HAAGSCHfc COURANT De oorlog Europa m i HR- r Engelsche vliegers van *~TiO-RUB Begrafenis STADSNIEUWS Donderdag 18 April 1940. TELEGRAMMEN BINNENLAND I TOUT! 17 1JFDE BLAD. DE OP LUCHTAANVALLEN STAVANGER 20 stuks kennisgevingen Gevonden voorwerpen 15 cent Mr. C. J. M. SCHAEPMAN BEGRAFENIS ir. J. G. NUMANS Een Britsche mededeeling W- Opleiding tot reserve-officier der artillerie BENZINE-DISTRIBUTIE IN VOORBEREIDING te Arnhem de Emgelsche vliegers ter aarde besteld, die neergestort. De stoet verlaat het geaneente-zi'ekenhuis. OPVOERING VAN DE REVUE „JUBILEUM” N1EUWE KINDERZIEKENHUIS „SOPHIA-STICHTING” Het vliegongeluk bij Petten |L HET BOMBARDEMENT OP TRONDHEIM DE DUITSCHE BEZETTING >N NOORWEGEN Heden werden op de begraafplaats Moscow» met hun toestel nabij Btibberich zijn Het toeristenverkeer tusschen Neder land, België en Luxemburg ENGELAND ZOU BIJSTAND AAW ZWEDEN HEBBEN AANGEBODEN Hulpdienst voor de koopvaardij op de Noordzee heeft haar stijgenden omzet uitsluitend te dan ken aan goede kwaliteit en voordeeligen prijs. GEEN VLAGGEN TE BERLIJN TWEE RADIOSTATIONS NOG IN NOORSCHE HANDEN Contröle-kaarten voor niet- visum-plichtige vreemdelingen Na de plechtige mis van Requiem ln de parochiekerk van St. Anna trok de stoet naar het kerkhof aan den “tedascheweg. Aan de open groeve Oste het vuurpeleton een salvo. Kapelaan P. Klijn verrichtte de absoute. Scherpere controle F/l No. 17547 - SABRIEKSK ANTOORDEN HAAG. BARENTS-STR. 33 uit soortgelijke Geen vaste route. te lande De geleidehond. (©.N.B.) Door de Haagsche C. J. M. V. Padvindersvereeniging. bin- waar- niet Uit het jaaroverzicht van het Ned. Geleidehondenfonds blijkt, dat in 1939 het aantal aan blinden afgeleverde ge leidehonden ruim een derde meer was dan in 1938. (Reuter.) luchtvaart Het deelt nog doen van Zaken, Neder- De bouw van het nieuwe kinderzie kenhuis van de „Sophia-Stichting” bij Kijkduin, is bijna voltooid, behoudens verdere inwendige afwerking. Op Don derdag 25 April des morgens om half elf zal de vlag op ’t gebouw geheschen worden. Voor een geheel uitverkocht Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen heeft gisteravond de Haagsche C. J. M. V. Padvindersvereeniging haar jaarlijksche N.C.V.P. revue opgevoerd. Met het oog op het a.s. jubileum het 25-jarig bestaan der Haagsche C. J. M. V. op 2 Juli a.s. werd de revue getiteld „Jubileum”. Verschillende succesnummers revue’s van enkele jaren geleden waren er in verwerkt. De voorzitter der Haagsche C. J. M. V.-padvindersvereeniging, de heer Joh. J Buitendijk, opende den avond en heette allen welkom, in het bijzonder de heer A. H. van Leeuwen, districtscom missaris, en generaal Colette, voorzitter van den raad van bestuur der Ned. Pad vinders en de heer Bonnes, vertegen woordiger van de N.C-V.P. uit Haarlem. Daarna werd een aanvang gemaakt met de revue. Het is niet te veel ge zegd, wanneer wij verklaren, dat deze revue „gedragen” werd door den beken den padvinders-Buziau Rijks. Hij heeft een groot aandeel in de verschillende scènes. Geestige, gevatte kwinkslagen en gezegden, welke de zaal doen schateren van het lachen, zijn niet van de lucht. We verwonderen ons over de vinding rijkheid van de heeren J. L. E. Hee- mann, A. G. Rijks en D. C. Knook, van wie de laatste twee de hoofdrollen ver vullen, uitstekend bijgestaan door Per sie, mej. L. Blankwaard en Kwik, de heer P. Grootveld. Bijzonder goed waren b.v. de tafereelen, de knipcursus, de uit zending door de radio, en het dirigeeren van een oratorium. Meestal is een der zwakste punten van een dilettantenrevue het tempo, maar ook wat dat betreft, is er in „Jubileum” zeer veel te waardeeren. Vlot wisselden de decors. Gezien de plaatsruimte is het onmo- Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij Kon besluit is benoemd tot rid der in de orde van den Nederl. Leeuw mr. C. J. M. Schaepman, administra- teur-titulair, chef der afdeeling consu laire- en handelszaken van het depar tement van Buitenlandsche plaatsverv- commissaris voor land bij de centrale commissie voor de Rijnvaart, alhier. STOCKHOLM, 18 April (Reuter). Alhier zijn berichten ontvangen, volgens welke 2 van de 3 Duitsche watervlieg tuigen in de haven van Trondheim ver nield zijn tijdens aanvallen van de Royal Air Force op Dinsdag jl. Bovendien wer den 5 Duitsche vliegtuigen op het vlieg veld van Trondheim vernield en werd een rechtstreeksche treffer geplaatst op een benzineopslagplaats. Er zijn geen bommen op huizen neergekomen. burg, een bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers der voornaamste Nederlandsche, Belgische en Luxem- burgsche toeristenorganisaties, waarin de moeilijkheden werden besproken, die zich op het oogenblik voordoen op toe ristisch gebied. Nadat kennis genomen was van de maatregelen, die de Belgische regeering heeft genomen teneinde het reizen naar een der beide andere landen te verge makkelijken, werden met algemeene stemmen de volgende wenschen geuit: 1. Dat de door de Belgische regeering genomen maatregelen, welke hieruit be staan, dat, naast het gewone paspoort, voor 5 francs een „laisser-passer” voor toeristen voor 3 dagen en voor 10 francs een voor 10 dagen wordt verstrekt, de regeeringen van Nederland en Luxem burg aanleiding geven, maatregelen in te voeren. Over den eersten hulpdienst voor onze koopvaardij öp de Noordzee, be staande uit patrouilleerende vaartuigen, welke tegelijk als reddings- en hospi- taalschepen dienst doen, zijn enkele ten deel minder juiste berichten versche nen, waaruit men onder meer den in druk krijgt, dat deze schepen een vaste route zouden volgen. Dit is niet juist. Het patrouilleeren zal uiteraard in de bekende gevaarlijke zone’s geschieden, doch het ligt, naar wij vernemen, geens zins in de bedoeling daartoe vaste route’s te volgen. De route’s zullen tel kens opnieuw worden aangewezen, naarmate de omstandigheden op zee daartoe aanleiding geven. STOCKHOLM, 18 April. Vete grensstations in de Noorsche pro vincie Oestvold worden thans niet meer door Duitsche troepen bezet gehouden. Noorsche beambten verrichten daar we der hun werkzaamheden. De hoofdwe gen alsmede de spoorbruggen, worden evenwel nog door Duitsche troepen be waakt om sabotage te voorkomen. KIRUNA, 18 April. (U.P.) Twee bur gers, die over de grens zijn gekomen, beweerden, dat het Duitsche commando te Rombachtsfjord bevolen heeft, dat gisteren alle Noorsche mannen tusschen 16 en 50 jaar zich moeten melden bij de bezettingsmacht. De vluchtelingen zeggen, dat deze order is uitgevaardigd om deze personen te laten medehelpen aan het aan-leggen van loopgraven, het transporteeren van voedsel enz. grootere bewegingsvrijheid voor Duitsche kruisers zou beteekenen. JOHNSON’S NO-RUB maakt „vloeren wrijven’* totaal onnodig 2. Dat de formaliteiten en de kosten van registratie van het bewijs van goed gedrag, dat voor het verkrijgen van de „laisser-passer” noodig is, wor den afgeschaft. België bereidt tot een goedkoopere regeling. Op initiatief van den Luxemburg- schen Toeristenbond is te Brussel in het gebouw van de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor België en Luxem- BERLIJN, 18 April. (Eigen tel.) De Londensche mededeelingen, dat Enge land Zweden bijstand zou hebben aan geboden wordt hier voor kennisgeving aangenomen. Men is er van overi»»q£. dat Zweden niet van het pad der ongjjr digheid zal afwijken. De geruchten, Zweden Duitsche schepen zou aanhou den zijn onjuist; in ieder geval heeéfc Duitschland van Zweedsche maatregetea geen overlast ondervonden. Heden werd op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen het stoffelijke omhulsel van ir. J. G. Numans, gepens. hoofdingenieur bij den Waterstaat in Ned. O. Indie, ter ruste gelegd. Van hun belangstelling gaven daarbij op het kerkhof o.m. blijk de heeren E. H. M. Uljee, oud-directeur B.O.W., na mens het bestuur der afd. Nederland van de Vereen, van Waterstaatsingenieurs in Ned. O.-Indië; ir. J. A. Stelling, luite- nant-kolonel b.d. F. A. v Waasdijk; ir. A. Bryan, oud-hoofdingenieur van de Spoor wegen in Ned. O.-Indië; A. de Veer, oud- directeur Semarang Stoomboot- en Prauwenveer; D. v. Geuns, gepens. O.I. ambtenaar; E. W. Kuiper, muziekleeraar; P. J v. Gulik, oud-gouverneur van Mid- den-Java: ir. J J. Baggelaar, oud-hoofd ingenieur van den Waterstaat in Ned. O.- Indië; J. W de Bruyn Kops, oud-direc teur B.O.W.; D. C. W. Snel, oud-hoofd ingenieur B.O.W.; ir. Th. A. Heskes, oud- hoofdingenieu Semarang Joana Stoom tram Mij.; ir J A. Verhoog en ir. J. H. Levert oud-hoofdingenieur Waterstaat in Ned. O.-Indië en directeur der Over- ijsselsche Kanaai Mij.; generaal-majoor b.d. J G. Tinbergen; dr. D. C. Tinber gen; A. du Bois, oud-architect B.O.W.; mr. J. Raijmakers, ir. M. de Wolff en A. J. N. Nijman, gepens. hoofdingenieurs Water staat in Ned. O.-Indië; A. H. Neijs, oud- gouverneur van Midden-Java; ir. J. F. v. Naersen, oud-hoofdingenieur Water staat in Ned O.-Indië; P. H. Hoets, com missaris Cultuur Mijen, en enkele dames. In de rouwkapel bracht de organist, de heer J. R. Gravelotte, Bitten van van Van Beethoven, Largo van Handel en het Adagio uit de Sonate pathétique van van Beethoven ten gehoore, waar na de kist welke met vele bloemstuk ken gedekt was, grafwaarts werd ge dragen. Op verzoek van den ontslape ne werden geen toespraken gehouden. Een familielid dankte voor de belang stelling. alle houders van motorrijtuigen of z.g. stationnaire motoren, die, op grond van d-’ aanwijzing van het Bureau voor Aardolieproducten, in aanmerking ko men voor de distributie van benzine. Ongeveer 20.000 personen in de resi dentie, zijn hierbij betrokken, voor wie thans de oproepingen worden gereedge maakt op het gemeentelijk distributie- bureau aan de Goudenregenstraat. Gedurende de geheele week, begin nende met Maandag a.S. tot en met Woensdag 1 Mei zal men gelegenheid hebben om op den voor ieder vastge- stelden dag en op de aangegeven plaats de identiteitskaarten af te halen, tegen betaling van 75 cent, waarbij de motor- rijtuigenbelastingkaart en het nummer- bewijs moeten worden overgelegd. De houders van stationnaire motoren die nen een persoonlijk legitimatiebewijs over te leggen en evenzoo zij, die z.g. terreinmotoren gebruiken. De leden van het corps diplomatique kunnen eveneens met een legitimatiebewijs volstaan. Zij zijn ook vrijgesteld van de betaling van de 0.75. De uitreiking zal geschieden in de vol gende gebouwen: Goudenregenstraat 36, Steynlaan 150, het H.T.O. aan den Rijs- wijkscheweg en hotel Promenade aan den Scheveningscheweg. Wie op den aangegeven dag niet in de gelegenheid is zijn kaart in ontvangst te nemen, zal een der volgende dagen kunnen kiezen. De identiteitskaart gaat vergezeld van drie aanvraagkaarten, op vertoon waar van t.z.t., wanneer tot distributie wordt besloten, aan de postkantoren de ben- zinezegels zullen worden verstrekt. VOLGENDE WEEK BEGINT UITREI KING VAN IDENTITEITS KAARTEN. Maandag 22 dezer zal de uitreiking beginnen van de identiteitskaarten aan van Noorsche kust zal terugtrekken, wat bewegingsvrijheid voor de De vereischten De Regeeringspersdienst meldt: Omstreeks 1 Juni a.s. zal een oplei ding tot reserve-officier der bereden artillerie, der luchtdoelartillerie en der motorartillerie aanvangen. Voor deze opleiding kunnen in aan merking komen gewone of buitenge wone dienstplichtigen en personen, die nog niet tot gewoon of buitengewoon dienstplichtige bestemd zijn. Zij mogen op 1 Juni 1940 nog geen eerste oefening hebben volbracht en moeten in het be zit zijn van het diploma H.B.S. 5-jarigen cursus of gymnasium of een daarmede overeenkomend diploma. Voor de bereden artillerie komen in het bijzonder in aanmerking zij, die bij het verwerven van het diploma hooge cijfers voor wiskunde hebben behaald. Voor de luchtdoelartillerie en de motorartillerie komen in het bijzonder in aanmerking werktuigbouwkundigen met goede wiskunde-cijfers. Het kan tot aanbeveling strekken, dat zij in het be zit zijn van een rijbewijs A. dan wel eemge bedrevenheid bezitten in het be sturen van automobielen. Bezitters van het einddiploma H.B.S. 5-jarigen cursus A. of gymnasium A., moeten er op rekenen weinig kans te hebben, daar voor de opleiding bij de artillerie in het algemeen de voorkeur wordt gegeven aan hen, die in het bezit zijn van een B-diploma. Buitengewone dienstplichtigen en de genen. die nog niet tot gewoon of bui tengewoon dienstplichtige bestemd zijn, moeten om voor de opleiding in aan merking te kunnen komen,zich bereid verklaren om een vrijwillige verbinte nis op den voet van een gewoon dienst plichtige aan te gaan, waarbij zij zich verbinden om: a. onafhankelijk van den duur der thans bestaande buitengewone omstan digheden, de opleiding volledig te vol gen en b. alle verplichtingen, welke op den reserve-officier rusten, op zich te nemen. De verbintenis behoeft eerst te wor den aangegaan, indien de gegadigde voor deze opleiding wordt bestemd. Voor hen die zich in werkelijken dienst bevinden, worden de noodige in lichtingen bij legerorder bekend ge maakt. Deze mogen zich niet recht streeks tot den minister van Defensie wenden. Verzoekschriften, welke op ongeze geld papier kunnen zijn gesteld, moeten den minister van Defensie vóór 1 Mei a.s. hebben bereikt. Bij het verzoek schrift moeten gewaarmerkte afschrif ten worden overgelegd van diploma’s en van de bijbehoorende cijferlijsten, als mede een goed gelijkende foto (pasfoto is voldoende). Zij, die reeds een verzoekschrift aan den minister van Defensie hebben ge richt om plaatsing bij de opleiding tot reserve-officier, welke vermoedelijk in September of October zal aanvangen en reeds in het bezit zijn van het ver- eischte diploma, kunnen, om ook mede te dingen naar een plaats bij de oplei ding, welke omstreeks 1 Juni aanvangt, volstaan met dit aan den minister van Defensie mede te deelen. Het bovenstaande brengt geen veran dering ten aanzien van de opleiding tot reserve-officier der artillerie, welke naar het bestaande voornemen in Octo ber zal aanvangen. BERLIJN, 18 April. (Eigen tel.) Hoe wel Berlijn zeer verheugd is, dat op nieuw een Britsche kruiser door het luchtwapen tot zinken is gebracht en twee andere kruisers zoo zijn toegeta keld, dat zij voorloopig buiten gevecht zijn gesteld, wordt er niet gevlagd. Dit staat in verband met het feit, dat spon taan de vlag uitsteken anders dan in den wereldoorlog thans geen gewoonte meer is. Vele Duitschers gelooven, dat de En gelsche slagvloot zich thans van de Aanwezig. aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en mon deling tusschen 12 30 en 2.30 uur: een teekening, afkomstig van de N.V. Tann Metaal, een kindermutsje, een bril met nikkelen haken, een zw. kinder- schoentje (1 een oranje schild, een bruin zeiltje, een donkerblauwe jongenspet, een donkerbruine damesportemonnaie, een snoei’chaar, een grijze slippover, een roode kinderportemonnaie, inh. 2 Belg, francs, een br lederen étui met 2 portretten, een klos draad met haak, diverse sleutels, handschoenen, rijwielbelastingmerken en ceintuurs. Bii de navolgende ingezetenen: een verm gladharige fox, v Naeltwijk- 06, Voorburg; een zwart gelakt on gemerkt heerenrijwiel, Geerlof, Snoek- straat 23. een zilveren medaillon St. The- recio relêquie, Sewenjnen, Usselinckstraat 75- een blauwe dameshoed, Blitterswijk, Beatrijsstraat 69; een bon van Gem. Leen- en Voorschotbank. Klok, Rembrandtstraat 385’ een bal in net de Vries, v. Ravestein- straat 226; een boek „Daheim”, Bollering, Hobbemastraat 222; een blauwe overall, Beauveser. Jacobastraat 170; een jonge zwarte hond, Zwaanswijk, Kijkduinsche- straat 57 Loosduinen; een postduif, ge merkt: ster 3-1939 C-19476, Koutrik, Evert- senstraat 23. Loosduinen; een ring met 5 sleutels er een penning waarop no. 180826 ten name van Jac v. d Veen, v d. Sluis, Jac. Catsstraat 181; een Hollandsche her der bruin met zwart dek, Groenewald, Wenckenbachstraat 65; een bos van 9 stamrozen. Kuypers, Lange Beestenmarkt 97; 3 katten. Rossmölder, Calandplein 19; een paar blauwe gymnastiekschoenen, van Oort. Emmastraat 217; een roodled. dames- portemonnaie met inhoud, Schenkstraat 38; een kleine donkerbr. tasch, inh. medische instrumenten, v d Bor, J. v. Stolberglaan 93; een rieten koffertje met waschgoed, Zoutendijk, v. Maerlantstraat 35; een geel stepje met bei en richtingaanwijzer, serg. Lotsy, Zonneblcemstraat 68; een donker- roode mantelriem. Staman, Noorderbeek- straat 3, een bruine hond, witte vlek aan borst, Krul Westlandschestraat 7; een duimstok, Linneweever,.Begoniastraat 311; een zw gelakt jongensfijwiel, v. d. Berg, Newtonstraat 539; een grijze vulpen in rood étui Rinkema Marconistraat 82 (ge vonden 9 April ’40); een sluitstuk met dop van benzinetank, de Zeeuw, v. Speijk- straat 226; een roode step op luchtbanden, Inst. Tempe, L. v. Eik en Duinen 229; een bastaard fox-terrier met halsband en pen ning 8043-40 Schutter, Ernst Casimirlaan 13; een wit linker kinderhandschoen, Erd man, Breitnerlaan 150; een verm. doublé armband Huisman, Valkenboschkade 239; een vulpenhouder en vulpotlood in bruin lederen étui, v d Horst, Ruyslaelstraat 125, te bevr. alleen na 8 uur; een bruine sportportemonnaie met inhoud, Dijkhuizen, Doggersbankstraat 22; een wit hondje met br. oortjes en halsband met penning 8797-'4O Secreve, v. Boetzelaerlaan 278; een Standaard damesrijwiel. Toet, Bad huisstraat 26; een Duitsche herdershond, Paterman, Renbaanstraat 38; een zwart- bruin-grijze kat, Dierentehuis, Swammer- damstraat 97; 7 honden, Asyl, Nieuwe Ha ven 73. Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Asyl, Nieuwe Haven 73. KIRUNA, 18 April. (U.P.) De radio stations in de districten Troms en Finnmark bevinden zich nog steeds in Noorsche handen en doen dienst voor het bekendmaken van Noorsch regeeringsnieuws. In de uitzending van gisteren was o.a. een oproep van het departement van financiën aan alle Noren om hun belastingen vlot op tijd te betalen ten einde den last te verlichten van de zware verplichtingen, welke drukken op ’s lands schatkist. Tevens werden verscherpte maatregelen tegen spion- nage bekend gemaakt. De uitzending van hedenochtend bevatte een uittrek sel van de berichten over den slag bij Narvik. gelijk ieder van de talrijke medewerken den afzonderlijk te noemen. Er werd ge zongen, gespeeld, gedanst, waarbij ook 'f orkest onder leiding van Jules Dreese zich dapper weerde. En het zou geen goede revue zijn, als er niet één episode was, waarbij moest meegezongen worden en ditmaal was het. het refreinliedje „Soesa” We hebben reeds eerder gezegd, dat padvinders tooneel kunnen spelen en het is gisteravond wederom bewezen. Niet alleen dat de tafereelen goed wa ren voorbereid, maar ook artistiek was alles goed verzorgd en wij twijfelen er ook geen oogenblik aan of de jongens zelf en ook de ouders en andere belang stellenden hebben volop van dezen avond genoten. Het publiek liet zich niet onbetuigd en bracht het heele gezel schap een warme hulde. Na het eerste bedrijf sprax hopman Buitendijk een dankwoord tot allen die tot het welslagen hadden bijgedragen, in het bijzonder tot de heeren Hee- mann, Rijks en Knook, den heer Dreese die de muzikale leiding had en verder den heer Hubeek rhythmisch leider en den heer Wijnmalen, die de requisieten had verzorgd. Voor velen waren er bloe men. LONDEN, 18 April, departement van mede: „Gisteren en in den afgeloopen nacht zijn uitgebreide luchtoperaties onder nomen op verschillende punten aan de kust van Noorwegen. De voornaamste aanval werd gericht op Stavanger, waar gezien werd, dat een groot aantal vijan delijke vliegtuigen werd uiteengedreven om een hoek van het vliegveld. Aan vallen van groote en van geringe hoog te werden gedaan door een sterke groep bombardementsvliegtuigen. Rechtstreeksche treffers werden waar genomen op startbanen en men zag, dat bommen ontploften tusschen transportvliegtuigen, welke geparkeerd stonden aan den Zuidwestkant van het vliegveld. De aanval duurde ruim een uur. Er werd tegenstand ontmoet van gevechtstoestellen. Behalve de vliegtui gen, die op den grond werden vernield, gelooft men, dat 2 vijandelijke twee- motorige toestellen neergeschoten zijn. Hetzelfde vliegveld werd des nachts we derom door onze toestellen aangevallen en er wordt gemeld, dat verdere schade is aangericht. Onze algemeene verkenningslucht- macht ging voort met het patrouilleeren over de fjorden en de eilanden buiten de Noorsche kust. Een bomaanval van geringe hoogte werd gericht op een duikboot en gezien werd, dat één tref fer insloeg. Ook werd een voorraden schip aangevallen. Drie van onze vlieg tuigen, die bij deze operaties betrokken waren, zijn niet teruggekeerd. Gistermiddag te om- streeks drie uur is van het perceel Fred. Hendriklaan 230 een spiegelruit vernield, doordat de 49-jarige A. J. uit de Dirk Hoogenraadstraat een derge lijke manoeuvre met zijn bakfiets maakte, dat de laadbak in het glas drong. De kraanwagen van de politie- brandweer is eraan te pas gekomen om de glasscherven te verwijderen. Begrafenis van sergeant-vlieger Knaapen. Vanochtend is onder groote belang stelling met militaire eer ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den sergeant-vlieger C. Knaapen, die in den nacht van Zaterdag op Zondag tijdens een nachtelijke vliegoefening bij Petten met zijn machine in zee stortte en verdronk. De militaire eer werd gebracht door ®on detachement militairen van het kan- tonnement Tilburg, onder commando van luitenant Fijen. Twaalf sergeants fungeerden als dragers. Ter zijde van ^en lijkwagen gingen onder-officieren kransen droegen. In den stoet liepen mede de kapitein dor mariniers W. J. van Rhijn, verte genwoordiger van den minister van Defensie en den commandant der ma rine, en kapitein-vlieger F. Bakker, als Vertegenwoordiger van vice-admiraal Fürstner. Verder waren aanwezig de burgemeester van Tilburg, mr. J. van de Mortel en wethouder mr H. Schei- delaar. Ondanks het feit, dat voor het vreemdelingenverkeer in ons land grensfaciliteiten zeer gewenscht zijn, maken de tijdsomstandigheden het noodzakelijk, dat het toezicht op hier verblijvende vreemdelingen zoo doeltreffend mogelijk is. De mees te vreemdelingen, die ons land nenkomen, zijn visumplichtig, door althans die vreemdelingen aan de controle ontsnappen. Doch voor vreemdelinger van Belgische en Ita- liaansche nationaliteit, Amerikanen en onderdanen van Luxemburg en nog enkele landen, is geen visum vereischt. Met ingang van 1 Mei nu zal voor deze vreemdelingen een verscherpte grens controle worden ingevoerd, welke be staat in het invullen van een koste- Iccz? contrólekaart. Hierdoor zal men inzicht verkrijgen m de bedoelin gen en de werkzaamheden van die vreemdelingen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17