scala-theaten DE OORLOG TER ZEE het aan ac(« QAla-Avonö J\ Luchtgevechten Westelijk front ECZEEM Aanvallen Duitsche Britsche en op transportschepen VRIJÖAQ26 ApRll Fransche legerberichten De zeeslag bij Narvik Berlijn meldt het ver nietigen van een Britschen kruiser Duitsche vliegtuigen boven Zweden Het optreden der Britsche duikbooten Een gevecht in het Skagerrak Duitsche legerberichten •HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 22 APRIL 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 2. FRANKRIJK. JOH. BUZIAU BELGIE. DUITSCHLAND. Staatshoofden feliciteeren Hitler FINLAND. Beide partijen melden verliezen ZWITSERLAND. 3 Zie verder le blad, pag- W, Hoe de Duitsche strijdkrachten vernietigd werden „Wij willen meester zijn in eigen huis”, verklaarde generaal Guisan Poolsche torpedojager tot zinken gebracht Twee Duitsche transportschepen door torpedo’s getroffen Ook verliezen aan koopvaardij schepen Vreemde vliegtuigen boven België Wonderlijk f Nieuwe Methode geeft een Prachtige Gelaatsteint! Toenemende bezorgdheid Londen meldt: Slechts een trawler tot zinken gebracht Sn Luchtactie bij de Britsche kust artillerie in de de kapitein, o.w. nieuw De totale verliezen. De Engelschen baas in de fjord. töecaitu Üru:h. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Na het torpedeeren van den kruiser bleef de onderzeeër op den bodem van het Skagerrak liggen, terwijl met diep tebommen naar hem werd geworpen. De „Triton” heeft vier Duitsche trans portschepen getorpedeerd. Veerdienst HelsingörHelsing borg hersteld. Vliegtuigen verkenden positie. RUSSISCHE VLOOT-EENHEDEN IN HANGÖ AANGEKOMEN. De geëvacueerde Kareliërs, die hun bezittingen hebben moeten afstaan, zul len van de regeering schadevergoeding ontvangen in den vorm van schatkist- bons. In de haven van Hangö, die de Fin nen voor 30 jaar verpacht hebben, zijn thans de eerste eenheden van de sovjet- vloot aangekomen. Voorts zijn 671 Fin- sche en 2965 Russische krijgsgevange nen vrijgelaten. huis. Daarvoor zal groot zijn. Wij zijn vrij blijven.” Zweedsche schepen mogen Deensche havens verlaten Het Zweedsche departement van bui- tenlandsche zaken deelt mede, dat van Duitsche zijde verlof tot vertrekken is gegeven aan Zweedsche schepen, welke in Deensche havens ten Oosten van het mijnenveld in het Skagerrak liggen. Tevens is van Zweedsche zijde verzocht dat Zweedsche schepen met neutrale bestemming vergunning krijgen te ver trekken uit Noorsche havens. Aankoop van geschut De Zweedsche regeering heeft het parlement een crediet van 65 millioen kronen gevraagd voor den aankoop van geschut. 13.50 f2.50 12.00 f 1.25 De verwonderd. BOUWMEESTER SCHOUWSPEL In een tweede communiqué, eveneens van Zaterdag, deelt de Britsche admi raliteit mede „In de laatste twee dagen zijn bij tus- schenpoozen luchtaanvallen gedaan op onze vlooteenheden en transporten. Vandaag zijn deze aanvallen in hevig heid toegenomen. De vijand heeft even wel geen treffers geplaatst, noch op de oorlogschepen noch op de transport schepen, terwijl drie vijandelijke vlieg tuigen zijn omlaag geschoten en een andere beschadigd. Het nieuws van de vernietiging van het derde vijandelijke vliegtuig werd ontvangen in het volgende sein van een der Britsche oorlogsbodems „Opnieuw gebombardeerd. Hebben hem omlaag- geschoten”. Het Duitsche oppercommando deelt mele, dat een vroegere Poolsche torpe doboot jager door een duikboot ten Noord-Oosten der Shetlandeilanden tot zinken is gebracht. De uit ongeveer 30 personen bestaan de bemanning is gered. Het schip was met een lading steenkool op weg van Stettin naar Stockholm. Uit Gothenburg wordt vernomen, dat vermoedelijk een zeeslag is gevoerd in het Skagerrak of het Kattegat. Zater dagavond is tusschen tien en elf uur uit zee een hevig kanonvuur gehoord. Zaterdagochtend heeft men zeven sche pen. vermoedelijk Noorsche walvisch- vaarders, gezien, welke een weg veeg den door de Britsche mijnenvelden Bo ven de vaartuigen vlogen vliegtuigen. Nadat zij hun taak hadden verricht, zag men een convooi van twee torpedoja gers met talrijke koopvaardijschepen uit het Zuiden in de richting van Noor wegen stoomen. SPIONNEERENDE VREEMDELINGEN GEARRESTEERD. De gendarmerie te Duffel, heeft in de omgeving van Mechelen 3 Polen en een Duitscher, die gegevens omtrent de landsverdediging verzamelden, gearres teerd. De vier vreemdelingen zijn ter beschikking van de militaire autoritei ten gesteld. en neerge- Zij namen enkele sloepen vol schip breukelingen aan boord, en zoo maak ten zij 150 krijgsgevangenen. Daarop richtten de Engelschen hun vuur tegen weg gezocht door een groot mijnenveld. de versterkingen binnen de Rombak- fjoixl. De Duitsche batterijen te Sud- vik, Ofjord en Elvergaardsmoen wer den allen tot zwijgen gebracht. Uitslag enjeukende huidziekte behooren afdoende behandeld te worden, anders komen ze telkene terug. Hoe langer de huidkwaal verwaarloosd wordt, des te moellijkerwordt het haar te genezen. Daarom dient U In zoo'n geval naar den dokterto gaan. Om In het algemeen de jeuk te verlichten, gebrulke men met vertrouwen Foster's Zalf. Ze Is antiseptisch en geeft onmiddellijk verlichting. Foster's Zalf is alom verkrijgbaar a Fl. 1.26 per groots doos, tube Ft 1«— kleine doos 60s. De veerdienst tusschen Denemarken en Zweden op het traject Helsingör— Helsingborg is hervat. departement van scheepvaart. Men ver klaarde, dat het verwisselen van vlag een alternatief was voor de inbeslag name. De Denen wenschen, dat aan de betrokken schepen een speciale status gegeven zal worden, gedurende de Duit sche bezetting en verklaren, dat de Britsche bewering, dat de schepen in beslaggenomen kunnen worden, daar zij vijandelijke schepen zouden zijn, niet vereenigbaar is met de internationale wet. IMPORTEURS: KUYPERS CO. AMSTERDAM plaatst ziet, met succes zal vervullen.” Hierop heeft Hitler als volgt geant woord „Ik dank u, Duce, hartelijk, voor de gelukwenschen, die u mij namens de fascistische regeering en het Italiaan- sche volk hebt doen toekomejt Ik be antwoord uw groet in het onwrikbare vertrouwen, dat onze in wereldbe schouwing en doeleinden verbonden volkeren den strijd om hun levens rechten met succes zullen volbrengen.” Onderhandelingen over de Deensche schepen in het bui tenland. Het Britsche voorstel, dat Deensche schepen welke zich buiten Denemarken bevinden onder geallieerde vlag ko men, is ten stelligste verworpen door het Deensche scheepvaart comité, dat te New York onderhandelingen voert met de autoriteiten van het Britsche DUITSCH VLIEGTUIG MAAKT NOODLANDING. Gisternacht heeft een Duitsche bom menwerper. welke boven Bazel vloog, lichtseinen gegeven om te vragen te mogen landen in Barne, aangezien het toestel in nood verkeerde. Vervolgens streek de machine omlaag. Er waren geen bommen aan boord De 4 inzitten den zijn geïnterneerd. Het toestel had benzinegebrek. Het Fransche legerbericht van Zater dagavond luidt: In den loop van den nacht werden verscheiden overvallen af geslagen. In het centrum van het front, dat zich uitstrekt tusschen Moezel erf Rijn, heeft de Fransche en de Duitsche artillerie in den loop van den dag veel- vuldiger geschoten dan de vorige da gen Fransche en Duitsche vliegers heb ben tal van keeren slag geleverd. Bij de gevechten werden een vijan delijk jachtvliegtuig en een verken ningsvliegtuig boven ons gebied om- laaggeschoten. Andere toestellen wer den door de Britsche luchtmacht om- laaggeschoten. Een onzer jagers was ge noodzaakt binnen onze linies te dalen. Reuter’s speciale correspondent in Frankrijk meldt over de jongste lucht actie. dat in het afgeloopen weekeinde in totaal acht Duitsche vliegtuigen werden neergehaald en mogelijk nog drie vernietigd tijdens de patrouillee- ringsvluchten van de Maginotlinie uit. Met de twee machines, welke, aldus deze correspondent, door de Franschen werden neergehaald, hebben de ge allieerden dus binnen acht en veertig PRIJZEN DER PLAATSEN: (all. raehtan «n plaat<b«ipr.k.n Inbegrepen) Zaal 1Loges en Fr.-Bale. 1 f4.50 Zaal 2, Frontbalcon 2 Zaal 3, Balcon 1 Balcon 2 Zijbaleon Plaatsen worden gereserveerd (zoolang de voorraad strekt) tot Woensdag 10 uur aan het Secre tariaat: Wei Aenbruchstraat 12 Telefoon 77.60.84 en daarna aan het - 3-* De Duitsche lezing. Het Duitsche nieuwsbureau meldt In .het DuitschFransch grensgebied zijn Zaterdag groote luchtgevechten ontstaan. Vier vijandelijke vliegtuigen (een Potez 63, een Morane, een Curtiss en een Spitfire) werden deels boven eigen, deels boven vijandelijk gebied docr jagers en luchtdoelgeschut neer gehaald. Van de eigen toestellen ging bij deze gevechten een jager verloren. Zaterdagmorgen hebben verscheidene Fransche en Duitsche vliegtuigen boven Belgisch gebied gevlogen. Het lucht doelgeschut en jachtvliegtuigen zijn in actie gekomen. Zij hebben herhaalde lijk vreemde toestellen genoopt terug te keeren. In de buurt van Visé en Lanaeken werd een Duitsch vliegtuig, naar men meldt een Heinkel, door onze patrouilles onder vuur genomen, terwijl ook onze posten op den grond tege lijkertijd vuurden. Te Flavion heeft een Fransch vliegtuig, dat een Duitsch toestel achtervolgde, een noodlanding moeten maken. De bestuurder werd geïnterneerd en het vliegtuig in beslag genomen. In de buurt van Paliseul werd een luchtgevecht waargenomen, dat zich op groote hoogte afspeelde tusschen 4 vreemde vliegtuigen welker nationaliteitsteekenen niet konden wor den onderscheiden. Twee dezer vlieg tuigen vertrokken in Oostelijke rich ting en twee in Zuidelijke richting. De Belgische regeering heeft te Parijs en te Berlijn krachtige protesten inge diend tegen deze schendingen van Bel gisch grondgebied. De opperbevelhebber generaal Gui san, heeft tijdens een volksfeest ten bate van het leger en het Roode Kruis te Bern, waaraan door de geheele be volking werd deelgenomen, een toe spraak gehouden, waarin hij zeide: „Wij hebben drie gevaren voor de deur staan Het buitenlandsche ge vaar Laten wij daarover niet spreken! Het binnenlandsche gevaar komt voort uit het feit, dat sommige, bij ons wo nende vreemdelingen niet begrijpen, dat wij geen enkele daad van sabotage of propaganda met valsche berichten tegen het land zullen dulden. Het derde gevaar is afkomstig van Zwitsers, die niet altijd den ernst van den toestand en de noodzaak van het brengen van offers begrijpen”. De generaal legde den nadruk op deze noodzaak en be sloot „Wij willen, meester zijn in ons 1 geen offer ons te en zullen het y z Gebruik voor een buitengewoon mooie gelaatsteint, vry van rimpels en puistjes YEAST-PAC.de wonderlijke nieuwe ont dekking, die de DERMA-Gist vitaminen direct op Uw huid laat inwerken. YEAST-PAC dringt door tot de huid- klieren en houdt de poriën schoon, terwijl het tevens de huidspieren voedt en de bloedvaten versterkt. De huid wordt stralend mooi en satjjnzacht. Een doeltreffende schoonheidsbehande- ling, die slechts 15 minuten duurt en die U thuis kunt toepassenU zult versteld staan na de eerste behandeling. Prjjzen: f. 0.40, f. 1... f. 2.-. Cr4 Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteren mede: Ten Zuid-Westen van Saarlautern en een Zuid-Westen van Bergzabern wer- ien vijandelijke verkenningsacties zon der eigen verliezen en met verliezen voor den vijand afgeslagen. In het Duitsch-Fransche grensgebied kwam het in den loop van 20 April tot ver scheidene luchtgevechten. Een eigenn vliegtuig stortte tijdens een luchtge vecht neer. Een eigen vliegtuig vbg vecht neer. Vijf vijandelijke toestellen van verschillend type werden boven eigen en vijandelijk gebied door Duit sche jachttoestellen en afweergeschut neergehaald. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt vandaag mede: In het Westen geen gebeurtenissen van beteekenis. Duitsche vliegtuigen drongen bij hun verkenningen boven Frankrijk tot Bordeaux door. In den loop van den dag ontstond een reeks luqjitgevechten, waarbij twee Britsche en twee Fransche toestellen werden neergehaald. Drie Duitsche machines keerden met terug. Een vliegtuig moest wegens benzinegebrek op Zwit- sersch gebied landen. Bedrijvigheid der streek van de Blies. Het Fransche legerbericht van heden morgen luidt Bedrijvigheid van onze patrouilles ten Oosten van de Moezel. Britsche verkenningsvluch ten boven Duitschland. In officieele kringen te Londen wordt vernomen, dat Britsche vliegtui gen sedert het begin van den oorlog 300.000 mijl boven Duitschland hebben gevlogen. De Britsche verliezen zijn klein geweest en de waarde van het verrichte werk weegt hier naar het oordeel van deskundigen wel tegen op. DE NATIONALE HULPWEEK. Minister-president Reynaud heeft Zaterdagavond voor de radio gespro ken ten gunste van de nationale hulp- week. Hij herinnerde eraan, dat deze reeds in den vorigen oorlog bestond' en door Poincaré genoemd was „het wonder van de eenheid der liefdadig heid”. Alle Franschen, aldus Reynaud, moeten hieraan volgens hun middelen meedoen, van de oudstrijders tot de scholieren. De schouwburgen en biosco pen zullen een deel van hun inkomsten afstaan. Duizenden werklieden zullen een uur loon voor de nationale hulp- week geven. In de kerken zal voor dit doel gecollecteerd worden. Laten wi; ons allen, zoo besloot de premier, als gemobiliseerden beschouwen in den dienst van hen die lijden. Door de el lende van den oorlog te verzachten, zullen wij er toe bijdragen den oorlog te winnen. Schoonheidsmasken Omtrent den ondergang van de ..Hawnby” en de „Mersey”, wordt na der gemeld, dat de „Hawnby” na een ontploffing is gezonken. De 39t opvaren den werden opgepikt. Negen map van dé „Mersey” zijn naar een ziekenhuis overgebracht, waar twee hunner later zijn overleden. Een ooggetuige heeft verklaard, dat zich een geweldige ontploffing had voorgedaan en dat de „Mersey” was verdwenen, toen een groote waterzuil door de lucht schoot. Elf opvarenden, worden vermist. Officieel wordt te Londen medege deeld, dat Britsche duikbooten een vijandelijk convooi hebben aangevallen. Twee transportschepen werden door torpedo’s getroffen. Twee Britsche stoomschepen, de „Mersey” (1037 ton) en de „Hawnby” (5405 ton), zijn naar gemeld wordt, Zaterdag aan de Zuidoostkust van En geland gezonken. Het Duitsche koopvaardijschip „Jür gen Fritzen”, metende 4465 ton, is na bij Landsort ten Zuiden van Stockholm gezonken. Het hoofdkwartier der Britsche luchtmacht in Frankrijk deelde mede Zaterdagmorgen hebben gevechts vliegtuigen verscheidene gevechten aan het Westelijke front geleverd. Een van onze toestellen schoot een Heinkel 111 neer, welke op Fransch gebied bij Charnay terecht kwam. De bemanning werd gevangen genomen. Een van onze verkenningsvliegtuigen viel een ander Heinkel toestel 111 aan, dat geëscor teerd werd door drie vijandelijke ge vechtsmachines. De Heinkel en een Messerschmitt 109 werden schoten. Later viel een van onze andere ver kenningsvliegtuigen een formatie aan van negen vijandelijke gevechtstoe- stellen. Hierbij werd een Messerschmitt 109 achter de Fransche linies neerge haald en werd een andere, naar men gelooft, vernield. Een van onze toe stellen werd door het optreden van den vijand gedwongen te dalen. De be stuurder ontkwam ongedeerd. Al onze overige toestellen keerden veilig terug. Gisteren heeft een patrouille van 8 jachtvliegtuigen een vijandélijkë for matie van 12 Messerschmitt 109 ont moet in de omgeving van Saarlautern. De Britsche vliegtuigen vielen den vijand aan en twee vijandelijke vlieg tuigen zijn omlaag geschoten en men heeft ze op Duitsch gebied neer zien storten. Een derde Messerschmitt werd gedwongen te dalen, blijkbaar had de piloot de macht over het stuur ver loren. In den middag is een andere pa trouille slaags geraakt met een sterke vijandelijke formatie, een Messer schmitt 110 en een Messerschmitt 109 zijn omlaag geschoten, beide kwamen op Fransch gebied néér. Een Britsche piloot, die licht werd gewond, is er in geslaagd zijn toestel veilig aan den grond te zetten, de overige Britsche toestellen keerden vei lig naar hun basis terug. Een Duitsch tweemotorig vliegtuig is in Midden Frankrijk door luchtdoel geschut omlaaggeschoten. De vliegers namen de vlucht in de velden. Zij werden evenwel achterhaald en ge vangen genomen. De Britsche luchtmacht, welke de vloot begeleidde, vloog intusschen bo ven de Rombakfjord om de positie der Duitsche schepen op te nemen. De Brit sche schepen sloten zich weer aaneen, en toen voeren zij de Rombakfjord binnen, waarop de laatste en vreese- lijkste phase van den strijd begon. Het gedonder der geschutsmonden rolde tusschen de hooge muren van de fjord. De deuren der huizen langs de fjord werden opengeworpen door den lucht druk, ruiten sprongen aan scherven, huisraad viel omlaag en werd verbrij zeld. De bewoners liepen naar Puiten en bleven staan kijken. lederen keer, dat men kon zien dat een Duitsch schip geraakt werd, ging een gejuich op. Op moesten de Duitschers wijken voor den druk en trokken zij zich te rug in het achterste gedeelte van de Rombakfjord. Zij wachtten daar de Engelschen af met torpedo’s. Een en kele Britsche jager waagde zich door den nauwen doorgang en twee torpe do’s troffen het schip in den boeg. Het schip zonk echter niet, doch trok zich terug en voegde zich bij de anderen. De Britten bleven buiten den door gang en wachtten tot de munitie der Duitschers begon op te raken. Toen lieten de Duitsche bevelhebbers hun menschen in de booten gaan en lieten de schepen in de lucht vliegen. Slechts één van de drie zonk werkelijk, waar schijnlijk bevond zich de commandant aan boord. De twee andere Duitsche torpedojagers dreven later naar land. Het Duitsche nieuwsbureau meldt Bij den afweer van Britsche lan dingspogingen hebben de Duitsche ge- vechtsvliegers in de Romstalfjord (220 kilometer ten Zuidwesten van Trond heim) nieuwe groote successen be haald. Als eerste gedeeltelijke resul taat werd bekend, dat Zaterdagmiddag een vijandelijke kruiser door een bom van het zwaarste kaliber getroffen werd en terstond gezonken is. Een’troepentransportschip van 15.000 ton is getroffen door verscheidene zware treffers uit vliegtuigen en in brand geraakt, zoodat er op gerekend moet worden, dat het schip geheel ver loren is. Britsche troepen, die in de kleine haven van Andelsnes aan land waren gezet, werden uit de lucht ge bombardeerd. Alle ingezette vliegtui gen zijn teruggekeerd. Nog een tweede transportschip zou eveneens door een bom getroffen en gezonken zijn. De Britsche departementen van ma rine en oorlog hebben een communiqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat Zaterdag de luchtmacht van den vijand zeer actief is geweest boven Namsos. Talrijke bommen werden om laag geworpen en aan de stad werd zeer veel schade aangebracht. Het eenige verlies, dat de Engelschen heb ben geleden is, dat een Britsche traw ler tot zinken is gebracht. De geallieer de troepen hebben geen verliezen aan menschenlevens geleden. ten bate van het Nationaal Film- Comité voor Gemobiliseerden, dat in samenwerking met „O en O.", gratis filmavonden organiseert voor onze gemobili seerden langs grenzen en kusten en ver-afgelegen kampementen. De officieele aankondiging te Stock holm, dat minstens 11 Duitsche vlieg tuigen gisteren de neutraliteit van Zweden geschonden hebben, door bovn Zweedsch grondgebied te vliegen, heen de bezorgdheid vergroot. Zaterdag vlo gen 5 Duitsche vliegtuigen over Zweedsch grondgebied, doch deze schendingen beschouwt men niet als bijzonder ernstig, daar deze aan de Zuidwestkust plaats hadden. De Duit sche piloten trachtten, naar men ge looft, den weg uit Duitschland of Dene marken, naar hun nieuwe bases in Noorwegen, te bekorten. De ontstane spanning is echter het gevolg van de „gedwongen landingen”, welke twee Duitsche vliegtuigen moesten maken op het onlangs krachtig versterkte Zweed sche eiland Gotland, het „Gibraltar van de Oostzee” genoemd. Men vraagt zich af wat het eigenlijke doel van de vlieg tuigen was. Maakten zij gedwongen landingen, of waren zij misschien het slachtoffer van goedgemikt lucht afweergeschut? De inzittenden staken de toestellen in brand. Gisteravond hebben twee Duitsrte vliegtuigen boven het Noordelijk deel van de eilanden bij Gothenburg gevlo gen. Een van deze toestellen werd door een Zweedsch jachtvliegtuig neer geschoten en vloog in brand, doch de 4 inzittende Duitschers konden gered worden. Zij zijn geïnterneerd. Het an dere toestel verdween in Noordelijke richting. uur minstens tien en misschien zelfs dertien vijandelijke toestellen buiten gevecht gesteld. Twee Britsche onderzeeërs, de „Truant” en de „Triton”, zijn na hun operaties in het Skagerrak en het Kat- Toen voeren de Britten naar binnen, tegat op hun basis teruggekeerd. Naar thans vernomen wordt, heeft de „Truant”, alvorens den Duitschen krui ser „Karlsruhe” te torpedeeren, zich een Ter gelegenheid van zijn verjaardag heeft rijkskanselier Hitler gelukwensch- telegrammen ontvangen van den kei zer van Mandsjoekwo, den koning der Belgen, den koning van Denemarken, de koningin der Nederlanden, den ko ning van Roemenië, den koning van Thailand (Siam), den prins-regent van Zuid-Slavië, generaal Franco, admi raal Horthy en president Hacha. als mede van tal van andere vooraan staande personen in het buitenland. Hitler heeft de gelukwenschen met danktelegrammen beantwoord. Voorts ontving Hitler gelukwensch- telegrammen van koning Victor Ema nuel en van Mussolini. Dit laatste te legram luidde als volgt „Nu het Duitsche volk uw verjaar dag viert, doe ik u, namens de fascis tische regeering en het Italiaansche volk mijn hartelijke gelukwenschen toekomen en spreek ik het stellige vertrouwen uit, dat het Duitsche volk de groote taak, waarvoor het zich ge- Uit Kiruna meldt United Press een ooggetuigeverslag van een vluchteling uit Narvik, waarin nog enkele bijzon derheden worden gegeven over den slag voor Narvik op Zaterdag 13 April. Omstreeks 12.30 uur, aldus deze oog getuige, hoorden wij in Narvik de eer ste schoten van het gevecht in het buitenste deel van Ofotfjord. De be volking stroomde naar de haven, om het schouwspel gade te slaan van den slag, waarvan, naar men geloofde, de uitslag zou wezen, dat de Duitschers de stad zouden beheerschen. Spoedig trokken echter de Duitsche torpedojagers zich terug en liepen al vechtende, de Herjangsfjord binnen. De Engelschen vervolgden hen met groote snelheid. Het viel op, hoe goed het schieten der Engelschen was, en onder het vuur van zes torpedojagers en twee kruisers of slagschepen zonk een der Duitsche torpedojagers snel. In aller ijl trokken de Duitschers een reusachtig rookgordijn en onder dek king daarvan trokken de drie overge bleven zeewaardige torpedojagers zich terug naar de Rombakfjord. Toen maakten twee Britsche torpe dojagers zich los van de anderen, en liepen de haven van Narvik binnen. Daar openden zij den aanval op twee Duitsche torpedojagers, welke aan de kade gemeerd lagen en waaraan men bezig was de schade te herstellen, op- geloopen in het gevecht van den vori gen Woensc’lj. Deze twee schepen werden spoedig vernield. Daarop open den de twee Britsche schepen het vuur op de landbatterijen, en slaagden er in. de geheele batterij van Framnes tot zwijgen te brengen. Hetzelfde de den zij met de zeer sterke bewapening van het fort, dat de Duitschers op de hellingen van de Fagernaes-bergen ge bouwd hadden, en waarmede zij Nar vik beheerschten. bevolking van Narvik was zeer dat de -Engelschen in plaats van een landingsleger af te zet ten. en de stad in te nemen, langzaam de Ofotfjord weer uitvoeren. Twee tor- dedojagers zijn echter wel achterge bleven en deze varen dag en nacht de fjord op en neer. De Engelschen zou den ieder oogenblik, ook nu nog, kun nen landen.” Kort na tien uur zijn Zaterdagavond Duitsche vliegtuigen waargenomen aan de Zuid Oostkust van Engeland. Men hoorde zwaar luchtdoelgeschut en zag zoeklichten meldt Reuter. Britsche vliegtuigen stegen op en trokken zee waarts Vele menschen liepen hun huizen uit om te kijken naar wat iemand noemde „een groote vuurwerk- vertooning”. Er werd geen luchtalarm gemaakt, daar de geheele actie zich ver van de kust afspeelde. In een an dere stad aan de Zuidoostkust werd zoo zwaar vuren vernomen als in den oorlog nog niet was voorgekomen. Op vele punten aan de kust werden zoek lichten omhoog gezonden en trokken gevechtsvliegtuigen naar zee. Om on geveer 11 uur Zaterdagavond duurde de bedrijvigheid nog voort.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2