Het slagschip gedeeltelijk gezonken DE OORLOG TER ZEE 1 Britsche oorlogsschepen hombardeeren vliegveld van Stavanger Uitnoodiging „Scharnhorst” •w 25 et De zee- en luchtactie aan de Noorsche kust EERSTE BLAD, PAGINA 2. 9 de KING’S CROSSI ie lnstfln^nC voor van Trondheim een scheeps- kerkhof I Het Duitsche leger- bericht Fransche legerberichten De Paus vraagt te bidden het herstel den vrede De beveiliging van Donauscheepvaart Neutrale staten nemen maatregelen tegen onge- wenschte vreemdelingen HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 18 APRIL 1940. A probeeren. de Duitsche ’’THE WORLD’S BEST* met Een Noorsch ongerustheid Engelsch transportschip gezonken? Een en Duitsche hebben Engeland zelf kunnen verplaat- 3 le blad, P<& Drie kruisers tot zinken gebracht, meldt Berlijn Groote slag tusschen de Duitsche luchtmacht en de Britsche vloot verwacht Twee Duitsche vliegtuigen in Zweden geïnterneerd Ook Fransche troepen naar Noorwegen? Het Duitsche nieuwsbureau meldt, dat berichten ontvangen zijn, volgens welke Fransche troepen op weg zijn naar Noorwegen. Het 2300 ton metende Finsche vracht schip „Signe” uit Marienhamn wordt met de 19 opvarenden vermist Het schip was op 29 Maart naar Engeland ver trokken. Wat Italiaansche bladen melden. De „Popolo di Rorna” schrijft, dat de Duitschers thans bijna drievierde deel van Noorwegen bezetten of controlee- Bij Harstad op het eiland Hinnöy, ten Noorden van Narvik, hebben de Rngelschen marine-troepen aan wal gezet. In de zóne van Narvik hebben de Duitschers de ertsspoorlijn tot aan de Zweedsche grens bezet en hebben zij het station Bjömfell ingenomen. Het kaartje geeft de Vestfjord met de eilandengroepen Lofoten en Vesteralen weer, waar van men kan aannemen, dat deze thans onder Britsche controle staan. Bergbewoners bieden hard- nekkigen tegenstand. Een United Press-correspondent, die VERIOVINGS RINGEN Friedrich Bonte, die bij de zeegevech ten voor Narvik gesneuveld is, 44 jaar oud geworden is. Bonte was op 1 April 1914 als adel borst bij de Duitsche marine in dienst getreden. Bij het begin van den huidi- gen porlog werd hij tot „leider der tor - pedobootjagers” benoemd. Voor uitmuntend uitgevoerde onder nemingen van zijn afdeeling. ontving hij reeds in October en November 1939 hOoge onderscheidingen. Noorsche zeelieden gaan in hun land vechten Gisteren zijn 419 Noorsche zeelieden op weg naar Noorwegen, naar Engeland vertrokken. Ze zijn met het Italiaan- sche schip „Neptunia” uit Lissabon ge komen en willen in hun land tegen de Duitschers gaan strijden. Het Fransche legerbericht van he denochtend luidt: „Niets te melden”. in die zich op onwettige land ophoudt, zal worden Duitsche gevangenen in Engeland aangekomen. Gisteravond zijn in een Schotsche ha ven 42 Duitsche krijgsgevangenen, naar men gelooft opvarenden van een schip, dat door eigen bemanning tot zinken gebracht is, aangekomen. bevindt meldt, dat aan Noorsche zijde kleine zich snel bewegende ski-patrouil- les strijden, die de verbinding tusschen verspreide afdeelingen op de heuvels onderhielden. Bij den vijand strijden ook ski-patrouilles Tyroler bergbe woners die hun listen tegenover die van de Noren stelden. Wanneer maar een vijand ontdekt werd, lieten de Noren snel reserves aanrukken en be zetten de omringende hoogten, waarna «ij overgave eischten. In de meeste ge vallen liet de patrouille het tot een ge vecht komen. Indien er gevochten werd, waren de verliezen groot. Verlieslijst van de „Thistle*. De heden door de admiraliteit gepu bliceerde verlieslijst van de duikboot „Thistle”, waarvan het verliep gisteren is gemeld, bevat de namen van vijf of ficieren en 48 onderofficieren en man schappen. Britsche duikboot door vliegtuig vernield Fransch-Britsch-Poolsch protest De Britsche, Fransche en Poolsche regeeringen hebben gisteravond gelijk tijdig een protest gepubliceerd tegen het optreden van de Duitschers in Polen. Het protest is opgesteld door de regeeringen van Frankrijk, Enge land en Polen. Bij een aanval van Duitsche gevechts vliegtuigen op Britsche zeestrijdkrach- ten en transportschepen in de wateren bij Harstadt, ten Noorden van Narvik, op 16 April heeft een Engelsch transport schip een voltreffer gekregen van een bom van zwaar kaliber. Aangenomen kan worden, dat het transportschip is gezonken, meldt het Duitsche nieuws bureau. Een drierraotorig Duitsch vliegtuig heeft wegens benzinegebrek te Arbraa bij de Bothnische Golf, aan de Oost- zich bij een Noorsche troepenafdeeling kust van Zweden, op ongeveer 61 gr. 30 min. N.B. en 16 gr. W.L. een nood landing moeten maken. De drie inzit tenden werden gearresteerd. Een Duitsch vliegtuig, geladen met machinegeweren en munitie, bestemd voor de Duitsche troepen in Noorwe gen, heeft een noodlanding gemaakt te Arvika, een Zweedsche stad, op 40 k.m. van de Noorsche grens, meldt „Afton bladet”. De bemanning, die verklaarde door den mist uit den koers te zijn ge raakt, is geïnterneerd. Verder heeft een vliegtuig van on bekende nationaliteit boven Strömstad aan de Westkust van Zweden gevlo gen. Er werden waarschuwingsschoten gelost en een Zweedsch vliegtuig was opgestegen om het vreemde vliegtuig in de richting van de zee te doen ver dwijnen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat bij de luchtaanvallen voor de Noorsche Westkust, de Britsche vloot »i-teren wederom een zware slag toe- 'r bracht is. Een Britsche kruiser eg een voltreffer van een bom van t zwaarste kaliber en zonk onmid- Icllijk. Nog twee kruisers werden be- t okt met in totaal drie voltreffers an het zwaarste kaliber. De bommen veroorzaakten zoo zware vernielingen, lat de schepen waarschijnlijk den te- Het opperbevel van weermacht deelt mede In het Westen hebben onze voorpos ten ten Zuidwesten van Saarbrücken een ter sterkte van een compagnie ope- reerende vijandelijke patrouille met verliezen voor den vijand teruggedre ven. Nogmaals een Duitsche opsom ming van de Engelsche verliezen Volgens het „Zwölf Uhr-blatt” hebben de Westelijke mogendheden in 6 dagen alleen in de Scandinavische wateren 4 slagschepen, 2 slagkruisers, 3 zware kruisers, 3 kruisers, een vliegkampschip, 9 torpedobootjagers, 7 duikbooten, 7 transportschepen en 24 vliegtuigen ver loren. ■nkele ■schikt Het bericht ■bied zou Het Fransche legerbericht van gis teravond luidt: „Laat in den nacht bedrijvigheid van de afdeelingen, welke met den vijand in contact zijn, in het gebied ten Westen van de Vogezen.” rugtocht over de Noordzee naar een Britsche haven niet meer zullen kun nen volbrengen. De controle in de Pacific. In verband met de groote uitbreiding van de export van de Ver. Staten naar Wladiwostok verzekerde de Britsche woordvoerder Cross opnieuw, dat de geallieerden geen onderscheid maken tusschen den Stillen en den Atlanti- schen Oceaan bij de uitoefening van de contrabande controle. Volgens Britsche bronnen is Duitschland begonnen haar exporten over Wladiwostok te organi- seeren en verzendt thans over deze haven verfstoffen, staalproducten en in strumenten van hooge waarde. Post van Manhattan en Rex onderzocht. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat van het Amerikaansche mailschip „Manhattan” 36 zakken Duit sche en 18 zakken neutrale post ter on derzoek van boord zijn gehaald te Gi braltar. De inspectie van de post duurt nog voort. Van het Italiaansche mail schip ..Rex” is een nog grootere hoe veelheid post gehaald. Op den 15en April werd een Brit sche duikboot, welke onder water voer, aan de Zuidwestkust van Noor wegen waargenomen door een Duitsch watervliegtuig. De Duitsche machine daalde tot enkele meters boven zee en liet met korte onderbreking bommen vallen. Twee meter achter de peris coop getroffen, sloeg de boot achter over. Weldra bedekten olievlekken en wrakstukken de plek waar de duikboot gezonken was, meldt het nieuwsbureau. Het Duitsche vliegtuig wachtte eenige oogenblikken om naar boven komende opvarenden aan boord te nemen en keerde daarna naar zijn basis terug. da en de spionnage. Alleen vreemde lingen, die de volstrekte noodzakelijk heid van hun zen, ven. mogen moeten regelen zullen tuigen. Eerder op den dag werd er op de Orkney-eilanden twee maal luchtalarm gemaakt, maar Duitsche vliegtuigen waren niet te zien. ren, terwijl de landing van Engelschen beperkt schijnt te zijn tot de bezetting van een eiland nabij Harstad ten Noor den van Narvik. De correspondent te Oslo van de „Messaggero” meldt, dat een aanzienlijk aantal Duitsche vlieg tuigen versterkingen naar het Noorden van Noorwegen brengt, o.a. naar de zóne van Narvik. Een Belgisch interneeringskamp In verscheidene neutrale staten wordt scherper toezicht op de onge- wenschte vreemdelingen gehouden. On der de maatregelen, welke in België zijn getroffen, is de inrichting van een interneeringscentrum te Ruysselede. dat 3000 personen zal kunnen herber gen. Het zal uitsluitend gereserveerd worden voor verdachte of cngewensch- te vreemdelingen. Ook Zweden houdt streng toezicht op vreemdelingen. In het bijzonder :s het vreemdelingen verboden havens te bezoeken en per auto van de eene stad naar de andere te reizen. In Zwitserland zijn de bestaande be palingen ter bescherming van de na tionale veiligheid, welke tegen spion nage en sabotage gericht zijn, ver scherpt. Voor de openbare gebouwen zijn schildwachten geplaatst. In Zuid-Slavië worden de verblijfs vergunningen voor alle vreemdelingen herzien. Voortaan mogen vreemdelin gen slechts wonen in een vooraf opge geven plaats. Eventueele verandering van woonplaats moet door de autori teiten worden goedgekeurd. Vreemde lingen, die het land binnenkomen, moe ten zich binnen 36 uur persoonlijk bij de politie melden. Op overtreding staan zeer strenge straffen. Deze maar regel wordt uitgelegd als een stap tot onderdrukking- van de nazi-propagan- van afscheping toestemming is ver kregen. Tot de voorzorgsmaatregelen tegen sabotage behooren een drastische beperking van de scheepsbemanningen, die bewijzen moeten kunnen over leggen, dat zij bevoegd zijn als zooda nig dienst te doen. Elk van de aan den Donau gelegen staten zal voor zijn eigen sector verantwoordelijk zijn. In Roemeensche politieke kringen, zoo meldt Havas uit Boekarest, legt men het tusschen de 4 neutrale Donau- staten (Roemenië, Hongarije, Boelga- rije en Zuid-Slavië) tot stand geko men accoord uit als de eerste groote manifestatie van een werkelijke soli dariteit ten aanzien van. de Donau- vraagstukken. De 4 neutrale landen zijn er van overtuigd, een rol van Euro- peesche beteekenis te hebben gespeeld, omdat zij de gevaren van een even tueele uitbreiding van den oorlog tot dit deel van Europa verminderd heb ben. De Roemeensche ministerraad heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan de maatregelen, waartoe door de internationale Donau-cornmissie beslo ten is ter verzekering van de Donau- scheepvaart. Aan de bijeenkomst van de Donau- cornmissie heeft Duitschland niet dee- genomen. Dit land heeft namelijk m 1936 alle rivier-con ven ties opgezegd. Luchtaanval op Britsch convooi Duitsche bombardementsvliegtu igen hebben Woensdag laat aan de Noord oostkust van Schotland een convooi aangevallen, maar zij werden verdre ven door het afweergeschut der Engel sche oorlogsschepen en door jachtvlieg- gebracht is. Hij houdt de koptelefoon bij het eten op, want men kan nooit weten Nauwelijks heeft hij den eersten hap in den mond, of hij hoorttuut tuuttuutHet geluid komt van vlakbij! Onmiddellijk meldt hij dit aan de brug een nu volgt een stortvloed van elkaar opvolgende commando’s, onder het geraas van de piotseling op volle kracht werkende turbines. Het schip schiet vooruit, verandert eenige malen van koers en draait dan opeens zoo snel, als het ware om zijn as rond, dat alles wat niet vastgesjord staat over boord vliegt door den schui nen stand van het vaartuig. Nauwe lijks is het weer overeind, of we zien ster-signalen van een voor ons krui sende voorpostenboot: „Grootste ge vaar”. De vijand is gevonden. Wij ijlen naar de aangeduide plek, waar hij zich even laat zien. Dieptebommen. Een, twee, vier, zes, plonsen over boord; een Paus Pius heeft den kardinaai-staats» secretaris, mgr. Maglione. een brief doen tfjekomen, waarin hij aanbeveelt, dat gebeden zal worden om den vrede tusschen de volkeren te herstellen. Toen de hemel zich het vorige jaar met dikke wolken bedekte en het drei gende wapengekletter alle volkeren in ongerustheid bracht, heb ik, zoo schrijft de Paus, allen Christenen verzocht te bidden, opdat de eendracht tusschen de volkeren zou mogen terugkeeren. Thans, nu de oorlog is losgebroken en den toestand heeft verergerd, en bijna onberekenbare verliezen en smarten heeft teweeg gebracht, kunnen wij niet nalaten er bij al onze zonen en doei* teren over de geheele wereld op aan te dringen, zich te scharen rondom het altaar van de moeder Gods, eiken dag opnieuw in de komende Meimaand, welke haar bijzonder is toegewijd, a tot haar onze smeekbeden te richten. 1 Ons hart is vervuld van zeer groote droefheid, niet alleen om het verschrik kelijke lijden, waardoor de oorlog voerende volkeren worden getroffen, doch tevens om de steeds grootere ge varen welke ook de andere volkeren bedreigen. Doch al hebben wij geen mensche- lijke hulpmiddelen nagelaten om den vloed van ellende te doen verdwijnen, toch stellen wij voor alles vertrouwen in Hem, die alleen alles vermag, en in wiens macht zich met het lot der volkeren ook de geest en de wil van hun leiders bevinden. Mogen de gemoederen, zoo besluit de Paus, tot rust komen, en mogen de menschen zich in broederlijke liefde vereenigen, opdat een ware orde en rust in de wereld worde hersteld, op dat er zoo spoedig mogelijk vrede zal zijn en een gelukkiger tijdperk voor de menschheid zal inluiden. Wij noodigen rookers 1 van Amerikaansche I Sigaretten van 35, 40 en 50 ct. uit, één keer Voor de kust van Noorwegen wordt een groote slag verwacht tusschen de Duitsche luchtmacht en de Britsche vloot, meldt United Press uit Londen. Dinsdag werd voortdurend boven het Zuiden van Noorwegen een groot aantal Duitsche vliegtuigen waarge nomen. Zij waren op weg naar hun ba ses aan de kust, vanwaar zij zullen trachten om de verbindingen van het Britsche expeditieleger te breken. Het groote aantal luchtaanvallen, welke de Engelschen op Stavanger hebben uitgevoerd, wijst er op, dat zij hun pogingen concentreeren op het vernietigen van de Duitsche luchtbases en de Duitschers te noodzaken deze te verlaten. Blijkbaar staan we aan den vooravond Van een beslissende proef of de voorstelling, welke Hitler zich maakt van de kracht van zijn lucht wapen tegenover de Britsche vloot, gerechtvaardigd zal zijn. De Duitschers hopen, door gedurig de Britsche oor logsschepen en troepenschepen te be stoken, te verhoeden, dat een sterke Britsche legermacht in Noorwegen landt. De Duitschers toonen thans openlijk, welke de fundamenteele stra tegische overwegingen waren, welke bij de bezettting van Denemarken en Noorwegen een rol hebben gespeeld, n.l. het verkrijgen van operatiebases, vanwaar zij de Britsche overheersching van de Noordzee betwisten kunnen en vanwaar zij tenslotte de luchtoorlog naar sen. De besluiten van de Donau-commis- sie, welke gisteren te Belgrado bijeen is geweest, zijn eenstemmig door de gedelegeerden van Engeland, Frank rijk, Italië, Roemenië en Hongarije goedgekeurd. Het verbod van het vervoer van wa pens, munitie en ontplofbare stoffen geldt niet voor zendingen, welke voer de betrokken staten zelf zijn bestemd. Zware ladingen, zooals cement en mi neralen, mogen de IJzeren Poort niet passeeren, tenzij hiertoe in de haven De bij Narvik gesneuvelde commandant van de Duit sche torpedojagers. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat kapitein-ter-zee en commodore De Britsche admiraliteit deelt mede „Vanochtend vroeg is het vliegveld van Stavanger gedurende een uur en tv'intig minu‘en hevig eebom- baiueerd door onze vlootstrijd- krachten. Toen de schepen van deze operatie terugkeerden, werd een kruiser door een bom getrof fen. Hij liep eenige schade op, doch zet de reis naar de thuisha ven voort.” Het vliegveld te Trondheim is door zware bommenwerpers van de Britsche luchtmacht gebombar deerd. Men zag, dat als gevolg daarvan een groote brand uitbrak. Ook een vijandelijke basis voor watervliegtuigen in de nabijheid werd gebombardeerd.” Iemand, die onlangs uit Noorwegen is teruggekeerd, heeft medegedeld, dat het Duitsche slagschip „Scharnhorst” be schadigd in de Rïssa-Kreek bij Trond heim ligt. Het voorschip zou onder water liggen. In de haven van Trond heim ligt een Duitsche kruiser aan den grond, evenals drie torpedojagers. „Svenska Dagbladet” meldt van de Noorsch-Zweedsche grens, dat het vestzakslagschip „Deutschland” aan den grond zou zijn geloopen in de Rissa-kreek ten Noorden van Trond heim, tijdens de gevechtsoperaties. Vermoedelijk is dit de kruiser, welke de ooggetuige heeft gezien. Jacht op een Britschen onderzeeër verblijf kunnen bewij- zullen verlof krijgen om te blij- Zij zullen echter Belgrado niet verlaten en hun paspoorten inleveren. Soortgelijke maat- __o2 i binnenkort in andere centra worden genomen. Strenge straf fen worden gesteld op het uitstrooien van onware berichten door vreemde lingen, die zelfs vlugschriften onder het publiek verspreid hebben uit auto s en in het donker der bioscopen. Dit slaat op twee voorbeelden van nazi- propaganda-methodes. Van de vlug schriften wordt gezegd, dat zij »I®n doel hadden nervositeit en onrust on' der de burgers te verwekken”. De Roemeensche ministerraad hee een strenge controle ingesteld op het binnenkomen e-i verblijf ^an v^en'’ delingen in het land. Voorts is i ere propaganda-actie, welke onvereemg baar is met de neutraliteit des lan verboden. In Turkije wordt niet alleen s r ter toezicht op vreemdelingen ge ou den, doch ongewenschte e emen worden over de grens gezet, ander» is het gevolg van heftige aanval len in de vooraanstaande bladen op Duitschers. Gisteren werden te Istan- boel 2 Düitschers uitgewezen. De Mexicaansche minister van bin- nenlandsche zaken heeft een onderzoek gelast naar het optreden van commu nisten en nationaalsocialisten Mexico. Elkeen, wijze in het 1 uitgewezen. tienZe dof, plassend geluid. Allen houden den adem in. Een harde slag gaat door het heele schip. Het dek springt onder onze voeten op en een geweldige waterzuil rijst in het kielzog omhoog, tot tienmaal toe De Engelschman is onschadelijk ge maakt. Donkerbruine olie spreidt zich uit over de zee. Voor alle zekerheid neemt onze ingenieur er een proef mee en hij stelt vast, dat het olie is van de soort, welke op de Engelsche onder zeeërs gebruikt wordt. Uitwisseling van Duitsche en Fransche gevangenen Het eerste contingent Duitsche bur gers, die in Frankrijk gevangen zijn genomen, is thans te Genève aangeko men. Zij worden uitgewisseld tegen Franschen, die in Duitschland gevan gen hebben gezeten. Het zijn meest vrouwen, kinderen en oude lieden. Amerika en de geallieerde blokkade De onderhandelingen tusschen de Ver- 'eenigde Staten en de geallieerden over de blokkade zijn thans vrijwel geëin digd. In welingelichte Amerikaansche kringen verklaart men, dat, van Ameri- kaansch standpunt bezien, niet veel be reikt is. De geallieerden, aldus zegt men, blijven vasthouden aan hun recht tot onderzoek van de Amerikaansche post en zij weigeren toe te staan, dat zekere Duitsche producten, die niet van elders verkregen kunnen worden, wor den doorgelaten. Engeland zal echter wijziging brengen in het bestaande ver bod van aankoop van kleine hoeveelhe den Amerikaansch fruit en tabak. Bo vendien zoo zegt man in deze kringen zullen de geallieerden voortaan geen mededeelingen over verbod van aankoop in de Vereenigde Staten doen zonder Amerika overleg te plegen. ITALIË. Geen nieuwe lichtingen opgeroepei* In een te Rome gepubliceerd cornf" niqué wordt het bericht, volgens welk 4 nieuwe lichtingen onder de penen zouden zijn geroepen, teg‘ sproken.. Het betreft slechts en groepen, die na herkeuring Sei voor den dienst zijn bevonden- communiqué spreekt voorts het tegen, dat Bari tot militair geb- zijn verklaard. Zie verder en een Finsch schip vermist Te Yokohama bestaat over ’t 6029 ton groote Noorsche vracht schip „Rinda” van de maatschappij W. W. Wilhelmsen. Het schip is reeds vier dagen over tijd. De „Rinda” its met 3000 ton klipzout uit Europa aan boord op 10 April uit Sjimonoseki naar Yokoha ma vertrokken, waar het schip op 13 April had moeten aankomen. Een opvarende van een Duitschen torpedojager heeft het volgende ver teld over een jacht op een Britschen onderzeeër. Tweemaal hebben we vanochtend een loos alarm gehad. Tweemaal werd de nabijheid van een Britsche duik boot gesignaleerd en lieten we alles, waarmee we ons aan boord een beetje kunnen verzetten, in den steek. Hein, de marconist, zal juist aan den maal tijd beginnen, welke hem op Zijn post i - HET CENTRUM NARVIK HOU >in HtlH ZOUTMtie». TIL 33S3SO - HOU HSSAOl-VUIST», Hl. 113*4 OOR DUITSCHEN TORPEDOJAGER. SO Ion 'O/jord Q ijirnfjM 1 -f&^fjordï SocviMr^ TolvHt S a r-dtortfl? Evens kjcer SOFOTEN/^3

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2