UIT DE OMSTREKEN BEZWAREN TEGEN HET UITBREIDINGS PLAN GEMENGD NIEUWS RADIONIEUWS van Krachtige oppositie den Haag DE „BERNISSE” GING VOOR NARVIK TEN ONDER AUTO MET MILITAIREN OVER DEN KOP GESLAGEN TWEEDE BLAD, PAGINA 2. TTAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 24 APRIL 1940. Verschillende verdrinkingsgevallen Dienstbode vermist Na botsing met vrachtauto Een doode en twee gewonden EEN VROOLIJKE AVOND Verloofde gaat vrij uit Lijk van die sedert W» Vrijdag vermist werd. Bemanning was getuige van de verwoede gevechten OPLICHTER TE ROTTERDAM GEARRESTEERD JEUGDIG HEETHOOFD TROK ZIJN REVOLVER BEHANDELING DOOR GEDEPU TEERDE STATEN Maakte steeds nieuwe slachtoffers Dat jij met je aambeien nog altijd dat zware werk doet, begrijp ik niet. SERGEANT VERDACHT VAN SPIONNAGE De nieuwe vrienden ontfermden zich over de portefeuille ’S-GRAVENH AAGSCHE IJSFABRIEK ROOMIJS VOOR ALLE DOELEINDEN HOTELS - CAFE'S - RESTAURANTS BANKETBAKKERS THEATER BIJEENKOMSTEN FAMILIE - FEESTJES Slachtoffer nog niet buiten levensgevaar verdwenen dienstbode opgehaald RADIO-PROGRAMMA 1 RECLAMES. RECLAMES. S uur het 10.50 Concert. de kom van 8.45 u. De gevolgen waren zeer ernstig. Alle inzittenden werden uit de auto geslin gerd. De 32-jarige bestuurder, Brui- ning genaamd en thuisbehoorende te Vught, was op slag dood. Twee andere militairen liepen verschillende verwon dingen op en twee bleven ongedeerd. dat het nog I bevol- fiscaal Dezer dagen heeft de Rotterdamsche politie den 50-jarigen koopman A. V. aangehouden, die verdacht wordt een serie oplichtingen te hebben gepleegd. V., die vroeger in het verhuizersbe- drijf werkzaam "is geweest, heeft een verhuizer uit Schiedam opgelicht voor een tientje. Hij gaf voor, dat hij een erfenis tegoed had en den verhuizer aan werk kon helpen. Toen den volgenden dag, zooals was afgesproken, V. niet kwam opdagen en bij onderzoek bleek, dat de firma, welke de verhuizer moest verhuizen, van een verhuizing niets afwist, meng de de bedrogene de politie in de zaak. Toen kwam tevens uit, dat de erfenis ook gefantaseerd was. LEIDSCHENDAM. m. 3.20 Toen werd het ineens rustig en was het ons mogelijk, de stad in te gaan, hetgeen een half uur loopen was, om ons bij den Nederlandschen consul te vervoegen, die ons buitengewoon gast vrij heeft ontvangen. Nog tweemaal hebben wij aan boord kunnen gaan om proviand en kleeren te halen, want, of schoon de schoorsteen doorboord was, had het schip toen nog geen ernstige schade geleden. Ook de volgende dagen was het vrij rustig en bracht men af en toe enkele uren in de schuilkelders door. Onder - tusschen vulde de haven zich met ge zonken schepen en men schat het aan tal op niet minder dan minstens 25 stuks, waarvan masten en schoorstee nen boven het water uitsteken. Slechts twee vrachtschepen liggen nog onbe schadigd in de haven.. Dokter Holtrpann en een voorbijko mend officier van gezondheid verleen den de eerste hulp, waarna de beide gewonden en het lijk van den omgeko men bestuurder naar het Sint Janszie- kenhuis te Laren werden overgebracht. De personenauto werd totaal ver nield, de vrachauto zwaar beschadigd. De politie van Baarn zorgde er voor dat het verkeer in goede banen werd geleid. Narvik geïsoleerd Onder het gebulder der kanonnen brak er onder de burgerbevolking geen paniek uit. Merkwaardig genoeg, wer den de inwoners tot nu toe gespaard. Slechts vier huizen werden geheel vernield. Wij zijn er inderdaad midden in geweest, voegde de kapitein hieraan toe. Maar het is moeilijk juiste feiten te geven, omdat men maar weinig zag van hetgeen er in de verte gebeurde. Toen wij eenmaal bij den consul wa ren aangeland, gingen wij nog slechts noodgedwongen de straat op, omdat het schieten elk oogenblik weer kon begin nen. Natuurlijk hebben wij alles in het werk gesteld om zoo gauw mogelijk weg te komen, maar dat bleek ondoen lijk te zijn. Zelfs werd de idee geopperd om recht toe rechtaan over de bergruggen naar de Zweedsche grens te klauteren, maar een ieder, die dit onherbergzame Pool landschap kent, weet, dat dit zelfmoord zou beteekenen. Daar lagen nog meters sneeuw in de bosschen, het vroor hard en de laatste dagen stormde het onop houdelijk, zoodat men geen hand voor oogen kon zien. Narvik is volkomen van de buiten wereld afgesloten en de paar duizend burgers, die er nog zijn, kunnen ner gens heen. Het is een wonder, dat wij er levend af zijn gekomen. De Noren waren door dezen vol komen onverwachten aanval zoo van streek, dat de meesten zich slechts met de grootste moeite drijvende konden houden. Met geweldige krachtsinspan ning gelukte het ons negen en twintig Noren, die in het ijskoude water lagen te spartelen en zich hier en daar aan wat wrakhout konden vastklampen, aan boord te nemen. Cognac verrichtte in sommige gevallen wonderen. Bij velen was evenwel kunstmatige adem haling noodig om hen weer bij te bren gen. Allen hebben wij ze van droge kleeren voorzien. een muziekensemble onder leiding van den heer Willemsen. Als spreker zal op treden de heer G. Veenema, voorzitter van den Centr. Ned. Amb. Bond uit de residen tie. Zoo was het. Karei. Maar de baas heeft me een prachtmiddel aanbevolen Dat heb ik 14 dagen gebruikt en ik ben mijn bezwaren kwijt. Ik voel me als her boren. POSTERINE heet het. Elke apo theker heeft het Uitsluitend in Apotheken verkrijgbaar Posterine-zalf, per tube 1.60 Posterine-zetpillen, per doosje ƒ2.25 Burgerlijke Stand van Loosduinen. ONDERTROUWDC. G. Laan en J. Verbrugge. - P. H. van Niel en C. W. J. Borsboom. BEVALLEN: F. van Zijl, geb. Romijn, z. - M. M. van der Voort geb. Bremmer, z. - C. C. Kooyman geb. van der Ende, z. - F. M. van Rossum geb. de Rooy, d. - A. C. A. van Os, geb. Grootscholte, z. Een bewoner van Ede, die zich Za terdag naar Utrecht begaf, is daar in gezelschap geraakt van eenige perso nen, met wie hij een aantal café’s be zocht. Zijn nieuwe „vrienden” brachten hem per auto ’s nachts terug naar Ede, waar de man, toen zijn begeleiders weer op den terugweg waren, tot de ontdekking kwam, dat men hem een portefeuille, inhoudende een paar hon derd gulden aan bankpapier, had af handig gemaakt. De Edesche politie be gaf zich nog denzelfden nacht met den bestolene naar Utrecht, waar men er in slaagde aanvankelijk twee personen uit het gezelschap te ontdekken, aldus het „Hbl.”. Zij werden van hun bed gelicht. In de woning van een hunner werd een bedrag aan geld gevonden, bestaande uit bankbiljetten, overeenkomende met de ontvreemde papieren. Het geld werd in beslag genomen. De portefeuille is te Ede terugge vonden. In een verborgen zakje, vermoedelijk de „vrienden” over hoofd hadden gezien, bevond zich een bedrag van ƒ35. voor de gemeente verwacht, dingsplan tot zich trekken, kingsgroepen, waarvan men De komst der Engelschen Dien dag gebeurde er verder niet veel meer, maar den volgenden morgen om halfvijf kwamen de Engelschen opzetten en in allerijl werd een sloep uitgezet om de be manning in veiligheid te brengen. Gedekt door ons schip, konden wij gelukkig na tien minuten roeien den wal bereiken, doch het laatste stuk moesten we door het water w'aden. Nauwelijks lagen wij achter een groot rotsblok in de sneeuw verscholen of op de reede van Nar vik ontwikkelde zich een hevig zee gevecht. Rechts en links van ons suisden de projectielen door de lucht. Huizen vlogen in brand. Een elec- trische centrale explodeerde. Twee en een half uur lang regende het granaten naar alle kanten en hoor den wij hoe zij tegen de rotsen sloegen. Het was een oorverdoo- vend lawaai. RIJSWIJK. Kind aangereden en ernstig gewond. Tengevolge van het onvoorzichtig over steken is de 5-jarige W. B„ alhier op de Lindelaan ter hoogte van de Eiklaan door een vrachtauto, bestuurd door A. B. uit de residentie overreden. Het knaapje kwam met het linkerbeentje onder de auto en werd zeer ernstig verwond per ziekenauto overgebracht naar het ziekenhuis St. Anto— niushove te Voorburg. De Raad van Leidschendam heeft 14 April van het vorige jaar een uitbrei dingsplan vastgesteld, waartegen bij di verse belanghebbenden nogal eenige be zwaren zijn gerezen. In een openbare zitting hebben Ged. Staten van Zuid-Holland gistermiddag reclamanten en het gemeentebestuur van Leidschendam in de gelegenheid gesteld, hun standpunten te dezer zake nader toe te lichten. Mr. J. J. R. Schmal, lid van Ged. Sta ten, gaf als rapporteur een overzicht van de gewisselde stukken. Namens het Haagsche gemeentebestuur, dat tot de reclamanten behoort, sprak ir. P. Bakker Schut, directeur van den dienst van Stadsontwikkeling en Volksuitbrei- ding. Spreker achtte het niet toelaatbaar, dat een gemeente, die plm. 1600 woningen telt, een uitbreidingsplan vaststelt, dat plaats biedt voor 5000 nieuwe woningen. Er is een tijd geweest, dat men de ver dienste van een uitbreidingsplan meende te moeten afmeten naar den omvang: hoe grooter hoe imposanter. Maar men heeft de laatste jaren ingezien, dat een uitbrei dingsplan veeleer beperkt dient te zijn en evenredig aan de te verwachten be hoefte. Leidschendam bestaat als gemeente nog slechts korten tijd, n.l. sedert 1 Januari 1938. Van dien datum tot 1 Januari 1940 is de bevolking toegenomen met 173 in woners. dus correspondeerende met 40 a 50 woningen, derhalve 20 a 25 woningen per jaar. Het gevolg van een dergelijk te groot opgezet plan is, dat op allerlei verschil lende plaatsen bouwgrondexploitaties ont staan en enkele huizen worden ge bouwd, terwijl de rest braak blijft lig gen. Dit is nu reeds het geval. Op vier verschillende zeer uiteen gelegen plaat sen liggen rond 4} h.a. bouwterrein aan aangelegde straten, ongerekend de bouw terreinen aan oudere bestaande wegen. De onsystematische bebouwing wordt zoo doende in de hand gewerkt en de ge meente heeft per saldo de grootste moeite de geschapen puzzles tot oplossing te brengen. Het landelijk deel buiten beschouwing latend, bestaat het plan uit vijf deelen: le. De uitbreiding van Veur ten N.W. van den Vliet. 2e. De uitbreiding van Leidschendam. 3e. Een op zichzelf staand muurtje bij de voormalige electrische centrale. 4e. Een stuk lintbebouwing langs den Westvlietweg, tusschen de brug tegenover de Kerkstraat in Voorburg en het park Leeuwenbergh. 5e. Een stuk voorstad op de grens van Rijswijk. De uiterste deelen van dit plan liggen hemelsbreed niet minder dan 6750 m. uit elkander, d.w.z. een afstand van Ij uur gaans. Vooral de ontworpen uitbreidingsmoge lijkheid van het voormalige Veur treft door de zeer groote oppervlakte: niet minder dan plm. 152 h.a. zal hier wor den ontsloten. De behoefte aan een der gelijke nieuwe voorstad schijnt zeer twij felachtig, daar Voorburg tegelijkertijd een zeer aanmerkelijke oppervlakte bouw grond bouwrijp maakt. Maar buitendien heeft dit plan een aanhangsel langs den Veurscheweg. De lintbebouwing langs dezen provincialen weg wordt hierdoor niet alleen gesanctionneerd, maar ook aangemoedigd. Ook de bebouwing aan de Rijswijksche grens, ofschoon aanmerkelijk ingekrom pen vergeleken bij het aanvankelijk plan, is nog vrij omvangrijk. Dit frappeert te meer, omdat met de bebouwing in het aangrenzend deel van Rijswijk, ten Z. van de Hoornbrug nog steeds geen begin is gemaakt, niettegenstaande deze ge meente zeer hoogen prijs stelde op spoe dige vaststelling van het plan met het oog op den drang om te bouwen. Des niettemin is er geen huis gebouwd en geen straat aangelegd. Waarom een plan in onderdeden voor het Leidschendam- sche deel van denzelfden polder noodig is, is dan ook niet in te zien. Vooral tegen dit gedeelte van het plan bestaat bij den Haag overwegend be zwaar. Er wordt hier getracht een Leid- schendamsche voorstadsbebouwing te enten op de Rijswijksche, zooals de Rijs wijksche bebouwing parasiteert op de Haagsche. Na de arrestatie, verleden week, van den 22-jarigen Goudschen sergeant, op vermoeden van spionnage, werd ook diens 17-jarige Goudsche verloofde aangehouden, omdat men haar er van verdacht bij de zaak betrokken te zijn. Zij is Maandag evenwel, zoo meldt de „Msb.”, op vrije voeten gesteld, aange zien bij het onderzoek haar onschuld was komen vast te staan. „Wij lagen met een groot aantal andere koopvaardijschepen voor anker op de reede van Narvik. In den ochtend hoorden wjj plotseling een hevige explosie. Wij renden het dek op. Tot onze ontzetting zagen wij van eenigen afstand drie tor pedo’s regelrecht op ons aankomen. Suizend vlogen zij op een haar breedte langs ons heen. Zij gingen nog geen vijf meter aan onzen boeg voorbij. Op hetzelfde oogenblik brak het Noorsche pantserschip „Norge”, dat achter ons lag, door midden. Zijn achtersteven ging hoog de lucht in en in een omme zien wemelde het om ons heen van drenkelingen. Morgenavond zal door heten- semble „Pro Musica” onder leiding van mevr. Julio Nussy-Dallmer alhier een con cert worden gegeven in het ziekenhuis „Bethel” te Delft. Medewerkenden: Julie Nussy-Dallmer (sopraan), Rie van Spron- sen-Selier (alt), H. C. A. van Batenburg (tenor), J. Schoustra (le viool), Annie de Bruijn (2e viool), Annie van Dorssen (cel lo), Niek Witt (piano), J. F. van Baten burg (piano, begeleiding). VOORBURG. 1 Mei viering. De plaatselijke afd. van de S.D.A.P. zal het 1 Mei-feest vieren in hotel de Wijker- brug. Des middags heeft een kinderfeset plaats. Aan de avondbijeenkomst zullen medewerken de gem. zangvereeniging „de Voorburgsche Stem”, de tooneelver- eeniging „Uit eigen Kring” uit Rijswijk en Sedert Maandag wordt te Oegstgeest uit haar betrekking vermist de 18- jarige Christina Diederiks, die per rijwiel is vertrokken en niets meer van zich liet hooren. Het direct door de politie ingestelde onderzoek naar haar verblijfplaats heeft tot op heden geen resultaat opgeleverd. Het signalement luidt: normaal van postuur, sloom uiterlijk en kort ge knipt rood haar, zonder krullen; gekleed met donkeren mantel, zwarten hoed en draagt zwarte schoenen. Het merk van haar rijwiel is „Forward”. De burgemeester van Oegstgeest verzoekt de verblijfplaats van genoem de Chr. Diederiks (telefoon Leiden 21345). Gisteren is te Nijkerk het vierjarig zoontje van schipper Muller uit Puttershoek, die met een Rijnaak in de buitenhaven te Nijkerk ligt, van den walkant te water geraakt en ver dronken. Te St. Michielsgestel is gisteren het tweejarig kindje van de familie van IJnthoven in een onbewaakt oogenblik in een sloot achter de woning geraakt en verdronken. Voorts is gistermiddag de 76-jarige landbouwer G. Bogchelman in het gehucht Medler bij Vorden in een sloot gevalien en verdronken. Sedert geruimen tijd werd vermist de 21-jarige dienstplichtige W. de Vries uit Hedel. In den afgeloopen nacht is zijn lijk te Roermond opgehaald. Gisteravond had in de lee». zaal aan de Laan van Sevenstar de jaar vergadering plaats van de vereeniging Openbare leeszaal en Bibliotheek. Uit het jaarverslag van de secretaresse bleek, dat het ledental met 146 is gestegen en op 31 December 591 bedroeg. Ook het aantal uitgeleende boeken ging sterk vooruit. Bedroeg dit in 1938 onge- veer 40.000, in 1939 steeg dit aantal tot ruim 50.000 waarvan 12643 studieboeken. Het boekenbezit der vereeniging ging vooruit van 8100 tot 10300. De contributie opbrengst is gestegen tot 928. Aan sub sidies werd ontvangen 3449.38. Met voldoening wordt in het verslag melding gemaakt van de groote verbete ring, welke de huisvesting van de ver eeniging onderging door het betrekken van het perceel Laan van Sevenstar 12. Gedurende de mobilisatie is de leeszaal iederen avond geopend terwijl gemobili- seerden voor half geld lid kunnen worden De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden mevr. Barkeij-Nuhout van der Veen en den heer Slappendel werden bij acclamatie herkozen. Tot lid van de kascommissie werd de heer Oosterveen benoemd. Wegens kosten van buiten gewone tijdelijke politiediensten vragen B. en W. den raad een crediet van ƒ300. D-. houdt verband met het afkondigen van den staat van beleg. Het Voorburgs Oranje comité verzoekt den inwoners op 30 Apr., den ver jaardag van H.K.H. Prinses Juliana, aller- wege de vlag uit te steken. Des avonds zullen de plaatselijke muziekvereenigingen rondwandelingen maken. WASSENAAR. Op Zaterdag 27 en Zondag 28 April a.s. zal in het gebouw „Excelsior”, Schoolstraat, te Wassenaar, een Jeugd weekend worden gehouden. Sprekers zijn de heeren L. J. Pasman en S. S. Wilson, evangelisten te Hilversum. Het ontwerp voor Zaterdagavond is: „Ervaringen in Polen”. Deze samenkomst is ook toegan kelijk voor ouderen. Zondag wordën spe ciale jeugdsamenkomsten gehouden, met als onderwerp: „Wereldheerschappij". De toegang is vrij. Dank zij de oplettendheid van een paar jongens hebben de recherche en een militaire wachtpost te Heerlen de hand kunnen leggen op een zeer ge vaarlijk individu, dat eenigen tijd ge leden aldaar op een jongeman uit een revolver een schot gelost heeft, met gevolg, dat het slachtoffer thans nog wegens de bekomen verwondingen in het ziekenhuis moet worden verpleegd, meldt de Tel. Zijn toestand is nog niet buiten levensgevaar. Eenige opgeschoten jongens stonden destijds met een paar meisjes te praten, toen een paar fietsers naderden, die om de groep heen reden. Een der jon gens van het groepje riep den fietsers toe, dat zij zich maar moesten verwij deren en een ander duwde den negen- tienjarigen E. K. uit Kerkrade van de fiets. Deze trok onmiddellijk een revol ver en schoot op de groep een tweede schot ketste, waarna de belhamel zich per fiets verwijderde. Aanvankelijk dachten de achterblijvenden, dat het een onschuldig schrikpistool was ge weest, waarmede geschoten was, doch later bleek het tegenovergestelde. De zoon van den heer Bult, leerling aan de Ambachtsschool alhier, die het schot gekregen had, voelde pijn aan de borst en bij verwijdering van zijn kleeren ontdekte hij, dat hij hevig bloedde. Hij ging naar een Roode-Kruispost, waar hij verbonden werd. De zeer ontstelde ouders ontboden onmiddellijk een ge neesheer, die overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk achtte. Hier werd operatief ingegrepen, waarna de kogel, welke onder een rib was blijven steken, verwijderd kon worden. Maandagavond herkenden een paar jongens, die zich bij het patronaat in dé Laanderstraat bevonden, den dader van den aanslag, die per fiets passeerde. Zij hielden hem goed in het oog en waarschuwden een militaire wacht. De ze hield K. aan, waarna hij werd vast gehouden, totdat een rechercheur ver scheen. Hij werd overgebracht naar het politiebureau. Het bleek, dat men met een gevaarlijk individu te maken had. Bij fouiïleering kwamen er te voor schijn een cylinder-revolver, geladen met zes scherpe patronen, een dolk, en een ploertendooder. In de fietstasch waren 33 scherpe patronen opgeborgen. De aangehoudene verklaarde niet de bedoeling te hebben gehad iemand te treffen. Hij dacht, naar hij zeide, in de lucht geschoten te hebben. Even wel legde hij een volledige bekentenis af, nadat verschillende getuigen hem herkend hadden. Hij zal naar Maas tricht worden overgebracht en ter be schikking worden gesteld van den offi cier van justitie. die „„f- oogpunt gunstige resultaten verwacht en de centrale gemeente blijft met de restan ten zitten. x Verder wees spr. er op, dat zoowel de meest rationeele grootte van het woon gebied, als de vraag of hier terrein voor industrie moet worden aangewezen en het beloop der groote verkeersaderen, aan gelegenheden zijn, welke alleen afdoende in streekplan-verband kunnen worden op- geReeds sedert 1925 heeft het gemeente bestuur van den Haag aangedrongen op het voorbereiden van een streekplan voor 'uitbreidingsplan de- aan samenhang. Het toont weer opnieuw aan, dezelfde' agglomeratie Onder voorzitterschap van den heer Wim Bleijs kwam gisteravond de K.J.M.V. „St. Albertus Magnus’ in jaarvergadering bijeen. De jaarverslagen werden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat in ver band met het geringe aantal leden het Sport- en Ontspanningsbestuur eervol ont slag heeft gekregen. De sport- en ontspan ning zal nu door den voorzitter met eenige jongere leden zelf ter hand genomen wor den. Mededeeling geschiedde hierbij, dat het in de bedoeling ligt wederom voetbal wedstrijden te spelen. Gisteravond werd onder lei ding van den heer H. Verheijen, een bij eenkomst gehouden van het bestuur van de afdeeling van Volksonderwijs, ouder- commissie en personeel van de O.L. school aan den Prinses Julianaweg, zulks in ver band met het besluit van Ged. Staten, bij welk besluit is goedgekeurd het besluit van den raad dezer gemeente, inhoudende, dat bovenbedoelde school niet gevorderd wordt ingevolge art. 19 der L.O. Wet 1920. De bijeenkomst werd bijgewoond door den heer van Dijken, algemeen secretaris van de vereeniging Volksonderwijs. Na uit voerige besprekingen werd besloten, niet op het besluit van Ged. Staten bij den Raad van Staten in beroep te gaan. De St. Josephgezelle n-v e r e e n i- ging houdt op Zaterdag a.s. een ontspan- PROGR. GEM. RADIO-DISTRIBUTIfc Donderdag 25 April. Progr. I: Alle uitz. van Hilversum IL Progr. II: Alle uitz. van Hilversum I- Programma III. 8.U. v.m. Br VI. 8.20, 9.50, 10.25 en 11,20 Eng. 12.20 uur nam. Eng. 12.20 uur nam- Br. Fr. 1.20, 2.50 en 3.35 (Eng 5.20') Danmarks Radio. 5.50 Pauze 6.20 Br. VI 7.20, 8.20 Eng. 8.35 Br. VI. 9.05 Eng- 9.20 Br. VI. 10.20 Eng. Programma IV. 8.— U. v.m. Br. Fr 8.30 Keulen 8.50 Duitschlandzender 9.10*) Pauze. 10.20 Keulen. 10.50*) Pauze. 11.20 Br. VI. 1.20 en' 3.30 uur nam. Duitschlandzender- 4.50') Pauze 5.20 Parijs. 7.30 Gem. R. Distr 8-05 Parijs. 8.35 Danmarks Radio- 8.50 Duitschlandzender. 9.20') Beromün- ster. 9.30 Br Fr 10.05 Parijs. 10.5ü Boedapest 11.05 Parijs. Eventueel ander station. Omstreeks middernacht is te Laren (N.H.) op den Rijksstraatweg Am sterdamAmersfoort, ter hoogte van de Vredelaan, een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een personenauto, waarin vijf mi litairen, allen te Baarn gelegerd, zaten, kwam hi»r in botsing met een vrachtauto, welke uit Zutphen kwam. De snelheid, welke de per sonenauto had, was zóó groot, dat de wagen na de botsing nog 73 m. doorschoot en daarna over den kop sloeg. De gemeente-politie van Ginneken heeft uit de rivier de Mark het lijk opgehaald van de 22-jarige dienstbode B. van G. uit Zevenbergschenhoek, Nog meer slachtoffers. Toen V. eenmaal in het hoofdbureau van politie was opgesloten, kwamen, er nog meer oplichtingen aan het licht! Een caféhouder uit het Westelijk stadsdeel kwam vertellen, dat V. voor hem een auto zou verkoopen en han gende de besprekingen hierover 5.- had weten los e krijgen, z.g. omdat hij plotseling voor het regelen van een verhuizing naar A’dam moest. Toen V. echter niets meer van zich liet hooren, begreep de caféhouder, dat ook hij beetgenomen was. Een derde aangifte volgde, nu van een koopman uit Zoeterwoude, die V. in een café op den Coolsingel had ont moet. Deze had hem gevraagd of hij soms geen goedkoope auto kon gebrui ken? Men werd het eens over den prijs en V. kreeg van den geen kwaad vermoedenden Zoeter- woudenaar 25.- handgeld. Toen de koopman zich volgens afspraak den volgenden dag can de garage vervoeg de om den beloofden proefrit te gaan maken vertelde men hem, dat de wa gen niet voor verkoop in aanmerking kwam; V. had geenerlei opdracht voor verkoop gehad. Gisteren werd hij ter beschikking der Justitie gesteld en overgebracht naar het Huis van Bewaring. Nog steeds komen aangiften van door V. gepleegde oplichtingen binnen. De ertshaven thans een schepenkerkhof Nader blijkt, dat het Nederlandsche stoomschip „Bernisse” tijdens de ge vechten voor Narvik verloren is gegaan. Samen met een groot aantal Zweed sche zeelieden zijn de achttien op varenden gisteren na een dertig uren lange treinreis te Stockholm aan gekomen, waar zij voorloopig onder dak zijn gebracht in afwachting van een gelegenheid om naar Nederland terug te keeren. Bij de heerschende omstan digheden zullen er wel ettelijke dagen verstrijken vooi' de reis voortgezet kan worden. Een relaas van een opvarende Een der opvarenden heeft aan den correspondent van de „Tel.” een relaas gedaan van de gevechten en den onder gang van de „Bernisse” op de reede van Narvik. Donderdag 25 April. Hilversum I 1875 en 414.4 m. K.R.O. 8.— uur v.m. A N P. 8.05—9.15 Gram.muz. N.C.R.V. 10. Gram.muz. 10.15 Morgendienst K.R.O. 11. Gram.muz. 11.30 Godsdienstig half uur. 12. uur nam. Ber. 12.15 KKO-orkest (12.451.10 A.N.P en gram.muz^H N.C.R.V. 2.Handwerkuur. 3.Gram.muz. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Grarr.muz. 5.Handen arbeid voor de jeugd. 5.30 Consonanten. 6.45 „Esperanto in de practijk”, causerie. 7. Ber. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Gram, muz. 8.A.N.P.intern, overzicht. 8.25 Gram.muz 8.45 Koor van de Christ Oran je ver. „Juliana”. 9,20 Reportage. 10.— A.N.P., actueel halfuur. 10.30 Orgelcon cert. 11.15 Gram.muz. 11.50 Schriftlezing. Hilversum II 301.5 m. A.V.R.O. 8. uur v.m. A.N.P. 8.10 Gram.muz. 10.— Morgenwijding. 10.35 Omroeporkest. (11.00 11.15 Weekoverzicht) 12.15 uur nam. Puszta-orkest. 12.45 A.N.P., granj.inuz. 2.Voor de vrouw. 2.30 Zang en orgelspel 3.Brei- en borduureufsuï. 3.45 Gram.muz. 4.Voor zieken en thuiszittenden 4.30 Gram.muz 5.Voor kinderen. 5.30 Amusementsorkest en duo Ja. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor kinderen. 7.05 Voor militairen. 7.30 Engelsche les. 8.’A.N.P. 8.15 Concertgebouw-orkest c.a. 9.15 Causerie over Voltaire). 10.35 Disconieuws. 11.A.N.P. 11.10 AVRO- dansorkest. Ii.40 Gram.muz. ENGELAND, 391 en 449 m. Na 10.20 n.m. ook 342 m. 12 uur nam. „Romantic Rhyth- mists”. 12.20 Ber 12.35 Rabin’s dans- orkest. 1.001.20 Pianoduetten. 2.20 Gram, muz. 2.50—3.35 BBC-Thaterorkest. 3.50 4.20 Revue 5.20—5.35 Ber. 5.50—6.35 Variété. 7.20 Londensch Philharmonisch orkest. 8.208.40 Ber. 8.55 Variété. 9.35 Kerkdienst 9.55 Tooneel. 10.20 Rabin’s dansorkest. 10.50 Chalumeau-ensemble. 11.20 Ber. PARIJS, 1648 m. 12.05 uur nam. Viool] 12.35 Zang. 1.05 er. 1.30 Cembalo. 2.20 4.20 Tooneel. 5.20 Opera. 9.05 Volksliederen 9.20 Tooneel. 10.05 en 11.05 Concert. KEULEN, 456 m. 12 uur nam. Concert 12.50 Popula’r concert. 1.20 Omroepor kest. 3.30 Jeugdconcert. 3.50 Folkloristisch progr. 4.45 en 5.50 Gram.muziek. 6.35 Leo Eysoldt’s orkest en solisten. 7.45 Muzikaal tusschenspel 8.5011.20 Zie Duitschland zender. BRUSSEL, Vlaamsch. 322 m. 12.50—1.20 en 6.20 uur nam. Gram.muz. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Omroeporkest 9.30io.2O Gram.muz. BRUSSEL Fransch, 484 m. 11.50 en 12.30 uur nam. Radio-orkest. 12.501.20, Gram. muz. 4.20 Dansorkest. 5.35 Cello. 6.35 Gram.muz. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Can- tate-uitzending. 8.35 Radio-orkest. 8.45 Tooneel. 9^010.20 Dansorkest. DUITSCHLANDZENDER, 1571 m. 6.35 uur nam. Dobrindt’s orkest 3.20 Ber. 8.50 Em. Rambours orkest 9.20 Concert 10.20 Ber. Hierna tot 11.20 concert. 11,50 Ber. Een stuk stad dat in vier gemeenten ligt. In de omgeving van de Hoornbrug zal, indien dit plan de goedkeuring mocht ver krijgen. een stuk stad ontstaan, dat staatkundig in vier verschillende gemeen ten ligt: den Haag, Voorburg, Rijswijk en Leidschendam. Dit moet leiden tot hoogst ongewenschte toestanden uit een oogpunt van efficiency en administratie. Een der gelijke ontwikkeling is te zonderlinger, omdat die vier aaneensluitende deelen zich in niets van elkander zullen onder scheiden: stedebouwkundig zullen zij ver groeien tot één onverbrekelijk stuk stad. De zeer uitgesproken bedoeling van dit Leidschendamsche uitbreidingsplan is: het onder dak brengen van een zoo groot mo gelijke hoeveelheid middenstanders en het zooveel mogelijk weren van arbeidersbe volking, waarvan men minder voordeelen voor de gemeente verwacht. Men wil door middel van het uitbrei- ningsbijeenkomst in het Patronaat, alwaar diverse wedstrijden zullen worden ge speeld. LOOSDUINEN. De plaatselijke afd. van het Verbond Patrimonium alhier houdt Vrij dagavond een algemeene vergadering in het gebouw Wilhelminastraat 62. De heer H. Stulp zal een inleiding houden over het onderwerp „Gezinspolitiek”. In de vergaderzaal van kerkgebouw „Leyenburg” vergadert mor genavond de Geref. Mannenvereeniging „Voetius". De heer Chr. v. d. Spelt zal in leiden het onderwerp „Art. 8 en 9 van de Ned. Geloofsbelijdenis”. De Jongemeisjes- en Jonge- damescongregatie houdt morgenavond in de zaal van de Meisjesvereeniging een samenkomst. De Meisjesvereeniging .'Mar tha” houdt morgenavond haar wekelijK- sche bijeenkomst in de consistorie van de Wilhelminakerk. Evenals voorgaande jiar en, organiseert de commissie uit S.D.A;K en N.V.V. te Loosduinen een 1 voor Loosduinsche kinderen van 6-14 Jaar- Des morgens wordt deelgenomen aan net 1 Mei-feest, georganiseerd door den Plaat- selijken Raad uit S.D.A.P. en N.V.V. te den Haag, terwijl de middag w°rdt door gebracht in den speeltuin „de Bataaf waar de kinderen worden, getracteera. hét Westen van Zuid-Holland. Het onderhavige 1-- monstreert zeer sterk het gebrek dat de ontwikkeling van bijeen hoorende deelen van een en dezelfde agglomeratie onafhankelijk van elkaar geschiedt Spr. verzocht het college van Ged. Sta ten de goedkeuring te onthouden aan dit uitbreidingsplan van Leidtschendam. „Lebensraum” voor de residentie. Tevens maakte spr. van deze gelegen heid gebruik het college te verzoeken bij zondere aandacht te willen schenken, zoo wel aan de noodzakelijkheid om aan de residentie „Lebensraum” te verschaffen, als aan de wenschelijkheid om de ont wikkeling van het Westelijk Zuid-Holland tusschen de Maas en de Noordhollandsche grens als een organisch geheel te behan delen. Namens de Ned. Spoorwegen vroeg de heer H. G. Tulp bij de aanwijzing van terrein bestemmingen rekening te houden met de mogelijkheid voor de spoorwegen om langs de lijnen bepaalde stukken grond te kunnen bestemmen ten gerieve van de spoorwegen of van de cliënten van dit bedrijf. De heer de Jonge, sprekende namens de NV Mij. tot expl. van onroerende goe deren „Vado” te ’s-Gravenhage, noemde het uitbreidingsplan fataal voor zijn ven- nootschap en zeide, dat, indien het niet zou worden vernietigd, daarin tenminste eenige ingrijpende wijzigingen dienen te worden aangebracht. De heer H. van der Kloot Meyburg ver dedigde namens Leidschendam het onder havige uitbreidingsplan. De beslissing van Ged. Staten volgt later. k

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6