INGEZONDEN GEMENGD NIEUWS RADIONIEUWS UIT DE OMSTREKEN tomatensap HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 25 APRIL 1940. TWEEDE BLAD, PAGINA 2. KIND AT DOLLE KERVEL VEREENIGINGEN Kort daarna overleden Motorrace zonder rijbewijs ONDERWIJS EN KERK s.— Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot SpriltOl. Bij alle Drogisten GEMEENTERAAD 'K MÉB MAAR RADIO-PROGRAMMA DE LUCHTBESCHERMING NIEUWE VERKEERSREGELING VOOR DEN LEIDSCHEWEG ÓLAAP NA M'N BAD, EERST MN FLESCMJE GEMEENTERAAD leidschendam. ,0'05 DUIZENDEN STIEFKINDEREN VAN DE H.T.M. RECLAMES. onze goede stad 7 ritten De naar Vooruit OP VOETPAD AANGEREDEN. de hij durft zijn 10.25 p 8 len zooals VOORBURG. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Franeker ds. Biesma te Drogeham. Beroepen te Vleuten de heer G. Reyen ga, cand. en hulppred. te Pesse (Dr.). Beroepen te Alphen aan den Rijn ds. J. van Doorn, te Ouderkerk a. d. Amstel. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor ’s-Gravenhage (vac.-ds. A B. te Winkel) ds. G. van Veldhuizen, te Kralingen. Benoemd tot hulppred. te Vlaardingen de heer C. <1. v. d. Broek, cand te Rand wijk. Beroepen te Frederiksoord (toez.) ds. J. G. Steenbeek, te Denekamp; te Westerbork ds. M. Hoekstra, te Scherpenzeel (Fr.); te Zalt-Bommel ds. A. Noorman te Borculo. Burgerlijke Stand van Leidschendam. ONDERTROUWD: Th. Oudshoorn en C. Alkemade. A. Scheerhoorn en Th. Al. Getrouwd: A. W. Lelieveld en A. C. Willemse. de verwachting, vooral wat de vrouwen betreft De burgemeester is bereid den raad steeds in te lichten over door hem te nemen maatregelen. Vrijdag 26 April. ze*). 7-«0 10.20 Eng. Gistermiddag waren bij Wolvega kin deren aan het spelen, toen een hiervan onwel werd. De ouders hebben onmid dellijk een geneesheer ontboden, die verschijnselen van vergiftiging consta teerde en overbrenging naar bet zie kenhuis te Heerenveen noodzakelijk achtte. Hulp bleek niet meer te baten, daar het kind reeds spoedig na aan komst overleed. Het door de politie in gestelde onderzoek naar de vermoede lijke vergiftiging wees, zoo meldt het „Handelsblad” uit, dat de kleine ge geten had van de waterscheerling de z.g. dolle kervel, de in het wild groeien de plant, welke aan slootkanten en in moerassen voorkomt en als bekend zeer vergiftig is voor mensch en dier. meente niet kon worden volstaan, maar dat plaatsing van 3 sirenes noodzakelijk is. Dit besluit van den Raad zal niet mede werken tot financieele offers van de bur gerij. Het bestuur van de afdeeling van de luchtbescherming is dus geheel op eigen kracht aangewezen. Verjaardag H.K.H. Prinses Juliana. Het bestuur van „De Princevlag”, afdee ling Voorburg, verzoekt allen inwoners om a s. Dinsdag 30 April, de geboortedag van H.K.H. Prinses Juliana, de nationale vlag, met oranje in of aan de vlag, te willen uitsteken. Het bestuur heeft besloten, aan inwo ners, die geen vlag bezitten, voor dien dag een vlag in bruikleen te verstrekken, al thans voor zoover onze voorraad strekt Gegadigden kunnen zich persoonlijk of schriftelijk aanmelden bij het secretariaat van „De Princevlag”. afdeeling Voorburg, Eemwijkplein 9. De vlaggen zullen vanwege de vereeni- ging worden gebracht en teruggehaald. WASSENAAR. Gistermiddag heeft prof. dr. L. G. M. Baas Becking, hoogleeraar in de plantkun de aan de Rijksuniversiteit te Leiden, die binnenkort naar Indië vertrekt, zijn af scheidscollege gegeven. Spr. behandelde de ongerijmdheid, die bestaat tusschen de wereld, zooals deze door den natuuronderzoeker wordt gezien en de verschillende gedachtenconstructies, die men in het algemeen omtrent de men- schenwereld maakt. Hierop volgden de gebruikelijke toe spraken. Dame gewond. Op den Rotterdamscheweg ter hoogte van het vliegveld Ypenburg is gisteravond een dame uit den Haag, die op het voet pad aan het wandelen was, aangereden door twee tot nog toe onbekend gebleven militairen. De dame werd ernstig aan het hoofd verwond en bekwam een lichte her- schenschudding. Een der twee militairen wenkte een passeetende auto tot stoppen, waarmede zij naar het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd werd. De po litie verzoekt diengenen, die inlichtingen omtrent dit ongeval kunnen verschaffen, zich op het politiebureau te Rijswijk te melden. OPCENTEN GEMEENTEFONDSBE LASTING 1940-’41 VERLAAGD VAN 65 OP 60. De raad dezer gemeente kwam gister avond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester dr. Nederbragt. Het verzoek van de Groen van Prin- stererschool om financieele medewerking voor aanschaffing van leermiddelen idem van de van Wassenaer Hoffman- school voor nieuwe gordijnen en aanleg van een centrale verwarming en het be- RIJSWIJK. Woensdagavond hield de afdeeling Rijs wijk van de Ned. Ver. voor Luchtbescher ming haar jaarvergadering in de boven zaal van hotel Leeuwendaal De voorzitter, de burgemeester, mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, heette de vele aanwezigen welkom. Spr. wees er op, dat de afdeeling Rijs wijk in het afgeloopen jaar niet stilgezeten heeft. Dank zij de actieve medewerking van wijk- en blokcommissies en een groot aantal vrijwilligers is men tot een goede organisatie van de luchtbescherming ge komen en is er heel veel geofferd. Minder aangenaam doet aan het conflict tusschen de Ned. Vereen, v. Luchtbescher ming en de Regeering. In een tijd als deze dient men eensgezind met de Regeering samen te gaan. Spr. hoopte, dat men op de te houden algemeene vergadering er in zou slagen het contact met de Regeering te herstellen Vervolgens vroeg spr. nog in het bijzon der de aandacht voor de gezinscursussen en wekte hij op zich daartoe zooveel mo gelijk op te geven. Spr. deelde nog mede, dat de loterij voor den financieelen arbeid van de vereeniging niet doorgaat en dat eventueel gekochte loten desgewenscht kunnen worden inge wisseld bij de Ned. Handel Maatschappij te den Haag. Een expositie van „Lubema”, de afdee ling Verkoopsorganisatie van de vereeni ging, trok veel belangstelling. Jaarverslag. Uit het jaarverslag van den secretaris den heer C. W. Vollgraff, bleek, dat het aantal leden gedurende het afgeloopen jaar van 350 tot 1474 gestegen is. Aan de 17 gezinscursussen, welke in den loop van het afgeloopen jaar gehouden werden, namen 600 dames en heeren deel. In December was de toeloop voor deze cursussen zoo groot, dat men er 9 achter elkaar heeft moeten houden. Uit het jaarverslag van den penning meester, den heer Ribbens, bleek, dat de ontvangsten aan contributie gestegen is van 166.90 tot 1297.27, terwijl het af geloopen jaar met een voordeelig saldo van 522.60 sloot. De gehouden collecte voor den aanschaf van brandweerwagentjes e a. bracht ƒ4250,20 op. Tot leden van de contróle-commissie werden benoemd de heeren R. J. Martini en Simon Thomas. De vacature in het bestuur, ontstaan door het aftreden van het lid, den heer C. Poortman, werd niet meer vervuld. Door toetreding der wijkvoorzitters is het bestuur zoo omvangrijk geworden, dat voorziening in deze vacature overbodig is geworden. Nadat eenlge vragen waren beantwoord werd vertoond de film „De luchtbescher ming van Rijswijk”. Deze film, die door den heer Nomen vervaardigd is, gaf een goed overzicht van al hetgeen onder de deskundige leiding van het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, den heer Hen- sums, tot stand gekomen is. Gisteravond gaf hetgemengd koor „Arti Vocali” onder leiding van haar dirigent Anton Smit, een concert voor ver pleegden en verplegenden van het rusthuis „Sunny Home” in de voormalige Westhof te Rijswijk. Diverse werken werden door het koor op fraaie wijze vertolkt. Mej. R. v. d. Sant en de heer Witsius, beiden koor leden, gaven eenige soli ten beste. Mede werking verleende mej. de Weger, die met haar fraai accordeoninstrument diverse nummers ten beste gaf. zeer tot genoegen van de aanwezigen. Na afloop werden na mens de directrice dankwoorden gespro ken en het koor een tot wederhooren toe geroepen. Al met al een mooie avond. De Rijswijksche tooneelver- eeniging D. V. V. zal Zaterdag a.s. een uitvoering geven in de bovenzaal van hotel Leeuwendaal. Onder leiding van den heer W. Rakhorst zal worden opgevoerd „De firma Adam en Eva”. Deze uitvoering geldt voor den tooneelwedstrijd van A. N. D. T. Het muziekgezelschap van den heer F. van Brakel verleent muzikale medewer king, terwijl de avond besloten wordt door een bal onder leiding van den heer Giel. Bij de Rijswijksche politie is aangifte gedaan dat enkele weken geleden 2 bossen betonijzer gestolen zijn van de opslagplaats aan de Cederlaan te Rijs wijk. J.l. Maandagmorgen werd daar weer een bos betonijzer vermist. Uit de aan den zelfden eigenaar behoorende leeg staande villa „Martha” bij de Hoornbrug, zijn closetpotten, looden leidingen, koperen kranen enz gestolen. LOOSDUINEN. DetuinarbeidersteLoosduinen die in aanmerking meenen te komen voor het kindertoeslag kunnen zich hiervoor op geven Zaterdagavond a.s. tusschen 7 ca 6 uur in het gebouw van den R.K. Volks bond aan den Haagweg. De uitkeering van den toeslag zal plaats hebben op 11 Mei. De plaatselijke afd, van de Ne- derlandsche Christen Vrouwenbond hield gisteravond in het hotel „De Roskam” onder leiding van mej. van der Molen Kuiper een druk bezochte algemeene ver gadering. Als afgevaardigde naar de alge meene vergadering te Groningen werd be noemd mevr. G. van Andel-Nieburg. Ver volgens hield de heer H. Bakker, hoofd der Chr. school alhier, een lezing over het onderwerp: „Moeilijke jaren bij onze kin deren”. DeJeugdgroepvandeC. J. M. V. „Bohemen” houdt morgenavond een bij eenkomst in een der lokalen van de Bethelkerk. NEDERLANDSCHE PROGRAMMA’S VAN DE RADIOZENDERS BREMEN EN KEULEN. Nederlandsche uitzendingen zullen over de Duitsche radiostations Bremen en Keu- len op de navolgende tijden plaats vinden: 7.50—8 05 uur v.m., 12.3512.50 uur nam, 6.006.15 uur nam., 7.508.05 uur nam,, 10.0510.20 uur nam. (alles Ned. tijd.). voor dan ook indertijd H. M de Koningin dank en hulde bracht aan deze troepen voor hun moed daar betoond. Moet nu voor deze menschen een uit zondering worden gemaakt? Moet voor hen nu nog worden gebedeld om een plaatsje? Begrijpt men dan niet, dat dit schrijnend is voor Jan Fuselier? Men herstelle deze fout zoo spoedig mo gelijk. „DOOR TOONEEL VERBONDEN” De 's-Gravenhaagsche Tooneelvereeni. ging „Door Tooneel Verbonden" gaf Za. terdagavond een feestavond, ter gelegen heid van het 2-jarig bestaan der vereeni ging. Na de opening door den voorzitter, den heer Straatman, werd het clublied van D.T.V. door mevr. Lieshout gezongen. De humorist-conferencier, de heer Lou Seton wist direct de goede stemming er in te brengen. Mevr. Lieshout zong op verzoek nog eenige liederen. De muziek werd verzorgd door „The Jolty Mixers”, o. 1. v. den heer D. Die- perveen. D.T.V. kan op een zeer geslaag den avond terugzien. M. VAN OOSTENDE, Gep. infanterist le klasse N.O.I.L. Bij het voorstel tot verstrekken crediet voor medische verzorging z.g. luchtgewonden, vraagt de Gistermorgen kwam de Raad dezer ge meente voltallig in openbare vergadering bijeen. Aan de Wassenaarsche Handels- school werd na eenige discussie een subsi die toegekend van 10 per leerling. Be sloten werd tot deelneming voor een jaar in een fonds voor steun aan kleine zelf standigen tot een bedrag van 460. Een adres van het hoofdbestuur van den Alge- meenen Ned. Politiebond betreffende her ziening van de salarissen van het politie personeel, werd voor kennisgeving aange nomen. De straten in het plan-Clingen- bosch werden als volgt gedoopt: het ver lengstuk van de Klingelaan blijft Klinge- laan; de straten van den Zijdeweg af ach tereenvolgens Helmlaan, Distellaan, Duin rooslaan en Dennenlaan. In tegenstelling met het advies van B. en W. werd aan mevrouw T. Riesz-Klikée en den heer R. J Bennewitz, laatstgenoemde te den Haag, toestemming verleend voor een kunstzaal in perceel Groot Hoefijzerlaan 21. Besloten werd tot aanleg van een wandelpad langs de Nachtegaallaan, waarvoor een crediet werd verleend van ƒ1200. Aan de Ned. Herv. Gemeente zal een antieke offerkist worden teruggegeven. Voor uitbreiding materiaal voor de luchtbescherming werd 8220 toegestaan, voor de geneeskundige luchtbescherming (na een geheime zitting) 3500. Besloten werd tot aankoop van een Ford model 1939 ad 1785 voor de politie. In een communiqué voor beoordeeling van een nieuwe bouwverordening werden be noemd de heeren van Haren, de Grooth, Dresselhuys, Hendriks en v. d. Vis. Plaatsing van ingezonden stuKKen be teekent niet, dat de redactie het met den inhoud eens is. Zij kan alleen dan overwogen worden, als naam en adres van den inzender ons volledis bekend zijn. Red Bijzondere maatregelen. Aan het slot van de vergadering gaf de burgemeester nog een overzicht van ver schillende maatregelen in verband met den toestand. Hij wees hierbij op de samenwerking met de vereeniging voor luchtoe^cherming, waaraan thans 498 vrij willigers werken, er is intense samenwer- k"1*,r.je' *?et Buode Kruis. Burgerwacht en Bij eventueele evacuatie zullen hier 8000 menschen huisvesting krijgen. 350 .vrijwilligers werken thans hiervoor. Bij den oproep voor vrijwillige burgerdiensten bleef het resultaat beneden Op den nieuwen Zandweg van Mont- foort naar Linschoten is een motoron geluk gebeurd, waarbij het slachtoffer, een 30-jarige kleermaker in zorgwek- kenden toestand naar het ziekenhuis te Utrecht is overgebracht. Omtrent de oorzaak van het ongeval vernam het „Hdbld” nog het volgende: Twee jongemannen, beiden te Lin schoten woonachtig, zouden om het hardst met motoren den nieuwen Zand weg afrijden. Met razende snelheid zou de kleer maker een der in den weg liggende bochten nemen, doch door deze ma noeuvre raakte hij de macht over zijn stuur kwijt, met het gevolg, dat hij te gen den grond smakte en bewusteloos op den weg bleef liggen. Hij bloedde uit eenige wonden een geneesheer constateerde een schedelfractuur en een zware hersenschudding. De kleer maker bleek niet in het bezit te zijn van een nummerbewijs of van een rij bewijs. De motor was zwaar be schadigd. DE VISCHKRAMEN OP DE MARKT Sedert ongeveer twee jaar wordt er op de markt aan de Herman Costerstraat visch verkocht op plaatsen waar deze des middags aan het felle zonlicht is bloot gesteld. Dit had men kunnen voorkomen door de kramen aan de andere zijde van de rij te plaatsen. In een tijd als deze, nu het voedselvraagstuk zoo op den voor grond treedt, is dit euvel te verhelpen met enkele honderden guldens voor as- phalteering, waarmede men tegenover de gemeenschap volkomen is verantwoord. L- J- STOFFELS. Burgerlijke Stand van Wassenaar. ONDERTROUWD: C. A. A. de Beus en R J. J. Frieling. A. ter Schiphorst en A. van Noort. GETROUWD: H. L. Oussoren en S. R. von Krogh Bentzon. H. A. Henson en N Stepanoff. J. M. Keemink en S. Kort. W. Gans en J Pettens. T. C. Lamboo en C. J. Verhagen. BEVALLEN: J. M. C. _van Steen geb. Lagerberg. z. - - V.PJl.O. 10.40 Avondwijding. V.A.R.A. 11.ANP. 11.10 Jazzmuziek. 11.40 Orgel spel ENGELAND 391 en 449 m. Na 10.20 nam. ook 342 m. 12.20 uur nam. Ber. 12.50 tot 1.20 Colombo-octet. 2.20 Variété. 3.Ves per. 3.20 BBC-orkest. 3.50 tot 4.20 Krein’s Zigeunerorkest. 5.20 Ber. 5.35 Variété. 5.50 tot 6.20 Progr. gewijd aan het Franse#» volk. 6.40 tot 7.Zang. 7.20 Variété. 7.40 Concert. 8.20 tot 8.40 Ber. 8-55 Tooneel 9.40 Grinke-trio. 10.20 Rabin's dansorkest 11.05 Literair-muz. progr. 11.20 Ber. j PARIJS 1648 m. 12.05 uur nam. Viool en piano. 12.35 Zang. 1.05 en 1.30 Piano. 2.10 Orgelconcert. 2.50 Letterkundige uitzeil1 ding. 3.50 Zang. 4.35 Viool, altviool en cello. 5.35 Piano, viool en cello. 6.20 R. Legrand’s jazzorkest 6.50, 8.05 en 8.20 Tooneel. 9.C5 Piano en viool. 10.05 en 11.05 tot 11.50 Symphonieconcert. KEULEN 456 m. 12.50 uur nam. Populair concert. 1.45 Gram.muz. 3.30 Volksliederen. 3.50 Folkloristisch progr. 4.20 en 5.50 Gr.- muz. 6.35 Omroepkoor en -orkest. 7.35 Muz. tusschenspel. 8.05 Gram.muz. 8.50 tot 11.20 Zie Duitschlandzender. BRUSSEL Vlaamsch 322 M. 11.50 uur v.m. Omroeporkest. 12.50 tot 1.20 en 4.20 Gr.- muz. 4.35 Piano. 5.05 en 6.20 Gr.muz. 7.20 Voor soldaten. 7.53 Vlaamsch kwartet 9.30 tot 10.20 Dansorkest. BRUSSEL Fransch. 484 m. 11.50 uur v.m. en 12.30 uur nam. Radio-orkest. 12.50 tot 1.20 Gram.muz. 4.55 Radio-orkest. 5.35, 6.05 en 6.35 Gram.muz. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Militair orkest. 9.30 tot 10.20 Gram.muz. DUITSCHLANDZENDER 1571 m. 6.35 uur nam. Folkloristisch progr. 7.20 Omroep orkest. 8.20 tot 8.50 Ber. 9.05 Gram.muz. 9.20 Omroeporkest. 10.20 Ber. Hierna tot 11.20 Concert. JAN 1USELIER WEER VERGETEN Op 30 April a.s. zal hier ter stede een groote legerparade worden gehouden en dMld* «'’worten'*™ (!aSverv>»»<>'« bc’ derd. Het zijn oud tmaal ult«ezon- niale troepen onder wie®? V?n de ko1? de 70 jaren ver ziin zlJn die reeds schen waren Been”™ epatseerd Deze men- den naast dezen jSSee’ doch de" op Roemru»eriD V de Postenlinies permy Lambard*’ B°®kltkaranK- Lam- werk enz ^ij deden hetzelfde Reteekeende'imet1hof8Q0T1?93 heeft onder' Lombok-expTdhie 1 9e ^ataljon de «ehcele Ptaitie medegemaakt, waar- Ernstige bezwaren. vereeniging „Wassenaar Vooruit" heeft het navolgende telegram verzonden aan der minister van Waterstaat: „Het bestuur der vereeniging „Wasse- heeft met groote ontstel tenis kennis genomen van de in de dag bladen opgenomen mededeeling, dat Uwe Excelletie besloten heeft om met ingang van 1 Juni a.s. op den Leidscheweg (ge deelte var. den Rijksweg den Haag Haagsche Schouw onder de gemeente Wassenaar tusschen k.m.p. 5.150 en k.m.p. 9.950) het links afslaan voor het verkeer, komende uit der? Haag en gaande in de richting Haagsche Schouw, te verbieden voor de Kerkeboschlaan, van der Ouder- meulenlaan, Houtlaan, Rust en Vreugd- laan, Paauwlaan en de beide takken van de Raadhuislaan. Aangezien- dit besluit een onbereken bare schade zal beteekenen voor de han deldrijvende ingezetenen van Wassenaar, alsmede zeer ve»-’ overlast zal bezorgen aan tallooze alhier gevestigde particu lieren en wel speciaal aan hen. die hun woningen hebben in de buurtschappen Nieuw-Wassenaar, Park de Kieviet en Kerkehout, veroorlooft het bestuur voor- noemd zich er met klem bij Uwe Excel lentie op aan te dringen, niet tot uitvoe ring van het voorgenomen verbod te willen overgaan, temeer, daar er van toeneming van het verkeer door den ‘aan leg van den nieuwen Rijksweg Den Haag Utrecht; alsmede door den in wording zijnden nieuwen weg Ypenburg—Haag sche Schouw geen sprake zal zijn.” Door de beide middenstandsvereeni- gingen en verschillende andere vereeni- gingen alhier zal een telegram van over eenkomstige strekking aan den minister worden gezonden. Luchtbescherming. Op de vergadering van wijk- en blok- leiders, welke j.l. Vrijdag ten Raadhuize is gehouden, werd uitvoerig de vraag be sproken, hoe komen wij aan de benoodig- de gelden, om bij een eventueelen lucht aanval beschermend op te treden. Het bestuur drong allereerst aan op het innen van contributie over 1939 en 1940 Verder zal het geld uit vrijwillige bijdra ger. moeten komen. De heeren, die op be doelde vergadering waren, werden uitge- noodigd om de demonstratie bij te wonen in de gemeente Voorburg, waar een proef zou worden genomen met een blokbrand- weerapparaat van de firma Fransen. Het motorspuitje voldeed goed, de kos ten bedragen ƒ595 zonder slangen en straalpijpen. Compleet komen de kosten ongeveer op 700. Als wij denken, dat onze gemeente ver deeld is in 6 wijken, resp. 27 blokken, dan zou in hoogste instantie gedacht kun nen worden om in ieder wijk een dergelijk apparaat te plaatsen, omdat het plaatsen in elk blok financieel is uitgesloten. Wij zitten hier in Leidschendam met een arme plattelandsbevolking, die bovendien nog niet veel voelt voor luchtbescherming. Men zal dus in de toekomst, bij even tueel gevaar, aangewezen zijn op de mo- torspuitjes van boeren en tuinders, die zich intusschen bereid verklaard hebben deze af te staan in tijd van nood. Verleden jaar heeft de Raad een voor stel van het bestuur van de afdeeling van de luchtbescherming, om een aantal blok- brandweerapparaten aan te schatten, (welke kosten door de vereeniging zouden worden terugbetaald) van de hand gewe zen en nu op de Raadsvergadering van 22 dezer is met 8 tegen 5 stemmen een voor stel van B. en W.. om op de begrooting 1940 gelden beschikbaar te stellen voor den aankoop van 2 sirenes en het plaatsen daarvan, verworpen. Dit voorstel was gedaan naar aanleiding van een ingesteld onderzoek van den Rijksinspecteur, waaruit was komen vast te staan, dat met één sirene in deze ge- Opcenten gemeentefonds belasting. De heer Formijne wees op de wel zeer vage beschouwingen van het college, hij had gaarne cijfers gézien. De heer Langhout besprak uitvoerig het voorstel van B. en W. Uit alles blijkt, dat het financieele aspect zeer gunstig is. Hij durft een verlaging van 5 opcenten wel aan. Er zal dan nog genoeg over blijven voor verlaging personeele belas ting en voor het grondbedrijf. Mr. Varenkamp sloot zich ook bij de vorige sprekers aan, hij had gaarne cijfers Verlaging met 5 opcenten blijkt 15.000 te zullen kosten, hij durft dit wel aan. De heer Slappendel sloot zich aan bij de meerderheid van het college. Hij ziet meer heil in verlaging van personeele belasting en van de tarieven. Ook de heer Diender bleek geen voorstander van vermindering. Wethouder Meijer verdedigde standpunt als minderheid in het college Nadat de wethouder van financiën zijn beleid, dat geheel op voorzichtigheid en ver aging van de personeele belasting in 1941 was gericht, had verdedigd, diende de neer Langhout een voorstel in getee- kend door 8 andere leden om te besluiten de opcenten te verlagen van 65 op 60 Dit voorstel werd met 10 tegen 7 stemmen aangenomen. Tegen stemden de 3 S.D. A.B.-leden, de heeren Diender R.K., van ^lhtnhjVen/A^I^') en de wethouders Schieuder (A.R.) en Langevoort (C.H.) Hilversum I 1875 en 414.4 m. Algemeen programma van den K.R.0. 8.uur v.m. ANP. 8.05 tot 9.15 en 10.— Gram.muz. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.uur nam. Ber. 12.15 B. v. Dinteren's orkest. 12.45 ANP. Grai .muz: 1.10 KRO- orkest. 2.— Orgelconcert. 3.Nieuw-Rot- terdamsch trio. 3.55 Gram.muz. 4.45 Ro- coco-octet. 5.30 Musiquette. 6.Gram.- muz. 6.20 KRO-Melodisten. 7.Ber. 7.15 „Personeelsselectie in de bedrijven", cau serie. 7.35 Reportage. 8.ANP. 8.15 KRO- New Style Artists. 9.Gram.muz. 9.30 Tooneel. 10.10 Frans Steffan’s Neder- landsch orkest. 10.30 ANP. 10.45 Fr. Wou- ters’ Swing Musicians. 11.10 Gram.muz. Hilversum II 301.5 m. V.A.R.A. 8. — uur v.m. ANP, Gram.muz. V.PJl.O. 10.Morgenwijding. V.A.R.A. 10.20 Declamatie. (10.40 tot 1110 Cello en piano). 11.30 Gram.muz. A.V.R.O. 12.uur nam. De Palladians 2.—Voor de huisvrouw 2.10 Disco-causerie. 3.Piano. 3.30 AVRO-Dansorkest. V.A.R.A. 4.Gram.muz. 4.30 Rosian-Ladies. Voor kinderen. 5.30 tot 6.- - Rambiers. 6.05 Esmeralda. 6.30 Letterkundig over zicht. 6.50 Zang en orgel. 7.„Het begin selprogramma der S.D.A P.” 7.18 ANP. V.PJl.O. 7.30 Reportage. Hierna: Ber. 7.35 Jeugd- halfuur. 8.— Zang. 8.30 Cyclus „God roept tot den mensch”. V.A.R.A. 9. Tooneel. 9.25 Operette „Prinses FatL mah". AFSCHEIDSCOLLEGE PROFESSOR DR. L. G. M. BAAS BECKING TE LEIDEN. Een PaarT^ajaE’’ia<neTnen. I üan \ooïo en *°ndeI lagee zwaarschrift van den heer Slappendel tegen de ontwerpwijziging van de bebou- wingsvoorschriften, behoorende bij het uitbreidingsplan 1917, werden in handen van B. en W. gesteld om advies. Het voorstel inzake de functie van ge- meente-vroedvrouw was voor den heer Langhout aanleiding aan B. en W. de vraag te stellen wat men nu eigenlijk wil, moet aan een ambtenaar op 55-jarigen leeftijd ontslag worden verleend, dan moet men zich nu uitspreken en behoeft men niet tot de begrooting van 1941 te wachten, de functie heeft volgens spreker nog wel reden van bestaan Na antwoord van den wethouder, werd mej. van der Weide in ieder geval tot 1941 in haar functie gehandhaafd. De raad zal alsdan over dit vraagstuk uitspraak doen. Bij de vaststelling verordening inzake het toekennen van studietoelagen, staat de heer Langhout matig tegenover de uitvoering, hoewel de zaak zelf zijn volle sympathie heeft. Het maximum van 500 vindt hij te hoog en hij wilde dit terug brengen tot 250. Nadat nog de heeren Vermande en den Hartog over dit punt het woord hadden gevoerd, verdedigde wethouder Schreuder als minderheid in het college zijn bezwaar tegen het maxi mum van 500. Nadat wethouder Lange voort het voorschot had verdedigd, wer den bij artikelsgewijze behandeling van de verordening bij art. 3 twee voor stellen om de alinea's betreffende de terugvordering te schrappen verworpen. Het voorstel werd zli.s. aangenomen. van van heer Varenkamp of er iets van bekend is, dat het Rijk in deze zaak terugbetaalt. Uit het antwoord van den burgemeester bleek, dat dit crediet van 1950 bedoeld is voor inrichting van de Beatrixschool. Er zullen nog 4 andere inrichtingen moe ten komen. Over terugbetaling door het Rijk is nog niets bekend. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. De gasvoorziening. Het voorstel voor een crediet van 47.500 ten behoeve van verbeteringen aan de gasfabriek gaf den heer van Bor- rendam aanleiding de vraag te stellen of het nog gewenscht is nieuw kapitaal in de fabriek te steken. Hij wenschte liever eerst een onderzoek of het niet voordee- liger was het gas uit de residentie te be trekken. Wethouder Meijer zegt, dat de indertijd benoemde studiecommissie had geadviseerd dit vraagstuk niet eerder te bekijken voor de afname 4 millioen kub. meter bedraagt. Daar zijn wij nog lang niet aan toe en dat zal nog wel 6 jaar duren. Nadat de heer Diender ook nog zijn stem had doen hooren tot aannemen van het voorstel werd het z.h.s. goedge keurd. Voor de vernieuwing rioleering van de Koninginnelaan werd een crediet ge vraagd van 11.088. De heer Huis merkte hierbij op, dat dit voorstel het bewijs geeft van een beleid, dat alles te wen- schen overlaat. Waarom, aldus spreker, dit werk een jaar te laten liggen terwijl er een groote post aan arbeidersloonen in voorkomt. Wethouder Meijer vond de critiek van den heer Huis wel zeer bar. Vorig jaar was er een breuk in de riolee ring geconstateerd, welke zich niet uit- breidde. Met de hevige vorst bleek dat vernieuwing toch noodzakelijk was. Het voorstel werd z.h.s. goedgekeurd. Nadat goedkeuring was gehecht aan de tarieven der bad- en zweminrichting kwam aan de orde het voorstelvaststel- 1940 >4°1pcenten gemeentefondsbelasting PROGR. GEM. RADIODISTRIBUTIB Vr ij dag 26 Apr 11. Progr. I: Alle uitz. van Hilversum H- Progr. II: Alle uitz. van Hilversum I- Programma III. uur v.m. Br. VI. 8.20, 9.50 en 1.20 uur’nam^Eng. 2.20 Pauze*) 3.-, 3.20 4 20 Eng. 5.20 Danmarks Radio*). 5.3’ Parüs 6.05 Pauze*). 6.35 Eng. 7.20 PaU- Par JSL Eng 8.20 Diversen. 9.20 Br. VI» 11.05 Parijs. Programma IV. g uur v.m. Br. Fr. 8.30 Keulen. 8.50 Duitschlandzender. 9.10 Pauze 10.2» DUitsciu Pauze’) 11.20 Br. VI ^'n uur nam DuiUchlandzender. 1.45 Ke^ en 3.30 Duitschlandzender 4.0 B? VI 5.20 Pauze*). 5.35 Br. Fr. 6.20^ Parijs. 10.50 Duitschlandzender. ^Eventueel ander station. Onze stad heeft zich de laatste 30 5 40 jaar naar alle windstreken zeer belang rijk uitgebreid. De nieuwbouw in de ver schillende wijken der stad toont dit zeer duidelijk aan Opvallend is ’t nu dat, waar de Dienst van S. en V. alles in het werk stelt, om den grond in erfpacht uit te geven, de H T.M. alles nalaat, om het bewonen van sommige nieuwe wijken aantrekkelijk te maken. Men gelieve in aanmerking te nemen, dat de hier volgende cijfers globaal ge nomen zijn en dat met het oog op de plaatsruimte niet alle détails kunnen worden vermeld Wel is nog kort geleden voor de Vrees- wijkstraat en omgeving een wijk met pl.m. 3000 inwoners, die vrijwel niet voor uit breiding vatbaar is, een nieuwe buslijn (liin N) gecreëerd, doch vestigen we onze aandacht op het Westen van onze stad, dan blijkt overduidelijk, dat de Vogel- wiik Bloemen-, Boomen- en Vruchten kwartier en vooral wijk „Bohemen” (te- yarnen 30.000 inwoners) al heel stief moederlijk worden behandeld. Een zeer groot gedeelte van deze inwo ners van ’s-Gravenhage kunnen de beide stations alleen bereiken door gebruik te maken van een „overstapje". Deze dui zenden menschen betalen dan 50 meer tramgeld (15 cent voor een overstapje, i pi v 10 cent voor den rit per 10-ritten- kaart) en behoeven ook 50 meer tijd, dus 45 minuten i.pl.v. de toch al hoogge- raamde 30 minuten, welke voor een di recte verbinding maximum noodzake- lij Ir iS Brengt een bewoner van b.v. wijk „Bo hemen” een kennis naar den trein, dan is hH ziin thuiskomst de kennis reeds te Amsterdam af Utrecht. Het dient vermeld, dat de pl.m. 5000 bewoners der Vogelwijk twee recht- streeksche verbindingen bezitten met het -station, maar ook, dat door de lang gerektheid dezer woonwijk, de gebruikers zeker meer tijd behoeven, dan in andere wiiken het geval is. Uit de statistieken van de H.T.M. blijkt, dat wanneer men het gemiddelde maan- doiiiksch vervoer deelt door het aantal inwoners van ’s-Gravenhage. iedere in woner van onze goede stad 7 ritten per maand maakt Trekken we bovengenoemde 5000 inwo ners tier Vogelwijk van de gezamenlijke Inwoners der 4 westelijke uitbreidingen der Residentie af, dan blijven er dus dui zenden gedupeerde menschen over, uit makende de 5 van de totale bevol king van den Haag. De vervoerstatistleken geven aan, dat de bevolking der Residentie, die in ge noemde wijken woont, 10 van het to tale vervoer uitmaakt en dus gemiddeld nipt 7 maar 14 ritten per maand maken. Nemen we nu aan, dat van die 14 rit ten oer maand er één naar een der beide stations gemaakt moet worden, dit is 12 nèr jaar. dan komen we tot de verrassen de ontdekking dat duizenden menschen per jaar 12 x 5 cent extra tramkosten Inderdaad een vet kluifje voor de H T M maar hoogst onbillijk tegenover de bovengenoemde passagiers. Bezien we nu eens de verbindingen der andere wijken van de stad, dan komen we wat de 4 bovenvermelde wijken be treft, nog tot het volgende hoogst onbe vredigende resultaat. Wanneer we de stad verdeelen in 8 districten, n.l 1- De. 4 wijken, waar het hier om gaat, 2. Duinoord, 3. Schevenin- cen 4. Benoordenhout, 5. Centrum, 6. Zui- deróark. 7 Bezuidenhout, 8. Spoorwijk en we zetten op die wijken een cirkel uit met een straal van 1 k.m. 12 min. gaanc dan zien we, dat het Centrum uit alle districten zonder overstappen be reikt kan worden De verbinding der districten onderling laat van het Westen uit echter veel te wenschen over. Duinoord. Schevenmgen, Benoorden hout en Zuiderpark hebben ieder 6 di recte en 1 indirecte verbinding met de overige districten. Bezuidenhout 5 di- recten en 2 indirecte; Spoorwijk 4 di recte en 3 indirecte verbindingen, maar de Westelijke uitbreidingen van de Resi dentie komen met 2 directe en 5 indirecte verbindingen hopeloos achteraan. Hoeveel extra geld moeten die duizenden, hier boven bedoelde menschen, daardoor óók weer niet aan.de H.T.M. betalen? Uit het bovenstaande moge voldoende blijken, dat door de H.T.M. het Westen der stad zeer stiefmoederlijk is bedeeld. Dit aan te toonen en te trachten daarin verbetering te brengen is ons goed recht en zelfs onze plicht Beëindigen we deze algemeene opmer kingen met eenige wenschen, speciaal be trekking hebbende op Wijk „Bohemen”: 1. Een behoorlijke verbinding met de beide stations, b.v. door doortrekking van lijn 12 als „pendeldienst" met lijn 20 2. Een verbeterde verbinding met de andere wijken door: a. doortrekking van buslijn L, waar door een directe verbinding zou ontstaan met de Vogelwijk, Duinoord en Scheve- ningen. b. Vermijden van onbillijkheden als b.v. de huidige noodzakelijkheid van 3 tramverbindingen voor het bereiken van Waalsdorp en de omgeving van de Alke- madelaan. Wij wenschen een gelijke service voor alle burgers, een trambedrijf, dat in na volging van de spoorwegen, een begin maakt met het opzijzetten van al zijn eeuwige en talrijke bezwaren en tege moetkomt aan billijke verlangens. Namens het bestuur van de Wijk-Be- langen-Vereeniging „Bohemen”. J. VAN ZANT, Secretaris-penningmeester. J. C. Dompeling geb Pieters, z. C van Spronsen geb Hoo- gervorst, d A. J. Tetteroo geb. van Leeuwen, z. J. C. Looijestijn geb. Rem- merswaal, d. J G. van der Hoeven geb Kunst, d. OVERLEDEN: H. A, G. Schippers, echtg. van E. van der Ven, 64 j.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6