ROODE STER SIMONS 4 GEMENGD NIEUWS UIT DE OMSTREKEN voordeelen HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 20 APRIL 1940. TWEEDE BLAD, PAGINA 2. Ontzaglijke schade ,d bij val aanrijding ONDERWIJS EN KERK DE WINDHOOS OVER HET WESTLAND BAGGERMOLEN „DELFZIJL" NABIJ SCHOKLAND GEZONKEN JONGEN ONDER DE TRAM LOSGESLAGEN ENGELSCHE KABEL BALLON BOVEN ONS LAND SPIONNAGE BIJ HET JULIANA- KANAAL? zijn er aan verbonden. en gedood Meisje aangereden Militaire motorrijder verongelukt JU W ELI ERSBEDRIJF Boerderijbrand VEILING VAN VASTE GOEDEREN Gunning 23 April. 'iREDIET LUCHTBESCHERMINGS DIENST Wielrijder omver gewaaid en gedood 4an de gevolgen van overleden RECLAMES. 14.50 32.50 le étage o p i Brandwijk Burgerlijke Stand van Leidschendam. BEVALLEN. W Bleijs, geb. Straver, z. LEIDSCHENDAM. 11.50 4.75 3.50 met het een 29.50 25.— 7.50 Zeldzaam zacht en licht in de pijp! ae Een rustend geneesheer in Ede Nam steeds Roode Ster Tabak mede. k Geniet tweevoudig dan". Sprak die schrandere man: „Van mijn pijp en de landlijke vrede*. dertienjarige Vanochtend is de Jansje van Dasler, die per fiets een boodschap ging doen in de Nieuwstraat te Nijkerk, door .een personenauto aan gereden. Zij werd tegen den grond geworpen en vervolgens door een truck met aanhangwagen, welke zich achter de personenauto bevond, gegre pen en op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar de ouderlijke woning vervoerd. Gistermiddag is op den Sloterwg te Amsterdam nabij het viaduct een 24-jarige militair, die op den motor uit de richting Schiphol kwam, bij het uitwijken voor een vrachtwagen tegen een lichtmast gebotst. Hij sloeg tegen den weg en bleef met een schedelba- sisfractuur liggen. Een verdacht persoon aangehouden Aan het Julianakanaal, tusschen Els- loo en Geulle, bij Maastricht, is door de militairen een persoon aangehou den, die zich op verdachte wijze langs het kanaal ophield. Hij was in het be zit van een atlas, waarin notities wa ren gemaakt. De man is aan de politie overgegeven voor nader onderzoek of er al dan niet spionnage in het spel is. Te O ver schild door militair vliegtuig in brand geschoten Gisterochtend is een groote kabelbal lon, vermoedelijk een Engelsche, uit zee komend Lemmer gepasseerd. De ballon is in zuid-oostelijke richting verdwenen. Om half twaalf was de kabelballon boven Haren, waar hij op twee plaat sen de bovengrondsche leiding van het electrisch net ernstig beschadigde, evenals de hoogspanningsleiding in den Oosterpolder, welke de verbinding vormt tusschen het P.E.B. te Gronin gen en de IJselcentrale te Zwolle. Een dak van een villa aan den Rijksstraat- weg te Haren liep eveneens schade op. Een militair vliegtuig heeft den bal lon, welke van Engelsche nationaliteit bleek te zijn, te Overschild, gemeente Ten Boer, in brand geschoten. Een kabel van een kilometer lengte was aan den ballon bevestigd. Cassette Holl. Tafelzilver 137.50 12 Zilveren Gebakvorkjes, zeer solide 12 Zilveren Theelepeltjes, zeer solide Zilveren Saladecouvert Kaasschaaf Massief gouden Armband, 14 karaats Gouden Heeren Polshorloge, prima uurwerk Zeer mooi cultivé Parelcollier Dasspeld met cultivé parel Inkoop Goud, Zilver en Juweelen. Eigen Ateliers voor alle voor komende Reparation. PLEIN 9A. TEL. 114144. drie aan- Westlandsche kweekers. Velen kwamen hun belang stelling in het gebeurde toonen, onder wie ook de voorzitter van den Bond Westland, de heer J. Barendse. Opmerkelijk is de grilligheid, waar mede de windhoos haar sinister werk heeft gedaan. Waar één stapeltje ra men tientallen meters werd wegge slingerd, bleef het andere onaan geroerd. De heer J. Vis heeft bij de ramp, die zijn bedrijf getroffen heeft, overigens nog geluk gehad, want nog maar enkele minuten tevoren had hij geloopen tusschen de kassen, waarvan de scherven vlak na zijn vertrek in het rond vlogen. A. s. Donderdag zal de Chr. Jongerenbond een propaganda-avond hou den in de bovenzaal van hotel Leeuwen- daal. Dit zal tevens een lustrumavond zijn. In November bestond de afd. Rijswijk 10 jaar. Daar dit samenviel met het 4e lustrum van den landelijken bond, is er door het afdeelingsbestuur geen feest avond van gemaakt. Nu wordt Donder dag aan de propaganda-bijeenkomst een feestelijke tintje gegeven. Voor de pauze wordt een kleine revue ten tooneele ge bracht, terwijl daarna zal worden opge voerd een leekenspel van R. Oostra: „Wie zijn leven zal willen verliezen, die zal het behouden”. Ned. Vereeniging voor Lucht bescherming. De afd. Rijswijk (Z.H.) van de Ned. Ver eeniging voor Luchtbescherming zal op Woensdag a.s. des avonds 8 uur in de bo venzaal van hotel Leeuwendaal een jaar vergadering houden. De agenda vermeldt o.m. jaarverslagen van secretaris en penningmeester, benoe ming van twee leden om het geldelijk be heer te controleeren, over 1940 en vertoo- ning van de film „De luchtbescherming van Rijswijk”. LOOSDUINEN. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen: 1 paar oranje ge verfde wielen van een motorrijwiel zon der banden, bij Verwey, Paulus Potter straat 59; een rijwielbelastingmerk bij korporaal Kalkman, school Julianastraat 32; een doublé rozenkrans met roode kra len en kruis bij De Zoete, Kijkduinsche- straat 91 een rijwielpomp bij Domburg, Pieter de Hooghplein 43. Gevonden voorwerpen. Hamer met knijptang, politiebureau; blauwe kindercape, v. d. Berg, Abeelstraat 3; bruine ceintuur van kindermantel, po litiebureau; vermoedelijk doublé halsket ting, v. d. Bijl. Gouverneurlaan 126; bruin lederen heerenportemonnaie, den Harting, Bilderdijklaan 40; twee paar schoenen, Vogelaar, v. Zeggelenlaan 306; stijgertouw Kranestraat 40. Öpgevangen blauwe parkiet, Thijssen, Da Costalaan 38. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente is op Vrijdag 25 April a.s., des avonds te acht uur, in openbare vergadering bijeen geroepen. De agenda vermeldt o.m.: voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing en invorde ring van haven- en liggeld; voorstel in zake asfalteering van de Eschdooriistraat en gesloten verklaring van die straat voor verkeer; voorstel tot medewerking aan den bouw van een voet- en rijwiel- brug over de Broeksloot; voorstel tot in stelling van een grondbedrijf en tot vast stelling in verband daarmede van een tweetal verordeningen; voorstel tot wij ziging van de verordening gemeentepo litie; voorstel inzake verhuur van de per- ceelen Prins Hendriklaan no. 38 en Delft- weg no. 39f; voorstel tot verhuur van een steenen schuur met kalkoven aan het Jaagpad; voorstel tot aankoop van de per- ceelen Smidsstraat 11, Steenlaan 1 en To renstraat 43; voorstel tot het verleenen van een crediet voor luchtbescherming; voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van rioolgeld. omstandigheden en dus ook tijdens ver duisteringen voor gebruik van den admi- nistratieven dienst geschikt zal moeten blijven, verschillende voorzieningen te treffen. Deze voorzieningen, welke bestaan in het lichtdichtmaken van alle vensters, het aanbrengen van een gordijn, dienende als z.g. lichtsluis in de vestibule e.d. zullen naar geraamd wordt, een uitgaaf van 750 vragen. In totaal zal dus voor alle genoem de maatregelen een (afgerond) bedrag ad 8000 noodig zijn. B. en W. stellen den Raad voor dit bedrag daartoe beschikbaar te stellen. Tot onderwijzeres aan de J u- lianaschool alhier, is benoemd: mej M. T zry TT Ziekenhuisverpleging. Nadat een bestuursvoorstel om den ouden toestand, wat betreft de uitkee- nngen, te handhaven met 8 tegen 7 stem men, was verworpen, heeft de ledenraad van de vereenignig voor ziekenhuisver- plegmg voor Voorburg, Leidschendam. Rijswijk en den Haag met algemeene stemmen besloten de uitkeering te ver- hoogen. Dit besluit zal eerst van kracht worden wanneer de nieuwe contributie door den ledenraad zal zijn vastgesteld. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Meppel ds. J. C. J. Dijkstra te Raalte; te Wijk-bij-Duurstede (toez.) ds. G. C. Molenaar te Uitwijk (N.-Br.); te Vledder ds. A. M. Brouwer te Engden (N.-B.). Aangenomen naar Franeker (Evangel.) de heer P. de Koop, cand. en hulpred. te Rijnsburg; naar ter Aar de heer G. Huls, cand. en hulppred. te Ede. VOET AFGEREDEN. Gisternamiddag omstreeks 6 uur heeft aan de halte Damlaan van de blauwe tram een ernstig ongeluk plaats gehad, waarvan het 6-jarig zoontje van den heer R., wonende Plaspoelstraat 5, alhier, het slachtoffer is geworden. Door onbe kende oorzaak is het ventje onder den achtersten wagen van de Blauwe tram geraakt, waarbij hem een der voeten vrijwel geheel werd afgereden. Door dr. van Zeeland werd de eerste hulp ver leend en werd de knaap naar St. An- toniushove te Voorburg vervoerd. De be stuur Ier van de tram heeft van het on geluk niets bemerkt en is doorgereden. Nader vernamen wij, dat bij het onder zoek in St. Antoniushove is vastgesteld, dat de verwonding van zoodanigen aard is, dat het beentje van den jongen tot onder de knie zal moeten worden geam puteerd. Gistermiddag is op onbekende wijze brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer Heiligers te Oirle. Twee paarden kwamen in het vuur om. De stalling en de schuren werden een prooi der vlammen. Het woonhuis, dat apart stond, kon behouden blijven. Tengevolge van den sterken wind was blussching niet mogelijk, zoodat de brandweer zich heeft bepaald tot het nathouden van aangrenzende percee len. Gevonden voorwerpen. Aan het politiebureau te bevragen des morgens van 9 tot 12 uur: een paarde- deken, een duimstok, een kwartiermuts, een kam in étui, een broodzak, een hon- denriem met halsband, een heerenpols- horloge met armband, een bak van een weegschaal, twee ceintuurs, een padvin- dersring, diverse handschoenen, twee por- temonnaies met inhoud, een heerenfiets, een deel van een ski, een steen uit een ring, een lorgnet in étui, een zakmes. Voorts twee honden. VOORBURG. Definitieve vaststelling opcenten gemeentefondsbelasting 1940’41. B. en W. stellen den gemeenteraad voor het aantal opcenten öp de gemeentefonds belasting voor 1940’41 te bepalen op 65. In hun toelichting zeggen B. en W., dat zij ten aanzien van de vermoedelijke uitkomsten van het afgeloopen jaar opti mistisch kunnen zijn. Gebleken is, dat de winsten van het gas- en electrisch bedrijf belangrijk meevallen en ook de opbrengst van diverse belastingen over treft de oorspronkelijke ramingen in niet geringe mate. Ook de dienst 1940 zal voor zoover thans kan worden beoordeeld een gunstig verloop hebben. Verwacht mag worden, dat de bedrijfswinsten niet be neden de raming zullen blijven. De in specteur heeft de opcenten op de perso- neele belasting geschat op 295.000 (be- grooting 288.000) en de opcenten op de gemeentefondsbelasting op 300.000 (be groeting 276.250). De gunstige (voorloopige) resultaten van 1939 en de bevredigende stand van de financiën, zooals deze uit het verloop van den dienst 1940 kan worden afge leid, zijn oorzaak, dat B. en W. ook ten aanzien van de naaste toekomst niet pes simistisch gestemd kunnen zijn. Er zijn intusschen omstandigheden, welke het noodig maken belastingverlaging tot de begrooting voor 1941 uit te stellen. B. en W. merken nog op, dat één lid van het college een vermindering van de opcenten met 5 voldoende te motiveeren acht. Dit standpunt wordt onderschreven door twee leden van de financieele com. missie. Burgerlijke Stand van Rijswijk. ONDERTROUWD: P. J. R. Kok en J. M. van Mantgem. H. J. Gijselhart en A. J. Mulder. P. H. van Niel en C. W. J. Borsboom. GETROUWD P. W. van der Kleij en H. A. M. van der Salm. BEVALLENP. H. van Beek geb. Groen, z. A. Hoogenraad geb. Hage man, d. H. Bongaerts geb. Noorman, d. W. E. M. Ruiters geb. Spiekman, d. M. J. L. van Paassen geb. Mooij- man, d. Gevonden: Een paar dameshandschoenen, een blauwe jongenspet en een damesjasje. In lichtingen: bureau van politie, eiken werk dag van 10 tot 12 uur. Benedenhuis met sousterrain en afzon derlijke bovenwoning, erf en tuin, Oran- jeplein 52—53 groot 2 a. 42 c.a. Grondlasten f 63.90, Straatlasten ƒ42.40 en Delflands sluisgeld 2.59. Huurprijs benedenhuis /8 per week; bovenhuis 35 per maand. Veilingprijs ƒ4700. Notarissen A A van Straaten en jhr. F M van Spengler 1. Heerenhuis met tuin, Riouwstraat 111a, groot 1 are 15 c.a. H. van Wijk alhier. Onder leiding van den heer J. v. d. Heijden houden de Kruis vaarders morgen een ringbijeenkomst in de Burcht. Morgen en Dinsdag 23 April houden de St. Josephgezellen ont- spanningsbijeenkomsten in het R.K. ver- Diverse wedstrijden De dooelijksche verzorging von Uw naar met Silvikrin lotion is verkwikkend, weldadig en doelmatig. Hoofd huid en haar even ermede vochtig maken, is voldoende. ’"7* Zulk een verzorging doet Uw haar goed, omdat Silvikrin Lotion aan de haorvormende weefsels de voor den groei noodzakelijke haarvoeding Neo Silvikrin geeft l J. Smit te Rijswijk (Z.H.Jk WASSENAAR. Pinkstermarkt. In den foyer van het gebouw Centraal werd een gecombineerde vergadering ge houden van de Wassenaarsche Midden- standsvereeniging en De Hanze. In deze bijeenkomst, onder leiding van de beide voorzitters, de heeren van Os en van der Lee, werden de plannen besproken voor een op Dinsdag 7 en Woensdag 8 Mei te houden Pinkstermarkt. Het doel is, de ingezetenen van Wassenaar te overtuigen, dat in deze gemeente vrijwel alles te ver krijgen is in prima kwaliteiten, waartoe deze waren buiten op stellingen en in kramen zullen worden uitgestald, terwijl van de étalages ook werk zal worden ge maakt. Ten einde dit te kunnen doen zal het verkeer speciaal moeten worden ge regeld, waartegen de burgemeester geen bezwaar heeft Plaatselijke vereenigingen worden uitgenoodigd tot medewerking voor muziek en versieringen. Voor een draaimolen en een poffertjeskraam werd toestemming verkregen. Voor de kinderen zullen er matinée’s zijn in het gebouw Centraal, met Henri Nolles, terwijl aldaar avondvoorstellin gen zullen worden georganiseerd voor de ouderen. Voor de avondvoorstellingen worden bij aankoopen op de beide dagen bonn-n verstrekt, welke recht geven op toegangsbewijzen. Ook de neringdoenden buiten de kom der gemeente worden in de gelegenheid gesteld mee te doen, waartoe zij de gratis beschikking kunnen krijgen over kramen. Grondlasten 42 63, Straatlasten 22 en Delflands sluisgeld 1.68 2 Heerenhuis met tuin, Pauwenlaan 3, met achteruitgang naar de Zwanenlaan, met het erfpachtsrecht van den grond tot 31 December 2003, groot 1 a. 94 c.a. Vrij van huur. Erfpachtscanon 252.45 per jaar. Grondlasten ƒ50 72 Straatlasten 27.12 en Delflands sluisgeld 2 07. Veilingprijzen resp ƒ5000 en ƒ3800. Notarissen W. J. Jalink en de A. de Mos. 1. Boven- en oenedenhuis met voor» en achtertuin. Lindelaan 108110 te Rij», wijk (Z.H). H. Boven- en benedenhuis met voor» en achtertuin, Paulus Potterlaan 1—3 hoek Lindelaan te Rijswijk (Z.H.). Huurprijs: benedenhuis Paulus Potter, laan 1 f28 p. m„ bovenhuis Paulus Pot. terlaan 3 32.50 p mbenedenhuis L>in> delaan 108 ƒ24 p m. Veilingprijzen resp.: 6400 en 6400. Notaris F. L. G d’Aumerie. Heerenhuis Stokroosplein 2, met het erfpachtsrecht van den grond t.m. 31 De. cember 2003, groot 1 are 52 c.a. Grondlasten ƒ45.38, Straatlasten ƒ24.32, P172 5QdS sluis®eld Erfpachtscanon Vrij van huur. Veilingprijs 4800. Notaris H C. Labberton. Pand, bestaande uit een benedenwoning en een afzonderlijke bovenwoning met erf en grond, Vaillantlaan 576—578, groot 88 c.a Huurprijs: beneden 6.10; 5.50 per week. Grondlasten ƒ42 74. Straatlasten ƒ23 en Delflands sluisgeld 1.67. Pand, bestaande uit een benedenwoning en een afzonderlijke bovenwoning met erf en grond, Brueghelstraat 117—119, groot 98 c.a. Huurprijs: beneden ƒ5.50, le étage 4 25 en de 2e étage 4 per week. Waterleiding voor rekening van den verhuurder. Grondlasten ƒ39.97. Straatlasten 21.62 en Delflands sluisgeld 1.58. Veilingprijzen resp.: ƒ6000 en ƒ3600. Notaris D Erdman Woon- en winkelhuis met erf en tuin en afzonderlijk bovenhuis Edisonstraat 96* 96a, groot 1 are 39 c.a. Huurprijs no 96 ƒ47 50 per maand. Grondlasten ƒ58.70, Straatlasten f34, en Delflands sluisgeld ƒ2.32. Veilingprijs 7600 ..Notaris A C. van Mourik Broekimn. Twee pc rtiekhuizen, els bestaande uit benedenhuis met twee afzonderlijke bo venwoningen, erf en tuin, Fisherstraat S5-97-99 en 101-103-105, elk groot 1 are 13 c.a. Huurprijs: perceelen nos. 95 en 105 5.75 per week, de perceelen nos. 97, 101 en 103 ƒ5.10 per week. Grondlasten ƒ48, Straatlasten 25.75 en Delflands sluisgeld 1.89, alles per perceel. Combinatie voorbehouden. Veilingprijzen: Fisherstraat 95 t.m. 99 ƒ6200; idem 101 t.m. 105 6400. Notaris jhr J L. Stern. De villa met grooten omliggenden tuin, Groot Hertoginnelaan 10, groot 7 a. 60 c a. Grondlasten 170.96, Straatlasten ƒ121 en Delflands sluisgeld f 7.12. Vrij van huur Veilingprijs ƒ24.400. Notaris mr. B. Grootenboer. f Heerenhuis met erf en voor- en achten» tuin, Ten Hovestraat 52, groot 1 a. 57 ca. Grondlasten 53 59, Straatlasten f 31 en Delflands sluisgeld 2.14 alles over 1940. Huurprijs /840 per jaar. Veilingprijs ƒ8700 Notaris J. J. van Voorthuysen. Pand, bestaande uit benedenhuis met afzonderlijke bovenhuis, Gevers Deynoot- weg 77-79 te Scheveningen, groot 3 a. 41 c.a. Vrij van huur. Grondlasten ƒ85.50 Straatlasten ƒ52 cn Delflands sluisgeld 3.50, alles over 1940. Veilingprijs 12.500. Notaris J. C. H. Zondag. A. 1. Winkelhuis met bovenwoning, pakhuis, open pbats en erf met poort naat de St. Jacobstraat Wagenstraat 80-80a, groot 2 a 9 c.a. 2. Winkelhuis met woning en erf st Jacobstraat 2a groot 54 c.a. 3 Winkelhuis met woning en erf St. Jacobstraat 6, groot 54 c.a. Perceel 1 is vrij van buur; huurprijs perceel 2 ƒ6.50 en perceel 3 ƒ7.50, beide per week. Grondlasten: perceel 1 ƒ106.70, perceel 2 ƒ26.65 en perceel 3 ƒ32.01; Straatlasten perceel 1 65, perceel 2 12 en perceel 3 f 17.50; Delflands sluisgeld: perceel 1 ƒ4.16, perceel 2 ƒ104 en perceel 3 ƒ1.25. Combinatie voorbehouden. B. Perceel 1: de arbeiderswoning met erf, Rijswljkschestraat 121, groot 50 c.a. Perceel 2: arbeiderswoning met erf, Rijswljkschestraat 123, groot 50 c.a. Vrij van huur. Grondlasten 104.64, Straatlasten 5.50 en Delflands sluisgeld 0.45 per perceel Veilingprijzen resp.: ƒ15.400; ƒ2500; ƒ2600; ƒ400 en ƒ300 Notaris mr N. P. C. Arriëns De timmermanswerkplaats met opslag plaats. bovenwoning, open plaats en erf groot 1 a. 42 c.a. étage met de helft 2 gedeelten totaal Luchtbescherming. Aanvankelijk bestond het voornemen ten behoeve van de bescherming tegen luchtaanvallen over te gaan tot aankoop van een groote sirene. Uit een vanwege den Rijksinspecteur ingesteld onderzoek in deze gemeente is komen vast te staan, dat met één sirene niet kan worden vol staan, maar dat plaatsing van drie sire nes noodzakelijk is. Op de begrooting 1939 werden reeds gelden beschikbaar gesteld voor één sirene. De kogten van aankoop worden geraamd op 2 x 395 is 790 en de kosten van plaatsing op 2 x 200 is 400. B. en W. stellen voor op de begrooting 1940 gelden beschikbaar te stellen voor den aankoop en plaatsing van twee sirenes. Maatschappelijk Hulpbetoon. In verband met de tusschentijdsche aftreding van den heer A. Kraan als be stuurslid van de gemeentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon hebben B. en W. ter voorziening in deze vacature den raad de volgende voordracht aange boden 1. W. Postma en 2. J. V» van Elk. De te benoemen persoon zal in het be stuur zitting hebben voor de diaconie der Geref. Kerk. eenigingsgebouw. worden gespeeld. De C. J. M. V. „P r e d. 12:1 a” houdt Woensdag a.s. een vergadering in de consistorie van de Ned. Herv. kerk. De heer J. Glasbergen zal een inleiding houden over Luc. 7 3650 en 8 13, terwijl na de pauze de heer C. Rijling een vrij onderwerp zal behandelen en de heer A. v. Gessel een voordracht zal houden. Op Maandag 22 April houdt de K.J.M.V. een algemeene leden vergadering in de clubzaal van het Pa tronaat. Gisteren had op den Kost- verlorenweg een aanrijding plaats tus schen een wielrenner en een dochtertje van de J. uit Wilsveen, waarbij beiden verwondingen opliepen. Dr. v. d. Stam, die de eerste hulp verleende, constateer de bij het meisje een lichte hersenschud ding en heeft het kind naar de ouderlijke woning vervoerd. B. en W stellen den Raad voor, te besluitet tot onderhandsche ver huur voor den tijd van 1 jaar, ingaande 1 April 1940, va i een stuk weiland, groot 70 are en gelegen aan den Veenweg, aan den heer P. Buitelaar alhier, tegen een huurprijs van 75 per jaar. Door de kerkvoogden en notabelen is deze week definitief be sloten tot den bouw van een nieuw dienst gebouw achter de Ned. Herv. kerk. De architectuur is opgedragen aan den heer RIJSWIJK. Teneinde een drietal openbare schuilkel ders in de gemeente n.l. den kelder onder het hoogspanningsgbouw in het plantsoen Hofrust (voor 150 personen) en dien aan den Haagweg hoek Resedastraat (voor 64 pers, en dien aan de C. v. Necklaan, hoek Da Costalaan (v. 64 pers.) geheel geschikt te maken voor ’n eventueele bezetting door het publiek is het noodzakelijk daarin gas- filtertoestellen en aansluitingen op de lichtleiding aan te brengen. Voorts eischt de schuilkelder onder het perceel Heeren- straat no. 1 (voor 143 personen) de voor ziening met een ventilator, terwijl ook deze kelder aan het lichtnet behoort te worden aangesloten. Tenslotte zal ook in den kelder onder het gebouw van het ge meentelijk gas- en electriciteitsbedrijf aan de Bleekerslaan (voor 270 personen) een gasfiltertoestel en een aansluiting op de lichtleiding aangebracht dienen te worden, terwijl het voorts voor een goede function peering van den luchtbeschermingsdienst noodig is, dat deze kelder wordt ingericht tot verblijfplaats van den staf van dezen dienst ,als gevolg waarvan daarin voorts nog eenige voorzieningen dienen te wor den getroffen, o.a. zullen de telefoon- en radio-installaties van den kelder onder het hoogspanningsstation in het plantsoen Hofrust naar dezen kelder moeten wor den overgebracht. Met deze werkzaamhe den en aanschaffingen zal een bedrag van ƒ4392 zijn gemoeid. Voor de medische afd. van den luchtbe schermingsdienst zijn nog noodig 3 vier- deelige brancarddragers voor te impro- viseeren ziekenautomobielen, alsmede twaalf gewone brancards. Deze aanschaf fingen vorderen een uitgaaf van ƒ658.50. Voorts is het noodig, thans maatregelen te treffen voor de outilleering van het eventueel in te richten noodhospitaal en over te gaan tot de aanschaffing van ont smettingsmiddelen e.d waarvoor naar ra ming rond ƒ2000 noodig zal zijn Tenslotte is het noodzakelijk gebleken, om aan 1-- Vernieuwing rioleering. In de begrooting van het reinigingsbe- drijf over 1939 was een bedrag van f 9000 geraamd voor het vernieuwen van de be staande, onvoldoende rioleering in de Koninginnelaan. Dit werk kon in 1939 niet tot uitvoe ring komen. Nieuwe kostenberekening heeft uitgemaakt, dat dit werk thans 11.088 moet kosten, hiervan komt 1000 ten laste van den post „vernieu wing yan straten en pleinen” van den kapitaaldienst der gemeentebegrooting, welke post hiervoor toereikend is. B. en W. vragen thans den raad het benoodigde crediet van 10.088 te willen verleenen. Tasmanstraat 106-108, Huurprijs: de 2de van den zolder in 5 06 jper week Grondlasten ƒ45.27, Straatlasten 24.37 en Delflands duisgeld 1.81. Veilingprijs ƒ5000. Notaris H. J. Zweers en candidaat-no taris J. van Lith Heerenhuis met erf en tuin. Koningin* negraoht 13, groot 3 a 70 c.a Grondlasten. Straatlasten en Delflands sluisgeld bedragen resp. ƒ213 38, ƒ161 en ƒ8 28. 2. Winkelhuis met bakkerij, erf er. 2 afz. bovenwoningen De Sillestraat 174* 176-178, groot 1 a 73 c.a Huurprijs winkelhuis ƒ1300 per jaar. de eerste étage 30 per maand; de twee de étage f29 per maand. Grondlasten. Straatlasten en Delflands sluisgeld bedragen resp. ƒ101.49, ƒ62 75 en 3.95 z Veilingprijzen resp. ƒ21.100 en ƒ14.800, Notaris H J. Zweers. Lustrum Jeugdkoor van Euphonia. Door het Jeugdkoor van het dameskoor Euphonia is in het Gebouw voor Christe lijke Belangen het 5-jarig bestaan gevierd met een zeer geslaagde uitvoering. Er werd een mooi programma afgewerkt, waaraan medewerking werd verleend door mevr. Maas—Versluys, sopraan, wier mooi geluid zeer werd bewonderd. Er is voor een en ander druk geklapt. Mevr. Maas kreeg bloemen. Dr. Honders, die als eere-voorzitter van het koor ook jubileerde, werd met groo ten dank voor hetgeen hij voor de veree niging is verrast met een mand vruchten en aan de leidster van jeugdkoor, mevr. v. d. Spek, viel bloemenhulde ten deel. Burgerlijke Stand van Voorburg. ONDERTROUWD L. A. van den Nou- weland en C. G. Hulshof. Th. H. M. Hippe en N. M. Tholenaars. P. A. J. Strijker en G. A. Besuijen. W. A. C. H. Planjer en A. E. Pama. W. Klomp en C. M. Bode. G. Akkerman en A. J. van Wissen. J. W. J. Marges en L. P- J. Sinke. G. Bakker en F. W. J. van der Drift. J. A. Vletter en A. Kerling. W. J. C. van Leeuwen en J. J. Korte- ÜETROUWDJ. C. Klaver en P. C. Viergevere. F. J. L. de Geus en B. W. Meulekamp. BEVALLENH. M. van Lier geb. Staf felen, z. C. F. van der Straaten geb. van de Ven, z. H. S. Hullenschmidt geb. Westra, z. M. J. A. Landman geb. Harrewijn, d. D. Verduijn geb. de Graaff, z. J. H. Blacquiere geb. Tissot van Patot, d. J. C. Brandwijk geb. de Groot, z. OVERLEDEN: M. Blokland, 63 jr., echtg. van W. v. d. Meer. F- Zoet, 60 jr., echtg. van S. W. Vermazen. T. M. Bourguignon, 71 jr. A. P. Bosman, wed. van J. T. Cohen. C. M. J. van Dorp, 4 mnd. Verbogen ijzer, omhoog stekende balken en glasscherven tusschen de jonge aanplantingen. Dat is het beeld op drie groote kweekerijen aan de Lange Watering, in de buurtschap Kwintsheul. Midden in de Westland- sche zee van glas heeft zooals be reids gemeld werd een windhoos geraasd, wegrukkend en vernielend alles wat er lag. In enkele minuten is voor ongeveer 25.000 verloren gegaan. Toen het reeds donker was, rinkelde het glas over de kweekerijen. De gierende wind en donderslagen overstemden het ge luid. In het duister ontwaarden reeds vele getroffen tuinders, hetgeen de windhoos van hun bedrijven had ge maakt. Maar den volgenden morgen was een juister beeld te verkrijgen van de verwoesting. Op de tuinderij van de Gebr. v.d. Knaap werden twee warenhuizen, in totaal met 2500 ramen gedekt, tot een vormlooze massa gemaakt. Een derde warenhuis had eveneens zwaar te lij den. Veel ruiten sneuvelden, doch het geraamte hield stand. In totaal gingen op dit bedrijf ca. 3200 ruiten aan scherven. Behalve deze verwoesting heeft het glas nog andere schade gebracht, n.l. in de teelt, althans wat de sla betreft. Immers kunnen de kleine glasscher ven niet meer uit de kroppen verwij derd worden. Het product dat bijna geoogst kon worden, is nu waardeloos. Dat is ook, volgens de „Tel”., het geval met de andijvie, die stond onder de warenhuizen van den kweeker L. Vis Pzn. Het waren hier ca. 3000 rui ten die aan scherven gingen terwijl nog vier ijzeren druivenserres tot den ruine werden vervormd. In een aangrenzenden tuin van den heer J. Vis Pzn. was het al niet be ter. Ook hier sneuvelde een warenhuis van 1250 ramen, benevens acht serres met druiven en perziken. De gevolgen voor deze kweekers zijn nog erger. Er is n.l. niets verzekerd, terwijl bij de Gebr. v.d. Knaap althans het glas nog geassureerd is. Laatstgenoemden zijn voor stormschade verzekerd, doch de kweekers Vis, die wel b.v. tegen hagel- schade zijn verzekerd, hebben nu een grooteren schadepost. Bij elk van de Gebr. Vis kan de schade zeker wel op zeven a achtduizend gulden worden geraamd, terwijl die bij Gebrs. v.d. Knaap op rond 10.000 gulden wordt geraamd. De catastrophe voor deze kweekerijen trok uiteraard de dacht van de andere Gistermiddag fietste de 55-jarige brandstoffenhandelaar Thijs Hof ma, uit Kortezwaag, op den weg aldaar, toen hij tengevolge van zeer sterke rukwinden van zijn fiets werd gesla gen. H. bleef dood op den weg liggen. Het stoffelijk overschot is naar de wo ning vervoerd. „Comité hulp door vrouwen.” t D*e bur«e,meester dezer gemeente, dr J. A. Nederbragt, heeft gisteravond ïn de Raadzaal op officieele wijze geïnstalleerd een comité, dat zich zal belasten met het organiseeren van vrouwelijke hulp in buitengewone omstandigheden. Een dertigtal dames, o.w. bestuursleden van plaatselijke vrouwenorganisaties, wijkverpleegsters, directrices der huis houdscholen en particulieren, hadden aan den oproep van den burgemeester ge volg gegeven. In het bereids gekozen bestuur hebben zitting: mevr dr. J. A. Nederbragt, presi dente; mevr. Hartwijk—Alleman, secre taresse: mej M E Schachtschabel, pen- ningmeesteresse; mevr. C. Willemse Aten, 2e presidente; mevr. M. H. v. Bor- rendamRodbard, 2e secretaresse; mevr, van der Ham. 2e penningmeesteresse; mevr. C. Platteel, mevr. D. Maas en mevr. H. B. Langevoort, leden Het ligt in de bedoeling, dat uit het comité sub-commissies worden gevormd, die belast wor ien met de verschillende ■oor’en var hulpverleening. Een plan van organisatie zal binnen- Opvarenden in veiligheid Tengevolge van den storm, die gis termiddag op het Ijsselmeer gewoed heeft, is de baggermolen „Delfzijl”, waarmede de firma Zanen en Ver stoep werkzaamheden ten behoeve van den aanleg van den Noordoostpolder verricht, ongeveer tien k.m. ten noor den van Schokland van de kabels geslagen en gezonken. Aan boord bevonden zich vijf menschen, die, nadat de pogingen om het schip te behouden, hadden gefaald, over zijn gegaan op de sleepboot „Maaskant”, welke van Blokzijl ter assistentie was uitgevaren. Zij zijn behouden aan land gebracht. Gepoogd zal worden de „Delfzijl” bij gunstig weer te lichten. Gisteren is in het St. Elisabeths- ziekenhuis te Venray overleden de heer van Assen, werkbaas bij de N.V. Grond maatschappij, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag op den Oude Oostrumscheweg aldaar, met zijn rijwiel door een auto werd gegrepen en gewond. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier heeft voor den tijd van het reserve-veldpredikerschap van ds. G. Venema, als hulpprediker aangvsteld ds. P. C. van Leeuwen uit de residentie, die met ds. F. K. van Evert het werk in Wijk A zal waarnemen. D e C.J.M.V. .,B o h e m e n” houdt Zondagavond een bijeenkomst in de zaal van de Bethelkerk De heer Aergelo zal een bijbelinleiding houden. Na de pauze spreekt de heer Paalman over: Avonturen in Zuid-Amerika”. De gymnastiekvereniging „Excelsior” houdt op Maandag 22, Don derdag 25 en Vrijdag 26 April haar jaar- lijksche onderlinge gymnastiek wedstrij den in het gymnastieklokaal der Chr. School aan de Julianastraat. De J.V. „P h i 1 a 1 e t h e i a” verga dert Maandagavond in de consistorie van de Wilhelminakerk. Een tweetal onder werpen worden ingeleid. De Chr. Vrouwenvereeniging „Si Vis” komt Dinsdagavond bijeen in de vergaderzaal van het Herv. Rusthuis in de Willem IH-straat. D e J.V. „H i s k i a” komt M a a n- dagavond in vergadering bijeen in een der lokalen van Leyenburg. Na de Bij- belinleidig, bijdragenn door enkele leden. D e K.V. „Uw K o n i n k r ij k k ome” vergadert Zondagmiddag in de consistorie van de Geref. kerk, dorp. Het programma vermeldt: Inleiding gewijde geschiedenis en inleiding kerkgeschiedenis, reciteeren. ming rond ƒ2000 noodig zal zijn het Raadhuis, hetwelk onder alle kort worden samengesteld.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6