WRIGLEY Rugpijr; B1KMENLAND HAAGSCÏÏE COURANT VAN VRIJDAG 19 APRIL 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. van De heffingen ten behoeve het Leeningfonds Herplaatsing werkloozen in het bedrijfsleven Het Leeningfonds 1940 Instelling van een reddingdienst door kleine hulpschepen Het oordeel der Eerste Kamer De stijging van de kosten van levensonderhoud Bond van exploitanten van radiocentrales De veiligheid van schepen en hun opvarenden Het bezoek van oud-minister van Lidth de Jeude aan Indië de landkaart ver- De de groote van ter moet de 1940 te de landsch-Indië van dwijnt. Op de vraag of er onderhandelingen tusschen Japan en Nederland gevoerd worden, antwoordde de woordvoerder ontkennend. De Japansche pers over de verklaring van Huil. Klein ramp op een Japansche waarschuwing Zij beteekent, dat de Vereenigde Staten het principe van de handhaving van den status quo verlangen, maar for meel alles wat op een gedreigde inter ventie zou kunnen lijken, veroordeelen. Men kan daaruit opmaken, dat de Ver. Staten de neutraliteit in de Stille Zuidzee willen handhaven, maar dat zij zonder uitstel zouden ingrijpen wan neer die neutraliteit geschonden zou worden en wanneer de door alle ge ïnteresseerde partijen geteekende over eenkomsten niet geëerbiedigd zouden worden.” Crematie kolonel E. Cool. Gistermiddag heeft op Westerveld te Velsen onder veel belangstelling de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den gep. kolonel van het Ned. leger E. Cool, op 71-jarigen leeftijd te Hilversum overleden, die o.a. voor zitter was van het Nationaal Fonds tot steun aan nagelaten betrekkingen van gevallen militairen in Ned.-Indië. Aanwezig waren o.a. gep. luit.-gene- raai J. F. v. d. Vijver, gep. kolonel C. M. Donck, gep. luit.-kolonel G. Dierkens, gep. majoor der mil. administratie H. J. Scheffer, de heer C. Doorn uit Wasse naar e.a. Gesproken hebben luit.-generaal J. F. v. d. Vijver, die den overledene her dacht als een warm vaderlander en vurig aanhanger van het Huis van Oranje; de heer J. Dissel Koen namens de sociëteit De Unie te Hilversum en namens de afdeeling van het Nat. Fonds tot steun aan de nagelaten betrekkingen van gevallen militairen in Ned.-Indië en majoor H. J. Scheffer als vriend en namens de afdeeling ’t Gooi van den Ned. Bridgebond, waarvan de overlede ne voorzitter was. Bij het dalen van de kist werd het Wilhelmus gespeeld. Generaal v. d. Vijver dankte voor de belangstelling, Amerikaansche persstem nieuwsbureau meldt De nieuwe heffing op de benzine. Wat betreft de voorgestelde verhoo- ging van het bijzondere invoerrecht op benzine, duchtte men, dat daarmede de uiterste grens was bereikt. Verdere verhooging zou, zoo meende men, de opbrengst van de bedoelde belasting niet doen stijgen, doch doen dalen. Ten slotte werd bijval betuigd met hetgeen in de Tweede Kamer was betoogd, in zake de wenschelijkheid van het leggen van belasting op inko mens en vermogens van Nederlanders in den vreemde. De heffing op koffie en suiker. Gevraagd werd, waarom de Regee- ring niet heeft bevorderd, dat de voor gestelde heffing op de koffie mede ten laste van de houders van voorraden van dat artikel zou worden gebracht. Men achtte het gewenscht, dat ook die voorraden aan heffing zouden zijn on derworpen. Sommige leden verklaarden, de hef fingen op suiker en koffie alleen te aanvaarden, omdat versterking van de Rijksmiddelen dringend noodzakeltfk is en aan een en ander een tijdelijk karakter is gegeven. Verscheidene leden hadden bezwaar tegen de voorgestelde heffing van op centen op het successierecht. Zij zou den eer aan verhooging van de ver mogensbelasting de voorkeur hebben gegeven. Ongelijkmatige druk der directe belastingen. feld het tempo van heeft bijgehouden. Ten gerieve van eventueele schipbreukelingen De commissie voor de veiligheid zee. die, zooals bekend, door den minis ter van Waterstaat is ingesteld, en aan wie is opgedragen van advies te dienen omtrent nadere bijzondere maatregelen, welke zouden kunnen worden getroffen ter verhooging van de veiligheid van schepen en hun opvarenden, heeft, naar aanleiding van de vele scheepsrampen, welke zich den laatsten tijd hebben voorgedaan, overwogen, op welke wijze in geval van nood zoo doeltreffend mo gelijk ter plaatse hulp zou kunnen wor den geboden. Ga dan met een glimlach door het leven en zorg dat uw adem friach en zuiver is. U verkrijgt dit door het regelmatig kauwen van P.K., waardoor bovendien uw zelfver trouwen wordt verhoogd. P.K. bevordert de spijsvertering, wekt de eetlust op en voorkomt tandbederf. Koopt vandaag nog enkele pakje* en houdt er steeds een paar bij de hand, zoowel thuis als wanneer U uitgaat. Weet U, dat de kinderen dol zijn op P.K.? Laat ze maar kauwen, het is uitstekend voor hun gezondheid De bette grondstoffen de fijnste smaak. Maatregelen tegen koersdaling van Staatsobligatiën bepleit Bezwaren tegen verplichte luisteraarsbijdrage. Te Amsterdam heeft dezer dagen de Bond van Exploitanten van Radiocen- trales (Berc.) vergaderd. Op deze ver gadering werd krachtig geprotesteerd tegen het verbod van doorgifte van het gesproken woord uit oorlogvoeren de landen, „een beknotting van vrij heid, die het Nederlandsche volk on waardig is”. Aan het bestuur werd op gedragen andermaal moeite te doen om wijziging in dit verbod te krijgen. Enkele mededeelingen werden ge daan over den draadomroep: doordien overeenstemming met de omroepver- eenigingen werd bereikt, mag worden verwacht, dat de radio-centrales bin nenkort in staat zullen zijn gedurende eenige uren per dag een aanvullend Nederlandsch programma uit te zen den, verzorgd door de omroeporgani saties. Voorloopig zullen ongeveer 220.000 radiocentrale-luisteraars hier op aangesloten kunnen worden. Hierna kwam ter sprake het wets ontwerp voor een gedwongen luiste- raars-bijdrage. Dit ontwerp, waarin naar de meening van de vergadering groote onbillijkheden voorkomen, werd krachtig bestreden. De protesten be paalden zich niet alleen tot de manier, waarop de belangen van de radiocen- trales worden genegeerd, doch gingen ook over de groote moeilijkheden, waarvoor met name het armere deel der radioluisteraars zich zal zien ge plaatst. Omtrent de besteding van de opbrengst dezer heffing wordt men ge heel in het onzekere gelaten. Het bestuur kreeg opdracht krachtig te protesteeren. De boterheffing. Het bedrag van de heffing en steun- uitkeering op boter is, behoudens tus- schentijdsche wijziging, voor de week van 18 tot 25 April vastgesteld op 8ü cent per k.g. (onveranderd).. Liberale Staatspartij. Morgenmiddag om half drie zal in .Atlanta” te Rotterdam een vergade ring plaats hebben voor leden der Li berale Staatspartij van den kring Zuid- Holland van liberale Staten- en Ge meenteraadsleden, waarin door den heer F L. van der Leeuw, lid van den ge- ben op Dinsdag 18 Juni meenteraad van de residentie en van de Provinciale Staten van Zuid-Hol- land, het onderwerp zal worden inge leid: ,Middenstandsvraagstukken in het gemeentelijk en provinciaal kader’ Hieraan voorafgaande zal te 1 uur in den daktuin van „Atlanta” een liberale koffietafel plaats vinden, eveneens toegankelijk voor alle leden, waar een causerie zal worden gehouden door mr Jacq, Dutilh, lid van den gemeen teraad van Rotterdam, over het onder werp; „Crisisschuld”. Aan het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Lee- nmgsfonds 1940 is het volgende ont leend. Bij dt overweging van dit wetsont werp in de afdeelingen merkten enkele leden op, het niet juist te achten, dat de eerste begrooting van het Leenings- fonds 1940 ten aanzien van alle uit gaven voor het jaar 1940 het geraamd beloop pro memorie vermeldt. Huns inziens verdiende het aanbeveling, thans reeds voor dit gansche jaar re kening te houden met, bijv, de mobili- satie-uitgaven van ongeveer f 1.7 mil- lioen per dag. Zou het achteraf niet noodig blijken, dat voor het geheele jaar 1940 met dezen post werd reke ning gehouden, zoo zou dit slechts be- teekenen dat alsdan een gunstiger toe stand ware te constateeren, dan deze begrooting deed verwachten. Hiertegen over staat echter, dat bij zulk een ra ming, welke in elk geval een meer reëele basis zou hebben, dan die met vermelding der uitgaven pro memorie, de Regeering zich thans reeds zou ge noodzaakt zien, aan te geven, hoe zij althans de genoemde uitgaven dacht te financieren. Naar het oordeel dezer leden zou het bedrijfsleven met een dergelijke zekerheid meer zijn gebaat, dan met de thans geschapen volstrekte onzekerheid Lastigs. Verscheidene leden achtten het prin cipieel gewenscht, dat de minder draagkrachtigen niet zwaarder zouden worden belast dan thans reeds het ge val is, met name door de heffing van indirecte belastingen. Zij waren van meening, dat bij toe passing van de thans voorgestelde hef fingen op koffie en suiker dat even wicht in nog meerdere mate zal wor den verstoord. In beginsel waren zij van oordeel, dat indirecte belastingen niet kunnen worden geacht te zijn be lastingen naar draagkracht, weshalve bij heffing er van de grootst mogelijke behoedzaamheid dient te worden in acht genomen. Andere leden waren van oordeel, dat de ontworpen maatregelen, indien men ze beschouwt in verband met de an dere nieuwe belastingen, welke ter le niging van den nood der schatkist wor den opgelegd, de bestaande betrekking tusschen directe en indirecte belastin gen niet zullen verstoren. Nochtans zouden deze leden aan een andere keu ze van indirecte belastingen de voor keur hebben gegeven. Gezamenlijk varen moet ontraden worden. Zij heeft daarbij reeds het bekende gezamenujK varen en het varen met een begeleidend schip opnieuw bezien. Aan het gezamenlijk varen kleven bezwaren van nautisch technischen aard, waar van net voornaamste is, dat het lang zaamste schip de snelheid van het ge- heele verband bepaalt, terwijl aan de practische uitvoerbaarheid, vooral wat betreft het inkomend verkeer, moeilijk- neden in den weg staan, hoewel deze methode zeker het moreel der opvaren den zou vernoogen. Gelet op den aard van de gevaren, welke zich bij de laat ste rampen openbaarden, was de com missie van oordeel, dat deze oplossing in de huidige omstandigheden worden ontraden. Tijdens net varen met een begeleidend vaartuig is bij een hulp omniddellijk aanwezig. Dit systeem van bijstand zou dan ook aanvaardbaar zijn, indien niet het feroote aantal be- noodigde geleideschepen te groote kosten zou meebrengen Een oplossing. De commissie heeft echter de op lossing meenen te vinden in het organiseeren van een reddinguiensi - door kleine hulpschepen, welke in gevaarlijke gebieden van de Noord zee zullen optreden. De schepen zullen uiteraard niet bewapend zijn en ook overigens in geen enkel op zicht voorziening of eigenschappen hebben, die aanleiding zouden kun nen zijn, haar civiele karakter in twijfel te trekken. Het geraas en drukke gedoe van eiken dag, het haasten en reppen sloopt onze zenuwen. U kunt uw zenuwen de baas blpven door WRIGLEY’S P.K. regelmatig te kauwen. Een eenvoudige manier om „fit" en „bij” te hip ven. V rookt graag Kauw tusschen het rooken een stukje P.K. en V suit bemerken dat de volgende sigaar, sigaret of püp V beter smaakt. Wilt U vooruit komen in de wereld Voorstanders van een heffing-ineens, Eenige leden verklaarden een hei- fing-ineens gewenscht te achten, voldoening van de bedragen, daarvoor verschuldigd, zou men huns inziens over meerdere jaren kunnen verdeelen Andere leden sloten zich hierbij aan. Ook zij waren van meening, dat het aanbeveling verdient, de kosten, welke de huidige oorlogstoestand mede brengt, voor een aanmerkelijk deel te bestrijden uit een heffing-ineens, on geacht den vorm, aan deze te geven. Enkele leden oordeelden het billijk, dat er, zoo tot een kapitaal-heffing werd overgegaan, daarnaast een spe ciale heffing op de inkomens zou wor den gevorderd. De positie der Philippijnen. „United Press” meldt uit Manilla: De hooge commissaris van de Ver eenigde Staten, Francis Sayre, heeft zich aan boord van den kruiser „Augusta” naar Shanghai begeven. Hij zal vandaar naar Tokio gaan, waar hij met den ambassadeur Grew zal confe- reeren over de situatie in den Stillen Oceaan en over de mogelijkheden van een Japanschen stap daar. De Ver eenigde Staten verwachten klaarblij kelijk echter geen snelle crisis, daar de meerderheid van de Aziatische vloot den gewonen zomertocht door de Chi- neesche wateren maakt, terwijl slechts een paar torpedojagers, zes onderzeeërs en veertien bommenwerpers de Philip- pijnsche neutraliteitspatrouille vormen, zooals dit normaal het geval is. Onderwlil wordt Hull’s verklaring druk besproken. Sommigen gelooven, dat zij mogelijk de houding bepaalt welke de Vereenigde Staten zouden aannemen, indien de Philippijnen, na het verkrijgen van de onafhankelijk heid, bedreigd zou worden. Er wordt op gewezen, dat de Vereenigde Staten minstens hetzelfde belang hebben bij de Philippijnen als bij de toekomst van Nederlandsch-Indië. Staatsleeningen en beurswaarde der obligaties. Ettelijke leden brachten de mogelijk heid ter sprake dat de Regeering tot het aangaan van nieuwe leeningen zou moeten besluiten. Zij zouden de vraag willen stellen, of alsdan geen maatre gelen konden worden getroffen, waar door de beurswaarde van onze obli gaties meer, dan thans het geval is, in overeenstemming blijft met de wer kelijke waarde. Andere leden stelden in het alge meen de vraag, of de regeering het niet raadzaam acht, maatregelen te nemen ter bestrijding van de verdere koersdaling van onze Staatsfondsen. Uitvoering in handen van particulieren. Het zijn hulpschepen. uitsluitend die nende ten gerieve van eventueele schip breukelingen. De uitvoering van den dienst wordt onder toezicht van de Scheepvaartinspectie, die uiteraard voe ling blijft houden met de in den aanhef genoemde commissie in handen van particulieren gelegd. Binnen korten tijd zal aan het hier boven aangegeven plan een begin van uitvoering worden gegeven. Katholieke land- en tuinbouwbond bestaat 25 jaren. Naar wij vernemen zal de katholieke land- en tuinbouwbond te Haarlem, bekend onder den naam L.T.B., op 16 Juni a.s. zijn 25-jarig bestaan herden ken. De officieele viering zal plaats heb- a.s. Deze organisatie heeft 25 jaren ge werkt in het bisdom Haarlem (Noord- Holland, Zuid-Holland en een deel van Zeeland). Haar aantal leden telt 9000, verdeeld over 150 plaatselijke afdeelingen. Besprekingen op het departement van Sociale Zaken. Op uitnoodiging van den minister van Sociale Zaken heeft gisteren op zijn de partement een bespreking plaats gevon den met de wethouders voor sociale aangelegenheden uit de gemeenten Am sterdam, Rotterdam, den Haag, en Utrecht over de vraag, wat geschieden kan, om te bevorderen, dat voor hen, die langdurig werkloos zijn, de kans op hun plaatsing in het bedrijfsleven wordt vergroot. De besprekingen, welke mede werden bijgewoond door enkele hoofdambtena ren van het departement van Sociale Zaken, en van de genoemde gemeen ten, hebben er toe geleid, dat thans door de betrokken colleges van burge meester en wethouders de ter vergade ring naar voren gebrachte denkbeelden onder oogen worden gezien, ten einde na te gaan, wat in samenwerking met het departement van Sociale Zaken, voorloopig bij wijze van proef, op dit gebied kan geschieden. Regelingen tot aanpassing van de loonen De vermindering van de koopkracht der loonen als gevolg van de stijging der kosten van levensonderhoud en de daaruit voor het bedrijfsleven voort vloeiende onzekerheid hebben zoo schrijft het centraal bureau voor de statistiek in de 3de aflevering van het maandschrift werkgevers- en werk nemersorganisaties er toe geleid over leg te plegen over de vraag, welke voorzieningen getroffen' konden wor den, opdat men toch zooals gebruikelijk de arbeidsvoorwaarden voor een niet te korte periode in collectieve arbeids overeenkomsten zou kunnen vast leggen. Van die regelingen, volgens welke de bedoelde aanpassing automatisch plaats heeft, wanneer het indexcijfer der kos ten van levensonderhoud een bepaalden stand bereikt, vermeldt het maand schrift er ongeveer twintig. De voor loons wijziging geëischte minimale stij ging van de koeten van levensonder houd loopt uiteen van 2.5 tot 10 pCt. Ook ziet men, dat de meeste regelingen volledige, andere echter slechts gedeel telijke compensatie (50-80 pCt.) geven voor de stijging van die kosten. Dergelijke automatische aanpassings- regelingen komen in hoofdzaak voor in de bouw- en aanverwante bedrijven, de steenindustrie, de meubelindustrie, tim merfabrieken, het kuipersbedrijf, het electro-technisch installs teursbedrijf, het loodgieters- en fittersbedrijf en de sigarenindustrie. In de Scandinavische landen en in België heeft men eveneens tot derge lijke regelingen besloten, doch aldaar langs meer uniforme lijnen, welke de vrucht zijn van het overleg tusschen de werkgevers- en werknemerscentralen. OF EEN ANDERE RHEUMATISCHE STOORNIS k^n een waarschuwing zijn, waarvan de dokter u zeggen kan. dat zij bij verwaarioozlng kan leiden tot vreeeeiljke Dijn en narigheid Ale de afvoerkanalen niet goed werken, geschiedt de verwijdering van vloeibare afvalstoffen onvol doende en moeilijk Oe zuren en onzuiverheden blijven dan In het lichaam en hebben een vergiftige werking. Dit la vaak de oorzaak van knagende rugpijn, pijn In de beeren, verlies van energie, ópstaan s nachts spit, gezwollen voeten, blazen onder de oogen, rheumatische pijn en duizeligheid. Voorkom dergelijke verschijnselen. Haal een flacon Foster's Rugpijn Nieren Pillen, waarvan duizenden mensenen getuigen, dat zij hen zoo goed hielpen Ais gij rugojin of eenig verschijnsel van een aan zuurglften te wijten stoornis hebt orobeae dan oog heden FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN. Dit modern, wetenschappelijk middel is ver krijgbaar In drie verpakkingen a f 1^ IJS en f De militaire macht van Indië. Militaire waarnemers, die onlangs uit Java terugkwamen, zijn van meening. dat de verovering van de Nederland sche koloniën moeilijker zou zijn dan w*<ii de Philippijnen. zNtüerlandsch-Indië heeft een lucht vloot opgebouwd, welke na die van Japan waarschijnlijk de sterkste is van het Verre Oosten. Zij beschikt o.a. over ongeveer honderdvijftig Martin-bom- menwerpers of andere Amerikaansche types met goedgeoefende Nederland sche piloten. De olievelden van Borneo worden beschermd door twee luchtbases, welke landingsplaatsen van gewapend beton bezitten, waardoor deze bases ook ge bruikt kunnen worden, indien de tro pische regens de velden onder water zetten. De kust van Borneo biedt den inval lers weinig landingsplaatsen. De Amerikaansche militaire waar nemers zeggen, dat de wereld er over het algemeen geen begrip van heeft, welke uitgebreide defen sieve maatregelen de Nederlanders in de afgeloopen twee jaar op Bor neo, Sumatra en Java hebben ge nomen Gunstige indrukken van bedrijven ■Oud-minister van Lidth de Jeude, die, naar bekend, reeds eenigen tijd op Java vertoeft, vertfekt 25 April naar Telok-Betong om een bezoek te brengen aan de kolonisatie-terreinen. Vandaar gaat hij naar Pladjoe, Sing- kep, Bintang, Singapore, Medan en de Asahanvallei. Na Pinksteren gaat hij per boot of per vliegtuig weer naar Nederland terug. De oud-minister, die 10 jaar gele den Ned.-Indië bezocht, deelde in een onderhoud met een vertegenwoordiger van Aneta mede, dat Indië ongetwij- den nieuwen tijd Aan het voorloopig verslag van Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot aanwijzing van heffingen ten behoeve van het Leeningfonds is het volgende ontleend: Eenige leden betreurden, dat de Re geering nog niet is gekomen met een groot plan, ten einde in den nood van de schatkist te voorzien. Andere leden verwachtten, dat oorlogstoestand allengs zoo zware eischen aan de schatkist zal gaan stel len, dat de heffingen, welke bij dezen ten behoeve ven het leeningsfonds zijn voorgesteld, weldra onvoldoende zullen blijken. Onoverzichtelijk belasting systeem. Ettelijke leden hadden bedenking te gen het stelsel van opcentenheffing in het algemeen, tegen dat van tijdelijke verhooging van opcenten in het bijzon der. Een en ander draagt huns in ziens bij tot vermeerdering van de on overzichtelijkheid van ons belastings- systeem. De Japansche bladen nemen naar Domei uit Tokio meldt een afwij zende houding aan tegenoveL; de ver klaring van den Amerikaanschen mi nister van buitenlandsche zaken. Cor dell Hull, inzake de positie van Neder- landsch Oost-Indië. De Asahi Sjimboen” schrijft De houding van de Vereenigde Staten is nog al onvriendelijk en niet goed te begrijpen. Zij riekt naar een onnoodige inmenging in de aangelegenheden van den Stillen Oceaan. De „Hotsji Sjimboen” schrijft On getwijfeld was de verklaring van Huk bedoeld als een politieke stap om de Japansche expansie naar het Zuiden te beperken, maar de Vereenigde Sta ten mogen wel weten, dat zulk een poging slechts in staat is het Japan sche volk in woede te doen ontsteken Het D.N.B. meldt nog uit Tokio: Naar de „Asahi Sjimboen” meldt, is men op een conferentie van het depar tement van Buitenlandsche Zaken en op een gemeenschappelijke conferentie van leger en marine, welkê gisteren plaats vonden, overeengekomen, de verklaring van Cordell Hull inzake Nederlandsch-Indië te negeeren. Het blad meldt voorts, dat de Japan sche gezant in den Haag reeds in No vember van het vorige jaar uiting heeft gegeven aan den wensch van Japan, dat de status-quo van Nederlandsch- Indië ook dan gehandhaafd zal worden, indien Nederland in een oorlog be trokken zou worden. Ten aanzien deelde hij De indruk te Berlijn. Men telefoneert ons uit Berlijn: De Amerikaansche verklaring met betrekking tot den status-quo in Ne- derlandsch-Indië trekt te Berlijn zeer de aandacht. Buitenlandsche politieke en journalistieke kringen meenen. dat met deze verklaring de internationale politieke positie van Nederland belang rijk versterkt is. De tinbedrijven. de tinbedrijven mede, dat de resultaten van de laatste jaren zeker gunstig ge noemd kunnen worden. Het is echter moeilijk om een voorspelling ten aan zien van de toekomstige ontwikkeling te doen. Waarschijnlijk zullen de plan nen voor de fusie onder de huidige omstandigheden wel zwevende blijven. Het Koloniaal Instituut. Hij gewaagde verder van de nieuwe campagne van het Koloniaal Instituut dat in ledental sterk is vooruitgegaan. Er zijn plannen voor een gecombi neerd lidmaatschap met „Oost en West”. De heer van Lidth verwacht goede resultaten van de nieuwe aluminium- industrie in Asahan, waarmede Indië weer een stap verder is op een ge bied, dat al zoo lang aller aandacht heeft. De oud-minister was van meening, dat Indië bij alle vraagstukken, welke zoowel voor Indië als voor Nederland van belang zijn, behoort te worden geraadpleegd. Belangstelling in Nederland. Voorts kan nog worden gemeld, dat de heer van Lidth er naar streeft, dat Indië net als vroeger door foto en film nader tot het Nederlandsche pu bliek wordt gebracht. Hij hoopt, dat weer regelmatig een filmjournaal in de Nederlandsche bioscopen kan wor den vertoond, en dat de groote bladen meer ruimte op hun fotopagina’s aan Indië zullen geven. Eerste Kamer De Eerste Kamer zal Donderdag middag 25 April om één uur vergade ren. Op de agenda staan o.m. begroo ting van het Werkloosheidssubsidie- fonds voor 1940, aanwijzing van hef fingen ten behoeve van het Leening fonds 1940 en de begrooting van het Leeningfonds voor 1940. Het Duitsche uit New York: De „New York Times” kenmerkt de reactie van Hull met betrekking tot Nederlandsch-Indië als een bewijs voor de versteviging van de politiek der Vereenigde Staten in den Pacific Het blad meldt uit Washington, dat ex perts op het gebied der buitenlandsche politiek de verklaring van Huil be schouwen als de belangrijkste diplo matieke uitlating sedert ie opzegging van het Amerikaansch-Japansche han delsverdrag. De Vereenigde Staten zou den hiermede hun algeheelen invloed hebben ingezet voor het behoud van de territoriale onschendbaarheid van Ned.-Indië. Hetzelfde blad meldt uit Canberra, dat het Australische kabinet inzake de kwestie Ned.-Indië overleg heeft ge pleegd met de oppositie, welke bereid zou zijn, de uitzending van een Austra lisch leger naar Ned.-Indië te steunen in geval Nederland in den oorlog ge wikkeld zou raken, zulks ten behoeve van de Australische veiligheid. Een Fransche persstem. De „Temps schrijft over de Japan sche verklaring o.m.: „Het initfatief van den Japanschen minister heeft des t meer verrassing gewekt, omdat het op een vreemde ma nier vooruit schijnt te loopen op ge beurtenissen. weiKt men *e zou kun nen vreezen, maar waar men npg on mogelijk van kan voorspellen, dat zij in elk geval zullen plaats vinden. Wat men wel met zekerheid kan zeggen is. dat Nederland in het geval van een aanval zich met al zijn kracht zal ver zetten en dat het niet alleen zou staan in den strijd om zijn onafhankelijk heid en vrijheid.” Over de Amerikaansche reactie op de verklaring van den Japanschen mi nister Arita schrijft het blad o.m.: „Amerika beschouwt deze verklaring hetzij als een onrustbarende manifes tatie van het Japansche imperialisme, hetzij als een misplaatst gebaar, dat Duitschland slechts nuttig kan zijn wanneer het druk op den Haag zou willen uitoefenen. Het staat nog te be zien wat de Japansche regeering wer kelijk op het oog had met een verkla ring, welke onder de huidige omstan digheden het karakter van een waar schuwing draagt en dit terwijl de Ne derlandsche regeering geenszins ver holen heeft, dat zij geen enkele „be- - scherming” verlangt voor het overzee- sche rijk noch voor het moederland. Hoe het ook zij. de Amerikaansche regeering heeft onmiddellijk op de ver klaring van Arita geantwoord Zij hebben daarmee een Amerikaansche waarschuwing gekregen in antwoord

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10