in van Een Duitsch succes aan het Trondheimfjord Het verloop van den strijd Hevige gevechten Noorwegen De houding Italië SJ TRONDHEIM Storen j }Röros w '1940. No. '17552. De bestrijding van de oorlogsuitgaven in Duitschland h Woensdag 24 April. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND genomen De Noren verwachten, dat de Duitsche opmarsch gestuit zal worden Noorsch legerbericht Noorwegen Crediet tot een maximum van 15 milliard mark Waakzaamheid in de Middel landsche Zee Toespraak van Mussolini tot de fascistische leiders De geallieerde oorlogsraad heeft nieuwe besluiten Een Noorsche vertegen woordiger aanwezig De oorlog in 1 4 PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: BUITENLAND EERSTE BLAD. I Kongsberg BINNENLAND (4031) Deelen gemeld, ,n .\oorwegen worden barricaden opgericht. Derde blad, pag. 2< De gevolgen van een vliegtuigbom. r De Noren hebben vorderingen ge maakt bij Valdres en 100 gevangenen gemaakt. Duitsche vliegtuigen hebben op verscheidene plaatsen verbindings lijnen aangevallen. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad f 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct. Het kaartje geeft de opmarschrichtin- gen der Duitsche bezettingstroepen ten Noorden van Oslo weer. De Britsche troepen zijn na hun landing te Aldals- nes in samenwerking met de Noorsche strijdkrachten opgemarcheerd in de richting Lillehammer. Volgens berichten van Reuter wordt Trondheim thans zoowel ten Zuiden als ten Noorden door de geallieerden in gesloten. -DUITSCHE STELLINGEN^ BRITSCH OPMARSCH PEAN zou het van In het gebied van Trondheim zijn hevige gevechten geleverd. De Duit- schers hebben Steinkjer veroverd. Ten Noorden van Elverum zou de Duitsche opmarsch tot staan zijn gebracht. Eerste blad, pag. 1. Vijfde blad, pag. 2. verluidt zouden er velen zijn gedood. Later rukten de Duitschers per trein door het Oesterdalen-dal op tot aan de stad Losset, 50 k.m. ten Noorden van Rena. Verklaard wordt, dat de Engel- sche troepen uit Andalsnes in twee ge deelten zullen opmarcheeren, het eene in de richting van Lillehammer, het Britsche vliegtuigen bestookten de vliegvelden van Oslo. Eerste blad, pag. 2t In het Skagerrak zou een vloot Duit sche transportschepen zijn aangevallen. Eerste blad, pag. 2. Onder Laren (N.H.) is een auto met militairen, na een botsing met een vrachtauto, over den kop geslagen en totaal vernield. De bestuurder der per sonenauto was op slag dood. Tweede blad, pag. 2. Twee schepen zijn in het Kanaal op een mijn geloopen. Een er van is ge zonken. Eerste blad, pag. 2. De winnaars van de prijsvraag „Lucht verbinding NederlandNed.-Indië” heb ben heden voor de afdeeling Verkeer* en Verkeerstechniek van het Kon. Inst. v. Ingenieurs hun ontwerpen nader toe gelicht. Vijfde blad, pag. L Te Amsterdam heeft een felle brand gewoed in een magazijn van textiel- goederen. De goudvoorraad van de Nederland- sche Bank is in de afgeloopen week met bijna 25 millioen verminderd. Tweede blad, pag. 3« Meer dan 200 negers zijn gedood bij een brand in een danszaal te Natchez (Vereenigde Staten). Eerste blad, pag. 2. Vijfde blad, pag. 2< Noorwegen nam deel aan de bijeen komst van den oppersten oorlogsraad te rwrfjs. Eerste blad, pag. 1, Minister Simon gaf in het Lagerhuis een toelichting op de oorlogsbegrooting. Eerste blad, pag. 3. B. en W. stellen thans den Gemeen teraad voor in principe te besluiten tot aanvang van den bouw van het nieuwe Raadhuis en verzoeken 2.800.000 voor uitvoering eerste gedeelte. Derde blad, pag. L B. en W. stellen verhooging der op centen op de Gemeentefondsbelasting voor van 67 op 70 met ingang van het eerstkomend belastingjaar. Vijfde blad, pag. I» Vanochtend even vóór vier uur heeft zich in het perceel Breitnerlaan 116 een hevige gasontploffing voorgedaan, die groote ravage aanrichtte. De 22-jarige mej. te Nuyl werd hierbij ernstig ge wond. Derde blad, pag. 1. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 B. en W. stellen den Raad voor 21 motorbrandspuiten aan te schaffen voor de luchtbescherming. Vierde blad, pag. 2, De Tweede Kamer heeft haar voor- loopig verslag uitgebracht over de wij ziging van de Bioscoopwet, waarin het preventieve toezicht op filmvoorstel lingen wordt uitgebreid en versterkt Derde blad, pag. 2. Gevechten bij Rena. „Dagens Nyheter” bericht, dat er he vig gevochten wordt te Rena tusschen de Duitschers, Engelschen en Noren. Ken brug buiten Rena werd opgebla zen, juist op het oogenblik, dat een Duitsch detachement passeerde. Naar Dit nummer bestaat uit ZES bladen en het „Letterkundig Bijblad” De Duitsche ministerraad voor dc rijksverdediging heeft bepaald: De aan den rijksminister van finan ciën in een verordening over de vast stelling van een supplement op de rijksbegrooting voor het boekjaar 1939 per 12 September 1939 verstrekte machtiging om tot bestrijding van bui tengewone uitgaven een crediet te nemen tot een maximum van vijftien milliard mark, blijft van kracht. Het telefoon- en telegraafverkeer hiet het buitenland, alsmede de post van en naar het buitenland zullen, haar het Duitsche nieuwsbureau meldt, aan een controle worden onder worpen. niet te Nieuws- DENEMARKEN. Met ingang van Zaterdag treedt een nieuwe dienstregeling bij de spoorwe gen in werking. De normale dienstre geling is ongeveer tot de helft be perkt, vooral in den avond. Alle mo- tortreinen worden door stoomtreinen vervangen. Ook het autobusverkeer zal aanzienlijk worden beperkt. Mogelijkheid van deelneming aan den oorlog Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer. De Haagsche politie heeft in samen werking met de Rotterdamsche politie een 23-jarigen bewoner van Delf sha ven aangehouden, die in enkele maan den 30 inbraken heeft gepleegd. - Vierde blad, pag. L De Indische Regeering heeft verklaard dat er geen reden is voor het afkondi gen van den staat van oorlog of den staat van beleg voor de overzeesche ge- biedsdèelen. Derde blad, pag. 2< In de Duitsche Oostzee-havens heerscht groote militaire bedrijvigheid. Eerste blad, pag. 2. en gerne- dit gebied /^yfsteinkjer De Middellandsche Zee- kwestie. De „Popolo di Roma” merkt op, dat men zich in Frankrijk er over verbaast, dat Italië zich niet bereid toont tot het voeren van vriendschappelijke be sprekingen over de Middellandsche Zee. Maar Italië, aldus het blad, kent volkomen die vriendschappelijke bedoe lingen, vooral wanneer zij aan den dag treden in oorlogstijd. Op het oogenblik heeft Italië niets te zeggen of te her halen over deze kwestie, omdat het, in tegenstelling tot de wenschen van Pa rijs, niet het voornemen heeft vooruit te beslissen over zijn vrijheid van oor deel en optreden. In het gisteravond door het opper bevel van het Noorsche leger uitgege ven communiqué wordt verklaard De Duitsche aanvallen zijn vandaag aan beide zijden van het Mjösen-meer voortgezet met steun van artillerie, tanks en vliegtuigen. De Duitschers hebben ook de Noorsche troepen in het Oesterdal aangevallen. De Britten, Franschen en Noren zou den in aantal ongeveer even sterk zijn als de Duitschers. Verder wordt nog gezegd, dat hoewel de Britsche troe pen perfect zijn uitgerust, zij niet van meening waren, dat tanks chaniseerde eenheden in vereischt worden. Naar de United Press-correspondent te Rome uit goede bron verneemt heeft Mussolini Zondag j.I. bij een toespraak tot fascistische leiders, de vertegen woordigers van 22 corporaties, zich uit gelaten over de mogelijkheid, dat Italië aan den oorlog zou deelnemen. Hij zou hebben duidelijk gemaakt, dat Italië aan Duitsche zijde zou strijden en her innerde aan de as RomeBerlijn en aan de militaire alliantie tusschen Italië en Duitschlaod, zeggende „Italië zal zijn overeenkomsten nakomen. Het woord van Italië is heilig”. Mussolini hieraan hebben toegevoegd, dat voor Italië slechts een kwestie weken zou kunnen zijn, voordat de tijd gekomen is aan het conflict deel te ne men. Volgens de traditie worden deze toespraken van Mussolini voor de hoof den der corporaties niet gepubliceerd, maar hun inhoud lekt langzamerhand uit. Duitsche vliegtuigen hebben getracht de operaties der infanterie te steunen, door Stiklestad en Steinkjer te bom- bardeeren. Bij het laatste bombarde ment van Namsos werden omstreeks tien burgers gedood. De Duitsche legerberichten maken melding van vorderingen, doch de Zweedsche correspondenten verklaren, dat de geringste terreinwinst door de Duitsche troepen duur betaald wordt want de tegenstand der Noren word’ met den dag beter georganiseerd. Een verwoede veldslag zou worden geleverd in het hart van Noorwegen, om het bezit van den „poort” naar I Oslo, waar het groote Gudbrandsda uitkomt in de Zuidelijke vlakte nabij Lillehammer. Engelsche en Noorsche troepen vallen aan in de richting var Hamar, op 50 k.m. ten Zuiden van Lil lehammer. Zij hebben Mölv bereikt, on danks den krachtigen Duitschen tegen stand. De Noorsche troepen worden door de geallieerden uitgerust met mo derne wapens. Op sommige punten staan de Brit ten en de Duitschers op minder dan 200 m. van elkander, meldt „Allehan-1 da” van de Noorsch-Zweedsche grens. Verklaard wordt, dat Britsche troepen stellingen hebben betrokken en met de Noren gegroepeerd zijn over een diepte van ongeveer 20 k.m. In het bergland ten Zuidoosten van Stavanger hebben de deelen van een Noorsche divisie na een hevigen strijd met de Duitsche troepen, de wapens neergelegd. Het aantal gevangenen en de gemaakte buit zijn nog overzien, meldt het Duitsche bureau. Uit Berlijn wordt echter dat de consul Vrijdag of Zaterdag ge dood is tijdens een Britsch bombarde ment. De opperste oorlogsraad van de ge allieerden heeft Maandag en gisteren te Parijs weer een bijeenkomst, de achtste, gehouden. Behalve de voornaamste mi nisters en militaire leiders van Frank- rijk en Engeland waren ook vertegen woordigers van Polen en Noorwegen aanwezig. Het waren de Noorsche ge zant te Parijs, Bachke, de Poolsche pre mier, generaal Sikorski, en de minister van buitenlandsche zaken, Zaleski. Op deze wijze kan gesproken worden van een intergeallieerde raadsbijeenkomst. In het officieele communiqué wordt over het behandelde het volgende ge zegd: „De bijeenkomst stelde in staat tot een breede gedachtenwisseling over alle problemen van militaire politiek, welke op dit oogenblik de waakzaamheid noodig kunnen maken van de geallieer de regeeringen, teneinde te gelegener tijd de eventueele uitvoering te ver zekeren van haar verplichtingen en de gemeenschappelijke verdediging van haar belangen tegen ieder initiatief van den tegenstander. Na alle kwesties te hebben bestu deerd, welke betrekking hebben op de algemeene leiding van den oorlog, nam de raad nieuwe besluiten om onder alle omstandigheden de doeltreffendheid der samenwerking tusschen de geallieerden te waarborgen. De Poolsche minister president gaf den raad de verzekering, dat de regeering, het leger en het volk van Polen vastberaden met al hun hulpbronnen den strijd zullen voort zetten, welke hulpbronnen op het oogenblik volledig gereorganiseerd worden en in volle ontwikkeling zijn. De opperste oorlogsraad gaf te kennen, hoezeer hij den geest waardeerde, waarin de inspanning wordt voortgezet en prees zich gelukkig om de doeltref fende bijdrage van Polen aan de ge meenschappelijke zaak. Reynaud, Chamberlain en Sikorski ver zochten den Noorden gezant om aan zijn regeering hun bewondering over te brengen voor den heldhaftigen tegen stand, welke door het Noorsche volk onder de hooge leiding van zijn souve- rein, koning Haakon VII, aan den aan valler wordt geboden. De vertegen woordiger van Noorwegen gaf uitdruk king aan den dank van zijn regeering voor de snelheid en doeltreffendheid van den bijstand, welke door de gealli eerde regeeringen aan zijn land is ge bracht.” De mededeeling, dat de raad nieuwe besluiten nam om „onder alle omstan digheden de doeltreffende samenwer king te waarborgen”, zou erop kunnen wijzen, dat de oorlogsraad ook rekening houdt met een eventueele deelneming van Italië aan den oorlog aan Duitsche zijde. Reuter wijst erop, dat de jongste beraadslaging te Parijs van groote be- teekenis zal blijken te zijn op de ver dere ontwikkeling. De zinsnede in het communiqué, dat de geallieerden de ge meenschappelijke verdediging van hun belangen op zich nemen „tegen ieder initiatief van den tegenstander”, wordt als kenmerk beschouwd voor de waak zaamheid van Frankrijk en Engeland om ook in de Middellandsche Zee hun belangen te verdedigen. Zij zouden ook in dit gebied gereed zijn om aan een vijandelijke actie het hoofd te bieden en een nieuwe „overrompeling” te weerstaan. \Aldalsnesv/ Lillehamme'r^. hamarV Gjövik f a Uit Stockholm meldt Havas, dat de Noorsche en Britsche troepen ten Noorden van Tröndelag, in den Noor delijken sector van Trondheim, in een feilen strijd met de zijn gewikkeld. Het kwartier beoordeelt der gebeurtenissen zeer gunstig en men is van meening, dat de Duitsche opmarsch op een oogenblik, dat stra tegisch gelegen komt, gestuit zal wor den. J^Elverum^j Kongsvmger 6L0J van een Noorsche divisie geven zich over Over het algemeen acht men in Noorsche kringen de situatie bevredi gend. Daar in het Vardal, het gebied ten Zuiden van Steinkjer, uitgebreide operaties worden verwacht, is de ge- heele bevolking van dit dal geëva cueerd. De Duitsche luchtmacht blijft alles in het werk stellen om de verbindin gen te vernietigen en den opmarsch der geallieerden naar het Zuiden tot staan te brengen. Naar men zegt, is het spoorwegstation Grong thans vol komen vernield, doch de omvang van de schade aldaar en elders langs de spoorlijn kan niet geschat worden, daar de telefoonleidingen naar Zweden tij dens een sneeuwstorm zijn gebroken. De Ned. Spoorwegen hebben hun nieuwste materieel getoond in een proefrit UtrechtGroningen, v.v. Vierde blad, pag. De gevechtsactie heeft zich sterk ontwikkeld in midden-Noorwegen, waar Engel schen en Noren pogen den Duitschen opmarsch te stuiten. De Duitschers hebben door de bezetting van Steinkjer hun front aan de Trondheimfjord uitgebreid. Hun positie hier verspert, volgens de Duitsche opgave, den spoorweg naar Namsos. De pogingen der Engelschen om van hieruit door te dringen, kunnen hierdoor beter belemmerd worden. Volgens een mededeeling van het Britsche departement van oorlog boden de Engelsche troepen, in samenwerking met de Noren, weerstand aan den Duitschen druk. Ten Noorden van Trondheim werd een tegenaanval ondernomen en had een hevig gevecht plaats. Elders, o.a. in de streek van Lille hammer en van Elverum, blijven Engelschen en Noren op hun beurt druk uit oefenen, hetgeen vooral in laatstgenoemde streek succes schijnt te hebben. De wederzijdsche luchtacties worden op vrij groote schaal voortgezet. De Duitschers trachten de verbindingslijnen der geallieerde troepen te vernielen; de tegenpartij heeft het vooral gemunt op de in Noorwegen en Denemarken gelegen vliegvelden. Alvdal I Verschenen is de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer, betreffen de de heffingen ten behoeve van het Leeningsfonds 1940. Derde blad, pag. L Duitsche troepen Noorsche hoofd- de ontwikkeling zeer gunstig De strijd bij Steinkjer. Reuter meldt, dat de Noren stellin gen hebben opgeworpen bij Steinkjer, ten Noorden van Trondheim, en dat de geallieerden van hun punten van ont scheping snel naar dit gebied opruk ken. De Duitschers hebben hier het voordeel, dat zij door de bezetting van het fort van Agdenes, bij den ingang van de Trondheim-fjord, in staat zijn, hun oorlogsschepen gebruik te laten maken van den fjord-arm, die naar het schiereiland Inderöy leidt en zij hebben daar dan ook troepen aan land gezet. Bovendien kan het geschut der oorlogs- i schepen bij de gevechten gebruikt wor- i den. Uit de te Stockholm binnengekomen jerichten blijkt, dat de geallieerden en Noren zekere vooruitgeschoven stellin gen tijdelijk hebben moeten prijsgeven. - a.I \^tA COURANT HAAGS! HE Midden ft NAMSOS Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. S50310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 xL CONTRÖLE OP HET TELEFOON- EN TELEGRAAFVERKEER. HET SPOORWEGVERKEER BEPERKT. OVERZICHT DombasS&i i s f. A] .X 1

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1