BAAGSCHE COURANT Het stoomschip „Bernisse” gezonken BINNENLAND STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS Maandag 22 April 1940. Willem Noske bij burgemeester de Monchy De opvarenden gered Japan en Nederlandsch-Indië De benzinedistributie in voorbereiding kennisgevingen Bevolkingsregister. De ingestorte toren DE HAAGSCHE SPIONNAGEZAAK HET PRINSELIJK PAAR TER KERKE DE TREILER „ERIN” BESCHOTEN Ruim 19.000 gulden voor Finland Scherper controle aan de grens PRINS BERNHARD BIJ DE PADVINDERS HERDENKING GEBOORTEDAG VAN PRINS WILLEM I VOEDINGSDRAAD VAN TRAM GEBROKEN ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG ONBEKENDE RAMT VERKEERSZUIL Tegen een trein gereden Voor de Noorsche kust vergaan OPVOERING VAN „DOORNROOSJE”. Geen verschil tusschen het Japansche en Amerikaansche standpunt? Door Duitsch vliegtuig VIERDE BLAD. van Pijnacker A. J. M. P. VAN RUSWUK. t en 2e. zijn dienst in in het bekwam TWEE PAARDEN OP HOL GESLAGEN. No. 17550 Weer Nederlandsche bladen in Duitschland Men telefoneert ons uit Berlijn: De Nederlandsche dagbladen komen thans weer te Berlijn aan, waar de Nederland sche kolonie hartelijk blij om is. Hedenmorgen 12 uur heeft de burge meester der residentie, mr. S. J. R. de Monchy, op het stadhuis alhier ont vangen den bekenden jongen Neder- landschen violist, onzen stadgenoot Wil lem Noske, die eenige dagen geleden is teruggekeerd van een tournee door te be- der de Vereenigde Staten van Amerika en Roemenië, waar hij groote successen behaalde. Willem Noske (links) vertelt aan bin»- gemeester de Monchy de wederwaar digheden van zijn laatste groote tour nee. Ontslag G. W. F. van H. als referen- daris bij het dept, van Sociale Zaken. Bij Kon. besluit is met ingang van 12 April 1940 aan G. W. F. van H. een der veroordeelden in de bekende Haagsche spionnagezaak ontslag verleend als referendaris bij het de- portement van Sociale Zaken en als hoofdinspecteur voor de steunverlee- ning in tijdelijken dienst. Van directie en werklieden der Staatsmijnen. De Finsch-Nederlandsche Vereeniging ontving Zaterdag voor den wederop bouw van Finland van directie en werklieden der Staatsmijnen in Lim burg een bedrag van 19.300. Bij de particuliere mijnen is nog een soort gelijke actie gaande. Inmiddels zet de Finsch-Nederlandsche Vereeniging haar inzameling met kracht voort. In dit verband moge er op worden gewezen, dat juist dezer dagen een nieuwe cam pagne in het belang van den verkoop der profinlandia zegels is ingezet. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is op het Spui een personenauto tegen een verkeerszuil gereden, waar door deze werd ontzet. Toen de politie ter plaatse verscheen, bleek de bestuur der, die zijn wagen had achtergelaten, te zijn verdwenen. De politie stelt een onderzoek in, de autois door een kraanwagen van de politie-brandweer naar het hoofdbureau gebracht. klein aantal personen opgeroepen, zoo- dat dan ook op de plaatsen, waar de uitreiking geschiedde, hedenmorgen van eenige buitensporige drukte geen sprake was; integendeel, zij die zich aanmeld den voor de identiteitskaart behoefden geen moment te wachten. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben gisterochtend de godsdienstoefening bijgewoond in de Willemskerk alhier, onder het gehoor van prof. dr. H. Th. Obbink, hofpredi ker van H.M. de Koningin. Zaterdagavond te omstreeks kwart voor negen is op den hoek Bezuiden- houtSchenkweg een voedingsdraad van de blauwe tram gebroken, waar door deze zoomede de wagens van de H.T.M. van de lijnen 4, 6 en 13 onge veer 15 minuten stagnatie kregen. Men heeft daarna de trams over enkel spoor geleid. De draad is gerepareerd door een montagewagen van de Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg Mij. Te om streeks 10 uur reden alle trams weer normaal. Zaterdagmiddag is de 79-jarige wiel rijder W. Boven uit Winschoten op den onbewaakten overweg bij Heiligerlee tegen een trein gereden. Deze overweg is voorzien van flikkerlichten met bel. De installatie functionneerde goed. Waarschijnlijk is de oude heer In ge dachten verzonken geweest, waardoor hij het waarschuwingssein niet opmerk te. Hij werd door de locomotief gegre^ pen en ernstig gewond. Zijn rijwiel werd vernield. In levensgevaarlijken toestand werd B. naar het ziekenhuis te Win schoten vervoerd. De trein ondervond -een haW ut» wriragutg. Op stede M. P. derlandsche autobussen stappen en doorreizen. De bussen werden begeleid door manschappen van de motorbri gade der rijksveldwacht. De bagage der artisten en de too- neelrequisieten waren des ochtends reeds met vrachtwagens vooruitge zonden. Voor hen, die na deze negen dagen hun kaarten nog niet hebben afgehaald zal vanaf 15 Mei a.s. alsnog gelegen heid bestaan deze te bekomen en wel aan het Rijksbureau voor Aardoliepro ducten Sectie IE, Zeestraat lüü-1-04, betrekkelijH aüue* Bij de reederij P. A. van Es en Co. te Rotterdam is bericht ontvangen, dat het Nederlandsche stoomschip „Ber- nisse” verloren is. Het schip, dat met een lading pyriet op weg was naar Nederland en dat vermist werd, is aan de Noorsche kust gezonken. Bijzonderheden omtrent de omstandigheden, waaronder het schip is vergaan, zijn nog niet bekend. De achttien opvarenden van het schip zijn gered en zijn thans op weg van Zweden naar Nederland. De „Bernisse” is een stoomschip van bruto 951 en netto 478 ton. Het werd in 1915 gebouwd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is bij een vechtpartij in de Korte Poten een 1.80 x 1.50 m. metende ruit van perceel Korte Poten 12 ver nield. In verband hiermede werd aan gehouden een 21-jarige monteur uit de Jacob Gillesstraat; hij is overgebracht naar het bureau Prinsestraat en ne ^•verhoor heengezonden, 58-jarigen leeftijd is hier ter overleden de heer A. J. van Rijswijk, kantoorknecht dienstdoend hoofdbesteller bij het Staatsbedrijf van de P.T.T. De thans ontslapene had ruim 30 dienstjaren bij de P.T.T. Ook was hij meer dan een kwart eeuw werkend lid van de mu ziekvereniging van P.T.T.-ambtenaren „De Postfanfare”. Morgen zal zijn stof felijk overschot te 2.15 uur op de be graafplaats Nieuw Eik en Duinen ter ruste worden gelegd. Aan de groeve zal de Postfantare treurmuziek ten gehoore brengen. Vlaggen op 24 April. Op 24 April zal de geboortedag van Prins Willem I van Oranje worden herdacht. Deswege hebben verschil lende vereenigingen haar leden aan gespoord aan dien dag bijzonder relief te schenken door de vlag uit te steken en deel te nemen aan de publieke viering, welke o.m. in Delft geschiedt in een plechtige herdenking in de Groote Kerk en hier ter stede door een kranshechting aan ’s prinsen monument. De initiatiefnemers voor deze actie gaan uit van de gedachte dat, aange zien overal in de wereld den geboorte dag van den nationalen held en grondlegger van de onafhankelijkheid gevierd wordt, Nederland hierop geen uitzondering mag maken. Meer dan ooit moet in deze moeilijke tijden de nagedachtenis van den vader dez vaderlands worden geëerd. De vereeniging van oud-onderoffi- cieren van het Kon. Ned. Indische Le ger, „Madjoe” afdeeling den Haag, zal Woensdagmorgen met het afdeelings- vaandel deelnemen aan de kransleg- ging bij het standbeeld van Prins Wil lem I van Oranje in het Noor deinde. Verzamelen om half elf ’s morgens in de Oranjestraat. Voor een gezellig gevulde zaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen met een hartelijk meelevend jeugd- publiek, werd gistermiddag „Doorn roosje” ten tooneele gebracht, kinder- operette in 5 bedrijven, onder leiding van Chris Hofland, die ook en op uitne mende wijze, voor de muzikale begelei ding aan den vleugel zorgde. De opvoe ring getuigde van serieuze voorberei ding en van groote toewijding; aan de aankleeding van de tooheelen, en de costuums en er waren er heel wat, voor feeën en kabouters, voor engelen en hovelingen, voor harlekijntjes en boeren en boerinnetjes! was alle zorg besteed, zoodat een aantrekkelijk geheel verkregen werd, dat aan de kin derverbeelding van het oude bekende sprookje volkomen beantwoordde. Willy van Gessel, die de rol van „Doornroos je” vervulde, was, naar werd aangeKon- digd, ziek geweest, maar niettemin speelde, zij haar rol met veel charme en opgewektheid. Van de feeën verdienen Gonny Seitszinger en Gerry Oort een extra pluimpje, maar ook de andere executantjes verdienen lof voor de wijze waarop zij het hunne bijdroegen om deze opvoering tot een zeer geslaagde te maken. Van de balletten verdienen de Dans van Engelen, de Kabouterdans, het Pa rasollenballet en de Boerendans bijzon dere vermelding. Zij vormden een’ He ven lust voor de oogen, wat trouwens de geheele opvoering was. BEVESTIGING DS. K. v. d. POL. In de stampvolle Groote Kerk heeft ds. I. Kievit uit Baarn gisteravond ds. K. v. d. Pol, gekomen van Wierden bij de Ned. Herv. gemeente alhier be vestigd als opvolger van ds. S. v. Dorp, aan wien om gezondheidsredenen eer vol emeritaat was verleend. Ds. Kievit koos, nadat hij den dienst op gebruikelijke wijze had geopend, als tekst 2 Tim. 2 15 „Benaarstig U om U zelven Gode beproefd voor stellen, een arbeider, die niet sóhaamd wordt, die het woord waarheid recht snijdt”. De bevestiger las in dit woord van Paulus aan Timotheus twee gedachten n.l. Ie. het werk van den dienaar in het verborgene het openbaar. Hierna ging ds. Kievit tot de beves tiging over. Nadat ds. v. d. Pol op de vragen van het formulier bevestigend had geantwoord, zong de gemeente den nieuwen voorganger staande toe de zegenbede uit Ps. 134, waarna de dienst met het zingen van Ps. 7211 werd besloten. Onder de aanwezigen merkten wij op het Tweede-Kamerlid L. F. Duy- maer van Twist en een twaalftal Haagsche ambtgenooten van den nieu wen predikant. A.s. Woensdagavond zal ds. v. d. Pol in hetzelfde kerkgebouw zijn intrede doen. Prins Bernhard heeft op Zaterdag 20 dezer den maaltijd en de avondverga dering bijgewoond van de commissaris- sen-bijeenkomst van „De Nederland sche Padvinders”, welke Zaterdag en Zondag j.l. op het kasteel Oud-Wasse- naar is gehouden. De bijeenkomst stond onder leiding van de heeren A. Oosterlee en A. H. van Leeuwen van het dagelijksch be stuur van de N.P.V. Een 70-tal commis sarissen uit alle deelen des lands heb ben er aan deelgenomen en onder hen bevonden zich de hoofdkwartiercom- missarissen C. Beets, voor fabrieks- groepen; baron Krayenhoff, voor pers en propaganda; gep. vice-admiraal J. F. Osten, voor zeeverkenners, en ir. Telder, voor voortrekkers. Na opening te 5 uur werden onder werpen van internen aard, de padvin- dersorganisatie in ons land betreffende, besproken, terwijl des avonds mr. L. Einthoven voor de vergadering sprak over den geestelijken weerstand van ons volk. In een buitengewoon boeiende rede vertelde mr. Einthoven van zijn ervaringen, opgedaan bij zijn bezoeken aan legeronderdeelen in het belang van O. en O. en schetste daarna de omstan digheden op sociaal gebied van de op groeiende jeugd in de grootere steden en concludeerde de urgente noodzake lijkheid om in grooter omvang dan tot dusverre geschiedde, de jeugd in ge schikte activiteiten te betrekken. Op Zondag werd de vergadering voortgezet en aangevangen met een bijeenkomst onder leiding van ds. P. Fagel uit Veere, districtscommissaris voor Zeeland, terwijl verder op het programma stonden besprekingen over verschillende padvindersonderwerpen en het bij wonen van een demonstratie, door de verkenners van de Haagsche baron van Pallandt-groep en de Duin- jagers gegeven. Volgens een Reuterbericht uit Was hington heeft de Japansche ambassa deur Horinoetsji Zaterdag een bezoek gebracht aan Cordell Hull en het stand punt van zijn regeering uiteengezet no pens mogelijke ontwikkelingen in Ne- derlandsch-Indië. Later heeft Horinoetsji gezegd, dat de regeeringen van Japan en de Ver eenigde Staten het in hoofdzaak met elkander eens zijn, daar zoowel zij als Nederland den status que willen hand haven. United Press meldt echter uit Tokio, dat onderstaatssecretaris Suma het Do- mei-bericht heeft ontkend, volgens het welk Horinoetsji en Huil tot overeen stemming met betrekking tot Neder- landsch-Indië zouden zijn gekomen. Volgens Suma beperkte het gesprek zich tot bezwaren, welke Japan had te gen de restricties op de immigratie op de Philippijnen. Domei meldde heden uit Tokio In de dagelijksche persconferentie heeft de woordvoerder van het depar tement van buitenlandsche Zaken nog medegedeeld, dat het onderhoud tus schen Horinoetsji en Huil in hoofd zaak gewijd was aan de kwestie van de Philippijnsche immigratiewet, hoewel ook Ned.-Indië en de Amerikaansche rechten en belangen in China ter sprake zijn gekomen. Op de vraag of eenig accoord tot stand was gekomen tusschen Hori noetsji en Huil betreffende de handha ving van den status quo van Ned-Indië, zooals in een persbericht uit Washing ton gemeld was, antwoordde de woord voerder, dat zulk een accoord niet tot stand was gekomen, en dat Japan en de Vereenigde Staten niet in een po sitie verkeeren om zulk een accoord aan te gaan. De schipper van den stoomtrawler „Erin”, IJm. 12, welke vandaag bin nen was, deelde mede, dat hij de vo rige week Woensdagmiddag om vier uur visschende was op 58 gr. 50 min. N.B. en 2 gr. 30 min. O.L., toen men geregeld vliegtuigen waarnam. Eerst was de „Brin” bij andere IJmuiden- sche trawlers visschende geweest, maar de schipper was wat Noordelijker ge gaan en had daar zijn net uitgeworpen. Men was bezig het net in te halen en lag- dus stil, toen opeens een Duitsch vliegtuig op de „Erin” afkwam. Het vliegtuig vloog zeer laag over de „Erin” heen, onderwijl met zijn ma chinegeweer schoten lossende. Echter waren deze schoten zeer waarschijnlijk als waarschuwing bedoeld, omdat de vlieger de menschen aan dek gemak kelijk had kunnen raken, indien hij dit gewild had. De opvarenden van de „Erin” waren verbouwereerd, maar toen de vlieger terugkwam naar het schip, zochten zij zoo ijlings mogelijk dekking. De vlieger vloog eenige malen over de „Erin”, doch loste geen schoten meer en verdween daarna voorgoed. Toen het net aan dek was, is de schip per Zuidelijker gestoomd en bij de an dere IJmuidensche stoomtrawlers gaan visschen. Verder is er op deze reia niets bijzonders gebeurd. De aankomst van het opera gezelschap uit Dusseldorf. De algemeene staat van beleg, me de afgekondigd om ongewenschte grensoverschrijding tegen te gaan, heeft geen wijziging gebracht in de bepalingen, waaraan het internationa le verkeer onderhevig is. De waak zaamheid is evenwel terdege ver scherpt en behalve douanebeambten en passencontroleurs, die het gewone toezicht blijven uitoefenen, controlee- ren thans ook de militaire autoriteiten het inkomende en uitgaande verkeer. Dit bleek Zondag reeds duidelijk aan het Nederlandsche douanekan toor te Babberich, waar het stedelij ke operagezelschap uit Düsseldorf dat eenige voorstellingen van de ope ra Tannhauser in de residentie en Amsterdam zal geven, de grens pas seerde. Dit gezelschap van 240 perso nen arriveerde des middags in zeven Duitsche autobussen aan het grens- kantoor. De normale bezetting was hier, naar de „Crt.’ meldt, uitge breid met een groot aantal rjjksveld- wachters en marechaussees. Het douane-onderzoek geschiedde onder toezicht van officieren van het bataljonsbureau der grenswacht. Het was nauwgezet, doch uiterst correct. Alle leden van het operagezelschap Juinden in de zeven gereedstaande Ne-J tengevolge slechts Zaterdagmorgen is op den Zeesluis weg nabij de Sloepstraat een met twee paarden bespannen militaire wagen, bestuurd door den 21-jarigen artille rist C. op hol geslagen. De wagen kwam in aanraking met het langs de baan van lijn 11 geplaatste hek, dat over een afstand van 8 m. werd ver nield. Ook het voertuig schade. Een met twee paarden bespannen vuurmond is dienzelfden dag in de Zeeruststraat nabij de Jacob Pronk- straat op hol geslagen. Het kanon reed tegen een lantaarnpaal, welke werd vernield. Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk terende, doet binnen vijf dagen na zijn verhuizing binnen de Gemeente daarvan aangifte aan het Gemeentebestuur. Hinderwet B en W. maken bekend, dat zij aan van der Heem N.V. vergunning hebben verleend tot het oprichten van een door een Dieselmotor en electromotoren gedre ven inrichting voor het vervaardigen van radiotoestellen, stofzuigers en radiokasten in het perceel Maanweg nos. 250, 252, 254, 256, 258 en 260. Gevonden voorwerpen Aanwezig aan het hoofdbureau van po rtie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10 30 en 12 uur en monde ling tusschen 12.30 en 2.30 uur: een wit metalen armband, een onder deel van stofzuiger, een stoffen muts, een gummi dameslaars, met ritssluiting, een fietstaschje met 4 sleutels, een zwart ge lakt heerenrijwiel, een kinderportemon- naie inh. 1 cent, een armbandje, een oor bel, een pakje inh. koord, een roode kin derfiets, een étui inh. kindertramkaart e.a., een rechter jongensschoen, een onge merkt heerenrijwiel, een „Nationaal” damesrijwiel, een collectebusje „Zonne straal” no. 17052, een bruin stoffen dames- taschje inh. 2 liederenboekjes Leger des Heils een zwarte rijwielhandkap, een lid maatschap van Artist. Vereen. „N.A.R.” t.n.v. J. Saks, een gebreid kindervestje, een doublé beursje inh. gladde gouden ring en geld, een bruine heerenhoed, een Rijksdistributiekaart, een kwartiermuts, een kop van bermlamp, merk „Bosch”, een beige-bruine vos, een zw. actetasch, een zw. handtasch inh. roode damesporte- monnaie met kleingeld, zakdoek en poe derdoosje, een psalmboekje, een bruin led. damestaschje inh. o.a. kaarten t.n.v. J. v. d. Hulst, een milt, motor contröleboekje no., M. 584, een distributiekaart, een vul pen met glazen pen, een heerenrijwiel „Boreas Cycle” frame no .G 3022, een ledige zwarte portemonnaie, een blauwe cape en blauw regenjasje met hoedje, een groene vulpen „Champion”, een rozen krans, een dop van benzinetank, een fan- tasie-broche m. licht blauwen steen, een pet, een reservewiel van auto, een nikke len armband met wapenmotieven, twee nieuwe haarspelden op kaartje, een damesmuts (zwart, grijs en rood), een houten strandschepje, een blauwe das met namen, een een bruine kinderschoen, een heerenrijwiel, diverse sleutels, handschoe nen, rijwielbelastingmerken en ceintuurs. Bij de navolgende ingezetenen: een bagagemand, Jonckbloetplein 76; een wollen rechter dameswant, Smit, Pa- paverhof 17; een rosette met granaatjes, te bevr. tusschen 9 en 1 uur Beukenlaan 7 (Wassenaar); een gebreide damestasch inh. portemonnaie, zakdoek nez., Stadhou- derslaan 122; een paar bruine glacé hee- renhandschoenen, Kwartellaan 33; 2 sleu tels aan ring, Smaak, Perponcherstraat 36; een gouden dameshorloge met doublé ketting, v. d Hoeven, Ravesteynstraat 109; een Yale contact-sleutel no. 16911, een retour Haag-A’dam (N.S.), Schutte, L. Poten 1; 3 foto’s, Hardorff, Sirtema- straat 255; een glazenwisscher, Verwijs, Ankeveenschestraat 24; een korte dames mantel, v. d. Spek, Retierstraat 31; een hondenriem met halsband, Donker, Hoef- kade 465; een padvindersriem, Bosman, Kaapstraat 9; een kanarie, Mansveld, Pie ter Spastraat 23; een portemonnaie met inhoud, v. Ruiten, Fisherstraat 77; een br. led. beursje inh. 30 cent, rozenkrans, doopbewijs, v Gelder, Wouwermanstraat 137; een pr. beenpijpen, v. Dam, Frone- manstraat 30; een br. portemonnaie met inhoud, Brugman, v. Maerlantlaan 59; een zw. damesoverschoen, Crooy, Burgersdijk- straat 59; een nappa dameshandschoen, de Roode, Irisstraat 132; een jonge zwarte hond, Demarree, Hulshorststraat 293; een gebonden leesboek, v. Roovaart, v. Gogh- straat 25; een ring met sleutels t.n.v. H Engelen, Sieraal, Reitzstraat 231; een bl. damesmantel met bruin wollen mutsje, Huuskes N Molstraat 40; een br led kin derschoen, v d. Heuvel, Scheepersstraat 89; een bl. kinderjasje inh. 10 cent en geruite zakdoek, v. Ingen, Jaarsveldstraat 161; een belastingmerk t.n.v. J. Warnaar in roode portemonnaie, de Waarts, Ruys- daelstraat 77; een ring met 4 sleutels w.o. een Lips en een im -W.S., Schilperoord, Z. W Buitensingel 131; een lakled kin. derschoentje, Mallee, Kepplerstraat 93; een zwart lederen damesportemonnaie met inhoud, v. d. Akker, Trompstraat 16 (Loosduinen); een damestasch, wit met blauwen rand. inh. broche, Monquil, de Ruyterstraat 15 (Loosduinen); een pr. rolschaatsen, Lelieveld, Haagweg 315 (Loosduinen) een mand Bruss. lof, Fran ken, Merwedestraat 31; een zwarte acte tasch inh. ondergoed, Meeuws, Pletterij- straat 129; 5 katten, Rossmölder, Caland- plein 19: een vulpen „Pionier”, Doore- beyers, Cam Obscurastraat 41; 6 foto’s met kwitantie. Narold, Beetsstraat 195; een bruin kinderschoentje met riempje Sanders, Zieken 125; een „Kodak” foto toestel in br. led étui met adres Pasteur- straat 236; Staalduinen. Anna van Bue- renstraat 243: een damesarmbandhorloge, de Winter, N. Polderkade 208; een zilve ren ringetje, Jaarsveld, Stuyvesantstraat 69; een br wollen heerenhandschoen, Moelker Laan van N. O. Indië 238; 1 bruinled damestasch met ritssluiting inh. /0.90| en een damesvulpenhouder Lansink, v. d. Capellestraat 80: een distri butiekaart, Steenbrink, Vlierboomstraat 374; een beige met rood kindertaschje in houdende beursje met 0.26|, Zermatten Larixlaan 23; een gouden damespolshor- loge, Fennema, van Bijlandtstraat 79; een rolschaats, merk Rolfast, van Liet, van Marumstraat 33; een ïersche setter met kaal plekje aan staart, Struiwig, Gouden- regenstraat 211; een drachtig grijs Cy- Persch poesje, Schadee, Kon. Emmakade 166; een bruine teckel (reu), Nagtegaal. Fahrenheitstraat 162; een verm gouden damespolshorloge met dito bandje, Goo- vaarts. van Speykstraat 36; een stoffen hoodschappentasch. waarin rood dames tasch, waarin rjei,nfaO84rnwmaYè-èv-aè taschje met portemonnaie, inh sleutel en geld, Knoester, Wieringschestraat 12; een bruine schooltasch. inh. Fransche leerboe ken en huiswerkboekje, de Graaf. Boni- straat 3; een lorgnet in étui, Antinvogel. van Beverningkstraat 140; een damesporte- •nonnaie met 2 knippen, inh. geld en 2 Post zegels van 2J cent, Spaans. Goeree- r:festraat 14; een rijwielbelastingmerk aan ^JPPje, Vlak, Westduinweg 223; een bank- lieMk V- d. Toorn, Douzastraat 75; een ken -u’n damestaschje met donkere vlek- Graaf lrn geld en 2 gaspenningen, de hoorné„B?kkin.gstraa.t 28:. een lorgnet met £and *n étui. Meindersma, v. Len- 3e een bastaard boxer. Randwijk. R°Ud >!18traat 63; een sigarenkoker met Ie Vi£ utje: -21 Maart 1926” Keus, Dr P‘erent»KerPle*n 88> 4 katten en 1 bond Jatten ebuis, Swammerdamstraat 97; twee Opn„. een hond, Asyl, Nieuwe Haven As* NS^Haven^ inüchllngen In vier verschillende gebouwen is hedenmorgen een aanvang gemaakt met de uitreiking van identiteitskaarten aan de houders van motorrijtuigen, die op grond van de aanwijzing van het Bureau voor Aardolieproducten in aan merking komen voor de distributie van benzine, In het geheel zijn hierbij in de resi dentie 20.000 personen betrokken, die gedurende negen dagen in de gelegen heid zullen worden gesteld, om tus schen 9 en 5 uur hun identiteitskaarten af te halen. Men heeft per dag dien- een Een bewoonster van den Parkweg heeft bij de politie aangifte gedaan, dat Zaterdag in een winkel in de binnenstad haar handtasch is ge stolen, welke een portefeuille met circa 40 en een portemonnaie met pl.m. 5 bevatte. Gistermorgen is tijdens een voetbalwedstrijd op hét H.B.S.-ter- rein aan de van Hogenhoucklaan de 23-jarige S. M. uit de Palmboomstraat tegen een der mede-spelers gebotst en heeft het linkerbeen gebroken. De ge neeskundige dienst vervoerde hem naar het Roode Kruis Ziekenhuis. De heer Chr. Knijff alhier is benoemd tot onderwijzer aan de School met den Bijbel te Holten. Tot onderwijzer aan een der Geref. scholen hier ter stede is benoemd de heer R. Turkstra te Winsum. De motorspuit van het bu reau v. d. Vennestraat, is gistermorgen te omstreeks half elf uitgerukt naar het perceel v. Miereveltstraat 3, daar de gasleiding voor het huis lek bleek. Het brandweerpersoneel sloot de gas leiding af. In Hotel des Indes is af gestapt capt. W. Wedgwood Benn, lid van het Engelsche Lagerhuis, die hedenavond voor het genootschap Nederland-Engeland een lezing zal houden. Het wegbreken der steunbeeren de onmiddellijke oorzaak? Na de instorting van den scheeven toren van Pijnacker komen er ver schillende vragen naar voren, welke den indruk vestigen, dat dit muisje nog wel eens een lang staartje kan hebben. Nadat langdurig door deskun digen getwist was over het te volgen systeem-en eindelijk het plan van prof. Visser de overwinning behaalde, werd tot de restauratie besloten. Dit getwist heeft veel tijd gekost, wat niet ten goede kwam aan de uitvoering. Nadat 17 van de 20 palen ingepulsd waren gaf ir. Onnes van Monumenten zorg, ondanks het waarschuwend ad vies van den aannemer en gem. archi tect, opdracht om de aan de Westzijde bevindende steunbeeren weg te breken, daar deze volgens hem niet tot aan de fundeering doorliepen. Bij het afbreken bemerkte men echter, dat dit wel het geval was en deze steunbeeren nog ten volle hun dienst bewezen bij het onder steunen van het historische gevaarte. Vanaf dit moment is de toren gaan werken en deden zich de eerste ver schijnselen van snellere verzakking voor. Het wegbreken der steunbeeren moet dus als onmiddellijke oorzaak be schouwd worden. Deze feiten zouden ten volle gedekt door het dagboek van den gem. architect. Op grond hiervan gaan er stemmen op om Monumenten zorg aansprakelijk te stellen voor een bedrag van 25.000, zijnde de voor kort geschatte reëele waarde van den toren. Men overweegt de instelling van een commissie, welke ten deze van advies zal moeten dienen. L - --5

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13