het Noorden m van den van Zweden naar Uitbreiding oorlog Geallieerde troepen op vele plaatsen in Noorwegen geland ÖW M 1940. No. 17551. De Noorsche koning stelt zich veiligheid Ongerustheid ten van aanzien Zweden Trondheim zou worden ingesloten MS Dinsdag 23 April. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND in naar Geallieerde opmarsch Narvik Het Duitsche leger- bericht I I PRIJS DEZER COURANT: Dit nummer bestaat mt VIJF bladen EERSTE BLAD. BUITENLAND Naar Eerste blad, pag. 1. Eerste blad. pag. 2. BINNENLAND Derde blad, pag. 1. De strijd bij Trondheim Vierde blad, pag. L ZUID-SLAVIE. Britsch-Noorsche samenwerking ten Noorden van Oslo In bevoegde militaire kringen te Pa rijs uitte men hedenmorgen ongerust heid omtrent de Duitsche bedoelingen ten aanzien van Zweden. len. Deze poging is evenwel ver ijdeld door de Britsche troepen, die bij Steinkjer, de sleutelpositie van de Noorsche verdediging, lig gen. Te Belgrado is een politie-autoriteit uit zijn post ontzet, daar hij Stoyadino- witsj ingelicht zou hebben, dat er een politie-inval in zijn woning zou plaats hebben. Hierdoor zou de oud-premier, die thans geinterneerd is. gelegenheid gehad hebben mogelijke documenten te vernietigen, welke hem hadden kunnen belasten. In bevoegde militaire Kringen te Pa rijs bevestigt men, dat Britsche troe pen in het gebied ten Noorden van Oslo met de Noren samenwerken. Te Londen wordt officieel medege deeld, dat op vele plaatsen in Noor wegen geallieerde troepen geland zijn. Bij Narvik en Trondheim trachten de geallieerden de Duitschers in te slui ten. De Amerikaansche militaire attaché te Stockholm is bij een Duitsch bom bardement op Dombaas gedood. Eerste blad pag. 2. Fransche militaire kringen verwach ten een Duitschen aanval op Zweden. Eerste blad, pag. 1. Voor de Zuidoostkust van Engeland is het Noorsche stoomschip „Bravore”. na een explosie, gezonken. Twintig op varenden zouden zijn omgekomen. Eerste blad. pag. 2. De voorzitter van de Belgische Ka mer, de heer Fr. van Cauwelaert, heeft te Amsterdam een rede gehouden over de verbondenheid tusschen Nederland en België. Op de Britsche oorlogsbegrooting komen uitgaven voor tot een totaal van rond 3 milliard pond sterling. Vijfde blad, pag. 1. PRIJS DER ADVERTENTÏËN: Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 et., daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 90 ct. per regeL Bewijsnummers 5 et, fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Grong en Snaasa bevinden. Steinkjer, waar volgens de berichten Noorsche troepen worden samengetrokken, zou in brand staan tengevolge van een zwaar luchtbombardement. De totdus- bekomen, ofschoon de telefoondraden vernield zijn, waardoor de verbinding op verscheidene punten is verbroken. De Britsche luchtaanvallen op de beide voorloopige vliegvelden in de streek van Trondheim maken het voor de Duitschers moeilijker om luchtaanval len te organiseeren. Kolonel A. W. de Koningh volgt kolo nel J. van Selm op als inspecteur van de Kon. Marechaussee. Vijfde blad, pag. 1. Uït den Balkan komen enkele opti mistische klanken. Men meent o.a. in Zuid-Slavië en Boelgarije reden te hebben tot een groot gevoel van veilig heid, om buiten den oorlog te blijven. De Boelgaarsche premier Filov heeft gisteren in een rede te kennen gegeven, dat niet alleen Boelgarije, maar de ge- heele Balkan nog lang van den vrede zal kunnen genieten. „Ik ben er vast van overtuigd, zoo verklaarde hij, dat er geen enkele gebeurtenis of geen enkele omstandigheid is, welke ons zou kunnen doen vreezen, dat de vrede voor Boelgarije zal worden verstoord.” In Zuid-Slavië bestaat ook groeiend opti misme en voorziet men het begin van een rustiger periode voor den Westelij ken Balkan, geheel in tegenstelling met de onlangs loopende geruchten, dat het ook op den Balkan spoedig zou gaan spoken. Te Belgrado constateert men, dat de anti-geallieerde perscampagne in de Italiaansche bladen sterk geluwd is en dat deze weer spreken van samen werking in de Middellandsche Zee. Dit heeft tot de meening geleid, dat de „crisis” van de laatste weken voorbij is en dat de positie van Zuid-Slavië erop verbeterd is. Drie factoren zijn gunstig voor het groeiende gevoel van veilig heid, namelijk: lo. het besluit van Zuid-Slavië, de normale diplomatieke betrekkingen met Rusland te hervatten, hetgeen de positie van Zuid-Slavië aan merkelijk versterkt heeft, niet alleen tegen Italië, doch ook door het pan- slavisch aspect tegen Duitschland 2o. Men gelooft, dat het element van verrassing in Scandinavië voorbij is en dat iets van het Italiaansche enthou siasme voor Duitschland’s macht ver vlogen is; 3o. De maatregelen, welke Zuid-Slavië zelf genomen heeft. Deze een rustiger periode op den Balkan Britsche vliegtuigen hebben wederom aanvallen gedaan op door de Duit schers bezette luchtbases. Dé Duitsche luchtmacht bestookte vijandelijke troe pen en schepen. De Eerste Kamer heeft haar voorloo- pig verslag uitgebracht over de Indische begroeting voor 1940. Derde blad, pag. 1. ment onnoodig zou worden. De aanval op de Falgernesshoogten is volgens deze inlichtingen gistermiddag om 4 uur begonnen. Vluchtelingen uit de streek van Narvik vertellen echter, dat de Duitschers zich op de hoogten heb ben ingegraven en voortreffelijke mi- tailleurnesten hebben aangelegd. Daar om zou het voor de geallieerden zeer moeilijk zijn hen uit hun posities te verdrijven. Juist toen de sirenes begonnen te loeien voor een luchtaanval op Nybergsund, werd deze foto gemaakt van koning Haakon van Noorwegen (gekleed in uniform van generaal) en van den kroonprins. Als bijzonderheid zij gemeld, dat een door één der bommenwerpers afgeschoten kogel tusschen koning Haakon en graaf Wedel-Jarisberg inviel. Koning Haakon raapte den kogel op en stak hem in zijn zak als herinnering aan dezen plotselingen luchtaanval. Opdringende uit het Noorden en het Zuiden, smeden de geallieerden snel een stalen ring tot omsingeling vanlde Duitsche troepen in Trondheim. Reeds hebben de eerste Britsche troepen Storen, een strategisch spoorwegknoop- punt op 50 k.m. ten Zuiden van Trond heim, bereikt, meldt „Aftonbladet". Uit Storen loop een lijn van Trondheim naar het Zuidwesten naar Dombaas, ver ontvangen berichten geven aan. dat waar zij de Gudbrandsdal-lijn treft, de spoorlijn zelf weinig schade heeft welke de verbinding vormt met de Romsdalfjord waar, zooals bekend is, eenige Britsche troepen aan land zijn gegaan en doorloopt naar Oslo via Lillehammer en Hamar. De hoofd wegen en de spoorlijn, die Namsos met Trondheim verbinden, zijn voort durend gebombardeerd gedurende het week-end, om, naar „Aftonbladet” meldt, de geallieerde en Noorsche troe penconcentraties te treffen. Onder de gebombardeerde stations zouden zich Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Officieel wordt te Londen medege deeld, dat de geallieerde troepen op vele plaatsen in Noorwegen aan land zijn gegaan en ondanks de vele moeilijkheden aanzienlijke successen behaald hebben. Zij heb ben contact met de Noorsche troe pen gekregen en verleenen dezen allen tnogeüjken steun. Reuter verneemt aan de Noorsch- Zweedsche grens, dat bij Stikle- stad, ten Noorden van Trondheim, fel wordt gestreden tusschen Duit sche en Britsche troepen. Duitsche torpedojagers hebben gepoogd uit Trondheim troepen aan land te zetten ten Noorden van de Brit sche troepen, om te trachten de Engelschen in den rug aan te val- Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad’’ ƒ3.Franco per post met. Mode blad 4.—, zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. Luchtaanval op een Britsch convooi Voedselschaarschte in Narvik. Het voedselgebrek in Narvik neemt, volgens vluchtelingen, die gisteren in Kiruna arriveerden, ernstige afmetin- aan. Boter, eieren en suiker zijn niet meer te krijgen. Er is nog wat bloem beschikbaar, doch men heeft geen gist, zoodat het dus niet mogelijk is brood te bakken. Er ging veel bloem verlo ren, toen de Britsche vliegtuigen in de eerste week van den oorlog de opslag plaats bombardeerden. De Duitschers hebben thans hun hoofdkwartier op een vliegveld nabij de haven gevestigd. namen met succes aan den strijd deel. Een Noorsch vliegtuig werd vernield. Voor het middendeel van de Noorsche Westkust en in het zeegebied van An- dalsnes vielen vliegtuigen opnieuw Britsche oorlogs- en transportschepen aan. Ondanks den zwaren afweer brachten zij een Britschen torpedojager en een transportschip tot zinken. Een tweede torpedojager werd door bom men van middenzwaar kaliber getrof fen. Een transportschip van ongeveer 5000 ton werd door brand vernield. Andere bomaanvallen richtten zich tegen de belangrijke stations van Dom baas en Grong in midden-Noorwegen, alsmede tegen de van hier uitgaande spoorlijnen en wegen. Stations, emplacementen en wegen werden vernield, waarmede aan den tegenstander vanuit Andalsnes en Nam sos elke snelle mogelijkheid tot operee- ren werd ontnomen. In den nacht op den 23en April werd een nieuwe zonder succes verloopen Britsche bomaanval op Aalborg afgeslagen, een Britsche machine werd door luchtdoelgeschut neergehaald. De jacht op duikbooten in het Katte gat leverde weer succes op. Voort gegaan werd met de aanvoeren naar Noorsche havens. Ter hoogte van Stad- landet schoot een duikboot een stoom schip van 6000 ton uit een voor Noor wegen bestemd convooi. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte vandaag bekend: De Engelschen ondernamen ook gis teren in de door Duitsche troepen be zette zóne van Narvik geen landings pogingen. Daarentegen beschoten Engelsche zeestrijdkrachten opnieuw de stad en de haven. De om Trondheim ge concentreerde Duitsche troepen dron gen, gesteund door lichte zeestrijd krachten, tot 100 k.m. in Noordooste lijke richting door, verdreven den zich aldaar bevindenden vijand en versper den de van Namsos naar het Zuiden voerende verbindingswegen. In de Vaksdal-fjord werd een Noorsch patrouillevaartuig vernield. In de zóne van Bergen en Stavanger duurt de strijd met verspreide Noorsche troepen- deelen in de verre omgeving van de steden nog voort. Daarbij vielen op nieuw stukken geschut in Duitsche handen. Ten Noorden van Oslo zetten de Duitsche troepen hun opmarsch via Wamot en Lillehammer, ondanks lan- dingsmoeilijkheden en vijandelijke ver sperringen, voort. Gevechtsvliegtuigen Bevoegde Noorsche militaire kringen te Stockholm deelden mede, dat de Duitschers op drie punten in de streek van Narvik omsingeld en geïsoleerd zijn. De definitieve aanval op de stad is gistermiddag begonnen. De Duitsche troepen in Narvik zelf, ter sterkte van 1000 man, zijn daar opgesloten, 40 k.m. naar het Noorden zijn nog 1500 man geïsoleerd en hetzelfde lot is de bijna 1000 Duitschers op de hoogten van Rombak beschoren. De Duitschers zouden hun troepen langs den „ertsspoorweg” bij Narvik Men meent, aldus Reuter, dat men wel eens spoedig getuige zou kunnen zijn van nieuwe ontwikkelingen, hetzij in den vorm van een Duitschen aanval of van een Duitsche troepenontsche ping, aangezien gemeld wordt, dat Duitschland alle voorbereidingen voor zulk een stap neemt. zijn vanzelfsprekend militair geheim, officieele berichten, zoowel van Britsche als Duitsche zijde, spreken vandaag opnieuw van vorderingen. De Engelschen gaan voort Narvik te beschieten, doch landingspogingen zijn niet ondernomen, meldt het Duitsche communiqué. De Noor sche militaire kringen deelen mede, dat de aanval in het gebied van Narvik door de gecombineerde Britsche en Noorsche troepen is begonnen. Bij Trondheim en ten Noorden van Oslo melden de Duitschers nieuwe successen. In midden-Noor wegen vernielden de Duitschers stations en spoorwegen, teneinde den opmarsch van Britsche en Noorsche troepen te belemmeren. De Duitsche aanvallen op de Britsche oorlogs- en transportschepen werden voortgezet. Britsche torpedojagers en duikbooten zouden tot zinken zijn gebracht. In militaire kringen der geallieerden maakt men zich bezorgd over den toestand in Zweden, dat ook al een Duitschen aanval zou hebben te verwachten. In den strijd om het bezit van het Zweedsche ijzererts lijkt de mogelijkheid van een front-uitbreiding in het Noorden niet on mogelijk. Bij de debatten in den Volksraad over het slagkruiserplan diende de heer Thamrin een motie in ten gunste van overwegend Inheemsch vlootperso- neel en meer staatkundige rechten voor de bevolking. Slechts zwakke tegenstand van de Noren? Naar Reuter uit Stockholm meldt, is de situatie in het Zuiden van Noorwe gen nog steeds onduidelijk, doch het schijnt thans wel vast te staan, dat Hamar en Elverunm sedert verschei- dene dagen in Duitsche handen zijn en dat de berichten, volgens welke deze plaatsen waren heroverd, onjuist wa ren. De geruchten die te Stockholm de ronde hebben gedaan over de aanwezig heid in dit gebied van een sterke geal lieerde strijdmacht, schijnen sterk overdreven te zijn. Betrekkelijk kleine afdeelingen hebben met de Noren con tact gekregen. Het cijfer van 750 man, dat genoemd was voor de sterkte van de voorhoede omvat het totaal van de Britsche en Fransche troepen in dit gebied. De Duitschers zouden thans in Noor delijke richting oprukken naar Rena, 30 k.m. boven Elverum gelegen. De Zweedsche correspondenten verklaren, dat de Duitschers slechts op geringen tegenstand van de Noren stuiten. Alle wegen, welkf naar Zweden leiden, wor den stelselmatig door de Duitschers afgesloten. Volgens berichten uit Oslo zijn alle Britten en Franschen te Oslo in vrij heid, doch zij moeten zich verscheidene malen per dag bij de politie melden. Hun verzoeken, Noorwegen te mogen verlaten, zijn afgewezen. De correspondent van Stockholms Tidningen te Oslo verklaart, dat voort durend nieuwe troepen te Oslo aan komen. terugroepen. Naar verder verluidt, zou de bezetting van Björnfjell bij de Zweedsche grens afgesneden zijn. De toestand zou hier 'hopeloos zijn en men verwacht, dat de bezettingstroepen over de Zweedsche grens zullen vluch ten. doch volgens goedingelichte bron is het land thans beter voorbereid dan in Sep tember. Nabij de Albaneesche grens hebben groote troepenconcentraties plaats gehad, tengevolge van het feit, dat in Albanië meer dan 25.000 „arbei ders” gemobiliseerd zijn. Zuid-Slavië heeft vooral veel werk gemaakt van zijn versterkingen, in het bijzonder in de rotsachtige wanden van de bergen, welke aan de Noordelijke grens tus schen de twee- en drieduizend meter hoog zijn. Zuid-Slavië is derhalve goed voorbereid en van plan zijn onafhanke lijkheid te verdedigen. Deze zou alleen bedreigd kunnen worden, indien Italië bereid zou zijn tot samenwerking met Duitschland, doch men gelooft te Bel grado niet, dat Italië op het huidige oogenblik het risico wil loopen aan Duitsche zijde in den grooten oorlog te geraken. Met Hongarije heeft Zuid-Slavië de betrekkingen verbeterd, hetgeen bleek uit het jongste bezoek van minister Markowitsj aan Boedapest. Wat den binnenlandschen vijand, de z.g. vijfde kolonne, betreft, daarmede wenscht men ook te Belgrado voorgoed af te rekenen. De arrestatie en inter- neering van den oudpremier Stoyadino- witsj schijnt echter niets met de Duit sche intriges uit te staan te hebben, doch gegrond te zijn op binnenland schen politieken naijver. De comman dant van Belgrado, generaal Simawitsj, heeft de hulp van alle vaderlandlie vende Zuidslaven ingeroepen bij de bestrijding van de spionnen en buiten- landsche agenten, die onlangs trachtten onrust in het leger te zaaien en achter militaire geheimen te komen. Onge twijfeld was het optreden van den com mandant in de eerste plaats gericht tegen den Duitschen en Italiaanschen geheimen dienst, bezien in het licht van de jongste spanningen, maar er zal tegenover geallieerde agenten op den Balkan ook streng worden opgetreden. Volgens den correspondent van „Af tonbladet” te Kiruna, rukken de geal lieerde troepen in het Zuidoosten uit Harstad op de Lofoten op naar Elve- gaardsmön. op 34 mijl van Harstad en aan den anderen kant van de fjord in de richting van Narvik. Men ge looft, da| de geallieerden van Elve- gaardsmön hun eerste doel maken, om dat het beschikt over het eenige mo gelijke landingsterrein voor vliegtui gen in dit district. Gemeld wordt, dat de Duitschers moeilijkheden ondervin den in het handhaven van hun stellin gen ten Noorden van Narvik. Zij zou den zich op één punt terugtrekken. In Noorsche en Britsche kringen te Stockholm is nog niet bekend, of de Britsche landingstroepen het bombar dement op Narvik al zijn begonnen, hoewel gisteravond laat door het Noor sche radiostation Bodö wederom een waarschuwing aan de bewoners van Narvik werd uitgezonden, om zich in de schuilplaatsen te begeven. In militaire kringen is men van mee ning, dat de landingstroepen eerst zul len trachten stormenderhand de hoog ten van Falgemess te nemen, welke juist achter de stad liggen en van waaruit de Engelschen Narvik zouden bestrijken, zoodat een vlootbombarde- Te Belgrado en Sofia heerscht optimisme Het Nederlandsche vrachtschip „Li- belle” is op de Noordzee door een Duitsch vliegtuig aangevallen. De stuurman werd licht gewond. Tweede blad. pag. 2. L F «F 1 HAAGSCHE COURANT r OVERZICHT De strijd Noorwegen begonnen STOYADINOWITSJ WERD VOORAF GEWAARSCHUWD. Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr, 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 j ..-..J J'.'?. ''J

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1