HAAGSCHE COURANT Beleg uitgebreid tot het Staat van geheele Land HET WEER OP ZONDA G Radiorede van minister de Geer l/iï uteêf- rfaï HDZ< BINNENLAND STADSNIEUWS DE RAD1O-REDE VAN MINISTER DE GEER Vrijdag 19 April 1940. Kindermeel Molenaar’s i' Blijvend zacht lenteweer is nog niet te verwachten. Wat de Staat van Beleg inhoudt SCHEVENINGSCHE LOGGER VERMIST DE OVEREENKOMST IN ZAKE SORGHVLIET I OP MIJN GELOOPEN OF OPGEBRACHT VIJFDE BLAD. en en daarna - Borstvoeding Ongerustheid over de Sch. 15 „Bep” De r- rÜk. Italië? ■ff „Wij zullen eerlijk loyaal, volledig en conse quent, onze neutraliteit naar alle zijden hand haven, verlokking noch bedreiging zullen ons hier van doen afwijken, en preventief-toegedachte hulp hierbij zal met wapengeweld worden gekeerd” Omtrent bestemming nog geenerlei voorloopige beslissing genomen De verjaardag van Prinses Juliana KENNISGEVINGEN Gevonden voorwerpen BOOTTREINEN HOLLAND-GENUA DE DOKTER ZEI: Het vertrouwde, betrouwbare ktndervoedsel Minister-president de Qeer af onze (Nadruk verboden). wij ons Ontzegging van verblijf. route gaat over België, Frank- bijeen- hetzij Hedenmiddag heeft minister-presi dent de Geer de volgende radio-rede uitgesproken: overeenkomstig de door stelde instruction. Art. 23. Het militair gezag voegd, den toegang tot, het Luchtbescherming. Volgens art. 29 bis is het militair gezag bevoegd, de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen te re gelen en zoo noodig de wettelijke bepa lingen betreffende de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen zoo danig te wijzigen, als in het belang van de algemeene veiligheid noodig wordt geacht. 4 4 4 4 4 4 4 t 4 4 4 4 4 4 4 t 4 4 4 4 t 4 4 4 t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 zigen en tot inbeslagneming en opening van poststukken overgaan. Betreden van woningen. Art. 39. Het militair gezag is bevoegd, als vereischt, elke plaats, zelfs tegen den wil van den rechthebbende, te betreden of van zijnentwege op vertoon van een schriftelijken daartoe strekkenden alge- meenen of bijzonderen last, te doen be treden en aldaar nasporing of huiszoe king te doen of te laten doen. Tot nasporing in een woning en tot huiszoeking wordt zoodanige last al leen verstrekt aan een officier, die zich, zoo noodig, door militairen van lage- ren rang kan doen vergezellen. De met de nasporing en huiszoeking belaste officier is gehouden van zijn bevindingen proces-verbaal op te ma ken en dat in te leveren bij het militair gezag. Het laatste hoofdstuk van deze wet waarvan we slechts de voornaamste bepalingen voor zoover ze het openbare leven betreffen hebben weergegeven bevat de strafbepalingen. De vooruitzichten voor het weer zijn nog steeds weinig hoopvol. Wel hebben wij het dieptepunt van een langdurige inzinking van de tempe ratuur, welke kort na het begin der maand inzette, thans achter den rug, maar de groote oorzaak van het tekort aan warmte, dat wij eigen lijk al vanaf het begin van den winter hebben gehad, schijnt voorloopig nog niet te zijn uitgewerkt. Na enkele verheffingen van de temperatuur boven de normale, welke van kortstondigen aard waren, is de tempe ratuur sedert de eerste dagen van April gaandeweg beneden de normale gedaald zoodat het thans nog ongeveer even koud is als een paar weken geleden. Veel vooruitgang is er in het lenteweer niet te bespeuren en de natuur draagt daarvan de duidelijke sporen. Weliswaar hebben wij in het midden van' de week eenige verbetering in de weersgesteldheid gekregen, maar er kwamen reeds gisteren verschijn selen voor, welke een aanwijzing zijn voor de nadering van een storing vanuit het Zuiden. Deze soort storingen zijn in dezen tijd van het jaar altijd vrij onbereken baar. Minder door het ontbreken van de buitenlandsche weerberichten dan wel door den aard van de naderende storing zijn de vooruitzichten onzeker. Deze storing zal ons na een geringe stijging van de temperatuur meer kans op regen en daarna weer een afkoeling met sterkeren wind uit Westelijke richting brengen. Overigens moeten wij nog wachten op eigenlijk zacht lenteweer van meer blijvenden aard, waarvoor de algemeene weerstoestand nog niet gunstig is. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4\ 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 No. 17548 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4. Bevoegdheden ten aanzien van de drukpers enz. Art. 37. Het militair gezag is be voegd beperkende bepalingen vast te stellen omtrent het drukken, uitgeven, verspreiden, aanplakken of in den handel brengen van geschriften of teekeningen, of dit geheel te verbie den. Dit besluit wordt bekend gemaakt op de wijze, door het militair gezag te bepalen. Volgens art. 38 kan het militair ge zag de beschikking krijgen over de inrichtingen der posterijen, telegrafie en telefonie, wettelijke bepalingen wij- uur 24 nam. van van Carillonconcert op het Koninklijk Paleis. De „Vereeniging tot veredeling van het volksvermaak” heeft den heer J. Vincent, beiaardier van het Koninklijk Paleis te Amsterdam, opgedragen, om op 30 April, ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana, om 12 uur een carillpnconcert te ge ven op het Koninklijk Paleis. De K.R.O. zal een gedeelte van dit concert uitzenden. loyaal, volledig en consequent, onze neutraliteit naar alle zijden handhaven, verlokking noch bedreiging zullen ons hiervan doen afwijken en preventief toegedachte hulp hierbij zal met wapen geweld worden gekeerd. Een niet te onderschatten voordeel van den staat van beleg zal zijn, dat hierdoor met één slag een einde komt aan het noodlottige conflict tusschen den minister van Binnenlandsche Za ken en het hoofdbestuur van de Ned- Vereen, voor Luchtbescherming, want de bescherming der bevolking tegen luchtgevaren komt nu onder militaire leiding en laat ons vertrouwen ein delijk een krachtige leiding. de reeds ln beerscht. i afgekon- Over de afkondiging van den Staat van Beleg kan men lezen in art. 195 van de Grondwet Ter handhaving van de uit- of inwendige veiligheid kan door of vanwege den Koning elk ge deelte van het grondgebied des Rijks in staat van oorlog of beleg worden ver klaard. De wet bepaalt de wijze waar op en de gevallen waarin zulks geschie den kan en regelt de gevolgen. Bij die regeling kan worden bepaald, dat de grondwettelijke bevoegdheden van het burgerlijk gezag ten opzichte van de openbare orde en de politie ge heel of ten deele op het militaire gezag overgaan, en dat de burgerlijke over heden aan de militaire ondergeschikt worden. De wet van 23 Mei 1899 Staatsblad 128, waarbij de materie nader wordt geregeld bepaalt o.m.: Art. 21. De burgerlijke besturen en de daarbij in dienst zijnde ambtenaren zijn verplicht te gehoorzamen aan de bevelen van het militair gezag, gegeven vastge- Het departement van Buitenland sche Zaken heeft zich onmiddellijk in verbinding gesteld met de betreffende Duitsche instanties. Vandaag had men nog geen mededeeling ontvangen. De afkondiging van den staat van beleg voor het geheele land behoeft ons niet te verontrusten. Integendeel zij is een bewijs te meer van de waak zaamheid en de paraatheid onzer Re- geering en dus een geruststelling. Een nieuw bewijs, dat wij hoeveel on zekerheid de toekomst ons ook biedt inderdaad met de onmisbare koelbloe digheid en het noodzakelijke vertrou wen ons leven zoo normaal mogelijk Kunnen voortzetten. Art. 33. Het militair gezag is be voegd, aan personen, wier aanwezig heid voor de rust en de algemeene veiligheid wordt geacht gevaarlijk te zijn, het verblijf binnen het in staat van beleg verklaarde grondgebied te ontzeggen en deze daaruit te verwij deren, of. indien de mogelijkheid daartoe niet bestaat, hen in bewaring te stellen Daarom wijst de Regeering iedere hulp of bescherming van derden, onverschillig, of zij van de ééne of van de andere zijae Komt, en onverschillig of zij daadwerke lijk zou worden opgedrongen dan wel in een belofte zou worden neer gelegd. Dit geldt ook voor overzeesche gebiedsdeelen. darn (D.P.), sendaal. r>ng houden. re- de heeren •Slagkruisers p- de Groot c situatie”. Wij vernemen, dat deze ver nadering niet zal doorgaan, omdat zij van hoogerhand is verboden. Bovendien kan ik in dit verband meedeelen, dat de Regeering ten einde deze haar gedragslijn nog steviger te verankeren, besloten heeft de afkondiging van den staat van beleg, die tevoren reeds voor tal van streken heeft plaats gehad, tot het geheele land uit te breiden. De bevolking in het algemeen zal daarvan even weinig bemerken als zij tot dusver bemerkt heeft van het feit, dat <le staat van oorlog overal en de staat van beleg in een groot deel van het land gold. staat van verschil- voor Maar diegenen, die, onder invloed misschien van in het buitenland ver spreide geruchten, mochten vreezen, dat wij ons niet onder alle omstandig heden zouden verweren, of dat onze neutraliteitswil doorkruist wordt door politieke combinaties, zij het vandaag nog eens stevig gezegd de gedragslijn der Regeering is voor eens en voor altijd bepaaldwij zullen eerlijk en Vue Mededeeling, dat Z8’ welke thans het d!?Jen des ‘ands Seheéle land zal worden is be- verkeer binnen en het verlaten van het in staat van beleg verklaarde grondgebied te regelen overeenkomstig de eischen der algemeene veiligheid. Vergaderingen, bijeenkom sten enz. Art. 25. Behalve de volgens de Grondwet geoorloofde openbare gods dienstoefeningen worden, hetzij in de openlucht, hetzij in gebouwen of beslo ten plaatsen, geen openbare vergade ring van bijzondere personen of open bare bijeenkomsten en geen optochten gehouden, dan met schriftelijke vergun ning van het militair gezag De aan vrage daartoe moet schriftelijk worden gedaan. Deze bepaling geldt mede ten aanzien van bijeenkomsten om zich in dien wapenhandel te oefenen. Aan de vergunningen kunnen voor waarden worden verbonden. Art. 26. Vergaderingen en komsten, waartoe het publiek, met, hetzij zonder betaling van geld voorwaardelijk of onvoorwaardelijk toegang heeft, worden begrepen onder de openbare vergaderingen en bijeen- in het vorige artikel be- En nu moge ik hieraan tenslotte toe voegen den ernstigen raad, alle on nutte en verslappende onrustigheid te laten varen. Wie aan zijn plicht getrouw is. be hoeft nooit onrustig te zijn. Indien ons land zijn roeping vervult, mag het de uitkomst veilig overlaten aan Hem, die ons lot bestuurt. Het was in een tijd, toen de golven niet minder hoog gingen dan nu, dat de grondlegger van ons volksbestaan het „saevis tranquil- lus in undis” kalm te midden van de woeste baren tot zijn levensdevies koos. Laat ons zijn voorbeeld volgen. Als natie. En ook in ons persoonlijk leven. Wat de toekomst brengen zal, is ons onbekend,. In Gods kracht, en naar het licht dat Hij ons geeft, wil len wij doen wat voor menschen mo gelijk is om haar veilig te maken voor ons en onze kinderen. Wij willen dat doen in rustelooze activiteit, de armen gestrekt en de lendenen omgord. Maar om het dan verder alles vertrouwend in handen te stellen van Hem, Die weet wat wij noodig hebben en Die ook door de diepste duisternis voert naar Zijn wonderbaar Licht. Het is kloeke taal, welke minister de Geer heden door de radio aan het volk van Nederland en van onze overzeesche gebieden heeft doen hooren. De taal, welke ons volk thans noodig heeft om het de koelbloedigheid en het vertrou wen te schenken, die de minister-presi dent van allen vroeg en die inderdaad onmisbaar zijn om het hoofd te bieden aan de vele zorgen, gevaren en bedrei gingen. De taal ook, welke ons nog maals overtuigt, dat onze Regeering en onze weermacht tot het uiterste waak zaam en paraat zijn. Wij gelooven niet, dat velen in ons land daaraan zullen twijfelen, maar het is vooral tegenover het buitenland, waar wij aan allerlei meer of minder vage geruchten bloot staan, zeer goed, dat Nederlands stand punt in den oorlog nog eens duidelijk, in scherpe en ondubbelzinnige lijnen door den leider van onze Regeering is geschetst. Voortreffelijk is het daarom ook, dat nog eens met den grootsten na druk is verklaard, dat Nederland geheel op eigen beenen tusschen de oorlog voerenden wenscht te staan. Zoo wij be moeienis met den strijd zouden hebben, zou dit alléén kunnen zijn om door onze onpartijdige diensten mede te werken tot een verzoening tusschen de beide partijen ter voorkoming van verder bloedvergieten en vernielen. Doch wij wenschen geen afspraken met eenig an der land; wij vragen niet bij voorbaat hulp van wie ook tegen welken even- tueelen aanvaller ook; wij wijzen zelfs elke toezegging van hulp af en zullen ons tegen opgedrongen daadwerkelijke hulp of preventieve bescherming met de wapenen verzetten. Nederland zal zelfstandig zijn neutra liteit handhaven, maar dan ook in de perfectie, zoodat géén oorlogvoerende gegronde reden kan hebben om ons te verdenken van eenige bevoordeeling van zijn tegenpartij of van eenige zwakheid. En wij zullen eveneens zelfstandig ei ken aanvaller keeren met onze goed ge organiseerde, dag en nacht parate en waakzame weermacht, te land, ter zee en in de lucht. Verlokkingen noch be- reigmgen zullen de Regeering van de- kln Vasten en rechten weg doen afwij- een?°r deZe’ d°or miBister de Geer nog In een nota naar aanleiding van het verslag van de Tweede Kamer over de voorgestelde overeenkomst inzake het landgoed „Sorghvliet” schrijft minister de Geer o.m.: Een waardeering van het landgoed heeft bij deze gelegenheid niet plaats gehad en was ook overbodig, daar het aan ieder, die ter plaatse bekend is, boven allen twijfel verheven is, dat de waarde ver uitgaat boven het bedrag, hetwelk thans als afkoopsom van de destijds aanvaarde voorwaarden is vastgesteld. Dat een nog juistere oplossing dan de voorgestelde zou zijn geweest, als nog van het geschonkene afstand te doen, kan de minister met de leden, die deze opvatting huldigden, niet eens zijn. Omtrent de bestemming, welke, na het tot stand komen van de in het ont werp bedoelde overeenkomst, aan het terrein zal worden gegeven, kan nog niets worden medegedeeld. Hieromtrent is nog geenerlei voorloopige beslissing genomen en heeft zelfs nog geen over weging plaats gehad. Overdracht van het landgoed aan de gemeente ligt niet in het voornemen van de Regeering. Het spreekt vanzelf, dat aan even- tueele voornemens om in de een of an dere richting een nieuwe bestemming aan het landgoed te geven, geen uit voering zal kunnen worden gegeven zonder de medewerking van de Staten- Generaal. Wetsontwerp door Tweede Ka mer aangenomen. De Tweede Kamer heeft het boven bedoelde wetsontwerp reeds hedenmid- ag m openbare vergadering behandeld n na korte discussie, zonder hoofde- Jke stemming aangenomen. komsten doeld. Art. 27 Elke vergadering, bijeen komst of optocht, als bedoeld in art. 25, gaat op de door of namens het mi litaire gezag gedane vordering terstond uiteen. Schouwburgen, koffiehuizen, enz. Art. 28. Het militair gezag is be voegd, schouwburgen, sociëteiten, kof fiehuizen, tapperijen en andere lokalen, bestemd tot gezellig verkeer, alsmede fabrieken en werkplaatsen in het be lang der openbare orde of veiligheid, voor korteren of langeren tijd te sluiten. Art. 29. regelt het ingrijpen inzake het dragen van wapenen en de inleve ring daarvan en van ammunitie. Waarde luisteraars in Nederland en in de Overzeesche gebiedsdeelen, Nu de spanningen waarmede het we reldgebeuren ons sinds September j.l. vervult, sedert kort weer zijn toege nomen, wil ik ?en enkel woord tot u richten. En wel in de voornaamste plaats om u op te wekken tot koelbloe digheid en vertrouwen. Koelbloedigheid is niet in strijd met de waakzaamheid, die thans van ons wordt geëischt, maar versterkt haar. Een uit zijn evenwicht geslagen volk zal in de ure des gevaars niet zijn volle kracht kun nen inzetten. Bovendien trekt nervosi teit het gevaar aan. Wie voortdurend in den afgrond kijkt, waarlangs zijn weg voert, wordt gemakkelijk duize lig en stort omlaag. Iets dergelijks geldt hier. Reeds hebben wij gezien, hoe overmatige beduchtheid, dat onze neutraliteit zal worden geschonden, de neiging deed opkomen, haar vrijwillig prijs te geven door het maken van af spraken met bell igerenten. Al zulke onrustigheid moeten verre van ons houden. Het zal ons het gemakkelijkst vallen, indien wij een juist begrip hebben van on2e positie. Ieder volk heeft evenals ieder mensch zijn eigen roeping in deze wereld. De roeping van ons volk is er thans een van dienende neutraliteit. Wij staan buiten het conflict en wij zijn ten allen tijde bereid, aan de oor logvoerende mogendheden, indien zij dit wenschen, onze diensten ter be schikking te stellen, tot afwending van de onmetelijke ramp, welke hen allen bedreigt, indien zij tot het bittere eind dezen strijd voeren. Ons vredespaleis staat voor hen open. En onze vredesgedachte verge zelt hen. En wel allen gelijkelijk. Er is geen sprake van, dat wij met beide, laat staan met één van beide partijen vertrouwelijk zouden gaan spreken over het onderstelde geval dat de andere partij ons aanvalt. Wij steu nen, voor zoover het menschen betreft, uitsluitend op onszelf. Bovendien hebben wij van beide zij den de verzekering ontvangen, dat onze neutraliteit zal worden ontzien, zoolang wij haar zelf handhaven. Om trent dit laatste is iedere twijfel uit gesloten. Reeds daarom hebben wij aan afspraken geen behoefte, en schuwen wij die, daar zij aan onze neutraliteit zouden tekort doen. De plichten, aan onze neutraliteits positie verbonden, zijn voor de Re geering even heilig als de rechten er uit voortvloeiende. Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en monde ling tusschen 12.30 en 2.30 uur: een zwart damesrijwiel, een autowiel- dop, een fietsbel, een trajectkaart Holl. Spoor-Delft ten name van H. Dallman, een groene muts, een jongensjasje, een br linnen bagagedragertasch, een br led. portemonnaie, inh. 46 cent een dames rijwiel. een dubb. bruin lederen riem, een gummi dameslaars inh een sok, een zwart heerenrijwiel merk „Imperial”, een zw. fietshandkap, een blauwe alpino-muts. een spaarstrook van „De Toekomst” met 5 coupons, een 4-kleuren potlood, een grijze heerenhoed, een papieren portefeuille inh. foto’s, 7 knoopen met tres (zwart), een groen gevlamde vulpen, een damesrijwiel met label, gemerkt Reg Gren. III Bat. Staf Korp. J. J. de Vringer, een oude bruin lederen actetasch inhoudende ,,’t Amusantje” diverse sleutels, handschoe nen, rijwielbelastingmerken en ceintuurs. Bij de navolgende ingezetenen: 12 sleutels aan ring, Kranenburg, Noordstraat 30; een beige damestasch inh. een blauwe portemonnaie met 81 cent, een beige damesportefeuille, een roode poederdoos, een sigaretten doos, Blok, 2e Pieterburgstraat 9; een groen met geel padvinderspetje „Roode Vos” v. d. Veen, Z.O. Binnensingel 19; een bril, Wagenaar, Waalstraat 18; 5 katten, Rossmölder, Ca- landplein 19; een mica klep voor motor rijder, Vijselaar, Paets v. Troostwijkstraat 65; een dop van Chevroletwiel, Hessing, v. d. Helststraat 50; een postduif ring No. R 37-3527, Postduiven-asyl, Dedelstraat 10; een dameshoed, de Booy, Mariastraat 13; een bankbiljet, Jongtien, C. v. d. Lijn straat 173a; een bril met hoornen mon tuur, v d. Leek, v. Alphenstraat 106, Voorburg; een hond (fox-terrier), v. Dui nen, Zuiderparklaan 219 (te bevragen op 227); een zwarte damesportemonnaie met inhoud. Gerritsen, Hoefkade 1146; een touwtje waaraan 4 sleutels, een reken boekje van P. J. Bouwman, Peers, Markt- weg 118' een bruine portemonnaie inh. 0.56, Koenderink, Gabriël Metsustraat 183; een bal. Piket, de Bockstraat 34; een paar zwarte beenpijpen, Wagner, Bloem- fonteinstraat 76; een verchroomde passer, Gouwenloos, Begoniastraat 18; een verm. zilv. damesportemonnaie, Bunk, Akelei- straat 106; een br. heerenportemonnaie, inh. postzegels a Ij ct. en geld, beheerder postkantoor, Prins Hendrikplein; een paar blauwe regenpijpen met ritssluiting, de Jongh, Azaleastraat 120; een ring met 2 sleutels, Quarles v. Ufford, Jan v. Nas- straat 1; een zw.-wit linker kinderschoen- tje, Battels, Nassau Zuilensteinstraat 5; een blauwe parkiet, de Jong, Pluvierstraat 152; een Fongers-heerenrijwiel. Ligtvoort, Kanaal weg 27 (gev 5 April 1940): een Scheveningsch werkschort, Krul, Fred. Hendriklaan 79; een rozenkrans in étui, Bergwerf. Kerklaan 117; een kinderbril in étui. Storm, Rogstraat 46; eer. gouden damesarmbandhorloge, Visser, Hanneman- straat 328; een wit couvert met distribu tiekaarten, v. d. Water, Berkenboschblok- straat 15; 3 honden en 4 katten, Asyl, Nieuwe Haven 73. Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Asyl, Nieuwe Haven 73. De N.v. Stoomvaart-Maatschappij ^Nederland” deelt mede, dat, in aan- een !>ngjop het m-s- ..Christiaan Huy- tw.’ dne boottreinen zullen rijden, vanrtin 11 op 25 April te 1114 u- v.m. terri hler 1140 u. v.m. van Rot- s„ ,am (D p-). 12.37 u. nam. van Roo sendaal. Trein 2, op 25 April te 2 RouhlJr ^HS 2 uur 49 nam. «otterdam (D.P.), 3 uur 44 nam. Roosendaal. va^k11 3’ °P 26 APrU te 11 uur 14 v.m. 11.40 uur v.m. Rotter- 12.37 uur nam. van Roo- digd, hebben wij te zien en toe te jui chen als een versterking van waak zaamheid en weerbaarheid, in 't bij zonder tegen hetgeen men den binnen- landschen vijand noemt Het lot van het geteisterde Noorwegen kan ons leeren, hoe dringend noodzakelijk het is, tijdig maatregelen te nemen tegen degenen, die een land van binnen uit kunnen bedreigen, zoowel van vreem deling als landgenoot. Voor het tijdig nemen en krachtig uitvoeren van zulke maatregelen is de staat van beleg uiterst dienstbaar. Onder dien staat immers' gaat een groot deel van het gezag der burgerlijke autoriteiten over op de militaire en kunnen veel verder gaande veiligheids- en andere maat regelen worden genomen dan onder den staat van oorlog, waarin ons land tot dusver heeft verkeerd bovendien kunnen de sancties op die maatregelen aanmerkelijk scherper zijn, hetgeen aan de doeltreffendheid ten goede komt. De gewone, matige, vaderlandslieven de burger zal van den staat van beleg niet veel bemerken, er in elk geval geen noemenswaardigen last van on dervinden, maar onbetrouwbare en landsverraderlijke elementen worden onder scherpe controle geplaatst en tegen hun gevaarlijke actie worden scherpe maatregelen mogelijk ge maakt. De plichten, waarom het hier gaat, zijn velerlei. De Regeering begrijpt er óók, en wel in de allereerste plaats, onder het tot den hoogsten graad op voeren, met alle beschikbare middelen, van de weerkracht der natie. Sinds September heeft zij hieraan dagelijks haar krachten gewijd en daarbij niet verzuimd gebruik te maken van de natuurlijke hulpmiddelen, welke de bodemgesteldheid van ons land in zoo rijke mate biedt. Het resultaat is hierdoor bereikt, dat geen enkele oorlogvoerende mo gendheid vrees behoeft te koesteren, over ons grondgebied onverhoeds te worden aangevallen. Wie ons land bin nenkomt om van hier den achterliggen- den vijand te bestoken, zal zich den weg op de meest drastische wijze zien versperd. Dit beveiligt elk der strij dende partijen. En dit geeft ons een recht te meer om te vertrouwen op het wederzijds gegeven woord, dat onze neutraliteit zal worden geëerbiedigd. Ik ben overtuigd, dat ik voor de meesten uwer met het voorafgaande geen nieuws gezegd heb. OPENBARE vergadering van COMMUNISTEN VAN HOOGERHAND VERBODEN, De Communistische Partij Neder- and afd. den Haag, zou vanavond in den Dierentuin een openbare vergade- Het woord zouden voe- i L. de Visser over en oorlogsgevaar” en over ..De internationale ver- De Scheveningsche logger Sch. 15 „Bep”, schipper Klaas Pronk, is nog niet in de haven teruggekeerd en aangezien het schip Maandag j.l. verwacht werd, bestaat er eenige ongerustheid, over den logger en zijn bemanning, die uit 8 man be staat. Het schip behoort aan de reederij J. J. van der Toorn, en heeft 11 April nog in radiografische verbinding gestaan met een van de andere schepen van dezelfde reederij, die ook ter trawlvisscherij wa ren uitgevaren. Sindsdien heeft men geen seinen meer opgevangen. De reederij heeft zich tot het depar tement van Buitenlandsche Zaken ge wend, dat nu een onderzoek instelt naar de mogelijke verblijfplaats van de Sch. 15. Wat er gebeurd kan zijn. De vermissing van de Sch. 15 wordt in Scheveningen druk bespro ken. Het aantal veronderstellingen, dat geopperd wordt, is legio. In reederskringen houdt men vast aan de overtuiging, dat het schip óf op een mijn is geloopen, óf door de Duitschers is opgebracht. Dit laatste op grond van het feit, dat de Sch. 15 waarschijnlijk heeft gevischt ter hoogte van Terschellin- gerbank. Reeds een vorig maal, dat de logger zich hier bevond heeft de schipper een waarschuwing gekregen van de Duitsche marine; de logger werd toen naar Borkum gebracht en daar eenigen tijd vastgehouden. U het laatste contact, dat‘men onderdag 11 dezer per radio heeft genad, werd medegedeeld, dat men goede vangsten had gemaakt. 1

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17