HAAGSCHE O R AN I Schiedam’s DE OMROEP- HEFFING De „Polyantha unieke bloemententoonstelling van Vollegrondsche expositie groote afwisseling BINNENLAND Zaterdag 27 April 1940. Vandaag officieel geopend De opening DERDE BLAD. Het wordt met de uitkeering, welke haar dat jaar ter beschikking werd gesteld uit de bijdragen der radio- centrales. Weerkundige Waarnemingen Nu kunnen we dit laatste gerust als toekomstmuziek beschouwen Al ontwikkelt de techniek zich in onzen tijd snel en is de televisie reeds sinds enkele jaren practisch mogelijk zij het ook met op zeer groote afstanden voorloo- pig zijn we nog niet toe aan een verwezenlijking daarvan op groote schaal Trouwens het is de vraag, of daarvoor evenzeer van de dien sten der bestaande Nederlandsche omroepvereenigingen gebruik zou moeten worden gemaakt en of het niet veel practischer en minder kostbaar zou zijn, deze zaak op an dere wijze te regelen Laten wij ons dus voorshands beperken tot den z.g. wereld omroep Vragen we ons af. wat het daarmede beoogde doel is, dan luidt het antwoord meer syste matisch dan tot dusver in alle dee- len der wereld juiste kennis te verspreiden omtrent Nederland, zijn cultuur zijn staatsinstellin- zijn abonnement zal opzeggen. De Memorie van Toelichting be looft, dat indien zich dit geval in derdaad mocht voordoen, maat regelen genomen zullen kunnen worden om radio-centrales, wier levensvatbaarheid ten gevolge van het invoeren van de nieuwe rege ling gevaar zou kunnen loopen, in staat te stellen zich aan den nieu wen toestand aan te passen en hen over het doode punt heen te hel pen. Welk een onnoodige geldver spilling! Overigens wordt bij deze toezegging nog een slag om den arm genomen; dit zal alleen gel den voor die radiocentrales, wier bestaan „technisch en economisch verantwoord is”! In elk geval zal de regeling er stellig toe leiden, dat de minst vermogende luisteraars zich het genot van de Nederlandsche radio zullen moeten ontzeggen ter wille van een werelduitzending, die be kostigd behoort te worden door alle Nederlanders en waarvoor de minst draagkrachtigen weinig of niets zouden dienen te betalen, in dien men van deze zaak niet een retributie, een soort tolheffing had gemaakt, terwijl algemeene natio nale belangen alleen door middel van belastingheffing op juiste wijze kunnen worden verzorgd. wacht, alsmede voor verderen uit bouw van haar werkzaamheden in een iets meer verwijderde toe komst. Zonder dat ware inderdaad het enkele argument, dat het onbillijk is dat velen kosteloos profijt trek ken van wat anderen mogeiijk hebben gemaakt, stellig geen vol doende rc -htsgrond om hier in te grijpen. Men verplicht toch even min degenen, die voor een couran tenbureau of sigarenwinkel kos teloos het jongste nieuws lezen, van Overheidswege tot een bij drage, omdat de uitgaaf van de courant en de publicatie van het nieuws alleen mogelijk zijn dank zij de bijdragen van de abonné’s en adverteerders. En evenmin vergt het buitenland eenige bijdrage van de honderdduizenden, die overal in de wereld naar de uitzendingen luisteren. Maar de minister van Binnenlandsche Zaken wijst op de noodzakelijkheid de noodige gel den bijeen te brengen voor de or ganisatie van de z.g. werelduitzen- dinger en later -.wellicht ook voor de televisie en andere omroep taken. Aan dit laatste voorstel kleven nog een aantal andere bezwaren, welke een der bladen, die dit wets ontwerp bespraken, er zelfs toe heeft gebracht het ontwerp in zijn tegenwoordigen vorm onaanneme lijk te verklaren Door de bepa ling, dat indien men zich niet aan sluit bij een van de vijf genoemde omroepvereenigingen, men een gulden méér aan den Staat zal hebben te betalen, wordt zekere drang op de luisteraars uitge oefend om lid van een dezer vijf vereenigingen te worden óf het luisteren op te geven en hun toe stellen te verkoopen. Tevens wordt hier als het ware een monopolie aan deze vijf omroepvereenigingen gegeven en de toestand op radio- gebied. waartegen velen ernstige bezwaren hebben, nog verder ver stard. zoodat het nog moeilijker dan te voren wordt om te komen tot grooter concentratie en daar door aanmerkelijke besparing van kosten op radiogebied. Daartegen over biedt het ontwerp ook geen waarborg voor betere verzorging van de binnenlandsche uitzen dingen en verhooging van het vaak zeer laag staande peil daar van Maar bovendien wil de mi nister aan ieder der omroeporga nisaties het totaal bedrag waarbor gen. hetwelk ieder van haar over het jaar 1938 aan vrijwillige bij dragen heeft ontvangen, welk be drag voor de groote omroep vereenigingen nog vermeerderd positie in de wereld en om den band tusschen Nederland en de Nederlanders in den vreemde te versterken misvattingen omtrent Nederland in het buitenland weg te nemen- in één woord, om op gepaste wijze propaganda te ma ken voor Nederlandsche opvattin gen en belangstelling en genegen heid voor Nederland in den vreem de aan te kweeken en te onderhou den. Deze uitzendingen zullen in verschillende talen moeten ge schieden' zij zullen met zorg moe ten worden samengesteld Zeer sterke zenders zullen daarvoor moeten worden gebouwd. Men heeft hier te doen met een uiterst nuttige, maar tevens zeer kost bare en verantwoordelijke onder neming En het is begrijpelijk, dat daarvoor veel geld dient te wor den bijeengebracht. Maar hiermede zijn we tevens gekomen tot het zwakste punt in het geheele wetsontwerp. Ieder zal toegeven, dat men hier te doen heeft met een bij uitnemendheid nationaal belang een belang, dat verre uitgaat boven de leering of het vermaak van de luistervinken in ons land, waarvoor de bestaan de omroepvereenigingen thans zorgen. Dit belang is een belang van alle Nederlanders, onverschil lig of zij al dan niet een radiotoe stel bezitten of bij een omroepver- eeniging zijn aangesloten. Het is méér dan dat; net is een Staats belang. En nu zouden wij wel eens willen weten, waarom dan dat be lang uitsluitend zou moeten wor den verzorgd met bijdragen van de Nederlandsche luistervinken. Niet om hunnentwille wordt deze wereldomroep in werking gesteld; zij zijn het niet, voor wie deze omroep is bestemd, doch de luis teraars in den vreemde. En het is ook niet speciaal het belang van de luistervinken ten onzent, dat door den wereldomroep wordt gediend, maar het algemeene Ne derlandsche belang Welnu, dan spreekt het toch vanzelf, dat de kosten daarvan niet mogen worden omgeslagen over de groep der Nederlandsche luistervinken alleen, maar dat alle Nederlanders door middel van belastingheffing daarin behooren bij te dragen, onverschillig of de Staat de verzorging van dezen we reldomroep geheel zelfstandig ter hand wenscht te nemen, dan wel de omroepvereenigingen daartoe onder zijn toezicht met subsidie in de gelegenheid wil stellen. Een minderheid in den Radioraad heeft dan ook als eerste en voor naamste bezwaar tegen de voor gestelde regeling aangevoerd, dat de financiering van den Neder- Leest men de verdere toelich ting op het wetsontwerp, dan blijkt, dat de Staat tot het opleg gen van deze verplichting tot bij dragen aan alle luisteraars niet Zoozeer overgaat uit hoofde van de onbillijkheid, in den thans be- staanden toestand gelegen, dat ve len kosteloos profiteeren van een zaak, waarvoor anderen betalen, als wel omdat de omroepvereeni gingen financieel sterk moeten Worden gemaakt voor een taak. Welke hun m de naaste toekomst landschen wereldomroep niet de taak is van den Nederlandschen luisteraar, maar van den Staat. Het antwoord, door den minis ter in de Memorie van Toelichting op dit bezwaar gegeven, is weinig zeggend. Hij is van oordeel, dat de minderheid een minder juiste op vatting heeft van de functie der omroepvereenigingen in het Ne derlandsche omroepbestel en een niet gemotiveerd onderscheid maakt tusschen de onderscheidene deelen van de taak van den om roep. in zijn geheel gezien De minister ziet hierbij over het hoofd, dat de tegenwoordige toe stand op omroepgebied in Neder land geenszins is gegroeid uit eeni ge behoefte aan werelduitzendin- gen: maar dat het van den aan vang af de bedoeling is geweest den omroep dienstbaar te maken enkel en alleen aan de behoef ten van het Nederlandsche publiek. Trouwens m de Memorie van Toelichting zelf gewaagt de minister van een door hem inge stelde commissie, die hem om trent het vraagstuk van de or ganisatie der werelduitzendingen van advies heeft gediend Die com missie stuitte op de moeilijkheid, dat de bestaande omroepvereeni gingen niet in staat zijn voldoende middelen ter beschikking te stel len om deze werelduitzendingen, welke met groote kosten gepaard gaan, behoorlijk te verzorgen. Geen wonder Daarop waren die omroepvereenigingen niet bere kend; een dergelijke taak kónden zij ook niet op zich nemen, waar zij van meet af aan uitsluitend aan gewezen waren op vrijwillige bij dragen van luisteraars. De kwestie van den wereldomroep is eerst de laatste jaren acuut geworden m verband met de verscherpte in ternationale propaganda, welke het buitenland in den aether maakt Men heeft hier te doen niet met een belang van de omroepver eenigingen maar met een Staats belang. hetgeen trouwens blijkt uit het feit dat de stoot in dezen is uitgegaan van de Regeering. Slechts één argument voert de minister aan dat tegen verzorging van dit belang door den Staat zou pleiten. De mogelijkheid om uit ’s Rijks kas het bedrag, dat den omroepvereenigingen voor deze werelduitzendingen ontbreekt aan te vullen, kan zoo zegt hij onder de huidige omstandigheden stellig niet in overweging worden genomen Hierin ligt opgesloten, dat bij de thans voorgestelde rege ling de omroepvereenigingen toch een deel van de kosten uit eigen middelen zullen dragen en de nieuwe radioheffing dus als aan vulling dienst moe* doen. Maar veel beter ware het, voor den we reldomroep van de omroepver eenigingen geen extra bijdragen te vergen: immers zooals uit het ver volg van de Memorie van Toelich ting blijkt, bewegen de kosten, verbonden aan de Nederland sche uitzendingen, zich nog steeds in stijgende lijn. De juiste oplossing ware derhalve een bij zondere belasting voor dit doel te heffen van alle Nederlanders, die voldoende draagkracht bezitten. Die belasting zou gemiddeld na tuurlijk heel wat lager kunnen zijn dan de 5 a ƒ6, welke de mi nister de niet aangesloten luister aars wil doen betalen. Telkens hoort men de laatste dagen de omroepers van verschil lende omroepvereenigingen de luistervinken aansporen om zich thans zoo spoedig mogelijk bij de betrokken vereenigingen aan te sluiten, aangezien zij anders bin nenkort verplicht zullen zijn, wanneer zij zich niet voor 5 per jaar hebben aangesloten bij een van de omroepvereenigingen (A.V.R.O., K.R.O., N.C.R. V., V.A.R. A of V.P.R O.) ƒ6 per jaar aan den Staat te betalen Deze vermaning is ietwat voor barig, want het wetsontwerp waarin deze verplichting voor de luisteraars in beginsel is neerge legd de genoemde cijfers staan in de toelichting vermeld is pas in het eerste stadium van be handeling. Het is 8 dezer inge diend en er zullen nog wel eenige weken, misschien zelfs enkele maanden verloopen, eer het tot wet zal zijn verheven. De moge lijkheid bestaat zelfs, dat het zoo ver niet komen zal, althans dat het ontwerp in zijn tegenwoordi gen vorm op ernstige bezwaren zal stuiten en min of meer ingrij pend zal worden gewijzigd. derlandsche radio-omroep zich niet tot zijn tegenwoordige hoogte zou hebben kunnen ontwikkelen en dat de omroepvereenigingen geneigd zijn hen. die zich afzijdig houden en toch van den omroep profiteeren, als klaploopers te be schouwen Maar kan dit opzichzelf voor den wetgever een motief zijn om deze personen tot het geven van een bijdrage te dwingen? Er zijn velen in den lande, die finan cieel niet of slecht bij machte zijn voor den omroep geregeld te con- tribueeren. Bovendien profiteert degene, die bijdraagt aan één der bestaande omroepvereenigingen. toch evenzeer van de uitzendingen van alle andere zonder deze finan cieel te steunen. Waar nu de fi nanciën van al deze vereenigingen gescheiden zijn, kan men alle luis tervinken die slechts aan één omroepvereeniging contribueeren. evengoed als klaploopers beschou wen. wanneer zij ook naar andere Nederlandsche uitzendingen luis teren. Trouwens het vrijwillig ka rakter van de bijdragen brengt nu eenmaal mede, dat niemand tot bijdragen verplicht is. Natuurlijk kan de Staat, indien hij dit in het algemeen belang noodzakelijk acht, daarin verandering brengen Doch dan is daarmede ook prin cipieel het thans geldende stelsel van vrijwilligheid verlaten. Dan gaat het ook niet aan. dat de om roepvereenigingen in de wijze waarop zij den omroep wen- schen te verzorgen, haar tegen woordige zelfstandigheid behou den. De Staat, die in het algemeen belang van een goede verzorging van den omroep, alle luisteraars tot bijdragen verplicht, dient dan ook een veel grooteren invloed te krijgen op de samenstelling van de programma’s. Men weet, wat de aanleiding tot indiening van dit wetsontwerp is geweest. De omroepvereenigingen bekostigen den omroep vrijwel uitsluitend uit de vrijwillige bij dragen van de luisteraars. Tal- looze luisteraars echter betalen niets. De Regeering schat hun aantal op de helft van het totaal. êen- ziïn kunst en wetenschap, zijn Deze volgens den minister van Binnenlandsche Zaken hoogst on bevredigende toestand kan naar zijn oordeel niet langer bestendigd blijven. In het algemeen schijnt er voor dit standpunt wel iets te zeggen. Toch zij men niet te haastig in zijn oordeel Het is volkomen waar, dat zonder de vrijwillige bijdragen der luisteraars de Ne- radio-omroep In verband met deze radio-cen trales dient nog gewezen op een andere onbillijkheid, waartoe het wetsontwerp aanleiding geeft. De luisteraars bij deze centrales, die per week ongeveer 50 cents hebben te betalen voor de diensten van die instellingen en die dus reeds belangrijk duurder uit zijn dan luistervinken, die een eigen toestel bezitten, ook wanneer deze lid zijn van een omroepvereeniging, zullen nu bovendien evenals toestelbezit- ters ƒ5 of ƒ6 per jaar extra moe ten betalen. In artikel II van het ontwerp wordt immers bepaald, dat hetgeen is voorgeschreven om trent de bezitters van radio-ont- vangtoestellen evenzeer van toe passing is ten aanzien van hen, die door middel van een andere technische voorziening in staat zijn de uitzendingen van den Ne derlandschen omroep te ontvan gen. Het gevolg van deze regeling, mocht zij ongewijzigd worden aan genomen zal dus stellig zijn, dat een groot aantal luisteraars, dat van radio - distributie geniet, alhier v.m. resp. uur; De groote hall. Tusschen het eerste en tweede hoofd terrein staat de groote hall, waar nu van aard Verwachting tot den avond van 28 Apr.: Hier en daar mist, overigens meest ge deeltelijk bewolkte lucht, plaatselijk en kele buien met ‘kans op onweer; weinig verandering in temperatuur. De heffingen ten behoeve van het Leeningfonds Heden is uitgegeven Staatsblad no. 404 wet van 26 April 1940 tot aanwij zing van heffingen ten behoeve van het Leeningfonds 1940. Barometerstand van hedenmiddag 12 uur Het dunne pijltje geeft den stand aan van gisteren. gebracht door het Schiedamsche poli- tie-muziekgezelschap. Een bijzonder cachet werd aan deze plechtigheid verleend door de aanwe zigheid van ongeveer zeshonderd schoolkinderen, die tevoren onder aan voering van het politie-muziekgezel- schap en onder leiding van den ge meentelijken inspecteur van het onder wijs, dr. W. J. Smit, van de Groote Markt dwars door de stad waren ge marcheerd naar het tentoonstellings terrein. Onder leiding van den heer A. Baan zongen zij na het hijschen van de vlag het speciaal voor deze gelegenheid door den dirigent gecomponeerde „Po- lyantha”-lied en het beste, dat de Hollandsche kweeker kan geven. Zij zijn geëxposeerd op een ter rein van niet minder dan 9 h.a., met als eenige entourage de natuur zelf. De naam „Polyantha” geeft de veelheid aan, welke deze grootsch opgezette flora- expositie geeft en nog zal geven. Het Volkspark, gelegen in Schiedam’s trots „Het Sterrebosch”, is door nijvere han den herschapen in een bloemen- en plantentuin van grootsche allure, welke een indrukwekkend inzicht geeft in het formidabel kunnen van de vaderlandsche kweekers. Koninklijk Nederlandsch Aardrijks kundig Genootschap. Vanmiddag is te Amsterdam onder voorzitterschap van prof. dr. J. P. Kleiweg de Zwaan, de jaarlijksche al gemeene vergadering van het Konink lijk Nederlandsch Aardrijkskundig Ge nootschap gehouden Uit het door den secretaris, den heer E. J. Voüte, uitgebrachte jaarverslag bleek, dat op 1 Januari 1940 het leden? tal 1068 bedroeg, hetgeen, ondanks den oorlogstoestand, een toeneming van negen leden beteekent. Er traden 91 nieuwe leden toe, tegen 113 het jaar te voren. F No. 17555 8 u. 760 m.m., 761 m.m.; thermometer Schiedam is in feestkleed gestoken. Van daag heeft mr. dr. H. A. van Kamebeek commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, in het Volkspark aan een metershoogen mast een veelkleurige vlag geheschen, waardoor de officieele bloe mententoonstelling in vollen grond, die den naam „Polyantha” draagt, een feit was geworden. Hier zijn bijeengebracht bloemen planten van uiteenloopenden aard, Vandaag is „Polyantha” officieel ge opend in tegenwoordigheid van tal van officieele personen. Tot de gasten behoorde o.a. de Bel gische gezant, Leon C. Nemry De com missaris der Koningin jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, werd aan den in gang van de „Polyantha” ontvangen door den burgemeester van Schiedam, mr. dr. F. L J. van Haaren en den voorzitter van het tentoonstellingsco- mité, mr. H. A. M Roelants. Na de be groeting begaf het gezelschap zich naar het terras, waar mr. Roelants het woord nam voor het uitspreken van een welkomstrede. Spr. heette het gezelschap welkom in het bijzonder den eere-voorzitter. jhr mr. dr van Karnebeek en den Belgi schen gezant. Deze tentoonstelling, aldus spr., is voor onze stad een groot evenement. Om de Nederlandsche bevolking een aanleiding te geven om Schiedam met zijn huidig zoo aantrekkelijk uiterlijk eens. als het gaat, meermalen te bezoe ken. is feitelijk het uitgangspunt ge weest van de plannen, om hier iets te organiseeren. Deze bloemententoonstel ling heeft een voor Nederland bijna eigen karakter Spr eindigde met het uitspreken van de hoop, dat de tentoonstelling allen een groote voldoening moge schenken en dat het Nederlandsche publiek straks in groote drommen naar Schie dam mag komen. Na deze rede werd het woord gevoerd door den burge meester van Schiedam, mr. dr. F. L. J. van Haaren. Namens het gemeentebestuur heette spr. den commissaris der Koningin welkom en bracht hem tevens zijn bij zonderen dank voor zijn welwillend heid om deze tentoonstelling zelf te komen openen. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar den ingang, waar zich een groote mast verhief. Ten teeken. dat de bloe mententoonstelling „Polyantha” offi cieel was geopend, heesch de commis saris der Koningin aan dezen mast de vaderlandsche driekleur, waarna het volkslied werd gespeeld, gevolgd door de „Brabanconne”. beiden ten gehoore de inzendingen van Boskoopsche kwee kers zijn ondergebracht zooals fraaie azalea's en rhododendrons. Dit is op het oogenblik zeker nog wel het mooiste gedeelte van de expositie. Tien perio dieke tentoonstellingen zullen in deze hall achtereenvolgens gehouden wor den. Na Boskoop, komt het Westland met zijn producten. In den erker is on dergebracht de bekende Nederlandsche maquette, welke op de Wereldtentoon stelling in New York heeft gestaan. In het najaar zal in de groote hall een dahbatentoonstelling worden gehouden, welke, door het aantal inzendingen van grootsch karakter belooft te wor den. Wij willen nog wijzen op het aller aardigste boerendorp. Alleraardigste huisjes van oud-Hollandschen stijl zijn rond den brink opgebouwd, waarin winkeltjes en bedrijven van verschil lenden aard worden gevestigd Terzijde van den brink ligt de lunchweide met muziekpodium. waarin men zich voor stelt zang- en muziekconcoursen te houden. In het Boerendorp zal de vreugde hoogtij vieren, o.a. in de taverne en in den herberg, welke den origineelen naam draagt van „De koe op zolder”. Ziehier slechts een greep uit het vele, dat „Polyantha” te zien zal geven. Des avonds zal de tentoonstelling, welke tot September duurt, baden in een zee van licht. nam. 7.10 u.; 29 nam 8 10 u. schietoefeningen op het Scheveningen tot Katwijk nam.7 u. nam Een rondgang. Voordat „Polyantha” haar poorten officieel opende, heeft de pers gelegen heid gekregen deze zoo attractieve ex positie in oogenschouw te nemen. Het werd een lange wandeling '.ver het zoo uitgestrekte terrein, waar nog hard gewerkt werd aan het in orde brengen van de diverse gazons, perken, paden en aan den opbouw van het boerendorp. Wij geven een totaal indruk deze expositie, welke wat haar betreft, uniek voor ons land is. Aan dt Stadhouderslaan bevindt zich de groote toegangspoort. Wanneer men deze gepasseerd is, komt men op het hoofdterrein. En dit al geeft veel ver rassends te aanschouwen. De kweekers uit Boskoop. Oegst- geest. Ouden bosch. Aalsmeer en De- demsvaart verzorgden in hoofdzaak met voorjaarsbloemen, rots- en bordes planten en prachtige sierheesters dezen grooten driehoek der tentoonstelling Een alleraardigst effect, keurig pas send in het geheel, werd verkregen door den vijver aan den rand van het terras. Van hieruit leidt een beekje naar een rotsgroep, waaruit men een waterval heeft iaten ontspringen. Men vindt op dit terrein nog enkele modeltuinen met proeven van tuin architectuur enz. De jeugd zal hier een leuke attractie vinden in het „Hans en Griet-huisje” In dezen hoek bevindt zich eveneens de populaire wetenschappelijke afdee- ling, ondergebracht in een gebouwtje, met o.m. inzendigen van den Planten- ziektekundigen Dienst uit Wageningen en van het bloembollenlaboratorium te Lisse. De Schiedamsche schooljeugd geeft in de hal een proeve van haar kunnen in het teekenen van bloemen en plan ten. De Westlandsche keuken zal men hier ook kunnen vinden. De huisvrou wen zullen er kunnen leeren op welke wijze met de Westlandsche producten het smakelijkst zal kunnen bereiden. Vergadering Nationalen Vrouwenraad. De openbare vergadering van den Nationalen Vrouwenraad is gister morgen te Zwolle voortgezet. Mevrouw mr J M. C Romeijn bracht als lid van het internationaal comité voor mi gratie. verslag uit. De gedwongen mi gratie neemt op het oogenblik de grootste plaats in. O.a. evacuatie en bevolkingsruil vormen hiervan een be langrijk onderdeel. Het vluchtelingen probleem aldus het verslag be moeilijkt de emigratie zeer. In Neder land bevinden zich thans 150.000 vreemdelingen, waarvan 100.000 Rijks- duitschers zijn Het leek spr. wensche- lijk dat een theoretisch systeem voor migratie in vredestijd in studie wordt genomen In de middagzitting behandelde de vergadering allereerst een voorstel van de Nederlandsche vereeniging van huisvrouwen betreffende de radiouit- zendingen. Na discussie werd dit voorstel in den volgenden gewijzigden vorm aange nomen De Nationale Vrouwenraad bevordere, dat de programma’s der verschillende omroepvereenigingen op hooger peil komen te staan, zoowel wat de voordrachtskunst als de muziek be treft en dat aan het opbouwende ka rakter van de radiouitzendingen meer aandacht worde oesteed Voorts werden nog verscheidene ver slagen uitgebracht Mevrouw A. C. Schippers trad af als secretaresse. De voorzitster gaf uiting aan de dankbaarheid voor het vele werk door mevrouw Schippers in die functie verricht. Tot slot sprak mej. M. Heinen de aftredende presidente mevr. J. Westerman toe en overhan digde haar bloemen. Bij acclamatie benoemde de vergadering mevr. Wes terman tot vice-presidente ex-officio. Het storingsfront. dat gisteren over Het Kanaal gelegen moet hebben, trok naar onze omgeving. Het veroorzaakte in het Westen en Zuiden van het land regen en hier en daar mist. Een gebied van hoogen luchtdruk be vindt zich tusschen de Azoren en Portu gal Een breede strook van hoogen druk, waarin de luchtdrukverschillen uiterst gering zijn, strekt zich uit van de Brit- sche eilanden over onze omgeving, Duitschland en het A.pengebied naar den Balkan. Het weer is in deze landen over al rustig, veelal echter met zware oewol- king. doch met vrij hooge temperaturen. Zonsopgang: 28 April 4.36 u.; 29 April 4.33 u. Zonsondergang: 28 April 7.21 u.; 29 April 7.23 n. Lantarens aan: 28 April tot 4.07 u. v m.: 28 April 7.49 u. nam.; 29 April tot 4 05 u. v.m.; 29 April 751 u nam. Hoogwater te Scheveningen: 28 April 'sm. 6.40 u.;-'”A -• nn April 's m. 7.40 u na: Maandag strand van tusschen 2 u Barometer v.m. 12 u. 14 gr en 17 gr Celsius. Baromete- na hedenmiddag 12 stijgende. a I o r

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9