voor Japan en Nederlandsch-Indië De Onderwijsbegrooting 1940 Haagsche Courant van Vrijdag 19 April 1940 c van quo Windhoos richtte groote schade in het Westland aan Oude Genever „oude boll (rood etiket) PER LITERKRUIK Fl. 3.75 Allerwege instemming met de handhaving van den status si emeenen een m Duizenden ruiten Minister Bolkestein beantwoordt de Eerste Kamer De nieuwe maatregel 1 u» moesten het ontgelden Antwoord op een vraag het Engelsche Lagerhuis spellingregels zullen bij algI van bestuur worden vastgesteld, nadat wettelijke basis is gelegd z< en De natuur in met de natuurzuivere KING-pepermunt DERDE BLAD, PAGINA 1. VOOR JONGENS: Vlisco-blouses vanaf Vliseo-overhemden vanaf Weerkundige Waarnemingen BOLL DUNLOP, SCHIEDAM F. 3.50-3.75-3.95-4.25 l/oorjaarsweelde geuren en kleuren bloemen en vogelsf vreugde en schoonheidr V’ u. 757 m.m.. 12 uur: in behandeling daarnaast Wat in Het legaat-Blaauw. wette- een TONNEMA C'f - Fabrikanten SNEEK De indruk van Hull’s verklaring in Japan. Bezwaren collegegeld-regeling. De minister hoopt spoedig het over leg met de Staten-Generaal te kunnen voortzetten over een regeling der col- Forsch van toon, maar niet offensief. Extra manchetten 50 ct. meer niet van Barometer v.m. 8 gr. en 9J Barometer stijgende. X s o geworpen. v.,e honderden guldens. Voor de kweekers beteekent deze windschade een onaan gename stagnatie, daar het hoogseizoen voor den tuinbouw nadert en door de mobilisatie toch al een tekort aan be schikbare arbeidskrachten is ontstaan. Ook de storm van hedenochtend heeft veel glaswerk in het Westland doen sneuvelen en planten beschadigd. Op de foto: een der vernielde waren huizen. Geen menach hat oyt de maght, oock met [gestaeghe «orghen. Te recken aynen tyt tot aen den naesten (morghen! Dies, neemt Uw „OUDE BOLL” niel (morghen, maer vandaegh, Want of ghy 'm morghen neemen kunt, (isser een open vraegh! De kenisneming van deze en van de vroeger door hem ontvangen adviezen, o.a. van een Onderwijs raad, gaven den minister aanlei ding het voor-ontwerp en evenzeer de memorie van toelichting eenige wijzigingen te doen ondergaan. United Press meldt uit Reno (Neva da): Een stem uit Australië. United Press bericht uit Canberra, (Australië): De minister van buitenlandsche za- van KING pepermunt en andere kwaliteitsartikelen Onderwijsvernieuwing. het voorloopig verslag om trent de „overlading” bij het onderwijs wordt opgemerkt, vernam de minister veelszins met instemming. Wenschelijk is een streven om bij alle takken van onderwijs de volle aandacht te wijden aan de grondsla gen en de hoofdzaken van de onder wezen vakken en de aldus verkregen kennis zooveel mogelijk in onderling verband te brengen. Schoolprogram ma’s en exameneischen behooren met deze opvatting rekening te houden. ken, Ms. Ewen, heeft in het huis van afgevaardigden een verklaring afge legd, waarin hij zeide: „Elke inval in Nederland zal onvermijdelijk ook oen status van Nederlandsch-Indië raken, welks lot onmiddellijk en vitaal met dat van Australië samenhangt”. Mc. Ewen maakte met waardeering melding van de verklaring van Huil. Nijverheidsonderwijs. Het verheugt den minister, dat zijn mededeelingen bij de behandeling van deze begrooting in de Tweede Kamer inzake de mogelijkheid van uitbreiding van leerplannen van dagambachts- scholen met de leervakken godsdienst leer en lichamelijke oefening bij ver schillende leden voldoening hebben ge wekt. De minister deelt niet in de meening van deze leden, dat uitbreiding van Jiet leerplan met die leervakken gepaard zou dienen te gaan met vermeerdering van het totale aantal lesuren per leer ling per week. Lager Onderwijs. De leerlingenschaal. Ook den minister is het niet moge lijk, eenig nieuw licht te werpen op de kwestie van verbetering van de leerlingenschaal. Hij betreurt het, dat tengevolge van het uitbreken van den oorlog de Regeering haar voornemen om ten dezen iets te doen, niet heeft kunnen verwerkelijken. Verder kan hij slechts herhalen, wat hij bij de behan deling van de onderhavige begrooting in de Tweede Kamer heeft gezegd, n.l., dat hij in dezen iets hoopt te bereiken. In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer heeft de minister reeds medegedeeld, dat hij deze kwes tie geheel losmaakt van de werkloos heid van de onderwijzers. Evenzeer wenscht hij deze kwestie los te maken van de vraag, of de kweekelingen met akte aanspraak kunnen maken op het verkrijgen van een aanstelling. Naar zijn oordeel is dit niet het geval. ceerd en de minister acht het daar voor ook niet geschikt. De minister blijft van oordeel, dat het instellen van een staatsprijs voor letterkunde, moeilijkheden met zich brengt, welke niet onderschat rraogen worden. Intusschen heeft hij zijn ambtgenoot van Buitenlandsche Zaken verzocht een onderzoek in te stellen naar hetgeen op dit gebied in eenige andere landen geschiedt. Onderwijzers-opleiding. Het is den minister zeer tot zijn leedwezen, tot dusver nog niet moge-, lijk geweest om zijn standpunt ten aanzien van de regeling van de onder wijzers-opleiding volkomen te bepalen. legegelden, welke geen of slechts ge ringe offers van de schatkist zal vergen en toch de grootste bezwaren, welke aan de tegenwoordige regeling kleven, zal kunnen wegnemen. Voorbereidend Hooger en Mid delbaar Onderwijs. De minister erkent, dat de omstan digheden voor het op korten termijn in het Staatsblad brengen van een nieuwe wettelijke regeling van het Voorberei dend Hooger en het Middelbaar On derwijs niet gunstig zijn. Toch koestert hij hoop in die taak te zullen slagen. Het zou z.i. niet doelmatig en ook niet wenschelijk wezen reeds thans een dis cussie te openen over den inhoud der voor te stellen regeling. Of het voor den minister mogelijk is, mede te werken tot het gebruik van goed Nederlandsch bij radio-uitzendin- gen, zal hij nagaan. Hetgeen wordt opgemerkt ten aan zien van de noodzakelijkheid, dat het Middelbaar Onderwijs rekening houdt met de verschillen in aard, aanleg en behoeften van de beide seksen is den minister uit het hart gegrepen. De Mid delbare school voor meisjes is, ook naar zijn meening, een voortreffelijk insti tuut, waarvan een meer volledige rege ling bij de wet, die echter zijn vrij heid niet belemmert, zeer wensche lijk is. Zoodra de omstandigheden dit gedoo- gen, zal de minister gaarne medewer ken tot verlaging van het voor subsi- dieering vereischte minimum getal leerlingen per klasse en van het getal lessen, door leeraren, ter verkrijging van het maximum salaris, te geven.' Dit vraagstuk hangt onmiddellijk samen met dat van de z.g. leerlingenschaal bij het Lager Onderwijs het eene mag niet worden behandeld, zonder dat ook aan het andere wordt gedacht. President Roosevelt over de verklaring van Cordell Hull. Reuter meldt uit Washington: President Roosevelt heeft tijdens een persconferentie de hoop uitgesproken, dat in het belang van den vrede in het geheele gebied van den Stillen Oceaan de status quo zal kunnen worden ge handhaafd Hij legde deze verklaring af in ant woord op de vraag van een journalist, commentaar te willen leveren op de door Cordell Hull afgelegde verklaring. De j president antwoordde, dat het betoog van den staatssecretaris volkomen aan de situatie beantwoordde. De verklaring van Cordell Hull vindt steun bij de senatoren van de verschil lende partijen, die betoogen, dat het van het allergrootste belang is, dat op de wegen, die de Vereenigde Staten met het Verre Oosten verbinden, niets ver andert. Barometerstand van hedenmiddag 12 uur Het dunne pijltje geeft den stand aan van gisteren. Het legaat van wijlen den heer F. E. Blaauw, bestemd voor de voltooiing van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie, bedraagt rond 110.000. Met den Rijksgebouwendienst wordt over de plannen overleg gepleegd. De lichamelijke oefening en de financieele toe stand der gemeenten. Of in dezen tijd zal kunnen worden ingevoerd een wettelijke regeling ter zake van de lichamelijke oefening waarvan de invoering destijds tot be tere tijden werd uitgesteld, zal nader onder de oogen worden gezien. Het rs den minister bekend, dat de ongunstige financieele toestand van een aantal gemeenten in sommige ge vallen heeft geleid tot het nemen van den maatregel om het onderwijs in de lichamelijke oefening niet meer door vakonderwijzers te doen geven. Naar zijn meening moet het vak lichamelijke oefening in de gewone la gere school kunhen worden gegeven door de leerkrachten, die bij het be halen van de akte van onderwijzer daarin examen hebben afgelegd. Het rapport van de hoofdinspecteurs van het lager onderwijs omtrent het M.U.L.O.-examen van de vereenigin- gen, heeft de minister nog niet be reikt. f. 2.55 Een kort, doch hevig noodweer heeft vooral in het Westen, gisteravond om streeks kwart over zeven, boven onze stad gewoed Uit dezen inktzwarten hemel plensde de regen in stroomen neer, gepaard gaande met een sterken wind. Ook onweerde het. Omstreeks Verwachting tot den avond van 20 Apr.: Kouder des nachts,-overdag iets zachter, aanvankelijk droog weer, later toenemen de bewolking, naar Zuid krimpende en afnemende wind. DISTILLATEURS: In het Engelsche Lagerhuis was den ministerpresident de vraag gesteld, of hij het Huis de verzekering wilde geven, dat de Britsche regeering niet voorne mens was, de handhaving van den vrede in de wateren van Nederlandsch- Indië, in geval Nederland zelf oorlogs- tooneel zou worden, alleen aan Japan over te laten. In een schriftelijk antwoord zegt de onderstaatssecretaris van buitenland sche zaken, Butler, dat „de Japansche regeering, voor zoover Halifax bekend is, niet de aanspraak heeft gemaakt, alleen verantwoordelijk te zijn voor de handhaving van den vrede in de wate ren van Nederlandsch-Indië. In een verklaring aan de bladen heeft de Japansche minister van buitenland sche zaken gezegd, dat de Japansche regeering slechts diep bezorgd kan zijn over eenige ontwikkeling als gevolg van de verscherping van den oorlog in Europa, welke van invloed zou kunnen zijn op den status quo in Nederlandsch- Indië. Ik behoef nauwelijks te zeggen, dat de Britsche regeering ten deze dezelfde opvatting heeft”. Spelling. Adviezen uit Oost en West ontvangen. Naar aanleiding van hetgeen van verschillende zijden in het voorloopig verslag omtrent het toegezegde wets ontwerp betreffende de schrijfwijze van de Nederlandsche taal is te berde gebracht, wenscht de minister het vol gende mede te deelen. Omtrent het voorontwerp is aan on derscheidene instanties advies ge vraagd. Door tusschenkomst van den minister van Koloniën zijn de adviezen van den gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indië en die van de gou verneurs van Suriname en van Curacao onlangs ontvangen. Indien daaromtrent de instemming van zijn voornoemden ambtgenoot zal zijn verkregen, zal deze over het dan ontstane wetsontwerp met memorie van toelichting de vertegenwoordigende lichamen in de overzeesche gewesten moeten raadplegen, alvorens het bij de Staten-Generaal aanhangig gemaakt wordt. Kunsten en Wetenschap pen. Beveiliging van kunstwerken. De minister is er van overtuigd, dat de beveiliging van kunstwer ken tegen oorlogsgevaren in een betrekkelijk korten tijd haar be slag kan krijgen. De vraagstukken, welke zich ten aanzien van deze moeilijke en ten deele nieuwe ma terie voordeden, zijn met groote voortvarendheid in studie geno men en tot oplossing gebracht. De bomvrije schuilplaats in het Mau- ritshuis zal binnenkort in gebruik kunnen worden genomen. Het rapport van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg omtrent den nood der kasteelen, is inderdaad bij het departement van den minister in gekomen en maakt een onderwerp van overweging uit. Het is niet opgemaakt met dé bedoeling te worden gepubli- Scheppen van lijke basis. Inderdaad is het de bedoeling, gelijk sommige leden opmerkten, dat de voor genomen regeling slechts een formeel karakter zal dragen in dien zin, dat zij een wettelijke basis zal geven aan bij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen regels omtrent de schrijf, wijze van de Nederlandsche taal. De inhoud van dien algemeenen maatre gel van bestuur staat uiteraard nog in geen enkel opzicht vast. Ook de schrijfwijze van de aardrijks kundige namen zal eventueel op grond van de wet geregeld moeten worden. In afwachting daarvan kan, naar het oordeel van den minister de essentieele schrijfwijze van de gemeentenamen gehandhaafd worden. Hooger Onderwijs. Het zal den leden, die de vraag hebben gesteld, waarom wordt voorge steld aan de Economische Hoogeschool te Rotterdam subsidie te verleenen, terwijl zulk een voorstel ontbreekt ten aanzien van de Economische Hooge school te Tilburg, wel niet zijn ont gaan, dat de Rotterdamsche Hooge school reeds vele jaren wordt gesubsi dieerd, terwijl het verleenen van sub sidie aan de Hoogeschool te Tilburg een novum zou zijn, dat een verhoo- ging van ’s Rijks uitgaven tengevolge zou hebben. De positie, waarin het Rijk tegenover deze beide instellingen van hooger onderwijs verkeert, is derhalve historisch wel zeer verschillend. Ook op dit terrein behoort de historische ontwikkeling der verhoudingen niet te Worden voorbij gezien. king door de militaire autoriteiten verleend. Dat in enkele gemeenten nog niet een toestand bestaat, waarbij op redelijke wijze in het onderwijs kan worden voorzien, houdt verband met de bijzondere ligging en militaire be- teekenis dier gemeenten. Het is den minister verder gebleken, dat in vele plaatsen den bouw van ba rakken voor de militairen ter hand is genomen. Het is uiteraard niet moge lijk, algeheele ontruiming der school gebouwen te verlangen. Bezetting van scholen door militairen. Inzake het ontruimen van schoolge bouwen door de militairen, wordt in vrijwel alle gevallen groote medeuer- 7 uur 20 trok een ongekend sierKe windhoos van het Zuiden in Noorde lijke richting over het Westland. Voor al de omgeving van Kwintsheul werd zwaar getroffen. Duizenden ruiten van kassen moesten het ontgelden en wer den geheel of gedeeltelijk vernield. Verschillende warenhuizen met bloe men en jonge groente werden gedeelte lijk verwoest. De ijzeren goten der wa renhuizen werden op enkele punten op omstreeks twintig meter afstand neer- Het weer in onze omgeving staat thans onder invloed van het minimum, dat gistermorgen over de Golf van Biscaye in aantocht was Het storingsfront hiervan passeerde gisteravond ons land, verge zeld van regen en plaatselijk onweer, in den loop van den nacht en vroegen och tend passeerde de kern ten Westen van ons land, zij bevindt zich nu op de Noord zee en wordt gevolgd doer een snelle drukstijging, waarbij de wind tot storm achtig toenam Over Zuid-Oost-Frankrijk moet zich thans een nieuw gebied van hoogen luchtdruk bevinden, dat waar schijnlijk nog in beteekenis toeneemt. Het minimum, dat gisteren bij de Azoren naderde beïnvloedt eeds het weer laogs de Westkust van het Iberisch schier eiland. Deze depressie schijnt zich in Noordoostelijke richting naar de Britsche Eilanden te verplaatsen. Zonsopgang: 20 April 4.52 u. Zonsondergang: 20 April 7.07 u. Lantarens aan: 20 April tot 4.23 u. v.m.; 20 April 7.36 u. nam. Hoogwater te Scheveningen: 20 April ’s m. 12.20 u.; nam. 12.40 u. Morgen geen schietoefeningen op het strand. alhier v.m. 8 12 u. 758 m.m.; thermometer resp. gr. Celsius. na hedenmiddag Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen voor 1940 is het volgende ontleend Ook de minister begrijpt, dat in den slechts, tweejarigen duur der loopende Regeeringsperiode en gegeven den toe stand van ’s Rijks financiën., geen spra ke kan zijn van een reeks onderwijs hervormingen. Hij heeft die dan ook niet aangekondigd. Kon een blijvende regeling van de schrijfwijze van de Nederlandsche taal verkregen worden en konden de reeds twintig jaar han- gige plannen tot herziening der re geling van het voorbereidend hooger en het middelbaar onderwijs hun af sluiting vinden in een nieuwe, wette lijke regeling, dan zou de bedoelde tweejarige periode voor het onderwijs zeker niet onnut voorbijgegaan zijn. Eenige kleinere onderwerpen kunnen misschien komen. Domei meldt nog uit Tokio: Na uitdrukking gegeven te hebben aan zijn voldoening over het antwoord van den Nederlandschen minister van Buitenlandsche Zaken, den heer van Kleffens, aan den Japanschen gezant, Itaro Ishii, wees de woordvoerder van het departement van Buitenlandsche Zaken er op, dat de Nederlandsche minister van Buitenlandsche Zaken de waardeering van de Nederlandsche Regeering heeft uitgesproken over de houding van de Japansche Regeering ten aanzien van de kwestie van Ned.- Indië, waarbij hij tevens verklaarde, dat de Nederlandsche Regeering niet streefde en in de toekomst niet zou streven naar de bescherming van Nederlandsch Oost-Indië door eenig land en dat de Nederlandsche Regee ring vastbesloten is elk aanbod van bescherming of interventie, van welken soort ook. dat door eenig land gedaan zou kunnen worden, te weigeren. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken gaf tegenover United Press toe, dat het eenige doel van de verklaring van Huil het hand haven van den status quo in Neder- landsch-Indië is. Hij zeide, dat men momenteel van plan was naar aanleiding Hull’s verklaring, een formeele verkla ring af te leggen, daar dit overbodig zou zijn. Hij wees er op dat de rapporten van den gezant in den Haag het Ja pansche geval hadden duidelijk ge maakt. Hij weigerde commentaar te ge ven op de uitlegging die de pers aan Hull’s verklaring had gegeven, namelijk dat deze een waarschuwing aan Japan behelsde. Senator Key Pittman zeide, dat het antwoord van de Vereenigde Staten op eenigerlei Japansche opdringerigheid in Nederlandsch-Indië bestaan zal in eco- nomischen druk. „Het is te hopen, dat Japan redelijk zal zijn en de Vereenigde Staten niet zal dwingen tot het uitoefenen van econo- mischen druk, hetgeen voldoende zou zijn. De boodschap van Huil is een duide lijke uiteenzetting van de politiek der Vereenigde Staten en hoewel zij forsch van toon is, draagt zij geen offensief karakter”. Een vraag van een Britschen correspondent. Een Britsche correspondent vroeg daarop aan den woordvoerder het vol gende: De verklaring van minister Arita van Maandag j.l. stond in verband met de mogelijkheid, dat Nederland bij den Europeeschen oorlog betrokken zou kunnen worden, met het gevolg, dat de Nederlandsche Regeering zou ophou den het gezag over Nederlandsch-Indië uit te oefenen. Zou de Japansche re geering in zoo’n geval de plaatselijke Nederlandsche autoriteiten in Neder- landsch-Ihdië erkennen? Hierop antwoordde de woordvoerder: De verklaring van Arita heeft slechts betrekking op een bijzondere ontwik keling van den toestand, doch „elke ontwikkeling welke met een verscher ping van den oorlog in Europa gepaard gaat, kan van invloed zijn op den sta- tus-quo van Nederlandsch-Indië. Bo vendien verneem ik. dat Nederlandsch- Indië geen koloniale bezittingen van Nederland vormen, doch een buiten- landsch deel van het gebied van het Koninkrijk der Nederlanden, zoodat een overheersching van Nederland door een oorlogvoerende of oorlogvoeren den. niet zou beteekenen. dat Neder- a I H o r-S rsïl

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9