Concentraties van van aan Zweedsche grens Noorsche verdedigingslinie Namsos tot aan de het gebied Trondheim Fransche troepen in Noorwegen ontscheept 1940. No. 17549. in Samenwerking met de Britsche troepen Zaterdag 20 April. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND Duitsch legerbericht aan van In Noorwegen zijn Fransche troepen ontscheept, welke thans aan de operaties deelnemen. De verdediging Narvik Een overzicht van de krijgsverrichtingen PRIJS DER ADVERTENTÏËN: PRIJS DEZER COURANT: Aanvoer van troepen BUITENLAND EERSTE BLAD. zette sand, Onzekerheid mede BINNENLAND ver- Duitsche vliegtuigen vernield. Zuid-Amerika Hel Fransche legerbericht deelde hedenmorgen Naar uit andere berichten valt op te maken, duurt de wederzijdsche lucht actie met onverminderde kracht voort. Noorsche gezant uit Berlijn vertrokken Londen zal handels- besprekingen met Moskou beginnen van de mijnen evenals Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.Franco per post met Mode blad f 4.zonder Modeblad f 3.75. Buitenland 9.Landen Waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is?/7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Bij een spoorwegramp in de Ver- eenigde Staten zijn minstens 33 per sonen gedood en 50 gewond. Eerste blad, pap. 2. Bij ’s-Hertogenbosch zijn twee goe derentreinen met elkaar in botsing ge komen. De materieele schade is aan zienlijk. Vijfde blad, pap. 1. Te Geffen zijn vier boerderijen en vijf voorraadschuren afgebrand. Veer tig personen zijn dakloos. Derde blad, pap. 1. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct.. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. i«? De Noren, die eenige dagen geleden geloofden, dat de Duitsche positie bijna hopeloos was en erop rekenden, dat de val van Narvik een kwestie van da gen zou zijn, schatten thans, dat hier toe minstens tien dagen tot twee we ken zware strijd noodig is Tusschea Narvik en Trondheim hebbén de Duit- schers thans geen posities en het is hier, dat het Noorsche leger snel ge vormd werd na het afkondigen van de mobilisatie. Op drie plaatsen aan de Noorsche kust hebben de geallieerden opnieuw troepen ontscheept. Het contact met de Noorsche strijdkrachten breidt zich uit ook in het gebied van Trondheim, waar spoedig belangrijke ge vechten worden verwacht, zoowel ten Noorden als ten Zuiden van de stad. De Noren mogen Oslo niet verlaten. Reuter meldt uit Stockholm, dat vol gens een aldaar aangekomen jongen Noor talrijke Noren erin geslaagd zijn, op ski’s uit Oslo te ontsnappen en zich naar het Noorden te begeven om zich bij de Noorsche troepen te voegen In een dag waren 2500 man ontsnapt en gezamenlijk hadden zij zich naar het Noorden begeven. De Duitsche autori teiten hebben in verband hiermede aan alle mannen tusschen 18 en 50 jaar ver boden, de stad te verlaten en bij alle uitgangen van Oslo en op de voornaam ste skiwegen zijn wachten geplaatst Naar uit Stockholm wordt gemeld, schijnt alles te wijzen op komende ge vechten in het gebied van Trondheim. Er worden Noorsche troepen geconcen treerd in het op 90 k.m. ten Noorden van deze plaats gelegen Steinkjer. Zij zijn in contact met de geallieerde troe pen, welke aan land gezet zijn te Nam sos en Molde aan de kust en te Lardal, dat meer landinwaarts, op ongeveer 120 k.m. van de monding van de Sogne- fjord is gelegen. Ook is, naar verluidt, de verbinding tot stand gekomen tus schen de Noren en geallieerden ten Zuiden van Trondheim. Men verwacht ook gevechten langs een linie tusschen Orkdal en Kvaal, 30 k.m. Zuidelijker. Dit numm. bestaat uit ZEVEN bladen het Koloniaal Bijblad en het Zondagsblad „Kikeriki” In Zuid-Limburg heeft een Duit sche bommenwerper, na beschoten te zijn, een noodlanding gemaakt. Van de vijf inzittenden is er één gewond. Zevende blad. pap. 2. Te Arnhem zijn een oude heer en zijn huishoudster door kolendampver giftiging overledenZevende blad. pap. 2. Officieel wordt te Londen tegenge sproken, dat een geallieerd troepen transportschip bij de Noorsche kust tot zinken zou zijn gebracht. Zevende blad, pap.L De Duitschers schijnen Narvik tot het uiterste te willen verdedigen. Groo- te vijf en zes tons bombardements vliegtuigen kwamen gisteren in de Rombak-heuvels aan. Het bezetten van de Rombak-hoogten heeft de Duitschers een nieuw vliegveld verschaft in het moerasland. De Duitschers hebben ook uitstekende landingsplaatsen voor hun watervliegtuigen in de fjorden rond Narvik. Zij zouden, volgens Zweedsche zeelieden kleine Britsche landingstroe pen uit het dorp Ankenes over de Nar- vik-baai hebben gedreven. Het terrein met zijn hooge bergen en diepe valleien is voor een verdediging iedaal. De Duit schers zijn in staat met hun vliegtuigen bergartillerie aan te voeren. Zij hebben alles om de forten te behouden, zoo- als een groot aantal menschen en uit gebreide uitrusting. Om hun tegen stand te breken zou nog een groote marine-aanval en zwaar bombarde ment. zoowel als landingstroepen bin nen den ring van hun bergverdediging noodig zijn. Fransche troepen zijn in Noor wegen ontscheept. Eerste blad, pap. 1. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Berlijn: Naar aanleiding van de door de En- gelschen verspreide berichten over ont scheping van troepen in Noorwegen, wordt van Duitsche zijde vastgesteld, dat bij de voortdurend door Duitsche vliegtuigen ondernomen verkennings vluchten is waargenomen, dat in afge legen fjorden en havens in Noord-Noor- wegen op kleine schaal troepen zijn ontscheept en dat slechts in de buurt van Harstad voldoende Britsche troe pen liggen om den strijd te kunnen aanbinden. Op de andere punten van ontscheping is de sterkte dezer strijd krachten in verband met de geringe transportmogelijkheden onbeteekenend. Ernstige ^evechtsoperaties van de af- deelingen tegen de Duitsche troepen be hoeven derhalve voorloopig nauwelijks verwacht te worden. De Britsche landingstroepen vormen voor de uit elkaar geslagen Noorsche troepen geen werkelijke hulp Hun aan wezigheid en optreden zal echter tenge volge hebben, dat de Duitsche tegen maatregelen zich ook met alle scherpte tegen de Noorsche gebieden moet rich ten. waar deze zoogenaamde Britsche hulp gemeld wordt en tot uiting komt en die anders van den oorlog schoond gebleven zouden zijn De vroegere Zuidslavische premier Stoyadinowitsj werd gearresteerd. Eerste blad. pap. 2. Spionnage-affaires zijn in Zwitser land en België ontdekt. Eerste blad, pap. 2. Zevende blad. pap.L Uit Londen meldt Reuter, dat het luchtwapen van de vloot tijdens de bescherming van de schepen, welke Stavanger bombardeerden, een Hein- kel machine en een Dornier vliegboot heeft neergehaald. Ook plaatste het luchtwapen twee treffers op Duitsche torpedobootjagers. Sindsdien heeft het luchtwapen een aantal groote Duitsche vliegtuigen aangevallen op de bevroren meren na bij Narvik en er verscheidene ver nield. Bij Kon. besluit zijn voorloopige maatregelen getroffen ter bescher ming van onze belangen bij het geld en betalingsverkeer met Noorwegen en Denemarken. Zevende blad, pap 3. De militaire medewerker van Reuter schrijft, dat de strategische situatie in Noorwegen thans duidelijk wordt. Elverum, een vitaal punt in de verbin dingen met het Noorden, is het doel van het uit Oslo oprukkende leger van generaal von Falkenhorst. Naar ver luidt, hebben de Duitschers bij hun po gingen, het ijs op de Glomma over te steken, 200 man verloren. De Duit schers werden in een val opgesloten door de Noren, die een stroomopwaarts gelegen dam opbliezen. Het zwaartepunt van de situatie in het Westen ligt thans te Namsos en Steinkjer, waar de Britsche en Noor sche troepen, naar verluidt, contact hebben met de voorhoede onder kolonel Weiss, die hun uit Trondheim tegemoet is gemarcheerd. Pogingen der Duit schers, per vliegtuig troepen te vervoe ren naar Grong, blijken mislukt te zijn, ofschoon de geïsoleerd optredende af- deelingen de voorhoede der geallieer den tijdelijk ongetwijfeld last bezorgt. In een munitiefabriek in Londen heeft zich een ontploffing voorgedaan. Vijf personen werden gedood. Eerste blad. pag. 2. Zevende blad, pap. 1. Duitsche opvatting over de Britsche troepenlandingen Gisteravond zijn om vijf uur de Noorsche gezant Scheel en zijn staf, die door de Duitsche regeering uitgewezen zijn, uit Berlijn vertrokken. Via Ko penhagen begeven zij zich naar Oslo. Bovenstaand kaartje geeft Trond heim en omgeving weer. In het Noor den ligt de plaats Namsos waar Brit sche troepen aan land zouden gezet zijn. Men verwacht een veldslag of een bloedig treffen te Steinkjer, 30 k.m. ten Zuiden van Namsos. Noorsche troepen hebben zich in de omgeving van Egge, Steinkjer en Levanger samengetrokken. In allerijl worden met transportvlieg tuigen Duitsche troepen van Zuid- Noorwegen naar Trondheim vervoerd Omtrent de sterkte van de geallieerde strijdkrachten is niets met zekerheid bekend, doch men noemt een cijfer van 50.000 man, t.w. twee Britsche en een Fransche divisie. De Duitschers hebben in het begin 1200 man in het gebied van Trondheim aan land gezet en men ver onderstelt, dat sindsdien per vliegtuig nog 2000 man zijn aangevoerd. Op het oogenblik trachten de Duit schers, naar verluidt, te verhinderen, dat de geallieerden van Namsos uit in Duitsche persstemmen over de uitwijzing. De „Deutsche diplomatisch politische Korrespondenz" schrijft naar aanlei ding van de uitwijzing van den Noor- schen gezant, dat het afbreken der di plomatieke betrekkingen het einde be- teekent van een fictie, doch ook een beëindiging van een dubbel spel, dat sedert het uitbreken van den oorlog door de regeering-Nygaardsvold tegen over Duitschland gespeeld werd. Het blad betoogt o.m. dat de regeering- Nygaardsvold op noodlottige wijze in Engeland de overtuiging heeft doen veldwinnen, dat Noorwegen zich een overweldiging door Britsche strijdkracht ten zonder tegenweer zou laten wel gevallen. Duitschland was genoodzaakt aan dit voor Duitschland levensge vaarlijke misbruik van het Noorsche gebied een einde te maken. Van Duit sche zijde is niets verzuimd om de Noorsche regeering de gelegenheid te geven, het volk verdere gevechten en offers te besparen. Het antwoord van die factoren, welke door hun dubbel zinnig spel hun land eerst in deze on- mogelijke positie gebracht hadden, be stond in het verkondigen van hun voornemen, den zinneloozen strijd te gen de Duitsche weermacht voort te zetten. Het spreekt vanzelf, dat na zulke teekenen van vijandige gezind heid de vertegenwoordiger van hen, die niet verzoening doch strijd willen, in Duitschland niet langer een basis vooe zijn werkzaamheid heeft. Zuidelijke richting oprukken. Per vliegtuig zijn versterkingen gezonden naar 400 Duitschers, die op het ijs op 10 k.m. ten Oosten van Namsos aan land gezet zijn en reeds tegen de ge allieerden in actie geweest zijn. Duitsche luchtaanvallen op Britsche schepen Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Berlijn: Bij den luchtaanval, welke Duitsche vliegtuigen gisteren op Britsche sche pen voor de Noorsche kust hebben on dernomen, zjjn twee groote transport schepen en een kruiser door een vol treffer van groot kaliber geraakt. Op de transportschepen, waarop juist tot ontscheping zou worden over- gegaan, ontstond een paniek, een groot deel der soldaten sprong in het water en trachtte zwemmend de ver scheidene kilometers verwijderde kust te bereiken. De kruiser was zoo zwaar beschadigd, dat hjj bleef lig gen. Sterke rookontwikkeling en een groote olievlek werden waargenomen. In verband met het krachtige vuur van het afweergeschut van de oor logsschepen kon niet meer vastge steld worden, welke schepen gezonken zijn. Ook Harstad, welke havenplaats in Britsche handen is, werd aangevallen. De bommen werden van verscheidene duizenden meters hoogte geworpen en troffen de havenwerken op het oogen blik, dat de Engelschen waren begon nen met het aan land zetten van man schappen. Drie bommen van zwaar kaliber beschadigden de havenwerken zoo, dat op twee plaatsen de kade muur vernield werd. Verscheidene bommen vielen in het water, een deel daarvan echter zoo dicht bij een transportschip, dat dit opgeheven werd en overhelde, zonder zich weer te kunnen oprichten. Men zag, hoe een deel der Engelsche sol daten in het water sprong of het zin kende schip trachtte te verlaten in reddingbooten en visschersvaartui- gen. Een bom van het zwaarste kali ber kwam vlak naast een slagschip, dat de landing moest beveiligen, neer en veroorzaakte op dezen bodem een sterke slingerbeweging, hetgeen tot gevolg had, dat het afweervuur van dit slagschip onmiddellijk gestaakt werd. United Press meldt uit Lulea. dat de Engelschen, nadat zij reeds in Namsos geland waren, ook te Mo en te Bodö troepen aan land heb ben gezet, zoodat zij du< aan dit deel van de kust over 3 uitsteken de havens beschikken Reuter meldt uit Oestersund. nabij de Noorsche grens, dat de samen werking tusschen de Noorsche en Britsche troepen voortgaat van Nar vik tot aan Trondheim. Bodö, ten Zuiden van Narvik, één plaatsen waar Britsche werden gelegd, zou zich. Namsos, in Noorsche handen be vinden. De Noren hebben naar ge meld wordt, een linie gevestigd, welke Oostelijk van Namsos naar de Zweedsche grens loopt, teneinde een opmarsch te stuiten van de Duitschers, die per parachute ge land zijn. Uit de door de Duitsche troepen be- gebieden van Narvik, Trond heim, Bergen, Stavanger en Kristian- zoo deelt het opperbevel der Duiitsche weermacht mede, zijn geen bijzondere gebeurtenissen te melden. De Duitsche troepen konden de hun gestelde taken overeenkomstig de plannen verder uitvoeren. He* aan voeren van nieuwe Duitsche troepen en een omvangrijke hoeveelheid mate riaal werd voortgezet zonder dat van den vijand hinder werd ondervonden Een vijandelijk vliegtuig heeft gis teravond 5 bommen aan den Zuidelij ken rand van Narvik laten vallen, zon der schade aan te richten. De in het gebied van Bergen ope- reerende troepen hebben een aantal voor de stad gelegen eilanden bezet. In het gebied van Kristiansand werden nabij Högeland nog meer Noorsche troepeneenheden ontwapend. In het geheele gebied van Oslo rukken de Duitsche troepen ondanks terreinmoei- lijkheden voortdurend verder op. Het aantal gevangenen en de buit wordt steeds grooter. Een Donderdagmiddag afgesloten telling vermeldt 180 stuk ken geschut en 300 machinegeweren als buit. De luchtmacht zette haar verken- ningsactiviteit op groote schaal voort. Ondanks het ongunstige weer werden voor de Noorsche Westkust vijandelijke oorlogs- en transportschepen aangeval len. Een kruiser en twee troepentrans portschepen kregen voltreffers van zwaar kaliber. Sterke rookontwikke ling op de schepen en groote olievlek ken op het water toonden duidelijk de vernietigende werking van de bom- treffers. Een eigen vliegtuig wordt vermist. en materiaal De Fransche Kamer sprak met al- gemeene stemmen haar vertrouwen in de regeering uit. Eerste blad, pag. 2. het verlies van de Scandinavische markten waarschijnlijk een der ergste slagen zal zijn, welke Zuid-Amerika sinds den oorlog heeft getroffen. En geland heeft reeds gewaarschuwd, dat alle exporten naar Denemarken als contrabande in beslag zullen wor den genomen, terwijl de uitkomst van den oorlog in Noorwegen over den ex port naar dat land zal beslissen. Hoe wel er geen juiste cijfers zijn te krij gen, neemt men aan, dat de export naar Noorwegen, Denemarken en Fin land 15 procent bedraagt van den to talen export. Ook de handel op Zwe den is tot stilstand gekomen, omdat de schepen de Zweedsche havens niet kunnen bereiken. Algemeen wordt in Zuid-Amerika de Duitsche invasie veroordeeld. over de houding van Italië Verder gelooft men, dat de Duit schers niet in staat zijn geweest om gebruik te maken van het vliegveld van Varnas nabij Trondheim sedert de Engelschen dit in het begin van deze week bombardeerden. De Duitschers evacueeren het vliegveld, aangezien nu zware sneeuw gevallen is. United Aires: De Zuidamerikaansche bladen zijn meer geinteresseerd by de commer- cieele zijde dan bij de politieke zijde van de invasie in Scandinavië, omdat De strijd in Zuid-Oost- Noorwegen. De Noorsche legatie te Stockholm, heeft aangekondigd, dat de Duitsche troepen zich thans in de buitenwijken van Hamar bevinden. De bezetting van de stad zelf wordt elk oogenblik ver wacht. Gisterochtend vroeg zijn gevechten begonnen bij Elverum, waar de Noren sterke stellingen bezetten, Een Noorsch majoor heeft verklaard, dat de Noren den Duitschen opmarsch in dezen sec tor waarschijnlijk eenigen tijd tot staan kunnen brengen, daar de verdediging goed georganiseerd is en de soldaten gereed zijn om te vechten. De Duit schers opereeren in betrekkelijk kleine afdeelingen en men hoopt, dat door de koortsachtige Duitsche voorbereidingen voor een optreden tegen de geallieerden bij Trondheim de druk rondom Elverum zal verminderen. Volgens het Duitsche nieuwsbureau staan de Duitschers 65 k.m. ten Noor den van Kongsvinger. De Noorsche troe pen hebben weinig kans op succes tegen de Duitsche automatische wapenen. De plaatsen links en rechts van de Glom men zijn door de Noren ontruimd. Gisteren zijn Roverud en Grinder reeds bezet, ten Oosten van de Glom men dringen de Duitschers verder op. terwijl ten Westen van de rivier even eens Duitsche troepen opereeren. Het Duitsche communiqué meldt, dat nieuwe Duitsche troepen en veel materiaal zijn aangevoerd. De geallieerden volgen met nauwlet tendheid de ontwikkeling in Zuid- en Zuidoost Europa. De houding van Italië wekt min of meer bezorgdheid te Lon den en Parijs. Men ziet in de voortdurende anti- geallieerde propaganda in de Italiaan- sche bladen een bewijs, dat sedert de Brenner-conferentie een nieuwe fase in den „zenuwenoorlog” is ingetreden De bladen te Rome geven voorrang aan het Duitsche nieuws over Noor wegen. Of deze perscampagne een aanwij zing is dat het Italiaansche volk wordt voorbereid op deelneming van Italië aan den oorlog aan de zijde van Duitschland, valt moeilijk te zeggen en evenmin verspreiden Italiaansche bla den daarover veel licht. Het tijdschrift „Relazioni Internazio nali” te Milaan stelt in een bespreking over de houding van Italië vast, dat „van Fransche en Britsche zijde po gingen worden gedaan de neutralen in het conflict te betrekken. Wat Italië betreft, zijn houding is duidelijk, het Italiaansche volk maakt zich geen il lusies en zal zich niet laten overrom pelen. De democartieën vleien de Ita lianen en roemen de vredespolitiek van Rome, doch wij wijzen deze vleierij krachtig van de hand. Het Italiaansche volk heeft zijn kaart en zal deze uit spelen. De wil van Italië steunt alleen op de Italiaansche wapens. Tegenover de in Europa gevoerde machtspolitiek moet, realistisch denkend, macht ge steld worden.” In Engelsche bladen wordt de bewe ring, dat de geallieerden pogen de neu tralen in den oorlog te betrekken, be antwoord met de bewering, dat Duitschland, sedert de Brennerbijeen- komst, poogt een Britsch-Italiaansch incident uit te lokken en op deze wijze Italië in vijandelijkheden met Enge land te betrekken. Met dit doel voor oogen zou Duitschland. naar onder steld wordt, een overval in Zuid-Slavië doen. Italië zou dan eveneens in actie komen om zich een gelijk voordeel te verschaffen in verband met zijn belan gen in de Middellandsche zee. In die omstandigheden zouden Engeland en Frankrijk gedwongen worden Zuid-Sla vië te helpen, zooals zij Noorwegen hebben geholpen. De Britsche opvatting is, dat de geal lieerden niet zullen toelaten, dat Italië poogt een protectoraat te scheppen over eenig deel van de Middellandsche zeestaten, terwijl het beweert non-bel ligerent te zijn. In deze omstandigheden valt het op dat de Britsch-Russische betrekkingen schijnen te verbeteren. Van betrouwbare zijde wordt te Lon den verklaard, dat de regeering zich gisteren met Rusland in verbinding heeft gesteld en in beginsel het onlangs door Rusland gedane aanbod, met on- derhandelingen te beginnen over een Britsch-Russisch handelsverdrag, heeft aangenomen. Op uitnoodiging van het departement van buitenlandsche zaken bracht Maisky gisteren een bezoek aan lord Halifax, die hem duidelijk maakte, dat Engeland krachtige verzekeringen noo dig heeft met betrekking tot den Rus- sischen handel met Duitschland en speciaal betreffende den her-export naar Duitschland. Hierin ligt duidelijk opgesloten dat Engeland thans bereid is het verschaffen aan Rusland van be langrijke grondstoffen uit het Britsche Rijk te bespreken, evenals van Britsche machinerieën, indien waarborgen gege ven worden, dat zij niet in Duitsche handen vallen. Van betrouwbare zijde wordt verklaard, dat Halifax hieraan toegevoegd heeft dat de Britsche regee ring Russische voorstellen voor een handelsverdrag afwacht. De besprekingen over een handels verdrag met Moskou zouden ook loo- pen over de geallieerde maatregelen ter opsporing van contrabande, welke via Wladiwostok Duitschland zou bereiken, en over de vastgehouden schepen. Deze sullen eenter niet vrijgegeven worden ivorens de geallieerden waarborgen hebben gekregen, dat de lading niet haar Duitschland zal worden vervoerd. en de invasie in Noorwegen Press meldt uit Buenos COURANT HAAGSCHE i’» •-O, I OVERZICHT Wemme By neset DE TRONDHEIM-FJORD Bijkantoren: Schevenlngen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruljs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 EVANOER Jstjórd»! IDHEIM 40 ;<S /s' fr§K gr o

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1