De bouw het nieuwe Raadhuis van aan in Hevige gasontploffing richt schade aan in de Breitnerlaan HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 24 APRIL 1040 BJ vragen en aan en Voor uitvoering eerste gedeelte B. en W. f2.800.000 Een bewoonster ernstig gewond hoofd en handen BINNENLAND 1 U van Groot aantal ruiten moest het ontgelden Binnenkort aanbesteding eerste bestek Verhooging van kosten brengt raming totale bouwsom op f 9.650.000 Van de omliggende huizen van het perceel 116 (met een kruisje aangegeven) werden vrijwel alle ruiten vernield. DERDE BLAD, PAGINA 1. De huiszoekingen in Noord-Brabant en Limburg Weerkundige Waarnemingen Barometerstand van hedenmldck 12 uur Het dunne pijltjegeeft den stau„ aan van gisteren. Ingrijpen ten aanzien van de koersen der staatsobligaties ongewenscht De heffingen ten behoeve van het Leeningfonds 1940 H -s Barometer 754 m.m., u. uur: Raad Stijging der prijzen. Groote chaos. het De aanbesteding. De oorzaak. Wij B. en W. zijn met de stadhuiscom missie, zich ten volle bewust van de verantwoordelijkheid, welke het gemeentebestuur op zich neemt, wanneer het toch besluit tot uit voering van den bouw over te gaan, niet het minst met het oog op de onzekere factoren, welke bij deze aangelegenheid een rol kunnen spe len. Niettemin zouden zij het be treuren, indien de bouw van het stadhuis zou worden uitgesteld, met de bedoeling om „betere tijden af te wachten”. De oude mevr, te Nuyl, die na telefoontje in de slaapkamer was bleven, heeft onbegrijpelijkerwijs letsel opgeloopen. door het gebeurde hevig overstuur en is later bij familie ondergebracht. was de dat de belang, doch ook aan dat van anderen gedacht. lefoon en zeide mij op haar beurt een onderzoek te zullen instellen. Heffingen voor het volgende jaar ontoereikend. De verwachting, door andere leden uitgesproken, dat de oorlogstoestand zóó zware eischen aan de schatkist zal gaan stellen, dat de heffingen, welke bij dit ontwerp ten behoeve van het Lee- ningfonds zijn voorgesteld, weldra on voldoende zullen blijken, berust op goeden grond. Zelfs indien de mobili- satietoestand op dit oogenblik kon wor den beëindigd, zouden de thans aan hangige heffingen het volgend jaar on toereikend zijn om de jaaruitgaven van het Leeningfonds te dekken. Het stelsel van opcenten in het algemeen. Naar aanleiding van de door ettelijke leden geuite bedenking tegen het stelsel van opcenten in het algemeen en tegen dat van tijdelijke opcenten in het bij zonder, merkt de minister op, dat het van de omstandigheden van ieder geval zal afhangen, of verhooging van de op brengst van een bestaande belasting het best door opcentenheffing dan wel door herziening van het tarief kan worden verkregen. Voor een tijdelijke verhoo ging zal in den regel juist een opcen tenheffing de voorkeur verdienen. De minister meent, dat er geen reden is, te betreuren; dat voor het invoer recht op koffie voorloopig een tijdsduur van drie jaar is vastgesteld. Optimisme ten aanzien van de koersen der staatsobligaties. Het ingrijpen van Regeeringswege in de koersvorming onzer staatsobligaties acht de minister in het algemeen onge- wenscht. Maatregelen ter stimuleering van de beurskoersen immers dragen een kunstmatig karakter, zoodat gevreesd moet worden, dat zij op den duur eer schadelijk dan gunstig zouden werken. Verwacht mag worden, dat de inzinking der koersen van tijdelijken aard zal blijken, zoodat een herstel, ook zonder dat daartoe maatregelen worden ge troffen, eerlang zal intreden. De benzine. In hoeverre met de voorgestelde ver hooging van het bijzonder invoerrecht op benzine de uiterste grens is bereikt, in dien zin, dat een verdere verhooging Verwachting tot den avond van 25 Apr.! Betrokken tot zwaarbewolkte lucht, nu en dan regen met geringe kans op on weer, later tijdelijk opklarend; nog eenige verdere daling van temperatuur. de opbrengst van de belasting niet zou doen stijgen maar dalen, valt moeilijk te beoordeelen. Zulks hangt mede af van het prijsverloop hier te lande en daar buiten. Het spreekt intusschen vanzelf, dat de minister in elk geval niet de toezegging kan doen, dat een voorstel tot verdere verhooging niet meer zal worden gedaan. Tengevolge van een en ander wor den de totaal-kosten thans geraamd op 9.650.000. een den CK O Gevolgen van den oorlog. Vóórdat de bezetting van Kopenha gen door de Duitschers had plaats ge vonden, had het stoomschip Orpheus”, van de M.K.N.S.M. bij de Hoogovens te IJmuiden een lading ijzer voor Ko penhagen ingenomen.* Toen het schip onderweg was, had de bezetting plaats, waarop de reederij het schip terugriep en het ijzer weder bij de Hoogovens werd gelost. Het schijnt niet juist zoo zetten B. en W. verder uiteen om thans in het in 1938 gevoteerde bedrag voor den geheelen bouw ad ƒ8.100.000 te vervangen door de thans herziene bouwsom, al zal de raad, thans tot het begin van uitvoering besluitende, daar bij wel geacht mogen worden zich uit te spreken voor een voltooiing van den bouw, zoo schijnt het toch aangewezen, dat zijn besluit formeel niet verder zal reiken dan tot uitvoering van het eerste bestek, ten bedrage van 2.200.000 verhoogd met de op 600.003 begroote kosten van onteigening. Een redder overleden Gisteren overleed op Terschelling op 63-jarigen leeftijd Simon Wiegman. Sinds 1903 was hij een zeer verdien stelijk lid van de bemanning van de roeireddingboot van West Terschelling en daarna van de motorreddingboot „Brandaris”. Hij heeft 62 redding- tochten meegemaakt, waarbij in totaal 110 menschenlevens werden gered. Zijn dood is een groot verlies voor de Noord- en Zuidhollandsche redding- maatschappij. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het wets ontwerp tot aanwijzing van heffingen ten behoeve van het Leeningfonds 1940 wordt ontleend De voorgestelde heffingen zijn toe reikend voor het verkrijgen van even wicht op de begrooting voor den ge wonen dienst van het Leeningfonds voor 1940. De overige belastingvoor stellen, welke in het loopende zitting jaar aan het oordeel der Staten-Gene- raal werden onderworpen, beoogden het evenwicht op den gewonen dienst van de Rijksbegrooting voor 1940 tot stand te brengen. Het een met het ander heeft dus gediend om in den nood van de schatkist, voorzoover deze het gevolg zou zijn van het ontbreken van even wicht tusschen de gewone uitgaven en de gewone inkomsten voor het jaar 1940, te voorzien. Nadere mededeeling omtrent de hef fingen, die tegen 1941 ter versterking van het Leeningfonds zullen worden voorgesteld, ter dekking van de alsdan op dat fonds rustende verplichtingen, kan op dit oogenblik niet worden ge daan. Voor den normalen dienst zal, naar gehoopt wordt, met de Winstbe lasting en de komende herziening der Inkomstenbelasting tegen 1941 kunnen worden volstaan. de huisvesting van de secretarie-afdee- lingen nog meer verspreid is. De verwachting, dat de werkloosheid tengevolge van de mobilisatie zou af nemen, is niet in vervulling gegaan. Bestrijding van dit euvel is onder de drukkende omstandigheden van thans nog dringender dan tevoren. Het in 1938 door den raad vastge- steljle financieringsplan moet, ondanks verhooging van de cijfers, als uitvoer baar worden beschouwd. go geen Zij was natuurlijk Nog geen mededeelingen omtrent de voorstellen voor 1941. Wel bouwen. De behoefte aan een nieuw stadhuis is nog sterk toegenomen, nu tengevol ge van de verhuizing van de afdeelin- gen „Bevolkig, Verkiezingen en Bur gerlijke stand” en „Militaire Zaken” In de kamer, waar de ontploffing zich heeft voorgedaan, stond een gas- comfoor, dat met een gummislang op de leiding was aangesloten. De kraan van dit toestel was gesloten; de wand- Intusschen rijn sinds het uitbreken van den oorlog de prijzen van bouw materialen belangrijk gestegen, terwijl sinds Januari 1940 de contractloonen voor de bouwvakarbeiders met 3 pCt. zijn verhoogd. Tengevolge van deze fac toren» moet er rekening mede worden gehouden, dat de algemeene bouwkosten ruim 20 pCt. meer zullen bedragen; welko-scho»Mnelingen deze kosten ge durende de jarenlange periode van den bouw nog zullen ondergaan, valt uiter aard niet te voorspellen. Aan bomontploffing gedacht. Toen wij arriveerden waren de bewo ners nog niet over den eersten schrik heen. Door de ravages kreeg men den indruk of een bom tot ontploffing is ge komen en dat hebben de bewoners dan ook gedacht, toen even voor vier uur de dreunende slag zich deed hooren, ge volgd door een hevig gerinkel van glas. Doch uit de gesprekken, welke wij met tal van bewoners hebben gehad, kon worden opgemaakt, dat van een paniek geen sprake is geweest. In nachtgewaad zijn verschillenden de straat opgerend en boden, waar mogelijk, direct de noo- dige hulp. Alles was in rep en roer, maar men heeft zijn kalmte bewaard en niet in de eerste plaats aan eigen De bewoonster van het naastgele gen huis, begaf zich met anderen in nachtgewaad naar de familie te Nuyl. Hier was de chaos ontzettend. Neergevallen puin versperde den weg en allerhande meubels lagen kris en kras doorheen. Schriftelijke vragen van het Kamerlid de Marchant d’Ansembourg. Het Tweede Kamerlid de Marchant d’Ansembourg, heeft aan den voorzitter van den Raad van ministers schrifte lijke vragen gesteld, naar aanleiding van het feit, dat tijdens de laatste da gen in Limburg, en Noord-Brabant op last van den procureur-generaal bij het gerechtshof te ’s-Hertogenbosch moer dan honderd vijftig invallen zijn gedaan bij leden van de Nationaalsocialistische Beweging. Hij vraagt of het den minister bekend is, dat op 18 April j.l. omstreeks 2 uur n.m. een afdeeling bestaande uit circa 20 marechaussees en’ rijksveldwachters de woning van steller dezer vragen, het kasteel Amstenrade, heeft omsingeld, en ten aanschouwe van een groote menigte het geheele complex van gebouwen twee uur lang op wapens heeft door zocht, evenals in de bovengenoemde ge vallen, zonder eenig resultaat? Tenslotte vraagt de heer d’Ansem bourg of de minister zich er rekenscliap van heeft gegeven, dat de bovenbedoel de feiten wijzen op een discriminatie van de Nationaalsocialistische beweging die niet in overeenstemming kan wor den geacht met de door hem in Septem ber 1.1. en ook later nog herhaaldeiijk aangegeven richtlijnen voor het alge meene regeeringsheleid? Mitsdien stellen B. en W. den raad voor, om, met wijziging in zooverre van zijn besluit van 4 Juli 1938, voor het eerste gedeelte van den bouw van een nieuw stadhuis een bedrag van 2.800.000 beschikbaar te stellen. Ik lag al weer in bed toen de explo sie zich voordeed. Het is niet na te vertellen, met welk een kracht deze gepaard ging. Oorverdoovend was het glasgerinkel en vrijwel geen ruit in mijn huis is heel gebleven. Gelukkig stonden enkele ramen open, anders zou door den lucht druk de schade aan den inboedel grooter zijn gew’eest. Uit huis konden wij niet meer. De muur in de gang vertoonde groote scheuren, terwijl de voordeur was ontzet. Later heeft de brandweer ons uit ons isolement verlost en met een koevoet de voordeur ingeslagen. Hetzelfde deed zich voor in het per ceel 120, waar men zich eveneens met geweld toegang heeft verschaft. Schrik en ontsteltenis is in den vroegen morgen teweeg gebracht in het Benoorden- houtkwartier. In het perceel Breitnerlaan 116 deed zich even vóór vier uur een gasontploffing voor, welke met zulk een kracht gepaard ging, dat in het huis een muur, welke de scheiding vormt tusschen een badkamertje en een kabinet, geheel werd weggeslagen, het plafond gedeeltelijk naar beneden kwam en in een wijden straal vrijwel alle ruiten der omliggende huizen werden verbrijzeld. Ook de ruiten van tegenovergelegen huizen moesten het ontgelden. Een der bewoonsters van het perceel, de 22-jarige mej. M. J. te Nuyl, leerares handenarbeid, werd door de explosie tegen den grond geslingerd. Behalve een hersenschudding bekwam zij ernstige brandwonden aan hoofd en handen. Door den geneeskundigen dienst is zij naar het diaconessenhuis „Bronovo” overgebracht. Haar toestand is van dien aard, dat zij nog niet gehoord kon worden. Het mag een wonder heeten, dat zich verder geen persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan. Met man en macht is men direct begonnen de noodige herstelwerkzaamheden te verrichten. Het spreekt vanzelf, dat dit echter niet zou kunnen geschieden dan nadat de Raad in de gelegenheid zou zijn ge steld, zich uit te spreken zoowel over de wijzigingen als vooral ook over de vraag of in verband met de bijzondere omstandigheden met de uitvoering van het plan mocht worden begonnen. De voorbereiding voor het eerste bestek is thans zoover gevorderd, dat binnenkort tot aanbesteding zou kunnen worden overgegaan. Naast verhooging van de begrooting 1 door bovengenoemde factoren is het wenschelijk gebleken den post „onvoor zien” te vernoegen. Deze post is in 1938 gesteld op 80.000, doch waar zich, ook onder normale omstandigheden nieuwe aspecten kunnen voordoen, moet het be drag van 80.000 bij een werk als het onderhavige bij nadere overweging te gering worden geacht. B. en W. zouden dezen post daarom met ƒ400.000 willen verhoogen. Hoe het gebeurde. Wat er precies gebeurd is, hoorden wij van mevr. Bothe, die boven het per ceel woont, waar de ontploffing zich heeft voorgedaan. Ik werd vannacht wakker, zoo ver telde zij ons, door een sterke gaslucht. Onmiddellijk ging ik een onderzoek in stellen, doch kon in mijn huis de oor zaak niet ontdekken. In de voorkamer was de lucht het sterkst en ik vermoed de, dat er bij mijn benedenburen iets niet in orde was. Ik ben daarom naar de telefoon gegaan en heb mej. te Nuyl die met haar moeder samenwoont, op gebeld. Deze kwam dan ook aan de te- Geen medewerking van het Rijk. Alvorens deze laatste vraag bij de stadhuiscommissie, die daarover in eerste instantie te oordeelen zou heb ben, aanhangig te maken, hebben B. en W. zich verplicht gevoeld nogmaals te trachten op eenigerlei wijze financiee- len steun voor de uitvoering van den bouw uit ’s Rijks kas te verkrijgen, doch ook deze poging is op een teleur stelling uitgeloopen, zoodat de gemeente ^If geheel voor de financiering zou moeten zorg dragen. Voor het Finsche Roode Kruis De FinschNederlandsche Vereeni- ging bericht, dat de arbeiders en de beambten van de Oranje-Nassau-mijnen een uur loon hebben afgestaan ten be hoeve van het Finsche Roode Kruis. Het aldus opgebrachte bedrag beloopt 2984,01, waaraan genoemde mijnen harerzijds een gelijk bedrag hebben toegevoegd. De Roomsch-Katholieke-, de Alge meene Nederlandsche- en de Protes- tantsch Christelijke Mijnwenkersbond en de beambtenkern van de Oranje- Nassau-mijnen hadden met de inzame ling hun instemming betuigd. B. en W. hebben bij den voordracht ingediend betreffende bouw van het nieuwe Raadhuis op het Alexanderveld. In zijn vergadering van 4 Juli 1938 besloot de gemeenteraad, overeenkom stig een voorstel van B. en W. tot den bouw van het nieuwe stadhuis c.a. in hoofdzaak overeenkomstig het tegelijk door den Raad goedgekeurde voorloopig ontwerp van den architect J. Luthmann. Tevens stelde de raad een bedrag van 8.100.000 beschikbaar en keurde hij het voor den bouw door B. en W. ont worpen financieringsplan, goed. De kos ten van bouw en inrichting werden ge steld op ƒ7.500.000 terwijl ƒ600.000 voor onteigening was uitgetrokken. Bij de verdere uitwerking van het plan zijn enkele wijzigingen wensche lijk gebleken, waartoe B. en W. in over leg met de stadhuiscommissie machti ging verleenden. Uit hoofde van deze wijzigingen zou- 4 op den grondslag van de oorspron- j'ke raming de totaalkosten worden - -meerderd met ongeveer ƒ197.000 of J 200.020. Mej. te Nuyl was tegen den grond geworpen en bewusteloos geraakt. Door het begin van brand kreeg zij ernstige brandwonden aan hoofd, handen en bee- nen. Bovendien bleek later nog, dat mej. te Nuyl vermoedelijk een hersenschud ding had opgeloopen. alhier v.m. 8 v.m. 12 uur 753J m.m.; thermometer resp. 17 gr. en 21 gr. Celsius. Barometer na hedenmiddag 12 dalende. Sporen van de explosie tot in wijden omtrek. De Breitnerlaan maakt ter plaatse een inham. Van de hier staande hui zen bleef vrijwel geen ruit gespaard. Door het neervallend glas werd in de verschillende vertrekken soms belang rijke schade aangericht. Doch ook in de huizen welke aan den overkant zijn gelegen heeft de ontploffing haar spo ren achtergelaten. Ook hier heeft men in zijn bed liggen schudden. En nog maals, een ieder dacht het eerst aan een bominslag. Op enkele tientallen meters van perceel 116 is een wijnhandel ge vestigd. Door den dreunenden slag ging de spiegelruit aan gruze- menten, terwijl tal van wijnfles- schen sneuvelden. Hier luchtdruk nog zoo groot, serredeuren, alhoewel met span- joletsluiting gesloten, openvlogen en gedeeltelijk werden ontzet. Ook van de tegenover deze zaak gele gen rijwielzaak ging de groote spiegelruit aan stukken en werd schade in de etalage aangericht. De klap in het vroege morgenuur is tot in wijden omtrek gehoord. Er heerschte eenige uren na de ont ploffing op de Breitnerlaan groote be drijvigheid. Timmerlieden en glazen makers hadden druk werk om de aan gerichte schade te herstellen. In per ceel 116 moesten enkele muren, welke erg wankel stonden, worden weggebro ken, terwijl balken voor het stutten werden aangebracht De motorspuit van het bureau Laan Copes van Cat- tenburch behoefde bij de blussching van den brand niet handelend op te treden. De gep. luitenant-kolonel van het Indische leger, B. Stom, had het vuur in den kiem weten te smoren. Het politie-onderzoek stond onder leiding van aen hoofdinspecteur H. D. Pool. Door den fotografischen dienst van de politie zijn verschillende opna men gemaakt. De wethouder, prof. ir. C. L. v. d. Bilt, die in de omgeving woont, kwam zich vanochtend van de aangerichte schade op de hoogte stel len. Van de zijde van het publiek was de belangstelling eveneens groot. Toestand slachtoffer ernstig. vernamen nog, dat de toe stand van mej. te Nuyl, die in het Diaconessenhuis Bronovo wordt verpleegd, nog ernstig te. Door uitstel zou afstel drei- gen. De vrees schijnt gegrond, dat uitstel zou beteekenen, dat het plan in zijn huidigen vorm, zooals dit na een moeizame procedure gedurende tal van jaren eindelijk vasten vorm heeft aan genomen, nimmer zou worden verwe zenlijkt en dat de tijdroovende en gron dige voorbereiding en de reeds ge maakte kosten dus vergeefsch zouden zijn geweest. Is derhalve naar menschelijke bere kening binnen afzienbaren tijd geen verlaging van bouwkosten, eerder een grootere verhooging, te verwachten, de volgende overwegingen pleiten boven dien voor doorzetten. Over onze omgeving ligt een vlak ge bied van lagen luchtdruk, dat hier te land somber weer en regen brengt De ochtendtemperaturen zijn sinds gisteren nog gestegen. Echter zullen heden niet meer zulke hooge maximum-temperatu- ren worden gereikt als gisteren, toen hier en daar maxima boven 25 graden Celsius werden bereikt. Vermoedelijk ontwikkelt zich in een storingsfront, dat over Frankrijk ligt een nieuwe storing, die via België ook naar onze cmgeving zal trekken. Over Spanje en Portugal is de lucht druk snel stijgende. De hooge druk, die zich thans tusschen de Portugeesche kust en de Azoren bevindt, wordt alweer aan getast door een nieuwe depressie. Zonsopgang: 25 April 4.42 u. Zonsondergang: 25 April 7.15 u. Lantarens aan: 25 April tot 4.13 u. v.m., 25 April 7.44 u. nam. Hoogwater te Scheveningem 25 April ’s m. 3.40 u., nam. 4 u. Morgen schietoefeningen op het strand van Scheveningen tot Katwijk tusschen 10.30 u. v.m.6 u. nam. kraan is echter in geopenden toestand aangetroffen. Zeer waarschijnlijk is nu de gummi slang door langdurig gebruik zoodanig gerekt, dat zij van de wandkraan is afgeschoven, waardoor het gas vrij in de kamer is gestroomd. Ook is het mogelijk, dat de slang plotseling is in gescheurd. Beide komt bij ouder wordende gummislangen vrij dikwijls voor. Hoe gevaarlijk het is de wandkraan van gasapparaten met dergelijke gummi slangen na gebruik niet al te sluiten, heeft deze ontploffing wel bewezen. Vermoedelijk is door het oversprin gen van een vonk door het omdraaien van den electrischen schakelaar het gas tot ontploffing gekomen. Geruchten van allerhanden aard over een mogelijke andere oorzaak van de ontploffing hebben ook nog de ronde gedaan. Zij missen echter eiken grond. Zoowel de justitieele dienst C. van de politie, de dienst van Bouw en Woningtoezicht en het Gasbedrijf zijn bij hun onderzoek tot bovenge melde conclusie gekomen. i 46^

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9