HAAGSCHE COURANT HET WEER OP ZONDAG GLoti/ru? goring betuigt leedwezen over DEN DOOD VAN LOSEY. Vrijdag 26 April 1940. GEMENGD NIEUWS BUITENLAND BINNENLAND STADSNIEUWS DE NIEUWSTE MODE, firatis-bijvoegsel van de „Haagsche Courant” voorloopig 'ZEVENDE BLAD. DRIE VRIENDEN GEARRESTEERD KOLENDA MP VERGIFTIGING De oorlog in Noorwegen bosschen tiidpns luchtaanval. incident een Het eeuwfeest van den Haarlemmer- meerpolder MEISJE AAN DE GEVOLGEN VAN EEN AANRIJDING OVERLEDEN Bij dit nummer ontvangen de ge- abonneerden No. 9 van het Tijd schrift. „DE NIEUWSTE MOD E”. Het stadje Rena is gebombardeerd. Een bom kwam terecht op trein bij het statKinnetje. KENNISGEVINGEN Hinderwet. ENGELAND. HERTOG VAN KENT GAAT OVER NAAR DE LUCHTMACHT. VEREENIGDE STATEN, Pleidooi voor krachtige Amerikaansche vloot CHINA. RUSLAND. BEGRAFENIS Jkvr. F. W. VAN STYRUM Opklarend, doch koel weer te verwachten INBRAAK AAN DE WAL DORPSTRAAT 0P- GEHELDERD 1 - <5 - 'A r No. 17554 aan HANDELSONDERNEMING „EMKA" - APELDOORN (Nadruk verboden). men van te Nieuwe Haven 73 Van een lunch, een diner en een taxi, die niet betaald werden. Flikkerlicht bij spoorwegovergang Boskoop. Op 8 Mei a.s. ’s middags om van Zweedsch erts aangevoerd.. Een Nederlandsche motorkustvaar- der heeft bij de hoogovens te IJmui- den een lading Zweedsch erts aange voerd. van S.D.A.P. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Burgers zoeken beschuttins’ in de Figuur 1 in dit nummer is een zomer jurk van gebloemde kunstzijde of voile, van voren gedrapeerd, ruim pofmouw tje. ceintuur en mouwafwerking van zwart bandfluweel. Alleen maat 40 en 44, waarvan het patroon a 10 cents ver krijgbaar is aan ons Centraal Aanneem- bureau. Wagenstraat 3537. Aan de gevolgen van een verkeers ongeluk overleden Vanochtend is de 49-jarige ongehuw de A. D. uit Oosterbeek, die enkele da gen geleden bij het uitstappen uit de tram op den Utrechtscheweg aldaar door een militaire auto werd gegrepen aan de opgeloopen verwondingen in het ziekenhuis te Arnhem overleden. 12 uur zullen ter beveiliging van den onbewaakten overweg, gelegen in den Zijdeweg te Boskoop bij de kruising met de spoorlijn Gouda-Alphen a.d. Rijn automatische lichtseinen in dienst worden gesteld. Hoe de inbraak geschiedde. Op den bewusten avond van 3 April was hij namelijk in gezelschap geweest van den 23-jarigen matrassenmaker H. de J. en den 22-jarigen beddenmaker S. B. Gedrieën waren zij met een bak fiets naar de Waldorpstraat gereden, waar de J., mei de fiets buiten bleef wachten, terwijl B. en D. de fabriek binnen gingen. Daar werden tien stof zuigers uitgezocht, terwijl ook het geld kistje klaar werd gezet. Tijdens het overbrengen naar buiten van het uitge kozene schijnt men gestoord te zijn, want de drie mannen zijn op een ge geven oogenblik met de bakfiets weg gereden naar een pakhuisje van de J. in de Oog in ’t Zeilstraat. De vier mee genomen stofzuigers werden daar voor loopig opgeborgen en den volgenden dag verkocht Waar is de Glorine? Dat is de vraag, die U steeds weer hoort in schoonmaak tijd. Vanzelfsprekend voor het bleeken van hef wasch- goed. Maa[ ook als goot steen of aanrecht moet worden gereinigd of vader het duivenhok een beurt geeft, altijd doet Glorine wonderen. In arrest gesteld. Zooals reeds gemeld is D. intusschen te Rotterdam aangehouden en naar onze stad overgebracht. Verder heeft S. B., die ook gesignaleerd stond, zich gis teravond vrijwillig bij de Haagsche po litie gemeld. De J. tenslotte is ook naar de resi dentie teruggekeerd. Zaterdagnacht is hij hier, in damesgezelschap, op stap geweest. Hij heeft daarbij echter ruzie gekregen met zijn vriendin. De kwes tie liep zóó hoog, dat er een vechtpartij ontstond, waarbij de vrouw zich een mannetjesputter toonde, de J. in den kraag greep en hem eigenhandig naar het politiebureau aan de Prinsestraat overbracht! Alle drie zijn dus in arrest gesteld. B. en W maken bekend, dat zij aan de Vereeniging „Ons Thuis” vergunning heb ben verleend tot het oprichten van door electromotoren gedreven liftinrichtingen en van verwarmingsinstallaties met door electromotoren gedreven circulatiepompen in het perceel Badhuisweg no. 58. B. en W. maken bekend, dat zij aan de Melkinrichting en Zuivelfabriek H. van Grieken N.V. vergunning hebben ver leend tot het uitbreiden van de door elec tromotoren gedreven inrichting voor het bereiden van melk- en zuivelproducten in het perceel Loosduinscheweg 637; dat zij aan mej. A. A Kok vergunning hebben verleend tot het oprichten van een banketbakkerij met door een electro motor gedreven werktuigen in het per- 1 XXTl+UCR HET OPTREDEN DER COMMUNISTEN EN FASCISTEN, De minister van binnenlandsche za ken, Anderson, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat hij thans overweegt, de defensiebepalingen te versterken, teneinde activiteiten te stuiten, welke de nationale oorlogsinspanning zouden kunnen belemmeren. Deze verklaring werd afgelegd in antwoord op vragen over het optreden der Engelsche com munisten en fascisten. Officieel wordt uit Londen medege deeld, dat de hertog van Kent de admi raliteit verlaat om een benoeming tot stafofficier bij de opleiding van de luchtmacht te aanvaarden. Hij zal den rang hebben van groepskapitein. De voorzitter van de Senaats-com- missie van marine, Walsh, heeft voor de radio verklaard, dat de Vereenigde Staten in vergelijking met andere na ties, zwak waren op vlootgebied. Walsh bepleitte uitbreiding met 11 procent van het reeds door het huis van afge vaardigden goedgekeurde vlootbouw- program, dat thans in de senaatscom missie wordt bestudeerd. Voorts verklaarde Walsh „Ik geloof niet, dat wij moeten trachten de pro blemen in het Verre Oosten te regelen. Onze vlootdeskundigen zijn van mee- ning, dat de eenige mogelijkheid voor een zekere militaire zege in het Verre Oosten gelegen zou zijn in samenwer king met de Britsche en Fransche vlo ten. Dit is echter in strijd met de Ame rikaansche tradities. Walsh verklaarde zich tegen iedere actie, die de Vereenig de Staten in oorlog zou kunnen brengen met Japan over Nederlandsch-Indië. Het dagelijksch algemeenen raad JAPANSCH-PORTUGEESCH BIJ MACAO. Op het eiland Lappa bij Macao aan de Chineesche Zuidkust, hebben solda ten van de onder Japansche bescher ming staande regeering-Wang tsjing wei, gevuurd op Portugeesche troepen, waarvan een sergeant en een politie beambte gedood werden, meldt United Press, DAGELIJKSCHE LUCHTDIENST MOSKOU-STOCKHOLM. Te Moskou zijn besprekingen gevoerd tusschen, het hoofdbestuur der Aerof.ot en de Zweedsche luchtvaartmaatschap pij Aerotransport. Deze besprekingen hebben geleid tot een overeenkomst over het luchtverkeer tusschen Zweden en sovjet-Rusland voor den duur van dit jaar. De overeenkomst voorziet :n een dagelijkschen dienst tusschen Mos kou en Stokholm. ZUID-SLAVISCHE HANDELSMISSIE TE MOSKOU. De Zuidslavische economische missie onder leiding van den vroegeren mi nister van financiën Djordjewitsj, is gisteren te Moskou aangekomen. Op het station werden de gasten verwel komd door den assistent-volkscommis- saris voor den buitenlandschen handel, Kusharof. Men wilde naar België uitwijken. Nadat het drietal de stofzuigers ver kocht en den buit gedeeld had, was men voornemens, naar België uit te wijken. De J., die over vlot geld beschikte, en S. B. gingen vast op pad. Ph. D. had in onze stad nog enkele zaken af te werken tn zou zich later, in Breda, bij de beide anderen voegen. Teneinde zijn vrienden op tijd in deze plaats te kun nen treffen, huurde D. hier ter stede een taxi, waarmee hij in de richting Breda vertrok. In Rotterdam aange komen, jeukte echter zijn maag zoo danig, dat hij besloot, in het restau rant van de Bijenkorf de lunch te gaan gebruiken, tezamen met den taxi-chauf- feur. Van betalen is evenwel niets ge komen, want, na zich te goed gedaan te hebben, droeg D. den chauffeur op. den wagen buiten maar vast voor te rijden, waarna hijzelf kans zag, zonder de re kening te voldoen, het restaurant te ver laten. En voort ging het naar Breda, waar D. zijn vrienden echter niet wist te vin den. Hij besloot daarom, met dezelfde taxi weer terug te gaan naar onze stad. Wéér werd in Rotterdam aangelegd; nu werd, door D. mei den chauffeur, gedi neerd bij Heek. Ook hier slaagde hij erin, door eerst den taxi-chauffeur naar buiten te zenden, zonder te betalen weer op straat te komen, waarna hij zich naar een dancing aan den Schiedam- schen Dijk liet rijden. Terwijl de chauf feur buiten bleef wachten, zag D. kans, op handige wijze aan de achterzijde van de dancing te verdwijnen, zonder dus ook de taxi-kost.en te betalen Enkele dagen later kwam de chauf feur bij de politie hier ter stede van een en ander aangifte doen. Hij had van D. 28 gulden aan taxi-kosten te vorderen, maar geen cent ontvangen! DE DEENSCHE EN NOORSCHE CREDIETEN. De commissie voor bankzaken van Huis en Senaat hebben gisteren een stemmig een wetsontwerp aangenomen, strekkende tot het verleenen van de macht aan president Roosevelt om de Duitschers te beletten zich meester te maken van de gelden, welke in de Ver eenigde Staten zijn ondergebracht door landen, welke door het Duitsche leger bezet zouden kunnen worden. De presi dent heeft reeds maatregelen genomen om te voorkomen, dat credieten, welke behooren aan de Deensche en Noorsche regeeringen en aan Deensche en Noor sche onderdanen, opgenomen worden. NJinister Morgenthau heeft aan de pers verklaard, dat het ontwerp ruim genoeg is om ook op andere landen te kunnen worden toegepast, wanneer zij in den loop’van den oorlog zouden wor den bezet. DE GEALLIEERDE VLIEGTUIG- BESTELLINGEN. In de laatste twee weken zijn con tracten gesloten voor den aankoop van Amerikaansche vliegtuigen en motoren tot een bedrag van 200 mil- lioen dollar, zoo deelt de geallieerde inkoopcommissie te Washington mede. De J. had nog meer op zijn kerfstok De J. werkte voor een winkelier in de Boekhorststraat en ook bij dezen had hij zich aan enkele minder oirbare feiten schuldig gemaakt. Hij had na melijk aan goederen voor 900 gulden en aan geld een bedrag van 373 gulden verduisterd, waarvan de winkelier bij de politie aangifte had gedaan, wes halve ook de J. gesignaleerd stond. Bloeiende boomgaarden in Zuid* Limburg en op Beveland. In Zuid-Limburg verwacht men, dat de kerseboomen Zondag in vollen bloe- mentooi zullen prijken en dat ook de pruimen- en abrikozenboomen de Zuid- Limburgsche dreven in het mooiste kleed zullen tooien, dat de natuur in het voorjaar kan vervaardigen. Wie van dit schouwspel wil genieten zal het beste doen de route te volgen, welke de K.N.A.C. als de beste durft aan te bevelen: men rijde van Maas tricht over EysdenSt Geertruid Slenaken en Epen naar Vijlen. Wat de bloei in Zuid-Beveland be treft zij er op gewezen, dat men daar voor Zondag reeds een mooien oloei verwacht van de vroege kersen. Boissevain, als beheerders van het grootste grondbezit in den polder, ft.l. van Schiphol, de burgemeester van Haarlemmermeer, mr. A. Slob, de dijk graaf en andere bestuurderen van het Hoogheemraadschap Rijnland, e.a. Na de herdenkingsbijeenkomst zul len de genoodigden met auto’s een tocht door den polder maken en ver volgens zich opnieüw in het polderhuis vereenigen aan een gezamenlijke lunch. In den namiddag zal een recep tie worden gehouden. Militair gewond Gistermiddag is te Tilburg de 22- jarige leerling-verpleegster M. van Oers door een militairen motorrijder aangereden. Beiden werden gewond en naar het Sint Elisabeth-ziekenhuis overgebracht. Ofschoon de toestand van mej. van O. zich aanvankelijk niet ern stig liet aanzien, verergerde deze. In den afgeloopen nacht is het meisje overleden. De motorrijder, sergeant Dekker, heeft een hersenschudding op geloopen. Zijn toestand is ernstig. Het ongeluk is gebeurd op het Kor- velplein. Mej. van O. kwam per fiets uit een zijstraat. Een colonne militaire motorrijders passeerde, waarvoor het meisje afstapte. Toen de militairen voorbij waren, stapte zij weer op haar fiets, doch werd door den sergeant Dekker, die achter was gebleven, aan gereden, met genoemd gevolg. Twee lampen aangeboden aan de Rijksverzekeringsbank. Vanmorgen heeft in de hal Van het nieuwe gebouw der Rijksverzekerings bank te Amsterdam een korte plechtig heid plaats gehad, tijdens welke de heer F S. Noordhoff van de N.V.V., mede namens het Algemeen R.K. Werkliedenverbond, het Christelijk Nationaal Vakverbond en de Neder landsche Vakcentrale aan het bestuur van de Rijksverzekeringsbank twee monumentale lampen ter plaatsing in de hal heeft aangeboden. Op de begraafplaats Oud Eik en Duinen werd heden het stoffelijke overschot van jkvr. F. W. van Styrum, weduwe van mr. A. Telders, oud-vice- pre^ident van den Hoogen Raad der Nederlanden, ter ruste gelegd. Van hun belangstelling gaven daarbij op het kerkhof blijk kapitein dr J. Kalfi uit Amsterdam, D. A. de Ronde, gep zee officier, B. H. Kuhne uit Rotterdam, jhr A. Elias, directeur Incassobank te Rot terdam, mr. A. F. Visser van IJzendoorn. J. A. Stapel jr., jhr. ir. J. Roell uit Loos duinen, B. Massy, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, mr W. A. Telders en vele dames In de rouwkapel bracht de organist, de heer C D. Littooy, „Ach Gott und Herr” van Bach, „Wie Sie so sanft ruhen” en het Adagio van Guilmant ten gehoore, waarna de kist, welke met een schat van bloemen gedekt was, grafwaarts werd gedragen. Hier dankte een zoon, mr. A. F. Telders, voor de betoonde belangstelling. De Duitsche militaire attaché te Washington heeft den opperbevelheb ber van de Amerikaansche luchtmacht een persoonlijke boodschap van Go ring overhandigd, waarin deze zijn leedwezen betuigt wegens het overlij den van kapitein Losey, den plaatsver- vangenden militairen attaché der Ver eenigde Staten te Stockholm, die on langs tijdens een Duitsch luchtbom bardement te Dombaas in Noorwegen is gedood. Het stoffelijke overschot van Losey is naar Stockholm overgebracht, waar gisteren de begrafenis plaats had. Voortgezet politie-onderzoek. De politie zette haar onderzoek voort en kwam te weten, dat per 6 April één van de werklui van de N.V. Thabur ontslagen was. Het trok de aandacht van de politie, i.c. den Centralen Op sporingsdienst, dat deze man, de 25- jarige Ph. D„ reeds op 1 April van zijn werk was weggebleven. Hoewel de Cen trale Opsporingsdienst geen regelrechte verdenking tegen hem koesterde, vond men hierin toch aanleiding, hem te sig- naleeren, en van hem te vernemen, waarom hij eerder dan op den datum van ontslag zijn werk in den steek had gelaten. en zijn i voor de leden der moderne arbeiders beweging en hun huisgenooten. Een persoon om het leven gekomen In een woning aan de Lotterstraat te Haarem heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, waarbij de 67-jarige heer J. Tromp om hét leven is gekomen. De heer T was gisteravond op be zoek bij zijn schoondochter gegaan, die met een kindje van tien maanden in de Lotterstraat woont. Daar de vrouw ziek was, bleef de man over nachten om op te passen. Toen hedenmorgen leveranciers aan belden, werd niet opengedaan. Een buurvrouw ging met een looper het huis binnen en kwam tot de ontdek king, dat de man, de vrouw en het kind door kolendamp bedwelmd wa ren. Zij opende alle ramen en ontbood een dokter. De vrouw en het kind kwa- spoedig weer bij, doch bij den heer Tromp bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn De kolendamp werd verspreid door een kachel in de huiskamer, waarvan •sbm uaioisagjB SaouaSBti dfid ap Eigener beweging bij de politie gemeld. Op 15 April meldde deze Ph. D. zich eigener beweging bij de politie te Rot terdam. Hij was zwervende, had geen geld meer en zag geen anderen uitweg, dan om bij de politie in de Maasstad onderdak te vragen. Daar de man ge signaleerd bleek te staan, werd hij aan gehouden en op transport gesteld naar de residentie. Na een langdurig verhoor door de Haagsche politie verklaarde hij, de inbraak bij de N.V. Thabur te heb ben gepleegd. Hij had dit echter niet alleen gedaan. Weliswaar was hij de geestelijke vader van het plan tot inbraak geweest hij kende immers de situatie ter plaat se maar twee vrienden hadden hun medewerking verleend. Netten als bescherming van havens. De Amerikaansche admiraliteit heeft fabrikanten in de gelegenheid gesteld aanbiedingen te doen voor de levering van duikbootnetten, welke in geval van oorlog voor de haveningangen zul len worden aangebracht. De kosten de zer netten worden geraamd op 22 mil- lioen dollar. Het plan is. de netten aan te brengen bij den ingang van alle Zuidzee- en Atlantische havens en op strategische punten van de Hawaii- eilanden en het Panama-kanaal. ceel Witte de Withstraat 55. Gevonden voorwerpen Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en monde ling tusschen 12.30 en 2.30 uur: een nikkelen broche, waarop 4 imit. pa rels, 2 radiospoelen, een blauw drink- kruikje, een bl. jongensjas, een tafellaken, 2 boekjes Gem. Bank v. Leening, een por tefeuille inh. foto’s en bescheiden ten name van J. Kokken, een fietstasch inh. haringpot, een br. lederen damesporte- monnaie inh 0.34j en bonnen, een Juncker J C. R. heerenrijwiel, een por- temonnaie inh. een cent, een doublé man chetknoop, een ongemerkt damesrijwiel, een hielsteun, een snoer groene kralen, een tafelzeiltje, een bruine kinderporte- monnaie, diverse sleutels, handschoenen, rijwielbelastingmerken en ceintuurs. Bij de navolgende ingezetenen: een gabardine regenjas, Trekweg 321; een smal zilveren armbandje, Louise de Colignystraat 57: een damesparapluie. een vereenigingsspeldje, een bruine georgette sjaaltje, een meter rose kant, een don- kerbl gebreide muts, een blauw stoffen jongensbroekje, diverse ceintuurs en handschoenen. Vroom en Dreesmann, Spuistraat; een zilveren speldje, waarop een bloem v. d. Helm, Regentesselaan 38, Rijswijk; een bankbiljet, Fikkers, Sein- postduin 24 (na 7 uur); een verchr. dames- polshorloge met zwart koord, Baars, Zomerluststraat 7, Voorburg; een paar zwarte beenpijpen met ritssluiting, v. Roon, Perenstraat 15; 3 bundels lakkabel en een zakje snoerbeschermers, Huisman, Nieuwe Molstraat 44a; een led. honden zweep Polderman, Mijtensstraat 161; een Bouvier (reu), v Eden, Schimmelweg 3; een zak turfmolm, Jüng, Wolmaransstraat 4, een rijwielbelastingmerk in led. étui, v. d. Hoeven, Soestdijkschekade 447; een wit knipmesje, Biesot, Kempstraat 145; een rijwielbelastingmerk in led étui, Ko ber. Brueghelstraat 157; een langharige hond, wit met bruine vlekken en rooden halsband, Braxhoofden, Spinozastraat 17; een damesrijwiel „Kampioen”, Barelds, Wenckenbachstraat 26; een Jowil sleutel, Meijer, H.T.O.-kamer 203; 3 katten, Ross- mölder, Calandplein 19; een aflevering Atlas Haagsche Courant, Bouwknecht, Drebbelstraat 34 (afh. na 7 uur); een zwart-bruin gecoupeerd ruigharig pin- certje (reu), Rossmölder, Calandplein 19; een bril, Boles, L. v. N, O. Indië 277 (te bevr tusschen 95 uur); een zwartlede ren zadeldek van motorrijwiel, Roebeling, Parkweg 5, Voorburg; een broche (roode druiventros), IJspeert, Stephensonstraat 22; een damesrijwiel „Junior” Heilbron, Weimarstraat 390; een nikkelen wieldop van Chevrolet auto, Blokland, Fahrenheit- straat 338; een witmetalen armband ver sierd met bloempjes, Smulders, Sleedoorn- straat 116; een rijwielbelastingmerk in étui, de Luyster, Raamweg 22: een zware gouden schakelarmband, Goyert, Fr. Hen- driklaan 81b; een kat, 5 nonden en een cadaver van een hond, Asyl, Nieuwe Ha ven 73. Opgevangen honden: Voor inlichtingen. 1 Mei-viering met besloten karakter. bestuur van den en N.V.V. heeft na overleg met den mi nister van Defensie, in verband met den afgekondigden staat van beleg, naar de Arbeiderspers meldt, besloten, dat er op den 1 Mei-dag geen openbare straatdemonstraties zullen worden ge houden en dat de bijeenkomsten een besloten karakter zullen dragen dus slechts toegankelijk zullen Herdenking op 6 Mei. Op Maandag 6 Mei a.s. zal in het polderhuis te Hoofddorp op sobere wijze het feit herdacht worden, dat honderd jaar geleden de Haarlemmer meer werd drooggelegd. Des morgens om half elf zal de dijk graaf, de heer J. C. Reinders Folmer in een herdenkingsrede de ontwikkeling van den polder schetsen. De voorzitter van de vereeniging ter bevordering van belangen van de Haarlemmermeer, de heer Ch. Reinders Folmer zal na mens deze vereeniging een gedenk steen aanbieden, welke in de hal van het polderhuis zal worden geplaatst. In deze bijeenkomst zal H.M. de o n>ngin zich doen vertegenwoordigen door Haar Kamerheer in buitenge wonen dienst jhr. F. J. E. van Lennep, terwijl voorts aanwezig zullen z’jn..e minister van Waterstaat, ir. J- A - harda, en indien hun werkzaamheden d't toelaten ook de ministers van Eco nomische Zaken en van Sociale Zaken, de commissaris der Koningin in de 1 covincie Noord-Holland. mr. dr. A. ba- Roëll, de directeur-generaal van landbouw ir. Roebroek, de burge meester van Amsterdam dr. W. de Vlugt en de wethouder van het grond- bedrijf dezer gemeente, de heer W. In den avond van Woensdag 3 April j.l. is ingebroken in de fabriek van de N.V. Thabur aan de Waldorpstraat. Men heeft zich daar toegang verschaft, door over een schuttingdeur aan de zijde van de Leeghwaterstraat te klim men en daarna door een onafgesloten raampje’ van een loods. Ontvreemd wer den vier stofzuigers. De inbrekers zijn, naar het aanstonds ingestelde onderzoek uitwees, blijkbaar in hun werk gestoord. Eenige andere stofzuigers immers, benevens een geld kistje, bleken op een plaats klaar gezet te zijn, om later op den avond alsnog afgehaald te worden, hetgeen niet is geschied. Vliegkampschip in dienst gesteld. Het vliegkampschip „Wasp” is in dienst gesteld. De „Wasp”, die onge veer 21 millioen dollar gekost heeft, is een schip van 18.000 ton, dat 75 vlieg tuigen kan meevoeren. In dezen tijd van het jaar komt het wel eens voor, dat uit het Zuid westen een onweersdepressie opkomt, welke daarna met regen en onweer over ons land en dan langzaam in Noordoostelijke richting wegtrekt, waarbij het weer nog verscheidene dagen van streek blijft, zooals men dat noemt. Tijdens het opkomen van zoo’n onweersdepressie werken verschillende oorzaken samen om een sterke stijging van de temperatuur tot stand te brengen. Dan trekt de z.g. warme sector der depressie over ons heen. Is de kern der depressie gepasseerd, dan volgt de koude sector, waarin een Westelijke wind koele lucht aanvoert, zoo- dat dan de temperatuur snel en sterk daalt. Vandaar, dat het weer na het onweer zoo verarmd en geheel van streek is. Deze gang van zaken heeft zich in het midden der week voorgedaan. Het voorbijtrekken eencr onweersdepressie heeft ons een sterke af koeling gebracht, nadat het eerst zomerachtig warm is geweest, op één dag, Dinsdag, zoo warm, dat een temperatuurrecord, hetwelk van het jaar 1901 dateerde, geslagen is. Het geheele verschijnsel was min of meer een meteorologische verrassing, doch alleen ten opzichte van de grootte van de temperatuurafwijking. daar op grond van zekere perio diek voorkomende temperatuurschommelingen te verwachten was, dat het in het midden der week warmer moest zijn dan aan het begin. Dezelfde wet der periodieke temperatuurschommelingen doet verwachten, d^t het weer voorloopig koel zal blijven, welke verwachting trouwens in overeenstemming is met den algemeenen weerstoestand, welke zoo is, dat voorloopig koele lucht zal worden aangevoerd. De temperatuur zal vóór het einde der maand zeker niet veel milder worden. Wel mogen wij echter verwachten, dat het weer gaaqdeweg zal opknappen en bij den weekovergang droger en zonniger zal zijn Bloemenfeest te Noordwijk. Noord wijk viert van 14 Mei zijn vierde bloemenfeest met versierde straten, pleinen, gevels en speciale bloemmozaiken. Zaterdag 4 Mei, des middags om half 3, wordt een groot bloemencorso gehouden, waarbij de militaire muziekcorpsen medewerking zullen verleenen. fx L

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 25