N ederlandsch-elf tal wraak nam HOLLAND» BELGIE CINEAC Als kwam met 4-0 voor Te kort spel der Belgische ploeg met 42 verslagen Oranje Belgen n STUDEBAKER dus een wagen van standing Imp.: N.V. Intern. Automobiel Mij. Amsterdam - Den Haag -Rotterdam STUDEBAKER Champion EL |F Het verloop van den strijd BIL W* r.. HA’AGSCHE COURANT VAN MAANDAG 22 APRIL 1940'. DERDE READ, PAGINA 2. Hard werken beloond: NEDERLANDSCH ELFTAL ONGEWIJZIGD DE TWEEDE HELFT ,1 SB 7 c* '^9 ik O 12,34 km op 1 liter Het derde Nederlandsche doelpunt. De Harder schiet via den paal in het Belgische doel. NEDERLAND BELGIE 3 Van Male raakt op een gegeven □ogenblik „zijn hoofd kwijt”. De bal gaat net langs ons doel. an Male weet te red- len bij een Belgischen aanval op ons doel. SLECHTS VOORBEHOUD TEN AAN- ZIEN VAN VAN MALE 4 DEURS SEDAN F 2860.— v. d. Kerckhove Paverick De Raedt van Male door de finish! v. d. Heide de Vreet Zie verder 3e blad, pag- - Zeer goed debuut van de Vries en v. d. Engel Drie goals van de vleugels Wilders Paauwe de Vries v.d. Engel v. Spaandonck Vente Lenstra Harder Eeckeman Nelis v.Craen Voorhoof v.d.Wouwer Henry Henriet v. Caelenberg •Ï.T Kf w I RECLAMES. De Harder inschoot ving onze keeper het Belgische pech. Paauwe De Vries. Liersche Beerschot Vente Harder fraai door. De Voor den wedstrijd tegen Luxemburg op Eersten Pinksterdag. Gewicht slechts 1100 leg White 8tar Antwerp U*atoiM Feijenoord UITGEBREID VERSLAG VAN OP HET DOEK VAN Achterstand verkleind. Weer trokken de Hollanders zich terug en weer drongen de Belgen dus op. In de 25e minuut hadden zij bijna succes, toen van Male den ingeschoten bal liet vallen, maar de doelman herstelde zich nog juist op tijd. Het was echter uitstel van exe cutie, want twee minuten later greep hij mis, toen Voorhoof den bal liet loopen en van Craen met een laag schot scoorde, 28 deelnemers 14 merken Feijenoord Fei jenoord De Belgen bleven domineeren en de Hollanders moesten het alleen nog hebben van enkele op zichzelf staande uitvallen van de voorhoede, welke uitsluitend over den linkervleugel werden geleid. Daarbij schoot van Spaendonck eenmaal juist naast; een ieder telde al een doelpunt, want de Raedt had volkomen misgegre pen. moeilijk het voor de Belgische voorhoede was daar doorheen te komen. Midvoor van Craen viel niet op en van Nelis had een paar maal beslist pech. De vleugel van der Wouwer-Voorhoof was de gevahrlijkste, maar van dit tweetal kon het niet alleen komen. De bezetting van de llnksbuiten- plaats'Eeckeman was bepaald zwak. Scheidsrechter Barlassina leidde uitste kend dezen fairen wedstrijd. een geweldig hard Raedt geen kans, BELGISCH LIMBURG—NEDER LANDSCH LIMBURG 5—1. Gisteren is te Hasselt de eerste ontmoe ting tusschen Belgisch Limburg en Neder* landsch Limburg om de Schaal Coene- gracht gespeeld De Belgen hebben een verdiende 51 overwinning weten te be halen; de rust was met een 20 voor sprong voor hen ingegaan. Een goed debuut. En dan zouden we in de eerste plaats willen wijzen op het goede debuut van den V.S.V.-er de Vries. Het optreden van dezen „grooten onbekende” werd met gemengde gevoelens tegemoet gezien, maar giste ren is ge bleken, dat de greep van de K.C. een geluk- kige is ge weest. De Vries is geen groot speler, mo gelijk wordt hij dat ook nooit, maar hij heeft zich toch ontpopt als een zeer nuttige kracht; hij is een spe ler met veel ausdauer, met goed spel inzicht, zijn afnemen is uitstekend en hij is een robuuste knaap, die van opruimen weet en verre van gemakkelijk te passee- ren is. Het wordt 42. Bij een vrijen schop tegen Holland liep van Male ver uit, greep den bal, maar blesseerde zich daarbij en moest even worden opgelapt. Nauwelijks was hij weer begonnen of Nelis loste een geweldig hard schot, dat van Male niet kon houden, 42. Een fraai doelpunt, in de 35e mi nuut gescoord. Van Male gaf er de brui aan en liet zich vervangen door Wille, die direct in actie kon komen bij een worsteling, waar in danig werd geknoeid. Daar de vermoeidheid zich bij de Hol landers sterk begon te doen voelen, bleven de Belgen in de meerderheid, doch zij hadden geen succes. En ook de sporadi sche uitvallen onzer landgenooten lever den niets op. Een hoekschop voor elk der partijen was het eenige resultaat. Drie minuten voor het einde kregen de Belgen nog een kans, toen Wille miste, maar Wil ders redde nog op tijd de situatie. In de laatste minuut kregen de Hollanders nog een kans, toen de Harder was doorgebro ken en voorzette. De Raedt kwam uit zijn doel, doch het harde schot van Vente ging naast! Einde alzoo 42 voor Holland. Weer een goal. Toen dron gen de Hol landers meer op en Vente waagde al leen zijn kans, maar hij werd gestuit door van Caelenberg. Daarop fo- ceerde v. d. Engel een hoekschop op het Bel gische doel en nog geen minuut la ter brak de Hagenaar zette Winnaar officiéél gecontroleerde Zuinigheidswedstrijd 1940 over 500 km met Want dat mag hier zeker niet worden ontkend dat ’t den Rooden Duivels niet in alle opzichten heeft meegezeten. Deels waren zij daaraan zelf schuldig door te peuterig spel van het binnentrio, maar ook gingen enkele mooie kansen door pure pech verloren. Evenmin als aan Hollandschen kant was het spel der Belgen van grooten stijl en wanneer men alleen zou moeten oordee- len naar technische maatstaven, dan zou het onbegrijpelijk moeten zijn, dat deze ploeg te Antwerpen zulk een groote zege kon behalen. Het Belgische elftal is over het alge meen meer in den aanval geweest, het geen overigens geen verwondering be hoefde te wekken, omdat de Nederland- sche middenlinie het nu eenmaal meer zocht in defensieve kracht. Toch is het aantal kansen van Nederland heel wat grooter geweest dan dat onzer tegenstan ders. De groote productiviteit, door de Belgische voorhoede te Antwerpen ge toond was uitsluitend mogelijk door het zwakke spel onzer verdediging. Nu dit onderdeel beter verzorgd was, bleef er van de preduetiviteit van Voorhoof c.s. niet veel meer over. De Belgische achterhoede heeft het thans heel wat zwaarder gehad dan in Antwer pen. De problemen, waarvoor de Raedt, Paverick en van Caelenberg, werden ge steld, waren zoo talrijk, dat het begrijpe lijk was, dat zij enkele keeren het hoofd voor de Nederlandsche voorhoede moesten buigen. Teleurstellend was het optreden der middenlinie. De vleugelhalfs van de Kerck hove en Henry waren maar matig en ook spil Henriet vermocht niet op te vallen, behalve in den aanvang. Nu de verdediging van Nederland zoo veel sterker was geworden, bleek het, hoe Door zijn opstelling had de Oranjeploeg weer een stevige rug- gegraat, waartoe ook in niet ge ringe mate het spel van Bas Paauwe medewerk te. De klei ne Feijen- oorder de buteerde als aanvoerder en dat heeft hem onge twijfeld op- gezweept tot grootsche daden, want hij heeft een prachtigen wedstrijd gespeeld, in een echten ouderwetschen vorm. Jam mer, dat zijn clubgenoot de Vroet zich niet voldoende kan aanpassen aan zijn beide medehalfs, want ware dat het geval geweest, dan zouden we een linie hebben gehad, waarop vooreerst kon worden ge bouwd. De Vroet speelde ontegenzeggelijk beter dan tegen Luxemburg, maar had toch weinig in 'te brengen tegen v. d. Wouwer, die het dient hieraan toege voegd een der beste der Belgen was. Een niet minder verdienstelijk debuut maakte de Delftenaar v. d. Engel, van wien men niet zoo heel veel verwachtte, maar die voor de rust na de pauze Een vrije schop bracht een kansje aan de Belgen, maar van Craen schoot naast en direct ging de bal weer naar de an dere helft, waar tot tweemaal toe een gevaarlijke scrimmage ontstond. Buiten spel redde de situatie voor de Belgen. Een hoekschop leverde niets op. Bij een uitval der Belgen greep van Male mis, maar een der Roode Duivels bevond zich in buitenspelpositie en aldus bleef het Hollandsche doel op fortuinlijke wijze maagdelijk. Terstond trokken de Hollanders weer ten aanval en nu had den de Belgen geluk, want toen de Raedt door ver uitloopen een aanval had tot staan gebracht, was hij juist op tijd in zijn doel terug om een volgend schot te keeren. Direct daarop zond v. d. Engel weer een mooi schot in, dat de Raedt slechts ten koste van een hoekschop kon keeren. Deze leverde niets op. Met de rust in zicht raapten de Belgen nog eens alle energie tezamen en ver woed stormden zij op de Nederlandsche veste af Van Male liep ver uit zijn doel en had geen schijn van kans, toen Nelis een for midabel hard schot op het ledige heilig dom afzond. Het zat den Belg niet mee, want de bal stuitte via den paal in het veld terug Dat gebeurde in de 42e mi nuut en er veranderde nadien niets meer in de situatie. Naar wij vernemen, ligt het in de be* doeling van de Keuzecommissie van den K.N.V.B. het Nederlandsch-elftal, dat den landenwedstrijd tegen België met 4—2 won, in dezelfde samenstelling tegen Luxemburg, welke ontmoeting op Zondag 12 Mei te Luxemburg plaats vindt, te laten spelen. Een voorbehoud moet worden gemaakt ten aanzien van doelverdediger van Male, die gisteren een spierverrekking in de knieholte opliep en wiens lichamelijke conditie nader onder het oog zal worden gezien. Het derde doelpunt. Na den uittrap kwam de bal bij den actieven v d. Engel, die onmiddellijk voorzette. Van Spaendonck stond klaar om te schieten, doch miste, waarop de Harder de taak overnam en den bal via den paal langs de Raedt joeg, 30. De vreugde op de tribunes steeg ten top en geen wonder dat de Oranjemannen levendig werden aangemoedigd. In Antwerpen zijn onze jongens on langs met zulke smadelijke cijfers ten onder gegaan, omdat op dat moment de mentale conditie onvoldoende was. Ge start met een overmaat aan zelfvertrou wen bezaten zij niet de innerlijke kracht zichzelf te blijven, toen het de tegenpartij meezat, zij raakten volkomen de kluts kwijt, waardoor niets meer lukte en daar van konden de gestimuleerde Belgen het juiste profijt trekken. Het ging daarin als in den. beruchten wedstrijd te Amsterdam tegen de Franschen, waarin onze jongens met 40 hadden voorgestaan, en door enkele Fransche successen zoo ont hutst geraakt waren, dat zij een zeker schijnende overwinning nog moesten prijs geven en met een nederlaag werden afge scheept. Gisteren hebben soortgelijke psycholo gische factoren ook een zeer belangrijke rol gespeeld. We hielden met deze moge lijkheid reeds rekening in onze voorbe schouwing, toen we opmerkten, dat de Oranjeploeg door de nederlaag te Ant werpen eensklaps was verlost van een soort meerderwaardigheidsgedachte, welke leidde tot eenige onderschatting der te genpartij en tot zekere gemakzucht bij de spelers. We voegden er aan toe, dat de Hollanders nu drommels goed weten, dat er uit een ander vaatje getapt zou moe ten worden en dat zij vrijer in het veld zouden komen, dat zij zich grimmiger in den strijd zouden werpen dan de laatste jaren het geval was geweest, dat zij met meer bezieling den vijand te lijf zouden gaan. Dat is inderdaad gebeurd. De jon gens hebben van meet af gezwoegd met een ontembaar enthousiasme en dat heeft tenslotte voor een zeer groot deel bijge dragen aan het behalen der overwinning. Nu waren de Belgen begrijpelijk met werd hij bijna niet meer in het spel be trokken een zeer levendige partij ver tolkte en zelfs het genoegen mocht smaken de score te openen. De D.H.C.-er had bovendien een zeer werkzaam aandeel in de beide volgende doelpunten. Hij moge niet beter zijn dan Drager, minder was hij gisteren zeker niet. En de derde debutant, de Feijenoorder v. d. Heide, viel ook best mee. Hij greep goed in en wist van opruimen, wat de verdediging in Antwerpen nu juist niet te best was afgegaan. Er waren verder spelers, wier terugkeer alleszins bevrediging heeft geschonken. Allereerst is dat het geval met Bertus de Harder, die nog wel niet geheel de oude is en aan snelheid wat heeft ingeboet, maar die toch weer veel knap werk heeft gedaan en de Belgische defensie veelvul dig bedreigde. Het tweede doelpunt kwam van zijn voet, het derde eveneens, voor het vierde legde hij den grondslag en aan het eerste was hij eveneens debet. Wat wil men nog meer Bravo Bertus. De Neptunus-man van Spaendonck heeft voorheen nimmer gefaald, maar we heb ben voor zijn spel als internationaal toch ook nooit veel bewondering kunnen heb ben. We moeten nu eerlijk bekennen, dat de Rotterdammer gisteren een goede beurt heeft gemaaktals verbindingsspeler heeft hij zich door zijn harde zwoegen zeer nut tig betoond en aldus een werkzaam aan deel in de zege gehad. Leen Vente heeft maar één doelpunt kunnen maken een juweel overigens doch ook hij had er gisteren weer eens zin in. Vooral voor de rust verdeelde hij het spel goed en door zijn bewegelijkheid zaaide hij voortdurend onrust in de Belgi sche verdediging, welke daardoor fouten maakte, waarvan er enkele resoluut wer- l den afgestraft door andere Oranjehemden. Zonder onvoldoende te zijn was Lenstra in de voorhoede de minste, ondanks zijn harde werken. De Noordeling moest eens een poosje in het Westen kunnen spelen dat zou aan zijn spel heel wat goed doen. Veel geluk had hij overigens gisteren niet. In de verdediging heeft Wilders zijn DüSseldorfschen vorm lang niet kunnen bereiken. Zijn kopwerk was goed, maar het wegwerken van den bal was maar zoo-zoo. In de tweede helft ging het beter en dat was maar gelukkig, want toen was het hard noodig. Wat er met van Male aan de hand is j weten we niet. De Rotterdammer heeft I na de slechte beurt tegen Luxemburg nog eens een kans gekregen en weer heeft hij fouten gemaakt, welke men van hem niét gewend is. Het kostte ons een doel punt, maar het hadden er meer kunnen zijn. Wegens een blessure liet hij zich gedurende de laatste 10 minuten vervan gen door den E.D.O.-er Wille, die te wei nig te doen kreeg om beoordeeld te kun nen worden. Als geheël heeft deze ploeg zeker wel voldaan, al gaf zij geen spel van groote allure. Het was echter nuttig en met geestdrift uitgevoerd. Het plaatsen was niet de sterkste zijde. Een strategische fout was ongetwijfeld, dat na de rust te veel verdedigend werd gespeeld. Het is begrijpelijk, dat men den eenmaal verkregen mooien Voorsprong trachtte te consolideeren, maar door het terugtrekken der middenlinie werd niet alleen de voorhoede te veel aan zichzelf overgelaten, doch bovendien lokte men den vijand steeds naar de eigen doelzóne, wat heel wat gevaren met zich mee bracht en het gevolg was dan ook, dat er heel wat benauwde momenten voor ons doel ontstonden, welke zeker meer dan twee doelpunten zouden hebben opgele verd, indien de Belgen wat minder tegen spoed zouden hebben gehad. De Belgische captain had den toss ge wonnen en hij verkoos te beginnen tegen de zon in, welke, naar spoedig zou blijken, voor de spelers zeer hinderlijk was, hoe aangenaam zij ook voor het publiek mocht zijn. De Hollanders trapten dus af en zij be gonnen vol geestdrift. De Belgische defen sie werd aanstonds aan den tand gevoeld en binnen twee minuten belandde de bal uit een voorzet van v. d. Engel, reeds op de Belgische deklat. Kort daarop werkte de Harder het leder met het hoofd naast. Er werd snel en in hoog tempo gespeeld en de Belgen lieten zich ook niet onbe tuigd. Zij drongen op. Nelis schoot eens naast en het duurde eenigen tijd, aleer de Vries ’opluchting kon brengen. Uit zijn verren trap bouwde de Nederlandsche voorhoede een goeden aanval op, via Vente en de Harder we«d het een hoek schop en toen deze was genomen, was het aan den op de lijn staanden v. Caldenberg te danken, dat de mooie kopbal van Len stra geen succes had. Een uitval der Belgen werd in de 10e minuut besloten met een zeer hard schot van Henry, waarbij de bal juist over ging. Holland leidt. Na den uittrap poogden Lenstra, Vente en de Harder door de verdediging heen te breken, maar dat mislukte. Toen plaat ste de Vries naar de Harder, die een mooien voorzet gaf. De Belgische defensie concentreerde haar aandacht waarschijn lijk wat teveel op Vente en daarvan pro fiteerde de snel toegeloopen v. d. Engel, door den bal met een mooi schot in de touwen te jagen. Na 11 minuten was het 10. De tribune daverde van vreugde. De Hollan ders putten hieruit nieuwen moed en weldra kan- jerde Vente uit een voprzet van v. d. Engel rakelings over de lat. Even ging de bal te rug en toen plaatste v. d. Heide het leder met een verren trap naar Vente, die handig naar v. d. Engel passeerde. De Delftenaar zette goed voor en toen doelman de Raedt misgreep, was de vrij staande de Harder er als de kippen bij om het tweede doelpunt te maken, 20. Dat was na 13 minuten. Na een mislukt schot van Voorhoof en een aardige poging van v. d. Engel, die te veel vrij werd gelaten, braken de Belgen door en slechts op fortuinlijke wijze kon van Male de situatie redden. Opnieuw kwamen de Belgen terug en nu schoot Nelis buiten bereik van den Hol landschen portier tegen de lat. Werkelijk pech! Langzamerhand werden de Belgen wat sterker, speciaal over den rechtervleu gel, welke te weinig in bedwang gehou den werd door de Vroet, maar stug ver dedigen der Hollanders waarbij de Vries een rol speelde en door te kort spel der aanvallers bleef succes uit. De Roode Duivels brachten het niet verder dan een hoekschop in de 28e minuut. Van Male sloeg den bal weg en toen Henriet daarop inschoot ving onze keeper het leder. mooi voor en met schot gaf Vente de 40. Er was 11 minuten gespeeld. De Belgen waren even terneergedrukt en daarvan wilden de Hollanders profi- teeren, maar de Harder schoot eenmaal naast en uit een fraaien voorzet van den Hagenaar schoot Vente rakelings over. Intusschen had Nelis een doelpunt ge maakt, dat wegens buitenspel werd gean nuleerd. Na de pauze kwamen de Belgen zeer fel opzetten en bijna hadden zij direct succes gehad, toen van Male te ver was uitgeloopen, maar een der backs redde gelukkig nog. De onzekerheid in het spel van onzen doelman bracht onze midden linie er wellicht toe zich terug te trek ken en waar de Belgen het spel kort hielden zag men aldus telkens dichte kluwen spelers voor de goal. Veel aantrekkelijks zat er nu niet in het spel; binnen vijf minuten werden niet minder dan zeven vrije schoppen toege kend en tweemaal kregen de Belgen een hoekschop toegewezen. BI. Wit Feijenoord V8V DUO Neptunus Feijenoord Heerenv. VUU Scheidsrechter Barlassina (Italië) CSBrugge Berchem Liersche Daring 8 O Chart. Ander lacht Ook de reserves, die voor den wed strijd tegen België waren aangewezen, zullen de reis naar Luxemburg maken} het spreekt wel van zelf, dat een en an der slechts mogelijk is, indien de inter nationale situatie de reis toelaat en de spelers verlof kunnen krijgen. De Keuzecommissie gaat uit van da gedachte, dat nu de tijd weer is gekomen om een sterk elftal op te bouwen. Met deze spelers dient in gezamenlijk ver band te worden geoefend en er zal dan ook naar gestreefd worden om vóór 12 Mei nog een oefenwedstrijd te doen houden. Het staat vast, dat in het Zwa luwenelftal, hetwelk 8 Mei te Luik tegen de Roode Duivels speelt, geen spelers, die gisteren in de Nederlandsche ploeg uitkwamen, zullen worden opgenomen. De Keuze-commissie van den K.N.V.B. heeft in de afgeloopen week voor de v< van benijdenswaardige taak gestaan een Nederiandsch voetbalelftal samen stellen, dat niet alleen de teleurstelling van de nederlaag tegen Luxemburg wat verzachten, maar dat bovenal in staat zou zijn wraak te nemen voor de débl te Antwerpen van enkele weken geleden. Weinigen geloofden aan deze mogel heid. Maar voetbal is wederom een spel vol verrassingen gebleken: het is gelu In tegenwoordigheid van Prinses Juliana, van Prins Bernhard, van verscheid hoogwaardigheidsbekleeders en een „legioen” van rond 43.000 voetl enthousiasten, heeft de Oranjeploeg gisteren in het Amsterdamsche Stac revanche genomen voor de smadelijke 17 nederlaag in de Scheldestad en th de Belgische Roode Duivels met 42 geslagen huiswaarts gezonden, na bij het ingaan van de rust reeds met 30 te hebben voorgestaan. Het Nederlandsche succes was niet onverdiend en een compliment aan spelers en commissie is dan ook ongetwijfeld op zijn plaats, maar we gelooven, dat de Belgen nog een eind hadden kunnen ophalen, indien de wedstrijd nog een kwartier zou hebben geduurd. wat teveel zelfvertrouwen begonnen en het duurde tot de tweede helft aleer zij zich goed over de teleurstelling van het begin konden heenzetten. Natuurlijk hebben ook andere factoren hun invloed doen gelden. Eén daarvan is deze, dat de Belgen weer vervielen in hun korte voorhoedespel, wat onbegrijpelijk was omdat zij hun succes te Antwerpen zelf juist voor het grootste deel hadden toege schreven aan de toepassing van het ver rassende open spel, dat in de voorbije ja ren Holland zooveel lauweren had doen oogsten. Daarnaast was van beteekenis, dat enkele veranderingen in de Neder landsche ploeg inderdaad verbeteringen bleken te zijn. X I i Wf iV' 5 V*.-;

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10