KREYMBORG Waarborg-Kleeding ICTORIA Gewichtig! HAAGSCHE COURANT Illi STADSNIEUWS WAARBORG- KLEEDING Vrijdag 19 April 1940. V GOUDEN FEEST LEGER DES HEILS GEDEELTELIJKE HER- ZIENING VAN PLAN WEST W aar bor g-Costuum mooie, degelijke stof, pasvorm en..- billijke prijs. Want A I VIERDE BLAD. PLAN WALDECK alléén bij van sportieve voor een Want het is Lente en dan verlangt U immers een nieuw costuum. Wat zoudt ge dan beter kunnen nemen, dan een modern, elegant Kreymborg concurreert scherp! OÜDERAVOND O.L. SCHOOL TERWESTENSTRAAT 105. in het voorjaar: In hotel des Indes is af- gestapt de heer IJ. Okada, secretaris van de Japansche legatie te Rome De feestelijke bijeenkomst in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen ter gelegenheid van het 50-jarig L van het Leger des Heils-corps in de residentie. Van links naar rechts: luit.-kol. Grimijser, conini. Alfred Ben wielL, de liuL-kol. EtiliU, maj. J^ic. Smael (divisie-officieir). „Wat U met zoo’n paar honderd gulden zou moeten doen?" Rede van burgemeester de Monchy HM| if K I j F A fnnu. arbeid komniandant en beriUian Feestavond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Heils hier in het Ge- Jenschappen i Niemands- Bespiegelingen van B. Spiegel V erzekeringsagent. ^N.V. VERZEKERINGSBANK KEIZEBSGR. 126-1M - AMSTERDAM TELEFOON M960 „HANS EN GRIETJE” IN DILIGENTIA. Zondagmiddag 28 April zal in Dili- gentia het welbekende sprookje van „Hans en Grietje” worden opgevoerd. In het eerste en laatste bedrijf zal optreden de toovenaar Zazaram met z’n 1000 wonderen. De bewerking is van mevr. Dina Kikkers. Het geheel staat onder leiding van mevr. Remmy Chabot de Joode. WOK 15 DER NED.-HERV. GEMEENTE (ORANJEKERK). In de geheel gevulde wijkzaal van de Oranjekerk had dezer dagen de over dracht plaats van wijk 15 der Ned.-Herv, Gemeente. Dr. W. J. de Wilde, die deze samenkomst opende, heeft met een hartelijk woord afscheid genomen van zijn wijk, waar hij ruim tien jaar met groote activiteit en zegen mocht werken en waar onder zijn leiding o.m. de wijk- gebouwen en de Oranjekerk met poli kliniek werden gebouwd. Verschillende sprekers gaven uiting aan hun spijt, dat de band nu werd verbroken, doch zij spraken het vertrouwen uit, dat met den nieuw opgetreden wijkpredikant, ds. C. J. Laarman, die met mevr. Laar man eveneens aanwezig was, eenzelfde samenwerking mocht worden verkre gen. Aan het slot van dit gezellig samenzijn werd het woord gevoerd door ds. Laarman, die uiting gaf aan zijn vreugde, dat hij in een zoo goed georga niseerde wijk dr. de Wilde mocht opvol gen. Het Oranjekerkkoor wisselde met enkele liederen de sprekers af. Mevr, de Wilde en mevr. Laarman kregen bloe men. Voor het Genootschap „Ne- derlandEngeland” zal op Maandag avond 22 April in Pulchri Studio, capt. W. Wedgwood Benn een lezing houden voor „The diversity of govern ment forms in the British common wealth”* Nadere bijzonderheden. Het bestaande plan bevat een twee tal schoolcomplexen met ingesloten sport, en speelterreinen. In verband met de ontwikkeling van de stad in de laatste jaren en de gewijzigde inzich ten omtrent de vermoedelijke grootte der toekomstige schoolbevolking, is het waarschijnlijk, dat deze beide com plexen in hun vollen omvang nimmer ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is on veilig tot Katwijk op Donderdag 25 en Vrijdag 26 April a.s. van 10.30 v.m. tot 6 uur nam., wegens schietproeven met geschut. f De aandacht wordt erop gevestigd, dat het strand eerst dan weder toegan kelijk is, nadat de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zijn in gehaald. Gift der burgerij. Hierna zongen de aanwezigen het Bed „Geef aan Jezus eere”, waarna burgemeester de Monchy het woord ■verkreeg. Spr. wees op de moeilijkhe den, waarmede het Leger des Heils aanvankelijk had te kampen en noem de het een voorrecht dit jubileerend korps namens de Haagsche burgerij te mogen geluk wenschen. Het werk van dit korps ging niet over rozen. De militaire vorm dezer organisatie had niet de onverdeelde sympathie der bevolking. Het Evangelie werd niet in een kerk maar in een gebouw verkon- Woensdag 17 April werd aan de o. L school Terwestenstraat 105, een ouder avond gehouden. Na een korte inlei ding door het hoofd van de school, den heer A. Verburg, werden verschillende films vertoond, opgenomen op de school voor slechthoorende en spraak- gebrekkige kinderen. Door de duide lijke en uitvoerige toelichting van mej. J. G. de Jong, spraakleerares aan die school, kregen de aanwezigen een goed inzicht in de groote waarde van dit onderwijs voor het slechthoorende en spraakgebrekkige kind. de inwendige organen, bloed en darmen zuiveren, VERSTOPPING, overtollig vet, aambeien, rheumatische pijnen doen ver dwijnen, slakken en giftstoffen uit het lichaam verwijderen door een grondige kuur met Dr Schieffer’s Stof- wisselingzout. De weldadige wer king is verrassend. 2246 Flacon ƒ1.05. Dubbele flacon ƒ1.75, bij apothekers en vakdrogisten. I ----W—-- No. 17548 tot uitvoering zullen komen. Deze zijn thans vervallen, terwijl in de behoefte aan schoolterreinen elders in het plan is voorzien. Het is voorts wenschelijk de bestem ming van het ten Zuiden van de Laan van Meerdervoort gelegen gedeelte van Meer en Bosch, hetwelk in het bestaan de plan voor bebouwing is aangewezen, te herzien. Hetjnet opgaand hout begroeide deel kan ars plantsoen worden behouden, terwijl deze terreinen overigens wor den aangewezen voor school-, sport- en speelterrein. In aansluiting hieraan is een sportterrein ontworpen. Op deze wijze wordt een aaneengesloten groen- partij verkregen, welke de mogelijk heid geeft zoowel tot actieve als pas sieve ontspanning. Straalsgewijze komt op deze groene kern een vijftal meer belangrijke we gen uit. Door elk dezer wegen wordt de blik op dit recreatiecentrum gericht, terwijl enkele woonstraten eveneens uitzicht daarop verleenen. Dit centrale, in hoofdzaak onbe bouwd blijvende terreincomplex, zal, te zamen met het park Meer en Bosch ten Noorden van de Laan van Meerder voort, een belangrijk stedebouwkundig element vormen, dat in hooge mate de aantrekkelijkheid van dit stadsdeel zal verhoogen. De meeste woonstraten komen uit op een breeden weg met plantsoenaanleg, eventueel met water, zoodat het ont worpen groen zooveel mogelijk tot ver levendiging van deze wijk zal kunnen bijdragen. De Groen-van-Prinstererlaan, welke het plan in diagonale richting door snijdt, vormt den hoofdverkeersweg tusschen het De-Savomin-Lohman- plein en de kom van Loosduinen. Waar deze den Haagweg bereikt is een plein ontworpen, dat een nieuw centrum zal vormen nabij de bestaande kom van Loosduinen en dat tevens voor de af wikkeling van het verkeer op dit punt van beteekenis zal zijn. Als secundaire verkeerswegen monden hierop uit de Haagweg, de Stationsweg, de Emma- straat en de Lisztstraat. Genoemd plein is voorts door een parkweg met het groene centrum verbonden. De middenruimte van dit plein leent zich zeer goed voor een bijzondere be bouwing, waarbij in de eerste plaats aan een hoog flatgebouw is gedacht. Rondom deze bijzondere bebouwing is een breede plantsoenstrook ontworpen. In het plan zijn verder opgenomen eenige secundaire verkeersstraten, welke, door breede plantsoenstrooken en waterpartijen verlevendigd, voorko men, dat een eentonig stadsbeeld zal ontstaan, zulks niettegenstaande ge streefd is naar een streng regelmatige indeeling in bouwblokken van in hoofd zaak rechthoekigen vorm. De secundaire verkeersweg, welke een voortzetting van de Mozartlaan vormt, mondt tegenover den toegang tot de tweede algemeene begraafplaats „Westduin” op de Kijkduinschestraat uit. Aan de hoofdverkeerswegen is een bebouwing in vier woonlagen of in drie woonlagen (Kijkduinschestraat) voor geschreven. Aan de overige breede we gen, w.o. die met plantsoenstrooken, is in hoofdzaak een bebouwing in drie woonlagen ontworpen. De bovenbedoel de bebouwing moet voornamelijk uit étagewoningen bestaan. Overigens zijn boven- en benedenwoningen en eenge- zinshuizen ontworpen. ,Voor al deze Ter gelegenheid van h» gouden ju bileum van het Leger - ter stede werd gisteravond bouw voor Kunsten en de revue „De wonderen vj land”, door broeder I. Schrale samen gesteld, opgevoerd. Alvo^ns daarme de te beginnen, zongen dtAaanwezigen, die de zaal geheej vulden, het lied „Voor de grootsche zegepralen”, waar na Envoy Kappers in gebed voorging. Kapiteine mr. Crok, de bevelvoerend officiere van korps den Haag I, las Ps. 96 voor, waarna majoor Jac. Smael, de divisie-officier hier ter stede, eerst het woord nam om den burgemeester, mr. S. J. R. de Monchy, die met kom- mandant en mevr. Benwell, luitenant- kolonel en mevr. H. B. Estill, den oud- kommandant en mevr. B. Vlas, en den oud-kolonel Grimijser op het platform waren gezeten, welkom te heeten. Tot de autoriteiten die voorts in de zaal aanwezig waren, behoorden luitenant- generaal jhr. W. Röell, oud-comman- dant van het Veldleger, generaal-ma joor b.d. Zeeman, jhr. mr. H. O. Feith, vice-president der arr.-rechtbank, no taris mr. S. K. D. M. van Lier, L. Hoejenbos, directeur van Maatschap pelijk Hulpbetoon en mr. Sark, secre taris van den Armenraad, zoomede alle hoofdkwartier stafofficieren van het Leger des Heils. Ofschoon, aldus majoor Smael, het volkomen juist is, dat d$ huidige tijds omstandigheden er in het geheel niet naar zijn om veel luister aan dit gou den feest bij te zetten, toch geeft dit feit alle aanleiding om een korte wijle in dankbaarheid samen te zijn. 12 April 1890 werd hier ter stede een aanvang gemaakt met het houden van samenkomsten. In deze samenkomsten, destijds op het Hofspui, ging het vaak zeer rumoerig toe. De eerste officieren en soldaten werden niet begrepen in hun doel en streven, en majoor Bruins, dien wij hier ook welkom heeten, was een der eerste openings-officieren. Maar alie moeilijkheden ten spijt, toonden de eerste Heilssoldaten een volharding, welke rijkelijk door God werd gezegend. Vervolging en tegen stand bleken de juiste middelen om on versaagd verder te gaan. Tusschen den openingsdatum en dit jaarfeest liggen vijftig jaren van strijd voor de uit breiding van Gods Koninkrijk op aarde, vijftig jaren van onversaagd pogen om de aandacht der massa te richten op het Kruis van Christus en op de beteekenis ervan niet alleen voor de wereld in het algemeen, maar voor ieder mensch persoonlijk, vijftig jaren van liefderijk dienen,- zich richtend op diegenen die het meest behoefte heb ben aan vriendelijkheid, aan hulp, aan verlossing. Vijftig jaren van gestadi- gen groei en nuttigen arbeid. Voor dien arbeid zeggen wij ootmoedig dank. CABARET IN HET TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN IN DE MORSESTRAAT. Wederom was het gisteravond feest in het Tehuis in de Morsestraat. Den ouden van dagen werd een cabaret avond aangeboden door het gezelschap Con Amore. Con Amore beschikt over een aantal zeer goede krachten, ter wijl nog de welwillende medewerking was verkregen van het Friedrich-Bal- let en het acrobatisch act „The Merry Brothers”. In een vlot tempo werkten de artisten hun uitstekend repertoire af, waardoor de aandacht geen oogen- blik verslapte. Er werd gezongen, ge danst, gemusiceerd, dat het een lust was en de refreintjes werden door al len meegezongen. Medewerkenden aan dezen avond waren mevr. C. van Diest-Hoeksema, mezzo-sopraanLydia del Mare, sou brette W. Vermeer, tenorHans de Roo, violist; J. van Leeuwerden, decla mator Lo Leva, accordeonistA. Kop pen, pianist; Charles Couper, humo rist, terwijl het ballet onder leiding stond van mej. E. Krug. Con Amore werd een hartelijk tot weerziens toegeroepen. bebouwing is een kap of kapverdieping voorgeschreven. Zooveel mogelijk zijn voor- en zij tuinen ontworpen. Behoudens eenige uitzonderingen ontbreken deze eigen lijk alleen daar, waar winkels of be drijven mogelijk zijn. Hoewel de wijk als geheel als woon wijk is gedacht, is in de gedeelten na bij de kom van Loosduinen een aan tal terreinen aangewezen, waarop be drijven mogen worden gevestigd. Voorts zijn aan het bovenbedoelde plein nabij de kom van Loosduinen, aan enkele daarop uitkomende straten en overigens op eenige terreinen, aanslui tende aan die kom, benevens aan het plein op het kruispunt Laan van Meer dervoortKijkduinschestraat, winkels toegelaten. Ook op enkele hoeken van breede straten kunnen winkels worden gevestigd. Voorts zijn enkele garage- complexen ontworpen. Behalve op het reeds genoemde ter rein bij Meer en Bosch zijn scholen ont worpen op de beide Zuidelijke, centraal gelegen hoeken van het daarbij aan sluitende sportterrein. Voorts komen enkele terreinen voor schoolbouw, in het bijzonder voor voorbereidend on derwijs bedoeld, verspreid in verschil lende deelen van het plan voor. Voor openbare gebouwen zijn aange wezen een terrein in het Noordweste lijk deel en, facultatief, een drietal an dere terreinen, terwijl ook op de voor schoolbouw bestemde terreinen open bare gebouwen, andere dan scholen, mogen worden gesticht, indien en voor zoover aan scholen geen behoefte zou blijken te bestaan. Hierboven werden reeds vermeld het school-, sport- en speelterrein op het niet met opgaand hout begroeide ge deelte van Meer en Bosch en het ten Zuiden hiervan ontworpen sportterrein Voor jonge kinderen is bovendien een drietal speelterreinen, over het plan verspreid, ontworpen. Het Noordwestelijke gedeelte van het plan en het gedeelte, gelegen om het groene centrum, zijn bestemd voor den middenstand. Meer naar de kom van Loosduinen en in den driehoek tus schen Groen-van-Prinstererlaan Nieuwe Slag zijn in hoofdzaak arbei derswoningen en woningen voor den kleinen middenstand ontworpen. het Leger des Heils in Nederland, het woord genomen om naar aanleiding van Exodus 1415 „Zeg den Kinderen Israëls, dat zij voort trekken”, eerst een terugblik te werpen op den afge- legden mijlpaal, daaraan toevoegende, dat Gods hulp ook in de toekomst niet zou ontbreken. Spr. ging na wat het Leger des Heils voor de lijdende en ontwrichte wereld heeft gedaan. Spr. herinnerde aan de boodschap welke de Israëlieten bij het oversteken van de Roode Zee van God hadden mede ge kregen. In dit verband wekte spr. het Leger des Heils op zonder vrees op den ingeslagen weg verder te gaan. Ten slotte dankte spr. de Haagsche in gezetenen voor de vriendelijkheid welke zij het Leger bewezen hebben en in steeds toenemende mate bewij zen. Na een grootsche apotheose, waar in de resultaten van den Leger des Heils-arbeid tot uiting kwamen, werd deze feestavond met dankgebed beslo ten. digd en de godsdienstige liederen op een moderne wijze gezongen. Dit ver wekte bij velen spot en ergernis, maar toch kreeg het Leger des Heils door de wijze van prediking vat op velen, die verre van een kerkgenootschap bleven. Het Leger des Heils bracht de goede werken waarvan de Bijbel ver haalt in praktijk. Ingetogen levenswan del, een sfeer van blijheid en hulp vaardigheid trokken het publiek en velen bekeerden zich. Nu vijftig jaren voorbij zijn is het publiek aan de wijze waarop het Leger des Heils het Evan gelie brengt, reeds gewend en sym- phatiseert daarmede. Spr. bood als blijk van waardeering namens de bur gerij aan het jubileerend korps een bedrag van duizend gulden aan. Ver volgens releveerde de burgemeester de blijheid waarmede de Heilssoldaten hun werk doen en herinnerde aan den afscheidsavond van de generale Evan geline Booth en vooral aan het slot lied,, Ik geef mijn hart, ik doe mijn part”. Hierop werd een aanvang gemaakt met de opvoering van de revue „De wonderen van Niemandsland”, waarin de aanwezigen de moeilijke aanvangs- periode van net korps op het Hofspui, de spot en hoon door de onwetende massa konden beluisteren en aan schouwen, doch daarnaast de vele goe de werken op allerlei gebied, zoowel voor mannen en vrouwen, voor de misdeelde jeugd, voor de verdoolden en verlatenen, voor de* dronkaards en de onmaatschappelijken, konden zien. Tusschen het 4e en 5e bedrijf zong de zangbrigade onder leiding van broeder Joh. Nak een lied. Toespraak Benwell. Aan het slot der revue heeft kom- mandant A. J. Benwell, de leider van „Het is voor ons, die zooveel zien, soms even moeilijk om de menschen te begrijpen. Daar zaten ze: een sterke, jonge kerel, een gezonde, flinke vrouw en de wereld lag voor hen open. Voor hen is het leven nog gemakkelijk. Wij weten uit bittere ervaring wel, dat het wel eens kan verkeeren. Er kunnen tegenslagen komen en dan is een paar honderd gulden dikwijls een uitkomst En - loopt het in ’t leven mee, dan nog kunnen zij het geld later best erbij gebruiken- Vraag eens inlichtingen over zoo’n Spaarverzekering van een paar dubbeltjes of kwartjes per week. x*~- VOORSTEL VAN B. EN W. B. en W. hebben den Raad ter vast stelling aangeboden het ontwerp van een plan tot herziening van het plan van uitbreiding ’s-Gravenhage-West, voor zoover betreft terreinen, gelegen tusschen de Laan van Meerdervoort, het plan Centrum-West, het Nieuwe Slag, de kom van Loosduinen en de Kijkduinschestraat (plan Waldeck). Het aantal in het plan te stichten woningen kan,* globaal gerekend, op 5550 worden gesteld, waarvan 1760 wo ningen voor den middenstand, 2430 voor den kleinen middenstand en 1360 arbeiderswoningen. Wat de woningtypen betreft, is de volgende onderscheiding te maken eengezinshuizen, 52(f woningen bene den- en bovenwoningen, 1050 wonin gen étagewoningen (drie woonlagen), 3840 woningen étagewoningen (viér woonlagen), 140 woningen. Van rond 250 perceelen mag de be- ganegrond worden bestemd voor de vestiging van een bedrijf. Bovendien is de vestiging van ongeveer 270 winkels mogelijk. In de voor den bouw van garages be stemde bebouwingsstrooken kunnen on geveer 80 garages, bestemd voor parti culier gebruik, worden gesticht. Van de terreinen (totaal 105.90.00 h.a.) is bestemd voor straten, bestaande straten en plantsoen in straataanleg samen 36.43 pCt. water, 3.52 pCt. gesloten bebouwing, bestaan de bebouwing, gesloten bebouwing (eventueel openbare gebouwen), bij zondere bebouwing en openbare ge bouwen samen 47.36 pCt. schoolter reinen, sport- en speelterreinen, samen 4.10 pCt. bestaand plantsoen 8.59 pCt. De vereischte bescheiden hebben ge durende den bij de Woningwet voorge schreven termijn op de Gemeentesecre tarie voor een ieder ter inzage gelegen. Naar aanleiding hiervan is een tweetal bezwaarschriften ingekomen. B. en W. zijn van oordeel, dat de in gediende bezwaren geen aanleiding ge ven tot wijziging van het ontwerp.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13