De ongewenschte vreemdelingen Kwaliteit gaat boven kwantiteit, dus prefereer boven alles F o ii fabriek Ongeluk in een De oorlog ter zee den Maatregelen in verschillende landen Ontploffing in een munitiefabriek Spoorwegramp in staat New York Het Duitsche leger- bericht Fransche legerberichten Spionnage affaire in Zwitserland De verjaardag van Hitler 6. BLOM EERSTE BLAD, PAGINA 2 DUITSCHLAND. Britsche torpedojager beschadigd ZWITSERLAND. FINLAND. IERLAND. IRAK. BELGIE. ZUID-SLAVIE. JAPAN. ENGELAND. VEREENIGDE STATEN. FRANKRIJK. TURKIJE. Zie verder le blad, pog. Huldiging van opvarenden van de „Hardy” Departementssecretaris gearresteerd Ontploffingen aan de Zweedsche Westkust Drie en dertig dooden en 50 gewonden LORD LOTHIAN OVER HET VREDESDOEL. De Britsche verliezen in Noorwegen De Kamer steunt Reynaud Belangstelling voor de Noorsche en Deensche schepen Japansche visschersvaartuigen in beslag genomen TTAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 20 APRIL 1940, Redevoering van rijksminister Göbbels E GEVOLGEN VAN OEN OORLOG. Pi J - RECLAMES. de Duitsche 87.50 42.— 128- GEARRESTEERD. STOYADINOWITSJ Vijf Stoyadinowitsj. Een ♦5 CIGARETTES VIRGINIA De Britsche admiraliteit deelt mede Doordat bij een vijandelijken luchtaan val van eenige dagen geleden een bom vlak naast de „Eclipse” viel, werd het schip beschadigd, doch het is thans be houden in zijn basis. De „Eclipse” is een torpedobootjager van 1375 ton. Britsche duikboot terug uit Scandinavische wateren. De Engelsch onderzeeër „Snapper” is gisteren in een haven aan de Oost kust van Engeland aangekomen na ’t tot zinken brengen van tenminste vier Duitsche transport- en voorraadsche- pen. Het schip had een viertal Duit- schers, waaronder een kapitein, aan boord, die uit zee waren gered. DUURTETOESLAG VOOR STAATS AMBTENAREN. De regeering heeft gistermiddag onder voorzitterschap van minister president Pierlot vergaderd. De raad heeft de kwestie van het verleenen van een duurtetoeslag aan BETREKKINGEN MET DENEMARKEN VERBROKEN. De regeering heeft een decreet uit gevaardigd, waarbij alle betrekkingen met Denemarken ten gevolge van de Duitsche invasie, worden gestaakt. Het handelsverkeer met Denemarken zal voortaan verboden zijn. alle staatsambtenaren besproken. In beginsel is deze aangelegenheid goed gekeurd. gedrag” bij het verleenen van hulp tijdens de rampspoedige aardbevingen in het gebied van Erzincan in Decem ber van het vorige jaar. Hess spreekt voor de radio. Ter gelegenheid van Hitler’s verjaar, dag heeft minister Hess zich over de radio tot de Duitsche jeugd gewend. Na dezen oorlog, zoo verklaarde hij o.a, zal Duitschland weder koloniën bezit ten en de geheele wereld zal voor jullie openstaan. Het Ifegercommando te Bern heeft bekend gemaakt, dat er een sensatio- neele spionnage-affaire ontdekt is ten nadeele van een buitenlandsche mo gendheid voor een andere vreemde natie. De Zwitsersche defensie is er niet bij betrokken. Luitenantkolonel Hans Trueb, secre taris van de juridische afdeeling van het federale militaire departement, evenals verscheiden burgerpersonen zijn in verband hiermede gearresteerd. Trueb heeft reeds bekend. Het com muniqué ontkent, dat de geruchten, als zouden hooge officieren erbij be trokken zijn, eenigen grond van waar heid hebben. TOESPRAAK VAN CHURCHILL. De overlevenden van den bij den eer sten aanval op Narvik aan den grond geloopen Britschen torpedojager Har dy, die daar aan wal zijn gegaan, zou den volgens Reuter 120 matrozen van een Duitschen oorlogsbodem gevangen genomen en aan de Noren uitgeleverd hebben. De naar Engeland teruggekeerde overlevenden van de Hardy zijn met de bemanning van den beschadigden tor pedojager Eclipse te Londen aange komen, waar zij door minister Churchill werden toegesproken. On danks hevigen regenval was een groote menigte opgekomen, die de zeelieden geestdriftig toejuichte. In zijn toespraak zei Churchill o.m.: „De harde taak der flottieljes torpedo jagers heeft veel bijgedragen tot het verzekeren der veiligheid van het land sedert het uitbreken van den oorlog. De dappere commandant van de Har dy, kapitein Warburton Lee, die de verantwoordelijkheid op zich had ge nomen voor den koenen aanval op den vijand te Narvik, moest dit besluit met zijn leven betalen. Maar ofschoon De Britsche ambassadeur, lord Lo thian, heeft gisteren in de kamer van koophandel te St. Louis (Missouri) ge sproken over den vrede, waarvoor de geallieerden strijden. Hij zeide, dat de geallieerden tenslotte zullen overwin nen, doch misschien niet, voordat de wereld anders is gewoorden. dan dat zij thans is. De geallieerden strijden, omdat zij overtuigd zijn, dat een over winning van de nationaalsocialisten en zelfs een overeenstemming met de na tionaalsocialisten het einde zou betee- kenen van de waarden, welke zijn op gebouwd door Christendom en Wester- sche beschaving. Zij strijden voor vei ligheid en niet voor het verbreken van de eenheid van het Duitsche volk. Aan het einde van den oorlog moet het overwicht liggen in de handen van de vrije volken en niet in die van de dic tatoren.” CHIEF WHIP - - -s. „Rio de Janeiro” werd door „Orzel” tot zinken gebracht. Officieel wordt bekend gemaakt, dat het Duitsche transportschip „Rio de Janeiro” tot zinken is gebracht door de Poolsche duikboot „Orzel”, die na het uitbreken van den oorlog uit Gdin- de schepen te verzekeren op hun terug— gen ontsnapte. Canadeesch scheepsbouw- programma. De regeering van Canada heeft, naar de minister voor het transportwezen, Howe, heeft medegedeeld, een scheeps- bouwprogramma voor den oorlogstijd opgesteld, dat 50 millioen dollar omvat. Tengevolge van een spoorwegramp bij Little Falls (New York) zijn min stens 25 personen gedood en 100 ge wond. De locomotief en 6 wagons lie pen in een bocht uit de rails, terwijl 9 andere wagens op de rails bleven staan. De locomotief sloeg te pletter en explodeerde. Het personeel, dat zich in de locomotief bevond, werd onmid- dellijk gedood. In gezaghebbende kringen te Londen heeft men er heden op gewezen, dat de Duitschers beweerd hebben se dert 16 Maart 9 slagschepen, 3 slag kruisers, 2 vliegkampschepen, 7 zware en 6 lichte kruisers, 14 torpedojagers, 8 duikbooten en 1 transportschip hetzij tot zinken gebracht of buiten gevecht gesteld te hebben. De waarheid is, zoo wordt nogmaals verklaard, dat Enge land sedert het uitbreken der vijande lijkheden in Scandinavië slechts 4 tor pedojagers en 1 duikboot verloren heeft, terwijl, zooals gemeld, 1 torpedo jager, de „Eclipse”, averij heeft ge kregen. Geen officieele feestelijk, heden Het Duitsche nieuwsbureau meldt: Dit jaar is afgezien van officieele fees telijkheden en ontvangsten ter gelegen, heid van den verjaardag van Hitler. De Führer heeft den dag doorgebracht met enkele zijner intiemste politieke en militaire medewerkers in de rijkskan- selarij te Berlijn. In den loop van den ochtend nam hij de gelukwenschen in ontvangst van de opperbevelhebbers van de drie deelen der weermacht en van de ministers, rijksleiders en gouw leiders. Sedert den vroegen morgen stonden voor de rijkskanselarij vele duizenden menschen, die in spreek koren en liederen den Führer hulde brachten. Steeds opnieuw weerklonken het Deutschland- en het Horst Wessel- lied, alsmede het lied „Wir fahren gegen Engeland”. De geestdrift steeg ten top, toen Hitler tegen half 12, in het veldgrijs gekleed, op het balkon der rijkskanselarij verscheen. Van alle huizen wapperen groote en kleine hakenkruisvlaggen. Vanmorgen in de vroegte hebben schoolkinderen uit alle stadsdeelen van Berlijn een bloemenhulde aan Hitler gebracht. De weermacht betuigt trouw aan Hitler. De opperbevelhebbers van het leger, marine en de luchtmacht hebben ter gelegenheid van Hitler’s verjaardag ieder een dagorder gepubliceerd, waann trouw aan den Führer betuigd wordt Het opperbevel van weermacht deelt mede In het Westen levendig» activiteit van verkenningsafdeelingen. Door het optreden van eigen verkenningsafdee lingen en stoottroepen in het grensge bied ten Westen van Merzig, ten Zuid westen van Sparbrücken, en ten Zui den van Zweibrücken, gelukte het, den vijand aanzienlijke verliezen toe te brengen en een aantal gevangenen te maken en wapens en materiaal buit te maken. Aanvallen van vijandelijke verkenners ten Zuidwesten van Saar- brücken en ten Zuiden van Zwei brücken werden met verliezen voor den vijand afgeslagen. Een vijandelijk vliegtuig, dat in het Westelijk grensge bied door eigen jagers werd onder schept, onttrok zich aan een gevecht door Belgisch grondgebied binnen te vliegen. Een eigen vliegtuig wordt ver mist. HONGERSTAKERS ETEN WEER. Vijf leden van het lersche republi- keinsche leger, die in hongerstaking waren gegaan en opgenomen waren in het militaire hospitaal te Dublin, heb ben de „staking” opgeheven. Zij hadden geweigerd te eten als protest omdat de regeering hen niet als politieke gevan genen wilde behandelen. Twee andere hongerstakers zijn overleden. Turkije zal een aantal Duit schers uitwijzen. De Turksche autoriteiten doen nauw gezet onderzoek naar het optreden van in Turkije wonende vreemdelingen, zoo meldt een telegram uit Ankara. De recherche te Istanboel heeft een lijst aangelegd met de namen van onge wenschte vreemdelingen, die aanbevo len worden voor uitwijzing. Er zouden 60 Duitschers op deze lijst voorkomen. De minister van binnenlandsche zaken moet nog een beslissing over de uitwij zing nemen. Vreemdelingen, die kort geleden in het land zijn gekomen, wor den nauwkeurig gecontroleerd. Het Turksche departement van opvoeding heeft verboden leerlingen van vreemde nationaliteit toe te laten tot Turksche scholen zonder machtiging van het de partement reis, mits zij naar geallieerde havens gingen, zonder onderweg neutrale havens aan te loopen. De Deensche scheepvaartcommissie in Amerika heeft het Britsche verzoek, Deensche schepen onder geallieerde vlag te brengen om te voorkomen, dat zij als vijandelijke schepen door de ge allieerden in beslag worden genomen, van de hand gewezen. de Hardy zonk, hebt gij niet geaarzeld met het geweer in de hand den strijd aan den wal voort te zetten en aldus het bewijs geleverd dat Groot Brittan- nië’s zeemacht zoowel te water als te land strijdvaardig is. Gij zijt de voorhoede van de legers, die wij en onze Fransche geallieerden zullen uit zenden om dezen zomer den Noorschen bodem te zuiveren van de bezoedeling door de nazi-tirannie”. VRIJWILLIGERS VOOR DEN AANLEG VAN VERDEDIGINGSWERKEN OPGEROEPEN. In een oproep van den bondsraad worden alle mannen van 41 tot 58 jaar, die niet dienstplichtig zijn en die ook nog niet ingedeeld zijn bij de hulpdiensten, uitgenoodigd, zich vrijwillig ter beschikking van het land te stellen om in de hulpdiensten mede te werken tot de verdediging des lands. GRATIE VOOR DAPPERE GEVANGENEN. De Turksche regeering heeft beslo ten gratie te verleenen aan 241 gevangenen wegens hun „heldhaftig VIJF DOODEN EN 13 GEWONDEN. Officieel wordt medegedeeld, dat zich vanochtend in een munitiefabriek in het Noorden van Londen een ont ploffing heeft voorgedaan. Vijf man werden gedood en 13 gewond. De Kamer heeft gisteren met alge- meene stemmen haar vertrouwen in de regeering uitgesproken na het debat in geheime zitting over de oorlogvoering De stemming is in openbare Zitting gehouden. Het eerste deel van de motie, „de Kamer brengt een erkentelijken groet aan de geallieerde strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht en aan het heldhaftige Noorsche volk”, werd bij handopsteken met algemeene stemmen aangenomen. Bij het tweede deel, „de Kamer keurt de verklaringen der re geering goed en vertrouwt, dat zij tot Duitschland doet pogingen om de ge allieerden te verhinderen gebruik te maken van de thans in Amerikaansche havens liggende Noorsche schepen. In opdracht van Berlijn heeft de Duitsche consul geschreven aan de Noorsche scheepvaartagenten in de Vereenigde Staten met het verzoek hem de namen mede te deelen van de schepen, welke in Califomische havens liggen. Tevens heeft hij gevraagd deze schepen in neu trale havens te laten liggen tot het einde van den strijd in Scandinavië. De scheepvaartagenten hebben geen com mentaar geleverd, maar er is op ge wezen, dat zij geen wettige reden ken nen om de gevraagde inlichtingen te verstrekken. De Britsche autoriteiten hebben zich kortgeleden in verbinding gesteld met de Noorsche scheepvaartagenten in de Vereenigde Staten, wien zij aanboden De vroegere minister-president, Stoyadiniwitsj, is te Belgrado gearres teerd na een te zijnen huize gehou den onderzoek. Hij zal geïnterneerd worden in het stadje Rudnik, in de bergen van Midden-Servië. Volgens het Kroatische blad „Dnev- nik”, wordt de vroegere minister-presi dent beschuldigd van hoogverraad. Ook zijn broer, Drabomir Stoyadinowitsj, oud-parlementslid en vroeger directeur van het blad „Vreme”, is gearresteerd. Japansche visschersschepen, welker inhoud varieert tusschen 29 en 98 ton, zijn de laatste dagen ter hoog te van de Posietbaai, door een Rus sisch patrouillevaartuig in beslag ge nomen, terwijl zij in open zee visch- ten. de overwinning de steeds door het parlement goedgekeurde oorlogspolitiek voortzet”, stelde de minister-president de kwestie van vertrouwen. Ook dit deel werd eenstemmig aangenomen. Er werden 504 stemmen uitgebracht. De Kamer komt Donderdag weer bijeen. Het Fransche legerbericht van gis teravond luidt: Levendige plaatselijke botsingen tusschen Fransche en Duit sche verkenners ten Oosten van de Moezel en in de buurt van de Blies. Actie der artillerie in laatstgenoemde streek. Onze jagers hebben slag gele verd met vijandelijke verkenningsvlieg tuigen. Zij hebben een vliegtuig boven onze linies omlaag geschoten en een ander gedwongen stuurloos achter de vijandelijke linies te dalen. Al onze vliegtuigen zijn op hun basis terugge keerd. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: „Activiteit van verkenningsafdeelin gen. Ten Oosten van de Moezel werd een vijandelijke aanval afgeslagen. Onze artillerie heeft in het gebied van Bloes schoten gelost. Te Karingön, aan de Westkust van Zweden, heeft men gisterochtend zes geweldige explosies gehoord. Naar ver luidt is een schip getorpedeerd, maar verdere bijzonderheden zijn nog niet bekend. Voorts is van de eilanden bij Gothen burg bericht ontvangen, dat gistermor gen het gedreun van geschutsvuur ge hoord werd. Later kwam het geluid uit Zuidelijke richting. Daar het zicht zeer slecht was, heeft men nog geen nadere details kunnen vernemen. Volgens som mige berichten zou er bij de Zweedsche kust een zeegevecht geleverd zijn. Na gistermorgen tien uur zijn geen explo sies meer gehoord, meldt „United Press”. De rijksminister van propaganda, dr. Göbbels, heeft gisteren aan den voor avond van den verjaardag van rijks- kanselier Hitler, een redevoering te Berlijn uitgesproken, waarin hij o.a. zeide, dat de Engelsche plutocratie kanslooze pogingen onderneemt het Duitsche volk van zijn leiding te schei den, om het vervolgens des te zeker der te kunnen vernietigen. „De Engel sche plutocraten hebben er, naar spre ker zeide, geen flauwe voorstelling van. welke veranderingen het Duitsche volk sinds 1918 en vooral in de laatste 7 jaren heeft ondergaan. Wanneer het woord eenheid maar één beteekenis heeft, dan moet deze van toepassing zijn op dit gevalEr is niets, dat de Duitschers onderscheidt in de liefde, gehoorzaamheid en vertrouwen in den Führer. De moderne oorlog wordt niet slechts op militair gebied gevoerd. Te Londen probeert men hem in hooge mate te maken tot een strijd om de volksziel. De opvoedende arbeid van den Führer heeft het Duitsche volk voor de ge heele toekomst tegen verleidingen ge vrijwaard. De geheele door Londen te gen het Rijk losgelaten vloed van leu gens stuit thans zonder uitwerking op Duitschland af. Dat komt doordat het Duitsche volk in den Führer de incarnatie heeft gevonden van zijn volkskracht en het lichtend voorbeeld van zijn nationale doelstelling. Hij is een volksleider in de meest waarach tige beteekenis van het woord. Zijn wensch is voor ons, Duitschers, bevel. Hoe weinig kent daarentegen de tegen woordige Britsche minister-president het Duitsche volk, dat hij in een uur van lichtzinnigheid meedoogenloos tot den strijd om zijn bestaan heeft uitge daagd. In de Engelsche klasse van plu tocraten verheft zich in feite een oude ondergaande wereld nog eens tegen een jong, modern volk. Wij beleven thans groote en waarlijk beslissende tijden. De Duitsche natie raapt zijn geheele kracht bijeen om zijn volksleven te verdedigen. Front en binnenland vormen een aaneengesloten eenheid welke broederlijk tezamen staat, aangezien het om het bestaan van het Duitsche volk gaat. En daar bij zijn alle Duitschers de buiten landsche waarnemers en verslaggevers merken dat steeds weer op met altijd nieuwe verwondering vervuld van Naar United Press uit Londen meldt heeft Scotland Yard maatregelen ge troffen om elke poging van de Nazi’s om in Engeland een „vijfde kolonne” in het leven te roepen, den kop in te drukken. Met het oog hierop wordt in het geheele land een grootscheepsche zuivering verwacht onder alle perso nen, die ervan verdacht worden den geallieerden vijandig gezind te zijn. Reeds hebben 2000 Duitschers en Oostenrijkers, die aangeduid worden onder de benaming „klasse B”, aan zegging gekregen om zich opnieuw aan een onderzoek te onderwerpen, ’t Regionale comité voor Londen zal hiermede volgende week een begin maken. Het verraad, dat in Noorwegen gepleegd is, is de oorzaak, dat zij opnieuw ondervraagd zullen worden. Daarna zullen 64.000 andere personen, die tot nu aan geen beperkingen on derworpen waren, aan den tand ge voeld worden. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat meer dan 20.000 personen, die tot een vijandelijke na tionaliteit behooren, in fabrieken wer ken en sommige van deze fabrieken nemen een belangrijke plaats in in de oorlogsindustrie. Verscheiden van de ze personen zijn ongetwijfeld scherp gekant tegen Hitler en het nazi-sys- teem, maar de Britsche regeering is thans besloten om een zeer scherp onderzoek in te stellen, teneinde de nazi-agenten onschadelijk te maken. Deze strijd tegen de vijanden van de gallieerden is nieuw leven ingeblazen door een bijeenkomst te houden, waar aan gisteravond 70 conservatieve le den van bet lagerhuis deelnamen. Door de vergadering werd beslofen om een deputatie naar den minister van bin- binnenlandsche Zaken Anderson af te vaardigen met het verzoek om alle buitenlanders van Duitsche origine te doen interneeren. De vergadering ver langde voorts een onderzoek naar de zoogenaamde vredesorganisaties, zoo als die van fascistische en communis tische groepen. Niettegenstaande de alarmkreet van het publiek en de pers wordt thans vernomen, dat Scotland Yard in het geheel niet stil gezeten heeft en reeds 24 uur na het uitbreken van den oorlog enkele hoofdfiguren heeft „gelikwideerd”. Deze personen werden ervan verdacht een voorname rol te spelen in de zoogenaamde vijfde NAAR EEN H ANDELSVERDRAG MET RUSLAND. Een Zuid-Slavische delegatie ver trekt naar Moskou voor het voeren van pnderhandelingen tot het aanknoo- pen van handelsbetrekkingen. Het Russische telegraafagentschap Tass deelt mede, dat de Zuid-Slavi sche handelsdelegatie alleen over handelsaangelegenheden zal spreken. Politieke onderwerpen zullen niet wor den behandeld. Intusschen moet de Duitsch-Zuid- slavische permanente handelscommis- sie begin Mei bijeenkomen. In han- delskringen acht men het mogelijk, dat Zuid-Slavië vermindering van zijn invoerquota naar Duitschland zal vragen. Volgens de opgaven van het Ameri kaansche Roode Kruis zijn in Finland tijdens den oorlog met de sovjet-Unie slechts 6 van de 36 steden door de Rus sische luchtmacht gebombardeerd; 18.000 Finsche soldaten zijn gesneuveld en 40.000 gewond; 640 burgers zijn ge dood en 1500 gewond. DE UITWISSELING VAN KRIJGS GEVANGENEN. In het kader van de uitwisseling van Finsche tegen Russische krijgsgevan genen zijn Donderdag aan de grens 792 Russen uitgeleverd. Finsche en Russi sche officieren zaten aan een noen maal aan. 4.90 PLAATS 9, den Haag Telefoon 115221. In- en verkoop van Goud, Zilver en Juweelen. Voor oud Goud geven wij tot ƒ1.80 per gram. INKOOP VAN GOUD GELD. kolonne. Een welbekend Duitsche arts die aan een Londensch hospitaal was verbonden, een van de leiders van de padvinders, die vroeger aan de Duit sche ambassade verbonden was, en een welbekend figuur in de City, eigen- naar van een vliegtuig en een jacht, werden geïnterneerd. Ook heeft Scot land Yard nog onlangs 40 vreemde lingen te Londen woonachtig, die voor dien van toezicht waren vrijgesteld, geïnterneerd. Verder wordt vernomen, dat de ad miraliteit thans een volledig plan heeft uitgéwerkt om de scheepvaartbe- weging doelmatig te beschermen. Vol gens dit plan zouden alle Britsche ha vens onder zeer strenge bewaking wor den gesteld. Alle havenarbeiders zijn aan een strenge controle onderworpen en slechts zij, die in het bezit zijn van toegangsbewijzen, mogen de ver boden zones betreden. In België zijn duizenden vreemdelingen geïnter neerd. De Belgische premier Pierlot heeft gisteren te Brussel in een vergadering sprekende over de binnenlandsche vei ligheid, erkend, dat België, dat een asylland moet blijven, ook voor zijn veiligheid moet waken. „Wij hebben zeide hij, een complex van maatre gelen genomen, welke geheime binnen komst of verblijf in het land tegen gaat en de vreemdelingen in groepen indeelt. Reeds nu zijn verscheidene duizenden vreemdelingen geinterneerd. Wij richten te Ruysselde een con centratiekamp in en zijn overgegaan tot een volledige telling van vreem delingen. een rustig vertrouwen. Bij ons wordt thans slechts gestreden en gewerkt Niemand klaagt en niemand vraagt Morgen vieren wij nu den Sisten verjaardag van den man, die het Duit- sche wonder heeft volbracht. Ditmaal zal geen parade worden gehouden. Maar de liefde, welke ons met hem verbindt, en het vertrouwen, dat wij hem schenken, is daarom des te har. telijker, dieper en inniger geworden. Een wensch beweegt de geheele na tie, die aan het front en die in het binnenland Lang leve de Führer. Hij leide ons. zooals tot nu toe, zij het ook door ernstige en moeilijke tijden, tot de schitterende Duitsche overwinning. En hij blijve daarbij, wat hij voor ons is en altijd wasOnze Hitler.” VI-ER DOODEN, 25 GEWONDEN. In een conservenfabriek bij Osna- brück is gisteren een muur ingestort, waarbij vier vrouwen werden gedood, terwijl 25 andere personen gewond werden. Twee gewonden moesten in het zie kenhuis blijven. Van een van hen is de toestand zorgwekkend. Tot dusver heeft men pas 2 lijken gevonden. Binnen een afstand van 1.5 k.m. wa ren de ruiten gebroken en de explosie werd op een afstand van 10 k.m. ge hoord. Een persoon, die de explosie hoorde, zeide, dat het klonk, alsof de ontploffing ondergronds was. Vele per sonen snelden naar de fabriek, maar spoedig werden alle toegangen afge sloten. Reuter verneemt, dat niets het ver moeden van sabotage wettigt. Als oor zaak wordt een mechanisch defect aan genomen. Er is een commissie van onderzoek ingesteld, terwijl maatregelen zijn ge nomen, teneinde de productie spoedig te kunnen hervatten. PLATINA RING MET WITTE BRILLANT, gewicht circa 3 karaat, solitair, zeer geschikt v. geldbelegging 1450.— 1 Platina op gouden Arm band met middenstuk, waarin 3 mooie brillanten 1 zware zilv. Broodmand, handzaag wérk, als nieuw gewicht 350 gram 1 eerste gehalte driedeelig zilveren Theeservies, glad met facetten en bruin hou ten oor, groote theepot, ge wicht 970 gram 1 glad zilveren Saladecou- vert met groen hoorn f u v’ 1

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2