hebben geluis terd naar het dagelijksche diepe klokge beier. De toren was een vertrouwd be zit. En nu sitaan de gemeentenaren ontzet bij de ruïnes. En om in actueelen stijl te blijven, het is alsof een voltreffer den toren heeft geraakt. Er is geen steen op den ander gebleven. Op de overblijfselen van de spits, die op het terrein van de familie Vogel is terecht gekomen, zit letterlijk de burgemeester, mr. dr. P .H. W. G. van den Helm. Zijn verhaal komt in hoofd zaak neer op dat wat de familie Vogel heeft verteld. De burgervader is kennelijk onder den indruk van het gebeurde. „Ik heb”, aldus de burgemeester, „er wat voor geijverd om de restauratie te kunnen doen plaats vinden. Monumentenzorg had de herstelwerkzaamheden in de hand genomen. Er is heel wat over te doen geweest, hoe de restauratie zou geschieden. Aanvankelijk wilde men er een soort manchette omheen aan brengen en de fundamenten verbree- den. Later besloot men palen tot 20 me ter diepte in te heien om zoodoende verdere overhelling te voorkomen. Hiermede was men ook bezig. Doch Maandagnacht week de toren nog 14 c.M. verder uit. In totaal was het gevaarte 1.38 m. uit het lood ge raakt aan den Westkant Daarom werd gisteren overgegaan tot het aanbren gen van een soort corset van ijzer. Zware ijzeren balken werden om den toren aangebracht, welke stevig aan geschroefd werden. Maar dit alles kon de werking, die in den steenklomp viel waar te nemen, niet voorkomen. Tenslotte is hij ingestort niet omge vallen. Tijdens den val is het toren lichaam van 27 meter gedraaid. En toch is men er op bedacht ge weest; men voelde het komen, als iets onvermijdelijks. Wij spraken de bewoners van het huisje, dat recht tegenover den toren is gelegen, de familie A. de Vogel. Gisteravond zoo vertelden zij, hebben we aanzegging gekregen ons huisje te ontruimen. Maar dat is niet zoo een voudig, want we zijn met ons elven. De oudsten mochten slapen bij den burgemeester, terwijl de andere kin deren zijn ondergebracht bij familie. Mijn man en ik moesten opblijven en zoo hebben we feitelijk de instorting zien gebeuren. Door den storm in den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. was de toren meer en meer uit het lood geraakt. Toen hebben we al de overtuiging ge kregen, dat het mis zou gaan. We renden achteruit, want de to renspits kwam als het ware recht op ons aan. Op een afstand van ruim 10 meter is hij langs ons huisje gezeild, vernielde gedeelte lijk het bovengrondsche net der electrische leiding en een hek. Dit alles speelde zich in luttele secon den af. Onder de menschen, die op het werk waren, ontstond een pa niek. Zij stoven luid gillend uit elkaar, maar één van hen heeft de tegenwoordigheid van geest nog gehad, vier zuurstofcylinders in Uit de historie. De twee eerste verdiepingen van den toren in totaal telde hij er vijf dateerden uit ongeveer 1100. Daardoor school hier het zwakke punt. Voor 1500 heeft er zich een verzakking voorge daan. Toen omstreeks dezen tijd beslo ten werd tot den bouw van een nieuwe kerk, werden op de bestaande torenver diepingen er nog drie opgebouwd. Van daar, dat de toren nooit recht heeft gestaan. Gezien het feit, dat deze laatste ver diepingen ruim 300 jaar ouder zijn, was haar conditie veel beter. De voet van den toren, die zich 1.80 m. onder den grond bevond is omgeven door een plint ter dikte van 15 c.m. De grondmu ren van een dikte van 1.40 m. werden zonder eenige verzwaring of versnij ding, met een licht houten roosterwerk, onmiddellijk op den slappen kleibodem aangelegd. De dubbele contreforten, die op de Noord- en Zuidwesthoeken van den toren werden aangetroffen, waren direct uit den kleibodem opgemetseld. De luidklok. In de hoogste verdieping van den to ren, was de luidklok geplaatst, die thans onder puin ligt bedolven. De dia meter van de klok bedroeg 1.18 m. bij een hoogte van 0.92 c.m. Het opschrift luidde: „Vocor Barabara me fecit Go- defroed de Hyntum anno Dei MCCCXXXIII mensis Aprilis” (Deze maand was de klok dus 502 jaar). Als oorzaak van den scheeven toe stand waarin de toren verkeerde, moet uitsluitend de ongelijke verzakking van den bodem worden aangenomen. Vermoede lijk is reeds bij den opbouw van den oorspronkelijken toren, door een schijnbaar onbeduidende afwijking van de loodlijn, een ge ringe excentriciteit van het eigen gewicht ontstaan, die op den slap pen kleibodem een voortdurend werkzamer wordenden invloed ver kreeg. Om den toren in zijn typischen, scheeven stand te behouden, was het dringend noodzakelijk, zoo spoedig mogelijk doeltreffende maatregelen te nemen tegen verdere verzakking. Door versterking van het opgaande metsel werk moest het optreden van schuif- spanningen voorkomen worden. Vol gens statische berekeningen kon dit voorkomen worden door herfundee- ring van de rompmuren en vergroo- ting tfan het draagvlak der bestaande fundamenten. Door binnen in den to ren een gewapend betonconstructie aan te voeren, zouden de aanwezige schuif- spanningen in het opgaande metsel werk kunnen worden opgenomen. Het oudste charter dateert uit 1256, van de hand van den broer van den Graaf van Holland, die voogd was over Floris V. Een tante van Floris V, Ri- cardis, gaf toestemming tot den bouw van een klooster buiten Delft. Het kreeg den naam „Campis Regis” (Ko ningsveld). Deze bouw gaf aanleiding tot het uitvaardigen van 7 Pauselijke bullen, waaruit kan blijken, dat men er aanvankelijk niets voor voelde. Ein delijk is toch toestemming gekregen. Als bron van inkomen werd aan het klooster gegeven de parochie Pijn acker. Hieruit kan men afleiden, dat Pijnacker omstreeks dezen tijd (1256) bloeiende was. Er bestaat nog een lijst met de na men van pastoors, van 12561320. Waar nu de Gereformeerde school staat bevond zich een boerderij, welke den naam „Koningshof” had (onderdeel dus van Campis Regis). Voorts spreekt men nog van Hofland. Tijdens den Tachtigjarigen oorlog werd de bestaande abdij afgebroken, omdat men bang was, dat de Spanjaar den er bezit van zouden nemen, hetgeen een bedreiging zou vormen van Delft. Zoo vormt de omgeving van Pijnacke- en de gemeente zelf, voor historisch speurders een interessant terrein. Nauw verband houdt daarmede de kerk en de toren, die helaas nu ten onder is I gegaan. En ja hoor, om tien minuten over half één begon de toren te wagge len als een dronken man, een doffe klap, een gerommel als een zwaar onweer en met een donderend ge raas kwamen de steenklompen naar beneden. I 1 F tOib x- - F - t fS O® - ®SM 4 - -®® r p o ’S l.“"v

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13