HAAGSCHE COURANT Zeiss-Planetarium voor STAAT VAN BELEG Regeling Militairen SPORT STADSNIEUWS Zaterdag 20 April 1940. Haagsche Courant ZESDE BLAD. HOLLAND-BELGIE TE AMSTERDAM per avond 75 gratis plaatsen NEDERLAND BELGIE De directie van het Zeiss-Plane tarium Haagsche Courant heeft be sloten, voor de hier gelegerde mili tairen van alle rangen PARKEERTERREIN AAN DE GROOTE HALSTRAAT CONCOURS VAN KOETSWERKEN DER K.N.A.C. BELLAMY-VERGADERING IN DEN DIERENTUIN HET 125-JARIG BESTAAN VAN DE MILITAIRE WILLEMSORDE REVANCHEGEDACHTE OVER- HEERSCHT R. K. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND Henry van Male De taak van de Oranjeploeg zwaarder dan ooit Eeckeman Nelis v.Craen Voorhoof v.d.Wouwer CSBrugge Berchem Lierachc Henriet v. Caelenberg d. Heide de Vroet v. d. Kerckhove White Star Paverick De Raedt ter beschikking te stellen. De kaarten zijn den geheelen dag van 9 v.m. tot 8 n.m. verkrijgbaar aan het Planetanum-loket van de Haagsche Courant, Wagenstraat 37. De voordracht vangt om 8.15 uur aan en duurt ongeveer een uur. Voor de voordrachten, die heden avond, Maandagavond, Dinsdag avond, Woensdagavond, Donderdag avond, Vrijdagavond en Zaterdag avond gehouden worden, zijn nog plaatsen beschikbaar. LUCHTBESCHERMING ZONNEHUIS-CONCERT Wilders BI. Wit Paauwe de Vries v.d. Engel v. Spaandonck Vente Lenstra Harder HET ZUID OUDERAVOND U.L.O. KOPSCHOOL LAAN 5. VOETBAL. Hl Bedrijfsbescherming. Scheidsrechter Barlassina (Italië) Beerschot Voorstel van B. en W. Krachtens Raadsbesluit van 17 van aan Het herdenkingsprogramma. Gelijk reeds is gemeld, zal de Koningin, grootmeesteresse der Militaire Willems orde, op 29 April om half vijf de ridders dier orde ten paleize ontvangen, waar na het herdenkingscomité een gemeen- schappelijken maaltijd in hotel Witte Brug zal aanbieden. Op 30 April, des morgens om half elf, zal een défilé plaats hebben voor de ge zamenlijke ridders van detachementen der weermacht. De Regeering biedt ver volgens een koffietafel in hotel Witte Brug aan, waarna een ontvangst plaats heeft door den kanselier der Nederland- sche orden in de ridderzaalde Regee ring biedt hierbij thee aan. De gemeente ’s-Gravenhage biedt de autobussen aan voor het vervoer der deelnemers naar de verschillende plaat sen van bijeenkomst. Tot het eerecomité voor de herden king van het 125-jarig bestaan der Mi litaire Willemsorde is alsnog toegetre den luitenant-kolonel J. Slagter, com mandant der Koloniale Reserve, verte genwoordigende den Legercommandant in Nederlandsch-Indië. Op Woensdag 24 dezer zal mr. J. P. Ekker, secretaris van de commissie voor Bedrijfsbescherming, in het fabrieksge bouw van de firma van der Heem, voor het personeel een voordracht over be- drijfs- en zelfbescherming bij luchtge vaar houden. Daarna zullen lantaarn plaatjes worden vertoond, die het ge sprokene zullen toelichten. DE BEVOLKING VAN DE RESIDENTIE. Blijkens de maandcijfers van het Sta tistisch Bureau der Gemeente bestond de bevolking van onze stad op 1 Febr j.l. uit 234.217 mannen en 270.287 vrou wen, dus totaal 504.504. Op 1 Febr 1939 waren deze cijfers resp. 229.637, 265.832 en 495.496. In Januari van dit jaar werden 378 huwelijken gesloten, tegen 225 in Januari 1939. De ring ’s-Gravenhage van het Ned. Werkliedenverbond Patrimo nium zal Dinsdag 23 dezer een verga dering houden in het gebouw Valken- boschkade 520. Als spreker zal optre den de heer L. Jansen, voorzitter van de afdeeling Scheveningen, met het onderwerp „Een oude organisatie met een actueele taak in een nieuwen tijd.” De Ned. Vereen, v. Natuur- geneeswijze, afdeeling den Haag, houdt Zaterdag 27 April, in gebouw de Ruy- terstraat 67 een openbaren propaganda- Bvond. No. 17549 Daring Feijenoord „NAAR DE BERG-PAPOEA’s VAN CENTRAAL NIEUW GUINEE”. Op Dinsdagavond a.s. zal de heer C. C. F. M. Ie Roux voor het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genoot schap, de Maatschappij Diligentia en den Nieuw Guinee Studiekring in de zaal „Excelsior” een voordracht met smalfilm en lichtbeelden houden over het onderwerp: Naar de Berg-Papoea s van Centraal Nieuw Guinee (Expeditie 1939 van het Kon. Ned. Aardrijkskun dig Genootschap). BEDRIJFSPINKSTERTO URNOOI AFGELAST. Wegens achterstand in de competitie en mede door de tijdsomstandigheden, wordt er dit jaar geen Bedrijfs-Pinkster- tournooi van den H.V.B. gehouden. De burgemeester van de Residentie maakt bekend, dat bij Kon. besluit met ingang van 19 April 1940 deze ge meente in staat van beleg is verklaard. De wedstrijd tusschen de vertegen woordigende voetbalploegen van Ne derland en België wordt morgenmid dag in het Amsterdamsche Stadion wel onder zeer bijzondere omstandigheden gespeeld. We doelen daarbij niet in de eerste plaats op het feit, dat deze ont moeting kan doorgaan niettegenstaan de oorlog en mobilisatie, want reeds drie wedstrijden zijn dit seizoen aldus gespeeld. Het gaat er ons om. dat de Oranjeploeg voor de taak komt te staan, te trachten revanche te nemen voor de zwaarste nederlaag, welke zij ooit tegen de Belgen heeft geleden; de 71 débacle van Antwerpen dient gewroken Ie worden. Of dat zal lukken? Het is een groote vraag, waarop het antwoord niet bij voor baat is te geven. De algemeene opvatting is, dat de dragers van het Oranjeshirt niet zullen slagen in hun pogen, maar voetbal is nu eenmaal een spel, waarin heel veel verrassingen kunnen voorkomen. Zoodat men niet weten kan. Ds. K. v. <L POL. Morgenavond om 7 uur zal ds. K. v. d. Pol, gekomen van Wierden, in de Groote Kerk worden bevestigd, als op volger van ds. S. van Dorp, die met emeritaat ging. De bevestiging zal plaats vinden door ds. I. Kievit van Baarn. A.s. Woensdagavond zal ds. v. d. Pol in hetzelfde kerkgebouw, op hetzelfde Uur, zijn intrede doen. 8 O Charl. Anderlecht Feijenoord Feijenoord VOORZIENINGEN AAN GEBOUW KERKPLEIN 3. De Armenraad, die thans gevestigd is op de 2e verdieping van het ge bouw Kerkplein no. 3, heeft dringend behoefte aan uitbreiding van de bu- reauruimte voor zijn 59 ambtenaren. Nu de vertrekken op de 3e verdieping van dit gebouw, waarin de afdeeling Militaire Zaken was gevestigd, zijn vrijgekomen, zouden B. en W. deze ter beschikking van den Armenraad wil len stellen. In overleg met zijn secre taris is nagegaan, in hoever het per soneel op deze twee verdiepingen doel matig zou kunnen worden gehuisvest. B. en W. vragen den Raad goed te keuren, dat de noodige voorzieningen, waarvan de kosten op 6000 worden geraamd, worden getroffen. Lierscho Antwerp Uautoise zwoeger is hij in ieder geval, vaak heel lastig voor de tegenpartij. Als het schot er nu ook maar is. Lenstra had recht op een nieuwe kans en we verwachten, dat hij niet uit den toon zal vallen naast de Harder, die nu weer beschikbaar was. Voor de rechtsbinnenplaats is van Spaan- donck weer van stal gehaald, dien we als internationaal niet hoog aanslaan, maar die toch ook wel goede beurten in de natio nale pploeg heeft gemaakt. Het is jammer dat Drager is verhinderd, want nu is er weer een debutant bijgekomen en wel de Delftenaar v. d. Engel, van wien we maar moeten afwachten, hoe hij het er afbrengt Voor allen geldt aanpakken van begin tot einde, snelheid en tempo. Wordt aan deze eischen voldaan, dan kan het, onge acht den uitslag, een aardige ontmoeting worden, welke weer door zeer velen zal worden bijgewoond, want de belangstelling is niet veel minder dan voorheen. J. P. v. d. HAAS 90 JAAR. Onder groote belangstelling mocht de heer J. P. v. d. Haas, rustend onderwij zer hier ter stede, gisteren zijn 90sten verjaardag vieren. De heer v. d. Haas is 15 jaar werk zaam geweest aan de school van den heer Rumscheidt alhier en was vervol gens werkzaam aan de Chr. scholen te Zwijndrecht en te Zeist en van 1889 tot aan zijn pensioen, dat hem 18 jaar ge leden verleend werd, aan de Herv. Weshuisschool, waarvan hij hoofd was. Vele jaren was hij ook leer aar Duitsch aan de Chr. Kweekschool m onze stad. Hoewel het gezicht en het gehoor ver minderen mag de 90-jarige zich nog in goeden welstand verheugen. Het bestuur der Haagsche afd. van de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming schrijft: Men wordt eraan herinnerd, dat op Woensdag 24 dezer des namiddags om 8 uur op het terrein van den Gem. Rei nigingsdienst aan de Gaslaan bij den Loosduinscheweg een gasmaskeroefe- ning zal worden gehouden. Er is nog steeds een groot tekort aan Vrijwilligers voor de luchtbescher mingsdiensten en de zelfbeschermings- organisaties. In Noorwegen en Dene marken is wederom duidelijk gebleken, dat alleen dadelijke paraatheid kan hel pen. Geeft u daarom als medewerker op bij de sectorbesturen, de consultatiebu- reaux en het secretariaat der afdeeling 's-Gravenhage. Sweelinckstraat 25 en oefent u terdege! De sectpr-propagandacommissie voor Sector I (binnenstad) is als volgt sa mengesteld: mr. R. H. Woltjer, voorzit ter, de heeren F. A. L. Bienen. F. G. J. Boer, H. W. Klaasen, F. C. Hollants, leden en mej. S. L. Vennik, secretaresse De prop.-commissie zal het op prijs stel- lep van de functionarissen alle beschei den te ontvangen, welke zij bij de pro paganda in hun ressort gebruiken. Een voorgenomen cursus E.H.B.L. kon in sector Vila (Archipelkwartier). wegens gebrek aan belangstelling niet doorgaan. In de Chr. Leeszaal en Openbare Bi bliotheek Badhuiskade 27 zal dr. A C. Bellaart op 22, 25. 29 April en 1 Mei voor Sector Villa, (Scheveningen-Zuid) een E.H.B.L. cursus houden. Aanvang 20 uur 30. Dr. J. K. Huysinga zal op 23, 26, 30 April en 3 Mei een dergelijken cursus houden in de school Paulus Buysstraat 51. Aanvang 20 uur 30. Voor beide cur sussen moeten deelnemers een 3-kanten doek van 1.300,920.92 m. medena men. t BOND VAN NEDERLANDSCHE SCHILDERSPATROONS. Onder leiding van den Bondsvoor zitter, den heer W. C. van As, is in „Excelsior”, de jaarlijksche vergade ring gehouden van de Verzekerings instellingen van den Bond van Ned. Schilderspatroons. De voorzitter opende de vergadering en betuigde zijn groote waardeering voor hetgeen de in Februari j.l. over leden heer E. van Ry, die meer dan 30 jaren penningmeester der instellin gen was, voor den bond heeft gedaan, daarbij mededeelende, dat het in de bedoeling ligt geen nieuwen penning meester te benoemen, doch deze functie te laten verrichten door den heer S. Spee, tot nog toe wiskundig-adviseur, nu directeur der instellingen. Het lid van den raad van bestuur, de heer H. van der Sluys alhier, werd benoemd tot gedelegeerd lid. Het jaarverslag geeft aan, dat de verzekeringen als zoodanig kerngezond zijn, al heeft het effectenbezit een groot koersverlies geleden. De heer L. de Groot te Rotterdam, die aan de beurt van aftreding was, werd met groote meerderheid herkozen als lid van den raad van bestuur. In de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer van Ry, werd de heer P. Essenius te Haarlem gekozen. De heer Henri C. Hoek, accountant alhier, werd voor het jaar 1940 tot ac countant benoemd. Zwaar wordt de taak in ieder geval, want de Belgen die momenteel over een goede ploeg beschikken, zijn natuurlijk op hun beurt, dol verlangend ook weer eens een keer op Nederlandschen bodem te winnen en men kan er van op aan, dat het moreel der Roode Duivels goed is, omdat zij worden gesteund door het noodige zelfvertrouwen, als gevolg van het succes in de Scheldestad. De débacle te Antwerpen heeft den Ne- derlandschen voetbalman een geduchten knauw gegeven, maar we mogen ons troos ten, met de gedachte, dat er ook een goede zijde aan zit en wel deze, dat de Oranjeploeg nu eensklaps is verlost van een soort meerderwaardigheidsgedachte, welke leidde tot eenige onderschatting der tegenpartij en tot zekere gemakzucht bij de spelers. Door de lange successenreeks is, hoe vreemd het misschien moge klin ken, het moreel niet op het juiste peil ge bleven. Na de nederlaag te Antwerpen en die te Rotterdam tegen Luxemburg, is de situatie veranderd; de Hollanders weten nu drommels goed, dat er uit een ander vaatje getapt zal moeten worden, en zij komen daardoor vrijer in het veld, hoewel de taak op zichzelf als zwaarder kan wor den beschouwd. Er is onder de gegeven omstandigheden aanleiding te gelooven, dat de Oranjeman nen zich grimmiger in den strijd zullen werpen dan de laatste jaren het geval is geweest, dat zij met meer bezieling, met meer vuur, met meer élan den „vijand" te lijf zullen gaan, dat zij ruimschoots zul len putten uit het arsenaal van hun voetbal vermogens, dat werkelijk beter is gevuld dan men zou willen concludeeren uit de beide laatst verworven resultaten. We zijn er van overtuigd, dat het Ne derlandsch elftal morgen beter zal spelen dan een paar weken geleden te Rotter dam, veel beter dan onlangs te Antwer pen; we zijn er ook van overtuigd, dat het niet voor de tweede maal een débacle zal worden. Dat wil natuurlijk ook weer niet zeggen, dat we een Nederlandsche overwinning verwachten. Een nederlaag is zelfs eeni- germate waarschijnlijk in dezen kamp, waarin de revanchegedachte domineert. Maar onmogelijk is een Nederlandsch suc ces toch geenszins en tot een zeer eervol resultaat moeten de Hollanders zeker in staat geacht worden, want tenslotte was het ook geen superploeg, welke te Ant werpen zegevierde. Voorwaarden voor het behalen van een behoorlijk resultaat zijn slechts, dat de Hollanders spelen vol gens het beproefde Nederlandsche recept, dat zij meer snelheid en tempo ontwikke len dan in de beide laatste kampen en dat zij vooral beter zorg dragen voor dekking van hun tegenstanders. Het is geen groote ploeg, welke Holland morgen aan den start brengt; daarvoor heeft het Nederlandsche voetbal de laat ste jaren te groote aderlatingen moeten ondergaan. Spelers van topklasse als Bak- huys, van Heel, Smit en Anderiesen zijn verdwenen, met Weber is het gedaan en ook Caldenhove is niet beschikbaar. Maar het is toch een alleszins behoorlijke ploeg op papier. Van van Male kan niet worden ver wacht, dat hij weer zoo uit den toon zal vallen als in den strijd tegen Luxemburg. In de achterhoede moet Wilders zijn man netje kunnen staan en als v. d. Heide zijn goeden Feijenoordvorm heeft, moet er van dezen jeugdigen debutant toch ook wel iets behoorlijks worden verwacht. In de middenlinie is het groote vraag stuk de bezetting van de spilpïaats, welke is opgedragen aan den debuteerenden V. S.V.-er de Vries, een pootigen speler met zeer veel uithoudingsvermogen. Moge de greep van de K.C. een goede geweest zijn. Bas Paauwe is belast met het aanvoerder schap en dus mag er van hem verwacht worden, dat hij zijn allerbeste beentje zal voorzetten. De Vroet is een nieuwe kans gegeven; we hopen dat hij haar met beide handen op de juiste wijze zal aan grijpen. In de voorhoede bezet Vente weer de middenvoorplaats; men kent onze opvat tingen ten aanzien van dezen speler. Een Op Maandagavond a.s. za 1 mevr. E. v. d. Berg-Boldingh voor de Theosofische Vereeniging Nederland sche afdeeling, Loge „Pythagoras”, in het gebouw de Carpentierstraat 152 spreken over het onderwerp „De boom des Levens”, GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Maandag 29 April, nam. half twee, en zoo noodig 's avonds 8 uur. Vertooning van de film: De Nood der Tijden. In den Dierentuin belegde het dis trict 's Gravenhage van de intern, ver. „Bellamy” Donderdagavond een open bare vergadering, waarvoor buitenge woon groote belangstelling bestond. De groote zaal was nagenoeg tot de laatste plaats bezet. De bijeenkomst werd ingeleid door mr. dr. P. Yssel de Schepper. Spr. zeide hoe vormen vergaan en nieuwe vormen verschijnen, doch steeds blijkt het nieuwe beter dan het oude. Ook deze chaos, waarin we nu leven en dikwijls de vraag gesteld wordt of een menschenleven nog wel meetelt en of er nog wel sprake kan zijn van een liefhebbend God, zal voorbij gaan en een mooiere, betere tijd van vrede en welvaart zal aanbreken, indien de mensch bewust wordt van de gemeen- schapsgedachte en zich geschraagd weet door de liefde en het bestel van God. In alle chaos bevindt zich een goddelijke kern, oogenschijnlijk in dis harmonie, doch in werkelijkheid in volmaakte harmonie. God heeft met alles een bedoeling en alles wat ge beurt geschiedt volgens zijn vaste wetten van evolutie. De periode, waarin we nu leven loopt ten einde en hierna moet het tijdperk van bewuste harmonie en samenwerking komen, zonder winstbejag en aanbidding van den Mamon. Al blijft Nederland buiten den oor log, besloot spr., ons land zal hevige innerlijke spanningen moeten door staan, wanneer aan alles te kort zal komen. De Bellamianen willen er toe medewerken deze spanningen zoo veel als in hun vermogen ligt te verzach ten. Vervolgens vond de vertooning plaats van de Bellamy-film „De nood der tijden”. De film, welke in op dracht werd vervaardigd door Profil- ti, geeft een aanschouwelijk beeld van de ontwikkeling van het huidige eco nomische stelsel en waartoe het heeft geleid: oorlog, opeenstapeling van schatten en daarnaast ellende. Na de pauze belichtte de heer J. Horsmeyer jr. het economische stre ven van de Bellamy-gedachte. Spr. begon met er op te wijzen, dat bij steeds grootere overvloed armoede en werkloosheid blijven bestaan. Het hui dige economische stelsel kan hier geen verbetering in brengen. In alle landen kan verschil in politiek be staan, doch niet in economie. Overal bestaat concurrentie en winstmakerij. Spr. bepleitte een geordende productie onder controle van de regeering, waardoor een rechtvaardige distribu tie voor allen kan worden verkregen en niet meer wordt geproduceerd en prijzen worden opgedreven ter wille van winst. Spr. besloot met een op wekking zich te verdiepen in de Bel lamy-gedachte en deze te propagee- ren. Op het concert, dat door het Mannen koor „Die Haghe Sangers” met mede werking van Ankie van Wickevoort Crommelin, sopraan, en Mattheus Keu. lemans, orgel, op Maandag a.s. in de Duinoordkerk ten bate van de Christe lijke Vereeniging tot verpleging van behoeftige chronische zieken „Het Zon nehuis”, zal worden gegeven, zullen door het koor ten gehoore worden ge bracht werken van da Palestrina. Tsjerpnine, Apletsjejev, Archangelsky en het 8-stemmig Te Deum van Hubert Cuypers, terwijl de sopraan liederen zal zingen van Bach, van der Horst en van Brucken Fock. De vereeniging „Het Zonnehuis” tnocht van H.H.K.K.H.H. Prinses Ju liana en Prins Bernhard zeer gewaar deerde bijdragen ontvangen tot verhoo- ging van de baten van het concert. No vember 1938 zijn de bureaux der secre tarie, welke in het hulpgebouw aan de Groote Halstraat waren ondergebracht, verplaatst naar het voormalige school gebouw Goudenregenstraat no. 36. Zooals B. en W. den Raad in hun daartoe strekkend voorstel reeds heb ben medegedeeld, zou het hulpgebouw daarna worden afgebroken. Sedert de ontruiming heeft een deel van het ge bouw nog dienst gedaan als directiekeet voor den bouw van het koffiehuis „’t Goude Hooft”. Thans is met de af braak begonnen. B. en W. zouden den vrijkomenden grond, met een gedeelte van de Drie hoekjes, voorloopig bestemd willen zien voor parkeerterrein. Aan zulk een ter rein bestaat, zoolang het tegenwoordige stadhuis nog dienst zal doen, dringend behoefte. Later zal een gedeelte als bouwterrein kunnen worden uitgege ven. Op het parkeerterrein zullen 22 auto’s plaats kunnen vinden. Het terrein krijgt één-richtingsverkeer voor het in- en uitrijden. Het verkeer uit de Anna- straat en de Oude Molstraat zal niet worden belemmerd. Op het breede, Noordoostelijke trottoir kunnen een nieuwe krantenkiosk met schuilgelegen- heid voor de tramreizigers en een huisje voor den terreinbewaker worden geplaatst. Voorts is hier en aan de over zijde van de Driehoekjes, rekening ge houden met het leggen van ruim 50 rij- wielblokken. Een transformatorzuil van het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf kan worden opgericht aan de Noordzijde van het terrein, op den hoek van de Annastraat, waar zij weinig in het oog zal vallen en nog door beplanting kan worden omgeven. Wordt het terrein mettertijd bebouwd, dan zal de trans formator in de nieuw te stichten bebou wing moeten worden ondergebracht. Door de slooping van het hulpgebouw zal de leelijke achterzijde van de per- ceelen aan de Annastraat en de Hoog straat zichtbaar worden. Om deze zoo veel mogelijk aan het oog te onttrekken en een behoorlijke afscheiding van het terrein te verkrijgen, zal een drie meter hooge steenen muur worden gebouwd, welke zal aansluiten bij den muur, be- hoorende tot de terreinafsluiting van „’t Goude Hooft”. Vóór den muur zal een smalle plant- soenstrook worden aangelegd, waarin hoogopgaande boomen zullen worden geplant. De kosten van deze voorzieningen worden geraamd op in het geheel ƒ9000, verdeeld als volgt: aanleg par keerterrein 5500, bouw muur 2755. plantsoenaanleg en boombeplanting 745. B. en W. stellen den Raad voor van deze voorstellen zijn goedkeuring te hechten. Feijenoord V8V DHO Neptunua Feijenoord Hecrenv. VUU Gebruik parkeerterrein te Scheveningen en afsluiting van den Strandweg. De Kon. Ned. Automobiel Club ver zoekt de Gemeente op Zaterdag 15 Juni 1940, wederom gebruik te mogen maken het Gemeentelijk parkeerterrein den Strandweg te Scheveningen en van het gedeelte van dezen weg. gele gen vóór dat parkeerterrein, tot het doen houden van een concours van koetswerken, kampeerwagens en mili taire voertuigen. Hiervoor zal het noodig zijn op den dag van het concours van 7 tot 17 uur het gedeelte van den Strandweg vóór het parkeerterrein voor alle verkeer af te sluiten. Voor de verkeersregeling is het dan gewenscht het deel van den Strandweg van de Keizerstraat tot het tentoonstellingsterrein geheel voor het rijverkeer te sluiten en het deel van den Strandweg van het tentoonstellings terrein tot de Palacestraat te sluiten voor het rijverkeer, dat niet voor de tentoonstelling bestemd is. Vervoermid delen met bezoekers van het concours zullen kunnen oprijden tot aan het Mo nument voor Land- en Zeemacht en al daar rond den vluchtheuvel kunnen keeren. Het voetgangersverkeer zal over den Strandweg voortgang kunnen vin den, doch langs het tentoonstellingster rein geleid worden over het op het strand aanwezige plankier. De bewoners van de aangrenzende perceelen aan den zeekant kunnen langs de Palacestraat en den Gevers-Deynootweg hun wonin gen blijven bereiken. Een zelfde rege ling is in 1939 en vorige jaren toege past en heeft geen aanleiding gegeven tot klachten. De commandant van het grensbatal- jon heeft tegen een en ander geen be zwaar. Ter gedeeltelijke dekking van de or ganisatiekosten en ter vermijding van ongewenschte bezoekers wil men ook ditmaal tegen betaling van 0.25 toe gang tot het tentoonstellingsterrein ver- leenen. In de onmiddellijke omgeving van den Strandweg zal de politie op naar haar oordeel geschikte weggedeelten parkeerplaatsen voor auto’s aanwijzen. B. en W. zijn van oordeel, dat het bedoelde concours een belangrijke ge beurtenis is, welke er toe bijdraagt het bezoek aan de badplaats te verhoogen. en achten het van genoegzaam belang om de medewerking van de Gemeente te verleenen. In verband met het voren staande geven B. en W. den Raad in overweging zich met een en ander ac- coord te verklaren. Aan de reeks van uitstekend ge slaagde cabaret-programma’s in de dancing „Het Zuid” is er weer één toe gevoegd. En ook deze week heeft de directie een goede keuze met de sa menstelling van het nieuwe program ma gedaan. Daar zijn allereerst de drie Esma- noffs (twee dames en een heer). Zij brengen achtereenvolgens een tourbil- lon-potpourri, een excentrieken dans en een temperamentvizllcn zigeunerdans. Voorts is er Hascni sing Sid, Japan- sche antipodisten. De evenwichtsstaal- tjes zijn zeer knap. Een gestadige, se rieuze oefening is hier aan voorafge gaan. Alleraardigst was het nummer dat de clown Renee met zijn spreken de hond ten beste gaf. Een kleine kunst was het voor Bobby de toekomst te voorspellen. Zelfs Fransch, Duitsch en Engelsch verstond hij gemakkelijk. Tot slot de muzikale clown Figaro. Hij toovert muziek (en goede muziek) uit bellen en allerlei andere soorten instrumenten. Zijn optreden viel zeer in den smaak. Nog steeds wordt de dansmuziek ver zorgd door de band van Majo Marco. Voor den ouderavond van bovenge noemde school was als spreker uitge- noodigd de heer J. H. Paradies, die het onderwerp: „Doel en wezen van het U.L.O.-onderwijs” behandelde. In een historisch overzicht van het U.L.O.- onderwijs zette hij uitvoerig uiteen, hoe dit tot stand is gekomen en hoe het groeide en nog steeds groeiende is. De heer Oortman, hoofd der school, dankte den heer Paradies voor zijn rede, waardoor menig ouder een an deren kijk op het U.L.O.-onderwijs zal hebben gekregen. Tot leden der oudercommissie wer den gekozen de heeren van Crefeld en Paardekooper bij acclamatie herkbzen. Wedstrijdoverzicht. Eerste klasse: In de Westelijke eerste klas, afdeeling I kan V.V.L., dat in eigen omgeving tegen de Meer in het veld komt, zich op de kopplaats hand haven. Weliswaar zullen de Amsterdam mers de overwinning niet cadeau geven, doch wij gelooven niet, dat de Zaandam mers ook maar één punt zullen afstaan. Voor Volendam, dat eveneens in eigen omgeving speelt, ligt tegen V.V.A. een overwinning in de lijn der verwach tingen, waardoor de wijdbroeken de lei ders op den voet blijven volgen. De derde gegadigde voor de eerste plaats, Zwa luwen Vooruit, moet naar Culemborg, waar slechts met heel veel moeite op Fortitudo de volle buit zal worden ver overd. Voor de beide candidaten voor de laatste plaats, H.M.S. en N.E.A., staan lastige thuisbeurten op het programma. N.E.A. ontvangt het wispelturige G.V.O., dat wij stellig tot een puntenverdeeling in staat achten. H.M.S. heeft het iets ge makkelijker, al zal toch tegen het Hilver- sumsche E.M.M. stevig moeten worden aangepakt, om beide punten buit te maken. Ock in de Westelijke eerste klas, af deeling II, staat een vijftal ontmoetingen op het programma. Het leidende Spar taan gaat naar Haarlem, waar T.Y.B.B. weinig gelegenheid zal krijgen, om winst te boeken. Ook voor Santpoort, waarvoor de thuiswedstrijd tegen D.H.L. op het programma staat, ligt een overwinning voor de hand. H.B.C., dat zich door de goede resultaten der laatste weken lang zaam maar zeker op de ranglijst omhoog werkt, ontvangt het Schiedamsche Excel sior, dat alles in het werk zal stellen, om zich door een overwinning in de kop groep te handhaven. O.i. zullen de Schie dammers hierin niet slagen, doch de beide punten aan de Heemstedenaren moeten laten. G.D.A., dat in Loosduinen tegen het hekkensluitende Onze Gezellen in het strijdperk treedt, is favoriet voor de zege, alhoewel deze dan toch slechts met groote inspanning zal worden ver kregen. In de ontmoeting S.J.C.Leoni das zal het aan spanning niet ontbreken, aangezien beide ploegen elkander weinig in kracht ontloopen. Vermoedelijk weten de Noordwijkenaren het terreinvoordeel uit te buiten en boeken zij een kleine overwinning. Tweede klasse: In de Westelijke tweede klas, afdeeling A, krijgt D.O.S.R. wederom een uiterst moeilijke klip te omzeilen. De Roelofsarendsveeners, die door de beide nederlagen der laatste weken hun kansen op den eeretitel aan zienlijk verminderd zagen, moeten naar A D O., dat eveneens nog tot de gegadig den voor de eerste plaats behoort. De Veenbewoners zullen het dan ook niet gemakkelijk krijgen en indien zij de in zinking, waarmede zij te kampen hebben, inmiddels niet te boven zijn gekomen, kunnen wij hun maar weinig winst vóór spellen. Tot een gelijkspel achten wij de Heemskerkers zeker in staat Het Ben- nenbroeksche B.S.M. krijgt in eigen om geving van Lisse de twaalfde nederlaag te slikken en wordt daardoor steviger op de laatste plaats gedrukt. Ook Vitesse krijgt in eigen huis weinig kans op winst en moet voor Teijlingen, dat in Castri- cum op visite gaat, de vlag strijken. V.V.E., dat in Haarlem te gast gaat bij D.S.S.H., heeft de beste kans op een overwinning, al achten wij het niet uit gesloten, dat de Haarlemmers voor een verrassing zorgen. Ook voor de Westelijke tweede klas, afdeeling B, is een volledig programma vastgesteld. Het Wassenaarsche Blauw Zwart heeft nog slechts drie punten noo dig, om den kampioenstitel te bemach tigen en moet morgen naar St. Lodewijk, dat er stellig eer in zal stellen om den leiders, de eerste nederlaag toe te bren gen. Gemakkelijk zullen de aanstaande kampioenen het dan ook niet krijgen, al hoewel wij niet gelooven, dat zij ook maar één punt zullen afstaan. Quick Steps moet naar Pijnacker en zal daar van Oliveo meer tegenstand ondervinden dan haar lief is. Hetzelfde kan gezegd worden van Rava, dat in Rotterdam bij Aeolus te gast gaat. Wilhelmus heeft het voordeel van eigen terrein in de ontmoe ting tegen V.V.L. en weet hiervan ver moedelijk te profiteeren. Graaf Willem krijgt het op de Roggewoning tegen het Goudsche Donk stellig niet gemakkelijk. De pijpenstadbewoners, die de Hagenaars in Gouda destijds met 70 klopten, zijn, gezien de resultaten der laatste weken, goed op dreef, zoodat de Grafelijken met een verdeeling der punten reeds te vreden kunnen zijn. R. K. Haagsche V- B. Voor de Zuidelijke afdeeling A staan eenige interessante wedstrijden op het programma. De beide kopploegen krijgen lastige uitbeurten te vervullen. Lenig en Snel moet naar Rijswijk, waar K.R V.C., dat eveneens nog een theoretische kans heeft, het den Hagenaars uiterst moeilijk zal maken. De medegegadigde voor den eeretitel, Velo, gaat te gast bij G.D.S., waar de Wateringers de handen vol zullen hebben. Westlandia, dat, n» het uit de competitie terugtrekken van. P.T.C., de gelederen sluit, moet in Leid- schendam vermoedelijk voor A.V.V. de vlag strijken, terwijl de G.D.A.-reserves, die in Wassenaar tegen Blauw Zwart 2> in het veld komen, op een eervol resuk» taat kunnen terugzien, indien in een ge lijkspel één punt wordt buit gemaakt. Ook voor de Zuidelijke afdeeling B zijn vier ontmoetingen vastgesteld. St. Ignar tius krijgt het in Schiedam niet bijzon der moeilijk en kan zich door een over winning op de Excelsiorreserves aan den kop van de ranglijst handhaven. R.C.D., dat te gast gaat bij Activitas, heeft het heel wat lastiger en zal slechts met de grootste inspanning de beide punten kunnen bemachtigen, aangezien Activitas eveneens tot de gegadigden voor den eeretitel behoort. Een gelijkspel achten wij geenszins uitgesloten. De Donk- reserves, die nog geen enkel punt wisten buit te maken, weten wellicht in den thuiswedstrijd tegen Aeolus 2 succes te boeken. In de ontmoeting Pioniers Spartaan 2 voorzien wij een kleine over winning voor de Rotterdamsche reserves.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 21