e SIGARET NATUURLIJK TRIUMPHEERT TRIUMPH WANT HET IS DE BESTE 1 a 47 50 C. Schonberg UNIFORMEN DE ACTIE IN DE LUCHT Compleet met uitmonstering en EEN DUITSCH WIT BOEK De oorlog ter zee Britsche legerbericht commissaris Noorsch legerbericht De benoeming van rijks- Terboven YÏWitaite De Russische handel met Duitschland Duitsch legerbericht Fransche legerberichten De gevolgen van de blokkade TTAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 27 APRIL* 19^5. EERSTE BLAD, PAGINA 2. c naar maat met 2 x passen Grensverkeer verbeterd voor de bezette Mary” te gemakkelijk van Het decreet van den Führer in de Britsche aanvallen ten Oosten Bergen De besprekingen met de geallieerden te Washington Bijeenkomst van het Fransche oorlogscomité W. DE WITHSIR. tl Tel. 33.42.48. Tram 3,5,10,20. BusK. Proclamatie gebieden. Onder voorzitterschap van president Lebrun is het oorlogscomité op het Elysée bijeengekomen. De beraadslaging duurde 2 uren. Herald Tri- mailschip De briek Britsch schip op een mijn geloopen Het 4791 ton metende Britsche stoom schip „Cree” is bij de Smith Knoll- lichtboei op een mijn geloopen en zwaar beschadigd. De bemanning heeft het schip verlaten. voor twee jaar het staatsburgerschap van Liechtenstein te hebben verkre gen, maar de Britsche autoriteiten wenschten bevestiging van het feit, dat hij geen Duitsch staatsburger meer was, voordat hij in vrijheid werd ge steld. Ruim 300 Noorsche en Deensche schepen in geallieerde havens lijkertijd hebben andere vliegtuigen tien groote voorraadschepen in de Oslo- fjord gebombardeerd. Men gelooft, dat een rechtstreeksche treffer werd ge plaatst op een voorraadschip van 5000 ton. Verderop in de Oslo fjord werden drie aanvallen ondernomen op de olie raffinaderij te Vallo, welke door een rechtstreekschen treffer in brand ge raakte. Men heeft gezien, dat bij het gebouw staande olietanks in brand stonden. Een vlieger heeft gerappor teerd, dat het geheele terrein door de vlammen fel verlicht werd, toen het laatste vliegtuig vertrok. Omgekomen Duitsche bemanning in Schot land begraven. Ruim twintig Duitschers, die om het leven waren gekomen, toen een duik boot werd vernietigd door een Britsch oorlogsschip buiten de Schotsche kust, zijn met militaire eer ter aarde besteld op een begraafplaats aan de Schotsche Westkust. De lijken werden in één graf bijgezet en over dit graf werd de ha kenkruisvlag uitgespreid. Een vloot- kapelaan leidde een religieuze plech tigheid, waarna Britsche mariniers drie salvo’s losten en een hoornblazer de „Last Post” blies. zich geallieerde havens be- Noorsche schepen ter beschikking van regeering Reuter verneemt te Londen, dat de Noorsche regeering een decreet heeft uitgevaardigd, waardoor alle Noorsche schepen boven de 500 ton ter beschik king worden gesteld van de regeering. Er is te Londen een Noorsche scheep vaart- en handelsmissie gevestigd, wel ke volledig volmachten heeft om op te treden namens de Noorsche regeering. Schepen ep olietanks gebombardeerd Van gezaghebbende zijde wordt uit Londen vernomen, dat Britsche vliegers gisteren een aanval hebben ondernomen op voorraadschepen in de Hardanger- en Granvin fjorden, op 50 mijlen ten Oosten van Bergen. Bristol bommenwerpers hebben een bom binnen een afstand van tien meter van den boeg van een Duitsch voor raadschip laten vallen. Ook hebben vliegers een voorraadschip van 200 ton en een militair kampement te Ulvik aangevallen. Twee vliegtuigen meldden, dat het voorraadschip na den aanval slagzijde maakte en dat de aanval op het kampement ook een succes is ge weest. Donderdagavond hebben de Britsche bommenwerpers opnieuw het vliegveld van Stavanger en de in de nabijheid ge legen basis van watervliegtuigen aan gevallen. Voorts olietanks en een raf finaderij op enkele mijlen ten Noorden van Moss en een voorraadschip voor bommenwerpers in een golf bij Stavan ger. Bij den aanval op de basis van watervliegtuigen werd gebruik gemaakt explosieve ver- In strijd met andersluidende berich ten wordt van Duitsche zijde vastge steld, dat sedert 20 December, toen de Russisch-Duitsche leveranties over de beide grensstations Przemysl en Prostken begonnen te loopen, vele dui zenden wagons naar Duitschland de Duitsch-Russische belangengrens zijn gepasseerd. Verscheidene honderddui zenden ton minerale olie en graan zijn langs dezen weg aan Duitschland ge- leverd. Dit was nog slechts het begin, waarbij vele technische moeilijkheden moesten worden overwonnen. Nu Het weer beter wordt, zullen automatisch de leveranties stijgen tot het overeen gekomen peil. Voorts heeft men in Schotland nood signalen ontvangen van de „Ranco- nia”, die meldde, dat zij ten Zuiden van de Faroër door een duikboot werd aangevallen. De strijd bij Narvik. „Aftonbladet” meldt uit Stockholm, i at gisteren aan de Zweedsche grens anonvuur gehoord werd uit derich- ing Narvik. Men gelooft, dat het af komstig was van de Britsche oorlogs chepen, welke de Duitsche stellingen >eschoten. Het weer is beter gewon en en men verwacht beslissende ope- aties, daar de omsingeling van Narvik ■t oor de geallieerden, naar thans ge meld wordt, voltooid is. De Britsche tcheepskanonnen, zoo vervolgt ge- ioemd blad, zouden gemakkelijk Nar- -^ik in puin kunnen schieten, maar het lot van de 5000 burgers in de stadsluit ulk een actie uit. Onder de 600 Noor- •che vluchtelingen, die de Zweedsche rens zijn overgekomen, bevond zich 'de zoon van den Noorschen minister- >resident. De vluchtelingen werden ntvangen door de Zweedsche autori- eiten, die in samenwerking met het ioode Kruis de hulpverleening orga- üseeren. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde heden mede;. Door krachtige activiteit van stoot- en verkenningstroepen in het Westen hebben wij den vijand verliezen toe- ’gebracht en 32 gevangenen gemaakt. Het Fransche avondlegerbericht van gisteren vermeldt: Opmerkelijke acti viteit der wederzijdsche artillerie en patrouilles. De vijand heeft een over val uitgevoerd op een onzer posten, welke na een levendig gevecht ten slotte in onze handen bleef. Het legerbericht van hedenochtend luidt „Niets te melden”. ENGELAND. Uit betrouwbare bron wordt te Lon den vernomen, dat de Britsche auto riteiten besloten hebben von Opel, (die, zooals gemeld, van het Italiaan- sche mailschip „Comte de Savoia” werd gehaald voor ondervraging en onderzoek van documenten) in vrijheid te stellen. Men meent te weten, dat de Duitsche autofabrikant beweerde komstig de instructies na den inval in hun land. Er is echter een geval, dat de kapitein van een te Antwerpen lig gend Deensch schip, toen Denemarken bezet werd, gebrekkige instructies kreeg in de Duitsche en niet in de Deensche taal. Dientengevolge stoom de hij onmiddellijk het Kanaal in en liet zijn schip door de geallieerden „veroveren”. Een groot deel van de Deensche en Noorsche schepen in de geallieerde havens beschouwt zich thans als geallieerde schepen en sluit zich aan bij de Britsche konvooien. den verraden en stoomde in het be lang van de veiligheid op naar Ho- mellvick, een plaatsje aan den spoor weg, 12 k.m, de Trondheimfjord in. De Duitsche officieren, die het schip doorzochten hebben het goud, dat ge consigneerd was aan de Federal Reser ve Bank te New York, niet ontdekt en kap. Mc.Hale kreeg tenslotte toestem ming te vertrekken. De Duitschers deelden hem nog mede, dat hun krui ser „Admiral Hipper” en vier jagers na een strijd van tien minuten een Britschen torpedojager tot zinken had den gebracht, ter hoogte van Trond heim. Zij uitten hun lof over den zeer dapperen tegenstand van het Engel- sche schip, dat tijdens het zinken nog vuurde en torpedo’s afschoot. Zij voegden eraan toe, dat zij 60 op varenden gered hadden en bovendien 60 andere Engelsche zeelieden hadden gevangen genomen van een vaartuig, dat in Trondheim in het droogdok lag. Het officieele Britsche legerbericht van gisteren luidt: „De geallieerde troepen in Zuid- Noorwegen zijn hevig aangevallen ten Zuiden van Dombaas door sterke vijandelijke troepen, die gesteund wer den door middelzwaar geschut, gewa pende gevechtsvoertuigen en laagvlie- gende vliegtuigen. Beperkte terugtrek kingen zijn noodzakelijk geweest. In het gebied ten Noorden van Steinkjer zijn geen gevechten geleverd. Patrouil les zijn echter actief geweest. Er is niets te melden uit het gebied van Narvik.” Vijf Britsche vliegtuigen worden vermist, enkele machines werden be schadigd. Mislukte aanval op vlieg* veld van Aalborg Volgens het Duitsche nieuwsbureau zijn in den nacht van 25 op 26 April twee vijandelijke gevechtstoestellen van het type Whitworth-Whitley ver schenen bij het door de Duitschers be zette vliegveld van Aalborg. De beide toestellen werden zoo snel door het Duitsche luchtafweergeschut onder vuur genomen, dat zij geen bommen konden neerwerpen. Een der toestellen kreeg, nadat het in de bundels der zoek lichten was gekomen, een voltreffer en stortte neer. De inzittenden zijn met parachutes omlaag gesprongen. Het tweede vliegtuig verdween in Weste lijke richting. Ter hoogte van de Deensche kust in het Zuidelijk deel van de Sont zijn nog twee schepen gezonken. Een der sche pen kon niet worden geïdentificeerd, doch het andere was het Deensche stoomschip „Progress” (250 ton), welks opvarenden, op een man na, zijn gered. De belemmering van den Zweedschen uit voer. Het Amerikaansche departement van handel zegt, dat de Britsche papierfabrikanten, in het bijzonder die van krantenpapier, een zeer ernstigen toestand onder het oog zullen moeten zien, indien Narvik niet geopend kan worden voor de verscheping van Zweedsche pulp. In 1938 heeft Enge land, volgens het Amerikaansche departement, voor 57 millioen dollar aan papier betrokken uit Finland, Noorwegen en Zweden. Canada zal niet in staat zijn dit kwantum op te brengen. Volgens het departement doet in Engeland zich ook een leder- schaarschte gevoelen. De Duitsche regeering publiceerde vandaag een witboek, samengesteld uit documenten, die bewijzen moeten, dat de Engelschen het plan hadden op 9 April Noorwegen te bezetten. De Brit sche regeering zou orders hebben ge geven op 6 en 7 April voor de bezetting van strategische punten in Noorwegen. Het witboek bevat fascimilés van do cumenten, waaruit zou blijken, dat mi nister Koht verklaard had, „dat hij zou protesteeren tegen de Britsche bezet ting, maar dat hij geen tegenstand zou bieden”. Het witboek heeft voorts ten doel aan te toonen, dat de Britsche consuls en militaire agenten in Noorwegen een wijdvertakt spionnagecomplot hebben gevormd ter voorbereiding van de Brit sche bezetting. Het witboek zegt verder, dat de documenten gevonden zijn in het bezit van Britsche gevangenen. De ontworpen Britsche landing is door de spionnage van Britsche en Fran sche beambten zorgvuldig voorbereid. Te Narvik zijn door de binnentrekkende troepen tal van telegramboekjes als mede belangrijke brieven van den Brit schen consul aldaar gevonden. Verder zijn documenten van den Fran- schen marine-attaché te Oslo in Duit sche handen gevallen. Copieën van dit witboek zijn na de verklaring van von Ribbentrop aan de diplomaten en journalisten overhan digd. Wing regeeringsvliegtuigfa- in Denham is afgebrand; een groot aantal machines is vernietigd. Bij de terreinen is een militaire wacht geplaatst. Zie verder le blad. pag. 3 Drie-en-twintig oorlogscorrespon denten gedood Naar de „Deutsche Presse” uit Berlijn mededeelt zijn sedert het be gin van den oorlog 23 Duitsche oor logscorrespondenten aan het front ge vallen. DUITSCHLAND. Hitler feliciteert Hess Rijkskanselier Hitler heeft gister middag een bezoek gebracht aan rijks- minister Rudolf Hess in diens woning te Berlijn, om hem te feliciteeren met zijn 46sten verjaardag. en zich gisteren uit Steinkjer hebben eruggetrokken. Hierna bezetten de duitschers de stad. De Britsche en "Joorsche troepen bezetten thans posi- ies ten Noorden van Steinkjer. De itad Grong werd gisteren door de duitschers gebombardeerd en het poorwegstation gedeeltelijk vernield, ledurende de bombardementen van de .aatste dagen op Namsos werden vijf 'ransche soldaten en een Britsche ka- item gedood en zeven Fransche sol- aten gewond. Twee schepen gezonken aan de Deensche kust Verscheidene Duitsche bommen werpers neergehaald Volgens het Noorsche telegraafagent- schap zijn gisteren verscheidene Duit sche bommenwerpers tijdens aanvallen op steden in West-Noorwegen neer gehaald. Te Aandalsnes zün brisant- en brand bommen uitgeworpen. Enkele der aan vallende vliegtuigen werden neer geschoten. Meer naar het Zuiden, te Aalesund, werden drie Duitsche bom menwerpers door jachtvliegtuigen aan gevallen. Boven het nabij gelegen Stor- fj orden werden twee bommenwerpers neergeschoten. Een jachtvliegtuig maakte een noodlanding. Een klein Noorsch kustbewakings- vaartuig schoot tien Duitsche vlieg tuigen neer. Het Noorsche legerbericht van gis teren luidt „Onze troepen in Oost-Noorwegen hebben gisteren vijandelijke aanvallen gestuit in Gulsvik in het Hallingsdal, tusschen het Etnedal en het Zuidelijke Aurdal, en te Kvam in het Gudbrands- dal." De aanval van den vijand werd ge steund door artillerie, tanks en vlieg tuigen. De Britsche troepen hebben twee Duitsche tanks vernield. In het Oesterdal zetten de gemotoriseerde en Een ontsnapping uit Trondheim met 7.000.000 gulden goud aan boord van brand- en van zeer bommen. Men heeft gezien, dat scheidene branden uitbraken. Vier vijandelijke schepen van onge veer 4500 ton elk, werden bij Stavanger aangevallen met brandbommen. Tege- Engelsche militaire corres pondenten. analyseeren den toestand. Het ontbreekt het Britsche publiek niet aan waarschuwingen tegen te (root optimisme wat de vorderingen van de campagne in Noorwegen be reft. De militaire correspondenten der Engelsche bladen analyseeren de situa tie in realistische bewoordingen. De „Evening News” uit de klacht, dat de ■regeering het publiek tot dusver niet .en volle in vertrouwen genomen leeft, doch de Duitsche invasie heeft •voorgesteld als iets dat bijna in het voordeel van Engeland was. Zoolang ^een noodvliegvelden zijn ingericht achter de Britsche linies en zoolang geen Britsche gevechtsvliegtuigen en bommenwerpers van Noorschen bodem af opereeren, zal het een gevaarlijke illusie zijn te denken, aan een gemak- celijke of zelfs succesvolle campagne. Evenmin, zoolang niet één of twee voorname havens heroverd kunnen worden, zal geen succes van beteeke- nis kunnen worden bereikt. De „Eve ning Standard” merkt op. dat de Duit sche troepen nog steeds het voordeel hebben van het feit, dat zij het initia tief genomen hebben. Laat ons een goed begrip houden van de moeilijkhe den in de Noorsche campagne. heeft, naar men meent. gehad bij de Noor- gemechaniseerde troepen hun op- marsch naar Kvirke en Röros voort. Duitsche vliegtuigen gingen voort met het bombardeeren der verbindingen en lijnen achter ons front. Een Duitsch vliegtuig werd neergehaald. In Weste lijk Noorwegen dringen de Duitsche troepen op naar Voss uit Ulvik en Eide in Hardanger en uit het Westen langs de spoorlijn van Bergen. Voss is door Duitsch geschut te Eide gebombardeerd en bestookt door Duitsche vliegtui gen.” „De Duitsche troepen bezetten nog steeds sterke posities bij Steinkjer. Gisteren zijn verscheidene aanvallen op de Noorsche posities in dezen sec tor afgeslagen. De toestand bleef on veranderd.” De „Queen Kaapstad. Volgens de ,,New York 1 bune” lag het Britsche „Queen Mary” op 3 April in de Tafel baai nabij Kaapstad. Het schip, dat van alle luxe is ontdaan, was op Maart uit New York vertrokken. echter alle rechten op grond van de internationale rechtsregels voor en moet niet geacht worden, eenig be ginsel van inmenging in den bonafiden neutralen handel te aanvaarden. Verklaard wordt, dat de geallieerde regeeringen bereid zijn, aanvragen van Amerikaansche importeurs, die van de hand waren gewezen, opnieuw onder de oogen te zien. Voorts wordt verklaard, dat de geallieerde consu laten in de Vereenigde Staten bereid zullen zijn, aanvragen in ontvangst te nemen voor vrijstelling van de blokkadebepalingen voor „categorieën van goederen, welke op bijzondere wijze beoordeeld dienen te worden en nergens anders betrokken kunnen worden dan uit Duitschland. Dit slaat op optische en precisie-instru- menten. De geallieerde vertegenwoordigers hebben voorts medegedeeld, dat hun regeeringen al het mogelijke zouden doen om de aankoopen van Ameri kaansche landbouwproducten te hand haven op zulk een peil als in overeenstemming te brengen is met de omstandigheden, waarin zij ge plaatst zijn. Dit heeft betrekking op het besluit van de geallieerden, de aankoopen van tabak, fruit en reuzel te beperken. De radio-oproep aan de Deensche en Noorsche schepen in volle zee, om zich naar de dichtstbijzijnde geallieerde ha vens te begeven, heeft, naar Reuter meldt, zeer veel succes gehad. De laat ste cijfers toonen aan, dat zich 150 Noorsche schepen in de havens van Groot-Brittannië en de contrólebases bevinden en een gelijk aantal in de Britsche koloniale havens25 Noor sche schepen bevinden zich in Fran sche havens en 20 in Fransche kolo niale havens. Voor de Deensche sche pen zijn de cijfers 65 in havens en bases van van Engeland, 25 in Brit sche koloniale havens, 9 in Fransche havens, 6 in Fransche koloniale ha vens. Schepen onder de 1000 ton zijn hierin niet begrepen. Ofschoon er geen gegevens beschik baar zijn over het aantal Noorsche en Deensche schepen, dat de Duitsche in structies heeft opgevolgd om zich naar Spaansche of Italiaansche havens te begeven, gelooft men, dat dit klein is, vergeleken met het aantal, dat thans vindt. De meer oproep succes sche dan bij de Deensche schepen ten gevolge van het feit, dat den Noor schen reeders vrije verzekering is aan geboden. Men gelooft, dat vele Deen sche scheepskapiteins besloten hebben, hun reeders te gehoorzamen, overeen- Het thans in het Duitsche Staatsblad verschenen decreet van den Führer over de benoeming van „Oberprasident” Terboven tot rijkscommissaris voor de bezette Noorsche gebieden, welke de creet op 24 April 1940 gedateerd is luidt: De regeering Nygaardsvoll heeft door haar proclamatie en door haar optreden alsmede door de overeenkomstig haar wil plaatsvindende militaire gevechts handelingen tusschen Noorwegen en het Duitsche rijk den oorlogstoestand ge schapen. Om de openbare orde en het openbare leven in de, onder bescher ming der Duitsche troepen staande Noorsche gebieden te waarborgen, be paal ik: De bezette Noorsche gebieden worden onder den, „Rijksconunissaris voor de bezette Noorsche gebieden" geplaatst. Zijn zetel is Oslo. De Rijksconunissaris behartigt dé belangen van Duitschland en oefent in burgerlijk opzicht de hoog ste regeerjngsbevoegdheden uit. De rijkscommissaris kan zich voor de uitvoering van zijn verordeningen en voor de uitoefening van het bestuur be dienen van de Noorsche bestuurscom missie en de Noorsche autoriteiten. Het tot dusver geldende recht blijft van kracht, zoover het met de bezet ting in overeenstemming te brengen is. De rijkscommissaris kan bij verorde ning gerechtelijke bepalingen invoeren. De verordeningen worden afgekondigd in het „Verordeningsblad voor de be zette Noorsche gebieden”. De opperbevelhebber van de Duitsche troepen in Noorwegen oefent de mili taire souvereine rechten uit. Zijn voor schriften worden op burgerlijk terrein Reuter verneemt, dat Britsche ge vechtsvliegtuigen in Noorwegen zijn aangekomen. Men verwacht, dat zij waardevollen steun zullen verleenen bij het bestrijden der voortdurende Duit sche bombardementsaanvallen. De Engelsche gevechtstoestellen slaagden er in te landen op een toegevroren meer en, ofschoon zij onderworpen werden aan een bombardementsaanval, is men er toch in geslaagd een tijdelijk vliegveld op het meeroppervlak aan te leggen. Vier Duitsche militaire districten in Noorwegen De „Dagens Nyheter”-correspondent aan de Noorsehe grens meldt uit Stock holm, dat het Dpitsch militair com mando gisteren de bezette gebieden in Zuid- en Midden-Noorwegen in 4 ver schillende militaire districten heeft verdeeld met Oslo, Kristiansand, Sta vanger en Bergen als hoofdkwartieren. Generaal von Kemski, de commandant van het Oslo-district, verklaarde gis teravond, dat het zijn belangrijkste taak was, de Noren de vrienden van Duitschland te maken. Hij zeide, dat de Noren slechts voor burgerlijke doeleinden gebruikt zouden worden. Volgens de Duitsche autoriteiten zal de groote wapenfabriek te Kongsberg ge sloten worden. Van de achthonderd ar beiders uit de fabriek zijn driehonderd reeds ontslagen, terwijl de overigen voor burgerlijke doeleinden door de Duitsche autoriteiten gebruikt zullen worden. Geen Russische injöditingen aan Engeland. De United Press-correspondent te Londen meldt: Men verwacht, dat Rusland het ver zoek van Halifax om inlichtingen te verschaffen in zake het volume van den Russischen handel met Duitsch land, van de hand zal wijzen. Zooals gemeld, werd dit verzoek een week geleden door den Britschen minister aan den sovjet-ambassadeur Maisky gedaan. Wel wordt aangenomen, dat de sovjet-Unie erin zal toestemmen te belooven, dat de goederen welke het uit Engeland zal importeeren, niet naar Duitschland uitgevoerd zullen worden. Voorts wordt gemeld, dat de Brit sche regeering in haar memorandum niet alleen de kwestie van buitenland- sche goederen in transito door Rusland heeft aangevoerd, maar tevens den directen Russischen export naar Duitschland. Ofschoon het formeele antwoord van Moskou aan Engeland nog verwacht wordt hoort men in sovjetkringen te Londen de meening verkondigen, dat Moskou waarschijnlijk elk voorstel tot beperking van den verkoop van Rus sische producten aan Duitschland als inmenging in de sovjetzaken zal ver werpen. Echter, zoo gelooft men zoo wel in Russische als Britsche kringen, zouden besprekingen inzake een Brit schen aankoop van Russische goede ren. die anders mogelijkerwijze naar Duitschland zouden gaan, mogelijk zijn. Engeland heeft veel belang erbij om zooveel mogelijk hout uit Rusland te koopen. Rusland daarentegen wenscht uit het Britsche empire tin, rubber, koloniale waren inclusief cacao te betrekken. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt De Noorsche pers publiceert een pro clamatie van den rijkscommissaris voor de bezette Noorsche gebie den, Terboven, waarin o.a. verklaard wordt Op bevel van den Führer heb ik als rijkscommissaris voor den duur der bezetting van de Noorsche gebieden alle machtsbevoegdheden op bestuurs gebied op mij genomen. Mijn voor naamste taak zie ik in de handhaving van rust, veiligheid en orde, in de waarborging van een geordend econo misch en cultureel leven van de bevol king zoomede in de schepping van alle voorwaarden voor de militaire behoef ten, welke noodzakelijk blijken in een land, waarin tegen den wil der regee ring van het Duitsche rijk helaas wordt gevochten. Een beslissende voorwaarde daar voor is, dat de bevolking zijn maatre gelen loyaal opneemt en bereidwillig nakomt. De Noorsche bestuursautori- teiten hebben zich voor medewerking ter beschikking gesteld. Zij blijven in functie en verrichten hun dienst gelijk tot nu toe. Eenige dagen geleden is het Ameri kaansche vrachtschip „Mormacsea” met een lading Zweedsch goud ter waarde van pl.m. 7.000.000 gulden de haven van New York binnengeloopen. Bij aankomst heef de kapitein verteld, hoe hij zijn kostbare lading onder de oogen van Duitsche officieren uit Trondheim gesmokkeld heeft. Kapuitein Mc Hale, die Engelschman is van geboorte en in den wereldoor log drie maal werd gedecoreerd we gens zijn moedig gedrag tijdens zijn werk bij den Britschen mijnenveeg- dienst, vertelde aan de „Daily Tele graph”, dat zijn schip in de haven lag toen de Duitschers Trondheim namen, dat zich overgaf zonder dat er een schot gevuurd werd. De forten werden zoo genomen, verklaarde hij, dat er onge twijfeld verraad in het spel geweest moet zijn. Toen hij begreep wat er gebeurde verborg de kapitein zijn scheepspapie ren, welke den aard van de lading zou- stoomde Het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken heeft een verklaring gepubliceerd betreffende de besprekingen, die Ashton Gwatkin van het Britsche departement van economische oorlogvoering en Rist van het Fransche departement voor de blokkade te Washington gevoerd hebben. De geallieerden, zoo wordt in deze verklaring gezegd, hebben beloofd, al het mogelijke te zullen doen om den Terugslag van de geallieerde blokkade en andere oorlogs-economische maat regelen op den Amerikaanschen han del te verzachten, mits de doeltref fendheid van de contrabande-controle ■hierdoor in geen enkel opzicht ver minderd wordt. De Regeering der Vereenigde Staten behoudt zich alleen door den rijkscommissaris ten uitvoer gelegd. Voorzoover en zoolang de militaire situatie het noodig maakt, heeft hij het recht de maatregelen te nemen, die voor het uitvoeren van zijn militaire taak en voor de militaire be veiliging van Noorwegen noodig zijn. Voor de ten uitvoerlegging van zijn verordeningen kan de rijkscommissaris zich van Duitsche politieorganen be dienen. De Duitsche politieorganen staan ter beschikking van den opperbe velhebber van de Duitsche troepen in Noorwegen, zoover de militaire behoef ten zulks vereischen en de taak van den rijkscommissaris zulks toelaat De rijkscommissaris staat rechtstreeks onder mij en ontvangt van mij richtlij nen en instructies. Tot rijkscommissaris van de bezette Noorsche gebieden benoem ik den „Oberprasident” Terboven. Voorschriften voor de uitvoering en aanvulling van dit decreet worden vol gens mijn richtlijnen gegeven door den rijksminister an chef van de rijkskan- selarij, wat het burgerlijke deel betreft en door den chef van het opperbevel der weermacht voor wat het militaire deel betreft 21 2 jaar schriftelijke GARANTIE i 2 r1 - - - -r— W - - KOMT VON OPEL VRIJ? VLIEGTUIGFABRIEK AFGEBRAND. II» en hooger T -i - -

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2