niet op Zeeslag het Skagerrak m i'DF^ÖRWG-TCR~zS Britsche luchtaanval op de vliegvelden bij Oslo Zweden geeft den moed den een dergelijke vérstrekkende ver zekering niet kon worden gegeven. Het land is paraat IVOROL-tsmdpasta is de beste! DE KONING EN HET REVUE MEISJE met en Aanval op Duitsche transportschepen Het Duitsche leger- bericht Militaire bedrijvigheid in de Duitsche Oostzee- havens Een bom kwam in het centrum van de stad t terecht 1 Fransche legerberichten Duitscb legerbericht gaven over verliezen JOAN BLONDELL FERNAND GRAVET Vreeselijke ramp in een danszaal Gevechten tusschen Britsche en Duitsche vliegtuigen Britsch bombardement op Sylt Duitsche en Britsche op- tegenspraken EERSTE BLAD, PAGINA 2. Steinkjer alle van schepen richten vliegtuigen een op een Twee schepen in het Kanaal mijn geloopen deze thans. Nooit heeft Zweden beter begrepen dan geweerd, bewaking van deze De kaart geeft de centra weer van Namsos en Trondheim. De Britsche operaties voltooien zich langs den spoorweg van Namsos naar Trondheim vooral bjj Grong, Snasa, Sunnan en Steinkjer tot aan Stiklestad., Geen Canadeesche afdee- lingen. De Duitsche bezettingstroepen ope- reeren ten Noorden van Levanger. Van veel belang is de spoorweg van Trond heim via Berkak naar Dombaas, waar langs de Britsche troepen op weg zou den zijn om Trondheim in te sluiten. Het Fransche legerbericht van gis teravond luitd: Een tamelijk levendige bedrijvigheid der wederzijdsche artillerie tusschen Moezel en Blies. Vijandelijke patrouil les werden ten Westen der Vogezen teruggedrongen. Uitwisseling van vuur aan de oevers van den Rijn. Het Fransche legerbericht van he denochtend luidt: „Niets te melden”. PETRIFIED FOREST (VLAMMENDE HARTEN) met JEANNETTE MAC DONALD NELSON EDDY Elke vergelijkende proef bewijst dit. In tuben van 60, 40 en 25 cent. Granaten in een Belgisch stadje. In de omgeving van Sint Truiden zijn 6 granaten van het luchtdoel geschut in een straat terecht gekomen. Vlak daarop kwamen verscheidene ko gels van machinegeweren neer als ge volg van een luchtgevecht Vreemde vliegtuigen boven België. De persdienst van het Belgische de partement van nationale verdediging deelt mede: Gisteren zijn vreemde vliegtuigen op groote hoogte herhaalde malen boven Belgisch grondgebied verschenen. De batterijen van het luchtdoelgeschut zijn in werking gesteld. Verscheidene van deze toestellen werden geïdenti ficeerd als van Duitsche nationaliteit en andere van Fransche nationaliteit Twee Fransche toestellen, welke een Duitsche machine achtervolgden, dron gen het land binnen tot Bergen. Een ander toestel, dat eveneens een Duit sche machine achtervolgde, werd waar genomen in de omgeving van Neufcha- teau. Beide toestellen verdwenen naar de grens van Luxemburg. De Belgische regeering zal de noodige protesten la ten hooren. Britsche consul te Narvik gedood In een interview met „Dagens Ny- heter” verklaarde een uit Narvik af komstige Amerikaansche zeeipan, dat de Duitschers, toen zij Narvik bezetten, den Britschen consul aldaar op den eersten dag van de bezetting hadden doodgeschoten. ..rtef f/icafc» dfi ijivutc ïcpii.sc.s." Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde vandaag mede: In het Westen geen gebeurtenissen van beteekenis. Tijdens een nachtelij. ken inval in de Duitsche Bocht werd een Britsch vliegtuig boven Sylt door luchtdoelgeschut neergehaald. Tijdens een luchtgevecht ten Zuiden van Die- denhofen schoten Duitsche jagers twee Hurricane-vliegtuigen neer. De ijzererts-kwestie ter sprake in het Lagerhuis In het Britsche Lagerhuis heeft de liberaal Mander gisteren gevraagd, of de verzekering gegeven kon worden, dat stappen genomen zouden worden om den verderen aanvoer van ijzer erts naar Duitschland volledig af te snijden. Butler, de onderstaatssecreta ris van buitenlandsche zaken, ant woordde, dat de regeering de beteeke nis van deze kwestie volkomen inzag, doch dat bij de huidige omstandighe- Ten aanzien van de algemeene situa tie kan slechts gezegd worden, dat de stand van zaken bevredigend is, dat de plannen op de juiste wijze worden uitgevoerd, doch dat de taak waar schijnlijk niet in een kort tijdsbestek of zonder een aanzienlijk verhoogde krachtsinspanning der geallieerden ver wezenlijkt zal kunnen worden. Voor de Zweedsche kust werd gis teren in het Skagerrak hevig kanon vuur gehoord. Er werden te Ursholm tien oorlogsschepen gezien, die snel voorbij voeren, terwijl zij vuurden. Ongeveer tezelfder tijd zag men een groot aantal vliegtuigen. Het zag er naar uit, alsof gevechtstoestellen met bombardementsvliegtuigen in gevecht gewikkeld waren. Een telegram uit Strömstad aan de „Nye Dagligt Alle- handa” meldt, dat een vloot Duitsche transportschepen werd aangevallen. Te Falkenberg, een Zweedsche plaats aan het Kattegat, werden gisteren zware ontploffingen gehoord. Schepen werden evenwel niet gezien. Aanval op Aalborg. De Deensche stad Aalborg is voor de derde maal door Engelsche vlieg tuigen gebombardeerd. De Duitschers hadden het luchtafweergeschut ver sterkt. Desondanks werden alle aan vallen doorgedreven en werd waarge nomen door Britsche vliegers, dat een groot aantal zware bommen ontplofte op het vliegveld en op de startbanen. Een vliegtuig keerde niet terug. Een tweede vliegtuig werd getroffen door een kleine granaat, waardoor een mo tor werd beschadigd. Het slaagde er echter in veilig naar zijn basis terug te keeren. Volgens radio-Stockholm worden schikkingen getroffen voor een vrijwil lige evacuatie van burgers uit Malmö, de havenstad in het Zuiden van Zwe den, vlak tegenover Kopenhagen. brak zware ontplof- tweede in de richting van Oesterdalen, teneinde den Duitschen opmarsch daar tegen te houden. De Duitsche troepen uit Trondheim rukken op door het Gau- ladal en trachten Röros te bereiken. Aan het Osmeer zijn verschillende kleine dorpen door Duitsche vliegtuigen ge bombardeerd. Het verzet dér Noren aan het front ten Noorden van Elverum, wordt sterker. De Duitsche opmarsch schijnt daar tot staan te zijn gebracht. gevechten in het gebied van Stavanger zijn geëindigd. Twee Noorsche regi menten werden daar in samenwer king met het luchtwapen aangevallen en na een korten doch hardnekkigen strijd ontwapend. De van Oslo naar het Noorden en Noord-Westen opruk kende Duitsche hoofdtroepen hebben, gesteund door pantsertroepen en het luchtwapen, den vijandelijken tegen stand overal gebroken en trekken vlot verder. Dagelijks komen nieuwe versterkingen te Oslo aas. Een aan- valspoging van Engelsche vliegtuigen op de omgeving der vliegvelden van Oslo had geen succes. Eenige particu liere huizen werden beschadigd. De luchtverkenningen van gisteren strekten zich weer uit tot de geheele Noordzee, in het bijzonder tot de Or- kaden en het zeegebied voor de Noor sche Westkust. De aanvallen der Duitsche gevechtsvliegers richtten zich in hoofdzaak tegen de landingen der Engelschen op de Noorsche kust alsmede tegen de naar het binnen land leidende wegen en spoorlijnen. In de Namsos-fjord werd weer een tor pedojager zwaar beschadigd. Voor Andalsnes werd een andere torpedo jager en een transportschip zoo zwaar getroffen, dat op beide vaartuigen brand uitbrak. Aan den ingang van de Molde-fjord kreeg een ander transportschip twee voltreffers, waar door het vaartuig onbestuurbaar werd. Op een andere plek werd een vijandelijk vrachtschip met verschei dene bommen bestookt. Het vaartuig maakt kort daarop zwaar slagzij. Op de naar het binnenland leidende spoor lijnen werden de rails op verscheidene plaatsen door bomtreffers openge scheurd, werden stations vernield en werd brand gesticht in depots. Een vijandelijk transportschip kreeg een voltreffer en brandde uit. Plaatsen en kwartieren, waarin zich vijandelijke troepen bevonden, werden vernield. De Alands-eilanden bedreigd? United Press meldt uit Londen In verband met berichten, dat de Duit schers wederom groote troepenmassa’s concentreeren langs de Oostzeekust tot Memel toe, houden vooraanstaande deskundigen zelfs rekening met de mo gelijkheid dat Duitschland de Finsche Alands-eilanden in bezit zou kunnen nemen, teneinde deze te gebruiken als basis voor operaties tegen Stockholm. Men meent voorts, dat Duitschland al leen dan Zweden zal binnenmarchee- ren, wanneer de troepen in Noorwegen onder sterken druk zouden komen te staan. In dat geval neemt men aan, dat Duitschland zal aanvallen langs de geheele Oostkust en zal trachten de Zweedsche ijzermijnen in het Noorden te bereiken, voordat de Engelschen daar zouden kunnen komen. Duitsche patrouilles gevechtsvliegtui gen in de buurt van Verdun strijd ge leverd. De actie bleef onbeslist. Men gelooft, dat een Messerschmitt 110 om laag geschoten is. Een onzer vliegtui gen is door toedoen van den vijand in brand geraakt. De bestuurder wist zich met zijn valscherm te redden. Gisteren zijn ten Zuiden van Dieden- hofen Britsche Hurricane-jachtvlieg- tuigen slaags geraakt met Duitsche Messerschmittjagers. Het gevecht werd geleverd op 7500 meter en het duurde geruimen tijd, meldt het Duitsche nieuwsbureau. Een Hurricane-vliegtuig werd omlaag geschoten. Na een kwar tier poogden de Engelschen den strijd te ontwijken, blijkbaar omdat hun brandstof opraakte. Bij de achtervol ging hebben de Duitschers nog een Britsch vliegtuig omlaag geschoten. Britsche vliegtuigen hebben Maan dagavond een aanval gedaan op de vliegvelden Fornebo en Kjeller, aan den rand van Oslo, welke aanval 24 uur duurde. Zware explosieve bom men en brandbommen werden neer geworpen. Gezien werd door de.Brit sche vliegers, aldus Reuter, dat een groote brand woedde tegenover een hangar op Fornebo. De inwoners van Oslo werden ge waarschuwd voor het bombardement kort na den middag door 2 Fransche vliegtuigen, welke van groote hoogte pamfletten uitwierpen. Een bom is m het centrum van de stad neerge komen, bij het Continental-hotel; Aan zienlijke schade wérd aangericht, meld United Press. Tijdens het bom bardement klonk geen alarmsignaal, maar de stad werd onmiddellijk ver duisterd en een hevig luchtafweervuur werd geopend door het Duitsche ge schut, dat om de stad is opgesteld, ter wijl zoeklichten den hemel afzochten. Geen enkel Duitsch vliegtuig steeg echter op. Gistermorgen werden de winkels in Oslo niet geopend. De bevolking bleef in huis. De United Press-correspondent ver nam. dat een groot aantal personen, ondanks de Duitsche voorzorgsmaat regelen, de stad verlaten had. Gisteravond zijn twee Britsche red- dingbooten van de Zuidoostkust uitge varen om twee schepen, welke op mij nen waren geloopen, te helpen. Eén van deze schepen, de 1619 ton metende „Lolworth” is na een ontploffing in het Kanaal gezonken. Twee opvaren den zijn omgekomen en acht gewond. Men weet nog niet, wat met het tweede schip is geschied^ Inscheping van troepen. In bevoegde militaire kringen te Parijs werd hedenochtend bevestigd, dat talrijke Duitsche troepen in de Duitsche Oostzeehavens op een transportvloot zijn ingescheept. Deze transporten zouden door vele ijsbrekers vergezeld worden. De concentratie van deze schepen tegenover Zuid-Zweden kan als een dreigend teeken beschouwd worden, tenzij het hier troepen betreft, die bestemd zijn ter versterking van het Duitsche expeditiecorps in het ge bied van Oslo. Engelschen hebben een te kort aan luchtdoelgeschut en gevechtsvliegtuigen. De Duitschers zijn voor het oogen- blik meester in de lucht, daar de ge allieerden,. naar het schijnt, een tekort hebben aan luchtdoelgeschut en ge vechtsvliegtuigen. Ondanks de voort durende luchtaanvallen der Duitschers Is geen schade aangericht aan de Brit sche verdedigingsstellingen, hoewel, naar Reuter meldt, het hoofdkwartier twee malen moest worden verplaatst. De snelheid, waarmede de Duitsche luchtmacht de plaats van het Britsche hoofdkwartier had vastgesteld, wijst er op, dat er een goed ontwikkeld spion nenstelsel bestaat. Nieuwe aanvallen van de Britsche bommenwerpers Britsche bommenwerpers hebben gis teravond nieuwe aanvallen gedaan op de vijéndelijke luchtvaartbases te Aal borg, Kristiansand, Oslo en Stavan ger, terwijl „offensieve verkennings vluchten” werden gemaakt over de Trondheim-fjord. Volgens de eerste be richten waren al deze operaties zeer geslaagd. Drie Britsche neergehaald. De Engelschen hebben Maandag zonder succes een bomaanval op het Zweedschen minis- Westman, tot de Van gezaghebbende zijde te Londen wordt verklaard, dat de berichten, vol gens welke Canadeesche afdeelingen in Noorwegen strijden, onjuist zijn, al kunnen er individueele gevallen be staan, waarin Canadeezen dienst doen bij het Britsche expeditieleger in Noor wegen. aan het Trondheimfjord veroverd Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend De vijandelijke zee- en landstrijd krachten in de zóne van Narvik zijn verder versterkt zonder tot dusver tot den aanval over te gaan. Noordoost- waarts van Trondheim namen Duit sche troepen na een korten strijd de belangrijke plaats Steinkjer, gelegen aan de uiterste Noordoostpunt van de Trondheïm-fjord. Er werden 80 ge vangenen gemaakt. Ten Oosten van Bergen duurt de aanval op de bij Voss aanwezige Noorsche troepen voort. De Duitschland opent be sprekingen over het erts transport. Het Zweedsche departement van buitenlandsche zaken deelde mede, dat de leden van de Duitsch-Zweedsche handelscommissie te Stockholm zijn aangekomen. De commissie zal wel dra de kwesties bespreken, welke ten gevolge van den nieuwen toestand in Scandinavië tusschen den Duitschen en Zweedschen handel ontstaan zijn. Men gelooft, dat de commissie o.a. het ver schepen van ijzererts naar Duitschland en de ontwikkeling van het transport via de Oostzee, zal behandelen. Nog drie weken ijs in de Bothnische Golf? Volgens een mededeeling van het Finsche meteorologische instituut, door den radiozender van Helsinki uitgezon den, is de Bothnische Golf nog steeds met ijs bedekt. De dooi zal dit jaar minstens drie weken later dan ge woonlijk intreden. Vijf Duitsche verwijderd. Zweedsche marinevaartuigen hebben gisteren 5 Duitsche schepen verzocht zich uit de Zweedsche territoriale wa teren voor Strömstad aan de Westkust te verwijderen. De vaartuigen, Noor sche walvischvaarders, welke waren uitgerust als Duitsche mijnenvegers, voldeden onmiddellijk aan dit verzoek. Duitsche critiek op Zweden. In scherpe bewoordingen zich eenige Duitsche bladen tegen de anti-Duitsche propaganda, welke door Zweedsche bladen bedreven wordt. De „Berl. Börsenztg.” herinnert aan het vermaan van den ter van justitie, Zweedsche pers, de uitwerking van hun woorden in en buiten Zweden wel te overleggen. Hiermede is, zoo vervolgt het blad, de aandacht van het Zweed sche volk gevestigd op een verschijn sel, dat wij reeds sinds weken en maanden waarnemen. Niet slechts, dat door Zweedsche bladen zonder critiek alles wordt overgenomen wat Reuter en Havas de wereld insturen, doch groote Stockholmsche bladen steunen zelfs nog deze leugenpropaganda. Door dit soort berichtgeving wordt niet al leen het Duitsche aanzien, doch ook het voornemen tot handhaving eener onvoorwaardelijke neutraliteit onder- mijnd. Hier liggen de ware redenen der zenuwachtigheid, welke in Zweden te bespeuren valt. vliegveld van Stavanger ondernomen. Twee Engelsche vliegtuigen werden neergehaald, aldus het Duitsche nieuwsbureau. Naar uit Narvik gemeld wordt, is een Engelsch vliegtuig door Duitsch luchtdoelgeschut neergeschoten. HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 24 APRIL 1940. Kroonprins Gustaaf Adolf heefteen boodschap gericht aan den „chief scout” der Zweedsche padvinders, waarin hij o.a. zegtZweden staat voor een ernstige situatie, doch wij verliezen den moed niet. De „Göteborgs Handelstidning” wijst op de moreele paraatheid van Zweden en schrijftAlle pogingen van een vijandelijke strijdmacht, in Zweden te gaan, zouden op verzet teravond hangars en startbanen van het vliegveld Westerland op het eiland Sylt heeft gebombardeerd. Op verscheidene plaatsen brand uit, terwijl een fing werd gehoord. Ten Noorden van het eiland Sylt openden patrouillevaartuigen het vuur op de Britsche vliegtuigen. De sche pen werden onmiddellijk aangevallen en twee werden tot zinken gebracht. Het Duitsche nieuwsbureau meldt: ,,In aanvulling op het bericht van het opperbevel der weermacht wordt gemeld, dat de in den grond geboor- den Engelschen torpedobootjager, die door twee inslaande bommen vernie- tied werd, op het oogenblik van den aanval aan een uitgang lag van een fjord aan de midden-Noorsche kust. Het achterdeel van het schip werd let terlijk afgerukt. Na een geweldige ont ploffing zonk het schip. Van de be manning heeft waarschijnlijk een deel den dood in de golven gevonden. Een tweede torpedobootjager kreeg een bomtreffer op het voorship, waardoor een langdurige rookontwikkeling ont stond. Tengevolge van deze bom van middelgroot kaliber is de gevechts- activiteit van den torpedobootjager in ieder geval sterk belemmerd. Het in den grond boren van een transportschip geschiedde aan den Westelijken uitgang van een fjord. Te vergeefs trachtte het transportschip de aanvallende Duitsche vliegtuigen met luchtafweergeschut af te weren. De bommen troffen hun doel en het transportschip helde naar bakboord over en zonk spoedig. Een tweede transportschip van ongeveer 5000 ton werd door het ontstaan van brand vernietigd.” Voorts meldt het Düitsche nieuws bureau, dat bij de aanvallen der Duit sche luchtstrijdkrachten voor Aalesund naar nog bekend wordt, nog twee En gelsche koopvaardijschepen van 4 tot 6000 ton door voltreffers in den grond zijn geboord. Zie verder le blad, pag. 3, Meer dan 200 negers bjj brand omgekomen Bij een brand in een danslokaal te Natchez (Mississippi) zijn meer dan 200 negers om het leven ge komen en een honderdtal gewond. De dansgelegenheid was een oude kerk, een houten gebouw, waarin uiterst brandbare kartonnen décors waren aangebracht, en die slechts één uitgang had. Men denkt, dat de brand bij de deur, welke ver sierd was met espartogras, is uit gebroken, waardoor voor velen der aanwezigen de uitgang ver sperd werd. Het gebouwtje brand de in een half uur af. De correspondent te Kaunas van „Aftonbladet” schrijft, dat aan de Duitsche Oostzeekust uitgebreide militaire voorbereidingen in vollen gang zijn. Troepen, wapenen en munitie worden in groote hoeveel heden aangevoerd naar de havens van het Memelgebied en van Oost- Pruisen van de andere deelen van Duitschland uit. Burgers worden thans van deze havens welke onder strenge staan. Terwijl het doel voorbereidingen, zoo vervolgt de correspondent, niet bekend is, blij ven Duitschland’s buren aan de Oostzee kalm, overtuigd, dat tegen hen geen actie in het schild ge voerd wordt. Het hoofdkwartier der Britsche luchtstrijdkrachten in Frankrijk deelt mede: Gisteren hebben Britsche en Aanvoer van troepen, wapens en munitie Grootere krachtsinspanning noodig, zegt de „Times” De militaire medewerker van de ^Times’’ schrijft, dat het duidelijk is, dat ten Noordoosten van Trondheim verwoed is gevochten. Zoolang de Duit sche oorlogsschepen, welke de wateren aldaar zijn binnengeloopen, bestaan, heeft de vijand het groote voordeel, dat hij troepen naar ieder bedreigd punt kan zenden, omdat deze fjord veel weg heeft van een groot meer. Een ander wapen, dat de Duitschers ten volle hebben gebruikt, is de bom menwerper. Aan de geallieerde troepen heeft het weinig schade van beteekenis toegebracht, doch uit een militair oog punt is het een ernstige belemmering geworden, welke zooveel mogelijk moet worden uitgeschakeld. Mander wees er vervolgens op, dat de Zweedsche neutraliteit eiken- dag door een groot aantal Duitsche vlieg tuigen geschonden wordt, welke over alle deelen van het land gevlogen heb ben. Butler herinnerde er toen aan. dat Zweden tegen de schending van zijn neutraliteit te Berlijn geprotes teerd had. De Duitsche luchtactie Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Berlijn: De Duitsche luchtmacht heeft giste ren bij haar actie boven Noorwegen zich wederom voornamelijk gekeerd tegen de Britsche landingstroepen; de landingspogingen werden aanzienlijk gehinderd. Behalve de reeds gemelde beschadi ging van een torpedojager zijn nog twee Britsche troepentransportsche pen door bommen van zwaar kaliber getroffen. Vermoedelijk hebben zij hun lading niet op de vastgestelde plaats aan land kunnen brengen. De vernieling van de wegen en spoorlijnen tusschen Andelsnes en Dombaas werd voortgezet en de door de Engelschen bezette plaatsen in dit gebied zijn met bommen bestookt. De spoorwegstations van Lesja en Dovre zijn ernstig beschadigd, het station van Dombaas, dat eergisteren werd gebombardeerd, staat in brand. Verkenningsvliegtuigen hebben tel kens weer vastgesteld, dat de Brit sche troepen zich in de bosschen te rugtrekken en vermijden zich op de wegen en in de plaatsen bloot te stel len aan de Duitsche bombardementen Officieel wordt te Londen medege deeld, dat de Britsche luchtmacht gis- Evacuatie van burgers uit Malmö. radio-Stockholm aan land stuiten. „Dagens Nyheter” schrijft: In Zweedsche kringen getuigt men den wil, met alle middelen de onafhan kelijkheid des lands te verdedigen. Het Zweedsche volk houdt van den vrede uit instinct en overtuiging, doch niet uit blinde passie. Onderwerping aan een vrede, waardoor wij van onze on afhankelijkheid zouden worden be roofd, zou erger zijn dan een strijd op leven en dood. waarheid 8 HEDENAVOND EN MORGEN VAN VRIJDAGMORGEN 10 UUR AF 8 8 ’NAMSOS .tronSheim «go Msb Shr DE CENTRA NAMSOS -TRONDHEIM- CHRISTIANSUND V; os-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2