m Geallieerde troepen maken vorderingen in Noorwegen Langzame ontwikkeling van den strijd in Noorwegen No. 17S50. 1940. Maandag 22 April. Britsche luchtaanvallen op Deensch vliegveld BELANGRIJKSTENIEUWS BUITENLAND Duitsche legerberichten Britsche troepen op de Faroer Noorsch legerbericht Britsche luchtaanvallen op Deensche en Noorsche vliegvelden 1 Hevige strijd om i Trondheim ver- 1 wacht PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit VIJF bladen EERSTE BLAD. BUITENLAND Eerste blad, pag. 1. OVERZICHT Trondheim nog BINNENLAND Tweede blad, pag. 2. Tweede blad, pag. 2. van Vierde blad, pag. 1. en- Derde blad, pag. 2. Duitsche buit. nieuwsbureau deelt verrast een van Gevechten tusschen Britsche en Duitsche troepen? Frankrijk blijft bereid tot gedachtenwisseling met Rome Narvik door Britsche oorlogsschepen beschoten Britsche troepenlanding in de Romsdalsfjord Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. omlaag geschoten. Aan boord van dit vliegtuig werden kaarten aangetroffen, welke in Februari 1940 in Duitschland waren vervaardigd en gebaseerd waren op officieele Noorsche en neutrale land kaarten.” geworpen op water- Het fort Hegra houdt nog stand. De vermiste Sch. 15 is in verboden gebied gezonken. De geredde beman ning verblijft te Wesermünde. Vierde blad, pag. 2. Het Nederlandsch voetbalelftal heeft gisteren te Amsterdam met 42 gewon nen van de vertegenwoordigende Bel gische ploeg. De Noorsche gezant te Berlijn en het personeel der legatie zijn uit Kopen hagen in Malmö aangekomen, tegelijk met 450 Zweden, die in Denemarken hadden gewoond. Een der inzittenden van den Duit- schen bommenwerper, welke Zaterdag in Limburg een noodlanding maakte, is overleden. Voor de Noorsche kust is het stoom schip „Bernisse” vergaan. Alle opva renden zijn gered. Britsche troepen zijn op de Faroer ge land. Zaterdag en gisteren hebben zich aan het Westelijk front een aantal lucht gevechten afgespeeld. Eerste blad, pag. 2. De Britsche luchtmacht heeft haar actie uitgebreid .ot het Deensche vlieg veld Aalborg. De Duitschers hebben te land verbinding tot stand gebracht tusschen hun troepen in het gebied van Oslo en Stavanger. Eerste blad, pag. 1. Talrijke Duitsche vliegtuigen hebben gisteren boven Zweden gevlogen. Eerste blad, pag. 2. Vierde blad, pag 2. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. S50310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Men gelooft te Londen, dat de Brit sche activiteit in de lucht tot dusverre slechts een voorspel is geweest van een bitteren luchtoorlog op groote schaal, daar de campagne tevens een strijd om de heerschappij in de lucht schijnt in te houden, zonder welke heerschap pij, volgens de meening van vele des kundigen, een campagne niet succes vol gevoerd kan worden. Uit Londen meldt Reuter, dat de Britsche troepen in Noorwegen onder bevel staaan van generaal Carton de Wiart. Deze heeft in den wereldoorlog het Victoria-kruis verworven. Narvik voor de Duitschers onhoudbaar De bevelhebber van de Brit sche troepen. Gemeld worden aanvallen op Duit sche en Britsche transportschepen. Bovendien deelt Berlijn de vernietiging van een Britschen kruiser en een Pool- schen torpedojager mede. Eerste blad, pag. 2. solideeren en de bevoorrading te orga- niseeren. Men wijst er op, dat indien de Noorsche troepen langzaam terug kunnen trekken, onderwijl wegen en spoorlijnen vernielend in Gudbrands- dal en OsterdaL zij de Duitsche op- marsch zonder hulp, mogelijk nog we ken. of zelfs maanden kunnen vertra gen. Daar de spoorlijnen en wegen op vele plaatsen uit den bergwand zijn gehouwen, kunnen zij gemakkelijk door middel van dynamiet vernield worden. Een Duitsch troepentransportvlieg tuig, dat op het punt stond te landen, werd met machinegeweervuur bestookt, het slaagde er echter in, in de wolken te ontsnappen. Vervolgens vloog een Britsche bommenwerper laag over het Zeshonderd Duitschers in Zweden geïnterneerd? United Press meldt uit Lulea, dat 600 Duitsche soldaten de Zweedsche grens gisteravond overschreden hebben en ontwapend en geïnterneerd zijn. Men meent, dat zij behooren tot de bezet- tingsafdeeling van Narvik. In het gisteravond uitgegeven offi cieele Noorsche legerbericht wordt ver klaard: „Op 20 April hebben de Duitschers onze posten aan beide zijden van Mjösa aangevallen, met steun van ar tillerie en vliegtuigen. Onze troepen hebben zich in hun stellingen staande gehouden. Duitsche vliegtuigen hebben verscheidene malen uit machine geweren de straten van Lillehammer beschoten. Zij hebben ook pamfletten en brandbommen uitgeworpen. Een huis bij het spoorwegstation is in brand geraakt. Vele Duitsche vliegtuigen zijn Noord waarts gevlogen naar het district van Trondheim. Een Duitsch vliegtuig werd De Duitschers waren volkomen Twee Britsche koopvaardijschepen zijn na een exploisie in de Noordzee gezonken. In de Oostzee ging een Duit sche kolenboot erloren. Eerste blad, pag. 2. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt vandaag bekend Narvik werd gisteren opnieuw door vijandelijke zeestrijdkrachten beschoten zonder dat het tot een landingspoging tegen de door Duitsche troepen bezette zóne kwam. De in de zóne van Trond heim opereerende Duitsche afdeelingen bereikten ter voorzetting van de ope raties belangrijke punten. Nergens ont stonden hierbij eenige gevechten van beteekenis. In de zóne van Bergen werd de door Duitsche troepen verkre gen buit vermeerderd met een aantal stuks modern geschut en groote hoe veelheden oorlogsmateriaal. De verbin ding te land tusschen de door Duitsche troepen bezette zónes van Oslo via Kristiansand tot Stavanger is tot stand gekomen. De in de zóne van Oslo in Noordelijke en Noordwestelijke rich ting optrekkende Duitsche troepen zijn met Noorsche afdeelingen slaags ge raakt. Hierbij namen onze troepen Gjö- vik en Lillehammer alsmede Lunde- hadge. De vijand leed zware verliezen. Sterke afdeelingen gevechtsvliegers be- De uit Duitschland uitgewe zen Noorsche gezant in Malmö aangekomen. Italië verlangt een „stelsel van vrijheid in de Middel- landsche Zee” Volgens United Press wordt uit Röros in Midden-Noorwegen bericht, dat Britsche troepen geland zijn in de Romsdalsfjord, vanwaar zij op weg zijn naar het kruispunt van Dombaas langs de spoorlijn van Dovre, welke geheel in Britsche handen schijnt te zijn. Het nieuws dat Röros bereikt is wijst er op, dat de activiteit van de Britsch- Noorsche strijdkrachten in de streek van Trondheim de laatste 24 uur aan merkelijk is toegenomen. Men ver neemt, dat het aantal Britsche soldaten sterk is uitgebreid. Een groote Britsche afdeeling zou naar Trondheim onder weg zijn. De activiteit der Duitsche vliegers is gisteren opmerkelijk groot geweest. Veel pamfletten en geen bommen werden echter omlaaggeworpen. De Volksraad heeft heden een aan vang gemaakt met de openbare behan deling van het z.g. slagkruiserplan, waarmede verscheidene sprekers hun instemming betuigden. Derde blad, pag. 1. Het Britsche departement van oor log deelt mede, dat de operaties in Noorwegen volgens het vastgestel de plan ten uitvoer worden gelegd. De geallieerde strijdkrachten heb ben op 19 April zekere voordee- lige punten bezet. United Press meldt uit Londen, dat Trondheim het strategische centrum in Midden-Noorwegen is. Men verwacht, dat de Duitschers deze stad met groote hardnekkig heid zullen verdedigen. Het schijnt, dat de Duitschers er valscherm- troepen hebben neergelaten. Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Naar een uitbreiding van den luchtoorlog. Het Nederlandsche schip ..Frisia" was getuige van den strijd voor Chris- tiansand- De geallieerden bereiden zich voor op groote operaties aan het Noorsche front. Londen heeft officieel bevestigd, dat Britsche troepen ten Noorden van Trondheim zijn ontscheept. Tevens wordt voortgegaan met luchtaanvallen op door de Duit schers bezette vliegvelden. Voor het eerst zijn door de Britsche bommenwerpers aanvallen gedaan op het Deensche vliegveld van Aalborg. Volgens het Duitsche communiqué hebben, zich in de zóne van geen ernstige gevechten ontwikkeld. De verbinding te land is van de bezette zone van Oslo met die te Stavanger tot stand gekomen. In de streek ten Noorden van Oslo melden de Duitschers de bezetting van enkele plaatsen, o.a. Gjövik en Lille hammer. De Duitsche vliegtuigen bleven optreden tegen de Britsche landings troepen te Namsos en Andalsnes. Het Noorsche legerbericht maakt melding van een bij Mjösa afgeslagen Duitsche aanval. Voedselschaarschte in Oslo. Uit Oslo wordt vernomen, dat de voedselschaarschte in de Noorsche hoofdstad zich meer en meer doet ge voelen. Het Duitsche opperbevel heeft de bevolking uitgenoodigd, mede te hel pen aan het herstel der bruggen in de omeving der stad, teneinde het aanvoe ren van levensmiddelen te vergemak kelijken Zaterdag zijn Britsche troepen op de Faroer (Deensche eilandengroep, gele gen tusschen Schotland en IJsland) geland. Zij werden te Thorshavn en Kongshavn gelegerd. Vrijdagmiddag arriveerden te Thorshavn Britsche ambtenaren, die den Britschen consul en den gouverneur van de Faroer bezoch ten. De Britten wenschten soldaten op de Faroer te legeren, teneinde censuur op het radiostation uit te kunner oefenen. Thorshavn was Vrijdagavonc verduisterd. streden met succes Britsche landings pogingen bij Namsos en Andalsnes en vernielden de met vijandelijke troepen bezette plaatsen en de spoorlijnen. Een Britsche torpedojager werd getrof fen, twee vijandelijke koopvaardijsche pen werden tot zinken gebracht. On danks het slechte weer hielpen Duit sche gevechtsvliegtuigen mede, om den vijandelijken tegenstand ten Noorden van Hamar te breken en vernielden zij achterwaartsche spoorverbindingen van den tegenstander. Het met groote munitievoorraden gevulde arsenaal van het garnizoen Oslo werd in Hevedöya ontdekt en in veiligheid gesteld. Bij de jacht op duikbooten in ’t Ska- gerrak en het Kattegat werden 2 vijan delijke onderzeeërs vernield. Op de Noorsche marinewerf Horten werd het bedrijf hervat. Het luchtwapen zette zijn verkenningsvluchten op zee ter hoogte van Narvik, aan de Westkust van Noorwegen en boven het Noorde lijke deel van de Noordzee voort. Brit sche vliegtuigen deden een aanval op het vliegveld Aalborg zonder iemand te treffen of eenige materieele schade aan te richten. Daarbij werden 3 Britsche vliegtuigen, en een ander toestel des nachts, boven Duitsch kustgebied neer- gesphoten. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt gister bekend In het gebied van Oslo zetten weder om versterkte Duitsche troepen hun opmarsch in alle richtingen snel voort. Een gevechtsgroep staat dicht bij Aamot, een tweede is 50 k.m. voorbij Hamar naar het Noorden opgerukt. Duitsche troepen staan voor Gjövik. Volgens in Stockholm van de Noor sche grens ontvangen berichten houdt het fort Hegra nog steeds stand De batterijen hebben het vliegveld van Varnes vernield. De Duitschers hebben tweemaal het fort aangevallen, zij wer den echter afgeslagen. Het garnizoen het fort bestaat uit slechts 100 man. In het begin van den oorlog be vond zich op het fort slechts één kele bewaker, een gepensionneerd on derofficier. Opnieuw Britsche vliegtuigen boven Aalborg Officieel wordt te Londen medege deeld, dat Britsche bommenwerpers gisteravond opnieuw met succes een aanval hebben ondernomen op de vliegtuigbasis Aalborg in het Noorden vap Denemarken. Er werd uitgebreide schade aangericht. Een der Britsche vliegtuigen wordt vermist. Volgens een onbevestigd telegram uit Storlien aan de Zweedsch-Noorsche grens aan het blad „Dagens Nyheter”, wordt te Vaerdalsrora, ten Noorden van Trondheim tusschen Britsche en Duitsche troepen gevochten. De ge vechten begonnen gisterochtend vroeg en over en weer werd hevig gevuurd Omtrent den afloop zijn geen bijzon derheden bekend, doch men gelooft, dat Vardalsrora, een belangrijk knooppunt van wegen, in brand staat. Volgens de Zweedsche corresponden ten is het stadje Namsos, waar Brit sche en Fransche troepen aan land zijn gezet, door Duitsche bommenwerpers in de asch gelegd De spoorweg tus schen Namsos en Grong is voortdu rend met bommen bestookt, doch wei nig beschadigd. Het Britsche departement van luchtvaart deelt medeBritsche vliegtuigen hebben Zaterdagavond met succes het vliegveld te Aal borg in Noord-Denemarken aange vallen, dat gediend heeft als Duit sche basis voor de operaties tegen Noorwegen. De Duitschers waren volkomen verrast. De Britsche vliegtuigen vlogen afzonderlijk en bemerkten, dat het vliegveld duidelijk zicht baar was, doordat de verlichting voor nachtvluchten ontstoken was. Men had geen tijd de batte rijen in werking te stellen, slechts een zoeklicht flitste aan, hetwelk echter spoedig door een treffer ge doofd werd. De Fransche premier Reynaud heeft Zaterdag in de Senaatscommissie van buitenlandsche zaken gesproken over Frankrijk’s betrekkingen met Italië. Hij herinnerde er aan, dat de Fransche re- geering voor en na 1 September aan de Italiaansche regeering had doen weten, dat zij bereid was met haar in een vriendschappelijke gedachtenwisseling te treden, gebaseerd op datgene, dat beschouwd zou kunnen worden als een geschikte regeling der tusschen beide landen hangende kwesties. Deze ouvertures zijn tot nu toe onbeantwoord gebleven, verklaarde Reynaud, doch de houding, welke de Italiaansche regee ring heeft gemeend te moeten aan nemen, brengt geen wijziging in de maatregelen van de Fransche regee ring. In denzelfden geest zijn, naar Reynaud verder verklaarde, in de af- geloopen maanden pogingen gedaan de betrekkingen met Spanje te verbeteren. Los van iedere ideologische overweging zal Frankrijk zijn pogingen bij Italië en Spanje voortzetten om een accoord in de Middellandsche Zee te verkrijgen, als basis voor den vrede. Reynaud legde er voorts den nadruk op, dat de gealli eerden, in nauwe samenwerking met Turkije, in Zuidoost-Europa geen ander doel hebben dan de handhaving van den vrede, welke de onafhankelijkheid van alle Balkanstaten verzekert. Op het oogenblik, dat Italië op den tweesprong staat, betuigt Frankrijk zijn bereidwilligheid tot gedachtenwisseling met Rome en zinspeelt Reynaud op een vriendschappelijke regeling van han gende kwesties, indien Italië wil. Voorts blijft het gissen en raden naar de verdere houding van Italië, welke voorloopig nog zeer gereserveerd blijft. Zijn er nieuwe Duitsch-Italiaansche be sprekingen aan den gang? De Duitsche ambassadeur te Rome, von Mackensen, vertoeft sedert Zaterdag te Berlijn. Hij was derwaarts met spoed door Hitler ontboden. De ambassadeur heeft zich met een speciaal vliegtuig uit Rome naar Berlijn begeven. Ter toelichting van het Italiaansche standpunt volgen hier nog enkele uit spraken van officieele Italiaansche zijde. Mussolini heeft gisteren op het jaarlijk- sche feest ter herdenking van de stich ting van Rome een toespraak gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Op dit oogenblik heb ik u slechts één woord te zeggen arbeiden en wapenen voor de grootheid der natie, dat is de leus voor het ge- heele Italiaansche volk”. Giovanni An- saldo, de vooraanstaande politieke schrijver, heeft zich gisteren per radio wederom gericht tot de soldaten. Men zal zich herinneren, dat hij vorige week de opzienbarende mededeeling heeft gedaan, dat Italië’s deelneming aan den oorlog niet een kwestie was van maan den, doch van weken. Op die verklaring kwam hij gisteren terug en zeide erover, dat „wat wij toen zeiden, was onze oprechte ge dachte. Wij hebben met de grootste duidelijkheid tot uitdrukking gebracht, dat wij van het eene oogenblik op het andere gereed zijn. Wij hebben daar niets aan toe te voegen.” Sprekende over den oorlog, zeide hij, dat de vol keren die er aan deelnemen, alles in zetten, omdat zij „wel weten, dat zij, die overwonnen worden, zich geen illusies over hun lot kunnen maken. Zij zullen tot den bedelstaf gebracht worden en de overwinnaars zullen alle rijkdommen der wereld monopoliseeren. De eenige veilige waarborg voor Italië Was zoo zeide hij, gelegen in de kracht Van zijn wapens.” De Giornale d’Italia” schrijft over het Middellandsche Zee-vraagstuk, dat het Britsch-Fransche stelsel van over- heersching een duurzame rechtsschei ding is. Italië heeft het recht aanspraak te maken op een nieuw stelsel van waarborg voor de binnenkomst en het verlaten van de Middellandsche Zee en het daar liggende gebied. Dit recht van Italië vormt een onderdeel van zijn elementaire eischen voor het nieuwe Europa. Het blad wijst er voorts op, dat Engeland en Frankrijk hun belangen in de Middellandsche Zee beter kunnen behartigen door een stelsel van vrijheid voor iedereen en eerlijke samenwer king, welke niet alleen den vrede en de beschaving in deze zee zou verzekeren, doch ook in Europa. Tusschen Namsos, een der punten waar de Britsche troepen geland zijn, en het 40 k.m. Oostwaarts gelegen Grong, maken de gezamenlijke Brit sche en Noorsche troepen bevredigen de vorderingen in dit bergterrein. Een officieel Noorsch communiqué deelt voorts mede, dat de Britsche een heden eveneens deelnemen aan den strijd in Oost-Noorwegen, in het zoo genaamde gebied van Oslo. Te Londen hecht men echter weinig waarde aan de berichten uit Zweed sche bron, dat Hamar en Elverum door de Duitschers ontruimd zouden zijn. Naar verluidt, hebben de Noorsche troepen een nieuwe stelling betrokken tusschen Randsfjord en het Mjösa- meer. De Britsche troepen zijn voor zien van tanks en andere zware wa penen. gedeeltelijk langs de wegen, gedeeltelijk per trein, aangekomen in dit gebied. Het eerste contingent Britsche troe pen bestemd, voor de operaties in Oost- Noorwegen, had, naar verluidt, een sterkte van 750 man, die te Lilleham- mar aankwamen, spoedig door andere gevolgd. Voortdurend worden nieuwe Britsche troepen aangevoerd, doch de totale sterkte is niet bekend. Een Duitsch detachement val schermspringers, dat te Dombaas is ge land, met de bedoeling een spoorweg- kruispunt op te blazen, is vernietigd, meldt de correspondent van „Stock- holms Tidningen”. Het detachement was 200 man sterk. Zij waren merk waardig goed uitgerust en hadden allen automatische wapens. Bovendien had den zij opvouwbare rijwielen en draad- looze zend- en ontvangtoestellen bij zich. Volgens United Press zijn kleine Britsche troepenafdeelingen geland bij Andalsnes en bij Lardal, aan den in gang van de Sogne-fjord, 130 k.m. ten Noordoosten van Bergen. Deze troepen zouden de verbinding met de Noorsche troepen, die aan de, van groote strate gische waarde zijnde, naar het Zuiden loopende Gudbrandsdal opereeren. tot stand moeten brengen. De geallieerde legerleiding hoopt, dat' de Noren het Duitsche oprukken uit het Zuiden zoolang mogelijk kunnen vertragen, teneinde het expeditieleger in staat te stellen de posities te con- Te Londen acht men de positie der Duitschers in de ertshaven Narvik on houdbaar, zoodat de algeheele bezet ting door de geallieerden slechts een kwestie van tijd zou zijn. Het Duitsche mede Met bijzonder lage eigen verliezen is het den berg-elitetroepen, die in het gebied van Narvik in den strijd zijn ge worpen, gelukt 8000 geweren en 315 machinegeweren met munitie buit te maken. Narvik zelf bevindt zich nog steeds krachtig in Duitsche handen, ter wijl vijandelijke zeestrijdkrachten zin- looze verwoestingeji in de stau door een systeemlooze beschieting op 20 April nebben aangericht. De Duitsche troepen, welke in het gebied van Stavanger bezig zijn met de zuivering van de omgeving hebben ver der voortgang gemaakt. Kleine uiteen geslagen Noorsche afdeelingen hebben zich in de bergen teruggetrokken. Na een snellen opmarsch van het Zui den uit hebben de Duitschers Lilleham mer bereikt. vliegveld en liet een aantal zware ex plosieve bommen vallen, waardoor aan den grootsten hangar schade toege bracht werd. Vervolgens vielen de vliegtuigen de verdedigingswerken aan, doch zij werden begroet door een hevig vuren van het luchtafweerge schut en van machinegeweren. Deson danks deden zij een serie aanvallen op het vliegveld, op verschillenden hoog ten, waardoor een drietal branden uit brak. Tegelijkertijd vielen andere Britsche vliegtuigen de luchtbases te Stavanger en Kristiansand aan. De aanval op het vliegveld van Stavanger begon ongeveer te middernacht, een aantal directe treffers op vliegtuigen werd geboekt. Bij den aanval op Kristiansand werd het vuur door de lichte batterijen rond het vliegveld en de kanonnen in het gebergte, op de vliegtuigen geopend. Aan de vliegtui gen werd geen schade toegebracht, slechts de antenne van een van de vliegtuigen ging verloren. Ook werden bommen een nabijliggende haven voor vliegtuigen. HAAGSCHE COURANT A 5 V

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1