(WANT DE ZWARTE ORCHIDEE bandag tl April 1940. Bij Ob F- f. X SUBWEBWS i L fez?" F iir ifi t DE EÜCHTBESCHERMÏNGS- flHMtG VAN ZATERDAG «moge activttht onder de VRIJWILLIGERS 7 VIJFDE BLAD. centraal geaag gevemcht Kranige lotta’s. DE ZEDENZAAK Klachten. FEUILLETON. (Nadruk verboden.) '(Wordt vervolgd.]) RADIO-CABARETSTERREN IN DILIGENTIA riaal ter plaatse waren, kon water ge geven worden. Demonstratie aan de Toussaintkade. waarop waren Opzienbarende arrestatie Naar wij vernemen, heeft de zeden zaak in verband waarmede dezer dagen jhr. ir. T. de M. wegens het ple- NEDERLANDSCHE VEREEN1GING VOOR ROODE KRUISHONDEN De verzorging der „slacht offers”. 1 - Aan de Juliana van Stolberglaan werd een geïmproviseerd huisje in brand gestoken en gebluscht De uitslag der keuring Zooals we reeds mededeelden vond Zaterdag j.l. de jaarlijksche keuring der Roode Kruishonden plaats. In den mid dag werd deze bijgewoond door gene raal-majoor N. A. A. v. d. Roemer, in specteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, mr. W. J. baron van Lynden, le ondervoorzitter van het Ne. derlandsche Roode Kruis e.a. Van de 12 ingeschreven dresseurs met hun viervoeters, waren er 11 opge komen. „Voldoende” behaalden de dres seurs A. Braat, Amstelveen, en E. Ton uit Warder. Hun wordt uitgereikt het diploma en de premie a 50. De overige deelnemers bleken zelf en hun honden nog niet voldoende voor het Roode Kruiswerk te zijn afgericht en moeten dus nogmaals ter herkeuring komen. Manschappen van het 2e regiment hu zaren fungeerden als „gewonden”. De oefening om half 10 begonnen was juist om 6 uur nam. geëindigd. Het prachtige voorjaarsweer maakte, dat er veel be langstellenden op het terrein aanwezig waren. SLUITING JUBILEUMFEESTEN VAN DEN NED. KATH. VOLKSBOND Gisteravond had voor de negende en laatste maal, de feestuitvoering plaats, den leden van den Volksbond aange boden, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de afdeeling den Haag. Evenals vorige avonden, was het ge bouw Eustodia, in de Brandtstraat, tot in de uiterste hoeken bezet. Medewerking aan dezen avond ver leenden het tooneelgezelschap „De Ver- eenigde Haagsche Spelers”, directeur Pierre Balledux, welke met groot suc ces het Vlaamsche blijspel „Verliefd en Jaloersch” opvoerden. Tusschen de bedrijven concerteerde de harmonie „St. Gregorius de Groote”, onder leiding van den heer van Meche len. Na het tweede bedrijf sprak de secre taris, de heer Jac. Steijn, een woord van dank aan het tooneelgezelschap, en wees op de cultureele verheffing, welke het gezonde tooneelspel ook onder de arbeiders waardeering doet vinden. Spr. dankte alle medewerkenden en bood den dames mevr. Balledux en Dini v. Lier een bouquet rozen aan; terwijl aan den heer Pierre Balleaux, Jan v. d. Linden en Guus Verstraete een stoffe lijk blijk van waardeering werd over handigd. Eveneens werden in deze hulde be trokken de waarnemend directeur van de harmonie, de heer v. Mechelen en de heer A. J. v. d. Meer, directeur van het zangkoor „St. Caecilia”. Vervolgens wendde de heer Steijn zich tot de aanwezigen en wees speciaal de aspirantleden, die in zoo’n grooten getale waren opgekomen, op de groote taak, welke hen wacht. Hij vroeg hun trouwe leden te worden en daadwerke lijk behulpzaam te zijn, bij de uitvoe ring van onze groote sociale taak. Spr. dankte hierna de beide mede werkende afdeelingen „St Caecilia” en gen van ontucht met minderjarigen in Gregorius de Groote” voor hun I ra^'i 3 No. 17650 Doch wij hebben in deze kringen ook een klacht gehoord, een ernstige klacht, Er wordt geklaagd over het ontbreken van inniger contact tusschen hen, die met de centrale leiding belast zijn en degenen, die in de wijken een taak heb ben te vervullen. Het „Centraal gezag”, dat er is, treedt naar de meening van deze klagers niet energiek genoeg op, hetgeen leidt tot onderonsjes in enkele wijken. Men re gelt dan op eigen houtje, belast men- schen met een bepaalde taak, die hier voor allerminst capabel zijn, met het gevolg, dat de wijkbewoners zich niet Vroolijk programma onder leiding van Bob Scholte Sfeer misschien nog dan vorige malen heeft de Haagsche burgerij tijdens de omvangrijke oefening Zaterdagmiddag een vrij gedetailleerd inzicht gekregen in de voorzieningen, welke te harer be hoeve zijn getroffen, wanneer gevaar nit de lucht dreigt Wij schreven reeds over de oefening die in het Hannemanhofje werd gehou den. Den Lotta’s voor haar paraatheid bij de blussching van de werkelijke brand- es, een woord van lof. Deze vrijwil ligsters in haar blauwe overalls met helm op, maakten een alleszins krani- gen indruk. Het vuur was al gedoofd, toen de wijkspuit arriveerde. In de Surinamestraat verliep de oefe ning ook naar wensch. Om 4.10 uur werd alarm gegeven door middel van de witte vlag, om 4.15 uur troffen de wijkfunctionnarissen de vereischte maatregelen, om 4.16 uur arriveerde de wijkspuit, die om 4.17 uur reeds water gaf. De blokspuit, welke om 4.24 uur ter plaatse verscheen had jammer ge noeg pech en had om 4.40 nog geen wa ter gegeven. Binnen 6 minuten deed de sectorspuit dit, die om 4.28 uur aan kwam. Prachtig op tijd waren inmiddels ook de opruimingsdienst en personeel van G.E.B. en Gemeentewerken ver schenen. Op vijf verschillende punten werd in wijk I van sector V (Bezuidenhout) alarm gegeven. Met de noodige voort varendheid werd er door de dames- en heerenploegen opgetreden. On den hoek van de Agnesstraat Louise Hen- riëttestraat was een houten huisje ge bouwd, waarin licht ontvlambaar mate riaal was opgeborgen. De brand werd er ingestoken en hoog sloegen de vlammen er uit. Onder groote belangstelling van de zijde van het publiek, werd de blus sching ter hand genomen. Enkele minu ten reeds nadat de ploegen met mate- De luchtbeschermingsoefening werd te vijf uur besloten met een demon stratie van wijk- en sector-spuiten, welke alle water gaven op de Tous saintkade. Er was voor deze demon stratie van de zijde van het publiek groote belangstelling, zoodat de poli tie op den Prinsessewal hekken langs den waterkant had geplaatst om on gelukken te voorkomen. Reeds voor het aangekondigde uur was een aantal wijkspuiten, welke door motorische ren heb? Er is een verschrikkelijke fout begaan. Ik was ervoor gereed, ja, heelemaal gereed, doch op het laatste moment ontbrak mij de moed. Ik... Zijn stem brak af en hy streek met zijn hand over het gelaat. Zij wachtte tot hy doorgaan zou, maar hij scheen reeds spijt te hebben, dat hij zooveel losgelaten had. Ik wil weten, hoe het begonnen is. Ik kan je niets vertellen. Later misschien, maar nu niet. Tresa, je moet geduld met mij hebben. Mijn ze nuwen zijn totaal naar de maan. Som tijds denk ik... Hij kreeg een aanval van hysterie en zij zag in, dat het niet mogelijk was, in dien toestand, een antwoord te forceeren op een groot aantal branden de vragen. Zij vroeg hem daarom haar alleen te laten en trad de grot weer in om een weinig tot rust te ko men. Toen zij een uur later weer te voorschijn kwam, waren de Maleiers bezig het kamp op te breken. Zij maakte hieruit de gevolgtrekking, dat het in de bedoeling lag dadelijk naar de Zuidkust te trekken. Toen merkte zjj dat er iets niet in orde was. De lucht, welke haar tege moet kwam, was pijnlijk warm. Daarenboven was er een eigenaardige brandlucht. Zij zag, dat de inlanders het ook reeds gevoeld hadden en deze waren opgewonden met elkaar aan het praten. Zij liep op den leider toe... Serang. Brand er soms iets? De populaire radio-zander Bob Scholte, die jarenlang medewerking verleende aan de A.V.R.O.-program- ma’s, heeft een troepje cabaret-artisten om zich verzameld, waarmede hij Zater dag in Diligentia een bonten avond heeft gegeven. Daar was in de eerste plaats Rudolph Sander, die op zeer beschaafde en wel luidende wijze Duitsche film-schlagers UITBREIDINGSPLAN SCHENK. Op de Gemeentesecretarie, afdeeling S. en B., kamer no. 32, zal van heden tot en met 3 Mei a.s., iederen werk dag van 9 tot 12 uur en van half 2 tot 5 uur (’s Zaterdags van 9 uur tot 12 uur 30) voor een ieder ter inzage lig gen het bij Raadsbesluit van 15 April 1940 vastgestelde plan tot herziening van het plan van uitbreiding der Ge meente, voor zoover betreft de terrei nen ongeveer gelegen tusschen de Laan van Nieuw Oost-Indië, de Schenkkade, den Ijsclubweg, het ver lengde van de Carel Reinierszkade en de grens met de gemeente Voorburg (plan Schenk) in twee kaarten, een toelichtende beschrijving en bijbehoo- rende bebouwingsvoorsehriften. De Haagsche Lotta’s in actie in het hofje aan de Hannemanstraat. -w offers” ter verdere geneeskundige be handeling aan een verkeerden post wor den afgeleverd. Men dient te bedenken dat de tijdsomstandigheden van dien aard zijn, dat, hetgeen nu nog oefening is, spoedig werkelijkheid kan worden. aan de gedachte kunnen onttrekken, dat elke oefening een „spelletje” is. Zelf hebben wij dat enkele malen kun nen waarnemen bij de zielfbeschennings- oefening op 6 dezer en bij die van Za terdag j-L Door de onder-onsjes in en kele wijken is er geen vertrouwen en tengevolge daarvan weer geen animo om zich als vrijwilliger aan te melden. Aan dergelijke toestanden moet een einde komen. In wijken waar onder de vrij willigers de noodige selectie was gehou den functionneerde alles prachtig. Dank zij het door deskundigen gegeven on- derricht begrijpt een ieder, die is in ge schakeld, zijn taak. Hoe dankbaar men ook kan zijn om het feit, dat onder de jeugd de animo om zich voor den een of anderen dienst beschikbaar te stellen groot is, te jonge menschen moeten geen functies gaan vervullen, die te sterke verantwoordelijkheid vereischen. Deze klachten hebben wij van meer dan een gehoord en de gegrondheid daarvan is ons op onzen rondgang ge bleken. Het mag niet voorkomen, dat spuit gasten niet voldoende op de hoogte zijn van het te bezigen materiaal, dat men slangen te kort kwam en dat „slacht- het Huis van Bewaring werd ingesloten een vervolg gekregen, waarbij, be halve de reeds eerder genoemde vrou wen A. P. en J. geb. D., nog een vierde arrestatie is verricht. Bij het doorbrengen van een zaken verlof in de residentie is de secretaris van een groot semi-overheidsbedrijf, mr. L. H. S., die als kapitein in mili tairen dienst is, op het bureau van deze onderneming gearresteerd. Hij is naar het hoofdbureau van politie overgebracht, waar hij na con frontatie met een der reeds eerder ge arresteerde verdachten in deze zaak, voorloopig is ingesloten. Deze arrestatie heeft groote beroe ring verwekt. De politie heeft bij haar onderzoek zeer bezwarende aanwijzingen tegen mr. S. verzameld. De Scheveningsche pensionhoudster A. P. is inmiddels op vrije voeten ge steld. De Duitsche actrice J. geb. D. zal vermoedelijk heden naar het Huis van Bewaring worden overgebracht. kracht werden gesleept, aanwezig de bemanningen in zwarte, waterdichte pakken gestoken, met helm op. Nauwe lijks weerklonk boven de stad het ge loei, dat de oefening was beëindigd, of de 2-tact motoren der wijkspuiten be gonnen te knallen en knetteren en de eerste stralen schoten omhoog. Steeds meer wijkspuiten arriveerden, zoomede eenige sectorspuiten, de bekende mo- torspuiten van de Haagsche brand weer, zoodat aldra een gordijn van water omhoog spoot. Het trottoir van de Toussaintkade was een mengelmoes van brandslangen. Men kan niet an ders zeggen, dan dat er met enthou siasme werd geoefend en mocht er eens een wijkspuit anders willen dan de bemanning, dan werd alles in het ten gehoore bracht Verder verleende werk gesteld om weer zoo spoedig mo gelijk water te kunnen geven. Op som mige oogenblikken werd er wel eens minder rekening gehouden met de spuitrichting, zoodat de kijklustigen. wilden zij niet riskeeren met een nat pak thuis te komen, een overhaast heenkomen moesten zoeken. Trouwens ook degenen, die op de Toussaint kade uit hoofde van hun beroep aan wezig ’zijn, werden een oogenblik de dupe van de geringe „richting-vast- heid” der spuitgasten. Een der bewo ners, die de oefening met interesse in gezelschap van zijn familie aan schouwde, haalde toen een groote strandparasol te voorschijn, welke hij boven zijn balcon opzetter tot groot vermaak der omstanders. medewerking. De heer Balledux sprak een enkel woord van warme waardeering, spe ciaal tot de katholieke arbeiders, voor den steun, ondervonden voor het pogen goede en gezonde tooneelkunst te bren gen met een deugdelijk moraal en dankte namens zijn medespelenden voor de aangeboden stoffelijke blijken van waardeering. Hierna zong het zangkoor op verdien stelijke wijze „Ave Caesar” van Fred. Roeske en „Die Nacht” van Franz Schubert. Pierre Balledux trad nog even op als conferencier ten bate van „Hulp in Nood”, om deze afdeeling in staat te stellen, leden in kommervolle omstan digheden verkeerende, te kunnen hel pen. Na de pauze ging het laatste bedrijf van het blijspel, hetwelk een groot succes mocht oogsten. Het was een mooie avond en een waardig slot der jubileumfeesten van den „Ned. Katholieken Volksbond”. Anderhalf uur heeft de alarmtoestand gegolden en in dien tijd hebben honder den vrijwilligers hun paraatheid ge toond. Ook de betrokken gemeentelijke diensten en bedrijven waren bij deze oefening in groot verband ingeschakeld en zij hebben eveneens een lofwaard ige activiteit ontplooid. Reeds hebben wij over het verloop der oefening het een en ander meegedeeld. Van hetgeen ons bij onze rond tocht door de verschillende wijken heeft gefrappeerd, geven wij nog een beknopt verslag. Dan is in de eerste plaats hier een woord van lof op zijn plaats voor de honderden, mannen en vrouwen van onderscheiden rang en stand, die ter wille van hun medemenschen vrijwillig hun diensten aanboden en zich met een bewonderenswaardig enthousiasme, van hun taak kwijten. Wil het lucht beschermingsapparaat echter in optima forma functionneeren, dan zijn evenwel nog wel tien maal zooveel vrijwilligers noodig. Hopenlijk heeft de oefening van Zaterdagmiddag velen van de noodzaak hiervan doordrongen. Dat er al zooveel bereikt kon worden, dankt men aan de lofwaardige ambitie van wijk-, straat hoofden 'en andere functionnarissen den arm. Zij kwamen bij een open ruimte en tot hun schrik zagen zij de vlammen tegen de boomen tegenover hen opkruipen. Gevangen! riep Armstrong uit. Serang maakte een scherpen draai naar rechts en verzocht hen hem te volgen. Armstrong smeet practisch alles, wat hij in zijn handen had, weg en rende achter hem aan, terwijl Tre sa haar best deed om hem bij te hou den. Een groote, kronkelende massa rook sloeg van achteren over haar heen en deed alles om haar heen ver vagen. Tresa! De stem kwam vanuit het rookgor dijn en zij trachtte te antwoorden, maar door den verstikkenden rook kon zij geen geluid voortbrengen. Daarna trad een stilte in, welke alleen onder broken werd door het steeds luider wordend geloei der vlammen. De rook werd doorschoten met gloeiende stre pen. Zij zag den ondergang steeds na derbij komen en onder het uiten van kreten van pijn en verschrikking, stortte zy zich blindelings vooruit. Na een paar minuten scheen de wind een weinig in kracht afgenomen te zijn, want de rook werd minder dicht, ofschoon zij de vlammen aan drie kahten hoorde razen. Zij scheen nu in een andere richting te loopen. Maar het kon haar niet schelen, zoo lang zij maar het roode monster ach ter zich uit den weg ging. «D Haar veranderde houding scheen hem genoegen te doen. Hij concludeer de, dat de uiteindelijke breuk met Carson dit had bewerkstelligd en was nu blij, dat het toeval Carson naar 2yn kamp geleid had. Ik was het bestaan van die twee de boot absoluut vergeten. Dat is een pracht-idee. Eigenlijk is er heelemaal geen reden, waarom wij niet direct naar het Zuiden zouden gaan. Hoe eerder, hoe beter, sprak zy droomerig. En, ben je nu van plan by mij te blijven? Wat zou ik anders moeten doen? ^aar ik moet alles weten. Ik tast hog steeds in het duister. Hij bewoog zich onrustig heen en We®r en trachtte het gesprek een an dere richting te geven, maar zij hield voet bij stuk. Ik moet het weten... ik moet. Maar je weet alles. Wanneer heb' J® dat over... over my ontdekt? - Op den avond, toen ik geloofde de gelukkigste vrouw ter wereld te zijn. Oh, het was meer dan vreese- Zelfs toen kon ik het niet geloo- medewerking Robin Fox, de bekende kunstfluiter. Op waarlijk virtuose ma nier floot hij verschillende moeilijke nummers, zich zelf begeleidend op den vleugel. The Harmony Sisters, bekend door radio-uitzendingen, zongen met veel talent eenige guitige liedjes, zoowel Hol- landsche als Fransche, Duitsche en En- gelsche. Dit duo is werkelijk een attrac tie, en had, behalve bloemen, ook veel applaus in ontvangst te nemen. Sylvia Gross was het Weensche element in het programma. Buiten een liedje bracht zij een keurigen dans en deed zij mede in een .grappige sketch. Een geweldig inslaand nummer bracht Carlo Reni, die over een werkelijk fenomenale stemtechniek beschikt, en met het grootste gemak een groote hoogte bereikt zooals bijvoorbeeld in zijn imitatie van de zangeres Erna Sack. Zijn succes was zoo groot, dat hij genoodzaakt was „een toetje” te geven. De accordeonnist Mischa Korsa koff gaf eenige temperamentvolle soli op zijn prachtig instrument, dat bijkans het geluidvolume van een orgel bezit. Ook met een baby-harmonica wist hij weg, terwijl hij tevens een moeilijken Russischen dans demonstreerde. Verder stonden nog op het uitgebreide pro gramma „The 5 Vocal Harmonists”, die de voetsporen van „The Revellers” drukken. Zij hadden, als alle anderen, veel succes. Rest ons nog Bob Scholte, die de zaal weer gemakkelijk op zijn hand wist te krijgen en verschillende refrein tjes liet meezingen. Vooral het soldaten liedje sloeg in. Zijn conference was minder geslaagd, terwijl de mopjes, welke hij debiteerde, nu niet bepaald op een hoog peil stonden. Als geheel was het een geslaagde avond. Het pu bliek amuseerde zich kostelijk, en daar voor was men toch gekomen, zoodat het flinke troepje artisten tevreden kan zijn. Volgenden Zaterdag en Zondag wordt de avond herhaald, zoodat liefhebbers van goede kleinkunst nog gelegenheid heb ben een genoeglijken avond door te brengen. de anderen, bleef nog een paar secon den wachten. Gauw weg. Erg groot vuur... da delijk hier. Welken kant? Daar. Hij wees in de richting, welke door de overige mannen inge slagen was. Maar waarom niet naar de ber gen? Serang schudde heftig het hoofd. Hij was voldoende van de luchtstroo- mingen op de hoogte om te weten, dat hoogerop de wind sterker was en daardoor de vlammen in die richting zouden worden gestuwd. Het beste was om naar de rivier te vluchten, welke wellicht in staat zou zijn den vlammengloed tegen te houden... ten minste voor een tijdje. Hij weet het ’t beste, zeide Tre sa. Vermoedelyk wel. Maar om mijn heele verzameling te moeten verlie zen, na mijn inspannenden arbeid! Hij pakte vlug een paar dingen van den grond en Tresa deed dit eveneens. De lucht was verstikkend en de hitte deed de bladeren van de boomen en struiken omkrullen. Serang ging voor, terwijl hij hen steeds tot meer spoed aanmaande. Voordat zij een mijl af gelegd hadden, was het vuur al vlak achter hen aan. Nu en dan kon Tresa de vlammenzee in de verte zien... een aanstormende massa vlammen en rook, waarvan zy zich nooit een voor stelling had kunnen maken. Vlugger! schreeuwde Serang. Struikelend vervolgde zy haar weg, naar adem snakkend. Opeens viel zi, bijna, doch Armstrong greep haar bij ven, maar het stukje papier was te duidelijk. Het stukje papier? Welk stukje papier? Zij ging het hol verder in en kwam een oogenblik later terug met een gou den horloge in haar hand. Door een kleine beweging van haar vingers sprong de kast open. Een klein stukje papier fladderde op den grond. Hij raapte het op en tuurde ernaar met een asch-grauw gelaat. En je vermoedde het... hieruit? Ja. Oh, vernietig het voor eeuwig. Ik zou alles willen geven, wanneer ik mijn geheugen op een der- gelijke wijze zou kunnen vernietigen! Hij scheurde het papier in een do zijn kleine stukjes en liet ze door den wind medevoeren. Daarna draaide hij zich om en zag, dat zij daar met ge bogen hoofd stond en met haar emo tie kampte. Hy pakte haar by den arm, maar op hetzelfde moment sprong zij, als door een wesp gesto ken, opzy. Raak mij niet aan! Ik... ik kan het niet verdragen. Ik heb je moeten helpen, maar ik zal nooit ophouden je te verafschuwen. Omdat ik je echter nog steeds moet helpen, moet ik alles weten. Niet nu. Ja, nu. Wat gebeurde er op dien avond? Jy was het niet, dat weet ik. Maar wie dan wel? Wie? Schei om Godswil uit! Hij schreeuwde het bijna uit. Denk je soms, dat ik daaraan wensch herin nerd te worden?- Denk je misschien, dat ik alle menschelijk gevoel verlo op zeker oogenblik kwam aan het Ingenhouszplein de mededeeling bin nen, dat er een bom-aanslag had plaats gevonden in het perceel Goudriaan- kade 39, waarop onmiddellijk de van 4 brancards voorziene auto vertrok, be mand met twee leden van het P.T.T.- personeel en 4 leden van de Vrijwillige Hulp Brigade. Zij zouden beoordeelen, of de getroffenen of wel naar het In genhouszplein zouden moeten worden overgebracht dan wel naar het slacht huis, waar in een der hallen een hulp- ziekenhuis was ingericht onder leiding van dr. v. Galen Last. De z.g. patiënten hadden een label aan jurk of colbert gehecht, waarop te lezen stond, wat voor ongeluk zij had den gehad. Dienovereenkomstig dienden zij verbonden te worden, waarna, na dat zij in het hulpziekenhuis en hoofd- verbandplaats waren binnengebracht; door de aanwezige doktoren werd ge controleerd of een en ander deskundig was geschied. De P.T.T.-wagens ble ken goed te voldoen. Waren de patiën ten eenmaal op de brancards gelegd, dan werden de standaards, de draagbaren aanvankelijk aangebracht, niet meer gebruikt, doch de brancards op speciaal daarvoor ge construeerde stoeltjes op den vloer van de auto geplaatst. Burgemeester de Monchy kwam op zeker oogenblik in bijzijn van den hoofdcommissaris van politie, den heer N. G. .v d. Mey, en den commissaris W. A. Rieken, een kijkje nemen in het hulpziekenhuis aan de Slachthuis kade. Ja... een boschbrand... en nog wel dezen kant uit. Binnen tien minuten bleek, dat ge vaar voor hen niet denkbeeldig was. Armstrong, die het kamp een half uur tevoren verlaten had, kwam opgewon den terugrennen. Brand! hijgde hij. Serang, breng de spullen dadelijk in orde. We hebben geen moment te verliezen. Serang, die terzake geen nadere toelichting behoefde, begon met zijn mannen te argumenteeren, maar de brandlucht werd hoe langer hoe ster ker en zij konden dan ook niet inzien, dat zij zich in hun vlucht zouden laten belemmeren door de hinderlijke baga ge. Zij weigerden doodeenvoudig. Armstrong trok zijn revolver. Vlug dien rommel op de schou ders! De mannen sprongen achteruit en hun handen grepen naar hun lenden gordels. Zjj voelden, dat de dood op de vleugelen van den wind kwam aan waaien en een revolver kon hen niet meer schrik aanjagen dan de roode furie, welke op hen kwam losstormen. Tresa, die een gevecht voorzag, druk te den arm, welke de revolver gericht hield, naar omlaag. Zij hebben gelijk, riep zij uit. Wij moeten trachten onze levens te redden. Maar, alles, wat ik verzameld heb.;, moet dat verloren gaan...? Zijn antwoord was een met asch- deeltjes beladen windvlaag, welke een bos bloemen, vlak in zijn nabijheid, deed verschrompelen. De Maleiers waren er in een ommezien van door. Serang, die een ietsje loyaler was dan 7 "'-W 'UW-., J I -• U~ wy - 1 r '-'Y >- t 7

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17