I BINNENLAND RADIONIEUWS UIT DE OMSTREKEN GEMENGD NIEUWS TWEEDE BLAD, PAGINA 2. TTAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 18 APRIL 1940. ONEERLIJKE REIZIGER Nederlandsche activiteit in Amerika ONDERWIJS EN KERK AUTO IN DE LEK GEREDEN Kaashandelaar uit Rotterdam verdronken Medewerking verdedigings- voorbereiding 1939 DRIE AMSTERDAMSCHE WINKEL- DIEVEGGEN Jongetje om het leven gekomenzijn vriendje gewond ERNSTIG VERKEERSONGELUK OP TEXEL met GEBAKKEN AARDAPPELEN Het varen van schepen in geval van oorlogsgevaar RADIO-PROGRAMMA De geboortedag van den Prins van Oranje -hk J nam. speldjesdag gehouden hoofd HANDELSONDERNEMINQ „EMKA" APELDOORN OP ELK BLIKJE BEVINDEN ZICH VELERLEI KNAX RECEPTEN UK 50-073 Een officieele mededeeling. Wijziging van de Schepenwet. 5.- 10, uur te 10.25 10.20 VERKRIJGBAAR IN' BLIKJES VAN 5 EN 10 STUKS SI Buitenlandsche tarwebloem. De Nederlandsche bakkersorganisa ties hebben zich gewend tot den minis ter van Economische Zaken, met het verzoek het bakkersbedrijf te doen ver tegenwoordigen In de advies-commissie voor aankoop en distributie van bui tenlandsche tarwebloem, aangezien de adviezen door deze commissie te geven, van groot belang moeten worden geacht voor het bakkerijbedrijf. Door de Eerste Kamer behoedzaamheid bepleit inzake de uitgebreide bevoegd heden der Regeering. Burgerlijke Stand van Leidschendam. ONDERTROUWD: A. Kappeteijn en E. Koenen. P. v Wijk en C. Hendriks. Voor tuinliefhebbers, orkest. 9.Tooneel. Pooneel. Viool, roept een het Ag- zijn 8.— „God V.A.R.A. 4.Sram.muz. 4.30 Cello en piano. Orgelspel I over- „Grond- socialisme”. Muz 1.45 >r en J en 7.45 8.50 Luchtbeschermingsdienst. De luchtbeschermingsdienst heeft de ge meente verdeeld in 6 wijken, welke weer onderverdeeld zijn in blokken. Door den burgemeester zijn de Wijk- en Blokleiders benoemd, waarmee op morgen 19 April een vergadering zal worden gehouden in het raadhuis te Leidschendam. uur >ep- orkest ‘rna tot de familie Agter was op slag dood zijn vriendje werd ouderlijke woning overge- V.P.R.O. 7.30 Ber. 7.35 Jeugdhalfuur. cello en piano. 8.30 Cyclus: den mensch”. LOOSDUINEN. Jaarvergadering Gemeentebelangen. In het vergaderlokaal van de Bethel- kerk kwam gisteravond de vereeniging „Herv. Gemeentebelangen” in jaarverga dering bijeen onder leiding van ds. F. K. van Evert.* Uit de verslagen, uitgebracht door den secretaris, den heer J. L. Krul, en de penningmeesteresse, mevr. P. A. v d. Heide-Bom, bleek, dat door deze ver eeniging ondanks de moeilijke tijdsomstan digheden veel werk werd verricht. Het aantal collectanten daalde echter, hetgeen mede oorzaak was van een vermindering der inkomsten. Daar ds. van Evert zijn functie als voorzitter wenschte neer te leg gen, werd als zoodanig gekozen de heer H. Baak. Verder werden als bestuursleden gekozen de heeren J. C. Bender, J. v. d. Stel en D. Krouwel. Wijziging ambtenarenreglement. In verband met een verzoek van Ged. Staten om de rechtspositieregeling van ’t gemeentepersoneel en de verordeningen op de arbeidsovereenkomsten in overeen stemming te brengen met de Kon. beslui ten van 28 Februari 1940, stellen B. en W. den raad voor aan dit verzoek te voldoen. De wijzigingen betreffen de doorbetaling van burgerlijke bezoldiging aan ongehuw de ambtenaren en werklieden, die niet de hoedanigheid van eenigen kostwinner be zitten en zich in verband met oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden in verplichten militairen dienst bevinden. Schietwedstrijden Burgerwacht. Door de Wassenaarsche Burgerwacht werd de jaarlijksche onderlinge schietwed strijd om prijzen gehouden met den vol genden uitslag: pistool le prijs L. A. v. d. Berg, 2e prijs K. Huysinga, 3e prijs A. v. d. Schans: K.S.O.: le prijs R. C. de Borst, 2e prijs E. Stuivenwold, 3e prijs Westenberg. De ondercommandant, de heer G. L. J. Holle, reikte de prijzen uit, waarbij hij te vens wegens vertrek naar Indië afscheid nam. De voorzitter, jhr. W. K. von Weiler, dankte den heer Holle warm voor het vele, dat hij in het belang van de B.W. deed en wenschte hem een voorspoedige reis. LEIDSCHENDAM. Stortplaats gemeentereiniging. Door den gemeenteraad van Voorscho ten is thans, behoudens goedkeuring van Ged. Staten besloten, voorloopig voor een jaar het huis- en straatvuil te doen ver voeren naar de stortplaats te Leidschen dam aan den Veenweg en daarvoor een vergoeding uit te keer en van 2000. Voor het geval, dat per 1 Juni a.s. de nieuwe stortplaats nog niet gereed is, kan het vervoer plaats vinden naar den Midden weg. De heer H. C. v. d. Akker heeft zich bereid verklaard goed te vinden, dat Voorschoten het vuil daar stort, mits voor d-n duur dezer storting door de gemeente Leidschendam betaald wordt een bedrag van 6 per week. B. en W. stellen den raad voor dienovereenkomstig te beslui ten. De uitvoer van eieren naar Duitschland en Engeland Bemoeiingen van onzen nieuwen gezant. Een van de onderwerpen, waarmede onze nieuwe gezant, dr. A. Loudon, zich na het aanvaarden van zijn func tie in de Vereenigde Staten onmiddel lijk heeft beziggehouden, is de reorga nisatie van de Nederlandsch-Ameri- kaansche kamer van koophandel te New York geweest. Tot president werd onlangs be noemd de heer James Blaine, presi dent van de Marine Midland Trust, c.o. te New York. De leiding der werkzaamheden van de kamer is, in verband met het af treden van dr. van Aken, tijdelijk toe vertrouwd aan mr. A.E.D. von Saher, die momenteel in New York vertoeft. Deze heeft in overleg met onzen ge zant terstond een economische re- search-afdeeling ingesteld, welke tot taak heeft van algemeene voorlichting te dienen omtrent de beteekenis van Nederland en Nederlandsch-Indië voor de Vereenigde Staten. Plannen zijn voorts in voorbereiding, teneinde de Nederlandsche kamer te New York in samenwerking met de Holland House corporation uit te bou wen tot een centrum van Nederland sche activiteit in New York. Brandje in vleeschwarenfabriek. In de Vleeschwarenfabriek aan den Rijksstraatweg geraakte een rookkast met spek in brand. In verband met uitstroo- mend vet werd de oven gedicht, wat een ontploffing tengevolge had, waardoor eenige vierkante meters dak werden afge rukt. De brandweer bluschte het vuur met een tweetal stralen. en 5.40 - - F, Pauze. 9.20 Br. VI. 10.05 Parijs Maandagavond a.s. spreekt mr. Bijlsma, Rijksarchivaris, voor de Ver eeniging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer in Kasteel Oud-Wassenaar over het onderwerp: „Oude buurtnamen in Wassenaar en Zuydwyck. Medewerking aan den avond wordt verleend door het Wsssenaarsch Dubbel Mannenkwartet. De Raad dezer gemeente komt a.s. Woensdagmorgen in openbare ver gadering bijeen RIJSWIJK Jaarfeest „Animo” De R.S.C. „Animo” viert op 28 April feest, ter gelegenheid van haar 3-jarig be staan in het feestgebouw aan de Willem- straat in de residentie. Er zal een revue worden opgevoerd, waaraan reeds eenige maanden onder leiding van mej. Jeanne Credoe door een honderdtal dames, jon gens en meisjes gewerkt wordt. Het avondfeest, dat wordt gehouden in de groote zaal van Hotel L-?uwendaal te Rijswijk, wordt eveneens door leden ver zorgd, met medewerking van de Residen tie Mandoline-Club „Semper Avanti”, on der leiding van dir. Smit. Op Zondagmorgen j.L had een geani meerde voetbalwedstrijd plaats tusschen de heeren veteranen van Animo en De Spoorwegen op het terrein naast de Wie lerbaan aan den Delftweg met als uitslag een gelijkspel 66. Eind volgende week heeft een ontmoeting plaats van Animo- en Rijswijk-veteranen. VOORBURG. Propaganda-avond Roode Kruis. Gisteravond gaf de plaatselijke afdeeling van het Nederlandsch Roode Kruis voor een goed gevulde zaal van het Forum- theater een propaganda-avond. De voor zitter, generaal Zeeman, heette den nieu wen eere-voorzitter der afdeeling, burge meester mr. Nederbragt, met zijn familie voor het eerst op een Roode Kruis-avond welkom; verder verwelkomde hij den afge vaardigde van het hoofdbestuur, overste de Waal, verschillende eere-gasten, o.a. baron van Tuyll van Serooskerken, afge vaardigden van de afdeelingen Delft, Rijs wijk en Leidschendam en van de plaatse lijke afdeelingen van de E.H.B.O., Groene Kruis, Wit-Gele Kruis, Ned. Vereeniging van Luchtbescherming, afgevaardigden van het ziekenhuis St. Anthoniushove, ver schillende docenten en mevr. Betsy de Ridder-Spaan, die de verzorging van het programma voor dezen avond op zich had- willen nemen. Na er op gewezen te hebben, dat het Roode Kruis voor haar taak gereed is, werd een driewerf hoera aangeheven voor de Koninklijke voorzitster Prinses Juliana, en werd het le en 6e couplet van het Wil helmus gezongen. Hierna heeft de voorzitter met eenige toepasselijke woorden het diploma helper en helpster uitgereikt aan vele heeren en dames, waarbij hij o.a. den wensch uit sprak, dat op hun hulp nooit een beroep zal behoeven te worden gedaan. Burge meester dr. Nederbragt heeft hierna een achttal donors, die meerdere malen hun bloed voor hun mede-menschen beschik baar hadden gesteld, de Landsteiner-pen- ning uitgereikt, waarbij de burgemeester wees bijzondere beteekenis van de bloed transfusie en den wensch uitsprak, dat honderden het mooie voorbeeld van deze donors zouden volgen. Hierna werd een keurig programma af gewerkt, waarbij de heer Henri Burnan op geestige en beschaafde wijze als conferen cier optrad, en de verschillende nummers aankondigde Mevr. Ligthart speelde viool, mej. Elza van Beuren, mezzo-sopraan, zong gevoelvol verschillende liederen verder dansten de jonge dames Willy en Annie Smit; in het bijzonder noemen wij hierbij den ijswals, en de vertolking van Annie Smit van „Lollypop”. Na de pauze hoorden wij nog den baj’i- tonzanger den heer van Haatten; mevr. Betsy de Ridder-Spaan declameerde Alle artisten mochten voor het gebodene een welverdiend applaus in ontvangst nemen. Na de pauze werd nog het woord gevoerd door overste de Waal, die namens het hoofdbestuur de gelukwenschen aanbood en hulde bracht aan het ijverige bestuur van deze afdeeling, voor wat het voor het Roode Kruis doet De voorzitter heeft den medewerkenden hartelijk dank gebracht en hun bloemen aangeboden; de jonge dames Smit kregen een geschenk. Ds. G. Venema. Ds. G. Venema, Ned. Herv. pred., al hier, zal Maandag a.s. als reserve-veldpre- diker in werkelijken dienst treden. 4.20 Eng. *•20’) 10.50») Gemeenterekening 1937. B. en W. deelen den raad mede, dat Ged. Staten eenige aanmerkingen maakten van administratieve!! aard ten aanzien van de gemeenterekening 1937 De voldoening aan deze opmerkingen brengt mede, dat het vermoedelijk nadeelig Aanbieding geschenk raadhuis. Mevrouw Dora Steens-Doeleman, Pr. Julianaweg 13c, alhier, heeft een in haar bezit zijnde door haar zelf 45 jaren ge leden gemaakte tt kening in zwarte om lijsting aan de gemeente ten geschenke aangeboden voor het nieuwe raadhuis; de teekening betreft een „Stilleven" Voor deze teekening werd haar indertijd door de Academie van Beeldende Kunsten en Wetenschappen te Rotterdam de eervolle vermelding uitgereikt. B. en W. stellen den raad voor het aangeboden geschenk onder dank te aanvaarden. Te Rotterdam gesnapt De Rotterdamsche politie heeft drie Amsterdamsche bekende winkeldie- veggen, de 35-jarige mej. W. J. B., de eveneens 35-jarige A. J. O. en de 26- jarige J. J. E. aangehouden, die naar de Maasstad waren gekomen, om in magazijnen in de binnenstad haar slag te slaan. Zij hadden een koffer bij zich, waarin zich te Rotterdam gesto len kousen en damesondergoederen be vonden. Bij een huiszoeking in haar woningen te Amsterdam, welke daarop werd gehouden, vond men nog een heelen voorraad gestolen goederen, welke in beslag werden genomen. De dames B. en O. waren al meermalen wegens winkeldiefstallen veroordeeld mej. E. was voor het eerst op het pad der misdaad. Zij werden in afwachting van het verdere onderzoek, in het hoofdbureau van politie aan het Haagsche Veer opgesloten. Van officieele zijde wordt het vol gende bekend gemaakt: De uitvoer van eieren naar Duitsch land is reeds sedert jaren gebonden aan de voor dezen uitvoer beschikbare hetalingscontingenten. De op dezen grondslag te leveren hoeveelheden werden steeds regelmatig in tiendaag- «che of wekelijksche perioden inge deeld. Deze laatste regeling is sedert eenige weken achterwege gelaten. Waar inmiddels bleek, dat hierdoor moeilijkheden ontstonden, zijn met het oog op een regelmatige verdeeling van de bestaande exportmogelijkheden thans wederom wekelijksche contin genten bepaald. Van maatregelen van Duitsche zijde met het doel, den invoer van eieren uit Nederland tegen te gaan, is niets gebleken. Voortaan zijn met het oog op een zoo regelmatig mogelijken uitvoer ook wekelijksche contingenten voor den uitvoer naar Engeland vastgesteld. Vrijdag 19 April. Hilversum I 1875 m. en 414.4 m. Algemeen programma van de N.C.R.V, 8.uur v.m. ANP. 8.05 Schriftlezing. 8.20 Gram.muz. 10.30 Morgendienst. 11.15 Piano. 12.uur nam. Ber. 12.15 Gram.muz (12.30 ANP.) 12.45 Toespraak. 1.„Quin- tolia”. 2.30 Chr. lectuur. 3.Orgelspel 3.45 Haagsch strijktrio. 4.50 Gram.muz 5.15 tot 5.55 Zang. 6.Gram.muz. 6.30 Tuinbouwpraatje. 7.Ber. 7.15 Letter kundig halfuur. 7.45 Gram.muz. 8.— ANP, intern, overzicht. 8.25 Kon. Chr. Orato- rium-Ver. „Excelsior”, het Rotterdamsch Philharmonisch orkest en solisten. (9.10 tot 9.35 Declamatie). 10.30 ANP, actueel halfuur. 11.Gram.muz. 11.50 Gram.muz Hilversum II 301.5 m. V.A.R.A. 8.— uur v.m. ANP., gram.muz. V.P.R.O. 10.Morgenwijding V.A.R.A. 10.20 Gram.muz. 11.Declamatie. 11,20 Orgelspel. Aanhouding, indien de veiligheid zulks eischt De minister van Waterstaat heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend tot wijziging van de Schepen wet. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Naar aanleiding van éen advies, aan den minister uitgebracht door de com missie voor de veiligheid ter zee, inge steld bij zijn beschikking van 8 De cember 1939, is de wenschelijkheid ge bleken, het mogelijk te maken, dat de vaart van schepen in geval van oorlogs gevaar aan beperkende bepalingen wordt onderworpen. Het onderhavige wetsontwerp heeft ten doel, de mogelijkheid van zulk een maatregel in de Schepenwet neer te leggen. De Schepenwet geeft in artikel 16 den ambtenaren van de Scheep vaartinspectie de bevoegdheid een schip aan te houden, indien de veilig heid van schip en opvarenden door een gebrek van het schip zelf in gevaar wordt gebracht. Deze wijze van aan houding en sanctie op handelingen, daarmede in strijd, zijn mede in de wet geregeld. Het komt den minister voor, dat eveneens aanhouding moet kunnen geschieden, indien de wenschelijkheid blijkt, op grond van andere veiligheids overwegingen, het varen van een schip te beletten. Het spreekt vanzelf, dat dwang niet zal behoeven te worden toegepast dan in gevallen, waarin te voren gegeven wenken en raadgevingen niet zouden worden gevolgd. De ruime redactie van de ontworpen bepaling maakt het mogelijk haar naar behoefte toe te pas sen, bij voorbeeld, zoo noodig, alleen voor de vaart bij nacht. De nieuwe bepaling luidt als volgt: Indien onze minister in geval van oorlogsgevaar van oordeel is, dat de vaart te groote gevaren oplevert, kan hij een schip door een ambtenaar van de scheepvaartinspectie doen aanhou den. Gistermiddag is een auto, bestuurd door den kaashandelaar A. de Jong uit Rotterdam, te Ammerstol in de Lek gereden. Hoe het ongeluk is gebeurd, is niet precies bekend. Vermoedelijk is de auto defect geraakt, waardoor de bestuurder de macht over het stuur kwijtraakte. Hij kwam eerst nog in botsing met een andere auto en reed daarna van den dijk de Lek in. Omstanders schoten onmiddellijk toe en slaagden er na eenigen tijd in. den inzittende op het droge te brengen. Het was toen echter te laat, want de levensgeesten bleken geweken te zijn. Gebruikt Glorine in de keuken. Met een scheut Glorine in koud water, maakt U gootsteen, aan- j recht, vuilnisemmers en/ vloeren gemakkelijk schoon.l Bovendien verwijdert het» alle onaangename lucht. I Als ontsmettingsmiddel is 1 Glorine onovertroffen. I C. A. Koster geb. Reichwein, z. T. W. Noordover geb. Dongelmans, z. S. R van Egmond geb. Nieuwenhuijzen, z. O J. A. M. Lukowski geb. Cloppen burg, z C. Wouters geb. Gessler, d. - H. J. E. van Pelt geb. Meers, z. C. C. Buitink geb. van Berge, d. OVERLEDENJ. H. Rooswinkel, 30 jr, echtg. van O. van Koert. L. J. Mou ton, 74 jr. echtg. van K. L. P. Buschkiel R J. J Hiemstra, 62 jr., echtg. van B Bearda. F. J. L. Monchen, 60 jr, echtg. van G. A. M. Prinzen. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen op Woensdag 24 April, des avonds 7.30 uur. De agenda vermeldt o.a.: Vaststelling verordening in zake het toekennen van studietoelagen; voorstel tot verstrekking van crediet voor medische verzorging van z.g. luchtgewon den; voorstel tbt het verleenen van cre diet ten behoeve van de gasfabriek; voor stel tot het verleenen van crediet voor vernieuwing van de rioleering in de Ko- ninginnelaan; goedkeuring tarieven der Bad- en Zweminrichting; vaststelling aan tal opcenten Gem. Fondsbelasting 1940— 1941; vaststelling kohier hondenbelasting 1940; verstrekking van grond en bouwcre- diet. Wassenaarsche Gymnastiekvereeniging W.I.K. Gisteravond gaf de Wassenaarsche gym nastiekvereeniging „Willen Is Kunnen” haar jaarlijksche uitvoering in het gebouw op Princehaven. Na de opening door den voorzitter, den heer J. N. P. van der Mast, die speciaal welkom heette den aanwezigen eere-voorzitter, den heer A. Boichel, oud- wethouder van Wassenaar, werden allerlei oefeningen gedaan, alles keurig uitge voerd. Ook ontbrak de vroolijke noot bij deze uitvoering niet. De leiders der ver eeniging werden na afloop van het pro gramma onder overhandiging van cadeaux en bloemen gehuldigd. Muzikale medewer king werd verleend door „The Feldman Jolly Boys”, die evenals alle medewerken den hartelijk door den voorzitter werden bedankt. concert pr»Qv.i-._ Muz. tusschenspel. 8.05 Gram*mnV Herdenking te Delft op 24 April. Men deelt ons mede: Het program ma voor de herdenking van den ge boortedag van den Prins van Oranje op 24 April te Delft, dat eenigen tijd geleden, kort samengevat, is bekend gemaakt, is sedert gewijzigd moeten worden. De herdenking vindt nu in haar ge heel plaats in de Groote Kerk op de Markt te Delft en begint om 8} uur nam. Zij omvat in hoofdzaak een rede, uitgesproken door den heer K. E. Oudendijk, een bloemenhulde van na tionale vereenigingen en de plechtige kranslegging door den voorzitter, den heer P. J. de Kanter. Orgelspel, koor zang en koraalmuziek zullen de plech tigheid opluisterèn. Belangstellenden zijn welkom. Het denkbeeld, om door of namens nationale vereenigingen bloemen bij het graf van den Vader des Vaderlands neer te leggen, blijkt gunstig te wor den ontvangen. Daarom is de gelegen heid, om zich voor deelneming aan te melden, nog tot 22 April a.s. openge steld (adres: Alg. Ned. Verb., Surina- mestraat 28. alhier). Aan het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot aanvulling van de wet medewerking verdedigingsvoorbereiding 1939 is het volgende ontleend. Bij de overweging, van dit wetsont werp in de afdeelingen drongen eenige leden er op aan, dat de Regeering groote behoedzaamheid zal betrachten bij het gebruik maken van de zeer uitgebreide bevoegdheden, welke dit wetsontwerp vcorstelt haar te verleenen. Van de zijde van belligerente mogendheden worden dagelijks, aldus deze leden, verklaringen gevraagd, welke vaak zon der eenig bezwaar, en uitsluitend voor de volle verantwoordelijkheid van de betrokken importeurs kunnen worden afgfegeven. Verbod van afgifte van der gelijke verklaringen zou waarschijnlijk tot gevolg hebben, dat de Regeering zelve zich hiermede zou moeten belas ten, hetgeen in verband met onze neu traliteit moeilijkheden zou kunnen op leveren. Eenige andere leden sloten zich geheel bij deze opmerkingen aan. slot van den gewonen dienst wijziging moet ondergaan. Het oorspronkelijk na deelig slot ad 3.694.64 wordt verhoogd tot ƒ3.945.13, derhalve met ƒ250.49. Het bedrag is ten goede gekomen aan den dienst 1936 der voormalige gemeente Stompwijk. Ten aanzien van de rekening der voor malige gemeente Veur werden eveneens opmerkingen gemaakt, welke tot gevolg hebben, dat de eindcijfers wijziging on dergaan Het bedrag van het batig slot moet n.l. met 28.86 worden verhoogd. B. en W. stellen voor de rekening 1937 nader voorloopig vast te stellen, zoOals in het concept-besluit is aangegeven. Voor kinderen. 5.30 tot 5.55 C. 6.Ramblers. 6.30 Letterkundig zicht. 6.50 Zang. 7.Cyclus slagen van het democratisch 7.18 ANP. EXAMENS M a c h i n i s t e n-e x a m e n. Geslaagd alhier voor diploma B J. de Groot te Utrecht; W. J. Notenboom te Klaaswaal, W. Aarsen te Badhoevedorp, voor het eerste gedeelte van diploma B- J Bouwhuis, te Amsterdam. Geslaagd voor diploma C de heeren K. Witkamp te Haarlem en voor het eerste gedeelte van diploma CL. J. Bos dijk te Enschedé en H. IJbema te Am sterdam. Apothekers assistent s- examens Geslaagd te Leiden de heer D. D Boer te Wassenaar; te Amsterdam de da mes E. P. C Pal en J. G. Elfrink, beiden te Haarlem Geslaagd mej. J. C. Briejer te Leiden. Burgerlijke Stand van Wassenaar. ONDERTROUWD C. Strooker en l._, W. A. Schemberg. A. Timmermans en P. D. Ruhaak. B. Alblas en C. van Egmond. G. Akkerman en A. J van Wissen. H. L. Oussoren en S. R. von Kroogh Bentzon. - c. J. van Schelven en A. H. Boerman. GETROUWDW Gans en J. E. Pet- tens. W M. van Riel en P. C. de Groot, H. A. Henson en H. Stepanoff. A. J. Beijersbergen en E. Pfeffer. C. Speets en W. M. de Jonge. C. M. C Brouerius van Nidek en A. J. L. Harts. BEVALLEN J. M Hoekstra geb. Wes sels, d. M. C. Visser geb. Kruijtbosch, z. A. J. Schoor! geb. Knijnenburg, z. naar de bracht. De inzittenden van den militairen vrachtwagen bleven ongedeerd. De beschadigde auto is later op den kant geheschen. Hij bleek onverbeterlijk In het Huis van Bewaring te Rotter dam is opgesloten de 37-jarige reizi ger W. G. K., die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstallen, verduisterin gen en valschheid in geschrifte. Hij heeft de fa. S. voor een kleine vier honderd gulden benadeeld. In den zomer van 1939 moest K. verschillende gelden innen voor zijn patroon, maar hij droeg ’t geld slechts gedeeltelijk af. In November liep de zaak spaak, maar zijn patroon hield hem de hand boven het hoofd. Hij mocht het verduisterde geld terugbe talen. Dat was hem echter niet moge lijk en om zijn patroon te kunnen be talen, ging K. goederen stelen en be neden den prijs verkoopen. De patroon ontdekte de diefstallen en weer spaar de hij zijn reiziger. K. zag nog altijd geen kans, om zijn schuld te vol doen en nu verzon hij een nieuw mid del hij vervalschte een kwitantie en streek het bedrag op. Zijn bedoeling was, om er zijn patroon mee te beta len, maar hij heeft het geld opge maakt. Toen de goede kwitantie ge presenteerd werd, kwam ook dit mis drijf uit en nog wilde de patroon zijn reiziger sauveeren. Maar bij die eene kwitantie bleek het niet gebleven te zijn, zoodat K. toch tegen de lamp liep en nu voor een reeks van misdrijven in het Huis van Bewaring zit. c Piano. „?°foon- pZ» Pian<> ell°- 6.20 9.05 tot PROGR. GEM. KADIODISTRiBVtie Progr. I: Alle uitz. van Hilverc, Progr. IIAlle uitz. van Hilvers^ U. Vrijdag 19 April. Programma Hl. 8— uur v.m. Br. VI 8.20, 9.50 Eng. 11.50 Br. Fr. 1.20 uur nam.*) Pauze. 1.50, 3w50 M. Eng. 5.20*) Danmarks Radio. 6.20 Parijs. 6.50 Eng.^J.20 Br. Boedapest. 11.05 Parijs. Programma IV. 8.— uur v.m. Br Fr. 8.30 Keulen Duitschlandzender. 9.10*) Pauze 8,50 Keulen. 10.50*) Pauze 11.20 Br Vl 10,20 1.20 uur nam. Duitschlandzender Motala. 2.20 Keulen. 3.30 DuitschlaJj’50*) der 4.50 Br. VI. 7.20 Gem. R. Dist, nBdzen" Motala. 8.35 Br. Fr. 9.20‘) Beromo" 9.30*) Boedapest 10.30 Duitschland^^ Eventueel ander station. A.V.R.O. 12.uur nam. Palladians. 12.45 ANP 1- Amusementsorkest en Duo Ja. 2.vóór de huisvrouw. 2.10 Disco-causerie 1- I 3.20 AVRÓ-dall Gisteren is op den Parkweg de 24-jarige wielrijder B. uit de residen tie aangereden door een militaire auto. De man kreeg een hoofdwond en is na door dr Dwarshuis te zijn verbonden, per auto naar zijn woning vervoerd. Aan de R.K. mannenzangver- eeniging „Semper Crescendo” is door B en W. vergunning verleend tot het houden van een verloting; er zijn verschillende mooie prijzen. WASSENAAR. V rou wen-Zendingsbond. De afdeeling Wassenaar van den Vrou- wen-Zendingsbond hield gisteravond een bijeenkomst, waarin als spreekster optrad de zendingszuster Loots van Tobelo op Halmaheira. Na de opening door de presidente, mevr, de Vries, en nadat het kerkkoor een twee tal liederen had gezongen, ving Zuster Loots aan met een beschrijving van het terrein van haar arbeid, het smalle eiland, waar wegens den werkenden vulkaan da genlange aschregens vallen, waar de warmte op den dag altijd boven 90 graden is, het eiland bewoond door de Alfoeren, voorheen zeeroovers bij uitnemendheid. Het volk is lui. want het heeft weinig behoeften. Een klappertuin willen zij er nog wel op na houden, want daaraan is weinig werk, maar een poging om koffie te laten telen, mislukte, omdat daaraan te veel te doen is. In h^t bijzonder vertelde spr. van haar ziekenhuis, dat bij haar komst zeer armelijk was en weinig be volkt, want de inlanders gingen toen liever naar hun toovenaars. Thans is het zieken huis vergroot, met bijgebouwen, zooals een apotheek, een operatiekamer enz. Er zijn nu ook geregeld veel meer patiënten, hoe wel de toovenaar bij velen nog opgeld doet. Spreekster werd na het beantwoorder. van meerdere vragen door de presidente voor haar interessante causerie hartelijk dank gebracht. Gistermiddag omstreeks half vijf is op den Waalderweg te den Burg ernstig ongeluk gebeurd, waarbij achtjarige zoontje van de familie ter om het leven is gekomen en even oud vriendje, een kind van de familie Schermer, beiden wonende te den Burg, een wond aan het heeft opgeloopen. De jongens bevonden zich op de fiets. Bij het spelen geraakten de stu ren der rijwielen in elkaar, tengevolge waarvan beide kinderen ten val kwa men. Juist op dit oogenblik naderde een militaire vrachtauto. De bestuur der trachtte nog de jeugdige wielrij ders te ontwijken, doch hij slaagde hierin niet. Na de kinderen te hebben overreden, geraakte de wagen in de sloot langs den weg. Het zoontje van De Geref. Mannenvereeniging „Calvijn” vergadert morgenavond in het gebouwtje Wilhelminastraat 62. De heer C. van der Does zal een referaat houden over het onderwerp: „Gods wet de vorm der opvoeding”. De biljartclub van de Jozef- gezellen houdt morgenavond in het Gezel lenhuis aan de Kijkduinschestraat een club samenkomst. Verschillende wedstrijden staan op het programma. De Jeugdgroep der C. J. M. V. „Bohemen” houdt morgenavond een bijeen komst in de zaal van de Bethelkerk. Ned. R.K. Volksbond De afdeeling Voorburg van den Nederl R.K. Volksbond hield gisteravond onder voorzitterschap van den heer M. v. Steen hoven in „Forum” haar jaarvergadering waarvoor geringe belangstelling bestond De voorzitter deelde in zijn openings woord mede, dat de afdeeling in Januar. 1941 haar 35-jarig bestaan zal herdenken. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental van 340 gestegen was tot 354. Verder werd melding gemaakt TYerschillende lezingen, excursies naar het Planetarium en een bierbrouwerij, het gehouden kinder-St. Nicolaasfeest enz. Medegedeeld werd, dat op 2 Mei (He- melsvaartsdag) ten bate van „Herwonnen Levenskracht een speldjesdag gehouden zal worden. De rekening en verantwoording, slui tende met een nadeelig saldo van 188 32 werd goedgekeurd. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden, de heeren J. M. Opdam W Opdam en M. Sybrandy werden herkozen’ tot lid van de kascommissie werd benoemd de heer C. Wintermans en tot afgevaar digden naar de algemeene vergadering, welke in Haarlem gehouden zal worden de heeren C. Soonius en P. Schilperoort V.A.R.A. 9.25 Rosian-orkest. V.P.R.O. 10.40 Avond wij ding. V.A.R.A. 11 ANP. 11.10 Jazz-muziek. 11.30 Esme ralda. ENGELAND 391 m. en 449 m. Na uur nam. ook 342 m. 12.20 uur nam Rpr 12.35 tot 1.05 Cuban Caballeros. 2.20 RRC orkest. 3.— Vesper. 3.20 Variété. 3 50 tnt 4.20 Marie Dare-strijkkwartet. 5.20 to Ber. 5.40 Cavendish Three. 5.50 tot km Dansmuziek. 6.40 tot 7.Piano tm Revue. 7.50 BBC-orkest. 8.20 tot 8 4n n 8.55 Variété. 9.10 Tooneel. 9.50 totu “e„r- Menges Strijkkwartet. 11.20 Ber. PARIJS 1648 m. 12.05 uur nani 12.35 Duetten. 1.05 Viool. 1.3o soli. 2.20 Orgelspel. 3.50 Viool. 4.35 en zang. 5.35 Piano, viool en edin Legrand’s Jazz-orkest. 6.50 Tooneel Piano, viool en cello. 10.05 en n n„ 11.50 Concert. ,u’ KEULEN 456 m. 12.15 uur tusschenspel. 12.50 Populair Litterair-muz. progr. 2.20 C -orkest. 3.50 Folkloristisch 5.50 Gram.muz. 6.35, ^Omnieporkj tot 9.20 Zie Duitschlandzender. BRUSSEL Vlaamsch 322 m. 12.30 u... Omroeporkest. 12.50 tot 1.20 Gramn,nv 4.20 Zang. 4.50 Piano. 5.35 Gr^ muz' 7.20 Tooneel. 9.30 tot 10.20 JazznitTiek^ BRUSSEL Fransch 484 m. 12.30 tot 1 oV 4.55 uur nam. Gram.muz. 5.35 Pian„ 0 en Voor soldaten. 7.50 Muziek van ib°d2'20 ment „Guides”. 8.35 „Les deux hn> gl' opera. 9.30 tot 10.20 Dansorkest. DUITSCHLANDZENDER 1571 m. r le nam. Folkloristisch progr 7.20 o,-. 1 orkest. 8.20 Ber. 8.50 S. Muchow’s 'r°' 9.20 Omroeporkest. 10.20 Ber. Hiei 11.20 Conceri. G2

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6