Unilever Voorlichtings Instituut Ml1 et BINNENLAND NEDERLANDSCH-INDIE STADSNIEUWS FILM EN BIOSCOOP GEMENGD NIEUWS KUNST EN LETTEREN f BÜ moeheid en slapte, zenuwachtigheid en overspanning: DE ELEGANTE STEUNSCHOEN niet goed gaat in de huishouding.... verdubbelt Uw energie! HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 19 APRIL 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 3. dan kunt U het U.V.L om raad vragen. HET JUBILEUM VAN DE M.W.O. „NOTRE DAME DE LA MOUÏSE” ONDERWIJS EN KERK DE STORM van De zeevisscherij als U eens iets nieuws wilt opdienen als de tafel eens bijzonder moet worden versierd als er voor onverwacht bezoek „iets bij” gemaakt moet worden Het Unilever Voorlichtings Instituut verstrekt niet alleen recepten, het staat U bij met advies in alle huishoudelijke moeilijkheden. HUISZOEKINGEN NAAR WAPENS EN MUNITIE Het kasteel van graaf de Marchant doorzocht DE BINNENLANDSCHE VIJAND IN INDIE WETTELIJKE REGELING VAN OORLOGSZEERISICO Laat het Unilever Voorlichtings Instituut U helpen „Gratis, Gauw en Goed”. U.V.L Rotterdam Postbox 1 telefoon 21440. Ook een uitgebreide geneeskundige oefening DE LUCHTBESCHERMINGSOEFE- NING VAN MORGEN LAURENS BOGTMAN - HANS SCHOUWMAN HELPT GDATIS - j GAUW J k f GOED* 7 Liederenavond in Diligentia KEURING ROODE KRÜISHONDEN. Sleepboot, kraan en zuiger anker geslagen BETER LOOPEN? JATOR KOOPENI F. 1.50 PER FIACON - DUBBELE FLACON F. 2.25 door UVI.11-0225 „De En bewaarschool- wei- Maatregelen in verband met een even- tueele benzinedistributie Rijnaak tegen walkant geslagen. De Rijnaak „Nebuleuse” van La So- ciété Francaise de Navigation Rhenane te Straatsburg, welke met een lading kunstmest, bestemd voor Hasselt bij de IJselbrug te Zutphen lag te wach ten, liep omstreeks half elf door den storm bij het opvaren met den neus De C.S.P. steunt de Vaderlandsche Club BATAVIA, 19 April (Aneta). Het hoofdbestuur van de Christelijke Staat kundige Partij zond het volgende tele gram aan den Gouvemeur-Generaal: „Betuigen, aansluitend aan de Volks- raadsvragen van mr. van Helsdingen, eerbiedig adhaesie aan het telegram van het hoofdbestuur van de Vader landsche Club, inzake bestrijding van binnenlandschen vijand. Hedenavond gaat van Lillian Hellman’s stuk Roofvigels in den Konink lijken Schouwburg de 50ste voorstelling. Den Haag Amsterdam Hoogstraat 38, telefoon 113959 Leidschestraat 41. tel. 40691 Geen wapens in beslag genomen De Rijkspolitie heeft order gekre gen in geheel Nederland controle maatregelen te nemen ten aanzien van de naleving der voorschriften van de Vuurwapenwet, hetgeen be- teekent, dat overal waar zulks ge boden lijkt, huiszoekingen zullen worden gedaan. Reeds werden o.a. te Oss en Breda wapens en munitie in beslag genomen en men verwacht nog meer resultaten. De maatregel dient ter verhooging van de bin- nenlandsche veiligheid. Ridders trekken op Bandoeng aan SOERABAJA, 19 April (Aneta). Met de „van Lansbergen” zijn vanmorgen alhier vier ridders M. W. O. uit Timor- Koepang aangekomen. Maandag tomen met de „Treub” contingenten uit Me- nado en Makassar en Donderdag die van Bandjermasin en Ambon. Nadat zij te Soerabaja zijn gehuldigd, reizen de ridders door naar Bandoeng ter bij woning van de jubileumfeesten. Munitie in beslag genomen te Breda. Te Breda en omgeving is op meer dan twintig plaatsen huiszoeking ge daan, o.a. bij een aantal personen, wel ke bekend staan als N.S.B.-ers of met de N.S.B. sympathiseeren. Wapens zijn niet gevonden, wel is een partij muni tie in beslag genomen. Over den om vang daarvan weigert men inlichtingen te verstrekken. EXAMENS Handelshoogeschool. Geslaagd te Rotterdam voor het candi- daatsexamen in de economische weten schappen de heeren J. van der Doll en J. P. Rijneke en voor het doctoraal examen in de economische wetenschappen de heer P. Ch. J. Kien. Hulpakte onderwijs. Geslaagd voor het theoretisch gedeelte van het examen hulpakte der Vereeniging van Chr. Bewaarschool Onderwijzeressen in Nederland de dames: G van Muijden de Bilt; H. Rijper, Bilthoven, J. A. van Zeist, Waalwijk, S. T. Bartlema. Hooge veen. De persbreidel. BUITENZORG, 17 April. (Aneta). In verband met het herhaaldelijk uiting geven aan anti-Japansche gevoelens is de „Pewarta Soerabaja” aangewezen als een periodiek, waarvan de verschij ning tijdelijk kan worden verboden. op een krib. Het vaartuig sloeg tegen den dijk en zwaaide dwars over de ri vier in volle vaart met het achterschip tegen de IJselkade omhoog, waar het bleef zitten. Het 1475 ton metende lange vaartuig heeft daar tot half één het vaarwater versperd, want slechts ongeladen booten en schepen met wei nig diepgang konden passeeren. stelde instruction. De eigen sleepboot gaf de bevrij dingspogingen spoedig op, doch allengs kwam er assistentie, eerst twee, later drie en tenslotte vijf sleepers, brach ten de aak vlot. De schade aan den walkant is vrij groot, zware walbalken werden langs een grooten afstand gebroken en aan spaanders geslagen. Ook een krib werd beschadigd. De averij van de boot zelf is nog al meegevallen. Het onderzoek in Limburg. Marechaussee en Rij ksveld wacht hebben gistermiddag plotseling een inval gedaan in het slot van het Twee- de-Kamerlid M. V. E. H. J. M. graaf de Marchant et d’Ansembourg te Am- stenrade. Er werd een minutieus onder zoek ingesteld, volgens „De Tel.”. Ver boden wapenen of iets dergelijks wer den niet gevonden. De inval geschiedde in opdracht van den procureur-generaal van ’s-Herto- genbosch. Er verschenen tegen twee uur gistermiddag een twintigtal man schappen van de brigades der mare chaussee uit Brunssum, uit Hoens- broek, de motorbrigade uit Heerlen en verschillende Rijksveldwachters uit de omgeving voor den hoofdingang van het kasteel en na de omgeving afgezet te hebben, traden zij binnen. De graaf zelf, die sinds Paschen zijn zomerverblijf op het kasteel betrokken Laurens Bogtman is een der zeer nige Nederlandsche zangers, die uit hoofde van zijn vocale en artistieke eigenschappen her recht heeft om voor zijn kunst een ge- heelen avond de aandacht te vragen. Om gekeerd zou dan het publiek verplicht zijn door talrijke opkomst in de zaal Diligen tia geen plaats onbezet te laten. Daar was nu nog geen sprake van. Er waren nog heel wat hiaten in de rijen klapstoelen dit maal. Onze bas-bariton had voor dezen liederenavond een bijzonder belangwek kend programma gekozen, dat werd inge leid door twee aria’s met obligaat viool uit de cantates op. 83 en 117 van Bach en in het gedeelte vóór de pauze werd ver volgd met Schumanns ballade ..Belsazar” en een achttal liederen van Hugo Wolf, waaronder vijf liederen „Aus dem Schen- kenbuch des Westöstlichen Divans” (Goe the). Daarnè hoorde men vier door zijn begeleider Hans Schouwman vrij bewerkte oud-Nederlandsche liederen „Ko- ridon”, „De dertele Sater" van Piet Ket ting, „Annabel” en „Klein Air” van Henk Badings benevens „Wolkenspiele” (gedich ten van Chr. Morgenstern) van Julius Röntgen. Bogtman heeft met deze liederen aria’s en balladen zijn hoorders voortdu rend weten te boeien en ons overtuigd van zijn veelzijdig kunstenaarschap. Door ernstige studie heeft hij over zijn van huis uit volstrekt niet zoo exceptio- neele stemmiddelen volledige heerschappij verkregen, zoodat hij deze over een ge heelen omvang in alle geluidssterkten vol komen tot zijn beschikking heeft. Van een groote bekoring is vooral het mezza voce, waarmee hij o.a. in het prachtige „St Ne- pomuks V or abend” van Hugo Wolf-Goethe NOURY Uitreiking van identiteitsbewijzen In aansluiting op het ter zake reeds gepubliceerde kan nog worden mede gedeeld, dat thans zal worden overge gaan tot de uitreiking van identiteits bewijzen aan houders van motorrij tuigen en aan houders van benzine- of benzolmotoren, niet dienende tot het voortbewegen van een motorrijtuig. Voor elk in bedrijf zijnd motorrijtuig en eiken in bedrijf zijnden benzine- of benzolmotor als bovenbedoeld, wordt een afzonderlijk identiteitsbewijs ver strekt. Uitreiking geschiedt door de plaatsê- lijke distributie-diensten tegen betaling van ƒ0.75 per identiteitsbewijs. Elke distributiedienst afzonderlijk zorgt op gebruikelijke wijze voor bekendmaking van gedetailleerde gegevens terzake lo- caliteit en data van verstrekking aan belanghebbenden. De uitreiking der identiteitsbewijzen zal geschieden tot en met 4 Mei. Voor de ontvangst van een identi teitsbewijs zal grondige persoonslegimi- tatie noodzakelijk zijn. Dit zal kunnen geschieden door overlegging van di verse daartoe passende bescheiden, zoo- als bijv, voorzoover het betreft houders van een motorrijwiel de automobielbe- scheiden, o.a. de bij het motorrijtuig, behoorende geldige motorrijtuigenbelas- tingkaart. Uitreiking heeft plaats door den distributiedienst, waaronder de gemeen te ressorteert alwaar de betrokkene gevestigd is c.q. aangifte voor de motor rijtuigenbelasting doet. Het advies aan de schippers de ge vaarlijke gebieden te vermijden. In verband met het beschieten van visschersschepen hebben we reeds me degedeeld, dat de reeders last hebben gegeven aan de schippers, dat ze niet meer zoo ver Noordelijk moesten gaan visschen. Naar wij thans nader ver nemen was dat een gevolg van de be sprekingen tusschen de pesturen der IJmuider federatie, de grootste zeelie denorganisatie en de reedersvereeni- ging. Men kwam overeen, dat aan de Schippers der groote booten advies Zou worden gegeven niet boven den Gasten breedtegraad te gaan visschen, doch verscheidene schippers, die thans •net hun schepen zij» teruggekeerd, hebben medegedeeld niets van dit ad- een in hooge mate expressief gebruik wist te maken. Dat was in één woord verrukke lijk. Maar ook de overige Wolf-liederen (die uit het Schenkenbuch en „Kophtisches Lied”) heeft hij als een meester van het gezongen woord vertolkt. De echte balladen-toon ligt Bogtman niet zóó bij uitstek. Van Schumanns Belsazar hadden wij meer expressieve kracht ver wacht. De stemming van Heines gedicht, de eigenlijke sfeer werd hier meer bena derd dan in de kern getroffen Ook Goe thes ballade „der Sanger” in Wolfscompo- sitie (ook Schumann en Löwe componeer den dezen tekst) had meer plastiek kunnen verdragen en scherpere tekstbehandeling. Eigenaardig is het, dat deze bariton soms zeer duidelijk articuleert en dan weer plot seling zijn consonanten verwaarloost. In de beide aria’s gaf hij „stimmlich” veel schoons, alleen viel het ons op dat da zanger in zijn legato soms t e veel bo- venresonans aanwendt en daarbij den toon niet vrij genoeg doet uitgaan. Hiermee is echter vrijwel alles gezegd, wat wij als nog niet geheel volmaakt zouden willen aanmerken. Voor het overige niets dan lof. Ook aan de, na de pauze gezongen Nederl. liederen, waarvan inzonderheid Kettings .dertele Sater” en „Annabel” van Henk Badings composities van voornamen huize bleken te zijn, wist Bogtman door zijn trefzekere voordracht het juiste relief te geven. Hetzelfde mag m.i. getuigd wor den van zijn vertolking van de drie liede ren uit „Wolkenspiele” van Röntgen, waar mee hij zijn liederenavond besloot. Echte Morgensternhumor, door den componist congeniaal tot muzikaal leven gewekt. Bogtmans toehoorders hebben hem tel kens van hun enthousiaste gevoelens van bewondering doen blijken door hun inten sief applaus, dat de zanger in het ge deelte vóór de pauze nog een lied uit het „Buch Suleika" van Hugo Wolf-Goethe deed toezingen en hem aan het slot daarna bracht tot het voordragen van Caplet, La Fontaines fabel ,,De renard et le cor- beau”, met veel esprit en vocaal meester schap vertolkt. In Hans Schouwman, die eenige instrumentale afwisseling bracht door uit „Oude Kasteelen” van B. van den Sigten- horst Meyer voor te dragen, had Bogtman een even muzikalen als intelligenten bege-’ leider aan den vleugel Fernando Zepparoni verzorgde dc viool obligaat partijen in de aria’s van- Bach met muzikale disti ’Ctie. Naar zee. Van de IJmuider stoomtrawlers zijn er gisteren nog drie naar zee gegaan, n.l. de „Ewald” IJm. 48, „Libra” IJm. 98 en de „Oostzee” IJm. 147, welke laatste zijn eerste reis maakt na het uitbreken van den oorlog. De visscherij maatschappij Daad” te Umuiden, van welke de „Protinus” IJm. 85 onlangs door het bestoken met bommen verloren ging, heeft twee stoomtrawlers aangekocht van de N.V. Exploitatie Mij „Zuider- haaks” aldaar, n.l. de „Corrie” IJm. 21 en „Ita” IJm. 22, welke schepen in langen tijd niet aan de visscherij hebben deelgenomen. Voor de op morgen te houden keu ring van Roode Kruishonden op het landgoed Terhorst te Wassenaar door H.M. de Koningin voor dit doel welwillend ter beschikking gesteld zijn 12 dresseurs met hun honden in geschreven. Dit getal is belangrijk meer als vorige jaren. Het werken zal beoordeeld worden door de keurmeesters van Roode Kruis honden, de heeren W. Hol en H. Pe ters plaatsvervangend keurmeester generaal-majoor F. J. Backer. Eenige militairen zullen als „gewonden” fun- geeren. Voor belangstellenden is een terrein nabij de cantine-tent gereserveerd; de toegang tot het z.g. oefenterrein is streng verboden. De ingang tot Terhorst wordt aan gegeven door Roode Kruisvlaggen. MOEILIJKE BINNENKOMST VAN DEN MOTORSCHOKKER UK. 105. Men meldt ons uit Scheveningen Hedenochtend half negen was voor den wal de motorschokker UK. 105, schipper K. Ras, die groote moeite had om tegen den harden Z.W.-wind de Scheveningsche haven aan te doen. Van den wal af kon men waarnemen, dat de schokker een harden dobber zou hebben tegen den vloed en den hevigen wind in, de haven aan te doen. Het scheepje werd telkens teruggeworpen en kreeg veel water over. Om even over negen gelukte het echter de be manning veilig de Scheveningsche ha ven aan te doen. Van de gisteren naar zee vertrokken schokkers moeten er nog zes binnenkomen. Deze zijn echter vermoedelijk te Umuiden binnenge- loopen. In verband met het bovenstaande, vernamen wij in Umuiden, dat daar vandaag zijn binnengekomen de Sch. 250 en de Sch. 72. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Het departement ’s-Gravenhage der Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel en de Stichting Saneering Binnenstad ’s-Gravenhage, houden op Donderdagavond 25 April, in het gebouw van de „Haagsche Cou rant” een vergadering, waarin ir. P. Verhagen, architect, zal spreken over het onderwerp„Het plan door de Stichting Saneering Oude Stad te Nij megen, aangeboden aan het gemeente bestuur” én de heer A. H. Wegerif. architect, over het onderwerp„De Stichting Saneering Binnenstad s-Gra venhage.” Gala-première in Metropole Palace Onder de auspiciën van het Nationaal Comité van de Katholieke Film Actie (K. F A.) heeft gisteravond in het Metropole Palace in een gala-voorstelling de eerste vertooning plaats gevonden van het groot- sche Fransche filmwerk „Notre Dame de l.i Mouïse”. Het gold hier een wereldpremière van een film, waarvan het scenario even voor het uitbreken van den oorlog tot stand kwam. Dank zij de persoonlijke bemoeie nis van den heer Beynes van de „Gofilex” konden de opnamen voortgang vinden. Het uitgelezen gezelschap, dat gister avond het theater vulde, heeft met groote belangstelling de vertooning gevolgd en door luid applaus aan het slot van zijn in genomenheid doen blijken. Op de film zelf welke werd uitgebracht door de Fransche maatschappij „Fiat”, in samenwerking met de „Gofilex” komen wij morgenavond na der terug. Door schijnwerpers was het theater in een hel schijnsel gezet en door een haag van palmen schreden de honderden be langstellenden naar binnen. Van dit bin nenkomen werd door Profilti een film ge maakt, welke aan het slot werd vertoond. Deze actualiteit werd door de aanwezigen ten zeerste geapprecieerd. Namens den directeur-eigenaar van Metropole Palace, den heer A. G van Tol, sprak de bedrijfs leider, de heer Carl Veerhoff, een woord van welkom. Namens de Katholieke Film Actie werd dit gedaan door den heer H. J. Borghols, die zich in het bijzonder richtte tot den Pauselijken internuntius, mgr. P. Giobbe, den minister van Economische Zaken, mi nister Steenberghe, de gezanten van Enge land, Italië, België, Portugal. Brazilië, Spanje, Hongarije, Roemenië, Polen en Uruguay, jhr. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State, mr. van Schaik, voorzitter van de Tweede Kamer, vicarissen-generaal van Haarlem en ’s-Hertogenbosch, de oud-ministers Deckers, van Buuren, Goseling, Bongaerts en Verschuur, baron Snouckaert v. Schou- burg, grootofficier van H.M. de Koningin, baron Sickema van Burmania Rengers, groot-meester van H.K.H. Prinses Juliana, mgr v. d. Tuyn, deken van 's-Graven hage en vele andere hooge geestelijken, militaire- en burgerlijke autoriteiten Dank werd gebracht aan den heer A. G van Tol voor de beschikbaarstelling van het theater voor deze wereldpremière. Na een verzorgd en afwisselend voor programma, waarvan in het bijzonder ge noemd mag worden de kleurenfilm over Indische tempels, heeft de vicaris van ’s-Hertogenbosch, mgr Hendriks, het werk van de Katholieke Film Actie belicht en hulde gebracht aan allen, die aan de tot standkoming van het ontroerende film werk „Notre Dame de la Mouïse”, mede werking hebben verleend. Spr betreurde het, dat l’Abbé Vachet van de „Fiat-film’* niet aanwezig kon zijn en uitte zijn groote erkentelijkheid voor het vele, dat de heer Beynes had gedaan. Daarna werd de film vertoond. de invoering van een oorlogszee- ongevallenwet. BATAVIA, 19 April (Aneta). Een gecombineerde vergadering van de besturen der Vereenigingen van offi cieren bij de koopvaardij, besloot er bij de Regeering op aan te dringen over te gaan tot een wettelijke rege ling van het oorlogszeerisico. Gehoopt wordt, dat de regeling van deze materie gelijktijdig kan geschie den met de eindbehandeling van de zeeongevallenwet, waarvan het ont werp, naar wordt gemeld, in concept gereed is en de laatste stadia van behandeling doorloopt. In verband met een en ander zal bij den Gouver- neur-Generaal een request worden in gediend om, naar het voorbeeld van het moederland, spoedig over te gaan tot invoering van een Neder landsch- Indische oorlogszee-ongevallenwet. Maatregel voor groote ondernemingen. Aangezien enkele ondernemingen, welke over een groot wagenpark in het geheele land beschikken, aangifte voor de motorrijtuigenbelasting doen ter plaatse waar de zetel van de onderne ming is gevestigd, zou het kunnen voor komen, dat hun chauffeurs in verband met het bovenstaande gedurende twee dagen zonder motorrijtuigenbelasting- kaart zouden moeten rijden. Teneinde aan dit bezwaar tegemoet te komen, kan worden medegedeeld, dat de ministers van Financiën en van Justitie aan de onder hen ressor- teerende opsporingsambtenaren heb ben voorgeschreven, dat de bestuur ders van motorrijtuigen, welke van 22 April tot en met 4 Mei zonder mötor- rijtuigenbelastingkaart worden aange troffen, niet zullen worden bekeurd wegens het rijden zonder geldige kaart indien zij den controleerenden ambte naren aantoonen of aannemelijk ma ken, dat de motorrijtuigenbelasting- kaart in verband met de bovenbedoel de omstandigheid naar het hoofdkan toor is opgezonden. Zoo noodig kunnen de ambtenaren daaromtrent nader ook schriftelijk gegevens van den bestuurder vorderen. De sleepboot „Daniël Goedkoop”, de kraan „Simson” en de zuiger „Hulp in Nood”, welke bezig waren het wrak van de „Risico” te lichten, zijn door den hevigen storm van hun ankers ge slagen en afgedreven naar den Meer- dijk. Met veel moeite is het den kapitein van de „Daniël Goedkoop” gelukt den kraan en den zuiger op sleeptouw te krijgen en behouden in de haven van Lemmer te brengen. Zandbakken tegen dijk geslagen. Tengevolge van den hevigen storm zijn verschillende zandbakken, welke in den polder gebruikt worden, op den dijk tusschen Lemmer en Kuinre ge slagen. Twee baggermachines zijn af gedreven. vies te hebben vernomen. Wanneer 4it advies door Scheveningen-Radio is me degedeeld, is dit niet meer dan een keer gebeurd en vele schippers hebben dit niet gehoord. De 56ste breedte graad is even boven Kopenhagen, maar beneden het Skagerrak en men hoopte, dat de schepen daar buiten het oorlogsterrein zouden zijn. Echter liggen de groote, goede vischgronden voor de groote stoomtrawlers boven den 58sten breedtegraad en men kan begrijpen, dat schippers Noordelijker gaan, als ze niets bijzonders opmer ken. Er worden in deze dagen echter ook vele verhalen gedaan, welke later blij ken onjuist te zijn. Zoo wordt in een der ochtendbladen vermeldt, dat weer IJmuider stoomtrawlers door Duitsche vliegtuigen bestookt zouden zijn met bommen, waarbij de „Adelante” IJm. 19. De directie zoowel als de commis sarissen van de reederij „De Daad” verzekerden ons, dat dit beslist on juist was, daar de schipper van de „Adelante” op de vorige reis na de aanvallen door Duitsche vliegtuigen Zuidelijker was gaan visschen en an dere schippers gewaarschuwd had dit ook te doen. De „Adelante” vischte dan ook 100 mijl Zuidelijker dan in genoemd bericht wordt opgegeven. De schippers van de reederij „De Daad’ hebben uitdrukkelijk last buiten het gevaarlijke gebied te blijven. Van de directie van de „V.E.M.” vernamen wij, dat van een beschieting van het stoom, trawler „Erin” IJm. 12 geen enkel be richt is binnengekomen. Rantsoeneering door middel van zegels. Bij het identiteitsbewijs bevinden zich een drietal z.g. aanvraagkaarten, welke dienen om, wanneer de benzine distributie in werking treedt en ook ten tijde dat deze in werking is, op la ter aan te geven tijdstippen, bij het postkantoor, bij hetwelk de houder is ingeschreven, benzinezegels aan te vragen. De bedoeling is n.l., dat de rantsoeneering door middel van zegels zal plaats hebben. Na uitreiking der identiteitsbewijzen wordt den houders dringend aangera den adreswijzigingen, afgescheiden van de voor natuurlijke personen voorge schreven aangifte ten gemeentehuize, eveneens op te geven aan het kantoor ter’ posterijen, hetwelk op het identi teitsbewijs aangegeven staat, opdat zoo noodig door den dienst der P.T.T. de betrokkene bij een ander postkan toor kan worden ingeschreven. Belanghebbenden wordt in hun eigen belang dringend aangeraden attent te zijn op de bekendmaking door den plaatselijken distributiedienst, waaron der zij ressorteeren, welke binnenkort verwacht kan worden. Tenslotte verzoekt de Regeering be langhebbenden met den meesten aan drang hun identiteitsbewijzen en ver dere bescheiden zorgvuldig te bewaren, aangezien zij deze onmiddellijk noodig zullen hebben, zoodra de distributie van benzine wordt ingevoerd, waarover op het oogenblik nog niets vaststaat. heeft, was toevallig niet aanwezig, doch zijn echtgenoote, mevrouw de Marchant et d’Ansembourg, geb. baro nesse von Fürstenberg, ontving het ge- uniformde gezelschap en na van den opperwachtmeester van de brigade Hoensbroek, Aertsen, die de leiding had, het doel van het bezoek vernomen te hebben, stond zij de politiemannen vriendelijk te woord en ging zelf mede om de kamers en kasten aan te wijzen en te ontsluiten. De manschappen splitsten zich in verschillende groepen en een minutieus onderzoek ving aan, dat zich niet alleen uitstrekte over de talrijke vertrekken van het uitgestrekte gebouw met zijn breed middenfront en twee lange zij vleugels, doch ook over de bijgebou wen, de paardenstallen, het huis van den rentmeester, het park en de slot gracht. De diepe eeuwenoude kasten en berghokken en het meubilair en ook de vele koffers, welke (de graaf is eerst kort geleden uit den Haag gekomen), gedeeltelijk nog gevuld waren, werden grondig onderzocht. Het kasteel van den graaf, dat uit de vijftiende eeuw stamt, had vroegei ook een geheime gang. Voor een jaar of acht, toen het kasteel erg verzwakt was door de .werking- van de onderlig gende galerijen van de staatsmijn Em ma, werd de gang door de staatsmijnen grondig gerestaureerd. Deze gang, wel ke van binnenuit naar de slotgracht liep, werd bij die gelegenheid ontdekt Daar de gang gedeeltelijk ingestort bleek te zijn, werd zij dichtgemetseld. Ook het metselwerk van deze gang werd onderzocht. Er werden echter geen verboden wa pens gevonden. De enkele jachtgewe ren en een revolver, welke de graaf destijds had, zijn in verband met de Vüurwapenwet het vorige jaar ten gemeentehuize ingeleverd. Na een on derzoek, dat drie uren in beslag nam en uiteraard veel bekijk had, vertrok ken de manschappen weer naar hun resp. standplaatsen. Ook in verschillende huizen in de omgeving van Amstenrade, voorname lijk in Hoensbroek, zijn invallen ge daan. Ook daar werd naar verboden wapenen gezocht, doch eveneens zonder resultaat. De directeur van den geneeskundigen dienst van ’s-Gravenhage, deelt mede, dat er morgen, in verband met de luchtbeschermingsoefening, in overleg met hoofd luchtbescherming en het sectorbestuur, een meer uitgebreide ge neeskundige oefening zal worden inge schakeld in sector 4b (Laakkwartier en Spoorwijk). E.H.B.O.’ers van de verschillende or ganisaties hier ter stede zullen de tal rijke gewonden in zeven wijken verzor gen. Na selectie wordt een aantal ver voerd met behulp van ziekendragers uit de wijk naar het hulpziekenhuis, inge richt op het terrein van het slachthuis, terwijl de gewonden, die geen zieken- huisverpleging noodig hebben, zullen worden verzorgd in de hoofdverband- plaats (wijkgebouw Ingenhouszplein 1). In de hoofdverbandplaats en het hulp ziekenhuis zijn artsen van den genees kundigen dienst aanwezig. Het transport geschiedt met hulpzie- kenauto’s. waarbij ook postauto’s in dienst van den geneeskundigen dienst zullen staan. In ’s-Gravenhage is name lijk een regeling tot stand gekomen, tus schen den directeur van den geneeskun digen dienst en den directeur-generaal P.T.T., inzake gewonden- en zieken- vervoer in oorlogstijd, teneinde een goed transport zooveel mogelijk gewaar borgd te zien. Deze medewerking van de P.T.T. acht de directeur van den geneeskundigen dienst in oorlogstijd van zeer groote be- teekenis. Het is de eerste zoodanige re geling in ons land Teneinde een mis verstand te voorkomen, wijst de direc teur van den geneeskundigen dienst er op, dat in oorlogstijd de plaatsing in zie kenhuizen en hulpziekenhuizen uitslui tend geschiedt door den chef Centraal Hospitaal (militairen) en den directeur van den geneeskundigen dienst (burger bevolking.) Deze beide geneeskundige instanties werken bij de verdeeling der patiënten over de verschillende zieken inrichtingen ten nauwste samen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3