HAAGSCHE COURANT r Japan en Ned.-Indië VAN DE Verlofgangers UIT DE INDISCHE BLADEN Indische Telegrammen Nieuwe intendant en van Tarakan Drinkwater en De vlootuitbreiding het ambachtsonderwijs De economische belangen Nederland en Indië op thans zal binnenkort de nieuwe water leiding op Tarakan in gebruik worden genomen. Zaterdag 20 April 1940, No. 17549. b.6.p.3. INBREKER IN DE SLAAPKAMER DE WERKLOOSHEID DJAGOENG OF DJEROEK Eten gedeelte der waterleiding in Tarakan (aanvoergoot). DE HAVENBRAND TE SOERABAJA MEER VRAAG NAAR KRACHTEN IN METAAL-INDUSTRIE. GOUDEN MEDAILLE UITGEREIKT i 1 v- de hierboven echter, zooals Mr. D. A.Delprat. MET PENSIOEN. ge MET VERLOF F. candidaat is, FAMILIEBERICHTEN UIT DE INDISCHE BLADEN. ge in uit I nu telijk aan de spits Indië, omdat daar Ir. A. L. Maas, houtvester bij den dienst van het Bosch wezen, Koppel 2, Boxtel J. Wichard, tijd, technisch ambtenaar bij het Marine-etablissement te Soerabaja, Arma- straat 26, te Hengelo. W. J. van Rooy, R. K. geestelijke van den 2en rang op Curacao, Gemert (N.Br.) J. B. A. G. Kwaaitaal, wnd. Eur. school hoofd bij het Openbaar Westersch Lager Onderwijs, Nijmegen, Willemsweg 71. BESTEMD VOOR DEN DIENST IN NEDERLANDSCH-INDIË. KOLONIAAL BIJBLAD S.M.N., doch dit gebeurt eerst na be ëindiging der eerstbedoelde besprekin gen. In verband hiermede reisde de heer Delprat eerst naar Batavia en zal hij eerst later de Oostkust van Sumatra bezoeken. neur-Generaal, kapitein T. E. J. de Bie, die binnenkort met buitenlandsch ver lof vertrekt, op te volgen: majoor Lan- zing, de nieuwe intendant (links), en kapitein de Bie. een 30 tot 40 procent van het restant nog te gebruiken zou zijn. De katoen was verzekerd bij Amerikaansche maat schappijen te New-York en deze gaven vervolgens opdracht om de resteerende katoen te reconditionneeren. Veel lief hebbers waren voor deze taak, in ver- band met het vereischte groote terrein niet te vindentenslotte nam de firma Fraser Eaton, vertegenwoordigers van de Board of Underwriters het werk op zich en belastte een staf-employé. den heer Jackson speciaal met dit werk. Europa. Hij wordt dr. M. Arends, die reeds Pladjoe werkzaam Het KOLONIAAL BIJBLAD bevat naast oorspronkelijke bijdragen van deskundige hand een overzicht van het voornaamste uit de per laatste mail ontvangen Indische bladen en periodieken, waardoor zij, die zich voor Indië interesseeren, volkomen op de hoogte blijven van de koloniale gebeurtenissen. Geldkist opengebroken. De heer H. T., wonende aan den Grooten Postweg te Bandoeng, heeft de gewoonte om ’s avonds zijn geldkist uit veiligheidsoverwegingen mee te nemen naar zijn slaapkamer, doch toen hij op een morgen wakker werd, ont waarde hij, dat de geldkist, welke 350 gulden aan contanten en een gouden armband ter waarde van 35 gulden be vatte, van de tafel was verdwenen, zonder dat hij ’s nachts ook maar iets had gemerkt. Van zijn geheele gezin, bestaande uit vijf personen, was nie mand door eenig lawaai ontwaakt, ter wijl allen toch in hezelfde vertrek slie pen, meldt de Bandoengsche correspon dent van het „Bat. Nbl.” Zijn huis verder doorzoekende, kwam hij tot ontdekking, dat de achterdeur was geforceerd, zoodat de dief hier door binnen moet zijn gekomen. Even daarna, nauwelijks van den eersten schrik bekomen, zag hij op de achter galerij de geldkist liggen. Zij was open gebroken en de geheele bovengenoemde inhoud was er uit verdwenen. De politie, die werd gewaarschuwd, heeft direct een onderzoek ingesteld, doch van eenigen dader geen spoor. jaren werkplaatsroutine geschikte op zichters maken. Daarbij komt nog dat de afgestu deerden militieplichtig zijn en daar door in aanraking komen met de ge nie, hetgeen sommigen doet besluiten bij dit legeronderdeel dienst te nemen. Doch afgezien hiervan, het aantal leerlingen dat door de ambachtsscho len wordt afgeleverd is zelfs nu niet voldoende om geheel aan de vraag te voldoen. Het geven van uitvoering aan de vlootplannen zal de wanverhouding tusschen vraag en aanbod nog grooter maken. Op 1 Maart ontvingen nog 2675 Europeanen steun. BATAVIA, 18 April. (Aneta.) De werkloozensteun omvatte per 1 Maart j.l. in totaal 7185 personen, waarvan 2675 Europeanen, 4276 Inlanders en 234 Chineezen. Hiervan weren tewerk gesteld: in werkcentrales 1611, in be drijven van de Mij. voor werkloosheids bestrijding 96, in den landbouw 316, in overheidsdienst 62 en bij socialen arbeid 493. Het „S.H.” meldt De politie te Soerabaja heeft thans een zeer uitgebreid onderzoek afgeslo ten n.l. het onderzoek naar de oorzaak van den brand in den goedang van het Stroohoedenveem op de Genuakade. Men heeft niet met volledige zekerheid meer kunnen vaststellen, wat de werke lijke oorzaak van den brand is geweest, doch wel wordt uitgesloten geacht, dat hier eenige opzet in het spel is geweest. Er gingen indertijd velerlei geruch ten rond over misdadigen opzet, sabo tage en andere sensationeele bijkom stigheden. De politie heeft al deze mo gelijkheden nauwgezet nagegaan, doch hiervan is niets, maar dan ook niets gebleken. Voorloopig moet dus worden aangenomen, dat de brand is ontstaan door zelfontbranding, n.l. broeiing. Terwijl op het terrein van den groo ten brand aan de Genuakade, de spo ren van de catastrophe met groote snel heid verdwijnen een bosch van ijzeren staketsels den snellen groei van een nieuwen goedang aanduidt, treft men op andere plaatsen van het haven terrein een nieuwe industrie aan, welke regelrecht uit den brand is ontstaan. Op een terrein aan de Kali was, even voorbij de Ferwerdabrug en op een ter rein bij Prapatkoerong, tezamen min stens 20.000 kubieke meter, is een recon- ditionneeringsbedrijf gesticht, waar de brand- en waterbeschadigde katoen wordt gesorteerd. Men zal zich uit verslagen van den brand herinneren, dat in den branden den goedang ruim 2000 ton katoen was opgeslagen, waarvan de waarde inclu sief betaalde vracht ongeveer een mil- lioen gulden bedroeg. Deze katoen was in balen van ongeveer 250 k.g. verpakt. Men schatte dal taj reconditionneering cC M. M. Vrins, Soerabaja. DIVIDENDEN BATAVIA, 20 April (Aneta). Over het boekjaar 1939 wordt voor gesteld de volgende dividenden uit te keeren: N.V Rubber mij. Basilam zes, N.V. Cult.mij Soerowinangoen tien, N.V. Cult.mij. Boekit Lawang negen en N.V. Cult.mij. Tjisampora negen pCt. Tarakan is een eiland ten Oosten van Borneo, dat zeer onvruchtbaar is en zijn belangrijkheid uitsluitend ontleent aan de olie-winning der Bataafsche Petro leum Maatschappij. Hier is door de B.P.M. een waterlei- dinge gebouwd, welke de ruim 5000 be woners van het eiland van goed drink water zal voorzien. Aangezien het grondwater sporen van olie en aardgas bevat, was men dus op zuivering van rivierwater aan gewezen. Het water wordt onttrokken aan de Pamoesian-rivier en opgepompt naar betonnen voorbezinktanks. De grove verontreinigingen bezinken hier en vervolgens wordt het water door een menggoot gestuwd. Hier voegt men alu miniumsulfaat en kaliumpermangaan toe benevens een kalkoplossing. In vier coagulatiebakken vindt de verdere che mische zuivering dan plaats. Door de toevoeging van de chemicaliën vormen zich vlokken, welke veel kleine organi sche onreinheden uit het water ver wijderen. Hierna stroomt het water door vier met grind en zand gevulde filters naar den reinwaterkelder. In het traject filters-reinwaterkelders heeft nog toevoeging plaats van ammonium chloride, natriumcarbonaat en kalk. Dan heeft men water verkregen, dat zoowel voor drinkwater als voor huis houdelijk gebruik geschikt is. Van den reinwaterkelder wordt het door twee leidingen naar de diverse woonwijken gevoerd en verder gedistri bueerd. Een laboratorium zorgt tenslotte voor een geregelde chemische en bacteriolo gische contróle. Zoo is ook hier weer een waardevol werk verricht in het belang van de volksgezondheid in een der afgelegen (Borneo) gereed gekomen en gebieden in Nederlandsch-Indië. GETROUWD: J. E. Bach en G. F. D. van Everdingen, Semarang. Ir. C. Tol en K. J. Polak, sf. Djatiroto. B. H. v. d. Wal en C. J. J. Koene, Djember-Soerabaja E. van Haaps en H. Broer, Penang. BEVALLEN: H. A M. Urbanis geb. Leyte, d., Ba tavia. Bouma geb. ten Hoorn, d., Batavia. S. J. Barnstijn geb. Hartsuyker, z., Koetaradja. Janssen geb. de Vreede, z., Wingfoot Estate (Bangkattan). van Went geb. Kehrer, z., Semarang. Ter Poorten geb. Trip, z., Wonokrome Djagir. S. A. Blok geb. Lowenstein, z., Ban doeng. A. J. Schuurman, z„ Medan. OVERLEDEN. Mevr. E. D Strik-v. d. Bergen, Soera baja. J. A. Veltman, Shanghai. Ir« In den slaap beroofd. Midden in den nacht om 3 uur werd mevrouw W. aan den Kleine Lengkong- weg te Bandoeng plotseling wakker, doordat zij tijdens haar slaap stevig bij haar polsen werd gegrepen. Daar haar man elders vertoefde en er verder nie mand in huis was, werd haar gegil niet opgemerkt. Bovendien was de slaapkamer donker en vergeefs tracht te zij zich tegen haar aanrander te ver dedigen. Het bleek de bedoeling van den inbreker te zijn, die blijkbaar wist, dat de vrouw des huizes alleen was dien avond, om zich van de gouden armbanden, welke zij om haar polsen droeg, meester te maken. Hoewel zij zich geducht verzette, gelijkte het den inbreker toch haar de armbanden, welke een waarde van totaal 300 gul den vertegenwoordigen, te ontwringen, waarna hij ijlings weer verdween. De uiteraard zeer geschrokken vrouw is meteen opgestaan, teneinde alsnog te trachten het individu, dat, voor zoover zij in de betrekkelijke duisternis van haar kamer nog had kunnen waarnemen, klein van gestalte was te volgen, doch hij was nergens meer te ontdekken, zoodat zij toen maar onmiddellijk naar het politie bureau trok om de zaak aan te geven. Wij ontvingen per laatste luchtmail, via Napels Indische bladen loopende tot 5 dezer. B.P.M..ARTSEN. In de eerstkomende weken zullen eenige mutaties plaats hebben bij den geneeskundigen dienst van de B.P.M» in Zuid-Sumatra, schrijft het „Bat. N.” van 2 dezer. De geneesheer van het B P.M.-hospi- taal te Pladjoe, dr. W. G. Arps, gaat over veertien dagen met verlof naar vervangen door eerder op was en voor zijn Europeesch verlof, waarvan hij dezer dagen terugkeert, op de administratie Pangkalan Brandan geneesheer was. Dr. Bierdrager van de Niamterreinen in Djambi zal binnenkort naar zijn nieuwe bestemming Tarakan vertrek ken. Zijn opvolger is dr. Reinierse, die spoedig uit Europa wordt verwacht en voor de eerste maal naar Indië komt DE OPLEIDING TOT COMMISSARIS VAN POLITIE SOEKABOEMI, 20 April (Aneta). De cursus tot opleiding tot commissaris van politie aan de politieschool te Soekaboemi is gisteren beëindigd. Aan de opleiding werd deelgenomen door 13 candidaten waarvan tien academici en drie vooraanstaanden uit het corps inspecteurs van politie. Allen legden het examen met goed gvolg af. De namn der geslaagden zijn: drs. H. M. H. Slangen, dr. J. van Houten, mr. A. A. Veenstra, jhr. J. K. Meyer, drs. L. A. van REES, mr. H. J. Lang, mr. J. C. D. Koopmans, mr. J. H. aye, mr. C. M. Donleben, mr. Masmoein, mr. D. H. L. Apontoweil, C. van Hunnik en J. C. A. van Wijngaarden. G. B. Remmelts, controleur I.U.A., Nas- sauplein 16, Groningen; H. W. Th. de San- ty, ass.-res. Ie kl. Laan van Meerdervoort 12a, alhier; mej. M. W. M. Avelingh, hoofd van de Kartinischool, Beukenweg 9, Velp. J. G. Jenny, ambtenaar le kl. I.U.A., Hanenburglaan 182, ’s-Gravenhage. Ir. W. A. Harte, ingenieur S.S., firma Waidhaus, Zwitserland. W. Dalmeyer, onderwijzer bij de Chris telijke MULO-school te Batavia, Hage- lingerweg 377, Driehuis-Westerveld. Mevr. J. H. Esterman, geb. Droop, commies bij het departement van B.B., Via al Colle 10, Lugano, Zwitserland. E. Scheuer, assistent-resident, Anjelier- straat 61, alhier; mej. J Snel, verpleegster le klasse p. a. fam. J. Wolf, Schepenstraat 86-b, Rotterdam. Mevr. H. W. Brugman, geb. Wassington, hoofdtelefoniste le kl. te Batavia, p./a. Frau Oesterreicher Ugocsa Utca 5, 2e verdieping, le deur, Boedapest (Honga rije); D. Kasels, hoofdbesteller bij het P.T.T.-kantoor te Bandoeng, Diergaarde- laan 78A, Rotterdam; dr. W. K. Picard, goevernements veearts, P. C. Hooftstraat 156 3, Amsterdam; P. Kersten, hoofd-in- specteur van politie bij de algemeene po litie te Batavia, van der Capellenlaan 23, Zutphen. DE REIS VAN MR. D. A. DELPRAT. Met de „Olden- barne- velt” ar riveerde, naar ons reeds werd seind, Indië Europa de heer mr. D. A Delprat, directeur, der Stoom vaart Maatschappij „Nederland”, se dert kort ook voorzitter van het Insti tuut van Nederlandsche economische belangen, dat in verband met de hui dige internationale situatie in Maart j.l. in het Moederland is opgericht. De heer Delprat komt, lezen wij in de „Deli Crt” voornamelijk naar Indië om voor dit Instituut besprekin gen te voeren met de Regeering en di verse particuliere instanties. Daarnaast zal hij tevens een reis maken langs de onderscheidene agentschappen van de Het ,,B.N.” heeft in een Descnou- wing over den invloed welke de vloot uitbreiding voor Soerabaia zal zijn, ook melding gemaakt van de duizen den toekangs en handwerkslieden, die bij de uitgebreide vlootbasis noodig zullen zijn. Het is duidelijk, aldus het blad dat men aan die vraag met de thans bestaande opleidingsmogelijkheden bij lange na niet zal kunnen voldoen. Nu is de situatie reeds zoo, dat ver schillende groote lichamen reeds lang van te voren moeite doen om de beste leerlingen der ambachtsscholen, die eindexamen hebben gedaan, aan zich te verbinden. Het is niet overdreven als gezegd wordt, dat hierin een soort „concurrentie” bestaat. Ook het leger en de marine doen hieraan mee. Door propaganda tracht men de abituriën ten der ambachtsscholen te doen dienst nemen. Uiteraard bestaat slechts vraag naar de zeer goede metaalbewerkers en ofschoon de geslaagden wel voldoen aan de gestelde eischen, kan toch niet altijd worden gezegd dat zij daarme de ook voldoen aan die, welke in de practijk worden gesteld. Het voor dit land met zijn voortschrijdende indus trialisatie, te kleine aantal ambachts scholen intotaal zijn er acht voor metaalbewerkers, waaronder dan nog een, die pas is begonnen welke in totaal jaarlijks ongeveer 500 leerlingen afleveren, biedt niet voldoende moge lijkheden om te schiften. Bovendien is in de practijk gebleken dat er nogal eenig „verloop” bestaat onder de tewerkgestelde door am bachtsscholen afgeleverde leerlingen, meestal een gevolg van het denkbeeld dat, wanneer men maar een diploma beeft, men meteen rijp is voor de Werkzaamheden van opzichter, ter wijl de practijk leert, dat eerst eenige Men schrijft ons: Het is een bekend verschijnsel, dat menschen, die eenige jaren in kleine plaatsen in de Buitengewesten van ons Indië hebben doorgebracht, huiverig zijn om den eersten tijd in de groote steden van Java ongekookt water te drinken. Bij hen is het drinken van ge kookt water tot een tweede natuur ge worden, welke zij zelfs blijven volgen wanneer het niet meer noodzakelijk is. Moge de kwestie van het drinkwater in de voornaamste steden al een bevredi gende oplossing gevonden hebben, voor tal van kleine plaatsen, nederzettingen en ondernemingen blijft dit vraagstuk een voorwerp van aanhoudende zorg. Maar de voortschrijdende wetenschap en techniek hebben reeds tallooze pro blemen opgelost, waardoor de rimboe nauwelijks meer „rimboe” genoemd kan worden. Het isolement is door de auto opgeheven, de eenzaamheid wordt door de radio verbroken, de voeding is door het algemeen gebruik van frigidaires in betere banen geleid. Het drinkwater bleef echter in vele gevallen een teer punt, niet slechts in de „rimboe”, doch ook in grootere nederzettingen. De Bataafsche Petroleum Maat schappij heeft in den laatsten tijd haar aandacht in het bijzonder aan het vraagstuk van de watervoorziening op haar ondernemingen gewijd en ver schillende groote waterleidingwerken zijn gereed gekomen of in aanleg. Men is er in de afgeloopen jaren in geslaagd in samenwerking met den Dienst der Volksgezondheid het rivier water langs chemischen weg dusdanig te reinigen, dat de gebruiker slechts de kraan in zijn woning behoeft open te draaien en het heldere water, dat on gekookt gedronken kan worden, stroomt er uit. Onlangs is de drinkwaterleiding op Louise, een der boorterreinen bij Balik- papan In de Europeesche samenleving in Indië bestaat een toenemende neiging om toch met verlof naar Europa te gaan, hoewel men hiervoor vlak na het uitbreken van den oorlog veelal niets voel de. De terugkeer naar de oude situatie blijkt onder andere uit de vrij belangrijke toename van het aantal aanvragen om pas sage. De boottrein^verbinding sluit veel ongerief uit, terwijl ook de door zending van bagage met deze verbinding billijker geregeld kon worden door den zoogenaamden „groupage-dienst". De kosten hiervoor zijn practisch gelijk aan de vrachtkosten voor de zeevaart- route, die tegenwoordig met be langrijke bedragen voor extra assurantie-premies worden be zwaard. In den laatsten tijd stond Oostkust van Sumatra, wat het aantal verlofgangers betreft, fei- van geheel de meeste verloven doorgingen. In de cul tures, licht de „Deli Crt.” toe, valt het namelijk uiterst moei lijk om verloven uit te stellen, daar men dan later in het ge drang komt en daarom gingen ze daar meerendeels door. Niette min liepen de cijfers ook hier terug, vooral doordat Overheids personeel practisch niet meer uit Indië wegging. Er is in dit op zicht reeds werd opgemerkt, een ken tering waargenomen, die duide lijk aangeeft, dat men weer meer naar Europa gaat reizen. Aan het bovenstaande valt nog het volgende toe te voegenba gage voor de reis namen bootrei- zigers vroeger altijd ook mede met den boottrein. De verdere, groote bagage ging echter over zee door naar Nederland. Thans worden ook deze koffers meestal te Genua ontscheept en vandaar met de gewone treinen naar Ne derland verzonden, waar zij dan zeven tot tien dagen later arri- veeren dan de reizigers zelve. Deze regeling voldoet tot nu toe uitstekend. De majoor der Intendance L. F. Lan- zing is ter beschikking gesteld van Z.Exc. den Gouverneur-Generaal en bestemd om den huidigen adjudant in gewonen dienst, tevens fungeerend in tendant van het Huis van den Gouver- OPENING VAN HANDELS- BESPREKINGEN? Wij lezen in het „B.N.”: Men verwacht, dat spoedig nieuwe handelsbesprekingen zullen worden geopend tusschen Japan en Neder- landsch-Indië. Het Departement van Buitenlandsche Zaken te Tokio is thans doende om, in samenwerking met de andere betrokken Departe menten, het Japansche standpunt vast te stellen, zooals dit naar voren zal worden gebracht in de a.s. onderhan- delingen, aldus lezen wij in de „Japan Weekly Chronicle”. De handelsbetrekkingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië lieten volgens het blad, gedurende vier jaren ten gevolge van de invoerrestricties, welke in 1933 afgekondigd werden, nogal wat te wenschen over, maar verbetering in den toestand trad in na het sluiten van de Ishizaka-Hart- overeenkomst in 1937. Sedertdien heb ben de handelsbetrekkingen tusschen de beide landen zich over het alge meen bevredigend ontwikkeld. Zoo toonen de handelsstatistieken aan, dat Japan over 1939 ter waarde van 137.800.000 yen naar Nederlandsch-In- dië uitvoerde, terwijl de invoer uit dit land in Japan 71.629.000 yen bedroeg. De instelling van speciale uitvoerver gunningen door Nederlandsch-Indië, even na het uitbreken van den oorlog voor bepaalde goederen, welke voor oorlogsdoeleinden kunnen aangewend worden, zooals olie, rubber, oud-ijzer en tin, heeft het voor Japan echter moeilijk gemaakt deze goederen in normale hoeveelheden in te voeren. Onder het vigeerende systeem wordt voorrang gegeven aan den ex port naar Europeesche landen. In verband hiermede ziet de Japansche regeering zich genoodzaakt met Ne- derlandsch-Indië onderhandelingen te openen ter verzekering van den aan voer van de noodige voorraden van de hier genoemde goederen. Het doel van deze onderhandelingen zal derhalve niet zoozeer zijn te trachten den Japanschen uitvoer naar Nederlandsch-Indië te vergrooten als wel den invoer van genoemde goede ren in voldoende mate te verzekeren. In dit opzicht zullen de besprekingen van geheel anderen aard zijn dan de vorige met de regeeringsautoriteiten te Batavia gevoerd. Men verwacht, dat de heer Saito, de Japansche consul-generaal te Ba tavia, als hoofd der Japansche dele gatie zal worden aangewezen. Bij het bovenstaande bericht van de „Japan Chronicle” xteekent het blad aan, dat over deze *kwestie in Indië geen inlichtingen te krijgen zijn. Stemming in de desa. De „Ind. Crt.” vertelt: Over eenige weken worden de ver- kiezingen voor den regentschapsraad gehouden en in de desa’s dienen dus binnenkort daarvoor de kiesmannen gekozen te worden, welke op hun beurt door middel van stemming de verte genwoordigers der plattelandsbevol- king in den regentschapsraad aanwij- zen. Per 500 zielen wordt 1 kiesman uit- verkoren. Zijn er in een desa van b.v. 1.000 zielen of daaromtrent 2 kiesmannen- candidaten, dan wordt onmiddellijk zonder stemming aangenomen, dat de ze beide candidaten gekozen zijn. Zijn er echter meer candidaten, dan moet er door de bevolking gestemd worden. Met de verkiezing voor gemeente raden hebben deze verkiezingen allen het stemhokje gemeen... de rest is anders. By 2 candidaten en 1 beschikbaren zetel voor een kiesman komt de ass.- wedono met de stembussen naar de desa. Deze bussen zijn feitelijk kokers nl. het bamboestuk tusschen 2 knoopen. Daarin wordt aan een zijde een spij kergat gemaakt, waardoor dunne stok jes kunnen passeeren en in het stem hokje worden deze stemkokers opge steld, de een met een djeroek er op gebonden, de ander met een djagoeng. Buiten zitten de beide candidaten, die ook ieder een djagoeng of een dje roek aan een stok boven het hoofd laten bengelen. De bedoeling is duidelijk: ook de minst ontwikkelde desa-man, die met zijn stemstokje ter stembus optrekt, weet in het stemhokje, welke zijn uit verkoren candidaat is, djeroek of mais... Na afloop der stemming vergadert de commissie. De knoopen der stem- I kokers worden aan één kant er af ge- slagen en de stokjes geteld. De correspondent van de „S. Bode” te Fort de Koek schrijft d.d. 8 dezer Dezer dagen heeft op het militaire sportterrein een eenvoudige, doch tref fende plechtigheid plaats gehad. Dien morgen werd de gouden medaille voor 25-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den onderluitenant der Infanterie Kniestedt. Allereerst werd het besluit van den G.G. waarin de gouden medaille werd toegekend door den luitenant-adjudant voorgelezen. Vervolgens spelde majoor van den Bos het eereteeken op de borst van den jubilaris, waarna de korpscommandant een toespraak hield, waarin de loopbaan van den onder luitenant werd geschetst. Onderluitenant Kniestedt kwam als 17-jarige jongeman bij het leger in Nederland in dienst, waar hij op 19- jarigen leeftijd reeds den rang van sergeant bereikte. Als zoodanig ver trok hij naar Indië en klom hier regel matig op tot hij den hoogsten rang, voor onderofficieren bereikbaar, had bereikt. Vermeldenswaard is zeker, dat de heer Kniestedt, die in de maand April den dienst met pensioen gaat verlaten, het heeft klaargespeeld bijna 30 jaar lang zijn strafregister vol komen schoon te houden. Nadat de majoor zijn toespraak had beëindigd, werden vrienden en ken nissen, en die heeft Kniestedt vele, in de gelegenheid gesteld, den jubilaris geluk te wenschen. Het hoogtepunt van de plechtigheid was wel het défilé van de troepen voor den jubi laris. Als slot werd een marsch van het geheele garnizoen door de stad ge houden met de bataljonsmuziek voorop. Na afloop verzamelden alle offi cieren zich in de militaire cantine, waar de jubilaris als gast aanwezig was. Ook de collega’s onderluitenants, waren hierbij aanwezig. De verdere morgen werd voor den jubilaris in beslag genomen door een bijeenkomst van onderofficieren, voor wie de heer Kniestedt veel heeft daan. a *r-'"

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 23