PELGER LAATSTE BERICHTEN WEDEROM GROOTE LUCHTBESCHERMINGS OEFENING GEMENGD NIEUWS AGENDA HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 20 APRIL 1940. ZEVENDE BLAD, PAGINA 2. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE ARNHEM DUITSCHE BOMMEN. WERPER IN ZU1D-LIMBURG GEDAALD BRIEFWISSELING Postvluchten Holland-lndië FLANELLEN SPORTBROEKEN Oude heer bedrijven ONDERWIJS EN KERK FAMILIEBERICHTEN 1 en zijn huishoudster overleden AMBTENAAR VAN HET O.M. BIJ. DE KANTONGERECHTEN. Gemeentelijke diensten en ingeschakeld OFFICIEELS BERICHTEN uit de Staatscourant Arrestant op Amsterdamsch station weggeloopen BIJEENKOMSTEN, LEZINGEN, ENZ. Opsporing van minderjarige verzocht Van de vijf inzittenden één gewond GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN. 1 in de De sirenes loeiden. kolendampvergiftiging te Zon en Westreenianum, in 115452.) (Tel. uur. het DE HAAN Pur ds. W. H. den PRINSSTRAAT 35 Thuisreis: „Nandoe”, Alexandrië. „Wielewaal”, Rangoon. (Deze toestel len worden resp. heden en 23 dezer te Napels verwacht.) De schuilkelders binnenstad. Kinder- u. OAKS VOOR DAMES EN HEEREN Bij Kon. besluit is benoemd tot ambtenaar van het openbare ministe rie bij de kantongerechten in het ar- rondissement-’s Gravenhage mr. J. D. Lulofs, waarnemend ambtenaar van het O.M. bij kantongerechten in het arrondissement-Almelo. weer- kijkje Uitloting. Gent 1896, 2 pCt, (uitloting van 10 April 1940.) Van de aan ons opgegeven num mers is niets uitgeloot. DE BOTSING TUSSCHEN TWEE GOEDERENTREINEN. De Nederlandsche Spoorwegen ma ken bekend, dat het verkeer over de lijn den BoschLage Zwaluwe is her steld, terwijl tusschen den Bosch en Utrecht weer normaal electrisch wordt gereden. Voorts wordt vanmid dag verwacht, dat de versperring in de richting Tilburg en Boxtel over en kel spoor weldra zou zijn hersteld. PRINSES JULIANA BIJ HET ALGEMEEN STEUNCOMITÉ 1939. H.K.H. Prinses Juliana heeft heden ochtend de vergadering van het dage- lijksch bestuur van het Algemeen Steuncomité 1939 bij gewoond. E.H.B.O.-oefening. In het kader van de oefening vond in overleg met het hoofd luchtbescher ming en het sectorbestuur een meer uit gebreide geneeskundige oefening plaats in sector 4b (Laakkwartier en Spoor- wijk). E.H.B.O.’ers van de verschillende organisaties te dezer stede verzorgden de gewonden in zeven wijken. Na een selectie werd een aantal gewonden ver voerd met behulp van ziekendragers uit de wijk naar het hulpziekenhuis, ingericht op het terrein van het Slacht huis, terwijl zij, die geen ziekenhuisver- pleging noodig hadden, werden ver zorgd in de hoofdverbandplaats onder gebracht in het wijkgebouw aan het Ingenhouszplein 1. Het transport geschiedde met hulp- ziekenauto’s, waarbij ook postauto’s, die in dienst stonden van den geneeskundi gen dienst. Dit was mogelijk, dank zij de overeenkomst tusschen den directeur van den geneeskundigen dienst en den directeur-generaal der P.T.T., inzak? het gewonden- en ziekentransport in oorlogstijd, waardoor men hoopt een Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantonge rechten in het arrondissement ’s-Gra- venhage, mr. J. D. Lulofs, waar nemend ambtenaar van het open baar ministerie bij kantongerechten in het arrondissement Almelo; Utrecht: mr. I. H. van de Roemer, waar nemend ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Utrecht; Roer mond: mr. P. J. M. Pluijmaekers, waarnemend ambtenaar van het open baar ministerie bij de kantongerech ten in ’t arrondissement Zwolle Am sterdam: mr. G. W. F. van der Valk Bouman, waarnemend ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten in het arrondissement Haarlem; Maastricht: mr. Th. J. A. W. Dreesmann, waarnemend ambte naar van het openbaar ministerie bij kantongerechten in het arrondissement Middelburg. R. W. 8. Het lot is waardeloos tenzij iet is afgestempeld. S. D. We kunnen u over de betrouw- oaarheid van deze onderneming niet in lichten. A. v. d. P. Op uw lot viel geen prijs Mej. R. De scheiding van tafel en bed wordt voor onbepaalden tijd uitge sproken en ontbindt het huwelijk niet U blijft dus den naarn van uw man dragen. Wanneer deze scheiding vijf jaar heeft stand gehouden zonder verzoening der echtgenooten. staat het aan ieder hunner vrij de andere partij in rechte op te roe pen en te eischen dat het huwelijk wordt ontbonden Die eisch zal echter terstond worden ontzegd, wanneer de verzoenende partij, na drie malen van maand tot maand in rechte te zijn opgeroepen, niet verschijnt, of opkomende, zich tegen den eisch verzet of eindelijk van hare zijde verklaart, zich met de wederpartij te willen verzoenen. Mej. E. S. Neen, naturalisatie is noo dig. C. J. E. Wij kunnen u geen adressen verstrekken. P. J. G. Haagsche Vrouwelijke Vrij willige Hulp, Kerkplein 3. A. L. v. H. U krijgt bericht zoodra het is uitgeloot J, H. Uw loten zijn nog niet uitge loot O. A U moet alles precies opgeven. Abonné. Uw vragen vereischen ee.ii- ge nadere toelichting. Komt u eens ?p een der spreekuren van onzen rechts kundigen adviseur: Maandag, Woensdag of Vrijdag 2J tot uur namiddags Apotheken. Voor spoedeischende hulp zijn van he denavond 20 April 8 uur tot 27 April, ’s morgens 8 uur de volgende apotheken geopend: Bezuidenhout 131, Adama, tel. 770366; Denneweg 1, Vigelius, tel. 110649: Huy- gensplein 3, van Beest, tel. 110907; Vail- lantlaan 157. Davo-apotheek, tel 332487; Zoutmanstraat 55, Vechtmann en v. Eeden, tel 392218; Ruychrocklaan 60, Oorthuys. tel 774122; Regentesselaan 105, Wakkie, tel 333083; Laan van Meerdervoort 862, Branderhorst, tel. 339093; Distelvinken plein 6. Nieboer-apotheek, tel. 331667; lep- laan 110, Nuysink, tel. 335226; Statenlaan 40, van Greuningen, tel. 551343; Haven kade 3a, Speltie, tel. 550252; Lorentzplein 58. Lorentz-apotheek, tel. 119631; Kon. Wil- helminalaan 471c. Lakke, tel. 720275. Bulten deze dienstregeling vallen de volgende apotheken: Altijd geopend de apotheek van dr J Blomberg, Spui 113a, tel. 180123*; de apotheek van de firma Duymaer v. Twist Spui 237. tel. 111175; de Koedoe-apotheek, Antonie Duyckstraat 112, tel 554850; en d< apotheek „de Koedoe", Parkweg 30 te Voorburg. De apotheek te Wassenaar „de Burcht’ (apotheker Gomperts), Joh de Wittstraat no. 9, tel. 717877, is morgen geopend. Brand aan den Zuid-Binnensingel Allereerst brachten wij hedenmiddag een bezoek aan den Zuid-Binnensingel 21 (Huis van Barmhartigheid), waar verondersteld werd, dat een brand was uitgebroken. Met vlagsignalen werden de twee wijkspuiten gewaarschuwd. Binnen zeer korten tijd waren de manschappen met hun spuiten aanwezig. Voor zoover wij konden nagaan had de oefening hier een vlot verloop. Vervolgens hebben wij een bezoek gebracht aan het hofje in de Hanne- manstraat. Hier warén enkele onbe woonde huisjes in brand gestoken, het geen aan de oefening meer een reëel karakter gaf. Allereerst rukte uit het brandweerwagentje van het blok, be diend door 4 vrouwelijke spuitgasten, die als proef ditmaal gekleed waren in overalls met rubberlaarzen en Zuid- vesters. De blokspuit gestationneerd in de broodfabriek der firma Hus, was in en kele minuten ter plaatse Niettegen staande het feit, dat de dames 100 me ter slang moesten uitleggen om het brandende huis te bereiken, werd in record-tijd water gegeven. Achtereen volgens kwamen de wijkmotorspuit en de gemeentelijke sectorspuit in actie, bovendien werden nog de opruimings dienst en de eerste hulpdienst te werk gesteld. De ordedienst zorgde voor de afzet ting. Ook hier had de oefening een vlot verloop. Op het terrein van den brand gaven de burgemeester mr. S. J. R. de Monchy, de hoofdcommissaris van politie, de heer N. G. v. d. Mey en commissaris Rieken blijk van hun belangstelling. Vanmiddag begaf- zich een rijksveld- wachter met twee mannen, die een paar dagen hechtenis moeten onder gaan en daarvoor naar de gevangenis te Utrecht zouden worden overge bracht, omdat in de hoofdstad geen plaats meer voor hen is, naar het Ce’ntraal Station te Amsterdam. De mannen, die slechts een lichte straf hebben te ondergaan voor een gering vergrijp, liepen rustig met den veld wachter mee. Op het perron gekomen, bedacht een hunner zich; blijkbaar vond hij het mooie weer te verlokkend en wilde hij liever op regenachtige dagen wachten om zijn straf uit te zitten. Plotseling was hij spoorloos de volte van reizigers verdwenen. Roxy-theater. (Tel. 112492.) „Union Pa- cific" met Joel Mc Crea. (Eng.) „De vlucht der verlorenen" met Chester Morris. (Eng.) 2 u. en 8 u. (B. 18 j.) Seinpost-theater. (Tel 553718.) „De dans des doods” met Hertha Teller. (Duitsch) „De reddende Engel” met Hilde Krahl. (Duitsch.) 8.15 u. Behalve heden, en Maandagavond. (B. 18 j.) Zondag en Woensdag matinee 2.15 u. „De reddende Engel”. (Elk. leeft.) f idio-theater. (Tel. 111572.) „De dag van morgen" met Irene Dunne en Charles Boyer. (Eng.) 2.30 u., 7 u. en 9 15 u. (B. 18 j.) Zondagm. 12 u Cin. Volksuniver. siteit „De zwarte extase”. (B 14 j.) Thalia-theater. (Tel. 111675.) „5000.000 zoeken een erfgenaam” met Heinz Rühmann. (Duitsch.) „Het schip der vervloeking” met Warner Baxter. (Eng.) Eiken dag doorl. voorstelling van 2—11 u. (B 14 j.) Zondag matinée 1 u (Elk. leeft.) West-End-theater. (Tel 333800.) „Levens- dans” met Bette Davis en George Brent (Eng.) 2.15 u. en 8.15 u. (B. 18 j.) Donderdagmiddag heeft de synode in haar comité-zitting behalve ds. Goossens ook gehoord ds. P. J. Lambooy, miss- predikant op Midden-Soemba, met verlof hier te lande den heer T. v. Dijk, alhier, oud-schoolopziener op Soemba, alsmede een drietal deputaten van deze zending n.l. den voorzitter, ds. N. Postema, te Veendam, ds. J. H. Broek Roelofs, te Vroomshoop en ds. J. H. Lammertsma, te Appingedam, tot voor kort zendende kerk voor Soemba. De synode is gistermiddag uiteengegaan en vangt a s. Maandagavond haar zittin gen weer aan. Volgende week zal dan aan de orde komen het rapport over de zaak- Drachten. In de Geref. kerk van Drachten zijn sinds enkele jaren groote moeilijk heden, welke in de mindere vergaderin gen niet konden worden afgedaan. HEDENAVOND. Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. (Tel. 116306.) Onderwerp; „Lentester- renhemel”. 8.15 u Kon. Schouwburg. (Tel. 116270.) „Toontje heeft een paard geteekend!” 8.15 u. Geb. v. K. en W. (Tel. 115630.) „Die Zau- berfiöte”. 8 u. Diiigeniia. (Tel. 117647.) Radio-Stars-Ca- baret o 1. v. Bob Scholte. 8.15 u. Haagsche Kunstkring. (Tel. 110247.) Dans en voordrachtavond Lien Jaldati. 8.15 u. Scala. (Tel. 117714.) Bouwmeester schouw spel „Jolijt”. 8 u. Positie der vliegtuigen op 19 April. Uitreis: „Gier”, Rangoon. „Emoe”, Alexandrië. (Deze vliegtui gen worden onderscheidenlijk 21 en 24 April te Batavia verwacht.) Het hart van de organisatie. Het hart van het geheele luchtbe schermingsapparaat klopte in den Centralen Commando-post. Even voor den aanvang van de oefening kwamen wij er een kijkje nemen. Reeds een vorig maal hebben wij over de in richting uitvoerig geschreven. De con structie van het gebouwtje, van waar uit de commando’s worden gegeven, is van dien aard, dat het tegen lucht aanvallen bestand is. Er heerschte weer groote activiteit. Alle telefoontoestellen waren bezet en achtereenvolgens meldden de func- tionnarissen zich na afloop, aan den Centralen post. In tijd van nood zal de burgerij van hier uit ook door mid del van de radio-distributie op de hoogte worden gesteld. Van alle binnenkomende mededee- lingen en uitgaande orders, werd op daarvoor bestemde staten nauwkeurig aanteekening ge.iouden. Aan het eind der oefening zal men hierdoor een vol ledig overzicht hebben, of alle hulp diensten naar behooren hebben ge- functionneerd, mede aan de hand van de rapporten, welke ook hier door de wijkhoofden zullen worden ingeleverd. Even nadat het alarmsignaal klonken had, zijn we even een gaan nemen bij de schuilkelders aan de Jan Hendrikstraat, Buitenhof en Hof weg, waar bewakers waren geposteerd. Aan de Jan Hendrikstraat waren twee van de drie groote kelders geopend. Be langstelling daarvoor was er op dit oogenblik nog niet, evenmin voor den kelder bij het parkeerterrein aan den Hofweg. Wel zagen we eenige personen op het Buitenhof in den schuilkelder af dalen. Publiek was er daar overigens genoeg, doch dit koesterde zich in het zonnetje voor de groote café’s, of om ringde een straatstrijkje, dat op het middenpleintje. naast den schuilkelder stond te spelen. W. L. R. R. RAMBOW f. In den ouderdom van 68 jaar is hier ter stede overleden de heer W. L. R. R. Rambow, Kamerdienaar van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik, Kamerdienaar ter beschikking van H.M. de Konin- gin. De teraardebestelling vindt plaats Dinsdag a.s. te kwart over twee op Nieuw Eik en Duinen. Tentoonstellingen. Gemeentemuseum, Stadhouderslaan 41. Dagelijks geopend van 105 u Zondags van 15 uur Woensdag van 810 uur gesloten. Tentoonstelling van stillevens en bloemen van 30 schilders van heden. „Het oudere stilleven”, (werken van Holland sche 19e eeuwsche schilders uit het bezit van het museum). Museum voor het Onderwijs, Hemsterhuis- straat 2E Geopend van 1.30 tot 4 uur. Zondag 2.30 uur rondgang door afdee- ling volkenkunde. Woensdag 2.30 uur rondgang door de afd. vogels. Kunstzaal Bennewitz, Noordeinde 48 Ten toonstelling van schilderijen en teeke- ningen van Wibbo Hartman. Dagelijks geopend van 105 uur. (Zondags ge sloten) tot en met 4 Mei. Kunstzaal ’t Center. Torenstraat 140. Ten toonstelling van teekeningen en schil derijen van Henk Brokke, Wim Noord- hoek en Enno Brokke. Óp werkdagen geopend van 106 uur tot 3 Mei. Koninklijke Kunstzaal Kleykamp, Oude Scheveningscheweg. Tentoonstelling van schilderijen door Johann Windhorst. Geopend dagelijks van 10 tot 4.30 uur (Zondags van 24 uur) tot 5 Mei. Haagsche Kunstkring, Lange Houtstraat 7. Voorjaarstentoonstelling van werken van Kunstzaal Gebr. Koch, Hoogstraat 7. Ten toonstelling van werken van den Belgi schen kunstschilder Roméo Dumoulin. Geopend tot 4 Mei Kunsthandel Martinus Liernur, Zeestraat 63. Tentoonstelling van werken door den Franschen schilder Fred. Deshayes, Geopend op werkdagen van 106 uur. Verlengd tot en met 27 April. Kunstzaal „Kunst van onzen Tijd”, Prins Mauritsplein 21—22. Tentoonstelling van schilderijen van Ronald Lind- green. Tentoonstelling van werken van Jean Chapchal. Geopend op werkdagen van 105 uur. tot en met 2 Mei. Kunstzaal Tikotin, Nassauplein 6. Ten toonstelling van Japansch cerami-s Geopend van Dinsdag tot en met Vrij dag van 1 tot 5 uur, tot en met 7 Juni. Kunstzaal Bennewitz, Groot Hoefijzerlaan 21, Wassenaar Tentoonstelling van oude kunst. Geopend van 24 uur Zondags van 25 uur tot en met 15 Mei. leden Geopend tot 26 April. BEZIENSWAARDIGHEDEN. Paleis Huis ten Bosch (Oranjezaal). Ge opend op werkdagen van 105 uur (Tijdelijk gesloten). Rijksmuseum H. W. Mesdag, Laan van Meerdervoort 7E Geopend dagelijks van 105 uur Zondags van 15 uur Mauritshuis. Geopend van 105 uur Zon dags van 15 uur (Voorloopig geslo ten). Academie van Beeldende Kunst, Prin- sessegracht 4 Beelden zaal Dagelijks geopend van 94 uur. Dierentuin. Geopend van 96 uur (geslo ten tot 17 Mei). Ridderzaal. Alle,werkdagen geopend van 9.30 tot 4 uur Vredespaleis. Geopend alle werkdagen van 24 uur Volksuniversiteit, Laan van Meerdervoort 49. Geopend van 9.30 tot 4 uur Zater dags van 9.30 tot 12.30 uur Panorama Mesdag, Zeestraat 65B Ge opend op werkdagen van 105 u. Zon* dags van 125 uur. Museum Meermanno Prinsessegracht 30. Geopend eiken Don derdag van 10—3 uur. (Tijdelijk geslo ten. Museum Dr. Bredius, Prinsegracht 6. Ge- opand van 104 uur Zondags van 14 uur. Oranje-Nassau-Museum, Prinsegracht 3. Geopend eiken Woensdag en Zaterdag en den eersten Zondag van elke maand van 1.30 tot 4.30 uur en eiken Vrijdag morgen van 1012.30 uur Ncderlandsch Postmuseum, Kortenaerka- de 11 Geopend eiken dag van 104 uur, behalve Zondags Koninklijke bibliotheek. Lange Voorhout 34 Op werkdagen geopend van 9.30 tot 4 30 uur. Alle avonden (behalve Zater dags) van 7.30 tot 10 uur. Koninklijk Kabinet van munten, pennin gen en gesneden munten, Stadhouders laan 43. Eiken werkdag geopend van 10 tot 4 uur Zondags van 14 uur. Wandel-, vogel- en dierenpark „Wasse naar”, Rijksstraatweg. Geopend van 9 uur tot zonsondergang. Gevangenpoort. Geopend xan 10—5 Zondags van 15 uur Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer, Parkstraat 38. Inlichtingen verkrijgbaar over de be zienswaardigheden. zoo goed mogelijk vervoer te waarbor gen. Van de P.T.T. waren twee voor zie kentransport ingerichte vrachtauto’s aanwezig. Deze wagens waren bemand met chauffeur en hulp-chauffeur, zoo mede twee leden van het P.T.T.-per- soneel, die een cursus E.H.B.O. had den gevolgd. Zij waren gekleed in wit ten overall met stalen helm en gas maskers. De wagens bevatten vier brancards, twee aan twee bovenaan, eenigszins rechts op een stellage welke verschuifbaar is, .om het transport der gewonden te vergemakkelijken. De P.T.T. beschikt in totaal over 20 van zulke wagens. De twee E.H.B.O.-ers van het P.T.T.-personeel per wa gen werden geadviseerd door vier lede? van de E°rste Hulp brigade. Zondag doorl voorst, van 12 u. af: Cineac, Rex. Casino. Roxy; van 1 u. af: Centrum; van 1.30 u. af: Flora, van 2 u. af: Apollo, Agfa. Capitol, City, Corso, Metropole. Odeon. Passage, Princesse, Rembrandt, Studio, West-End van 6.15 u. af: Amicitia. Geb. de Ruyterstraat 41, 24 April 8.15 uur Cosmische stralen. Verhandeling over de praedestinatie van den mensch door dr. Waki. Vanmiddag heeft het geheele appa raat van den Haagschen luchtbescher mingsdienst zijn paraatheid weer ge toond. Deze luchtbeschermingsoefe- ning in groot formaat sloot aan op de zelfbeschermingsoefening, welke veer tien dagen geleden in de verschillende sectoren werd gehouden. Op den voor grond stond na te gaan, of tusschen de door de overheid getroffen voorzienin gen in tijden van luchtgevaar, aanpas sen aan de maatregelen, welke de bur gerij bij luchtgevaar zelf heeft te nemen. Ingeschakeld waren vanmiddag de gemeentelijke diensten en -bedrij ven. wijkhoofden, vrijwilligers van den ordedienst, de wijkbrandweer. oprui mingsdienst, medische dienst, ordon- nancedienst (waarbij de ordonnancen van het N.J.V.) en de vrijwillige hulp politie van de Haagsche Burgerwacht. Op- 23 plaatsen werd verondersteld, dat branden waren uitgebroken op 14 daarvan werd aangenomen, dat bomin slagen en instortingen hebben plaats gevonden. Naar deze punten rukten o.a. uit de verschillende gemeente diensten en -bedrijven. De hulppolitie van de Haagsche Burgerwacht ver leende, waar noodig. hier assistentie. Klokslag half 4 loeiden de sirenes over de geheele stad, waarmede het be gin van de oefening werd aangegeven. De alarmeering der betrokken hulp diensten geschiedde op dezelfde wijze, zooals deze in de practijk zal geschie* den. Waar brand was uitgebroken, werd door een ordonnance een witte vlag opgestoken. Getracht werd eerst met eigen mid delen het vuur te blusschen. Slaagde men hierin niet, dan werd een blauwe vlag uitgestoken, waarmede werd aan gegeven. dat de assistentie van de blokbrandweer was gewenscht Was ook deze hulp niet voldoende dan werd een roode vlag ontplooid en rukte de wijkspuit naar de bedreigde plaats uit Op de plaatsen waar bominslag werd verondersteld, was een z.g. hoofdleider aanwezig, t.w. een brigadier van poli tie, die in overleg met de ter plaatse dienstdoende functionnarissen, de noo- dige maatregelen trof. Alle openbare schuilgelegenheden waren ter bezichtiging gedurende de oefening voor de burgerij opengesteld. GEMEENTE-OUDERRADEN BIJ HET OPENBAAR LAGER ONDERWIJS. Bij de wet van 22 Mei 1937 is o.m. ook artikel 20 der Lager Onderwijs-wet 1920, betreffende Ouderraden, gewijzigd. In het eerste lid van dat artikel is be paald, dat aan elke openbare lagere school een oudercommissie is verbonden. In het tweede lid is bepaald, dat in een gemeente, waar meer dan één oudercom missie bestaat door den gemeenteraad een ouderraad kan worden ingesteld. Het derde lid zegt, dat de inrichting, de wijze van verkiezing van de leden en de verdere bevoegdheden van de ouder- commissiën en van de ouderraden ge regeld worden bij algemeenen maatregel van bestuur Het Koninklijk besluit, dat dien alge meenen maatregel bevat, is op 24 Octo ber 1938 verschenen. Het bestuv van den Ned. Ouderraad voor het openbaar lager onderwijs heeft zich beijverd, de ouderraden in het lande lijk verband cp te nemen en slaagde daarin tot nu zeer goed. Teneinde de nieuwe, nu wettelijke, ouderraden ook in het organisatorisch verband medezeggenschap te geven, wordt op 4 Me a.s in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een algemeen? vergadering van ver tegenwoordigers van de ouderraden ge houden, zocwel van de reeds aangesloten als van de overige ouderraden. In deze vergadering zal o.m. een be langrijke wijziging van het algemeene reglement van den Nëd. Ouderraad voor het openbaar lager onderwijs, noodig ge worden dooi de bovenvermelde wetswij zigingen. aan de orde komen, alsmede de vorming van een nieuw bestuur. Het ligt voorts in de bedoeling, om, indien d? tijd het toelaat, een inleiding te doen houden door den secretaris over de nieuwe taak van oudercommissies en de taak van de ouderraden. geeft de directie de- Cinematografische Volksuniversiteit aanleiding, deze film ook morgen Zondag 21 dezer, te vertoo- nen in het Studio-theater aan de Ket- tingstraat, des morgens te twaalf uur precies. De commissaris van politie, chef van het bureau kinderpolitie te Am sterdam, verzoekt namens de ouders de opsporing van Bernardus Francis- cus ter Linden, oud 20 jaar, die sinds 16 dezer wordt vermist. Signalement: lang pl.m.1.80 m.: flink postuur, donkerblond haar, blau we oogen, puistje op linkerwang, gekleed in blauw-grijs colbertcostuum, twarte lage schoenen. Hij is zenuwpatiënt. Gevreesd wordt, dat hem een ongeluk is overkomen. ZONDAG 21 APRIL. Kon. Schouwburg. (Tel. 116270.) „Toontje heeft een paard geteekend!”. 2 u. „In een smal straatje”. 8.15 u. Geb. v. K. en W. (Tel. 115630.) operette „Doornroosje”. 2.15 „Lohengrin”. 8 u. Dierentuin. (Tel. 117373.) Matinée Peter Kreuder met zijn solisten. 2 u. iligemia. (Tel. 117647.) Chopin-matinée Orioff. 2 30 u. Voordrachtavond Jac. v. Elsacker. 8 u. Scala. (Tel. 117714.) Bouwmeester schouw spel „Jolijt”. 2 u. en 8 u. In een woning aan de Vijverlaan te Arnhem heeft zich een geval van ko lendampvergiftiging voor gedaan, dat twee menschen het leven heeft gekost. Buren van den zeventigjarigen heer H. M. kwamen gisteravond aan diens woning, omdat zij den ouden heer en diens 70-jarige huishoudster, mej. J. te W., sedert Woensdag niet hadden gezien. Daar zij vermoedden, dat er iets niet in orde was, werd de politie gewaarschuwd. Men vond de beide menschen dood in de woning. Het stoffelijk overschot "werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat men hier met een ge val van doen had. lytechnische school), sector Vila: Laan Copes van Cattenburch la (po litiebureau), sector Vllb Benoorden- houtscheweg 7 (A.P.C.), sector Villa Duinstraat (politiebureau), sector VIHbPluvierstraat 400 (openbare school) en sector IX Gevers-Deynoot- weg (politiebureau). Aan de sectoren Ha, VIb en Vila bestond de bemanning van de sector spuit uit leden van de Haagsche Bur gerwacht. In totaal waren bij deze oefening 3 sectorspuiten, 30 wijkspuiten en 23 blokspuiten en van de Gemeentedien sten en bedrijven de Gesneentelijke Telefoondienst, Gemeentewerken, het Gemeentelijk Gasbedrijf, het Gemeen telijk Electrisch Bedrijf, de Duinwa terleiding en de Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheidsdienst. Verondersteld werd, dat op de plaatsen, waar zich bominslagen zou den hebben voorgedaan, geen gas werd gebruikt, zoodat de Gemeentelijke Reinigingsdienst en de Gemeente-Apo- theek niet behoefden te worden inge schakeld. De H.T.M. was evenmin in geschakeld. Bioscopen Van 19 April t./m. 25 April. Amicitia-theater. (Tel. 112817.) „Het meisje van Parijs” met Lily Pons. (En- gelsch.) „De pionier van Kentucky” met George O'brien. (Eng.) 2.15 u. en 8.15 u. (B 14 j.) Zondag kindermatinée 1 u 2 45 u. en 9.30 u. „Een meisje uit duizend" met Sonja Henie. Apcllo-theaier. (Tel. 117260.) „Metropo- litain" met Ginette Leclerc en Albert Prejean (Fransch.) 2.30 u„ 6.45 u. en 9 u. (B. 18 j.) Asia-theater. (Tel. 116200.) „De ster van Rio” met La Jana en Gustav Diessl. (Duitsch.) 2.30 u. en 8.15 u. (B. 18 j.) Capitol-theaier. (Tel. 334040.) „De hond van de Baskervilles” met Richard Greene (Eng.) „My lucky star” met Sonja Henie. (Eng.) 2.15 u. en 8.15 u. (B. 14 j.) Zondagm. 12 u. „De graaf van Monte Christo” met Robert Donat. (Elk leeft.) Casino-theater. (Tel. 111486.) „Cassidy on der de boeven" met William Boyd. (En- gelsch.) „Het duivelspaard” met Frankie Darro. (Eng.) 2 u. en 8.15 u. Zaterdag doorl. van 2 u. af. (B. 14 j.) Centrum-theater. (Tel. 115478.) „Tusschen twee oceanen” met Frances Dee. (Eng.) „Het mysterie van de zwarte kat” met Ricardo Cortez. (Eng.) 2.15 u. en 8.15 u. Zaterdag doorl. van 7 u. af. (B. 14 j.) Cineac. (Tel. 115452.) „Actualiteiten Dor voorst, van 9.30 tot 24 u. (Elk. leeft.) City-theater. (Tel. 115700.) „Ergens in Nederland” met Lily Bouwmeester en Jan de Hartog. (Ned.) 2.15 u. en 8.15 u. (B. 13 j.) Corso-theater. (Tel. 115837.) „De wild zang” met Deanna Durbin. (Eng.) Vier mannen en een gelofte" met Lo retta Young. (Eng.) 2 u. en 8.15 u. (B. 18 i Flora-theater. (Tel. 180205.) „De terug keer van dr. X" met Humphrey Bo gart. (Eng.) „Donker Londen” met Emlyn Williams. (Eng.) 2.30 u. en 8 u. Zaterdag doorl. van 6.30 u. af. (B. 18 j.) Metropole-theater. (Tel. 392244.) „Notre dame van de sloppen” met Francois Ro zet en Odette Joyeux. (Fr.) 2.15 u. en 8.15 u. (B. 18 j.) Odeon-theater. (Tel. 117740.) „Mr. Smith gaat naar Washington” met James Ste wart en Jean Arthur. 2.15 u. en 8.15 u. Olympia-iheater. (Tel. 330814.) „La béte humaine" met Simone Simon. (Fr.) London melody” met Anna Neagle. (Eng.) 2 u en 8 u. (B. 18 j.) Passage-lheater. (Tel. 117370) „Ninotchka” met Greta Garbo en Melvyn Douglas. (Eng.) 2.30 u en 8 15 u. (B. 18 j.) Princesse-theater. (Tel. 116377.) „De laatste kus" met Bette Davis en George Brent. <Eng2.30 en 8.15 u. (B. 14 j.) Rembrandt-theater. (Tel. 118430 „Leven in de ’trouwerij” met George Formby (Eng .De roos van Rio Grande” met Movita (Eng.) 2 u. en 8.15 u. (B 14 j.) •x- heater. (Tel 115569.) „Petrified Fo rest’ (Vlammende harte 1 met Bette Davis en Leslie Hóward. (Eng.) 10—24 uur Hoofdi'ilm: 10.25, 12.10, 1 55, 3.40, 5 25. 7.10, 8.55 en 1C.40 u. (B. 14 j.) De Regeeringspersdienst meldt: Hedenochtend is een Duitsche bom menwerper in Zuid-Limburg over onze grens gekomen. Het vliegtuig is door een batterij van den grond af bescho ten. Dit vliegtuig heeft bij Vliek aan den straatweg van Sittard naar Maastricht een noodlanding moeten maken. In onderzoek is nog de vraag, of het vliegtuig getroffen werd door de Nederlandsche afweerbatterij, of dat het reeds beschadigd was in een luchtgevecht buiten de Nederlandsche grenzen gevoerd. Van de vijf inzittenden is er één gewond. MAANDAG 22 APRIL. Zeiss-Pianeiarium „Haagsche Courant”. (Tel. 116306.) Onderwerp: „Lentester- renhemel”. 8.15 u. Duinoordkerk. Concert door „Die Haghe Sanghers” o. 1. v Jos Vfanken, m. m. van Ankie van Wickevoort Crommelin, sopraan en Mattheus Keulemans, orgel. 8.15 u. Kon. Schouwburg. (Tel. 116270.) „Chro- nique scandaleuse”. 8.15 u. Dierentuin. (Tel. 117373.) „Don Pas quale” 8.15 u. Diiigeniia. (Tel. 117647.) Piano-avond Hen riette Bosmans. 8 u. Scala. (Tel. 117714.) Bouwmeester schouw spel „Jolijt”. 8 u. Klokke half 4 werden de sirenes in werking gest ïld. Dit was voor ons het sein, om ons in verschillende sec toren van den gang van zaken op de hoogte te gaan stellen. Ondanks het angstaanjagend ge loei, behoefde gelukkig van een wer kelijke ongerustheid nog geen sprake te zijn. In de verschillende wijken heerschte onder de vrijwilligers, deel uitmakende van den luchtbeschermingsdienst, groote bedrijvigheid. De Generale Synode der Geref. Kerken, die deze week te Sneek in voortgezette vergadering is bijeengekomen, heeft haar zittingen gelijk aanvankelijk gehoopt werd nog niet kunnen beëindigen, zoodat ook een tweede synode-week zal noodig zijn. De synode heeft verschillende zittingen in comité-generaal gewijd aan de behan deling van de zaak van ds. S. J P. Goos sens. Ds. Goossens is van 1932 tot 1939 werkzaam geweest als miss.predikant op Oost-Soemba en als zoodanig verbonden aan de zendende kerk van Appingedam. Er ontstonden moeilijkheden tusschen hem en de zendende kerk, alsmede de de putaten voor de Soemba-zending, welke er toe hebben geleid, dat ds. Goossens na eerst te zijn geschorst door de classis Ap pingedam op 23 Maart 1939 uit zijn ambt werd ontzet. Daarover is hij bij de Gene rale Synode in beroep gekomen en over zijn zaak is het, dat de synode nu uit spraak doen moet. Van de hand van ds. Goossens is inmiddels een lijvig geschrift verschenen: „Openbare scheurmaking op Soemba. een aanklacht en een verweer De synode benoemde reeds in haar zittin gen van verleden jaar een commissie om over deze zaak te rapporteeren. In deze commissie hebben o.m. zitting de hoog- leeraren prof dr G. Ch. Aalders van Hilversum en prof. dr. S. Greydanus van Kampen. Rapporteur is ds. W. H. den Houting te Huizum. ONDERTROUWD: E. KEDDEMAN en M. TOERING, Ooe. vorden, 18 April. Ir. F. SLOOFF en B. VAN DER VUES, Neder-Hardinxveld. 18 April J W ARRIëNS en J. M. VAN DOOR- NINCK. Diepenveen, 19 April. GETROUWD: Ir. H C. WENT1NCK. Beverwijk en J G. BELLAAR SPRUYT, Apeldoorn. 19 April. J. MUUSSES en T merend, 19 April. BEVALLEN: van een dochter; mevr. VAN SON g"b de Kerf, Hulst, 19 April van een dochter: mevr FESTEN. reb Mol. Groningen. 18 April van een dochter: mevr. HI.JVOEI ?eb van Eupen. Berg en Dal. April. van een zoon: mevr. KOERS, geb. van Kempen, Eibergen, 18 April. Het brandweermateriaal. Bij deze oefening waren alle sector bureaux met groot brandweermate riaal bezet,, te weten Sector Ia: Prinsestraat. (politiebu reau), sector Ilavan der Venne- straat (politiebureau), sector Ilb Hulshors^straat (Reinigingspost), sec tor IIIWilhelminastraat (politiebu reau), sector IVa Rijswijkscheweg (politiebureau), sector IVbPasteur- straat 305 (school), sector V Louise- Henriëttestraat (politiebureau), sector Vla: Archimedesstraat (politiebureau), sector VIb: Sneeuwbalstraat 137a (Po-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 26