de oorlogvoering voor Groote uitgaven Britsche Ij A GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS TOASTED AMERICAN HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 24 APRIL 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 3. FINLAND. VEREENIGDE STATEN. BELGIE. DE HEER G. J. TEPPEMA DUITSCHLAND. ENGELAND. TURKIJE. Minister Simon kondigt nieuwe belastingen aan DE VERBREEDING VAN DE ZEESTRAAT f h ff BUr 1 ■k 1 j p thans in Politieke rust verzekerd ARRESTATIES IN DE RIJNSTREEK naar De Britsche vlootverliezen in de Noorsche wateren en ker Geen geallieerde troepen transportschepen tot zinken gebracht Te Parijs zoowel als te Londen spre ken gezaghebbende maritieme kringen tegen, dat eenigerlei transportschip, waarmede Fransche en Britsche troe pen naar Noorwegen werden gebracht, in den grond zou zijn geboord. De nieuwe sovjet-gezant te Helsinki,. Zotof, heeft gisteren zijn eerste offi- cieele bezoek aan het departement van buitenlandsche zaken gebracht. Knaapje doodgereden Te Noordhorn is het 3-jarig zoontje van de familie G. Beukema aldaar, dat aan het spelen was met een auto ped, onder een turfwagen geraakt en overreden. Het ventje was op slag dood. Den bestuurder van den wagen treft geen schuld, IJMUIDER TRAWLER DOOR ENGELSCH VLIEGTUIG BESCHOTEN 1938 per de is, De rijksminister van binnenlandsche zaken maakt bekend, dat ditmaal op den eersten Mei, welke anders gevierd wordt als een nationale feestdag van het Duitsche volk, geen vlaggen uit gestoken en geen gebouwen versierd zullen worden. Zooals reeds gemeld, worden ditmaal ook geen officieele feestelijkheden op den len Mei ge houden. Niettemin geldt, de 1-Mei ook in dit jaar als een officieele feestdag. Lord Halifax heeft gisteren opnieuw een onderhoud gehad met den sovjet ambassadeur Maisky, doch waarover gesproken is, wordt niet medegedeeld. Handel en Nijverheid. Van deze afdee- ling kreeg de heer Teppema de leiding en hem werd toen den rang van admi nistrateur verleend. In 1938 maakte de heer Teppema deel uit van de Neder- landsche delegatie op de internationale textielconferentie te Washington. Van de zeer vele functies, die de heer Teppema vervult, noemen wij het voor zitterschap van het Centraal Instituut voor Industrialisatie, het lidmaatschap van het dagelijksche bestuur van de Vereeniging v. Ned. Fabrikaat, van het Ned. Instituut voor Documentatie en Registratuur, voorts is hij lid van den raad van advies van het Instituut voor Efficiency, van de Rijkscommissie voor werkverruiming, vAn de commissie tot bevordering van den bouw van vliegtui gen in Nederland, van de hoofdcommis sie van normalisatie, van het electro- den in Nederland, van de hoofdcommis- technisch comité en van de generale commissie Zuiderzeesteunwet. Ook is de heer Teppema gedelegeerde in de cen trale organisatie voor toegepast natuur wetenschappelijk onderzoek. Zonder twijfel beteekent het vertrek van den heer Teppema naar Zuid-Ame- rika een groot verlies voor het depar tement van Economische Zaken en voor de zeer vele organisaties, waarvan hij deel heeft uitgemaakt. Het bezoek van Mackenzie King De Canadeesche premier Mackenzie King is gisteren te Warnsprings (Geor gië) aangekomen. Hij begaf zich onmid dellijk naar het buitenverblijf van Roosevelt, waar de president hem met een warmen handdruk verwelkomde. Roosevelt heeft zijn secretaris ge machtigd, aan de pers mede te deelen, dat het bezoek van Mackenzie King geen politieke beteekenis had en dat „geen vraagstuk van Amerikaansche of Canadeesche politiek aan de orde was. De president hoopte, dat er geen onver antwoorde conclusies zouden worden ontleend aan het bezoek. Hij zeide, dat het letterlijk niets beteekent. Mackenzie King en president Roose velt zijn zeer oude vrienden, die elkan der reeds meer dan dertig jaar kennen. Ieder voorjaar, wanneer het Canadee sche parlement niet bijeen is, maakt Mackenzie King een reis naar het Zui den en dan komt hij steeds een bezoek brengen aan den president. In deze bezoeken heeft nimmer eenige politieke beteekenis gelegen en dat is ook ditmaal niet het geval. Het zou niet goed zijn voor de positie van Amerika, wanneer Mackenzie King een verkla ring af zou leggen of geinterviewd zou worden, terwijl hij slechts een vacantie- reis maakt.” Duitsche koopvaardij verloor te Narvik 52.108 ton In het wekelijksche communiqué van de Britsche admiraliteit over het aan tal tot zinken gebrachte koopvaardij schepen gedurende de week tot Zondag, middernacht, wordt gezegzd, dat drie Britsche schepen verloren zijn gegaan. De geallieerden of neutrale leden heb ben in genoemd tijdvak geen verliezen. De Britsche tonnage, welke tot zinken werd gebracht, bedroeg 11.352 ton, het geen ongeveer de helft is van het we- kelijksch gemiddelde sedert het uitbre ken van den oorlog. De Duitsche schepen, welke buitge maakt of tot zinken gebracht werden, zijn de stoomtreiler „Rhein” (254 ton) en „Fritzén” (4465 ton). Volgens rapporten van de Britsche duikboot-commandanten zijn de vol gende Duitsche transport- of bevoor radingsschepen tot zinken gebracht- Op 13 April een schip van ongeveer 3000 ton; 14 April een schip van onge veer 6000 ton en een schip,' dat in con- vooi voer; 15 April vier schepen in convooi. De volgende Duitsche schepen, welke zich op 9 April te Narvik bevonden zijn vermoedelijk gezonken: „Jan Wel- lem” (een tankbóot van 11.776 ton), de „Neunfelé” (8096 ton), „Aachen” (6388 ton), „Altona” (5892 ton), „Boc- kenheim” (4902 ton), „Martin Hendrik Fisser” (4879 ton) „Frielinghaus” (4339 ton), „Hein Hoyer” (5836 ton), makende in totaal 52.108 ton. Het totaal der Duitsche verliezen wordt geschat op 450.000 ton, waarvan 114.500 ton kon worden buitgemaakt, 250.000 ton sedert 13 April door Brit sche duikbooten tot zinken werd ge bracht en 52.000 ton vermoedelijk te Narvik is verloren gegaan. De Britsche verliezen, wat de koopvaardij-vloot be treft, bedragen in totaal 672.778 ton. Gedurende het gemelde tijdvak ging geen enkel Britsch schip dat in convooi voer, verloren. Ook wordt door Berlijn gemeld, dat in de fjord van Namsos een Britsche torpedojager door een bom zwaar ge troffen werd. Duitsche verkenningsvliegtuigen heb ben uitgebreide verkenningsvluchten gemaakt tot Scapa Flow. Beroepen ongegrond verklaard. De Kroon heeft thans uitspraak ge daan inzake de beroepen tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, houdende goedkeuring van het besluit van den raad der Ge meente ’s-Gravenhage tot vaststelling van een voorgevel-rooilijn aan de Zuid- Oost-zijde van de Zeestraat tusschen de Sophialaan en het Scheveningsche Veer. De Kroon overwoog dat, mede door de toezeggingen, door de Gemeente gedaan, niet gezegd kan worden, dat door de vaststelling van de rooilijn de appellanten in ontoelaatbare mate in hun bij het betreffende perceel be trokken belangen zullen worden ge schaad. Derhalve kunnen de bezwaren der appellanten niet leiden tot vernie tiging van de door Gedeputeerde Sta ten aan het Raadsbesluit, dat aan een doelmatige stadsontwikkeling alleszins bevorderlijk is te achten, verleende goedkeuring. De beroepen zijn mitsdien ongegrond verklaard. „Belga” meldt, dat er een achteruit gang van de verschillende extremisti sche bewegingen valt waar te nemen. De activiteit van de communisten is scherp onderdrukt en de genomen maatregelen zijn doeltreffend gebleken. De communistische beweging loopt ach teruit. De partij der Vlaamsche nationalisten steunt de buitenlandsche politiek der regeering en in het parlement is zij reeds sinds jaren opgehouden te streven naar den ondergang van België. Zij blijft echter een factor van agitatie in het taalconflict. De partij der rexisten, die een groeten bloei gekend heeft, doch nooit een nauwkeurig omlijnd program bezat, be vindt zich in volle ontwrichting. Be schuldigd door de openbare meening te veel sympathie te hebben voor de Duit- schers, zag zij zich na de gebeurtenissen in Noorwegen de meesten van haar vooraanstaande leden ontvallen en van haar mandatarissen aftreden. Er gaat geen dag voorbij of Degrelle, de leider der partij, ontvangt een brief waarin een of eenige van zijn medewerkers hun ontslag indienen. Hij staat om zoo te zeggen geïsoleerd en men kan thans het einde beleven van dit geruchtmakende avontuur, dat de binnenlandsche poli tiek van België sinds 1935 heeft geken merkt. Een ambulance-vliegtuig van luchtvaartclub te Buenos Aires naar uit Catamarca wordt gemeld, in de bergen verongelukt. De 4 inzitten den zijn om het leven gekomen. Admiraal Byrd, die aan boord van zijn schip de „Bear” te Valparaiso is aangekomen, heeft een rib gekneusd toen hij uit de Poolzee terugkeerde tij dens een hevigen storm, welke het schip beschadigde. Hij zal op 26 dezer naar de Vereenigde Staten terugreizen. Als gevolg van den ongewoon hoogen stand van den Donau is de ge- heele Delta overstroomd. Elf dorpen staan volkomen onder water en moes ten ontruimd worden. Ruim honderd woningen van boeren en visschers zijn ingestort. Twaalf duizend gezinnen zijn dakloos geworden. Het water bereikte hier en daar een peil als in 40 jaar niet is voorgekomen. Drie dooden bij een vliegongeluk Te Beinnuird bij Loch Lomond (Schotland) is het wrak gevonden van een Britsch lijntoestel. Het vlieg tuig was Maandag uit Perth naar Heston vertrokken. Het toestel werd bestuurd door captain King, die in September 1938 minister-president Chamberlain per vliegtuig Duitschland heeft overgebracht. Alle drie inzittenden zijn om het leven gekomen. Twee lijken werden in het toestel aangetroffen. Het derde lijk bevond zich in de directe nabij heid. Er waren geen passagiers aan boord. Men vreest, dat een groot aantal per sonen om het leven is gekomen ten gevolge van een hevigen aardschok, Welke Dinsdagavond groote schade heeft aangericht. Te Ezincan zijn tien tallen huizen vernield. Gasvergiftiging te Leeuwarden Gisternamiddag ontdekte men in de Saskiastraat te Leeuwarden ten huize van een 72-jarige bewoonster, dat deze vrouw door gasverstikking om het leven was gekomen, zoo meldt de „N. R. Crt.”. Men vermoedt, dat zij gisterochtend, toen zij het gasstel zou 2 aansteken, onwel is geworden en daar na is gevallen. Verder wordt aange nomen, dat zij bij haar val de slang van het toestel heeft afgetrokken. Nieuwe en verhoogde belastingen. Simon kondigde de volgende fiscale voorstellen aan De inkomstenbelasting zal komen op het reeds aangekondigde verhoogde peil, n.l. 37 J procent. Het minimum-in- komen, dat surtax zal moeten opbren gen, zal worden verlaagd van 2000 pond op 1500 pond. De belastingen op bier, tabak, alcohol en lucifers, de briefport en de telefoontarieven zullen verhoogd worden. Een nieuwe belasting zal worden ingevoerd op groothandelstransacties in zekere artikelen. Deze belasting zal echter niet toegepast worden op voe dingsmiddelen of dranken, of op arti kelen, welke reeds zwaar belast zijn. Het percentage van deze belasting is nog niet vastgesteld. In de toekomst zal een zoogenaamde inkoopbelasting worden geheven in den vorm van een percentage van den prijs, welke betaald wordt wanneer de en- groshandelaar aan den détaillist ver koopt. Deze belasting zal niet geheven worden van exportgoederen, noch van artikelen, welke reeds zwaar belast zijn. „Wij moeten, zoo zeide spreker, In het Hoogerhuis heeft de minister zonder portefeuille, lord Hankey, in antwoord op een hem gestelde vraag verklaard: „Sedert den Duitschen aan val op Noorwegen en Denemarken heb ben de Britsche vlootverliezen in de Noorsche wateren bedragen drie tor- pedobootjagers, een duikboot, een admiraliteitstrawler, en een vierde torpedobootjager, de Hardy”, die na beschadigd te zijn op de kust werd ge zet. Een kruiser en twee torpedoboot- jagers zijn beschadigd, maar veilig naar hun bases teruggekeerd. De „Renown” en de „Rodney” hebben beide treffers opgeloopen. In geen van beide gevallen werd ernstige schade veroorzaakt, noch werd de gevechts- doeltreffendheid der schepen op eeni gerlei wijze benadeeld. Bovendien hebben nog vier torpedojagers eenige schade van niet ernstigen aard be komen. Drie kruisers hebben schade van geenerlei belang opgeloopen door bomsplinters”. Over de vijandelijke beweringen ten aanzien van de Britsche vlootverliezen merkte Hankey op: „Hun beweringen, die in evenredigheid met him verlie zen stijgen, worden opgesteld volgens onbekende wiskunderegels. Ik behoef hieraan slechts toe te voegen, dat hun laatste bewering even onwaar is als de vaak herhaalde aankondiging, dat Duitsche vliegers het Engelsche schip „Ark Royal” tot zinken hebben ge bracht. Een Duitsche tegenspraak. Volgens een bericht uit Stockholm zouden Duitsche militaire vliegtuigen Maandagmiddag twee Zweedsche vis- schersbooten binnen de Zweedsche ter ritoriale watreen met machinegeweren beschoten hebben. Naar van Duitsche zijde wordt vastgesteld, is dit bericht een zuivere fantasie. Het Duitsche luchtwapen, zoo wordt hieraan toege voegd, behoeft zich niet schuldig te maken aan een optreden dat indruischt tegen het volkenrecht. Verlaat binnenkort het departement van Economische Zaken Naar wij 'vernemen, zal de heer G. J. Teppema, administrateur van het de partement van Economische Zaken en hoofd van de afdeeling Nijverheid van de directie van Handel en Nijverheid, binnenkort een anderen werkkring aan vaarden. Hij zal zich te Buenos-Aires vestigen, alwaar hij de vertegenwoordiging voor Zuid-Amerika op zich zal nemen van eenige groote Nederlandsche indus- trieele ondernemingen. De heer Tep pema heeft per 15 Juli zijn verzoek om eervol ontslag ingediend. De heer Teppema, die 24 Maart 1900 is geboren, heeft van 1919 tot 1930 in Ned.-Indië gewoond. De laatste zes jaar van zijn Indischen tijd was hij chef van het bekende accountantskantoor Vreze en Hogeweg. In 1930 maakte hij een wereldreis, gedeeltelijk voor zijn genoe gen en gedeeltelijk om studieredenen. Hij bezocht gedurende deze reis ver schillende groote ondernemingen, o.a. in Japan en in de Vereenigde Staten. Na zijn terugkeer in Nederland werd hij in het begin van 1932 als tijdelijk ambte naar aan het ministerie van Economi sche Zaken verbonden en in Augustus van dat jaar kreeg hij den rang van referendaris. Hij werd toen belast met de leiding van een nieuw op te richten bureau voor de Nederlandsche industrie dat in het begin van 1937 werd omgezet in een afdeeling van de directie van De stijging van temperatuur heeft overstroomingen veroorzaakt, waardoor de Russen hun hoofdkwartier van Wi- borg naar Sortavala hebben moeten verplaatsen, meldt United Press. Wiborg zou gedeeltelijk geëvacueerd zijn. De overstrooming in het Saima- dal wordt veroorzaakt, doordat de Finnen tijdens den oorlog eenige dam men in het bovengedeelte van het dal, hebben opgeblazen, teneinde het op rukken van de Russen naar Wiborg te beletten. De strenge koude maakte des tijds echter het rijzen van het water onmogelijk. Na verhoor weer op vrije voeten Naar wij vernemen, is de heer J. R„ lid van de Prov. Staten voor de N.S.B„ die gisteren te Bodegraven is gearres teerd, niet naar de residentie overge bracht, doch na verhoor in de plaats zijner inwoning op vrije voeten ge steld. Te Alphen zijn eveneens eenige N. S.B.-ers aangehouden. Ook zij herkre gen na verhoord te zijn hun vrijheid. In het gebied van den Gross-Glöck- ner, in de buurt van Salzburg, zijn twee skiloopers doodgevroren. Zij wa ren, tezamen met een derde van de Rudolfshut vertrokken om te pogen via den Karlinger gletscher af te dalen. Voor de gebrekkig uitgeruste skiloopers was de weg echter zoo moeilijk, dat zij door uitputting ineen- In zijn toelichting op de oorlogs- begroeting voor het komende belas tingjaar heeft de minister van finan ciën, Sir John Simon, gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat de natio nale schuld in het afgeloopen jaar is gestegen van 8.163 millioen tot 8.931 millioen pond sterling. Het nieuwe begrootingsjaar wordt ingezet met een kassaldo van 100 mil lioen. In het belang der geheimhouding worden geen bijzonderheden gepubli ceerd over de ramingen voor de mili taire diensten. In de eerste 7 maanden van den oorlog is voor oorlogsdoeleinden uitge geven 905 millioen pond, het tempo der uitgaven moet echter toenemen en daarom wilde spr. aannemen, dat de uitgaven voor oorlogsdoeleinden in het jaar, eindigend op 31 Maart 1941 twee milliard pond zouden bedragen. De dienst der nationale schulden zou 230 millioen kosten. De andere vaste las ten komen op 17 millioen. De uitgaven voor niet-militaire doel einden, met inbegrip van de passieve verdediging, worden geraamd op 420 millioen. Het totaal der geraamde uit gaven bedraagt 2667 millioen. zakten. Slechts een wist zich voort te sleepen en het doel te bereiken. Toen hij met een negen man sterke red dingsploeg terugkeerdc. constateerde men, dat beide jongelieden na de overmatige inspanning waren doodge vroren. Belgisch schip beschoten. Het Belgische karteeringsvaartuig „Pastor Pype”, dat thans voor pa trouillevaartuig wordt gebruikt, is gis teren door een vliegtuig van onbekende nationaliteit met mitrailleurvuur be stookt op de Noordzee ten Westen van Oostende. Niemand aan boord werd getroffen. De bekende vlieger kapitein Alfred Henke, die in Augustus 1938 de non- stop-vlucht BerlijnNew York heeft gevlogen, is gisteren bij een proef vlucht neergestort en gedood, meldt United Press. Boven 58 graden N.B. De schipper van de heden aan den afslag te IJmuiden aangekomen IJmui- denschen trawler „Adelante”, IJm. 15 van de visscherijmaatschappij „De Daad”, rapporteerde op de reis be schoten te zijn door een Engelsch vliegtuig. „Het was de vorige week Woensdag, zeide de schipper, dat wij des morgens bij het binnenhalen van het net een Engelsch vliegtuig op ons af zagen komen. Nadat het eenige malen over ons heen gecirkeld had, kwam het recht op het schip af en begon tf schieten met een mitrailleur. Wij zoch ten zoo goed mogelijk dekking en ik ontplooide een Nederlandsche vlag uit de stuurhut. Weer kwam de ma chine eenige malen over ons heen ge vlogen en daarna vertrok het toe stel.” Schipper v. d. Mey verklaarde, dat het beslist een Engelsch vliegtuig was dat hij na het beschieten Zuidelij- was gaan visschen. Doch de vangst is daar veel minder dan boven de 58 graden N.B. Zooals bekend, is de „Adelante” op de vorige reis door Duitsche vliegtui gen bestookt. koen de noodzakelijkheid onder oogen zien van een hervorming onzer geheele huishouding, met het doel, den oorlog te winnen. Dit kan niet gebeuren zon der drastisch en beslist optreden. De geraamde belastingopbrengst is 1234 millioen, zonder de inkoopbelasting. Het is de vraag, of de resteerende 1433 millioen volgens de bestaande methoden door leuningen gedekt kun nen worden. Spr. wees in dit verband op het opmerkelijke succes van de nationale spaarcampagne, waarin hij een aanwijzing zag, dat het noodige geld in die richting kon worden ge vonden. Gedwongen leeningen. welke van de inkomens afgehouden worden, hebben niet alle verdiensten, welke daaraan worden toegeschreven. Het doel der regeering is prijzen, winsten en belooningen zoo standvastig te hou den als de oorlogsomstandigheden ver oorloven. Maatschappijen zullen ech ter hun dividenden in oorlogstijd niet mogen verhoogen. Wanneer het volk de leeningen bleef steunen en belastin gen bleef betalen, heeft Engeland niets te vreezen. Ons financieele front, al dus besloot de minister, zal even hecht blijven als het andere front in den strijd om de overwinning. Bij het debat heeft de oppositie steun toegezegd aan de regeeringsvoorstellen. De Britsche pers heeft de groote oor- logsbegrooting goed ontvangen en is algemeen van oordeel, dat de belastin gen hooger moesten worden en dat geen offer te groot is om den oorlog te winnen. 7*3 Ctf I W I I I zaken verkrijgbaar is! Een echte Amerikaan-/ sche melange, waar- van de kwaliteit derj I gebruikte tabakken - 4 lif EXTREMISTISCHE PARTIJEN STERK ACHTERUITGEGAAN. DE NIEUWE SOVJETGEZANT. GEEN VLAGGEN OP 1 MEI. MAISKY OPNIEUW BIJ HALIFAX. VERSPREIDE BERICHTEN ech+e WEER EEN HEVIGE AARDSCHOK. OVERSTROOMING IN HET GEBIED VAN WIBORG. TWEE SKI-LOOPERS DOODGEVROREN. BEKEND VLIEGEN GEDOOD. i

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3