f62' f48' f57' Condor SIS j maat Vleermaketswetk) 7o^eP naar (ccVit - ;.a\e aanbe&ng, 5pecia 'i'dee&é RECHTZAKEN Onrustige zenuwen 7» DERDE BLAD, PAGINA 2. HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 25 APRIL 1940. v Het spellingvraagstuk u Centrale Jeugdraad gehuwde ^^HUISHOUDZEEP „Nederlanders leert Uw eigen land kennen en waardeeren” De huiszoekingen bij leden der N.S.B. Arbeiderswoningbouw door particulieren Nationale Vrouwenraad van Nederland Overdracht van cantine aan het Veldleger NOODLOTTIGE AANVARING OP HET GALGEWATER kvZEEPFABR.%DE HAAS 4 van brero APELDOORN UITSPRAKEN L PER PAK j Tijdelijk aanstellen van onderwijzeressen Omgekomen Duitsch vlieger te Maastricht begraven Verzwaring van straffen tegen spionnage en landverraad bepleit Maastricht's aardewerk qhjatiï v voor 150 waardebons. Gebruikt CONDOR HUISHOUD- ZEEP en spaart de waardebons. CONDORZEEP geeft een beter resultaat met minder moeite en in korter tijd. Want door haar bijzondere samenstelling maakt CONDOR het hardste water zoo zacht als regenwater. Hierdoor krijgt U een overvloed van werkzaam schuim. RECLAMES. Is Holland een toeristenland I? i >- «9 D. fijne van per- geen Antwoord van minister de Geer op de vragen van het Kamer lid de Marchant et d’Ansembourg. in het komende seizoen tot uitvoering te brengen. aan tucht gend raad dezer men. Tegenstellingen nuanceering. De Belgische minister van Onderwijs komt in Mei hier confereeren. Tijdens de behandeling van de be- grooting van zijn ministerie, heeft de Belgische minister van Onderwijs, Sou. dan, o.m. gesproken over de vereen- voudiging der Nederlandsche spelling. Hij verklaarde aldus Belga dat hij over dit probleem zal confereeren met den Nederlandschen minister van Onderwijs bij gelegenheid van de reis, die hij in de eerste helft van Mei naar Nederland zal maken. Arrondissements-rechtbank Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. 224 Over het toerisme onder de huidige omstandigheden heeft de heer J. Pan man, algemeen directeur der Neder landsche Reisvereeniging, in een dezer dagen gehouden persconferentie een uiteenzetting gegeven, waarbij tevens in korte trekken het programma der N.R.V. voor het komend seizoen werd ontvouwd. De Nederlandsche Reisvereeniging ontvouwt haar plannen. Gistermiddag is met Nederlandsch militair eerbetoon op de algemeene be graafplaats te Maastricht in het Duit- sche Ehrengrab ter aarde besteld het stoffelijke overschot van den Duitschen luitenant - vlieger - waarnemer Fritz Stern. Deze was tijdens een luchtgevecht boven Fransch grondgebied gewond en is, na de noodlanding van den Duit schen bommenwerper Zaterdagmor gen onder Geulle, overleden. De belangstelling voor den stoet was te Maastricht enorm groot. Het mili tair muziekcorps opende den stoet, waarna een vuurpeleton volgde. Ach ter den lijkwagen, die begeleid werd door een escorte van Nederlandsche officieren, volgden de vier Duitsche militaire vliegers, die deel uitmaken van de bemanning van het veronge lukte vliegtuig. Daarna volgden een deputatie van Nederlandsche onder officieren en een eere-compagnie. De luchtvaart-attaché by het Duitsche gezantschap in de residentie, verge zeld van een officier van het Neder landsche Algemeene Hoofdkwartier, de Duitsche consul te Maastricht, de territoriaal bevelhebber in Zuid-Lim- burg en een aantal officieren van het gezagsgebied volgden in auto’s. Op het kerkhof waren deputaties van alle Duitsche kolonies uit geheel Limburg aanwezig. Voordat de met de Duitsche Rijks- vlag gedekte kist in de groeve werd neergelaten, heeft ds. J. Kirchner uit Heerlen de kerkelijke gebeden gezegd. Terwijl de kist in de groeve neer daalde, loste het Nederlandsche vuur peleton een eere-salvo. De Duitsche luchtvaart-attaché, de Duitsche con sul, de territoriaal bevelhebber in Zuid-Limburg, Nederlandsche officier en de Duitsche deputaties legden kran sen en bloemstukken op het graf. Na dat het muziekcorps een treurmarsch had gespeeld heeft de officier, die het bevel voerde over het Nederlandsch militaire eergeleide, een dankwoord gesproken tot allen, die van hun be langstelling bij deze plechtigheid blijk gaven. Tocht door de bollenvelden. Na de persconferentie volgde een tocht per touringcar door de bloeien de bollenvelden, zooals deze voor le den de N.R.V. thans regelmatig wordt gehouden. De route leidde door het mooiste gedeelte van de bollenstreek. Op den terugweg werd een bezoek ebracht aan het fraaie wandei- dierenpark te Wassenaar. Op de gisteren ingezonden schrifte lijke vragen van het lid der Tweede Kamer de Marchant et d’Ansembourg aan den voorzitter van den minister raad in verband met huizoekingen bij leden van de N.S.B.. heeft minister de Geer thans reeds geantwoord. Het is den minister gebleken zoo luidt het antwoord dat inderdaad op last van den procureur-generaal bij het gerechtshof te ’s-Hertogenbosch huiszoekingen hebben plaats gehad bij leden van de N.S.B., waaronder steller der vragen. De vraag, of de minister zich er re kenschap van heeft gegeven, dat de bedoelde huiszoekingen wijzen op een discriminatie van de N.S.B., welke niet in overeenstemming kan worden geacht met de door den minister in Septem ber j.l. en ook later nog herhaaldelijk aangegeven richtlijnen voor het alge meene regeeringsbeleid, beantwoordt de minister ontkennend, wijl de justi tie geen discriminatie kent. Luxe jacht gecharterd. Waar het watertoerisme een steeds grootere plaats gaat innemen, is be sloten over te gaan tot net charteren van een luxe motorjacht, volledige accommodatie biedend aan 25 personen dat de mooiste wateren van Neder land zal bevaren Voor leden van de N.R.V. die in groepsverband reizen, zal op de Spoorwegen het tarief der avondre- tours gelden. Het bovenstaande is slechts een greep uit het programma, dat het hoofdbestuur der N.R.V. zich voorstelt Geschenk van Lever Brothers en Unilever. Morgenavond om half acht zal de officièele overdracht plaats vinden van de door Lever Brothers en Unilever aan het veldleger aangeboden (twee de) cantine. Tevens zal op dezen avond de cantine feestelijk worden geopend, waarbij het militair muziekkorps „De Bougies” welwillend ter beschikking gesteld door een der kantonnementscomman- danten van het veldleger, voor de op luistering zal zorgen. In verband met de groote bezetting van het kantonnement zal ook de Zaterdagavond een feestelijk karakter hebben. Op dezen avond zal het eigen muziekkorps ,,De Weermacht Band” optreden, afgewisseld met eenige ex tra nummers. De cantine zal door een der heeren van de Unilever aan den kantonne- mentscommandant worden overgedra gen. Beide avonden zullen door de Unilever ververschingen worden aan geboden. Adres van vooraanstaande Neder landers aan den minister van Justitie om de doodstraf in te voeren gedurende den huidigen staat van oorlog. De volgende personen: G. J. Bauduin, generaal-majoor b.d. oud-in specteur der Koninklijke Marechaus see alhier; professor dr. H. P. Blok, hoogleeraar van wege de Academie van beeldende kunsten aan de Rijks universiteit te Utrecht, te Oegst- geest; mr. A. J. Fokker, advocaat en procureur te Amsterdam; professor dr. W. J. de Haas, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, oud-advocaat-generaal bij het ge rechtshof te Arnhem, oud-gouverneur van Suriname, te Arnhem; prof. mr. P. W. Kamphuisen, hoogleeraar aan de Roomsch-Katholieke Universiteit te Nijmegen; dr. E. Moresco, oud-vi- ce-president van den Raad van Neder- landsch-Indië, oud-buitengewoon hoog leeraar aan de Nederlandsche Econo- t mische Hoogeschool alhier; professor dr. W. F. J. Pompe, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit. te Utrecht, te Utrecht; jhr. W. Roëll, luitenant-gene- raal b.d., oud-commandant van het veldleger, alhier en dr. W. C. A. ba ron van Vredenburch, oud-lid der Al gemeene Rekenkamer alhier, hebben een adres gericht tot den minister van Justitie, waarin zij te kennen geven, dat zij op initiatief van den tweeden ondergeteekende zich voorstander hebben verklaard van een verzwaring tot de doodstraf gedurende den huidi gen staat van oorlog van de straffen, bedreigd tegen spionnage en landver raad. Op grond van het groote aantal ad- haesiebetuigingen op het eerste pers communiqué ten deze ontvangen, zijn zij overtuigd zich hiermede uit naam van een groot aantal Nederlanders te hebben uitgesproken. Verder verklaren zij met groote voldoening te hebben kennis genomen van de door den minister aanhangig gemaakte wetswijzigingen, welke de ze materie betreffen, al gevoelen zij zich nog niet ten volle bevredigd ten aanzien van de doeltreffendheid daar van. Derhalve zouden zij het op hoogen prijs stellen, indien de minister als nog een weg zou willen zoeken, waar door een scherpere reactie op deze, in het huidig tijdsgewricht voor den Staat zoo uiterst gevaarlijk gebleken misdrijven, mogelijk ware. GEMEENTEAMBTENAAR PLEEGDE VERDUISTERING. Een jaar gevangenisstraf, waarvan ze» maanden voorwaardelijk met onder toe* zichtstelling had het O.M. geëischt tegen, den gewezen 50-jarigen administrateur ten kantore van den gemeenteontvanger te Leiden wegens als ambtenaar gepleegde feiten van verduistering van onder hern berustend kasgeld ten bedrage van 1715 De rechtbank veroordeelde verdachte tot een jaar gevangenisstraf voorwaardelijk drte °"d" (THEEPOT voor 60 bons 'SUIKERPOT 40 H MELKKAN 40 Motorbootkapitein vrijgesproken. Tegen den 23-jarigen schipper J. van B uit Linschoten, die als gezagvoerder van een motorboot in den vooravond van 26 Juli j.l. een roeiboot heeft aangevaren, waarin een kapelaan met vier jonge misdienaars, die een uitstapje hadden ge maakt, waren gezeten, met het noodlottig gevolg, dat twee jongens, resp. elf en der tien jaar oud, te water geraakten en door verdrinking om het leven kwamen, had het O.M. twee maanden gevangenisstraf ge- requireerd. De rechtbank' achtte het ten laste ge legde niet bewezen en sprak verdachte vrij. de gemeenten Amsterdam en ’s-Gra- venhage zijn medegedeeld. In de maand Maart kon ook in Rot terdam overigens weder op normale wijze in tijdelijke plaatsen worden voorzien. De moeilijkheden bij de voorziening in tijdelijke onderwijzersplaatsen heb ben zich practisch alleen voorgedaan tijdens de abnormaal koude maanden, gevolgd door de periode van veelvul dig voorkomende griep. Zij kwamen, naar het oordeel van den minister, niet voort uit een tekort aan onderwijskrachten op zich zelf, maar uit de omstandigheid, dat ten gevolge van plotselnge ongesteldheid niet terstond in de openvallende plaats kon worden voorzien. Afgescheiden van de vraag, in hoe ver het uit onderwijskundig oogpunt van beteekenis kan worden geacht, dat in de tijdelijke waarneming zou worden voorzien door aanstelling van gehuwde vrouwen, die meestal reeds gedurende vele jaren niet meer bij het onderwijs werkzaam zijn geweest, is de vraag gewettigd, of deze gehuwde vrouwen in den afgeloopen winter wel in staat zouden zijn geweest de oogen- blikkelijk vereischte hulp te verlee- nen. De minister, die deze vraag ontken nend meent te moeten beantwoorden, heeft zich dan ook niet gerechtigd ge acht om de vrijstelling, bedoeld in de Lager-Onderwijswet 1920, te ver- leenen. Thans bestaat daarvoor zeker geen grond meer. Mede op grond van bovenstaande is de minister niet bereid voor den duur der mobilisatie aan de gemeentebestu ren de dispensatie te verleenen, voor- zoover betreft de tijdelijke aanstelling van gehuwde onderwijzeressen. De oorlog situatie in het gaan heeft een dusdanige het leven geroepen, dat naar het buitenland zooal niet uitgesloten, dan toch slechts on der bezwarende omstandigheden zal kunnen plaats vinden. De statistieken vertellen, dat per jaar ongeveer 42 millioen door Hollanders in het bui tenland verteerd werd. Gezien de ver scherpte passencontróle, visadiensten en strenge militaire bepalingen, kan men gevoegelijk aannemen, dat onze landgenooten nog slechts sporadisch hun vacantie buiten de grenzen zullen gaan doorbrengen. Een mogelijkheid is er nog, n.l. deze, dat met België een regeling wordt getroffen ten aanzien van het verleenen van pasfaciliteiten voor Hollanders. Zal dit het geval zijn dan kan gerekend worden op een grooten trek naar het land onzer Zui derburen. De mensch zoekt in zijn vacantie naar tegenstellingen. Bezit ons land die in voldoende mate, zoodat het in derdaad aanspraak kan maken op de kwalificatie ..touristenland”? De heer Panman beantwoordde deze vraag bevestigend. De gewijzigde tweede-hypotheekrege- ling. Het Tweede-Kamerlid Bommer, had onlangs aan de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Finan ciën schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van de mededeeling volgens welke de bestaande regeling betreffen de het beschikbaar stellen van voor schotten onder verband van tweede hypotheek voor den bouw van arbei derswoningen door particulieren o.a. aldus zou worden gewijzigd, dat het thans geldende percentage, dat de gemeenten in een eventueel verlies hebben bij te dragen, aanmerkelijk zou worden verminderd. De ministers hebben hierop geant woord, dat als „verlies” worden aangemerkt: het niet op den hypo- theekgever verhaalbare restant der hoofdsomdoor den hypotheekgever verschuldigde, doch niet aan de gemeente voldane, renten, tot een maximum van een jaar rente over het schuldrestant der hoofdsom; de kosten van door het gemeentebestuur genomen maatregelen tot beperking van het verlies, voor zoover die maat regelen, hetzij bij het voorafgaand overleg, hetzij zonder dat overleg als nog zijn goedgekeurd. Onvoldane gemeentelijke retributies alsmede onvoldane erfpachtcanons, worden bij de berekening van het verlies niet in aanmerking genomen, voor zoover zij verschuldigd zijn gedurende het tijdvak, aanvangende zes maanden na den dag, waarop de hypotheekgever voor de eerste maal in eenig opzicht in gebrek^ is gebleven, behoudens verlenging van dien termijn indien daarvoor, naar het oordeel van den minister van Binnenlandsche Za ken termen zijn. De ministers zijn van oordeel, dat overeenkomstige toepassing op woning wetvoorschotten niet gewenscht is, omdat tusschen beide figuren van overheidssteun geen overeenstem ming bestaat. Toezicht op kampeerhuizen ter voor koming van ongewenschte toestanden. Aan het jaarverslag over 1939 van den Centralen Jeugdraad ontleenen wij het volgende: Verschillende jeugdorganisaties als ook de N.J.H.C. exploiteeren kampeer huizen en -terreinen, waarvan kan wor den aangenomen, dat zij alleszins aan het beoogde doel, overeenstemmend met de beginselen dier jeugdorgani saties, beantwoorden. Echter zijn er ook talrijke kampeerhuizen en -ter reinen, welke niet zijn gesticht met de belangen der trekkende jeugd voor oogen, doch waarbij het verkrijgen van inkomsten als voornaamste doel geldt. Voor zoover deze inrichtingen voldoen eischen van hygiëne, orde en bestaat hiertegen geen overwe- bezwaar. Echter is den Jeugd- gebleken, dat in verschillende huizen wantoestanden voorko- Het behoeft geen betoog, dat hierin een groot gevaar voor de kam- peerende jeugd schuilt, te meer daar de ouders hiervan in den regel onkun dig zijn en nun kinderen in goed ver trouwen toestemming tot het bezoe ken van dergelijke gelegenheden ge ven, Dit aantal ongecontroleerde jeugdhuizen, dat reeds stijgende is, zal in de naaste toekomst, zoolang de Nederlandsche grenzen practisch ge sloten zullen, blijven voor reizen naar het buitenland, zeker toenemen. Hier toe dragen ook bij de huidige veelal slechte economische omstandigheden waardoor het oprichten van een jeugd huis als een welkom winstgevend be drijf wordt gezien. Voorts ligt hier het gevaar, dat deze inrichtingen in het bijzonder door de vrijheden, welke de kampeerders er genieten, populair zul len worden, en het zal moeilijk zijn deze populariteit later te niet te doen. De Jeugdraad heeft gemeend tegen deze gevaren stelling te moeten ne men en heeft overwogen of controle mogelijk is en, zoo ja, op welke wijze. Bereids zijn hierover besprekingen ge voerd met den voorzitter der Neder landsche Jeugdherbergcentrale. De Jeugdraad bereidt thans de oplichting van een stichting voor, waaraan zij den naam ..Stichting veilig tehuis voor de jeugd” wil geven. Nader wordt overwogen op welke wijze deze stichting haar taak, het controleeren van jeugdhuizen, op de beste wijze kan behartigen. secretaresse voor het binnenland, mej. A. C. Schippers, constateerde in haar jaarverslag, dat een verblijdend teeken is het alom in den lande oprichten van vrouwelijke vrijwillige hulporganisaties. Er be staan nu reeds ca. 38 van dergelijke organisaties met een contact-commis- sie als middelpunt. De N.V.R. telt op het oogenblik 53 leden, 7 plaatselijke raden en 5 ver- eenigingen voorstandsters en 157 soonlijke voorstandsters. Volgens minister Bolkestein is er geen grond voor. Op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Thijssen, betreffen de het openen van de mogelijkheid om voor den duur der mobilisatie., gehuw de onderwijzeressen tijdelijk aan te Stellen, heeft de minister van Onder lijs, Kunsten en Wetenschappen thans geantwoord. De minister deelt o.m. mede, van hoogst enkele gemeenten bericht te hebben ontvangen, dat door gebrek aan gegadigden niet in de tijdelijke waarneming van een onderwijzers plaats kon worden voorzien; tot deze gemeenten behooren Amsterdam, Rot terdam en ’s-Gravenhage. Bij onderzoek is den minister geble ken, dat in de boven met name ge noemde gemeenten in een aantal ge vallen de leerlingen eener klasse met die van één of meer andere klassen zijn gecombineerd of dat door het op treden van een vakonderwijzer(es) in de ontstentenis van de vaste leer kracht is voorzien. Bovendien is in enkele gevallen in Amsterdam en ’s-Gravenhage in de maanden Januari en Februari een klasse naar huis gezonden. In Amster dam is dit in deze twee maanden voor in totaal 50 schooltijden geschied; in ’s-Gravenhage voor in totaal 8 school tijden. In de maand Maart is het voor deze gemeenten niet voorgekomen, dat een klasse naar huis is gezonden. De gemeente Rotterdam kon geen gegevens varstrekken, als boven voor Algemeene vergadering te Zwolle. Te Zwolle wordt vandaag en mor gen de 41ste algemeene vergadering van den Nationalen Vrouwenraad van Nederland gehouden. De presidente, mej. Joh. Wester man, heette in haar openingswoord allen hartelijk welkom, in het bijzon der baronesse van Voorst tot Voorst, echtgenoote van den commissaris der Koningin in Overijsel en mevrouw van Walsum, echtgenoote van den burgemeester van Zwolle. Hierna gaf mej. Westerman een uiteenzetting van het doel van den Nationalen Vrouwen raad. Juist op de door vrouwen in veertig jaar veroverde rechten werd in de laatste jaren talrijke malen inbreuk gemaakt, zoowel door de overheid, als door particulieren en door het te rugdringen van de vrouw van een maal ingenomen plaatsen wordt het den vrouwen onmogelijk gemaakt haar invloed te doen gelden, wanneer maatregelen werden genomen, welke haar bestaan ten nauwste raken. Daarom moeten wij vrouwen waak zaam blijven en Nederland toonen, hoeveel krachten ongebruikt worden gelaten, wanneer vereenigingen en overheid niet aan vrouwen, zoowel als aan mannen, de kans geven plaatsen te bezetten door de meest geschikte persoon. De moeilijke, aan spanningen zoo rijke tijd, welken wij thans doorma ken, dringt ook de vrouwen van den vrouwenraad meer in de richting van activiteit. De eerste Twintigjarig bestaan van het genoot schap „NederlandEngeland”. Voor de afdeeling Amsterdam van het genootschap „NederlandEnge land” heeft de Britsche oud-staatsse- cretaris voor Indië kapitein W. Wedg wood Benn, lid van het Engelsche La gerhuis, die deel uitmaakte van de tweede Labourregeering, een voor dracht gehouden over de verschillende regeeringsvormen binnen het Britsche Rijk, zooals hij Maandag j.l. reeds hier ter stede heeft uitgesproken. De voordracht viel samen met de herdenking van het 20-jarig bestaan van het genootschap „NederlandEn geland”, althans met dat van de afdee ling Amsterdam, welke de oudste af deeling des lands is. Ter gelegenheid hiervan waren naar Amsterdam over gekomen, ondanks het feit, dat zij de voordracht in de residentie reeds had den bijgewoond, de Britsche gezant Sir Neville Bland en Lady Bland, de pers-attaché Earl of Chichester en zijn echtgenoote, en squadron-leader Han cock, eveneens van de Britsche legatie. Tevens werd de bijeenkomst bijge woond door den Britschen consul-gene- raal te Amsterdam, den heer G. Shep pard. en door het lid der Eerste Ka mer prof. D. van Embden, een der op richters van het genootschap. Na afloop vereenigden genoodigden en verscheidene leden zich met het be stuur aan een souper in het Carlton- hotel, om op eenvoudige wijze in be sloten kring het 20-jarig bestaan te herdenken. Jaarvergadering van „Febowiko” De federatieve bond van winkeliers- organisaties in het koloniale warenvak „Febowiko” hield te Amsterdam in een der zalen van hotel „Krasnapolsky”, onder voorzitterschap van den heer Joh. G. H. Cornelissen, zijn jaarverga dering. De periodiek aftredende bestuurs leden, de heeren J. Jonges (Amster dam) en C. Glerum, Heemstede, wer den herkozen en in de vacature van den heer S. J. Rotteveel, alhier, werd voorzien door de verkiezing van den heer C. Janssen te Gouda. Er werd besloten aan de commissie tot herziening der Drankwet een motie te zenden, waarin verklaard wordt, dat het van het allergrootste belang is, dat de verkoop van zwak-alcoholische dranken in kruideniers-winkels moge lijk blijft. Ten aanzien van het vraag stuk van een vroegere winkelsluiting op werkdagen was de vergadering hier van eenstemmig voorstandster, mits deze materie wettelijk geregeld wordt. Voor een verplichte middagsluiting achtte men den tijd nog niet rijp. Al gemeen juichte men de officieus vast gestelde suikerprijs toe en men sprak den wensch uit, dat de Regeering be reid gevonden zou worden voor alle distributie-artikelen minimum ver- koops-prijzen vast te stellen. De tegenstellingen, welke de toe rist in het buitenland vindt, heeft hij ook in eigen land. Alleen zijn de nuan- ceeringen fijner en daardoor moeilij- ker te onderscheiden. Het prachtige, golvende land van den Veluwezoom biedt stellig de verlangde tegenstel ling met het lage polderland van Noord- en Zuid-Holland. De Friesche meren vormen het waardige contrast tot de bergen van Zuid-Limburg. Nederland is duur, aldus de heer Panman. Wij handhaven deze stelling, ondanks alle wederspraak. Het hotel leven in Nederland is duur, omdat onze levensstandaard hoog is, doch ook omdat de hoteliers van het ver keerde standpunt uitgaan, dat bij ge stegen vraag ook de prijs noodzakelij kerwijze zou moeten stijgen. Dit in tegenstelling tot het meer gezonde principe der Spoorwegen, waar de di rectie door uitsmering van het ver keer de verkeersdichtheid van stil lere uren wil stimuleeren om daar door haar product goedkooper aan de markt te kunnen brengen en dat nog bij de toch reeds zoo sterk gehavende activiteit van dit bedrijf door de mili taire maatregelen. De propaganda voor eigen land. Voorts oefende de heer Panman critiek op het Hollandsche propaganda- apparaat. Voor de huidige omstandig heden is de activiteit beslist onvol doende. Het verkrijgen van prospec tussen gaat vaak met moeilijkheden gepaard, de formaten van plaatselijke brochures zijn vrijwel alle uiteenloo- pend, terwijl goede affiches ontbre ken. Men bedenke, dat Nederland dit seizoen, uit technisch oogpunt gezien, een kans krijgt als nooit te voren. Dit beseffende heeft de N.R.V. een krachtige propaganda ontworpen. Ge dwongen door de hotelkosten ontwierp zij een verblijfsysteem van hotels clubhuizen, welke zij zelf geheel in exploitatie nam, een object, waarmede 20.000 is gemoeid. Dergelijke huizen zijn: „den Zanding” bij Otterloo, waar een groot natuurbad gratis ter be schikking van de gasten staat, het kampeercentrum „Coldenhove” bij Eer beek en een huis aan de Reeuwijksche Plassen „de Karekiet” genaamd, met eigen zeilbooten, waar gratis les ge geven wordt. Naast sport en andere ontspanning zal „Coldenhove” een cultureel cen trum worden, waar nu en dan des avonds bijeenkomsten worden belegd, waarbij specialisten op het gebied van letterkunde, muziek, geologie, botanie etc. van hun rijke kennis aan de leden der N.R.V. zullen mededee- len. Een bijzonder soort reizen zullen de Kunstreizen worden, waarbij in overleg met bevoegde instanties (o.a. departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Rijksbureau voor Monumentenzorg) de deelnemers on der deskundige leiding zullen kunnen bewonderen, wat ons land aan kunst biedt.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10