Bh MOTVRy TAPYT 1‘ IDEA GEMENGD NIEUWS RADIONIEUWS UIT DE OMSTREKEN Rugp’in HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 23 APRIL 1940. TWEEDE BLAD, PAGINA 2. SCHIPPER DOODGESCHOTEN Ernstige twist te Geertruidenberg VOORKOMT ERGcRNIS Arbeider door machine gegrepen KINDEREN SPEELDEN OP STRAAT ONDERWIJS EN KERK PETROLEUMTOESTEL OMGEVALLEN ïjjfc DIENSTBODEN VERDWIJNEN SPOORLOOS NEDERLANDSCH VRACHTSCHIP OP DE NOORDZEE AANGEVALLEN DOODELIJK ONGELUK IN STROOC ARTON FABRIEK I //1 ZONEN KINDEREN OP HET NIPPERTJE GERED VOETGANGER TEGEN HUIS GEDRUKT EN GEDOOD Thans ook meisje uit Ginneken weg GEMEENTERAAD RADIO-PROGRAMMA De stuurman licht gewond Prikkeldraad verduisterd CM STvFif BÏ“rr St Br’® 6.05 Br. Fr. 6.20 Div. 7.20 Br. Fr. 9.20 Beromünster 9.50 Eng. 11.20 Parijs. de correspondentie, welke niet te verleenen. de Suriname. 7.10 Koorzang. inleiding it i, te ge- Burgerlijke Stand van Leidsehendam. GETROUWD: A. J. Roos en A. C. M. Kleingeld. Zoow dooi De recherche heeft In zijn woning te Amsterdam gearresteerd een persoon, verdacht van heling van goe deren voornamelijk horloges en een partij scheermesjes, die in den nacht van 18 op 19 April bij een inbraak in de Sint Anthoniebreestraat aldaar werden ontvreemd. Vanochtend om vijf uur is de vijftig jarige fabrieksarbeider J. Hamminga, wonende te Oude-Pekela. en werkzaam op de stroocartonfabriek „Union” al daar, bij het verrichten van werkzaam heden door tot nu toe onopgehelderde wijze door een van de machines gegre pen. De man kreeg zware verwondin gen en werd naar het R.K. ziekenhuis te Winschoten overgebraeht, waar hij kort na aankomst is overleden. Het slachtoffer laat een vrouw en vijf kinderen achter. V.P.R.O. 10.Morgenwijding. V.A.R.A. 10.20 Voor vrouwen. 10.50 Voor arbeiders in continu-bedrijven. 12.uur nam. Gram.muz. 12.45 ANP. 1.— tot 1.45 VARA-orkest. 2.— Handwerkles. 2.30 Gram.muz. 3.— NVV-uitzending voor de vrouw. 3.15 Voor kinderen. 5.30 tot 6.— Zang en orgel. 6.05 Ramblers. R.V.U. 6.30 Causerie „Wat is Materie V.A.R.A. In het café van de weduwe Verschure aan de haven te Geertruidenberg heeft zich gisteravond een twist voorgedaan, waarbij helaas een doode valt te be treuren. Drie bezoekers van het café, die hier enkele borrels hadden gedronken, kre gen omstreeks zeven uur ruzie. Eén van hen, B. genaamd, wilde aan de woorden een eind maken, door zijn klomp te ge bruiken. Hij kwam evenwel niet zoover. Hij werd stevig in den kraag gegrepen en het café uitgewerkt. Zijn 24-jarige zoon zag hem het café uitgooien en wond zich hierover zóódanig op, dat hij naar zijn nabij gelegen woning snelde om een revolver te halen. Met dit vuur wapen terugkomend ging hij het café binnen en loste daar op de twee over gebleven personen vijf schoten. De 45- jarige schipper M. van Strien werd hier bij zóó ernstig getroffen, dat hij in levensgevaarlijken toestand naar het St. Agnesgesticht moest worden overge bracht. Kort nadat hij hier was binnen gebracht overleed hij. Vader en zoon B. zijn door de ge- meente-politie gearresteerd. als bestuurslid van stemmen de heer N. H. Winnubst. Als lid van den raad van toezicht werd herkozen de heer C. Kraay. Eveneen werden herkozen de plaatsver vangende leden, de heeren J. W. van der Aa en J. Binnendijk. Benoemd werden als afgevaardigden naar de algemeens vergadering te Utrecht de heeren N. H Winnubst en W. Snater. 8.— 9.40 VARA-orkest. SiïïS avond spreekt van Jong Hervorm- Bij het spelen te water geraakt en verdronken Gistermiddag is het drie-en-een-half jarig dochtertje van de familie Alkema te Sneek bij het spelen achter het ouderlijk huis in een sloot geraakt en verdronken. Een voorbijganger vond het kind voorover in het water liggen Kunstmatige ademhaling, welke gerui- men tijd werd toegepast, mocht niet meer baten. Personeel van een der politiebooten heeft gisterochtend in de Rijnhaven te Rotterdam het lijkje gedregd van het zevenjarig meisje P. J. de Bruin, uit de Rosestraat, dat Zondag bij het spe len te water is geraakt en verdron ken. houdt de KJ. M.V. een sociëteitsavond in het Patronaat. Brand uitgebroken tijdens afwezigheid der ouders Toen gisteravond te Lemmer het echtpaar S., na de beide kinderen van 5 en 3 jaar op bed te hebben gebracht, een wandeling ging maken, is door on bekende oorzaak brand uitgebroken in hun woning. De beide kinderen, die boven sliepen en door geschreeuw de opmerkzaamheid van de buren tracht ten te trekken, werden eerst niet ge hoord. Gelukkig passeerde nog juist op tijd een buurvrouw, die het gejam mer opmerkte. Deze waarschuwde de in de buurt wonende schoonouders, die aanstonds toesnelden. Zij waren in het bezit van een huissleutel, zoodat zij de woning konden binnendringen. Juist arriveerden ook de ouders weer. De heer S. vloog door den dikken rook on middellijk naar boven en wist de kin deren, die al bewusteloos waren door den rook van een wissen dood te red den. Na verloop van eenigen tijd kwa men de kinderen weer bij. Zij bleken verder ongedeerd te zijn. De zoldering onder hun slaapplaats brandde gedeeltelijk weg. Met emmers water werd de binnenbrand gebluscht. Verzekering dekt de schade. De trekking van de pro- pagandaloterij van het Ned. Roode Kruis afd. Voorburg zal in het openbaar plaats hebben op Zaterdagmiddag a.s. in Heerenstraat 33. Voor eenige weken verdween te Breda een dienstbode uit haar betrek king, van wie tot heden nog geen spoor werd gevonden. Thans heeft het den schijn, dat ook in het nabijgelegen Gin neken zich een dergelijk voorval gaat afspelen, meldt de „Msb.”. Sedert Vrij dagavond j.l. wordt n.l. te Ginneken vermist de 22-jarige mej. B. van G., afkomstig van Zevenbergschenhoek. Het meisje keerde dien avond van een boodschap niet terug en toen bij naspo- ringen bleek, dat zij ook niet in de ouderlijke woning was, werd terstond aangifte bij de politie gedaan. Deze stelde een onderzoek in en vond tegen een woning in de v. d. Borchlaan te Ginneken een onbeheerd staand rijwiel, dat bij nader onderzoek van het ver miste meisje bleek te zijn. Terstond werd een aanvang gemaakt met dreg gen in de langs deze laan loopende ri vier de Mark, doch zonder resultaat. Uit het ingestelde onderzoek is boven dien komen vast te staan, dat er geen enkele reden bestond om aan zwaar moedigheid of neerslachtigheid van het meisje te denken, zoodat de politie zich thans wel voor een even geheimzinnig raadsel ziet geplaatst als voor enkele weten te Breda het geval was. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Heerlen ds. G. L, Bou- mans, te Hardenberg. Beroepen te Nieuwland (Z.-H.) de heer J. v. d. Velden, cand. en hulppred. te Amersfoort. Benoemd tot hulpprediker te Loosduinen de heer P. C. van Leeuwen, cand. alhier. Aangenomen naar Winsum (Gr.) ds. A. Veldkamp, te Tolbert (Gr.). Geref. Kerken. Benoemd tot hulppred. te Assen de heer G. Venema, cand. te Veenwouden. Bedankt voor Montfoort als hulppred. de heer W. C. P. den Boer, cand. en hulp pred. te Bodegraven; voor Enkhuizen ds. C. M.v. d. Loo, te Rijnsburg; voor Haaks bergen, als hulppred. de heer H. Hempel, cand. te Wolvega. Aangenomen naar Olst, als hulpprediker de heer J. Bos, cand. en hulppred. te Schermerhorn. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Middelharnis ds. A. de Bloois, te Gouda. EXAMENS. Apothekersassistentsexa- men. Geslaagd mej. B. E. M. Cats te Heem stede. Stuurlieden-examen. Geslaagd voor 3e stuurman g.h.vt.: J. E. I. Boone, A. de Jong, P. R. J. Baretta. De voorzitter antwoordt, dat er geen moeilijkheden zullen komen en acht het bedrag voor plantsoenaanleg wel gemo tiveerd, omdat de grond daar aantrekke lijk en bouwrijp moet en zal worden. Nadat de voorzitter nog enkele vragen heeft beantwoord, terwijl enkelen het plan toejuichen, wordt het voorstel z.h.s. aangenomen, waarbij de heer Schrader aanteekening wenscht, dat hij tegen den plantsoenaanleg en wijziging uitbreidings plan is. Ter tafel komt het voorstel tot: a. het maken van een verbindingsweg tusschen den Vlietweg en rijksweg 4a; b. doortrek king van den parallelweg langs den Vliet weg; c. aankoop van grond van het Rijk e:i d. het verleenen van restitutie gestorte gelden aan gebr. Leeuwenberg te Voor burg. De heer Koerts vraagt, of het niet ver standiger is te wachten tot de verbinding over den Vliet komt. De heer v. d. Bosch vindt het vanzelf sprekend, dat men tracht een aansluiting te krijgen op zulk een verkeersweg en dit voorstel moeten aangrijpen om een ver bindingsweg te krijgen. De heer Kerkhoff vraagt inlichtingen over de restitutie van gestorte gelden, waarop de voorzitter de noodige toelich ting verstrekt en tevens opmerkt, dat hij de aansluiting een groot gemeentebelang acht. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Verschillende voorstellen. Het voorstel tot aanvaarding van een geschenk voor het nieuwe raad huis, aangeboden door mevr. Dora Steens- Doeleman, Prinses Julianaweg 13c, alhier wordt onder dank z.h.s. aangenomen, waarbij de voorzitter namens den raad veel dank brengt aan de geefster, en toe zegt. dat het geschenk een mooie plaats zal krijgen. Het voorstel om aan de gemeente Voor schoten toe te staan voor den tijd van een jaar gebruik te maken van de stortplaats voor huis- en straatvuil der gemeente, wordt na een vraag van den heer Kranen burg en na toelichting door den voor zitter z.h.s. aangenomen; ook het voorstel inzake overname door de Woningbouw- vereeniging „St. Jozef" van het restant schuld der R.K. Bouwvereeniging „Eens gezindheid” in verband met de overname van de eigendommen dezer vereeniging wordt na een vraag van den heer Willemse en na toelichting door den voorzitter z.h.s. aangenomen. Het voorstel tot wijziging van het amb tenarenreglement en van de verordening op de arbeidsovereenkomsten, alsmede het voorstel om voor 1940 af te wijken van het bepaalde in de artikelen 20 en 21 van de beheersverordening van het lichtbedrijf, worden z.h.s. goedgekeurd. Bij het voorstel tot benoeming van een bestuurslid voor Maatschappelijk Hulpbe toon voeren enkele heeren het woord, waarbij de heer v. d. Bosch bijzonder aan beveelt no. 2 van de voordracht, die in dit werk zijn sporen heeft verdiend. De voorzitter is het hiermede eens, doch zegt, dat men met den wensch van het kerkbestuur rekening moet houden. Bij stemming wordt no. 1 van de voordracht, de heer W. Postma met meerderheid van stemmen gekozen. Het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente den Haag over de toelating van leerlingen uit deze gemeente tot scholen van middelbaar- en voorbereidend hooger onderwijs aldaar, wordt z.h.s. goedgekeurd. Bij het voorstel tot vaststelling van een verordening op de heffing van schoolgeld voor leerlingen uit de gemeente Leidschen- dam, die scholen voor middelbaar- en voorbereidend hooger onderwijs te den Haag bezoeken, welk voorstel z.h.s. wordt goedgekeurd, wordt een voorstel van den heer Vink om in art. 8, waar staat ,,B. en W.” te lezen „den raad" door B. en W. overgenomen. Luchtbescherming. Het voorstel om ten behoeve van de bescherming van de bevolking tegen lucht aanvallen op de begrooting 1940 alsnog gelden beschikbaar te stellen voor aan koop en plaatsing van 2 sirenes (tot aan koop van een sirene was reeds geld be schikbaar gesteld) kon het, ondanks een warme aanbeveling van den voorzitter niet halen en werd met 85 stemmen verwor pen. Nadat het besluit, als bedoeld in artikel 55ter der lager-onderwijswet 1920 overeen komstig het gewijzigde ontwerp z.h.s. is vastgesteld, wordt de wijziging gemeente- begrooting 1940 z.h.s. goedgekeurd, waarbij de heer Schrader wenscht geacht te wor den tegen den post plantsoenaanleg ge stemd te hebben. LEIDSCHENDAM. Gisteravond kwam de raad der gemeente Leidsehendam in openbare vergadering bijeen. Wegens ongesteldheid van burge meester Keijzer stond de vergadering onder leiding van wethouder L. C. de Koning. Na de opening met gebed herin nerde de voorzitter aan het feit, dat de burgemeester 20 jaar hoofd dezer gemeen te is. Ook wenschte spr. den heer v. d. Bosch geluk ter gelegenheid van zijn 25- larig huwelijksfeest. Het voorstel tot onderhandsche verhuur van weiland aan den Veenweg wordt na eenige discussie z.h.s. aangenomen. D e van Bilderdijklaan zai geschieden in een weekdienst op Donderdag 8 Mei a.s., des avonds 8 uur. Woensdag 24 April. Hilversum I 1875 en 414.4 m. N.C.R.V. 8.uur v.m. ANP. 8.05 Schriftlezing. 8.20 Gram.muz. 10.30 Morgendienst. 11.— Gram.muz. 11.15 Ensemble v. d. Horst 12.uur nam. Ber. 12.15 Gram.muz. (12.30 ANP). 1.Celesta-ensemble. 2.15 Zang. 3.Christ, lectuur. 3.30 Pianokwartet „Die Haghe". 4.45 Felicitaties. 5.Voor de jeugd. 6.Land- en tuinbouw-causerie. 6.30 Taalles en technisch onderricht (On derwijsfonds binnenvaart). 7.Ber. 7.15 Mandoline-ensemble Hilversum. 8.ANP, intern, overzicht.8.20 Utrechtsch Stedelijk orkest. (9.15 tot 9.45 Causerie over Ant werpen). 10.25 ANP, actueel halfuur. 10.55 Gram.muz. 11.50 Schriftlezing. Hilversum II 301.5 m. V.A.R.A. 8.uur v.m. ANP, gram.muz. 9.30 Keu- kenpraatje. Moquette Motvrij tapijt Zware kwaliteit effen 0.70 breed f6 25 p. M. 1.00 f9.25 p.M. Gisteren is te Delfzijl bericht bin nengekomen, dat het 338 bruto ton metende motorvrachtschip „Libelle”, van de „Delfzij Ische Kustvaartonder- neming”, op de Noordzee door een Duitsch vliegtuig is aangevallen en beschoten. Bij de aankomst in een ha ven aan de Engelsche Oostkust heeft de gezagvoerder hiervan de reederij op de hoogte gesteld. Een der opvarenden, de stuurman H. Oosterveldt, is door een der kogels licht aan den arm gewond. Hij is in een hospitaal ter verpleging opgeno men. Zijn toestand is zeer bevredi gend. Het schip heeft de reis voort gezet. Voor den Vrouwen Zen- dingsbond zal a.s. Woensdagavond in het Dienstgebouw der Ned. Herv. kerk spre ken mej. zr Ali da Vries over haar werk onder Javaansche vrouwen en meisjes in Onder verdenking van verduistering van prikkeldraad, toebehoorende aan Defensie, zijn te Helmond door de ge meentepolitie in arrest gesteld de landbouwers P. r. d. H„ A. van T. en A. S. Zij hebben van militairen, die prikkeldraad per vrachtauto vervoer den, tegen lagen prijs rollen draad ge kocht, ofschoon ‘J konden weten, dat hierdoor het Rijk benadeeld werd. De knoeierij is geruimen tijd toegepast, zoodat het verduisterde draad een aan zienlijke hoeveelheid vormt. V.P.RO. 7.30 Bijbelvertellingen. V.A.R.A. ANP. 8.15 Gram.muz. 9.— Tooneel -.'..--t. 10.10 Rosian-orkest 10.40 Medische vraagbaak. 11.ANP. 11.10 Gram.muz. ENGELAND, 391 en 449 m. Na 10.20 n.m. ook 342 m. 12.30 uur nam. B?r. 12.35 tot 1.20 BBC-orkest. 2.20 O. Rabin’s dans- orkest. 2.50 Tooneel. 3.20 BBC-orkest. 3.50 tot 4.20 Shadwick strijkkwartet. 5.20 Ber. 5.35 Pianosoli. 5.50 tot 6.20 Actueele uit zending. 6.40 Variété. 7.10 Muz. causerie. 7.40 Revue. 8.20 Ber. 8.40 Actueele cause rie 8.55 Variété. 9.20 Tooneel. 9.50 Concert 10.20 BBC-Zangers. 10.45 O. Rabin’s dans- orkest. 11.20 Ber. PARIJS, 1648 m. 12.05 uur nam. piano. 12.35 Zang. 1.05 en 1.30 Cello 2.20 Piano. 2.50 Tooneel. 3.50 Piano. 4.20 Chansons. 4.35 Cello en zang. 5.35 Piano en viool 6.50 Tooneel. 9.05 Concert. 10.05 Volkslie deren. 10.20 en 10.35 Tooneel. 11.05 Zang. 11.20 tot 11.50 Solistenkwintet. KEULEN, 456 m. 12.20 uur nam. Amuse mentsorkest. 12.50 Concert. 2.20 Stedelijk orkest van Duisburg. 4.10 Literair-muz. progr. 4.45 en 5.50. Gram.muz. 6.35 Om- roep-orkest. 7.45 Muz. tusschenspel. 8.05 Gram.muz. 8.50 tot 11.20 zie Duitschland- zender. BRUSSEL, Vlaamsch, 322 m., 12.30 uur nam. Dansorkest. 12.50 tot 1.20 Gram.-muz. 4.20 Jazzmuziek. 4.45 Nederlandsche trio. 5.50 Accordeon. 6.20 Cram.muz. 7.20 „Prin ses Zonneschijn”, operette. 9.30 tot 10.20 Dansorkest. BRUSSEL, Fransch, 484 m. 12.30 uur nam. Radio-orkest. 12.50 tot 1.20 Gram.muz. 4.55 Pianoduetten. 5.35 en 6.05 Gram.muz. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Willy Ruhlman’s orkest. 8.35 Radio-orkest. 9.35 en 9.50 Gram.muz- DUITSCHLANDZENDER, 1571 m., 6.35 uur nam. Blaasconcert. 7.20 Gevar. polities progr. 8.20 Ber 8.50 en 9.20 Omroep-orkest. De Nat. C h r. G e h. O n t h.- vereeniging afd. Voorburg-Leidschendam vergadert Donderdagavond in het Dienst gebouw der Ned Herv. gem. Na bespre king der Blauwe Week-actie zal de voor zitter voorlezen uit de werken van ds. D. van Krevelen D o n d e r d ar: voor de VereenigW| den de heer C v. d. Sluijs te Delft over het wereldcongres der Chr. jeugd. 30 April wordt hier ter plaatse de Emmabloemcollecte gehouden. De hulp van een groot aantal collectan ten wordt gevraagd. Aanmelden bij mej. Schachtschabel, van Deventerlaan 3; mevr. CouveeMetz, van Deventerlaan 47; mevr. SillevisWeemhoff, Koningin Wilhelminalaan 506b; mej. v. d. Slik, Prinses Mariannelaan 136, en mevr. Spoor Hofland, Park Leeuwensteijn 2. Op den Wijkerstraatweg te Velsen is gisteren de 21-jarige, aldaar gelegerde soldaat V. uit Diemen, ter wijl hij per rijwiel uit de Corverslaan kwam, aangereden door een personen auto uit Wormerveer. De militair kwam op de motorkap van de auto te liggen; hij bekwam een ernstige hoofdwonde, een dijbeenbreuk en an dere verwondingen. Nadat hij door een dokter verbonden was, werd hij naar het R.K. ziekenhuis te IJmuiden ver voerd. Straataanleg enz. Aan de orde komt het voorstel tota. straataanleg op terreinen van de N.V. Bouw- en Grond Mij. „Damsigt” te Voor burg en de N.V. „Stadsuitbreiding Noor derkwartier” te Den Haag; b. verbreeding van de Mauvelaan; c. plantsoenaanleg terrein volkstuintjes; d. aanvaarding om niet van grond en e. wijziging uitbreidings plan De heer Koerts vindt de agenda een beetje overladen, vooral met het oog op deze belangrijke voorstellen, welke hij niet voldoende heeft kunnen onderzoeken, het geen hij betreurt en daarom stelt hij voor punt 4 en 5 uit te stellen. De voorzitter merkt op, dat hetgeen voorgelegd wordt reeds oud is en er geen enkele risico voor de gemeente inzit. Het voorstel Koerts wordt niet onder steund. De heer Schrader wijst op de Mauve laan en is van meening, dat hier moeilijk heden zullen komen-en de kosten voor de f?sneen^e’ hij vindt het geen tijd om Z 1500 uit te trekken voor plantsoenaanleg en kan dit niet goedkeuren. ingebruikneming de nieuwe Geref. hulpkerk aan de eX nare hun zeker. MS-S Zolderverdieping uitgebrand Gistermiddag om kwart over vijf werd de brandweer te Amsterdam ge alarmeerd voor een brand in het per ceel Kinkerstraat 255. Het bleek, dat de bewoner, die daar in een achterkamer op de derde étage met een petroleum- toestel bezig was, zich gebrand had. waardoor hij het toestel had laten val len ofwel omver had gesleept. Toen de brandende petroleum over den grond stroomde en de vlammen om zich heen grepen, vluchtte de man de kamer uit. Hij liet daarbij de deur achter zich open, zoodat het vuur, tengevolge van den trek, zich snel uitbreidde Gelukkig waren er op dit oogenblik weinige van de vele bewoners van het huis aanwezig. Persoonlijke ongevallen zijn dan ook niet voorgevallen Nog voordat de brandweer den strijd kon aanbinden, was ook de kap van den zolder van perceel 257 aangetast. Met vier stralen ging men het vuur te lijf, e ruim half zes was men het vuur meester en tegen zes uur was het vuur gedoofd. De achterkant van de derde etage en de geheele zolder van perceel 255, alsmede een gedeelte van den zol- dei van perceel 257, zijn uitgebrand. Coöp. Boerenleenbank. In het Gebouw Centraal werd de alge- meene ledenvergadering gehouden van de Coöperatieve Boerenleenbank. De voor zitter van den raad van toezicht, de heer G. van der Marei, heette de aanwezigen welkom, speciaal den burgemeester, waarna hij wees op de buitengewone om standigheden waaronder de bank in het verloopen jaar heeft moeten werken, wat tot uitdrukking komt in de cijfers Het vertrouwen in de bank bleef ongeschokt, de leden kwamen hun verplichtingen trouw na Als waarnemend-kassier ter eventueele vervanging werd benoemd de heer A. P. Ruygrok Uit de overgelegde rekening en balans blr^K, dat bij een omzet van 5.031.509.47 een winst werd gemaakt van 2839.64. Het reservekapi- taal bedraagt 9.315.37. Herkozen werd PROG. GEM. RADIODISTRIBUTIE. Woensdag 24 April. Progr I: Alle uitz. van Hilversum II Progr. II: Alle uitz. van Hilversum I Programma III. Br. VI. 8.20, 9.50, 10.25 en 11-2° VOORBURG. Voor de inrichting tot noodziekenhuis voor de verpleging van z.g. luchtgewonden vragen B en W. den Raad een credie van 1950. Als noodzie kenhuis zai vporloopig alleen de Beatrix nijverheidsschool voor meisjes aan de Heerenstraat worden ingericht. Er is plaats voor vijftig bedden. Wegens kosten van voor- bereiding van de evacuatie der burgerbe volking van andere gemeenten naar Voor burg wordt door B. en W. bij begroo- tingswijziging een bedrag van 500 ge vraagd. Dit bedrag is, naar het college opmerkt, als een voorloopige raming te beschouwen, aangezien niet bij benade ring kan worden berekend welke kosten voor de gemeente zullen worden ge maakt. Waar niet bekend is of het Rijk deze kosten geheel of gedeeltelijk terug betaalt, wordt voorloopig geen ontvangst- post geraamd. Voor de aanstelling in den rang van klerk (salarisgrenzen 1350 tot f 1825) van een ambtenaar ter secretarie vragen B en W. den Raad voor 1940 een crediet van 1000. Dit bedrag is berekend naar een wedde van 1500 over het tijdvak 1 Mei tot 31 December 1940. De te benoemen ambtenaar zal worden aangewezen om den burgemeester te as- sisteeren en o.m worden belast met de verzorging van het archief van den bur gemeester het bedienen van de telefoon, het maken van verslagen van conferen ties, het ontvangen van bezoekers en het voeren van de correspondentie, welke niet direct tot de taak van de secretarie be hoort. D o r het kantonnement Voorburg van O. en O. en de directie van het Forum-theater wordt op Woens dagavond a.s aan de alhier en in de om geving gelegerde militairen een kunst avond aangeboden, waaraan medewer ken het Ned Symph.orkest onder leiding van mr. Harm Smedes, een ballet onder leiding van Xandra Stradowska, het Opera- en klein vrouwenkoor en de bari- tonzanger Robert de Roo. Het bestuur der s t i c fa ting tot het beheer der bad- en zwemin richting heeft besloten, de tarieven voor het a.s. zwemseizoen vast te stellen over eenkomstig die van 1939. B. en W. vra gen den Raad, hieraan zijn goedkeuring 8.— uur v.m. Programma IV. 8.- uur v.m. Br. Fr. 8.20 Pauze. 8.50 Duitschlandzender. 9.10*) Pauze. 10.2» Keulen. 10.50*) Pauze. 11.20 Br. VI. 1.20 uur nam. Duitschlandzender 1.50 Danmarks Radio. 2.20 en 3.30 Duitschlana zender 4.55 tot 5.20 Br. Fr 5.35 P^8- Duitschlandzender. 6.20 Br. VI. L20 R. Distr. 8.- Dlv. 8.35') Danmarks Radio- 9.20 Br VI. 9.30 Lr. Fr. 10.30 Duitschland zender. Eventueel ander station. Zondagmorgen heeft ds. G. Venema, die tot res.-veldprediker is be noemd in de Ned Herv. kerk in de Wil lem Ill-straat, tijdelijk afscheid genomen van zijn gemeente Ds. Venema bediende het Woord naar aanleiding van Math. 28:20: „Zie ik ben met u lieden tot aan de voleinding der wereld. Amen”. Aan het einde van den zeer druk be zochten dienst zong de gemeente ds. Ve nema toe Psalm 121:4 Zondagavond heeft ds. Venema met een enkel woord afscheid genomen van wijk B. in den dienst in de Bethelkerk De Chr. Meisjesvereeniging Dorcas” vergadert Donderdagavond in de consistorie van de Herv. kerk. Mej. N. van Embden zal inleiden het onder werp: „Matth. 18". Na de pauze bespre king van den vraag: „Hoe vieren wij den Zondag”. De St. Josephgezellenver- eeniging houdt morgenavond een vrije bijeenkomst in het Gezellenhuis. LOOSDUINEN, Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen: een jonge zwarte hond bij Zwaanswijk, Kijkduinschestraat 57; een postduif, ster, 3/1939C 19476, bij Koutrik, Evertstraat 23; een bruin lede ren portemonnaie, inh. 46; een rijwielbe- lastingmerk, een bruine portemonnaie met ritssluiting, inh. 61 cent, plus bon nen aan het hoofdbureau van politie. Dood langs den weg gevonden Toen de majoor van de Rijksveld- wac van der Zee te Donkerbroek in en nacht van Zaterdag op Zondag op surveillance was, werd hem door bur gers medegedeeld, dat onder Bakkeveen ^en m °D?;ri?der op den weg lag’ mel(lt d® „;C.rt’ onderzoek bleek, dat dit de 27-jarige M. v. d. Meer uit Don kerbroek was, die reeds was overleden. C rij wiel was iets beschadigd, och de rijder was niet aangereden. Van wege de afd. V o o r- burg van „Het Groene Kruis” begint op Maandag 6 Mei in het wijkgebouw Kerk straat 62 een moedercursus. Bij botsing tusschen twee auto’s Aan de Oostmarsumschestraat Almelo is gisteren een ongeluk beurd, waarvan de 19-jarige C. Walda het slachtoffer is geworden. Twee vrachtwagens, een geladen met melk bussen, de andere met een aantal koeien, kwamen met elkaar op den hoek van de straat in botsing. Een der wagens schoot daarbij het trottoir op, waardoor W. gegrepen en tegen een huis gedrukt werd, waarbij de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Ook hier ter plaatse is weer een comité gevormd voor propa ganda voor den Vrouwen-vredesgang op 18 Mei a.s te Amsterdam. Het bestaat uit mevr. S. SoeterWasmoeth, mevr. D. J. Ledeboer Zehnpfenning en mej. H. v. d. Burg. Het secretariaat is Groen vanPrin- stererlaan 23. RUS WIJK. Maandagavond werd voor de afd. Rijswijk van de Ned. Vereeniging E.H.B.O. in de bioscoopzaal van hotel Kuijs Witsenburg vertoond de E.H.B.O.- film van het „Oranje Kruis”. De voorzit ter, dr. C v. d. Sluijs, heette de vele aan wezigen welkom en in het bijzonder den burgemeester, mr. J. A. G. M. van Hel- lenberg Hubar. Met groote belangstelling werden de verschillende demonstraties gevolgd en menige nuttige wenk bij het leggen van verband en bij het vervoer van gewonden zal bij voorkomende ge vallen effect bereiken. ernstigen geneeskundige hulp niet meer kon baten. Toen de ambulance- auto van den geneeskundigen dienst op de plaats van het ongeluk arri veerde, bleek het meisje reeds te zijn overleden. Het stoffelijk overschot is naar het Binnengasthuis overgebracht. Meisje geraakte onder een auto en werd op slag gedood Gistermiddag omstreeks vijf uur is op den hoek van de van Diemenstraat en de Houtmankade te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd, dat een zesjarig meisje het leven heeft gekost. Het meisje speelde met enkele vrien dinnetjes op het trottoir. Plotseling holde zij den rijweg op. Op dat oogen blik passeerde juist een vrachtauto Het meisje werd gegrepen en geraakte onder de auto. Zij kreeg inwendige kneuzingen van zulken aard, dat Op het voetbalveld aan den Buurtweg kwam de 24-jarige v. T. uit den Haag ten val en ontwrichtte zijn linker elleboog. Dr. Hubbeling verleende de eerste hulp, waarna v. T. is vervoerd naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te den Haag. In de vergadering van het departement Wassenaar der Maatschappij tot nut van ’t algemeen werd besloten, den afgevaardigde naar de algemeene vergadering op te dragen zijn stem uit te brengen op de candidaten voor het hoofdbestuur de heere L. Willing en dr. H. G. W. van der Wielen. Als afgevaar digde werd gekozen de heer H. J. Ph. Kramer. De E m ma-Bloem encollecte heeft alhier opgebracht 550 Wegens onrechtmatig steun- trekken wera procesverbaal opgemaakt tegen v. R. zal een WASSENAAR. Wassenaarsche Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer. Op uitnoodiging van de Wassenaarsche Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer sprak in Kasteel Oud Wassenaar mr. R. Bijlsma, rijksar- chivaris, over oude buurtnamen in Was senaar en Zuydwijck. De voorzitter, de heer G. L. C. Zeedijk, heette in het bizonder welkom den spre ker, wethouder mr van Moorsel en de genoodigden, en bracht voorts dank aan de aanwezige eigenaren van buitenplaat sen voor hun bereidwilligheid om ook dit jaar weer hun bezittingen voor de leden van W.V.V open te stellen. Mr Bijlsma ving aan met een kort overzicht van hetgeen hij vorige malen vertelde, zulkr ter oriëntatie van wat zou volgen. Hieraan knoopte spr in de eer ste plaats vast de ondervinding, welke hij had opgedaan bij de restauratie van de Dorpskerk, n.l dat daarin ook een graf is van de familie Santhorst. Spr. vertelde voorts dat hem was gebleken, dat het huis in de Schoolstraat, waarvan bij de afbraak was gebleken, dat het een oud huis was, aan het geslacht Raaphorst had behoord en in de 17e eeuw was aange kocht door de Ned. Herv. gemeente. Rijksdorp er Waalsdorp waren buurtjes, Rijksdorp van vier woningen, wat hem uit een goederenlijst van de St. Maar tenskerk te Utrecht was gebleken. De na men zijn vermoedelijk van de bewoners afkomstig. Spr besprak voors de situatie van Raaphorstduin, Blankenburgduin, de buurten Hillenaar, Veenzijde en Berk- heide, het laatste ais leen van den graaf van Hollanc aan de familie van Cralin- gen. Het Wassenaarsen dubbelmannenkwar tet verleende aan den avond medewer king. De biljartclub A.D.O. uit de St. Josephgezellen komt Vrijdag a.s. bij een in de clubzaal van het R.K. vereeni- gingsgebouw. De Chr. Nat. Werkmansbond „De Heere is onze banier” houdt op Vrij dag 26 April a.s. een vergadering in het consistorie van de Ned. Herv. kerk. De heer Schuitenmaker houden over: ,Joh. 17:1b”. De schoolarts houdt morgen- middag van 3 tot 4 uur zitting in het gemeentehuis alhier. Donderdag a.s.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6