ROODE STER Sil viler in de natuurlijke Haarvoeding Silvikrin T RECHTZAKEN UIT DE OMSTREKEN GEMENGD NIEUWS FINANCIEELE KRONIEK NEDERLANDSCH-INDIE Restaurant „DEN HOUT" het aangewezen adres voor Uw Huwelijk of Feest-diner, Schitterende aparte zalen en salons. TWEEDE BLAD, PAGINA 2. HAAGSCRE COURANT VAN ZATERDAG 27 APRIL 1940. OP ZOEK NAAR AVONTUUR te Van de kantoorkruk naar het V reemdelingenlegioen DE ACTIE TEGEN ONVADERLAND LIEVENDE ELEMENTEN Zeldzaam zacht en licht in de pijp! ■■■■■■■■■■■■■■R-409-L de natuurlijke Haarvoeding HET STROOPERSDRAMA TE WADDINXVEEN Zeshonderd galden gestolen Uitslaande brand te Amstelveen Silvikrin bevordert den haar groei, verfraait het haar, voorkomt haaruitval en houdt de hoofdhuid gezond. Het voedt de haarvormende weefsels en verwijdert roos. De bollenvelden op Zaterdag en Zondag Vermiste dienstbode terecht Inbraak in clubhuis te Princenhage GEMEENTERAAD RECLAMES. Verkrijgbaar in alle goede zaken. „Zusterhulp’ ZES JAAR GEËISCHT. enz. en dienst een ten of verdediging tegen te gaan. Zij met nemen, hebben rechter Uitreiking van algemeene distributie- bonboekjes. van in Burgerlijke Stand van Leidschendam. BEVALLEN: C. J. v. d. Krogt geb. Muiselaar, z. J. C. Meuren geb. van Baarle, d. door zal van obli- men men BEZUIDENHOUT n/b de Rijnstraat. berg Hubar, in openbare vergadering bij- de Er was eens een schilder in Laren Die de kunst aan 't plezier wilde paren. Roode Ster, zeldzaam zacht, Deed hem daaglijks de kracht Voor zijn kunstvollen arbeid vergaren. Donderdagavond heeft men door aan de achterzijde van het heerenhuis een ruitje uit te snijden, zich toegang ver schaft tot een pension in de Roemer Visscherstraat te Amsterdam. Uit een kast werden zeshonderd gulden weg-’ genomen. In den afgeloopen nacht omstreeks vier uur is de brandweer te Nieuwer Amstel gealarmeerd voor een uit- slaanden brand in een voor korten tijd nieuw gebouwde opslagplaats van de vuilverbranding aan de Burgemeester van Sonlaan te Amstelveen. De brandweer rukte met een tweetal wa gens uit. Het vuur, dat in den voorraad afval gretig voedsel vond, en het gebouwtje volkomen deed uitbranden, was be trekkelijk spoedig bedwongen. Daar het gebouw geheel geisoleerd stond, was er geen gevaar voor de omgeving te duchten. De „Midsland” in aanvaring met Panameesch schip Te Londen is bericht ontvangen, dat het 1089 br. reg. ton metende Neder- landsche vrachtschip „Midsland” van de Scheepvaart- en Steenkolen Maat schappij te Rotterdam nabij de Engel- sche kust in aanvaring is gekomen met een voor anker liggend Panameesch schip. Hoewel het Nederlandsche schip vrij ernstig werd beschadigd, kon het de 28 opvarenden van het Panameesche schip aan boord nemen. Het Panamee sche schip is eenigen tijd na de aanva ring gezonken waar hij benzine had gekocht met het bonboekje voor benzine, dat in de auto lag. Van Bergen op Zoom wilde de vasthoudende avonturier naar Rotter dam rijden, om zijn plannen tot dienst neming in het Fransche Vreemdelin genlegioen kenbaar te maken aan den Franschen consul aldaar. De militaire politie te Moerdijk heeft hier echter een stokje voor gestoken. Donderdag avond laat kon de heer de J. zijn auto nog terugkrijgen. De kantoorbediende is te Ginneken in verzekerde bewaring gesteld. Brugje over de Broeksloot. Na eenige discussie werd besloten mede te werken aan het plan van den Haag tot den bouw van een brugje over de Broeksloot en wel aan het eind van de Noordpolderkade voor voetgangers en wielrijders en daarvoor uit te trekken een bedrag van 1250. Besprekingen te Batavia. BATAVIA, 26 April. (Aneta). De bijeenkomst van politieke voormannen, die daartoe uitgenoodigd waren door de christelijke staatkundige partij naar aanleiding van de jongste uitingen van de Regeering inzake den toestand en eventueele maatregelen tegen on nationale elementen, is Vrijdagavond in het kantoor van de Vaderlandsche Club gehouden. Een beslissing werd niet genomen, de besprekingen droegen een voor- loopig karakter, besloten werd op 2 Mei opnieuw bijeen te komen, waar bij dan nog de Inheemsche en Chi- neesche politieke partyen, die in den Volksraad zijn vertegenwoordigd, zul len worden uitgenoodigd. Gisteravond 5 uur is de 15-jarige J. van Schagen, wonende op den Nesserdijk te Rotterdam, van het dak van een loods van de brou werij „d’Oranjeboom” door een glazen lantaren van acht meter hoogte op den grond gevallen. De jongen liep een schedelbasisfractuur op, terwijl hij tevens de linkerpols brak. Per ziekenauto is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Zijn toe stand is ernstig. De laatste gevallen regens hebben de bolbloemen veel goed gedaan en waar hier en daar de hyacinthen nog wat achterstand vertoonden, is die nu wel verdwenen, aldus meldt de A.N.W.B. De tulpen in haar zoo veelkleurigen tooi vragen nu allerwegen de aan dacht en het talrijke geslacht der nar cissen heeft in niet mindere mate recht op de belangstelling van den bloemenminnaar. Wie nu plannen maakt voor Zaterdag en Zondag a.s. kan dan in de gansche bollenstreek zijn hart ophalen. De paden door en achterlangs Keu kenhof onder Lisse zyn voor alle ver keer gesloten. De vermiste dienstbode Chr. D. uit Oegstgeest is opgespoord en aangetrof fen bij de familie D. te Heemstede, liet meisje, dat zeer zenuwachtig is, was per rijwiel naar Katwijk en Noordwijk ge reden en *s avonds zwervende bij D. aangekomen. Deze gaf haar onderdak en stelde, toen hij de berichten over haar verdwijning las, de politie hiervan in kennis. Gisteravond hield de afd. Wassenaar der Int. Vereeniging „Bellamy” haar jaarvergadering in den foyer van het Gebouw Centraal. Na opening door den voorzitter, den heer P. H. van Altena, en na voorlezing en vaststelling der no tulen werd meegedeeld, dat 15 Mei a.s. de Bella..iy-film zal worden vertoond en de Bellamy Tooneelclub zal worden uit genoodigd. Uit de verslagen van de functionnarissen bleek, dat het ledental toenam en de kas sloot met een batig sal do van ruim ƒ39. De aftredende bestuurs leden, werden bij acclamatie herkozen. Als afgevaardigde naar de algemeene ver gadering werd benoemd de heer Van Altena. In het Gebouw Centraal werd door de Landelijke Rijvereeniging „Ko ningin Emma” een ruiteravond georgani seerd. welke wegens ontstentenis van dr. H. L. M. van Schaik, voorzitter, werd ge opend door den heer G. van der Marei, die speciaal welkom heette den heer P. K Kistenmaker, official van de Federatie van Landelijke Rijvereenigingen, spreker voor dien avond over het onderwerp: „Het paard in den loop der eeuwen”. De avond was voorts gewijd aan too- neelstukjes met bal na. vereeniging tot be strijding der Tuberculose „Herwonnen levenskracht” zal a.s. Donderdag een „Bloempjesdag” houden. bonboekjes getoond wordt, moet, voor zoover de houder daarvan ouder is dan 14 jaren, voorzien zijn van diens hand- teekening. De militaire politie te Moerdijk heeft Donderdagavond op verzoek van de gemeentepolitie van Ginneken aange houden den 21-jarigen kantoorbedien de G. C. uit Amsterdam, die zijn be trekking, waarin hij 80 per maand verJlm.‘,2. had verlaten, om naar Frankrijk te gaan, waar hij dienst wilde nemen in het Vreemdelingen legioen. De avontuurlijke jongeman was per fiets van Amsterdam naar de Belgische grens gereden, waar hij werd terugge wezen, omdat hij niet in het bezit was van een geldig paspoort. Hij fietste terug naar Ginneken, waar hij in de Wilhelminastraat in de onbeheerd staande auto stapte van den heer de J„ die spoedig de politie waarschuwde, dat zijn auto was gestolen. Het alarmsysteem werd daarop in werking gesteld en na de aanhouding van den kantoorbediende bleek, dat hij nog een rit had gemaakt over Etten VOORBURG. Maandagavond a. s. zal in de van Wassenaer Hoffmanschool voor de Chr. Hist. Jongerengroep spreken de heer P. van Wely over „Het nieuwe so ciaal programma" Morgen bestaat de lieke Verkennersgroep St. Gevonden voorwerpen. Aan het politiebureau te bevragen des morgens van 9 tot 12 uur: twee halsdoek jes, een gymnastiekschoen, een beursje met inhoud, drie sleutels, diverse hand schoenen, een schroevendraaier, een ijzer vei moelijk van mitrailleur, een blazer, een veldmuts, een pak modeplaten, drie rijwielbelastingplaatjes, een mutsje, een nummerplaat. Voorts drie honden en een konijn. begrijpen, dat het gebrek aan i deze markt, die toch de kurk is, vele groote ondernemingen en drijven, als een ernstige fout moet'wor- den beschouwd. Vermeldingswaard is nog het instel len van een voorloopig embargo op alle Nederlandsche betalingen aan Noor wegen en Denemarken, als veiligheids maatregel tegen een mogelijke inscha keling der Noorsche en Deensche beta lingen in het betalingssysteem van Duitschland Alle Nederlandsche schul den zullen bij het Clearing Instituut moeten worden gestort, dat voorloopig deze gelden onder zijn hoede zal nemen. Wederon. heeft het Amsterdamsche gerechtshof een geheele zitting besteed aan de strafzaak tegen den arbeider H. R. uit Waddinxveen die er van wordt verdacht in den nacht Van 4 op 5 Octo ber 1938, terwijl hij aan het stroopen was, opzettelijk op den veldwachter C. naar Roosendaal en Bergen op Zoom, van den Hoef te hebben geschoten, waardoor diens rechter bovenarm deels werd verbrijzeld. De rechtbank te Rotterdam had den verdachte wegens poging tot doodslag tot acht jaar gevangenisstraf veroor deeld en he- hof alhier verhoogde de straf tot tien jaar. De Hooge Raad cas seerde het arrest en verwees de zaak echter naai het gerechtshof te Amster dam, welk college onder presidium van mr. Joh. M. Jolles een zeer uitvoerig onderzoek instelde De verdachte, die wordt bijgestaan door mr. B. J. F. Simon uit Utrecht, stelt zich op het standpunt, dat hier slechts van een ongeluk kan worden gespro ken: een reflexbeweging, een gevolg van schrik, toen verdachte zich snel omdraaide op het oogenblik, dat hij door veldwachter van den Hoef werd betrapt en aangeroepen. Een zeer lange rij getuigen, zoowel van de zijde van het O.M. als door den verdediger opgeroepen, zijn in de drie voorafgaande zittingen door het Am sterdamsche hof gehoord. Het woord was daarna aan den pro- cureur-generaal mr A. A. L. F. van Dullemen die wegens poging tot dood slag een gevangenisstraf voor den tijd van zes jaai met aftrek van de preven tieve hechtenis en met bevel tot ver nietiging van het geweer vorderde. De verdediger, mr. Simons bestreed de getuigenverklaringen. Hij had zijn pleidooi samengevat in een pleitnota van circa 100 folio-pagina’s en daar hij nog minstens drie uur noodig heeft voor zijn pleidooi, dat reeds bijna vier uur had geduurd, besloot het gerechtshof na raadkamer, om den verdediger op Vrijdag 3 Mei gelegenheid te geven, zijn pleidooi te vervolgen. Katho- lieke Verkennersgroep St. Martinus 10 jaar. Nadat des morgens 7 uur in de St. Martinuskerk de kerkelijke herdenking heeft plaats gehad, heeft om 10.45 uur een plechtige vlaggenparade plaats. Om 11 u. i wordt in de stamhut een tentoonstelling geopend, 's Avonds vindt in den tuin van de pastorie een „Verbroederings kamp vuur plaats. De RK. WASSENAAR. De verjaardag van Prinses Juliana. De muziekvereeniging „Excelsior" zal ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana Maandagavond 8 uur een concert geven in de tent op het Burcht- plein. De Chr. Oranjevereeniging zal den ver jaardag van Prinses Juliana vieren op Woensdagavond 1 Mei, met vertooning van films, waaronder „Het Prinsesje loopt”. De heer E. G. Broekstra zal het woord voeren over Juliana van Stolberg. Wegens bezetting van het Gebouw voor Chr. Belangen, heeft de avond plaats in de gymnastiekzaal van de Chr. scholen aan den Heerenweg, alwaar ’s middags een filmvertooning voor de kinderen wordt gegeven. het Gen. van Geenplein vier straten zou den worden geblokkeerd. Ook ligt dat plein volgens den voorzitter te dicht bij den Haag, zoodat te veel niet-Rijswijkers van de te scheppen gelegenheid gebruik zouden maken. Alhoewel de heer Hein richs door deze argumenten niet was overtuigd, werd het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aange nomen. (Van onzen financieelen medewerker). Slechts een enkele blik op de Engel- sche begrooting voor 1940’41 is vol doende om zelfs den grootsten optimist het besef bij te brengen, dat het met de staatsfinanciën en dus met de volkswel vaart bergaf gaat, in een vaart, die door niets meer is te remmen. Ondanks de verdere sterke verhooging van een reeks van belastingen en heffingen, „sluit” deze begrooting met een tekort van zegge 1.432 millioen. voor welk astro nomisch bedrag de regeering zich dus in de geld- en kapitaalmarkt zal moeten dekken. En bij dit alles is nog nauwe lijks voorziening gemaakt voor een in- tensiveering van den oorlog op het Westfront, zoodat men terecht de vraag mag stellen, of de Britsche regeering werkelijk meent, de steeds meer aan groeiende tekorten op den duur zonder inflatie te kunnen meesleepen. Ik geloof, dat ook zij, zooals al diegenen, die niet geheel onnadenkend door het leven gaan, te dien opzichte weinig illusies heeft. Dit geldt waarlijk niet alleen voor Engeland of voor de oorlogvoerenden, het geldt, ofschoon in ietwat verminder de mate, evenzeer voor die neutralen, die terwille van hun onafhankelijkheid zich met een staalpantser moesten om geven. Alom ontwaart men een in steeds sterker mate ondergeschikt maken van individueel belang en van economische wetten aan de eischen van den oorlogs- moloch en al camoufleert men hier of daar de financieele wonden, die deze slaat, eens moet toch de ondermijnende werking ervan tot uiting komen. Terwijl deze kracht-sloopende finan cieele ontwikkeling min of meer onbe wust het beursleven beïnvloedt, oefent de zich met den dag thans wijzigende politieke en strategische situatie een meer merkbaren invloed op de beurs uit. De geruchten om Nederland, Ned.- Indië en België, die de vorige week vooral in de buitenlandsche pers zulk een opgang maakten, zijn thans groo- tendeels verstomd en de door de Neder landsche Regeering eind vorige week verordende uitbreiding van den Staat van Beleg tot het geheele land en het herstel der verloven hebben het hare er toe bijgedragen, om voorloopig de be zorgdheid voor ons land op den achter grond te dringen. Men denke echter niet dat de beurs hierop bijzonder gunstig heeft gereageerd. Slechts even was een gering koersherstel merkbaar, doch alras moest dit weer plaats maken voor een nieuwe depressie, die ten deele haar oorsprong vond in toenemenden angst voor de positie van Zweden, ten deele in het groeiend besef, dat men ook ten onzent niet zonder drastisch ingrijpen op financieel-economisch ter rein zal kunnen blijven, met name op net gebied der algemeene versobering. Een typisch kenmerk der Engelsch be- grooting is namelijk, dat zij door aller- ,ei m|d<telen tracht, het „verspillen” van bevolk ingsinkomem aan andere Bijeenkomst van politieke voor mannen. SOLO, 27 April. (Aneta). In de sociëteit „De Harmonie” is gister avond een buitengewone algemeene ledenvergadering gehouden van de kringen Solo en Klaten van de Vader landsche Club. Deze vergadering was toegankelijk voor leden en introduced. Sprekers waren het hoofd van het departement Midden-Java van de Vaderlandsche Club, over den binnen- landschen vijand, en de heer de Booy over den oorlog en zijn leiders. het tot verblijf- den Luchtbe- aanschaffen van te improviseeren twaalf gewone Alleen een Gaine van J. Roussel, ge maakt op Uw fi guur, modelleertUw verschijning op „per- soonlijke" wijze en hergeeft U de lijn der jeugd. - Uitsluitend verkrijgbaar bij 's-GRAVENHAGE Noordeinde 50 Amsterdam - Leidschestraat 14 Rotterdam Coolsingel 57 e Vraag onze brochure No.6, Gratis I Maandag a.s. zal een aanvang worden gemaakt met de uitreiking van de alge meene distributiebonboekjes. Deze uitrei king zal plaats hebben in het Distributie kantoor. Heerenstraat 125, en wel op da gen en uren, zooals dit is aangegeven in een circulaire, welke huis aan huis be zorgd zal worden. Het bonboekje wordt slechts uitgereikt op vertoon van de distributiestamkaart. Ook een ander mag het bonboekje komen halen, mits hij de stamkaart bij zich heeft -aall dllUcir en ouder is dan 14 jaar. De distributie- aingen dan noodzakelijke levensbehoef- stamkaart, welke bij het afhalen van de ten of verdediging tegen te wan Zii LEIDSCHENDAM. Door de N.V. Petroleum Mij. „The’Texas Company” te ’s-Gravenhage is aan B. en W. vergunning gevraagd inge volge de Hinderwet tot het plaatsen van een ondergrondschen benzinetank met af- tapinrichting op het perceel, gelegen aan den Veurschenstraajweg 376 alhier. Be zwaren tegen inwilliging van dit verzoek kunnen mondeling of schriftelijk geschie den op Donderdag 9 Mei a.s. in het Raad huis. Gevonden: een portemonnaie met inhoud en een zilveren armbandje. In lichtingen bureau van politie, elke werk dag van 10 tot 12 uur. Dinsdag a.s. houdt de Christe lijke Vrouwenvereeniging „Zusterhulp” een vergadering in 't dienstgebouw van de Ned. Herv. kerk. De Kruisvaarde rs houden mor- gen onder leiding van den heer W. Over vliet een ringbijeenkofnst in de Burcht Morgen en Dinsdag 30 April a.s. houden de St. Gezellen ontspannings- bijeenkomsten in het Patronaat, alwaar di verse wedstrijden worden gespeeld. De K. J. M. V. houdt op Maandag 29 April een ontwikkelingsavond in het R.K. vereenigingsgebouw. Rector L. Beune, bondsmoderator van de K. J .M. V. zal het onderwerp „Gezin en jeugdbewe ging” inleiden. De eerstvolgende doopsbedie- ning in de Ned. Herv. kerk zal plaats hebben op Z >ndag 12 Mei. LOOSDUINEN. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen: een zwart lederen damesportemonnaie, inh. 3.16, bij J. de Alkker, Trompstraat 16; een damestasch, wit-blauwe rand, inh. een broche, bij J. Monquil, De Ruyterstraat 15; een paar rolschaatsen bij J. Leleyveld, Haagweg 315; een malthezer leeuwtje, bij v. Zwicht, Thorbeckelaan 242, doet dit door hoogere heffingen op luxe-artikelen, op post- en telefoonver keer, door de aankondiging eener om zetbelasting en last not least door een verbod aan ondernemingen, een hooger dividend uit te keeren dan in één der afgeloopen drie jaren, waardoor dus gel den beschikbaar moeten komen voor de Staatkas. Engeland volgt dus in dit op zicht wederom het voorbeeld der totali taire landen en het zou mij geenszins verwonderen, wanneer, bij een lang aan houden van den oorlog, ook Nederland deze voetsporen zou moeten gaan vol gen. riet is aan ook niet geheel onbegrij pelijk, dat dit perspectief een zekeren druk op de markt uitoefent en de koop- lust, die uit hoofde van algemeen-poli- tieke overwegingen toch reeds miniem, is, een nieuwen domper opzet. Dit klemt temeer, nu uit vele jaarverslagen blijkt, dat menige Nederlandsche en Indische onderneming, ondanks den oorlogstoe stand, een zeer behoorlijke winst heeft gemaakt en, onzekere vooruitzichten ten spijt, zelfs vaak een vrij hoopvollen toon kan aanslaan. Men leze maar eens de jaarverslagen der Internationale Cre- diet- en Handelsvereeniging „Rotter dam” (dividend 11 pCt. tegen 9 pCt., winst 3.4 millioen tegen 2 millioen), Javasche Cultuur Mij. (dividend 15 pCt tegen 9 pCt., winst 907.000 tegen ƒ500.000), Mij. Zeevaart (dividend 6 pCt. tegen 2*£ pCt.), om ons tot slechts enkele te beperken. Ook de grootere scheepvaartondernemingen (Mij. Neder land, Koninklijke Paketvaart) hebben haar dividend met 1 pCt. kunnen ver- hoogen, hoewel deze verhooging de beurs zeker niet is meegevallen, omdat men ten aanzien van deze grootendeels buiten de oorlogszone varende maat- schappijen een sterk verhoogde uit- keering had verwacht. Hoe sterk daar entegen weer andere ondernemingen door de situatie zijn aangetast, blijkt wel uit de resultaten van Thomsen’s Haven bedrijf, de groote Rotterdamsche stu wadoors, die in verband met den ster ken achteruitgang van Rotterdam’s havenbeweging, het dividend hebben mqeten passeeren. .Dat, over het algemeen genomen, de econonysche toestand van ons land, on danks onze uiterst moeilijke en delicate positie als bufferstaat, nog vrij bevre digend is te noemen, valt wel af te leiden uit de ontwikkeling der werk loosheid, die per eind Maart (inclusief tewerkgestelden) is gedaald tot 249.000 tegen 332.000 eind Februari en 340*000 eind Maart 1939. Ook uit de buitenland sche handelsbeweging mag men in ieder geval opmaken, dat ons bedrijfsleven niet stil zit: een sterke toeneming in den omvang en de waarde van den invoer tegenover Februari valt te constateeren, terwijl ook omvang en waarde van den uitvoer tegenover de vorige maand zijn, toegenomen, hoewel in veel geringer mate. Tot de toeneming van den uitvoer hebben de kunstzijde- en radio-export het hunne bijgedragen de kunstzijde- export over Maart vertoont in waarde een hoogterecord sinds Mei 1931. Niet temin blijft het geheel der Nederland sche handelsbeweging met het buiten land reden tot bezorgdheid geven Over het eerste kwartaal was de invoer slechts voor 53.2 pCt. door den uitvoe® gedekt, terwijl het overeenkomstige en als normaal te beschouwen cijfer voor het eerste kwartaal van 1939 73 Pct droeg. Het verschil beteekent dus een overeenkomstig gat in onze betalings balans dat slechts zeer ten deele verhoogde scheepvaartinkomsten worden gedekt. Of deze situatie reeds thans een druk op den gulden uitoefent valt te betwij felen. De druk, die zich de laatste weken heeft gemanifesteerd is meer uitvloeisel geweest van kapitaalvlucht. De resul taten zijn dan ook niet uitgebleven de Nederlandsche Bank heeft opnieuw 25 millioen aan goud moeten afstaan, waar door het totale goudverlies voor de per 22 April afgeloopen twee weken op ƒ65 millioen is komen te staan. Daar entegen is de goudvoorraad der Java sche Bank, uit hoofde van een omzetting van Nederlandsch in Indisch „courant*’ door Ned.-Indische ondernemingen met 8 millioen gestegen. Die kapitaalvlucht is natuurlijk tot uiting gekomen in een stijging van den rentestand op de geld markt, die echter sedert enkele daeen (voorloopig is tot staan gekomen als mede in een druk op de obligatiemarkt Wanneer men eens nagaat, welke koers verliezen er sedert het uitbreken den oorlog in de Nederlandsche gatiemarkt zijn geleden, dan komt tot ontstellende cijfers en dan kan steun in waarop fondsen Ongenoode gasten hebben een bezoek gebracht aan het clubhuis van de voet- balvereeniging N.A.C. te Princenhage. Zij hebben zich rijkelijk te goed ge daan aan de flesschen port, vermouth en sherry. Blijkbaar zijn zij daarvan zóó onder den invloed gekomen, dat zij bij ver trek vergeten hebben een reeds door hen gepakten koffer met chocolade mede te nemen, aldus de „N.R.Crt.” Slechts 160 sigaren, 65 doosjes siga retten en een bedrag van 10 uit een Russisch biljart bleken met de inbre kers verdwenen te zijn. De politie te Princenhage stelde aanstonds een uitvoerig onderzoek in. Als gevolg daarvan zijn in den nacht van Donder dag op Vrijdag van hun bed gelicht de 22-jarige B. R. en de 21-jarige J. L., beiden uit Princenhage, die bekend hebben de inbraak te hebben gepleegd. Tot instelling van een grondbedrijf besloten. De Raad dezer gemeente kwam gister avond onder voorzitterschap van den burgemeester, mr. J. A. G. M. van Hellen- t“*T 1'° een De wethouder van Financiën, heer Blom, was door ziekte afwezig. Bij de ingekomen stukken was schrijven van B. en W. ter beantwoording van een aantal opmerkingen, door dr. Klasens gemaakt in de raadsvergadering van 8 Maart j.l. met betrekking tot het rapport van het gemeentelijk schooltoe zicht over 1939. Dr. Klasens (R.K.) bracht naar voren, dat zijn kritiek op dat rapport misschien wat te scherp geleken heeft. Het had niet in zijn bedoeling gelegen aanmerkingen te maken op het beleid van den school arts, den heer v. d. Sluijs. Integendeel, spr. is van meening, dat de schoolarts zijn taak zeer naar behooren vervult. Zijn bedoeling was echter den wensch naar voren te brengen, dat het onderzoek naar t.b.c. vollediger zou geschieden, bijv, door doorlichting, waartoe de mechanische middelen ter plaatse ontbreken. Zonder hoofdelijke stemming werd be sloten tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing en invordering van haven- en liggeld. Gelegenheid tot rolschaatsen. Bij het voorstel inzake asfalteering van de Eschdoornstraat en geslotenverklaring van die straat voor het verjteer ten be hoeve van de beoefenaars van rolschaat sen achtte de heer Heinrichs (S.D A F het Gen van Geenplein daartoe meer geschikt, hetgeen door den voorzitter werd bestreden, omdat bij afsluiting van Politie. Bij het voorstel tot wijziging van de verordening gemeentepolitie zulks in ver band met de uitbreiding van het perso neel met den rang van schrijver, merkte de heer Heinrichs op, dat het daarvoor bepaalde salaris van 1050 tot 13Ö0 wel wat laag gewaardeerd is. De voorzitter antwoordde hierop, dat de betrokken bonden zich met de regeling konden vereenigen. Zonder hoofdelijke stemming werd ver volgens besloten tot verhuur van de per- ceelen Prins Hendriklaan no. 38 en Delft- weg 39f, waarbij B. en W. daartoe dele gatie verleend werd, tot den verhuur van een steenen schuur met kalkoven aan het Jaagpad aan de heeren E. G. Couperus en H. van Vuuren, beiden te den Haag voor een huurprijs van 5 per week, tot den aankoop van de perceelen Smids- straat 11, Steenlaan 1 en Torenstraat 43 van de resp. eigenaren, den heer L. J. N. van den Berg, mevr. H. Kalff geb. van Horssen en de wed. J. A. van der Horst geb. Walgreen voor onderscheidenlijk 900, 11.000 en 3900. Schuilkelders. Tenslotte kon de Raad zich vereenigen met een crediet van 8000 voor het ge heel geschikt maken van een drietal open bare schuilkelders, het treffen van voor zieningen in een schuilkelder onder per ceel Heerenstraat 1 en in een schuilkel der aan de Bleekerslaan, het inrichten van dezen laatsten kelder plaats van den staf van schermingsdienst, het brancarddragers voor ziekenauto’s, alsmede brancards, het treffen van maatregelen voor een in te richten noodhospitaal en het treffen van voorzieningen opdat het Raadhuis onder alle omstandigheden dus ook tijdens verduisteringen voor ge bruik van den administratieven dienst geschikt zal blijven. Bij de rondvraag vroeg de heer Hein richs inlichtingen omtrent de beschikking op een verzoek van de Woningbouwver- eeniging Arbeidersbelang tot het koopen van een stukje grond. Tevens vroeg spr. hoe het stond met zijn voorstel gedaan bij de behandeling van de gemeentebegrooting tot het be schikbaarstellen van grond tot den bouw van 150 arbeiderswoningen. De voorzitter kon hierop nog geen antwoord geven. De heer ter Hall klaagde over de vele onafgedekte vuilnisbakken, bepleitte een schuilkelder bij de scholen en vroeg of braakliggende grond niet bebouwd kon worden met boonen, erwten enz. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. het inrichten van schuilkelders voor schoolkinderen nog onder oogen wilden zien. De K. V. „Uw Koninkrijk K o m e” vergadert Zondagmiddag in de consisto riekamer van de Wilhelminakerk. Na de Bijbelinleiding, improviseeren en reci- teeren. De J. V. „H i zk i a” komt Maan- dagavond in de vergaderzaal van Lyen- burg bijeen. De heer P. Kuiper zal inlei den het onderwerp: „De ontwikkeling der zonde” Na de pauze bespreking van de statuten. De J. V. „P h i 1 a 1 e t h e i a” houdt Maandagavond een vergadering in de ka mer van de Geref. kerk aan de Wilhelmi nastraat, inleiders zijn K. Lenzen, onder werp: „Dooden opgewekt” en J. Lensen, onderwerp: „Het loon der werklieden”. De plaatselijke afd. van het Verbond Patrimonium alhier, vergaderde Vrijdagavond in het gebouw van de Chr Bouwvakarbeiders De heer H. Stulp hield een referaat over het onderwerp: „Ge zinspolitiek”. Besloten werd in dit seizoen niet meer te vergaderen. Voor Patrimo- nium’s practisch werk werd 76.21 bij eengebracht, hetwelk aan het Verbonds- bestuur zal worden afgedragen. Gisteravond is in de Kijk- duinschestraat het 8 jarige zoontje van de heer J. v. d V., toen het onverwachts den straatweg overstak, door een militai ren motorrijder aangereden. De jongen, die vermoedelijk een lichte hersenschud ding bekwam, is naar zijn ouderlijk huis gebracht, alwaar dr. Veenhuizen hulp verleende. In de kamers van de Bethel- kerk wordt op Maandag en Dinsdag a.s. een zendingstentoonstelling gehouden onder leiding van zendeling J H. Meer- walt. De C. J. M. V. „B o h e m e n” houdt Zondagavond een vergadering in de ver gaderzaal van de Bethelkerk. De heer A. Miemies zal een Bijbelinleiding houden. Na de pauze zullen door leden en anderen eenige muzikale en vocale bijdragen wor den geleverd. RIJSWIJK. Grondbedrijf. Bij het voorstel tot het instellen een grondbedrijf en het vaststellen verband daarmede van een tweetal ver ordeningen ontstond een langdurige dis cussie. De heer Stempels (Lib.) juichte het voorstel toe, doch hoopte, dat uitgifte in erfpacht tot een minimum beperkt zal blijven. De heer Heinrichs (S.D.A.P.) zag in dit voorstel een tegemoetkoming aan de taak van de gemeente in de volkshuisvesting. Spr. achtte een grondpolitiek noodig en achtte de erfpachtskwestie van groot be lang. Spr. vroeg, welke gronden in het grondbedrijf opgenomen zullen worden en vroeg overlegging van éen lijst van alle onroerende goederen, welke de ge meente in eigendom toebehooren. De heer v. d. Leeden (S.D.A.P.) zag in de instelling van een grondbedrijf de eerste stap tot een grondpolitiek, waarbij de gemeente prijsregelend kan optreden om de grondprijzen zoo laag mogelijk te houden. De heer Dolman (A.R.) drong aan op het betrachten van voorzichtigheid bij het uitgeven van grond in erfpacht. De heer van Dijk (Lib.) sprak den wensch uit, dat het bedrijf geen te groote winsten zou maken zulks om de ge- meentebegrooting in evenwicht te bren gen, doch dat, indien winsten gemaakt werden, deze in het bedrijf zouden blijven. De voorzitter bracht naar voren, dat de beschouwingen over grondpolitiek wei nig vruchtbaar zijn, wijl het voorstel alleen behelst het afzonderlijk admini- streeren van daartoe aan te wijzen ge- meente-eigendommen als gevolg van de tot heden gevoerde grondpolitiek. Tot het uitgeven van grond in erfpacht wordt in beginsel niet besloten. Of er winsten gemaakt zullen worden, moet de practijk uitmaken. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarna tot instelling van een grondbedrijf besloten.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6