DE WIJZIGING VAN DE BIOSCOOPWET izr SUNLIGHT ZEEP STUKKEHVOOR en nooit zeef» van onbekende herkomst. NEDERLANDSCH-INDIE GEMENGD NIEUWS HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 24 APRIL 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. FELLE BRAND TE AMSTERDAM De Tweede Kamer het uitbreiden over en op De voorstellen met niet- versterken van het preventieve toezicht filmvoorstellingen betrekking tot openbare vertooningen ontmoeten bezwaren Op échte VREEMDELINGEN IN OVERHEIDSDIENST vuur de De scheeve toren van Pijnacker dat Antwoord op schriftelijke vragen Een onderhoud met prof. ir. Chr. Visser Besprekingen te Batavia. In textielgoederenmagazijn De brandweer bestrijdt het vuur. Voorloopig verslag Tijdelijk karakter bepleit. Gemeentelijke nakeuring. v.h. Meeningsverschil omtrent de beste wijze van restaureeren. De scheepvaartverbinding van Amsterdam met den boven Rijn. een den De omvang van het kwaad der besloten voorstellingen. ge naar ONDERZOEK IN SPIONNAGE-ZAAK. BATAVIA, 24 April (Aneta). Naar Aneta verneemt, is het hoofdparket mo menteel bezig met het onderzoek tegen een tweetal Europeanen, die onder ver denking staan van spionnage. In het belang van het onderzoek zijn geen verdere mededeelingen mogelijk. DIVIDEND SEMARANGSCH PRAUWENVEER. BATAVIA, 24 April (Aneta). De ver gadering van aandeelhouders van het Semarangsch stoomboot en prauwen veer, welke te Semarang werd gehou den, keurde het voorstel goed om over het boekjaar 1939 een dividend van acht procent uit te keeren. LUCHTBESCHERMING BIJ DE BEDRIJVEN DE ACTIE TEGEN DEN BINNEN- LANDSCHEN VIJAND Motorrijder ernstig gewond Gistermiddag is op den Hierdensche- weg in de gemeente Harderwijk een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Een ambtenaar van den Raad van Arbeid uit Apeldoorn kwam met zijn motor rijwiel, doordat hij geen voorrang ver leende, in botsing met een vischauto uit Scheveningen, welke uit de richting Nunspeet naderde. De motorrijder werd tegen den grond geslingerd en in hoogst ernstigen toestand naar het Pius-ge- ticht te Harderwijk vervoerd. Hij had een schedelbasisfractuur en een gebro ken rechterbeen opgeloopen. ZUSTERS FRANCISCANESSEN NAAR KLATEN. SOLO, 24 April (Aneta). Naar Aneta verneemt, zijn de zusters Franciscanes sen voornemens om zich medio 1940 te Klaten te vestigen, ter verzorging van het onderwijs voor Javaansche meisjes» Tijdens de vaart langs Java's Noord kust buiten de territoriale wateren. SEMARANG, 24 April (Aneta). De „Locomotief” verneemt van de zijde van passagiers van de „Johan van Olden- barnevelt”, dat dit schip, van Soerabaja komend, Maandag j.l. om zeven uur 's avonds bij Oedjoeng Pangkah, buiten het Westervaarwater, op 4 mijl uit de kust, door een Engelschen kruiser is aangehouden. Opvarenden van den krui ser kwamen aan boord, waar zij een onderzoek instelden naar de scheeps papieren, terwijl voorts werd gecontro leerd of er Duitsche passagiers aan boord waren. Nadat alles in orde was bevonden, verlieten de Engelschen het schip. Roep (P. E. B.) in Overheids- BATAVIA-, 24 April (Aneta), Op uit- noodiging van het departement van Binnenlandsch Bestuur werd vanmor gen in het gebouw van de Handelsver- eeniging te Batavia een bijeenkomst ge houden van vertegenwoordigers van vele groote maatschappijen, fabrieken enz. De bespreking betrof eenvoudige be drijf smaatregelen ter bescherming van het personeel, waartoe in de geldende bepalingen inzake de luchtbescherming de verplichting wordt gesteld. De heer van de Wetering van het departement van Binnenlandsch Be stuur gaf verschillende richtlijnen aan. Alle in aanmerking komende bedrij ven, die 50 of meer menschen in dienst hebben, moeten vóór 11 Mei een be- schermingsplan bij de inspectie der luchtbescherming indienen, die daar over dan een oordeel zal uitspreken. geweldige van den De keuringseisch voor alle niet- openbare voorstellingen. Nog ernstiger bezwaar bestond bij verscheidene leden tegen het voorstel om in beginsel ook voor alle niet openbare film-voorstellingen den eisch te stellen, dat de te vertoonen films gekeurd moeten zijn. Wel konden zij instemmen met het streven der Regeering om aan ,,stroomingen, gericht op verstoring van openbare orde en rust” te beletten om quasi-besloten voorstellingen te organiseeren met afgekeurde of on gekeurde films. Sommige andere leden zouden met de voorgestelde wijziging wel accoord kunnen gaan, indien daaraan een tij delijk karakter werd gegeven. Een aantal leden stelde de vraag of het werkelijk onmogelijk is onder scheid te maken tusschen bonafide besloten voorstellingen en andere, wel ke slechts in schijn besloten, doch in werkelijkheid openbaar zijn. Aula van oude steenen. Nog deze week zal aan den raad van Pijnacker toestemming worden gevraagd de brokken puin te mogen verkoopen. In de zitting van den raad, waarin deze kwestie ter sprake komt, zal een uiteenzetting worden gegeven over het instorten van den toren. Hier bij zal echter niet de schuldvraag worden gesteld. Dat men toestemming wenscht het puin te mogen verkoopen, wil geens zins zeggen, dat al het puin verkocht zal worden. Er bestaan n.l. plannen met de oude steenen van den bezweken toren een nieuw bouwwerk tot stand te brengen. Tijdens de restauratie werkzaamheden heeft men de oude fundamenten van de kerk gevonden. Er zijn nu plannen op deze fundamen ten, die dan aansluiten bij de be staande kerk, een aula te bouwen, welke dienst zal kunnen doen bij be grafenissen. Op deze wijze wil men de oude Pijnackersche kerk zooveel mogelijk reconstrueeren, waarbij men dan gebruik wil maken van de mid- deleeuwsche steenen. Op deze aula zou dan een klokketoren worden ge bouwd, waarin men de Barbaraklok, welke nu nog onder het puin ligt be dolven mocht ze onbeschadigd onder de puinhoopen vandaan komen wil ophangen. Op deze wijze hoopt men voor Pijnacker wederom een bezienswaar digheid te winnen, welke het dorp met den scheeven toren heeft verloren. Hoe groot mag een besloten gezelschap zijn? Wat de keuring der films ook voor besloten voorstellingen betreft betoog den verscheidene leden, dat het te ver gaat den huiselijken kring te beperken tot 20 personen. Zij dachten hierbij bijv, aan familiefilms uit Indië, welke hier té lande dikwijls voor een meer dan 20 personen omvattenden kring van familieleden en kennissen plegen te worden vertoond. Van andere zijde werd tegen uit breiding van het aantal personen, dat in huiselijken kring ongekeurde films mag aanschouwen, gewaarschuwd. Gevreesd werd kunstmatige vorming van familiekringen. Wel stelden som mige leden de vraag, of niet bepaalde categorieën van films, in het bijzonder familiefilms, van keuring kunnen worden vrijgesteld. De formuleering van de vrijwilligers Zou het niet mogelijk blijken de ge vallen, waarin vrijstelling zal worden verleend, in de wet op te nemen, dan wilden verscheidene leden reeds bij voorbaat aandringen op het innemen van een ruim standpunt bij het opstel len van den algemeenen maatregel van bestuur. In het bijzonder zouden zij vrijstelling verleend willen zien aan sociaal-hygiënische vereenigingen, bijv, de kruisvereenigingen, en aan bona fide politieke en vakorganisa ties. Ook de amateur-filmclubs behoo- ren huns inziens van vergunning te worden vrijgesteld. DE „JOHAN VAN OLDENBARNE- VELT” DOOR BRITSCHEN KRUISER AANGEHOUDEN Oproep voor vrijwilligers. SEMARANG, 24 April (Aneta). Een oproep van het comité van actie tegen een binnenlandschen vijand, te Sema rang, werd beantwoord van vele zijden, uit verschillende lagen van de samen leving. Het comité stelt voor een strenge schifting in te voeren, waarna de vrij willigers zullen worden ingedeeld in hulpcorpsen. Voorts is opgericht de Semarangsche schietvereeniging, welke opent met een groot schietfeest op den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana. De vereeniging zal beginnen met oefeningen in het revolver- en flobertschieten, waarvoor schietbanen beschikbaar zijn. Later zal hieraan uitbreiding worden gegeven tot andere wapenen. Voorts hoopt de schietvereeniging van den Landstorm te Semarang, waarin al leen landstormers worden opgenomen, zeer spoedig te kunnen gaan oefenen onder leiding van het leger, op he, ge weer en met automatische wapenen. GEEN AANLEIDING OM VOOR INDIE DEN STAAT VAN OORLOG OF DEN STAAT VAN BELEG AF TE KONDIGEN BATAVIA, 23 April (Aneta). De Re geering heeft geantwoord op de schrif telijke vragen van de heeren Verboom (Vad. Club) inzake de actie van de N.S.B. en de N.J.S.,, inzake vreemdelingen dienst, en mr. C. C. van Helsdingen (C. S. P.) inzake het toezicht op hier gevestigde onderdanen van belligerents mogendheden. De regeering verklaart in haar ant woord o.a., dat de acties van de N.S.B, en de N.J.S. steeds onder de waakzaam heid van de politie zjjn gesteld, dat onder de huidige omstandigheden nog aanmerkelijk is verscherpt. Met betrekking tot het „Nat. week blad” is de persbreidelordonnantie in werking gesteld. Aan de redactie van „Het Licht” is een politioneele waarschuwing toe gediend, ter inleiding van de toepassing van de persbreidelordonnantie. De omstandigheid, dat talrijke vreem delingen en gewezen vreemdelingen in dienst van de Overheid zijn (overigens een toestand, welke sinds jaar en dag bestaat en van algemeene bekendheid is geweest), heeft de bijzondere aandacht van de Regeering. Het onderzoek naar de in de pers geuite beschuldigingen leverde geen be vestiging op van de gesignaleerde feiten. De regeering acht het vanzelfsprekend haar plicht om in deze tijden van ver scherpte waakzaamheid ook op de ge dragingen van hier te lande verblijven de vreemdelingen nauwlettend te doen toezien. Zij moet zich ten aanzien van het denkbeeld om de wapenen bij vreem delingen te doen innemen, haar oordeel voorbehouden. Voorts geeft de regeering ernstige bedenkingen weer tegen de versprei ding van onrustwekkende geruchten en suggesties, welke het vertrouwen ondergraven in de diligentie van de overheidsorganen en bovendien onrecht doen aan talrijke ambtenaren. Op de goederen, welke van en naar de in de Indische havens liggende sche pen worden gebracht, wordt toezicht uitgeoefend. MET GOEDKOPE, SCHERPE ZEEP SPAART U GEEN GELD: BLIJF BIJ SUNLIGHT. Het zachte, vette Sunlight-sop verwijdert al het vuil vlug en veilig. Uw goed gaat tweemaal zo lang mee en lekker fris, dat het ruikt! geldt ten aanzien van films, welke in strijd zijn met de goede zeden. In dien het kwaad zich mocht beperken tot gevaar voor de openbare orde, dan zouden deze leden er wel voor voelen, dit deel van het wetsontwerp aan een tijdlimiet te binden en het te doen vervallen, zoodra rustiger tyden zjjn aangebroken. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Bioscoopwet is het volgende ontleend: Als het voornaamste doel van het wetsontwerp beschouwde men alge meen het uitbreiden en doeltreffender maken van het preventieve toezicht op filmvoorstellingen. Wat betreft het voorstel om een vergunning van B. en W. voortaan ook verplicht te stellen voor een niet beroepsmatige vertooning van films in het openbaar, betuigden vele leden hun instemming. Ten aanzien van tal van bioscoopvoorstellingen kunnen thans niet die maatregelen getroffen worden, welke bijv, met het oog op brandgevaar behooren te worden ge nomen; men dacht hierbij o.a. aan het tragisch verloop van den Hilver- sumschen bioscoopbrand, welke enke le jaren geleden plaats had. Verscheidene andere leden waren met dit onderdeel van het wetsont werp weinig ingenomen. Zij vestigden er de aandacht op, dat betrekkelijk groote bevoegdheden inzake het ver- leenen of weigeren van een vergunning in handen van B. en W. zullen worden gelegd, terwijl de misschien straks juist daardoor des te noodzakelij ker veiligheidsklep van de niet openbare vertooning wordt afgesloten. Deze leden vreesden, dat in de toe komst voor volmaakt bona fide ver eenigingen, welke niet beroepsmatig films vertoonen, gevaren zullen ont staan. Naar aanleiding van het instorten van den scheeven toren van Pijnacker zal men zich herinneren, dat de in zichten van de deskundigen, die met de restauratie te maken hadden, niet altijd harmonieerden. Een van die des kundigen is prof. ir. Chr. Visser, hoog- leeraar aan de Technische Hooge- school en lid van de commissie voor Monumentenzorg. Als zoodanig heeft hij de heele voorgeschiedenis natuur lijk meegemaakt, wat nog niet impli- ceert, dat de restauratieplannen hem ook tot in onderdeden zijn voorgelegd, zoodat hij er zijn fiat aan geven kon. Hoe dat mogelijk is, dat laten we daar, want dan komen we weer op de in terne dessous van de zaak en die wilde prof. Visser in het onderhoud, dat wij met hem mochten hebben, niet aan roeren. Prof. Visser’s standpunt is, eenvoudig geformuleerd, altijd dit ge weest: men moet den steun voor den hellenden toren daar zoeken, waar hij te vinden is en dat is in de zandlaag onder de klei. Zoowel tegen het plan om het fundament geheel als tegen dat om het gedeeltelijk in de klei te zoeken heeft prof. Visser zich steeds verzet en hij stond daarin niet alleen. De klei uit den Pijnackerschen bodem is op het laboratorium voor grondmechanica van de Technische Hoogeschool onderzocht en zij bleek geen voldoend draagvermogen te heb ben. Dat wordt ook bevestigd door de eenige jaren geleden gemaakte uitbreiding aan het op klei rustende kerkgebouw, welke zich nu daarvan losscheurt. „Ik heb altijd gezegd: men kan den toren beter afbreken dan hem op de klei te laten staan”, aldus prof. Visser, die van meening was, dat het doen wegbreken van eenige steunbeeren zeker niet de directe aanleiding tot de instorting kan zijn geweest. Want, die beeren liepen niet tot de fundamenten door en schraagden den toren dus niet. Nadat er eerst een „klei-plan” en vervolgens een „gemengd systeem” aan de orde was geweest, is ir. Onnes ten slotte toch overgegaan tot een restauratieschema, waarbij door het inpulsen van palen contact werd ge zocht met de zandplaat. Maar hoe dit plan er in onderdeden heeft uitge zien kon prof. Visser ons niet ver tellen en de uitvoering ervan heeft hij niet van nabij gevolgd. De vraag of er fouten zijn gemaakt bij het inpulsen der palen de mogelijkheid, dat men daarbij grond weghaalt onder het bouwwerk bestaat theoretisch natuur lijk altijd wilde prof. Visser liever niet stellen, laat staan beantwoorden. Men heeft trouwens kunnen lezen, dat een subcommissie uit de Rijkscommis- sie voor de Monumentenzorg een onderzoek naar de oorzaken van de instorting zal instellen. Voor afkondiging van den staat van oorlog of den staat van beleg ziet de regeering op dit oogenblik geen reden. Evenwel betwijfelden zij of het middel, dat de Regeering hiertoe wil toepassen, wel deugdelijk en aanvaard baar is. Dit voorstel moet leiden tot groote moeilijkheden en belemmerin gen voor talrijke organisaties, welke geenszins op verstoring van de open bare orde gericht zijn. Ook voor particuliere filmliefhebbers zal het buitengewoon hinderlijk zijn, dat zij hun films telkenmale moeten laten keuren, wanneer zij deze in een ook maar iets ruimer kring dan dien van hun eigen familie willen vertoonen. Tegen de overgroote meerderheid van de films, welke in besloten kring worden vertoond, bestaat naar de overtuiging van deze leden geenerlei bezwaar. De meeste van deze films hebben betrekking op voorvallen in een bepaalde familie of op reizen of zijn van wetenschappelijken of cultu- reelen aard. Keuring van al deze films zou voor hen, die ze willen vertoonen, grooten last en niet geringe kosten meebrengen, en voor de commissie, welke met de keuring belast is, zeer veel werk veroorzaken. Preventief toezicht op cabaret nummers. Vele leden, die dankbaar erkenden, dat de filmkeuring veel goeds heeft gebracht, meenden toch, dat met de keuring van de films alleen niet zal kunnen worden volstaan. Vele film voorstellingen toch worden tegenwoor dig afgewisseld met cabaret- of va- riété-nummers. Niet zelden worden dan, tusschen de toegelaten films door, vertooningen gegeven, welke, in dien zij naar dezelfde norm zouden worden beoordeeld als de films, zou den worden afgekeurd. Deze leden wa ren van oordeel, dat hiertegen voor zieningen moeten worden getroffen. Zij zouden bepaald willen zien, dat de burgemeester bevoegd is op zulke vertooningen, welke een onderdeel uit maken van openbare bioscoopvoorstel lingen, preventief toezicht uit te oefe nen. eveneens werd bestreden van het dak van de effectenbeurs, welker zijkant de andere zijde van de smalle Papen brugstraat vormt. Nog te kwart over acht, toen het leek alsof men de zaak reeds onder de knie had, sloegen opnieuw de vlam men uit het hoekhuis tusschen War- moesstraat en Papenbrugsteeg, doch ook hier had men spoedig het terrein heroverd, zoodat te 8.20 uur het alarm brand meester kon worden gegeveh. Niet dat hiermede de blussching be ëindigd was, want met onverminderde kracht werkte de brandweer door en pas tegen kwart over negen was men zoover, dat eenig materiaal kon in rukken, hoewel het zich liet aanzien, dat de nablussching nog wel het grootste deel van den dag in beslag zou nemen, omdat in de groote voor raden textielgoederen en manufacturen het vuur lang blijft smeulen, zoodat deze voorraden wel geheel uit elkaar gehaald zullen moeten worden. Aanzienlijke schade. De brand heeft de magazijnen en opslagplaatsen grootendeels vernield, waarbij groote voorraden manufac turen, textielgoederen, passementen enz. verloren zijn gegaan. De firma de Vries is een der groot ste manufacturengroothandels. In haar gebouwen werkten ongeveer vierhon derd personen. Herkeuring van een reeds goedgekeurde film. Het voorstel, dat de voorzitter van de rijkscommissie een toegelaten film opnieuw aan keuring kan doen onder werpen, werd door vele leden met instemming ontvangen. Verscheidene andere leden hadden tegen dit voorstel ernstig bezwaar. Herkeuring, welke o.m. ten gevolge kan hebben, dat een film, die reeds was goedgekeurd, alsnog wordt afge keurd, of slechts voor personen boven een leeftijdsgrens wordt toegelaten, kan voor het bedrijf ruineuze gevolgen hebben. In het bijzonder kunnen zulke ge volgen intreden voor de zelfstandige filmverhuurkantoren, die op de vrije markt films koopen en importeeren. Bij den aankoop van films wordt doorgaans een z.g. censuurclausule in het koopcontract opgenomen, welke den kooper vrijwaart van schade bij niet-toelating van de gekochte film. Wordt de film nu echter eerst later, bij herkeuring afgekeurd, dan is het dikwijls niet meer mogelijk de schade te verhalen op den verkooper, daar deze laatste, de filmproducent, veelal een maatschappij is, welke na het vervaardigen van de film weer ge liquideerd wordt. Verscheidene leden betreurden, dat niet zal worden gewijzigd de bepaling, welke het den burgemeester mogelijk maakt openbare vertooning van een toegelaten film te verbieden, indien naar zijn inzicht daarvan verstoring van de openbare orde is te duchten. Zijn subjectief oordeel is hier beslis send. De leden, hier aan het woord, meenden, dat van deze bevoegdheid niet zelden een onjuist gebruik wordt gemaakt. De wijziging van art. 4 opent de mogelijkheid om de voorwaarden van reeds verleende vergunningen voor het geven van filmvoorstellingen te wijzigen. Vele leden achtten dit voor stel van veel belang. Zooals de wet thans luidt, kunnen de gemeenten veelal niet overgaan tot invoering van een gemeentelijke nakeuring en tot vaststelling van voorschriften be treffende voorstellingen voor jeugdige personen, omdat de voorwaarden voor de reeds bestaande bioscopen niet ge wijzigd kunnen worden. Aan dit be zwaar wordt thans tegemoet geko men; zij juichten het voorstel daarom toe. Vele andere leden konden de nood zakelijkheid van deze nieuwe bepa ling voorshands niet inzien. Slechts zeer weinig gemeenten hebben tot dus verre een nakeuring noodig geoor deeld. Bovendien heeft de Nederland- sche bioscoopbond met de „Vereeni ging van Noord-Brabantsche en Lim- burgsche gemeenten voor gemeen schappelijke filmkeuring” reeds vrij willig een overeenkomst aangegaan betreffende de gecentraliseerde na keuring tot nagenoeg alle in de pro vinciën Noord-Brabant en Limburg gevestigde bioscooptheaters. Groote voorraden verloren gegaan Hedenmorgen vroeg is te Amsterdam een zeer groote brand uitgebroken in de magazijnen van de N.V. handels- venn. v.h. S. I. de Vries, in de War- moesstraat, het hartje van de binnen stad. De firma S. I. de Vries heeft een hoofdgebouw, dat met het front aan het Beursplein en aan de Beursstraat gelegen is. Maar de magazijnen strekken zich uit tot alle perceelen, gelegen aan de Papenbrugsteeg, welke de verbinding vormt met de Warmoes- straat en tot de in deze straat daaraan grenzende gebouwen. Hier heeft men de bestaande, meerendeels zeer oude huizen, in hun verband gelaten en slechts binnendoor voor een onderlinge verbinding zorg gedragen. In dit complex van oude huizen is de brand ontstaan, die omstreeks half 7 door een garderobe juffrouw werd ontdekt. Toen de brandweer ter plaatse kwam, had het vuur zich reeds vast genesteld in de groote voorraden textielgoederen en manufacturen, die in elk gebouw liggen opgeslagen. Op het alarm „groote brand” rukte de brandweer van verschillende posten met groot materiaal uit. Het vuur sloeg weldra uit verschillende perceelen aan War- moesstraat en Papenbrugsteeg en met vijf motorspuiten, die later versterkt werden door de drijvende motorspuit Jan van der Heyden, werd met een groot aantal stralen water gegeven. Omstreeks acht uur vanmorgen woedde de brand nog steeds fel, doch was het gevaar voor uitbreiding groo tendeels geweken. Toen de groote lichtkap tengevolge De toelaatbaarheid van journaals voor kinderen Een andere wijziging bepaalt, dat in voorstellingen, toegankelijk voor kinderen, geen films mogen worden vertoond, welke voor hen niet toelaat baar zijn bevonden. Echter wordt hierop een uitzondering gemaakt voor films betreffende onderwerpen van actueel belang, in hoofdzaak dus jour naals. Sommige leden hadden tegen deze uitzondering bezwaar. Naar hun meening is er geen voldoende reden om bij de keuring van journaals de keuring naar leeftijdsgrenzen achter wege te laten. Aanbesteed is het maken van gedeelte van een schutsluis met onderbouw van overbruggingen, grond werken en bijkomende werken nabij Tiel, behoorende tot de werken voor de scheepvaartverbinding van Amster dam naar den boven Rijn. De laagste inschrijfster was de N.V. Aannemingsmaatschappij v.h. Hillen en Roosen en Betonbouw Trio te Am sterdam voor 3.767.000. van de hitte barstte en naar beneden kwam, leek het alsof het vuur even niet te houden was. De open binnen plaats werkte als een schoorsteen en tengevolge trek sloeg het vuur verder naar de achterliggende perceelen door. Aan den kant van de Warmoesstraat, waar de perceelen 140146 tot het complex behooren, bleef slechts 146 voor het vuur gespaard, terwijl aan de Papen brugsteeg omstreeks acht uur brand het felst woedde. Toch kon men toen reeds zien, het grootste gevaar geweken was. In perceel Warmoesstraat 140, waar het vuur het eerst ontdekt was en ook het felst woedde, stortte op een geven oogenblik een zoldering beneden, doch de vier brandwachts, die hier aan het werk waren, hadden het geVaar tijdig gemerkt en bleven onverlet. De stralen werden aan drie kanten over de ladder geleid, terwijl het vuur Vele andere leden verklaarden zich voorshands geheel met dit onderdeel van het wetsontwerp te kunnen ver- eenigen. Erkennende, dat de keuring van alle films, ook voor besloten voorstellingen, niet geringen last zal veroorzaken, meenden zij toch, dat over dit bezwaar zal moeten worden heengestapt. Intusschen zouden ook deze leden het op prijs stellen, indien de Regee ring nadere inlichtingen wilde ver schaffen over aard en omvang van het kwaad, dat zij bestrijden wil, nl. dat aanhangers van stroomingen, ge richt op verstoring van openbare orde en rust, door het vormen van zg. besloten gezelschappen, films, welke geschikt zijn om de openbare orde te verstoren, wel degelijk voor het publiek vertoonen. Een deel dezer leden voegde hier aan de vraag toe, of hetzelfde ook SIM-Oi.r7 ^9^

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10